Opfrisbeurt orgel Doopsgezinde kerk Agenda TEXELSE2 COURANT Kijk ook in de Vakantiekrant Auto's vernield Extra attracties op kinderkermis Orgel en hobo in Zeemanskerkje Hoornders mogen monument plaatsen Slot zeilseizoen ...WATZEI HANS BOSWIJK TEGEN BEPPIE KEESOM... Weekenddienst huisartsen Volwassenenonderwijs R0C weer van start Live muziek in W'tjewel Strender traditie leeft voort in nieuwbouw Den Burg Zaïrese zangers in Gereformeerde kerk Groene route Geul weer open Afrikaans trommelen Smartlappenkoor Activiteiten voo ouderen van stai Nieuwe pagina 'Uit VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1998 deze sm redactie 20, fax Vrijdag 28 augustus: In Cinema Texel draait om 14 00 uur Het Magische Zwaard, om 16 00 uur De Jacht op de Klein tjes, om 19.00 uur City of Angels en om 21.30 uur Lethal Weapon 4. Eerste avond van het Texel Sea Street Festival in De Koog Optredens in dertien horecagelegenheden, met rond 21.30 uur groot vuurwerk Passe partout voor één dag 20,-, voor hele weekeinde ƒ35,-. Zaterdag 29 augustus: Om 10.00 uur begint de laatste kinderkermis van deze zomer op de Groeneplaats in Den Burg. Tot 15.00 a 16.00 uur. afhankelijk van weer en publiek. In Cinema Texel draait om 14 00 uur Het Magische Zwaard, om 16.00 uur De Jacht op de Klein tjes. om 19.00 uur City of Angels en om 21.30 uur Lethal Weapon 41. Bij de jachthaven in Oudeschild is de start en finish van het Neder lands Kampioenschap tijd rijden voor vrije renners. De eer ste deelnemer start om 13.00 uur, de laatste finisht om circa 16.00 uur. Na afloop prijsuitreiking in paviljoen De Verrekieker Tweede dag van het Texel Sea Street Festival in De Koog. 's Middags vanaf 14.00 uur theater en muziek op straat, 's avonds wederom live-muziek in de cafes. Zondag 30 augustus: Op .de tweede dag van het NK wielrennen voor vrije renners staan de wegkampioenschappen op het programma. Van 10.00 tot circa 17.30 uur zijn er wedstrijden in het Hogeberg-gebied. Start en finish bij herberg Panorama op de Schansweg Oudeschild is deze dag voor verkeer via De Waal be reikbaar In Cinema Texel draait om 14 00 uur Hel Magische Zwaard, om 16 00 uur De Jacht op de Klein tjes. om 19 00 uur City of Angels en om 21.30 uur Lethal Weapon 4L Van 12.30 tot 16.30 uur wordt in sportzaal De Ferrever in Den Burg een workshop Capoeira. een Braziliaanse dans- en vecht sport, gehouden. In Den Hoorn voetballen vanaf 14.30 uur ZDH en De Koog tegen elkaar, om een plaats in de vol gende ronde van de districts beker. Aan de Haffelderweg in Den Burg ontvangt Texel'94 op hetzelfde tijdstip het Schagense SRC. In restaurant De Worsteltent aan de Smitsweg in De Dennen treedt vanaf 15.00 uur de Texelse band Jug Bros op Toegang gratis In de Gereformeerde kerk in Den Burg begint om 19.00 uur de dienst Een uur voor iedereen', die wordt opgeluisterd door de Zaïrese zanggroep 'Les Messagers Du Christ'. Vanavond slotfeest van hel Texel Sea Street Festival in disco theek De Toekomst in De Koog. Maandag 31 augustus: In zwembad Molenkoog wordt deze week de vijfentwintigste zwemvierdaagse gehouden Maandag, dinsdag, donderdag en vri|dag tussen 12.00 en 13 30 uur en tussen 18.15 en 20.00 uur. Eventueel woensdag inhalen, tussen 12.00 en 18 00 uur. Deel name ƒ5,-, een knipkaart voor vier maaltijden kost ƒ24,-. Aan melden bij de kassa In Cinema Texel draait om 19.00 uur City of Angels en om 21.30 uur Lethal Weapon 4. In de NH-kerk van De Koog wordt een dia-avond over Texel ge- Er is méér te doen op Texel. Kijk niet alleen naar deze agenda maar ook naar het overzicht in de Vakantie- krant, die in het seizoen we kelijks verschijnt. Veel van de daarin aangekondigde evenementen en activiteiten zijn ook voor Texelaars inte ressant. De gratis Vakantie krant wordt wekelijks ver spreid als bijlage van de Texelse Courant en is daar naast voor ieder los verkrijg baar op circa 150 plaatsen op het eiland. De Vakantie krant verschijnt alleen op Texel. houden Aanvang 20.00 uut j, gang 2,-(kinderen ƒ1 Dinsdag 1 september: g In Cinema Texel draait om jj uur City of Angels en om 2| uur Lethal Weapon 4. In de NH-kerk van Oudescj I wordt een zomeravondcont L gegeven door Beryl ter jj I (hobo) en Stephan van de Wijt (orgel) Aanvang 20.15 uur. tt gang gratis. Na afloop wordt e inzameling gehouden. Woensdag 2 september: De gemeente houdt in hel rj huis diverse hoorzittingen id 14.00 uur kunnen bezrt j, makers tegen de plannen n Calluna een toelichting ge, 3 Om 16.00 uur zijn de zienswij: sc inzake de woningbouw in Oos f end aan de beurt en om 1930 as begint de hoorzitting ovei {|- Nieuwe Toekomst. :l In Cinema Texel draait om 19 vl uur City of Angels en om 21 uur Lethal Weapon 4. id' Om 22.00 uur begint de SBB- j, cursie 'Nachtwandeling in (i duinpark'. Inlichtingen en a: Ou melding via EcoMare, tel 741. In theater-restaurant Klif 12 Den Hoorn treedt Het Groot N Te Vermijden Dans En Sho orkest op met het nieuwe p gramma 'Stairway to the Siai Aanvang 21.00 uur. De voorst ling is inmiddels uitverkocht. Hondenclub Texel houdt v 19.00 tot 20.30 uur een infom tie- en inschrijfavond, met uil over de cursussen die wordeni geven. Locatie is hel di gebouwtje aan de Haffelderw (tegenover Texel'94) in DenBu Hoogwater te Oudescl Vr. 28 0.16 en 12.34iJ Za. 29 0,30 en 13.05J Zo. 30 0.44 en 13!fJ Ma. 31 1.24 en 14M Di. 1 2.30 en Bij Wo. 2 4.10 en 17.1)1 Do. 3 6.05 en 18ül Vr. 4 7.14 en 19.35 J Aan het strand is het ongeval feoul eerder hoogwater De zon ko~d233d gustus op om 06.44 uur en gtóoodi om 20 33 uur. 30 augustus eerstjkvia tier, 31 augustus doodtij Enkele geparkeerde auto's zijn afge lopen weekend ten prooi gevallen aan vernieling. Van drie auto's en een aanhangwagen die stonden gepar keerd aan de Wilhelminalaan en de Waalderstraat werden één of meer banden lekgestoken. Aan de Epelaan in De Koog werden in een gepar keerde auto diverse deuken in het carrosserie geslagen De schade be draagt ongeveer fl 6 000,- Flentrop Orgelbouw, heeft deze zo mer het orgel grondig opgeknapt. De vaste organisten Kees Prins en Jan Kruithof staan voor deze gelegenheid graag hun plaats achter toetsen, knoppen en pedalen af aan oud-or ganist Piet Krayma Bij het restauratiewerk werd in de piipmakerij van het bedrijf van alle circa 750 orgelpijpen een stukje afge zaagd om de niet originele stern- ringen te verwijderen en vervolgens werden ze weer verlengd Jan Spijker knipt nu kleine stukjes van de pijpen af om ze op de juiste klank te bren gen, een karwei dat ook letterlijk nauw luistert en dat moet gebeuren in het gebouw waar het orgel be speeld wordt. Boerse klank Het orgel werd gebouwd in 1876 ge bouwd door G.FIaes Jan Spijker: 'Flaes was een bekend orgelbouwer, maar hij had een wat slordige manier van werken, waardoor zijn orgels een wat boerse klank hebben. De opsnedes in de pijpen zijn vaak wat scheef of rond gesneden. We hebben bij de restauratie niet geprobeerd dit te "verbeteren" Het doel van restau ratie is juist proberen de oorspronke lijke klank terug te halen Om die re den hebben we de stemrmgen verwijderd deze waren inde jaren'50 aangebracht Het orgel klinkt nu veel frisser, opener; de klank was nogal muffig geworden Overigens moet men bij de waardering van de klank van een orgel de cultuur van de tijd waarin het gebouwd werd betrekken' in de 19° eeuw werden orgels in ker ken vooral gebruikt om de in die tijd krachtige zangstijl te ondersteunen.' Stoepdames Hoewel het orgel op de Monumenten lijst staat, werd de restauratie op dracht niet gegeven door Monumen tenzorg, maar door de Doopsgezinde Gemeente Texel. De kosten voor de restauratie, zo'n ƒ25.000,-, worden betaald uit het orgelfonds. Het geld voor dit fonds is afkomstig van de verkoop van gebreide kleding. Al ja renlang hebben de dames van de doopsgezinde zusterkring op markt en folkloredagen een kraam met ge breide kleding, in de Kogerstraat, op een stoep nabij de kerk De traditie van verkoop van eigengebreide kle ding is ooit begonnen in de Wever straat, op de stoep van mevrouw Bruin-Roeper. Niek Groot De kinderkermis die zaterdag van 10 00 tot 16.00 uur voor de laatste keer op de Groeneplaats wordt ge houden, kent een aantal extra attrac ties. Zo rijdt er een stoomtremtje rond, afkomstig uit Madurodam. Verder kan de jeugd een ritje maken met de paard en wagen van Joop Noom of op een pony. De Ezelvereniging is present, evenals verschillende die ren, zoals geitjes, guinese biggetjes en schapen. Ook de gebruikelijke at tracties zijn van de partij Initiatiefne mers Frans en Lies Pieterse kijken tevreden terug op de vijf edities van de kinderkermis. 'We hebben héél veel blije kinderen gezien We zijn onze sponsors, de Rabobank en de familie Stiekema wat verschuldigd.' schoolspulletjes als potloden en gum metjes en kleine snoeperijtjes. Van daar waarschijnlijk ook koékenboom Hij kijkt met weemoed terug op zijn eigen ervaring met de koekenboom 'Ik ben opgegroeid op een boerderij op het Lageveld. daar waar nu Jan van der Vis woont Ik heb nog een oud fotootje, waarop ik cadeautjes pluk uit een boom die net even gro ter was dan ik. Nu staat er een heel bos.' Dros had altijd al het plan de traditie voort te zetten. 'Ik werd er tijdens Oosterend Present aan herinnerd. In de Koetebuurt stond een koeken boom. Hartstikke leuk om dat ook te doen. ook al woon ik nu in De Mars. waar niemand er van weet. Volgend jaar is mijn jongste zoon, Kasper. aan de beurt. Ook voor hem is er dan de koekenboom. Het Oudeschilder Zeemanskerkje is dinsdag vanaf 20.15 uur de locatie voor een zomeravond concert, georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken. Uitvoerende mu sici zijn Stephan van de Wijgert op orgel en Beryl ter Haar op hobo. Zij spelen zowel samen als solo. Op het programma staan werken van Devienne, Vivaldi, Van der Sigtenhorst Meyer, Sweelinck en Telemann. Beryl ter Haar heeft hobo gestudeerd aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag Heinz Friesen was haar leermeester Vervolgens studeerde zij bij Justine Gerritsen aan de Hoge School voor de Kunsten in Utrecht Ter Haar speelde onder meer in het Nederlands Jeugdorkest en het Ricotti Ensemble Sinds 1993 vormt ze een duo met Stephan van de Wijgert. Van de Wijgert studeert aan de Hoge School voor de Kunsten in Utrecht, nu bij docent Jan Raas, hiervoor bij Veronique van den Engh Dit jaar doorliep hij met goed gevolg het exa men voor docerend musicus. De toegang tot het concert in Oude schild is gratis. Aan het eind wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. De feestcommissie van Den Hoorn heeft toestemming van de ge meente om een gedenksteen te plaatsen langs het fietspad tussen de Stolpweg en de Watermolen weg. Rond die plaats lag ooit het dorp Den Hom (of Ouwe Hoorn), dat zeshonderd jaar geleden door Friese zeerovers werd geplunderd en in brand gestoken. De Hoornders hadden permissie no dig omdat de drie meter brede berm eigendom is van de gemeente. Voor waarde voor de plaatsing is dat dit - in verband met de verkeersveiligheid - op tenminste twee meter van het fietspad gebeurt. Het monumentje zal bestaan uit een grote zwerfkei, met daaromheen enkele kleine zwerf- steentjes, geplaatst op een betonnen fundering. De steen zal zaterdag 12 september worden onthuld, tijdens de festiviteiten rond zeshonderd |aar Den Hoorn. Nog niet vast staat wie voor de kos ten van het onderhoud zal opdraaien. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat dit de feestcommissie zal zijn. Catamarans van de Cocksdorper Kust Zeilvereniging (CKZ) gaan zon dag voor de laatste maal dit seizoen de strijd aan. De onderlinge verschil len zijn klein en meerdere teams maken nog kans om clubkampioen te worden. De eerste briefing is zondag om 10 00 uur in het clubgebouw van CKZ op het strand bij paal 33. De Koog: Vanavond (vrijdag) wordt in De Koog oud papier opgehaald. Met wordt verzocht het vóór 19.00 uur gebundeld aan de straat te zetten, of eventueel zelf naar de container aan de Nikadel te brengen. De Waal: Leerlingen, ouders en leer krachten van de Redmer IJskaschool gaan morgen (zaterdag) tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen om oud papier op te halen. Het kan ook wor den ingeleverd bij de schapenboet in De Mars, naast het gebouw van Kotex. Oudeschild: Dinsdagmiddag haalt de Bruinvisschool in Oudeschild weer oud papier op Om circa 15.00 uur komen de ophalers langs. De organi satie verzoekt het papier goed in do zen te verpakken. (Advertentie) Kijk verder... TVTexel Lokaal op zondag KANAAL 30-VOORKEUZETOETS 2232 23 00 FAX 31 55 75 (STUDIO) De lessen voor het volwassenen onderwijs in d'Ouwe Ulo gaan in de week van maandag 7 september van start. Het ROC (Regionaal On derwijs Centrum) Kop van Noord- Holland, sector Algemene Educa tie, biedt naast de lopende mavocursus Spaans een aantal nieuwe cursussen aan, waaronder conversatiecursussen Engels en Duits op havo-niveau. Bij vol doende aanmelding (minimaal tien cursisten) kunnen dit jaar tevens de cursussen mavo Spaans en mavo Duits (tweejarig) beginnen. Hetzelfde minimum aantal cursisten is nodig voor de mavo-vakken econo mie, aardrijkskunde of geschiedenis. Maar van deze vakken zal er dit jaar slechts één kunnen starten. Belang stellenden wordt uitdrukkelijk ver zocht zich hiervoor aan te melden Voor anderstaligen op Texel is het dit jaar opnieuw mogelijk zich bij het ROC voor te bereiden op het staats examen Nederlands als tweede taal. Hier volgt nog een overzicht van de cursussen: Mavo. Spaans 3 (examenjaar), Spaans 1Duits 1Economie/Aard rijkskunde/Geschiedenis 1 Conversaliecursussen: Duits en En gels op havo-niveau, Duits voor Café W'tjewel in De Koog staat de komende maanden in het teken van de live muziek. Er zijn optredens van Texelse en overkantse bands te be luisteren Vrijdag en zaterdag is het podium gereserveerd voor Splish- Splash, die van rock'nroll tot ska speelt. Zaterdag 5 september treed Bonanza op met Elles Kaercher en Rob Vonk 12 September is er stevig werk van Deluge en de Titt Bitts te beluisteren: core met eenvleugje ska en saxofoonmuziek Intrude speelt op 19 september in een nieuwe samen stelling 3 Oktober staat in het teken van de Haagse gand Henk Bep, met covers en eigen werk. Texels bands die graag een keer willen op treden kunnen contact opnemen met W'tjewel, tel 327 146, na 21 00 uur. beginners, gericht op horeca, toe risme en detailhandel (Deze conversatiecursussen starten in okto ber, duren 22 weken. 2 uur per week). Engels voor beginners 2 (langzame groep), Nederlands voor beginners en gevorderden (spelling, schrijven, lezen), Nederlands als tweede taal, diverse niveaus. Staatsexamen Ne derlands voor anderstaligen, exa mens 1 en 2. Men kan zich (opnieuw) inschrijven voor een cursus op één van de inschrijfavonden, op donderdag 3 en dinsdag 8 september s avonds tus sen 19 30 en 21.00 uur, in d'Ouwe Ulo. Voor inlichtingen over deze cursus sen, lestijden en kosten kan men te recht op één van de inschrijfavonden in d'Ouwe Ulo, of op deze tijden tele fonisch via tel. 310233 (fax 314258) Drieëndertig jaar geleden beleefde de toen 6-jange Peter Dros Szn. zijn eerste schooldag en werd hij deelge noot gemaakt van een oude Oost- erender traditie: de 'koekenboom' Maandag werd de fakkel overgedra gen aan zoon Coen Hij bezocht voor het eerst groep drie van de Jozefschool, de eerste klas van de vroegere lagere school. Bij thuis komst mocht Dros jr. van zi/n vader een met pakjes volgehangen boom in de voortuin plunderen 'Typisch Oosterends'. weet Peter Dros. 'In De Cocksdorp of Den Hoorn hebben ze er volgens mij nog nooit van gehoord In de boom hangen Uitsluitend- voor spoedgeval! van zaterdag 08.00 tot maaniS 08.00 uur. Dokter W. Vos Haffelderweg 2Den Burg, lel 3 20 23. Ook toeristen kunnen I» terecht, nu de medische post De Koog is gesloten Orgelstemmer en orgelinnateur Jan Spijker aan het werk in de Doopsgezinde kerk in Den Burg. Beneden in de kerk klinken lange- rekte orgeltonen, zonder ritme en melodie. Een smalle, steile houten wenteltrap leidt naar boven. Daar staat een enorme geverfde houten kast met deurtjes. Eén van de deu ren staat open. Daar komt Jan Spij ker uit tevoorschijn. In de ene hand een losse orgelpijp, in de andere een schaar. Hij is orgelstemmer en orgelinnateur. 'Dat laatste wil zeg gen dat ik de pijpen op klank breng, wat iets anders is dan stem men.' Zondag 30 augustus wordt het orgel van de Doopsgezinde kerk in Den Burg tijdens de dienst van 10.00 uur weer officieel in ge bruik genomen. Het bedrijf waar Jan voor werkt. De Zaïrese groep 'Les Messages Du Christ' uit Joure luistert zondag om 19.00 uur de dienst 'Een uur voor ie dereen' op in de Gereformeerde kerk in Den Burg. Met speciale stemgeluid van de zangers met bijzondere effec ten zorgt voor een levendige Afri kaanse zangstijl. Er wordt gezongen in het Lingala, Frans, Duits en Engels Er wordt a capella gezongen en on der begeleiding van instrumenten. Het zeven man sterke gezelschap treedt regelmatig op. Onder andere op scholen, in kerken en tijdens ma- Wandelaars die van een avontuurtje houden kunnen vanaf zondag terecht in De Geul Nu de jonge lepelaars op de wieken zijn heropent Staatsbos beheer de groene route, tussen de meertjes bij De Mok en het parkeer terrein bij paal 9. Medewerkers van SBB hebben de route weer enigszins begaanbaar gemaakt. Gezien de nat tigheid en de aard van het pad dat deels door wilgen- en vlierstruwelen kronkelt lijkt een stel stevige schoe nen of laarzen geen overbodige luxe. nifestaties en congressen. De voor ganger is ds, J.W. Kuipers uit Leeuwarden en aan het orgel zit Jan Kruithof. Thema van de dienst is 'Ik heb je nog gebeld. Waar was je?' Beginners en gevorderden in het Afri kaans trommelen (ook wel djembe- muziek genoemd) kunnen vanaf sep tember voor workshops terecht bij percussionist en zanger Victor Sams. De lessen worden donderdagmiddag en -avond gegeven in het gebouwtje van KTF in Den Burg. Aandacht wordt besteed aan de techniek van het trommelen, opbouw van een ritme, gelijktijdig zingen en spelen, begelei dende downdown-partijen (op een speciale trommel voor basisritmes) en enige solohandgrepen. De lessen zijn tweewekelijks In de week dat er geen les is, bestaat gelegenheid om gezamenlijk te oefenen Inlichtingen en opgave bij Paul van Mierlo, tel. 319 708 of 319 678 Het Smartlappenkoor hervat maan dag 7 september om 20,00 uur de zangavonden in kantine De Spil van ZDH Nieuwe leden zijn welkom. Ze kunnen vrijblijvend een avondje mee zingen. De zomervakantie is ook voorde nioren voorbij. Activiteiten van Stichting Welzijn Ouderen (Sto zijn alweer hervat of staan opP van beginnen Deze week stan woensdagmiddag het vrij da^ vanaf donderdagmiddag wordt iedere week geklaverjast, beide' Buureton. Vrij dansen is gratis, deelname aan het klaverjassen* een gulden gevraagd. Inlichting: Henk Snijders, projectleider SWOT, tel. 31 26 96. Vrijdag verschijnt de Vakanf krant voor de laatste maal zomer. Maar ook in naseizoen verblijven op net land nog veel toeristen, die gra willen weten wat er zoal va^ beleven. Hoe je actief bezig zijn en waar het gezellig uitga- is. De Texelse Courant daarom wekelijks een pagina' leuke tips presenteren. Dezep gina 'Uit Actief', bedoe7! toeristen èn Texelaars, zal nenkort verschijnen. Een i die de komende periode acw* ten organiseert, wordt verz snel door te geven aa^ van deze krant, tf fax 323 000.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2