Cjroen ^warLr Jexel s in het harL, oorzitting Toekomst-plan uitgesteld Van Kemenade wil aarnemer op Texel Ter vervanging burgemeester: laas Bonne overleden Groen Zwart Blom: 'Stijlvol uitgaanscomplex' oco' Schilling gepasseerd :;<rZ - Wi Skilder betrapt bij inbraak woning Kampeerder loopt brandwonden op 2 Jeugd-triatleten sterk in Almere 4 Agenda 5 Morgenavond ringsteek-finale 5 Kotter TX 2 doet bijzondere vangst 5 Mortiergranaat zwaar bewaakt Inbrekers kraken kluis CavoLatuco Tenten besmeurd Klappen na ruzie om pak yoghurt Te laat nog open Baders weer in problemen in gevaarlijke mui Weer in vrijheid na bedreiging met alarmpistool Open kaart éRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11307 DINSDAG 18 AUGUSTUS 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ,baan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ÉMENTSPRIJS ƒ56.90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) iorzitting over het plan De (Toekomst, die vanavond in imeentehuis zou plaatsvin- verzet naar 2 september, ajder Schilling besloot hier- jdat alle bezwaarmakers op hadden aangedrongen. Zij in dat ze onvoldoende tijd n gekregen om zich terdege bereiden. izoek om uitstel was gisteren ad door Korringa Adviseurs, sde Badweg-ondernemers H lyl (Motel Texel) en D. Kuip jom/erhuur). Hun brief, gericht en w en de raadscommissie Wonen Economie, werd ijk gesteund door alle overige aimakers. ga wees erop dat de gemeente el heeft gehouden aan de wet- rmijn voor het verzenden van lerstukken. De gemeente had s haar in strijd met de Alge- Wel Bestuursrecht gehandeld «stukken pas zes dagen vóór rzitting af te geven, in plaats vereiste tien dagen. Boven- eflde nieuwe raad in april 11 ■gesproken dat commissies- lenminste tien dagen vóór de vergadering aan de leden worden toegezonden. Ook dat was nu met gebeurd. 'Mijn cliënten vrezen dat de weeg schaal bij voorbaat doorslaat in het voordeel van de aanvrager, die ge baat is bij een snelle procedure', schrijft Korringa. Verder wijst zij op het ongelukkige tijdstip voor horeca ondernemers, die middenin het hoog seizoen moeilijk tijd vrij kunnen ma ken Wethouder Schilling beraadde zich gistermiddag over het onverwachte verzoek om uitstel. Eerst wilde hij met de beslissing wachten tot het weke lijks overleg van b en w vanochtend, maar besloot later op de middag toch gehoor te geven aan de oproep van Korringa 'Gezien het aantal bezwaarmakers dat het verzoek steunt, wordt de hoor zitting verzet. Maar dat van die wet telijke termijn klopt niet. Inderdaad is het zo dat de raad zichzelf heeft op gelegd een termijn van tien dagen in acht te nemen. Dat is een intern stuk, burgers kunnen daaraan geen rech ten ontlenen Maar we zullen ons aan die afspraak houden.' Jook Nauta, adviseur van plan ontwikkelaar Tijs Blom, keek gister middag onaangenaam op van het verzoek tot uitstel Hij wees erop dat teveel vertraging tot afstel zou kun nen leiden, met als gevolg dat men in De Koog weer terug is bij af en de gewenste structuurverbetering niet wordt gerealiseerd. Ook Tijs Blom diende gisteren een reactie in bij de gemeente. De ondernemer uit Eemnes zette aan de vooravond van de -nu uitgestelde- hoorzitting nog maals al zijn motieven op een rijtje. Hij toont zich teleurgesteld dat alle ingediende bezwaren slaan op de inhoud van het horecacompiex en niet op de vorm van de bebouwing, waar voor nu een artikel-19-proce- dure wordt gevoerd. Toch gaat Blom wel in op de aan gevoerde bezwaren. 'Er is geen sprake van een mega-disco, maar juist van een stijlvolle uitgaans gelegenheid voor een breed pu bliek. De kelder krijgt een opzet die landelijk opzien zal baren Een for mule waarmee het hele uitgaans leven op Texel is gediend Een partycentrum-achtige opzet een Beach-club mei een soortgelijk plein als op de begane grond. Daar omheen een verscheidenheid aan thema-cafés en dergelijke Deze formule is aantrekkelijk voor een gevarieerd publiek en juist niet voor de groep die de bezwaarden bedoelen (jongeren, red.). Deze groep is zelfs in het geheel niet welkom en zal ook voor mijn ex ploitatie verstorend zijn. Disco's zijn er al genoeg en trekken boven dien met het gewenste publiek aan, wat strijdig is met de plan opzet.' Bij nader inzien is Blom overigens tot de conclusie gekomen dat de geplande uitgaanskelder 355 m2 groter is dan volgens het bestem mingsplan maximaal is toegestaan (2.725 m2). Hij stelt daarom voor de kelder met 355 m2 te verkleinen m-ijgt per 15 september een waarnemend burgemees- ae neemt na het vertrek van Van Rappard naar de snte Noordoostpolder diens taken over totdat een op is geïnstalleerd. De commissaris van de Koningin ordholland, dr. J.A. van Kemenade, zal binnenkort id benoemen. Waarschijnlijk wordt het 'een bestuur- in elders', dus niet afkomstig van Texel. mssaris is dit gistermorgen rgekomen in een gesprek met wders en de voorzitters van Knieraadsfracties. Punt van mg was de invulling van de i.dle ontstaat na het afscheid ijsmeester Van Rappard ftwordt dat de opvolging nog e tijd in beslag zal nemen, «dl op 8 september een ver- <9 plaats, waarbij de raad zich buigt over de profielschets van de nieuwe burgemeester Kandidaten hebben vervolgens van 9 september tot 7 oktober gelegenheid te sollicite ren Pas in maart of april zal Texel de nieuwe burgervader of -moeder kun nen verwelkomen Opmerkelijk 'Gelet op deze langdurige procedure zal de heer Van Kemenade een waar nemend burgemeester te benoe men'. zo luidt de motivatie in het pers bericht van de provincie. Een 'burgemeesterloze' termijn van zes a zeven maanden is echter met abnor maal; het duurde ook een half jaar voordat Van Rappard aantrad Het is dus een opmerkelijk besluit, omdat normaliter slechts in bijzon dere situaties een waarnemer wordt benoemd. In het geval van gemeen telijke herindelingen bijvoorbeeld. Het is daarom niet onwaarschijnlijk dat de aanvaringen tussen Texel en de pro vincie over o.a. het bestemmingsplan buitengebied, een rol hebben ge speeld. De provincie licht de overwe gingen van het besluit echter niet nader toe Schilling In elk geval wordt Texels eerste loco burgemeester, wethouder Daan Schilling, hiermee gepasseerd. Eer der, in 1985/"86, vervulde Schilling wèl die functie in de periode tussen de burgemeesters Engelvaart en Schipper. Afgelopen week liet hij tij- dagavond is in het Ge kkenhuis in Den Helder Bonne overleden. Hij 72 jaar. - 8, geboren en getogen in De was als grondwerker in van De Vries en Van de Daarnaast had hij ook enige en bollenbedrijfje. Zijn be- W dankte hij echter aan iportieve. maatschappelijke fstieke activiteiten. Ooit was ;n geducht voetballer bij tereniging De Koog. Vele *as hij als speler verbonden toneelvereniging De 'anlers, later als regisseur, tore Sunderklaas hoorde hij - Irouwste deelnemers, die ln|ie prijzen viel. Schilder i! was een verdienstelijk en JCI|el schilder. Hij maakte tal- «Werijen van voornamelijk land- en dorpsgezichten naïeve stijl die velen aan- Herkenbaarheid was ook "ka kant van de vele verzen dichten die hij publiceerde. shet kopje Tussen dijk en :n,'ï gaf hij in de Texelse ni zijn dichterlijke visie op Texelse problemen. De die erin doorklonk was lf"laar vriendelijk omdat de goedige Bonne zich nooit "de lermen bediende. In "endeel van zijn verzen ge- !"l van zijn liefde voor "ehoefte om ergens an ders de vakantie door te brengen heeft hij nooit gehad. De gedich ten werden tot twee keer toe als bundel uitgegeven. De laatste jaren publiceerde Bonne weinig meer. Nadat vier jaar geleden zijn vrouw overleed, kon hij zijn draai niet meer vinden. Bovendien sukkelde hij met zijn li chamelijke gezondheid. Toen hij begin deze maand in Den Helder werd opgenomen bleek hij hope loos ziek te zijn. Het eind liet niet lang op zich wachten Eilandliefde Illustratief voor zijn stijl en denken was het gedicht 'Mijn eiland' uit zijn tweede bundel: 'Ik ben ooit op ons prachtige ei land geboren Mijn wieg stond als 'I ware aan de voel van het duin Het gezang van de golven was al tijd te horen Het voorjaar schiep steeds weer een wondere tuin Klaas Bonne in zijn 'atelier' achter zijn woning aan het Mlenterglop tFoto - 1997 CoiBonnc) Een klomp was mijn boot als ik speelde aan 't water Bevoer verre landen en was kapi tein Een dam in de sloot, dat was meestal mijn haven In het door bloemen getooide ter rein Het pad waar ik langs liep was toen nog een zandweg De stolp waar wij woonden, dat was mijn kasteel Met in de verte een paard en een wagen Met een nest van een zwaluw hoog boven de deel En als in de winter de sneeuw vlokken vielen Het land was bedekt door een smetteloos kleed Dan hoorde ik 's nachts het ge stommel der koeien En 's morgens de melkkar die 't paadje afreed De jaren gaan snel en de tijd is veranderd Maar ik bleet heel mijn leven mijn eiland getrouw Ik was hier gelukkig en maakte geen reizen Zoals ik als kind aan de waterkant wou Ik kijk vaak naar de horizon en weet dat daarachter Een wereld is die ik nog nooit heb aanschouwd Maar waar is 't voor een Tesselaar beter vertoeven Dan op het eiland waar hij zo van houdt. De begrafenis heeft donderdag plaats op de algemene begraaf plaats in Den Burg na een sa menkomst die om 11.30 uur be gint in het uitvaartcentrum aan de Bernhardlaan. dens de raadsvergadering weten klaar te zijn voor een tweede keer. Schilling antwoordde dat na opmer kingen van D66-raadslid Pieter de Groot, die overwoog om bij de com missaris te pleiten voor een onafhan kelijk waarnemer De Groot betwij felde of Schilling het nieuwe handhavings- en controlebeleid wel voldoende zal steunen. Desgevraagd zegt Pieter de Groot dat hij deze mening niet apart naar voren heeft gebracht in het overleg met de commissaris. Hij is wel blij met het besluit 'Ook zaken als het natio naal park en de voortgang van het bestemmingsplan zijn in betere han den van een aparte waarnemer.' Schilling toont zich niet teleurgesteld. 'Het is de bevoegdheid van de com missaris van de Koningin om iemand te benoemen Een 21-jarige inwoner van Oude- schild werd maandag omstreeks 13.50 uur betrapt bij een inbraak Hij was een huis aan het Gernts- landerdijkje binnengedrongen toen de bewoner thuiskwam. De inbreker vluchtte, maar kon door de bewoners zelf worden achterhaald en aange houden Hij werd overgedragen aan de politie en vastgezet. VERDER lMnrnmov IN DIT j\ummer Politiebewaking was vrijdag middag nodig voor een mortier granaat die op het strand nabij paal 8 was aangetroffen. Het pro jectiet stond op scherp, vandaar dat de politie na de vondst (rond 16.40 uur) meteen strenge veilig heidsmaatregelen nam Gewacht werd op de komst van deskundi gen van de Explosieven Opruimings Dienst. Die consta teerden in het begin van de avond dat het inderdaad een 'zware jongen' betrof. Van af stand werd de gevaarlijke gra naat tot ontploffing gebracht (Foto Arjan Boshuis l Naar nu pas bekend is geworden is in het bedrijf van CavoLatuco in Den Burg vorige week in de nacht van maandag op dinsdag een kluis ge kraakt De inhoud, een geldbedrag van 6500,-, werd meegenomen. De dieven verschaften zich toegang door de achterdeur te forceren. De politie heeft de zaak in onderzoek. De eigenaar van een tent op de cam ping van De Krim vond zijn eigendom vrijdagochtend vroeg onherstelbaar besmeurd terug Er was een dikke laag pannenkoekenmix, zonnebrand olie en scheerschuim op gesmeerd Van de daders ontbrak elk spoor Ook op kampeerterrein Kogerstrand werd deze merkwaardige vorm van vandalisme beoefend. Dat gebeurde tot tweemaal toe, woensdag en vrij dag. Hier was barbecuesaus uitgeko zen om mee te smeren De daders werden van het terrein verwijderd. Een 23-jarige man uit Haarlem dacht dat een pak yoghurt naar hem werd geworpen, reden om de vermeende dader - een 19-jarige jongen uit Dus- sen - stevig aan te pakken. Hij gaf hem twee klappen en evenzoveel schoppen en liep door. Dat gebeurde zondagochtend rond 3.50 in de Koger Dorpsstraat Aan de hand van een opgegeven signalement kon hij even later door de politie worden aange houden en verhoord Of er nu wel of niet met yoghurt was gegooid, werd niet duidelijk. De uitbater van een café in de Dorps straat in De Koog dacht maandag morgen om 3 30 uur slim te zijn toen de politie bij hem aanklopte omdat hij nog bier verkocht Hij liet de agenten gewoon buiten staan Hij ontloopt zijn bekeuring echter niet, aldus de poli tie, want hij krijgt deze gewoon thuis gestuurd. De muien voor het strand van De Koog lijken dit seizoen extra ge vaarlijk. Zondag rond het middag uur werden tot twee keer toe bad gasten door de verraderlijke stroom meegesleurd. De drenke lingen konden veilig aan wal wor den gebracht door de Texelse Reddingsbrigade. Beide gevallen deden zich voor in de mui vrijwel recht tegenover de Bad- weg, dus paal 20. Om half twaalf werden daar een Duitse vrouw en haar 11-jarig nichtje plotseling pijl snel zeewaarts gesleurd. Dat werd gezien vanaf het strand en de bewakingspost. Twee zwemmers van de brigade hadden de twee snel bereikt. De een bracht de vrouw en de andere het nichtje naar het strand. De vader van het meisie was De 14-jarige Duitse jongen die woensdag op De Krim een medewer ker van de camping bedreigde, is in vrijheid gesteld. Na diverse verhoren bekende hij te hebben gedreigd met een alarmpistool Na zijn daad had hij het wapen verstopt in een bosje Daar werd het later door de politie gevon den. Er is procesverbaal opgemaakt, dat aan de Duitse justitie wordt verzon den. Die zal voor de verdere afhandeling zorgen De jongens en zijn ouders zijn inmiddels naar huis teruggekeerd. zo blij dat hij de strandbewakers met een geldbedrag wilde belonen. Dat werd van de hand gewezen; reddin gen zijn gratis Kort daarop zaten ter hoogte van dezelfde mui drie Nederlandse kin deren van 10-11 jaar. Wegens het gevaar werden ze door de strand bewakers gesommeerd wat verder richting strand te komen in niet meer dan knie-diep water. Direct daarop werd op het strand een waarschuwingsbord geplaatst en werd de blauwe vlag ('gevaarlijk zwemmen') gehesen De waarschu wing had blijkbaar weinig indruk ge maakt want twee jongens van het zelfde groepje zaten even later toch dieper in de mui en werden prompt een ind meegevoerd, zodat ze al gauw geen grond meer onder de voeten hadden. Eén van de jongens werd door een zwemmer van de bri gade aan land gebracht, de andere werd door de bewakingsboot opge pikt. Redactioneel commentaar Het plan De Nieuwe Toekomst houdt de gemoederen in De Koog danig bezig. Is Tijs Blom de redder van de badplaats, of haalt men het paard van Troje binnen Het klinkt allemaal fantastisch de verouderde discotheek De Toekomst en andere panden van Frits Lange veld gaan tegen de grond en er ver rijst een nieuw, multifunctioneel com plex waarmee De Koog weer allure krijgt Dat het dorp een impuls nodig heeft, is wel duidelijk. De eerste aan zetten zijn gegeven (herinrichting Dorpsstraat, renovatie camping Kogerstrand. bouw Beachpark en hotels. invulling tussengebied Nikadel). maar het uitgaansleven blijft daarbij achter. Met zijn ambitieuze project wil Blom dat in één klap ver anderen. Mede door de aantrekkelijke vormge ving schaarden o.a. De Koog Bad plaats en de dorpscommissie zich achter het bouwplan. Inmiddels is de kritiek echter hoog opgelaaid, vooral wegens de vermeende ondergrondse 'mega-disco Duidelijk is dat persoonlijke belangen en angst voor concurrentie bij de bezwaarmakers een rol spelen. Blom heeft de negatieve reacties echter mede aan zichzelf te wijten. Hij stelt dat het uitgaanscomplex dat hij wil creëren, een veel breder publiek naar De Koog zal trekken. Waarop hij deze veronderstelling baseert, blijft tot dus ver in nevelen gehuld Gewezen wordt op een onderzoek dat Blom heeft laten uitvoeren, maar de gege vens daarvan zijn bedrijfsgeheim. Ook hangt een waas van geheimzin nigheid rond de 'formule' van De Nieuwe Toekomst en de exacte in richting van de uitgaanskelder Als Blom geen grote disco wil, maar dat wèl aangeeft op de Ier visie liggende bouwtekening, roept hij de problemen over zichzelf af. Pas gisteren lichtte hij in een reactie op de bezwaren een tip van de sluier op. Als Blom anderen wil overtuigen van zijn gelijk en de positieve effecten voor De Koog. moet hij volledig open kaart spelen. Alleen zó kan een breed draagvlak ontstaan. Het uitstel van de hoorzitting geeft de betrokkenen in elk geval een adem pauze. waarin de emoties enigszins kunnen bezinken Een terechte be slissing. omdat dit plan te ingrijpend is om er even snel in het hoogseizoen doorheen te jassen. Al was het alleen maar om de indruk weg te nemen dat de gemeente de 'grote jongens' zou voortrekken. Tevens wordt het de hoogste tijd om de problemen rond 1-2-3-regelmg en de nachtelijke overlast van uitgaans publiek eens stevig bij de hoorns te vatten De klachten van omwonenden moeten seneus worden genomen, die van cafébazen ook Wil er in De Koog echt wat verbeteren, dan zal de ge meente met alle partijen (ook de cam ping) om tafel moeten om de situatie te verbeteren. Zorg dat uitgaanders tevreden naar hun tent gaan via een zo kort mogelijke route. Misschien moet Frits Langeveld zijn aloude plan voor een kabelbaan maar weer eens van stal halen. Dat zou pas een mooi afscheidscadeau zijn. Het door hem beoogde kunstwerk op het dorpsplein mag hij dan wel laten zitten

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1