Cjrocn "ZwartsJexels in het hart .andgoed van 17 ha bij de Pelikaan weg Wielrenners uit heel Nederland naar Texel fermogensbelegging in natuurschoon Hogeberg als lokale Alpe d'Huez? Gelijktijdige uitbreidingsoperatie 538-drive-in show binnenkort TEXELSE^COURANT edewerking meerite nog onzeker Él VERDER TVTIimmol. IN DIT J\ummer Koger festival in nieuw jasje 2 Hoornder historie over loodsen en zeerovers 5 •»Texel'94 voetbalt tegen Arabieren 7 itspad Ruyslaan Haten verdwijnen' ijk Duitse (45) iklaangespoeld !m|brekers maken sieraden buit Soli Deo Gloria hervat repetities Burgemeester lost startschot 'Teso-veerboten Malta in jaar 2002 vervangen' DONDERDAG LAATSTE QiaOjX+kG'I*. Reserveer nu uw advertentieruimte! dereen leest 'ml ic VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG agANEMENTSPRIJS ƒ56.90 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,60 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11309 DINSDAG 25 AUGUSTUS 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) Natuurschoonfonds Roerdalen heeft bij de Pelikaan- ruim 17 hectare grond gekocht met de bedoeling hier landgoed te stichten. Daarbij zal de inrichting van het in ingrijpend worden gewijzigd. Minstens vijf hectare It bebost en de resterende grond zal op meer natuur wijze beheerd worden, waardoor na verloop van tijd biologisch en landschappelijk waardevoller terrein laat. Het gebied wordt beperkt toegankelijk voor pu- wandelaars kunnen overdag gebruik maken van een izette route. pat om de grond die sinds 13 igendom is van tuinder J. itaar uit Luttelgeest. Hij nam riem destijds over van W. van 'erf, legde een sloot met drai- lan en kweekte er enkele sei- Iresia's en ranonkels, die beregend vanuit een gesla- lon Een verzoek om op het recreatiebungalows te mo- rnwen, werd door de ge- man de hand gewezen. De «plantte het terrein toen in ipulieren, in het kader van de Ijregelmg en de regeling snel- id bos Deze bomen gedijden schrale hooggelegen terrein Het eerste jaar stierf al een groot deel af en in de rest zit weinig groei. Alles tegelijk De hele oppervlakte werd onlangs via het bemiddelingsbureau Flamingo B V. te koop aangeboden. Men was echter alleen geïnteres seerd in gegadigden die in één keer het hele terrein wilden afnemen, zo kregen omwonenden te horen die in teresse hadden voor een klein stukje ter vergroting van hun erf Ingenieur F. Nijpjes uit het Lim burgse Sint Odiliënberg is rentmees ter van de stichting Natuurschoon fonds Roerdalen. Hij heeft de ge meente Texel van de landgoed plannen schriftelijk op de hoogte ge steld en in een gesprek met wethouder Daan Schilling toelichting gegeven en om medewerking ge vraagd Het college heeft nog geen standpunt ingenomen in afwachting van advies van de ambtenaren van de afdeling ruimtelijke ordening, die het verzoek in studie hebben Met huis? Bij een landgoed denkt men niet al leen aan een natuur-, bos- of park- gebied, maar vooral ook aan een riante woning die er het centrum van vormt. Volgens Nijpjes is dit niet van zelfsprekend Een bouwmogelijk- heid is op den duur gewenst maar niet noodzakelijk, zodat deze niet als ontbindende voorwaarde in de koop overeenkomst is opgenomen. Op dit moment laat het bestem mingsplan niet-agrarische nieuw bouw in het buitengebied niet toe, maar volgens Nijpjes zou dat in de toekomst anders kunnen worden, gezien de ontwikkelingen op dit ge bied elders in het land en in andere Europese landen. Het geven van een natuurbestem- ming aan het terrein of aan een deel ervan lijkt minder problematisch, maar ook wat dat betreft doet Schilling geen toezeggingen. Natuurschoonfonds Roerdalen kan enige hoop puften uit het feit dat de gemeente krachtens het bekende convenant een bepaalde opper vlakte natuurontwikkelingsgebied moet aanwijzen De 17 hectare bij De Pelikaan zouden dan een aar dige stap in die richting zijn. Pro- Zo ligt de ruim 17 hectare grond aan de Pelikaanweg er thans bij. Het is al jaren niet meer normaal agrarisch m gebruik maar in het kader van de Regeling Snelgroeiend Bos ingeplant met populieren. De schrale zandgrond ligt droog en hoog: op het hoogste punt bijna drie meter boven de Pontweg waarheen het tenein zeer geleidelijk alhelt. Centraal loopt van west naar oost een sloot, waarin het water wordt vastgehouden met behulp van maar liefst zeven stuwen, over een afstand van bijna 500 meter. (Foto Hany de Great) bleem is echter dat dit terrein zich volgens de gemeente met bevindt binnen het 'zoekgebied' dat als zo danig is aangewezen: dit bevindt zich voornamelijk in de strook die de overgang vormt tussen duinen en cultuurland. Het onderhavige land ligt wel vlak bij het duinrellengebied dat Staatsbosbeheer, waterschap en particulieren in de maak hebben. Beleggers Het Natuurschoonfonds Roerdalen heeft als doel vermogen te beleggen in onroerende zaken die kunnen val len onder de werking van de Natuurschoonwet (NSW) Dat is een fiscale wet die eigenaren in staat stelt hun vermogen in stand te hou den door hen geheel of gedeeltelijk vrij te stellen van vermogens belasting, overdrachtsbelasting, successie- en schenkingsrechten, etc Om maximaal van de voordelen van de NSW te kunnen profiteren, dient men het bezit minstens 25 jaar in stand te houden, het moet mini maal voor 30% uit bos bestaan en geheel of gedeeltelijk worden open gesteld voor publiek. Als op het bezit geen historische buitenplaats voor komt met een daaraan verbonden park of tuin waarvan de eerste aan leg van vóór 1850 dateert, dient de oppervlakte van een landgoed mini maal 5 ha te zijn. 'De rijksoverheid wil meer bos in Ne derland Het stichten van nieuwe landgoederen door particulieren is in elk geval een zeer voordelige ma nier om dat te bereiken. Om die re den worden op verschillende plaat sen in het land experimenten met nieuwe landgoederen uitgevoerd', aldus rentmeester Nijpjes, die om die reden de perspectieven voor 'zijn' landgoed op Texel gunstig in schat. «staande fietspad door De ai langs de Ruyslaan is te (evol om te laten verdwijnen, thrijven Mirjam Spijker en Hilstra aan de gemeenteraad, ewoners van de Ruyslaan n ze voor het verharden van islaande wanderoute tot een en wandelpad van bijvoor- anderhalve meter breed (in van 2,5 meter). 'Hierdoor maar weinig bomen verloren. 1 bovendien breed genoeg net name ouderen, minder ten kinderen. Het bestaande «I tussen De Koog en «eisoverigens nergens bre in twee meter. Het gedeelte ive Uit en Thuis is nog geen «eter.' en Hilstra behoorden tot de 11^ zigen op de inspraakavond, j. 'onder leiding van wethouder ,ekj iakker verschillende mogelijk- heden werden besproken, 'ledereen was het erover eens dat het be staande, toeristische fietspad behou den moet blijven. Voorts bleef met brede steun van de aanwezigen de oplossing voor een nieuw fietspad op het bestaande wandelpad naast de Ruyslaan over. Kortom wethouder Bakker kreeg de handen van alle aanwezigen op elkaar voor een op lossing, onder voorwaarde van het behoud van het bestaande fietspad. Helaas kan of wil Staatsbosbeheer deze reactie vanuit de Texelse sa menleving niet honoreren. Een nieuw fietspad kan. maar dan heffen we het bestaande op, is de reactie van SBB.' De briefschrijvers doen een beroep op de gemeenteraad SBB ervan te overtuigen dat de bestaande route te waardevol is om te laten verdwijnen en dat de veiligheid van met name zwakkere verkeersdeelnemers wordt verbeterd. 'Dit om te voorkomen dat er nu niets gebeurt en wordt gewacht tot het kalf is verdronken.' Al vele jaren houdt het Wieier- comité Texel jaarlijks twee open Noordhollandse kampioenschap pen: in mei een klassieker over 85 km en in september een tijdrit over 40 km. Komend weekend staat de organisatie voor een nieuwe vuur proef: de Nederlandse Kampioen schappen wielrennen voor vrije renners. Zaterdag een tijdrit tussen Oudeschild en De Cocksdorp, zon dag wedstrijden in het Hogeberg- gebied. Gisteren hadden zich in totaal al 300 deelnemers aange meld. De term 'vrije renners' is overgewaaid uit het zuiden des lands, waar diverse Vrije Wieier Bonden actief zijn. Deze vormen de populaire tegenhanger van de officiële bond, de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) In onze regio wordt gesproken van 'recreantenOver het niveau mag echter met te licht worden gedacht. Recreanten zijn bepaald geen fiet sers die meer oog hebben voor de omgeving dan voor de prestatie De meesten trainen er hard voor en we ten hoge gemiddelde snelheden te halen. Peter Post Soms zitten er zelfs oud-profs of -top- il strand bij de vuurtoren is porgen om 10.30 uur het «gevonden van een 45-jarige uit Duitsland die door 'tóng om het leven was geko- ittt Het lijk werd op de vloedlijn Irolfen door voorbijgangers, die l'e waarschuwden. De vrouw, 1 haar man in een caravan op verbleef, was zondagmorgen het water in gegaan. Haar man 'zich zondagmiddag om 13.30 bet politiebureau met de medede- nis «zyn vrouw sinds 's morgens ke' werd vermist, ile inbraak in een vakantie- «l°w aan de Bosrandweg zijn 'en ter waarde van ƒ2.500,- lemaakt. De diefstal is ge nlissen zondag 9 en woens- augustus. ;i8 "'avermoedt dat de inbrekers "geopend raam van de slaap- 'zijn binnen gekomen, terwijl «'Hers elders in de bungalow «en. De sieraden, een gouden it,lng, een stel oorknoppen en Wen ring met twee briljanten, ln een lade van een nacht- De diefstal werd woensdag Vijf koopwoningen aan het Pater Witteplein in Den Burg worden mo menteel gelijktijdig uitgebreid. De tien jaar oude huizen krijgen eraan de voorzijde allemaal bijna ander halve meter bij. De woonkamers worden hierdoor een stuk groter. In deze buurt wonen veel gezinnen mei jonge kinderen, die hierdoor meer leef- en speelruimte krijgen. De bewoners hadden een geza menlijke aanvraag ingediend bij de gemeente Niet alleen besparen zij zo op de verbouwingskosten. ook houdt de buurt een uniforme uit straling. Het werk wordt uitgevoerd door Bouwbedrijt Frans Zegel uit Oudeschild. Op de foto zijn mede werkers bezig met het losbikken van de stenen voorgevels. IFoto Frans Hopman) amateurs tussen, zo bewijst de ere lijstvan de NK Eén van de kampioe nen van vorig jaar is de Brabander Anjo van Loon. die eind jaren tachtig als prof in de Panasonic-ploeg van Peter Post reed. Hij zal zondag op Texel zijn titel in de categorie heren 23-39 jaar komen verdedigen. Of dat lukt is de vraag, want Van Loon schijnt op het moment tonnetje rond te zijn. De komst van een andere bekende naam, marathonschaatser Jan Roe lof Kruithof (meervoudig winnaar van de Alternatieve Elfstedentocht), is nog onzeker. Vorig jaar greep hij in Nijeveen de zege in de categorie 60+ De veteraan staat met op de startlijst, maar het is tot op de wedstrijddag nog mogelijk om in te schrijven. Jordy Vinke Voor de tijdrit van zaterdag is voor inschrijving verplicht. 'Het ziet er naar uit dat alle startplaatsen vol raken', liet wedstrijdsecretaris Dirk Vinke giste ren weten. In totaal kunnen 131 fiet sers van start gaan Onder hen bevinden zich in elk geval ruim 50 Texelaars. Dat komt vooral door de Texelse bedrijvenbokaal, die een apart onderdeel vormt van de wedstrijd Ditmaal hebben negen be drijven een team afgevaardigd De titelverdediger, Schoonmaakbedrijf Vinke, krijgt het met zo makkelijk als Nadat Soli Deo Gloria vorig seizoen het negentigjarig bestaan op gepaste wijze heeft gevierd, begint het koor in september vol frisse moed met een nieuw programma. De gedachten van dirigent Dyo Wassink gaan voorna melijk uit naar het klassieke genre. Behalve aan het repeteren van de muziekstukken zal hij ook aandacht besteden aan muzikaal inzicht en stemvorming Wie ook van zingen houdt, kan gewoon over de drempel stappen en zich als lid aanmelden. Iedere dinsdag wordt vanaf 20.00 uur gerepeteerd in het muziekcentrum, Peperstraat 26 in Oosterend; de eer ste repetitie is op 1 september Voor inlichtingen kan gebeld worden naar de voorzitter, tel 318681. Burgemeester W ridder van Rappard lost zondag het start schot voor de tweede dag van de Nederlandse Kampioenschap pen wielrennen voor vrije renners (recreanten) op Texel. Hij geeft om 10.00 uur het sein tol vertrek voor de categorieën heren 60+ en heren 50-59 jaar, waarmee het programma op zondag wordt geopend De startlijn is getrokken voor herberg Panorama aan de Schansweg. vorig jaar, want favoriet Jordy Vinke ontbreekt. Hij zet alles op de wedstrijd van zondag en wil daarom zaterdag de krachten sparen Lees verder pagina 5 De Maltese rederij Gozo Channel, die een veerdienst onderhoudt tussen de eilanden Malta en Gozo met de voor malige Teso-boten Marsdiep en Texelstroom, zal rond het jaar 2002 drie nieuwe veerboten van een Deens ontwerp in de vaart brengen Dat meldt onze correspondent Dirk Kuiler, die een artikeltje aan dit onder werp wijdde in de recente editie van het Teso-personeeisbtad 'In de boot'. Kuiter wist zelfs een tekening van de nieuwe schepen te bemachtigen, die we voor liefhebbers bij deze afdruk ken De boten kn/gen een capaciteit van 800 passagiers en 71 personen auto's (op de Schulpengat kunnen er vier keer zoveel). Gozo Channel laat voor het eerst in haar bestaan nieuwe (eigen) schepen bouwen. Tot dusver heeft de rederij altijd met tweede hands exemplaren gevaren. Voordat de Texelse enkeldekkers in 1992 werden overgenomen, maakten de Maltezers gebruik van oude veerpon ten uil Zeeland Het is nog niet bekend waar de oude Teso-boten naartoe gaan. Naar ver luidt hebben reders uit Marokko be langstelling om de 'Marsdiep' en 'Texelstroom' te kopen Ontvangt de redactie van deze krant dadelijk an sichtkaarten van lezers die in Ma rokko op vakantie zijn en tot hun ver bazing (wordt vervolgd) (advertentie) (Advertentie) m Voor Texelaar en toerist Binnenkort verschijnt in de TC vrijdags de pagina „Uit en Actief Deze pagina bevat o.a. de agenda, weekenddiensten en redactie en foto's over uitgaan, actief zijn, natuur en cultuur. Er is voor een beperkt aantal bedrijven ruimte om op deze pagina te adverteren. Informeer en/of reserveer daarom snel bij de advertentieafdeling van de Texelse Courant. (jroen 'fwarLrJixel s in hel barL. Spinbaan 6, Den Burg, telefoon 36 26 00, fax 3141 11

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1