Wieegaan in de cadans en ei/vegen vanuit de heupen' Ringsteektoppers Schraag en Trap: Agenda TEXELSE^" COURANT en dansmuziek bij folklore Slotdienst Toeristen blijken geboren steeksters Fuiken gelicht Kijk ook in de Vakantiekrant teso Ifer ude ankerspil netten TX 2 Prijzen kluswinkel in dank aanvaard Waarnemingshut op wad De Cocksdorp Voetbaltrainingen pupillen Texel'94 Wat ik zegge/i wou... Waardering Spannende finale kampioenschap golf Onrustige nacht voor politie Tobbedansen in zwembad Molenkoog DINSDAG 18 AUGUSTUS 1998 pen Bianca Schraag-Van de Wetering behoren al /aren tot de favorieten bij het Terels kampioenschap ringsteken. drukke tijden voor Bianca j-van de Wetering en Biem Vorige week woensdag wer- uitstekend derde bij het Ne- tds kampioenschap ring- in Beverwijk, een dag later ilden zij onder grote publieke gstelling het maximum aantal tijdens de wedstrijd in De sdorp. Morgen wacht op de replaats in Den Burg de grote om het Texels kampioen- Ik schat dat we op dit mo- bij de top drie zitten', zegt En Biem: 'Wij zullen een pede dag moeten hebben en deren een slechte om num- en te worden.' eTrap en steekster Schraag vijf jaar geleden een ring- is te vormen. Hun beider tsionden in de wei van Rein Bianca, een groot paarden- er, had nog nooit deze tradi- irort beoefend, maar liet zich door Biem, die zich al [(schoolbanken met paarden (iïdt. 'Ik zit zo'n 35 jaar op zee, paarden zijn altijd mijn hobby m. Je wordt natuurlijk wel een aider, dus op een gegeven besloot ik om achter het ïgaan zitten in plaats van er doende ben ik mee gaan doen ringsteken, een heel plezie- Blt' Jore in Den Burg wordt morgen 'iterd met een optreden van >9 apart together', een zes muziekgezelschap uit het Deinum. Het repertoire is ge smet de nadruk op folk, dans- Sermuziek. Instrumenten die i bespeeld zijn onder meer 'eon, mondharmonica, fluiten, iSne en contrabas, tep zou aanvankelijk enkele geleden optreden, tijdens de sn de Muziek. Dat ging niet naar de verwachting is dat de ook tijdens de Dag van de ilandse kinderspelen, die mor- ordt gevierd, voor een feestje *gen. De optredens beginnen 200 uur. Al in het derde jaar van hun samen werking werden Trap en Schraag kampioen van Texel en na de derde plek vorig jaar behoort het duo ook dit jaar tot de favorieten Teamwork Ringsteken is bij uitstek een sport waarbij het een vereiste is om goed op elkaar ingespeeld te zijn. Trap. 'Het is de kunst om met een snelheid van ongeveer veertien kilometer per uur rakelings langs de ring te rijden en zo de steekster in de meest ide ale positie te brengen. Belangrijk is dat de dame een vaste hand heeft; dat zit bij Bianca wel goed.' Schraag vervolgt: 'Je moet de stok stil houden en niet tegen de zijkant van de kar leunen. Steeds als er gestoken is, moet je arm weer in een vaste stand terugkomen voor de volgende ring. Belangrijk is ook dat je lichaam meegaat in de cadans van de kar: je beweegt vanuit de heupen, maar je houdt je arm stil. Als voorbereiding op de wedstrijden op Texel was het kam pioenschap in Beverwijk ideaal. We moesten veel rondes afleggen en kre gen zo de gelegenheid om veel rou tine op te doen.' Publiekstrekker Dat het ringsteken op Texel niet al leen een nostalgische aangelegen heid is, beoefend en bekeken door een handjevol liefhebbers, wordt al jarenlang bewezen Het deelnemers veld bestaat steevast uit zo'n vijftien tot twintig aanspanningen, de pu blieke belangstelling is steeds enorm. Texelaars en toeristen genieten van de fraai uitgedoste paarden en karren en van de authentieke kledij van de berijders en berijdsters. Dat heeft gevolgen voor de koetsier. Niet ieder paard is volgens Trap ge schikt voor deze sport. 'Het paard De Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken sluit zondag het sei zoen af met een slotdienst in de RK kerk van De Koog. Het Texels Chris telijk Mannenkoor verleent muzikale medewerking aan deze speciale dienst, die om 19.30 uur begint. Voor ganger is dominee J ter Haar, het orgel wordt bespeeld door Hans de Goede. (Foio Ruud Nooy) moet zich niet laten afleiden, anders kun je gevaarlijke toestanden krijgen Onze tienjarige Gelderse ruin Hugo is heel betrouwbaar Maar vorig jaar reed ik een wedstrijd met een ander paard. Toen we langs de jury reden, werd het dier plotseling bang en vloog zo de hekken in. Gelukkig liep het allemaal goed af, maar het was wel de laatste keer dat ik dat paard aan een ringsteekwedstrijd liet meedoen Finale Den Burg De afgelopen weken zijn in zes dor pen wedstrijden gereden die meetel len voor het Texels kampioenschap. Een wedstri|d bestaat uit meerdere rondes. In drie ervan kunnen punten worden gehaald die van belang zijn voor de competitie De finale in Den Burg zal moeten uitwijzen wie zich de kampioensbokaal mag toeëigenen. Het deelnemersveld heeft de laatste jaren aan kracht gewonnen. Schraag- 'Er zijn nieuwe ringstekers bijgeko men, die het verrassend goed doen. Het zal er dan ook om spannen Je moet je ook instellen op het parcours, in ieder dorp is het anders Soms is het bochtig en een andere keer heb je te maken met veel hobbels. Den Burg vind ik met zo'n makkelijk par cours En de zenuwen zullen ook wel een rol spelen.' Biem Trap glimlacht: 'Je bent weer lekker fanatiek, Bianca Schraag Ik zou maar dik tevreden zijn als we straks op de derde plaats eindigen.' De finale van het Texels kampioen schap ringsteken 1998 begint woensdag op de Groeneplaats in Den Burg om 19.00 uur. De toe gang is gratis. Dames die zelf eens een poging willen wagen een ring te steken, kunnen dit doen tijdens de speciale toeristenronde. Ruud Nooy Bij het ringsteken in De Cocksdorp staken drie toeristen donderdag de Texelse steeksters naar de kroon. In de speciale ronde misten zij geen enkele ring. Nooit eerder staken zo veel gasten tegelijk foutloos. Bianca Schraag-Van de Wetering plukte alle ringen zelfs driemaal van de galg en werd samen met koetsier Biem Trap winnaar, een dag na hun derde plaats bij de Nederlandse kampioenschap pen In de top van het klassement werden louter bekenden gesignaleerd- Tweede werden Lisanne de Leeuw en Maroes Albers, die slechts één ring miste. Na een barrage werden Joop en Joke Noom derde, voor Piet Bakker (Oosterend) en Sara Keyser. Er deden dertien aanspanningen mee Toen een 43-jarig bewoner van De Cocksdorp deze week zijn fuiken wilde lichten, ontdekte hij tot zijn ont steltenis dat anderen hem al voor waren geweest. Het ging om achttien fuiken, die tussen het Hoogezandskik en De Volharding in het Eierlandse Kanaal waren geplaatst. Dinsdag 18 augustus: In Cinema Texel draait om 14.00 uur Het Magische Zwaard, om 16,00 uur Jacht op de Kleintjes en om 19 00 uur en 21.30 uur Lethal Weapon 4. Om 19 30 uur begint in het ge meentehuis een openbare hoor zitting over het bouwplan De Nieuwe Toekomst. Aansluitend houdt de raadscommissie Ruimte en Wonen een korte vergadering. Op de agenda staat o.a. een bouwplan van hotel Rebecca. In de NH-kerk van Oosterend wordt een zomeravondconcert gegeven met Wayside Music (blaasinstrumenten uit de Renais sance). Aanvang 20.15 uur, toe gang gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn speelt Vincent Bijlo zijn nieuwe programma 'Vincent Bijlo is Thuis' Aanvang 21 00 uur, toegang ƒ20,-; vriendenprijs ƒ15,- Woensdag 19 augustus: In Cinema Texel draait om 14.00 uur Het Magische Zwaard, om 16.00 uur Jacht op de Kleintjes en om 19.00 uur en 21.30 uur Lethal Weapon 4. Op de Groeneplaats begint om 19.00 uur de finale van het Texels ringsteekkampioenschap De raadscommissies Welzijn en FWM vergaderen vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis. Op de agenda staat o.a. inzameling zwerfasbest particulieren, jaarver slagen De Bolder en OSG De Hogeberg, wensen van dorps commissies en de financiering van het fietspad langs de Ruyslaan Om 22 00 uur begint de SBB-ex- cursie Nachtwandeling in het duinpark' Inlichtingen en aan melding via EcoMare, tel. 317 741 Donderdag 20 augustus In Cinema Texel draait om 14 00 uur 'Het Magische Zwaard', om 16.00 uur 'Jacht op de Kleintjes' en om 21.30 uur 'Lethal Weapon 4' Om 14.00 uur gaat bij De Schuil hut in De Koog een historische tocht voor automobilisten van start. Deelname gratis; wie geen auto heeft kan met iemand mee liften. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 16.30 uur de kindervoorstelling 'Op zoek naar farao Toetjetoe' van theater groep de Vantasjes. Toegang gratis. Vrijdag 21 augustus In Cinema Texel draait om 14 00 uur 'Het Magische Zwaard', om 16.00 uur 'Jacht op de Kleintjes' en om 21.30 uur 'Lethal Weapon 4'. Zaterdag 22 augustus Vanaf 10 00 uur is op de Groene plaats kinderkermis. tot 15 00 a 16.00 uur, afhankelijk van weers omstandigheden en publiek. Eigenaars van paarden en pony's kunnen tussen 12.30 en 14.30 Er is méér te doen op Texel. Kijk met alleen naar deze agenda maar ook naar het overzicht in de Vakantie krant. die in het seizoen we kelijks verschijnt. Veel van de daarin aangekondigde evenementen en activiteiten zijn ook voor Texelaars inte ressant. De gratis Vakantie krant wordt wekelijks ver spreid als bijlage van de Texelse Courant en is daar naast voor ieder los verkrijg baar op circa 150 plaatsen op het eiland. De Vakantie krant verschijnt alleen op Texel. uur in manage Akenburg om hun dier te laten inenten tegen in fluenza en tetanus In Cinema Texel draait om 14 00 uur 'Het Magische Zwaard', om 16.00 uur 'Jacht op de Kleintjes' en om 21.30 uur 'Lethal Weapion 4' Dansliefhebbers kunnen zich uitleven in 'De Bijenkort' in Oosterend, aanvang 20 20 uur. Stijldansen, latin en country. En tree f2,50. Halfuursdienst. Donderdag 20 augustus van 9 35 uur van Texel tot en met 16.05 uur van Den Helder. Vrijdag: 9.35 uur van Texel tot en met 16.05 uur van Den Helder. Zaterdag: 9.35 uur van Texel tot en met 16.05 uur van Den Helder Zondag: 16.35 uur van Texel tot en met 20.05 uur van Den Helder Gevaarlijke stoffen. Donderdag 20 augustus zijn de afvaarten van 10.05 uur van Den Helder en van 13.35 uur van Texel uitslui tend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Wachttijden. Vrijdag 21 augus tus moet op Texel tussen 9 00 en 16.00 uur worden gerekend op een wachttijd van één tot ander half uur en in Den Helder tussen 13 00 en 17.00 uur op een half uur. Zaterdag 22 augustus wor den alleen op Texel wachttijden (van een half uur) verwacht tus sen 10.00 en 12 00 uur. Hoogwater te Oudeschild Di. 18 Wo. 19 Do. 20 Vr. 21 Za. 22 Zo. 23 Ma 24 Di. 25 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt 19 au gustus op om 06 28 uur en gaat onder om 20 55 uur. 22 augustus nieuwe maan, 23 augustus springtij. 5.00 en 18.16 u. 6.35 en 19.15 u. 7.55 en 20.34 u. 8.44 en 21.24 u. 9.45 en 22.25 u. 10.15 en 23.00 u. 10.54 en 23.10 u. 11.15 en 23 20 u. De overgelukkige prijswinnaars, met Janneke van der Vis van Fixet' in hun midden Foto Joop Rommots) lenden van de TX 2 deden 'dag een bijzondere vangst, nsten van de Leman-bank, mijl van de Engelse kust, i te een enorm brokstuk water. Bij nader inzien ging een ankerspil, waarmee «aan boord van zeilschepen 'er werd opgehaald. widen van het 2,5 meter lange voorwerp is nog een ijzeren el zichtbaar. Aan de zijkanten i'oegerde ankers. Met een pal •andwiel kon men voorkomen lar,Ker bij het hijsen zou terug zettend zwaar ding, maar je Zien wat het was', vertelt ei- Willem Vonk uit Oosterend LX 2, die ter plekke op tong ^aan het vissen was. 'Voor de kust liggen veel houten wrak- "sdaar natuurlijk ook een lek- dl]e oorlog gevoerd.' kreeg de kotter ook nog ''ankertje in de netten. Samen ■ankerspil werd deze aan zwaard en vrijdagochtend op !l,van Oudeschild overgedra- f' de gebroeders Uitgeest, "dsten liggen nu op het erf "smuseum Flora aan de I Liefhebber Kees de Porto toe gegevens in een boek. 'Vermoedelijk is de ankerspil afkom stig van een zeilschip uit het midden van de vorige eeuw. In elk geval vóór het stoomtijdperk', zegt Klaas Uit geest. 'We hadden nog niet eerder zo'n ding gezien. Het is iets bijzon ders. we zullen er daarom een pas sende plek voor zoeken.' De een doet eigenlijk nooit mee aan prijsvragen, de ander altijd. Beiden mochten woensdag uit handen van Janneke van der Vis van Fixet in Den Burg een prijs in ontvangst nemen omdat ze een 'woordzoeker' in de voorjaars catalogus van de doe-het-zelf-ke- ten juist hadden ingevuld: Leny Bremer uit Oosterend en Wop Rienks uit De Koog. 'Ik stuur elk puzzeltje in. maar ik win nooit wat', vertelt een stralende Leny Bremer. 'Nou, bijna nooit Tijdens Oosterend Present van vijf jaar gele den had ik de tweede pri/s bij de Strender stuvers: vijfhonderd gulden Ook Wop Rienks wint nooit wat. maar dat is minder vreemd 'Ik doe nooit aan zoiets mee De hele familie keek naar een soap, ik zat verveeld wat in een stapel reclamemateriaal te blade ren. Een gereedschapsfreak ben ik wel, dus die catalogus keek ik wat aandachtiger door verklaart de oud leraar handvaardigheid. 'Met een timmermanspotlood heb ik de puzzel ingevuld en toen toch maar inge stuurd. De prijzen bleken prima op hun plaats. Rienks kreeg een vouwladder. 'Dat komt mooi uit. want ik ben rondom het huis aan het schilderen. Voor Bremer, echtgenote van schil der Arts Bremer, was er een (messing) lamp 'Ben ik blij dat ik die ladder niet heb gewonnen Die heb ben we thuis genoeg...' De ankerspil op het terrein van hoeve Flora. Vanuit een waarnemingshut op het wad bij De Cocksdorp gaat het In stituut voor Bos- en Natuur onderzoek (IBN) het fourageer- gedrag van scholeksters op kokkelbanken bestuderen. De waarnemingen maken deel uit van een onderzoek naar de effecten van de schelpdiervisserij op de aanwezigheid van wadvogels. Dit onderzoek wordt uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Landbouw Natuurbeheer en Visserij Al jaren werkt het IBN met een waarnemingshut in de Mokbaai. Er komt er nu dus ook een bij De Cocksdorp aan de noordkant van de Vlakte van Kerken. Die plaats is vol gens onderzoeker Cor Smit van het IBN gekozen omdat hier daadwerke lijk op kokkels wordt gevist, gedu rende ongeveer drie maanden vanaf 24 augustus. De waarnemingen vanuit de hut in de Mokbaai (waar geen kokkelvisserij is) dienen als re ferentie, dus als vergelijkingsmateri aal. Voor beide hutten is gemeentelijke toestemming nodig, in het ene geval krachtens artikel 17 van de Wet Ruimtelijke Ordening en in het an dere geval krachtens artikel 17. Er is namelijk sprake van afwijking van het bestemmingsplan. Daaraan is een mouw te passen als de hutten niet schadelijk of storend zijn en als maatschappelijk nut in het geding is. B en w zien geen problemen en wer ken mee. Bij Texel'94 beginnen deze week de voetbaltrainingen voor de jeugd weer. Meisjes en jongens tussen 5 en 8 jaar die overwegen lid te worden, kunnen zich donderdag melden bij de training voor de F-pupillen. Deze begint om 16.00 uur. Meedoen is vrijblijvend, pas na een paar weken wordt iemand definitief lid Alle jeugd tot 19 jaar die besluit lid te worden, kan dit het beste telefonisch melden bij jeugdsecretans J. Raven, tel. 31 23 34. De trainingstijden' D1' woensdag 18.30-20 00 uur; D2. woensdag 17.30-18 30 uur (eerste training 27 augustus); D3: dinsdag 17 00-18 30 uur; D4 en D5: maandag 16.00-17 00 uur (eerste training 24 augustus). E1 en E2. dinsdag 18 15-19 30 uur; E3 woensdag 18.45-19.45 uur (eer ste training 26 augustus); E4 en E6. maandag 17 00-18.00 uur (eerste training 24 augustus), E5: maandag 17.00-18.00 uur (eerste training 24 augustus). F1 donderdag 17.00-18 00 uur, ove rige F-pupillen 16.00-17.00 uur. Bnom on IcrmB ujict, trraoOTiftkclijkhctJ Je f<nl*.i,r Al meer dan 30 jaar kom ik op Texel. De laatste tien jaar zeer intensief. Alles verandert, maar wat niet. Je moet met je tijd mee. - Waardering heb ik voor. die man van Teso kortgeleden eindemiddag op de boot, die drie auto's met halfvol ge goten jongelui in de gaten hield, zo dat het niet uit de hand liep. Zij 'de den' een nachtje De Koog. 'We zien wel waar we slapen hoorden we ze zeggen. - Waardering heb ik voor: de mensen van gemeentewerken Toen ik s morgens naar de bakker ging, tracht ten zij de Dorpsstraat in De Koog op te ruimen (uitwerpselen, urine- plaatsen, glas, bierblikjes, etc Je zult het maar moeten doen Uiter aard werden wij en vele anderen (niet voor de eerste keer) tussen 24.00 en 04 00 uur gewekt door glasgerinkel, Onder grote belangstelling werden zondag op golfbaan De Texelse de finales Matchplay gespeeld. Na de voorrondes waren bij de mannen uit eindelijk de ervaren Wil Homan en de jeugdige Jan van Wijk overgebleven. Het werd een spannende strijd, die pas op de achttiende hole werd be slist. Onder applaus van het publiek bedankte Homan zijn opponent voor het mooie spel Bij de dames was het al even span nend Daar streden Els Postma en Margreet de Graaff om de eer. Beide speelsters speelden goed en gecon centreerd en na drie uur was de strijd nog onbeslist. Toen gingen de zenu wen een rol spelen en maakte De Graaff de eerste fouten, waardoor Postma op de achttiende hole de ti tel kon grijpen. Tevens werd - net als op alle andere Nederlandse golfbanen - gespeeld om het kampioenschap Longest drive. De winnaar worden in oktober afgevaardigd naar het landelijk kam pioenschap, dat in Nijmegen plaats vindt Els Postma deed opnieuw goede zaken door met 155,01 meter kampioen te worden bij de vrouwen. Meest opvallende prestatie was die van Jan Winnubst, die het balletje 257,20 meter wegsloeg Hij liet daar mee zelfs professional Joost Brieko achter zich. die buiten mededingen 248 meter haalde. Uitslagen Heren 1 Jan Winnubst 257,20 meter 2 Reynier de Graaff 239,20 3.Willem Speelman 222,75. Dames. 1 Els Postma 155.01 2.Daisy van Leeuwen 152,80 3.José Schuijl 152.40 Jongens 1 Stephan van Maldegem 231 2 Pieter Waverijn 218 3 Jaap Duin 203 Meisjes. 1 Martiene Zandee 112. vernielingen, agressief geschreeuw van de talloze jongelui op weg naar hun slaapplaatsen. Camping, strand? Is dit de toekomst? De orde kan in de zomer nu al niet worden gehand haafd. Garandeert de gemeente vei ligheid en orde? - Bestuurders, ik hoop dat ik -en vele anderen met mij- te zijner tijd ook waardering op kan brengen voor uw bestuurskunde. Texel, let op uw zaak. Houd het eiland zoals velen er de af gelopen jaren van hebben genoten en waarvan velen nog lang willen blij ven genieten. Toekomst? Megadisco's. coffee shops, drugspaleizen? Ik hoop dat de huidige verloedering wegens het discogebeuren in De Koog niet zal omslaan in een mega-verloede- ring als gevolg van de nu ontworpen grote discoruimte. Nu hebben we hoofdzakelijk in het hoogseizoen last, straks moet men met een dergelijke investering het hele jaar draaien om een en ander exploitabel te maken. Ongetwijfeld zullen alle trouwe Texelbezoekers van het voor- en naseizoen dan wegblijven, wat een catastrofale klap voor het totale re creatieve gebeuren op Texel zal zijn Y.J. de Koff, Castricum. De politie in De Koog moest in de nacht van donderdag op vrijdag tot tweemaal toe in actie komen om een vechtpartij te sussen. Eerst ontstond in een horecagelegenheid in de Dorpsstraat onenigheid tussen de eigenaar en een klant, die weigerde zich iets aan te trekken van de slui tingstijd De klant was vastbesloten te blijven, waarna een handgemeen ontstond Na tussenkomst van de politie keerde de rust weer Voor korte tijd, want even later bleek verderop een vechtpartij te zijn ont staan tussen twee groepen vakantie gangers Het werd niet duidelijk waarom werd gevochten. Eén van de vechtenden had lichte verwondingen aan het gezicht Hij wilde echter geen aangift^oei^^^^^^^^^^^^ In zwembad Molenkoog wordt don derdag de laatste 'grote' activiteit van het zomerseizoen gehouden In drie leeftijdsgroepen wordt door |ongens en meisjes (apart) vanaf 15 00 uur aan tobbedansen gedaan Deelname is gratis, voor de nummers 12 en 3 is er een leuke verrassing Vri|dag is er in Molenkoog afzwem men, vanaf 17 00 uur voor diploma A en vanaf 18.00 uur voor B. Toeschou wers zijn welkom, het bad is vanaf 16.45 uur voor andere zwem- activiteiten gesloten.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5