'We vergrijzen wat, 'e buikjes komen terug' Van muren springen in je achtertuin Merrie Nenelia in nationale Top 10 Texel'94 oefent tegen Al Jazire Duikclub zoekt nieuwe leden Trial vereist grote beheersing .TEXELSE f COURANT1 Training Tevoko Geslaagden zwemdiploma Bekerprogramma jeugd Texel'94 Cursussen voor opgevoede honden Shima hervat trainingen Tuigpaard Coevert scoort hoog Tropenjaren... Ronde op tv IJzeren Rinus coacht Arabieren 'SHOAH/' •*r< "y- Maandag 31 augustus hervat volleybalvereniging Tevoko de trai ningen volgens onderstaand over zicht. Alle trainingen worden verzorgd door Connie Joling Voor informatie is zij bereikbaar via telefoonnummer 313862. DINSDAG 25 AUGUSTUS 1998 (dub Texel bestaat dit jaar op 0p af een kwart eeuw. Reden een feestje - uiteraard maar baart de vijfendertig leden en dat zich maar sporadisch welingen melden. 'Jammer, we vormen een gezellige ep die regelmatig uitvaart om nieressante wrakken te dui- En de kosten vallen toch ook nee.' bel woord zijn Cor van Heer den en Ruud Zarges Van waarden is voorzitter, Zarges lm Apeldoorn, maar is al sinds buitengewoon actief op Texel, r meer als redacteur van het ngaan Wrakkenpraat. beginnen wat te vergrijzen, de es komen terug', grijnzen de t. Ze doelen op de beginjaren, de duikclub voornamelijk be- juit kottervissers. Wanneer het rd waaide om prettig te kunnen ïi, namen ze de wijk naar De nen, waar piepend en puffend rondgerend om overgewicht te raken. bjb ontstond in 1973, nadat de een jaar eerder een ongelukje gehad en als gevolg daarvan vistuig verspeelde. Om de spul- jnig te krijgen werd de hulp van genootschap Nederland inge- tn Texelaars die de actie met igstelling gadesloegen en later den van de het eerste uur zou- vormen. waren Jan, Biem en van der Vis, Fup Boon en ad Zandstra. Naast afzien in te, volgden ze een opleiding in Helder, waar werd gedoken in [wembad. Nabestaanden werd regelmatig bijstand id aan schepen die lading of ge hadden verspeeld Dat le- soms nog een aardig cent|e 'e clubkas op, zeker wanneer dure spullen ging die de ei- graag terug zag. Ook werd |anengewerkt met de onder- cheoloog Thijs Maarleveld, liens de overheid onderzoek Br scheepswrakken uit vroe- wen spunt vindt voorzitter Van aarden nog steeds een actie 80, waarbij de Anna Graebe jpgespoord. Deze coaster was tl moment al enige tijd zoek. ten, dat was wel zeker, maar en hoe kon de nabestaanden •orden verteld. Op zeker mo- rerspeelde de Goeree 8 twee maan een wrak en viste de TX 1 üemonnee van één van de op- '■den van de coaster op. Toen 'Na de eerste oefeningen in het zwembad kun /e al snel mee de zee op. de Duikclub werd ingeschakeld, was het schip alsnog snel gevonden. 'Dat blijft je altijd bij. Vooral ook om dat de familie op die plek toen nog een krans in het water heeft ge gooid.' Panama Lange tijd werd het duikgebied ge vormd door de Waddenzee. Sinds enige jaren geleden de tweede en sterkere boot Brakestein werd aan geschaft, duiken de Texelaars ook regelmatig in de Noordzee. Vast 'oefenwrak' is de Gulf of Panama. een vrachtschip dat in de Tweede Wereldoorlog bij de Haaksgronden op een mijn liep. 'Het ligt er op zo'n tien meter diepte. Ideaal, eigenlijk. Niet te diep, maar wel diep genoeg om het niet te gemakkelijk te laten zijn.' Wie interesse heeft om te leren dui ken, hoeft zich niet te laten afschrik ken door grote bedragen of lange cursussen. 'De opleiding, die voor een deel in Den Helder wordt gege ven, is best pittig. Dat moet ook. want duiken doe je niet zomaar Maar na de eerste oefeningen in het zwembad kun je al snel een keer mee de zee op.' Het lidmaatschap van Duikclub Texel bedraagt 2,75 per week Daarnaast wordt een bedrag betaald bij elke keer dat wordt uitgevaren. Deze bijdrage in de kosten varieert, maar schommelt rond de twintig gul den. 'Het duurste zijn nog je pak en je flessen. Voor een complete uitrus ting betaal je ongeveer tweeduizend gulden. 'Maar die gaat dan ook jaren mee. En bovendien valt tweede hands vaak ook wel wat te krijgen.' Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Corvan Heerwaarden, tel 31 47 19 of Toon van Beek, tel. 31 38 44. «embad Molenkoog hebben ig28 kinderen afgezwommen het B-diploma en behaalden leren het A-diploma. Naast 'andaardprogramma moesten nderen extra oefeningen la- lien voor het A-plus en B-plus- <na. Deze zijn een voorloper nieuwe ABC-zwemplan. Na klantjes te hebben gezwom- namen de kinderen hun diplo- ia ontvangst. Hgden: A-diploma Pieter sman, Amanda den Brok, Erik •er, Wesley Barhorst, Mickey ers, Liza ten Hoor, Emma den A Kevin van der Burg en inVeeger. hma' Tom van den Brink, Joey Sharli Coutmho, Bob Muller, wn Zuilen, Annemiek Hin, Kikkert, Lars Bosma, Simon Barhorst, Esther Moerbeek, Kelly Vonk, Ramon Siemeling, Wesley Stroo, Suzanne de Vries, Elske van Raaphorst, Cinthia Hollenberg, Teun Souverem, Donny Noorlander, Bart de Lugt, Danja Veeger, Lindy Brou wer, Liza Koster, Disirée Prins, Sascha Vlaming. Lianne van Opstal, Marissa Bos, Lianne Brouwer enTom van Bommel. Het bekerprogramma voor de jeugd van Texel'94 is als volgt: Dinsdag Texel'94 A1-SRCA1 18.45 u. Donderdag Texel'94 B1 - Helder B2 19.00 u. WGW C3 - Texel'94 C1 19.00 u Zaterdag WGW B2-Texel'94 B1 14.30 u. Helder C2 - Texel'94 C1 10.00 u. Zondag Succes A1 - Texel'94 A1 14.30 u Wie wil dat zijn hond niet aan de lijn trekt wanneer hij wordt uitgelaten, dat hij sociaal gedrag vertoont in gezel schap met andere honden en dat hij komt wanneer hij wordt geroepen (anders gezegd: een opgevoede hond is), zou kunnen overwegen sa men op cursus te gaan. Hondenclub Texel heeft ze in alle soorten en ma ten, voor puppy's, jonge en oude hon den. De cursussen worden gegeven door gediplomeerde instructeurs. De start is zondag 6 september. Een informatie- en mschrijfavond wordt woensdag 2 september van 19.00 tot 20.30 uur gehouden in het clubgebouw aan de Haffelderweg (te genover het complex van Texel'94). Wie zolang met kan wachten, kan bellen naar Marion Zijm (tel. 31 42 05) of Ruud van Holland (tel. 31 58 04). Maandag, Ons Genoegen 16 15-17.15 u Jeugd C en mini's De Krim: 20.00-22.00 u Heren 1 Dinsdag, De Koninghal 17 15-18 15 u. Jeugd A en Jeugd Heren 3 Woensdag. De Koninghal 18.30-19 30 u Jeugd B 19 30-20 45 u Heren 2 en 3 20.45-22 00 u. Dames 1 en 2 Donderdag, De Koninghal: 18.30-19.45 u Dames 3 en Heren Kobeko 19.45-21 00 u Recreanten gevorderd 21.00-22.15 u Recreanten beginnend Vrijdag Ons Genoegen 15.45-16 30 u Jeugd C De Koninghal 16.30-17.30 u. Jeugd B 17.30-18.30 u Jeugd A Budovereniging Shima hervat woensdagmiddag 2 september in De Ferrever de lessen. De judotrainingen zijn woensdag tussen 13.45 en 16 45 uur. Er wordt getraind in drie groepen van ieder één uur Er zijn zowel voor judo als voor karate nieuwe trainers gevonden Harrie Gooyaarts is aan getrokken voor de afdeling judo, ter wijl Rogier Rood de jeugd in karate gaat lesgeven Voor dit laatste onder deel moet noodgedwongen worden uitgeweken naar een andere trainmgstijd. Voortaan wordt zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur het vaste tijd stip voor de karatetraining. Het Thai- boksen wordt zaterdag van 13.30 tot 15 00 uur verzorgd door Marco van der Most Shaolm Kempo wordt vrij dag van 18.00 tot 19 30 uur getraind door Carry Severing. Voor meer in lichtingen kan men Jan Keesom (tel. 31 56 40) bellen. Nieuwe leden zijn welkom om een kijkje te nemen en mogen gratis een keer meedoen om een indruk van de sport te krijgen (Foto Joop Rommets) 'Leg een paar pallets neer en probeer er maar eens bovenop te komen. Daar kun je avonden mee bezig zijn. Ooit was het op Texel een popu laire sport. Garagehouder Kees Dros uit Eierland werd er zo n der tig jaar geleden zelfs Nederlands kampioen in. Anno 1998 weet nie mand echter meer wat trial is. Op een handjevol liefhebbers na - vier om precies te zijn -, die samen de kleinste tak van de MAB-club vor men. Geestdriftig zijn ze wél. 'Ik vind het zó leuk, dat ik iedereen probeer lid te maken', zegt Theo Hillebrand, één van hen. Hoornder Theo Hillebrand (51is een rustige, bedachtzame man, maar over zijn hobby vertelt hij vol vuur. 'Trial is een behendigheidssport. Het leuke is dat je geen groot circuit no dig hebt. in principe kun het in je ach tertuin doen Leg een paar pallets neer en probeer er maar eens bo- De 3-jarige merrie Nenelia van Gert Coevert uit De Waal is op de Natio nale Tuigpaardendag in Ermelo zaterdag tot de tien beste tuig- paarden van Nederland in haar ca tegorie gekozen. In afstamming, aanzien en beweging oogstte het dier veel lof. Een enorme opsteker voor Coevert, ontdekker en bege leider Henk Spigt en de familie Veenstra uit Friesland, die de vos- bles de afgelopen vijf maanden voor de keuring heeft getraind. Mede danzij de kwalificatie, die door zeker tienduizend liefhebbers werd bekeken, is de waarde van het paard tot grote hoogte geste gen. De zegetocht van Nenelia, een doch ter van de bekende dekhengst Fabricius en de merrie Renovo, be gon op de regionale keuring in Oosterwolde, waar ze als topper werd doorverwezen naar de centrale keu ring in Drachten. Dankzij haar hoge tyisch zwemparadijs Calluna slaaf deze zomer tien jaar. De r"}e personeelsleden die hel Mbesproken bad al die tijd luw bleven, zijn Nel Collou *sj en Colmda Vlaming, 'tstgenoemde zorgt voor het Sticht, de tweede geeft zwem- 3 Beiden doen hun werk on- warme en vochtige omstan- yheden, wat met kleren aan thoorlijk afmattend is. Daarbij *em in de afgelopen jaren de Zekerheid over de toekomst 311 bef bad. die menige mede- *'ker naar ander werk deed fc/en. Nel en Colmda bleven hebben daar geen spijt van. ken jaren die de dames erop eW>en zitten waren tro- ""/aren. die misschien wel 'kbbel lellen. Wat reden was ^hen vrijdagochtend in de Petjes te zetten. Dat ge- Te bij verrassing door ma- Eric Heijenk (rechts) van Evroase-park. r (Foto Harry do Grant) kwalificatie aldaar mocht ze opdraven bij de Nationale Tuigpaardendagen, onder auspiciën van de Rabobank Paardendagen 1998 Temidden van de 25 beste 3-jarige merries uit Ne derland, allen in bezit van het fel begeerde ster-predikaat, kreeg haar exterieur (aanzien) een goede beoor deling. Ze jury kwalificeerde Nenelia als een ontzettend mooi type tuig- paard Dit, in combinatie met haar afstamming, leverde veel punten op Punten vergaarde ze ook bij het dra ven, waarmee haar totaal op 168 kwam, goed voor een plaatsje bij de beste tien van Nederland. Sportmerrie 1998 Dankzij haar hoge score mocht de 82- jarige Coevert haar ook laten uitko men in de rubriek aangespannen. waarin ze als tweede eindigde Deze prestatie maakte de weg vrij om mee te mogen dingen naar de titel Sport merrie 1998. In overleg met trainer Veenstra besloot begeleider Henk Spigt Nenelia echter niet aan dit prestigieuze onderdeel te laten mee doen. 'Met zes zevenjarige merries als concurrenten moest dit jonge paard het opnemen tegen de natio nale supertop, die allen over veel meer ervaring beschikken We von den dit teveel voor zo'n jong en veel belovend dier. Voor zo'n groot paard, met een stokmaat van 1.72 meter, kost het tuigonderdeel grotere moeite, waardoor je het dier in de vernieling kan helpen. En ze heeft immers al een topprestatie geleverd Door haar goede prestaties kwam er van alle kanten belangstelling voor het paard en zijn al forse bedragen geboden. In overleg met Spigt en Veenstra heeft Coevert besloten het dier voorlopig niet van de hand te doen De eerste paar maanden mag ze in een weiland bij hoeve De Grie van Spigt bijkomen van de vermoeie nissen. De komende tijd zal worden besloten of en door wie de ooit door Piet Daalder naar Texel gehaalde merrie voor de fokkerij zal worden ingezet Spigt: 'Deze merrie verdient het om verder mee te gaan. Daardoor gaan zowel de waarde als de kwali teit om hoog. Maar dan moet ze ab soluut in goede handen komen.' venop te komen. Daar kun je avon den mee bezig zijn.' Ooit zag hij trial op televisie. 'Ik vond het meteen mooi Het gaat niet om snelheid, maar om het beheersen van je eigen lichaam en daardoor van je motor De toppers spelen continu met één vinger aan de rem en éen aan de koppeling en bedwingen op die ma nier de meest moeilijke hindernissen. Prachtig, je zag ook wel dat ze tien minuten achter elkaar alleen maar stil stonden, zonder te vallen, om maar te bekijken hoe ze het volgende ob stakel konden nemen. Dat mag met meer, om de duur van de wedstrijden in de hand te houden en de sport aantrekkelijker te maken voor het publiek. Stilstaan levertje strafpunten op. net als achteruit rijden. Maar een afslaande motor is geen punt, als je 'm maar weer aan de praat krijgt zon der een voet aan de grond te zetten. Dat is een spectaculair gezicht Dagenlang stijf Zichzelf aan de sport overgeven lukte lange tijd niet 'Je weet hoe dat gaat: geen tijd, geen geld, je kinderen gaan studeren. En nu héb ik de gelegen heid en ben ik te oud. Soms breek ik bijna in tweeën en ben ik dagenlang stijf.' Hillebrand beoefent de sport sinds een paar jaar. 'Toch maar eens de knoop doorgehakt. Ik oefende altijd met collega Jan Hegeman op de NlOZ-haven. Na een half jaar kwam Henri van Maldegem. voorzitter van de MAB, eens kijken. Of we niet bij de club wilde komen. Dat hebben ze geloof ik toegezegd bij de gemeente, om wilde motorrijders zoveel moge lijk op dat ene terein bijeen te krijgen. Sindsdien rijden we in Eierland. En zijn we in aantal verdubbeld. Ook André Smit en Michael Kortenhoeve doen nu aan trial Michael heeft echt talent. De eerste keer stond hij een beetje te slikken: Zo, doen jullie dit Maar na een paar weken kon hij al dingen waarop wij een paar jaar had den geoefend. Nu springt hij zo van een muurtje van een paar meter hoog.' Vrijwel wekelijks wordt geoefend. Samen, maar ook alleen, thuis. 'Het is een zware sport. Binnen een kwar tier ben je volledig doorweekt onder je helm.' Hij lacht 'Ook wel eens van angst, als je bang bent om van een hindernis te vallen.' Echt gevaarlijk is trial echter niet: 'In de top gebeurt nog wel eens een ongeluk, omdat ze daar méér wagen. Maar wat je met durft, doe je gewoon niet ledereen kan op zijn eigen niveau rijden, elke hinder nis heeft een andere moeilijkheids graad.' Erg kostbaar is trial met, rekent Hillebrand voor. 'Een nieuwe motor kost elfduizend gulden, maar voor zestienhonderd of tweeduizend gul den heb je een aardige tweedehands fiets. Het rijden zelf is met duur. Je gebruikt bijna geen gas en hebt wei nig slijtage Ik doe al twee jaar met dezelfde banden, ketting en tand wielen. Ja, éen keer ben ik gevallen, toen was mijn stuur doormidden. Een nieuw kostte tachtig gulden.' Om Texelaars in de gelegenheid te stellen kennis te maken met trial, heeft Hillebrand een grote club in Obdam bereid gevonden om op Texel een wedstrijd te komen houden Dat gebeurt in het weekend van 12 en 13 september. 'Ze komen met twintig a dertig man Het wordt een mooi eve nement. Ook voor onze eigen erva ring. Zondag is de wedstrijd, zaterdag bouwen ze de hele dag hindernissen. Zo kunnen we een beetje afkijken hoe dat moet.' Hillebrand hoopt dat veel geïnteresseerden zich erdoor over de streep laten trekken 'Ik gok toch wel op twintig nieuwe leden. Er zijn vooral crossers die twijfelen Ze vinden het mooi. maar het is toch een heel an dere sport. Wanneer die jongens een keer komen kijken, rijden ze meteen in hoge snelheid over het parcours. Dat is natuurlijk niet de bedoeling De makkelijke hindernissen neem je daardoor nog wel, maar aan de moei lijkere kom je helemaal met toe. Dan komt het er op aan je evenwicht te verdelen.' De motortrial op het crossterrein in Eierland begint 13 september om 11.00 uur. Wie niet kan wachten en al eerder informatie wenst, kan contact opnemen met Theo Hillebrand, tel. 319 202. Texelaars die de tv-zender BBC 2 kunnen ontvangen, kunnen donder dagavond om 21 30 uur een repor tage zien over de Ronde om Texel. De uitzending is te zien in het pro gramma 'Topgear Waterworld' Texel'94 krijgt donderdagavond een opmerkelijke tegenstander op bezoek. De selectie van trainer Kees de Wit treedt om 18.30 uur voor een oefenwedstrijd aan tegen Al Jazire, een voetbalploeg uit de Arabische Emiraten. Bekend ge zicht in hun gelederen is oud- Feijenoordspeler Rinus Israel, die door de Arabieren als trainer is gecontracteerd. Het treffen tegen Texel'94 maakt deel uit van een trainingskamp van Al Jazire in Nederland. De ploeg speelt tegen verschillende amateurclubs uit de regio. De contacten zijn gelegd door Fifa-makelaar Bob Maaskant Jac. de Vries uit Den Helder, een hartstochtelijk promotor van het voet bal in de regio, maakte de afspraken met Texel. Voor IJzeren Rinus is het Arabische avontuur er eigenlijk één tegen wil en dank. In Voetbal International ver klaart de voormalige bondscoach van Ghana liever een Nederlandse ploeg te willen trainen. Wegens gebrek aan belangstelling koos hij toch voor het buitenland. Over het niveau van Al Jazire tasten de Texelaars in het duister. 'Aan geld schijnt het ze niet te ontbreken, maar ik heb geen idee hoe ze voetballen', aldus Wim Koorn Al Jazire komt met zo'n veertig personen naar het eiland Ook voor de mannen van Kees de Wit is stilzitten er met bij Vanavond om 18.30 uur treedt Texel'94 1 voor de beker aan tegen Schagen 1 Zondag om 14.00 uur staat in Den Burg het bekerduel tegen SRC op het programma

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7