Jominee Jaap Vlasblom voelt zich al thuis Deurdouwers Pool 65 jaar getrouwd Stratenmakersbedrijf Schraag groeit snel COURANT meente in zee met imputerfirma TCA TV Texel 3edrijvigheid Wat ik zeggen wou. TV Texel Wat ik zeggen wou. Fietspad Kenteken graveren Portemonnee gerold Rij-opleiding met baangarantie DINSDAG 1 SEPTEMBER 1998 Franc ,ince Jaap Vlasblom is geluk- dat de Hervormde gemeente Koog, Den Hoorn hèm als jikant heeft gekozen. Hij en vrouw Anneke hebben inmid- liun intrek genomen in de C orie in de Herenstraat. 'Een Hi titig, groot huis met een tuin. heel verschil met de twee- er|lat waar we vandaan ko- We voelen ons nu al thuis. ti is ook nog een nieuw ge lid in aantocht...', onthulde de verse predikant zondag dag in 'De Wielewaal' na af- irt van de dienst waarin hij werd 9 rstigd en intrede deed. kerkenraad Vlasblom zou m, stond allerminst vast, want iren méér sollicitanten die zich len gemeld als opvolger van de ardeerde Hendrik Betting. Lap van de hoorcommissie die met de selectie had bezig ge- den. vertelde dat uiteindelijk Landidaten waren gekozen die ar weinig ontliepen. Die liet men icmnog maar eens naar Texel enen ze gingen ook op zicht bij ominees Ter Haar en Vledder. «delijk koos de kerkenraad met ^meerderheid voor Vlasblom. Vragen mee Jan ter Haar was voorgan- in de intrededienst waarin Èlom veranderde van kandidaat •nechte dominee. Ter Haar was tiet vertrek van Hendrik Texels Centrum voor Automa- ng (TCA) mag voor het PC- project van de gemeente zo n ilig computers leveren. Deze bedoeld voor ambtenaren die thuis willen bekwamen in de van Windowsde pvtertaal waarop de gemeente erschakelt. |hhet groot' in te kopen, kon de te korting bedingen. Deze 'oorberekend aan de mede- Zij hebben zich op vrijwillige het project opgegeven in wat goedkopere computer hil bedraagt enkele honder lens) krijgen zij een vergoe- ii de tijd die zij thuis aan hun besteden. ;nog slechts de eerste fase van [groter automatiseringsproces, ambtenaren die zich 'gewoon' werkplek willen verdiepen in asworden tezijnertijd deskun- begeleiders ingehuurd. Uiteinde- «ten alle computers in het ge- 'iehuis moeten worden ingen. Of dan opnieuw gebruik igemaakt van TCA (een initia- mdirecteur W. Ploeg van Stark- len enkele jonge ondernemers) nog niet vast. VERVOLG PAGINA 1 iele maken hebben gehad. 'Ik aan notabelen, die hun sporen samenleving hebben verdiend al moment stapt Eis er direct it wil ze graag.' len waarom Drijver niet eerder ek is gegaan naar nieuwe be te, vindt zijn oorzaak volgens n de chaos waaopr hij vorig Mte. 'Er moest eerst worden jamseerd, eerder durfde ik raar potentiële bestuurders te Niet rooskleurig anciële situatie bij TVTexel is wst rooskleurig, zo stelt ook Een deel van de verantwoor- teid legt hij bij enkelen van de tekenaars van het ingezonden 'n de afgelopen twee jaar zijn kg procent van de inkomsten "Texel naar deze mensen ge- Omdat ze direct het volle pond ten Als ze voorlopig genoegen hgenomen met een lager per- ge, dan hadden de problemen 3 groot hoeven zijn. En dan m ze later alsnog hun geld inkrijgen.' °nk in andere opzichten ging i'S Terwijl jaarlijks ongeveer kdveertigduizend gulden werd teren, kwam steeds niet meer ■mderdduizend gulden van ad ders en sponsors binnen. Het werd aangezuiverd door 'Er is wat onzorgvuldig tel door het vorige bestuur. De l6n hadden ze aardig in de haar ze waren vergeten ook te inkomsten te werken.' ter wat aan te doen, werden in slopen weken zo'n honderd "ters telefonisch geënque- "Vanneer zij aangeven dat ze I naar TVTexel kijken, dan 'het voor ons allicht gemakke- nsuwe adverteerders te wer kte uitkomsten worden binnen- tekcnd gemaakt. Wat in 1993 begon met een schep en een kruiwagen, is vijf jaar later uitgegroeid tot een gespeciali seerd bestratingsbedrijf waarin acht mensen hun brood verdienen. Hoog tijd voor Bianca en Franc Schraag om met hun moderne be huizing aan het Vliegwiel in Oude- schild naar buiten te treden. 'Ons bedrijf heeft een snelle ontwik keling doorgemaakt', kijkt het Texelse ondernemersduo terug op vijf drukke jaren. Een opgemaakt bedje stond toen ze begonnen met voor ze klaar, ze hebben hun zaak helemaal zelf moeten opbouwen Bianca maakte zich de administratieve kant van de zaak eigen, terwijl Franc zich van all round klusjesman specialiseerde tot gediplomeerd stratenmaker en te- genwoordig het werk verdeelt en bij de klanten langs gaat. 'De praktijk is onze leerschool geweest. We hebben best wel eens duur lesgeld betaald, maar daar leer je snel van. En we zijn altijd positief blijven denken.' Nostalgisch Het stratenmakersbedrijf kan inmid dels nauwelijks aan de vraag vol doen. 'Ze bellen ons overal vandaan. Van Ameland tot Rotterdam Geluk kig hoeven we zover niet te gaan. Op Texel ligt genoeg werk Bijvoorbeeld bij particulieren of tweede- woning bezitters die een mooi straatje rond hun huis willen. Zij weten ons steeds vaker te vinden. Dat is een flinke 2Builen vcrMtaixinlclijkhtid vc Naar aanleiding van de huidige ont wikkelingen en het artikel 'Geld problemen en leegloop teisteren Texelse televisie' in de Helderse Courant van 26 augustus, voelen wij ons als oprichters en ex-vrijwilligers van TV Texel geroepen met een reactie naar buiten te treden. Wij zijn zeer teleurgesteld in de hui dige gang van zaken binnen TV Texel. Wij hebben geconstateerd dat a Het beleid ondemocratisch is; b. Er sprake is van belangen verstrengeling; c. Mensen tegen el kaar worden uitgespeeld Een en ander heeft geresulteerd in het ver trek van de oprichters van TV Texel en een groot verloop onder de vrij willigers. Onzes inziens is dit te wi|- ten aan het (niet) functioneren van de bedrijfsleider E. Whyte. Wij base ren dit in ieder geval op onze eigen ervaringen Door haar genante ver- deel- en heerspolitiek in de afgelo pen jaren zijn veel gezonde initiatie ven tegengehouden. Bij de oprichting van TV Texel is ge kozen voor het optimaal functione ren van locale televisie, onder meer in samenwerking met de Welzijns- stichting Texel, de Texelse Courant en de Helders Courant. Deze opzet is mede door invloed van mevrouw Whyte niet van de grond gekomen. Veel vakkennis, aanwezig bij onder getekenden, professionals die bij de landelijke omroepen werkzaam zijn en kundige vrijwilligers, welke reeds zijn opgestapt, is hierdoor verloren gegaan. Wij vinden het onaanvaard baar dat een mooi initiatief, 'van, voor en door Texelaars' nu in han den is van een niet-capabel iemand die op de stoel is gaan zitten van bedrijfsleidster, producente, ver slaggeefster, presentatrice, regis seuse, eindredactrice, etc. Wij hopen dat TV Texel binnenkort weer een gezonde organisatie wordt waarin het aantrekkelijk is om als vrijwilliger - met plezier - locale tele visie te maken. Jeroen Haak, Madine Jimmink, Dick Oudendag, Piet Reiding, Irma Schiffers, John Smit, Maarten Tiggeler, Arjan Trap, Rob Valken burg, Marina van Wanrooy-Elders, Peter van Wanrooy, Roland Winter, Ben Witte. Jaap Vlasblom tijdens zijn eerste preek. Betting op 3 maart consulent (waar nemer), een taak die hij deelde met Vledder, die zich in het bijzonder over De Waal had ontfermd. Vlasblom kreeg de bekende vragen voorgelegd waarop hij door bevesti gend te antwoorden verklaarde dat God zelf hem had geroepen, dat hij de Heilige Schrift aanvaardde als de enige regel van het geloof en dat hij zijn ambt trouw zou bedienen met liefde voor de gemeente, met onder werping aan de tucht van het geloof en de kerk en met geheimhouding van wat hem vertrouwelijk ter ore zou komen Daarop kreeg de nieuwe predikant de hand opgelegd door elk van de Texelse zielzorgers Het ritueel werd afgerond door diaken J. Sabelis die Vlasblom de wijnrode stola omhing Zijn eerste preek baseerde dominee Vlasblom op Lucas 14, vers 1 tm 14, over de waterzuchtige man die door Jezus wordt genezen, hoewel het sabbat is. En over de genodigde op een feestmaal die niet op de beste plaats mag gaan zitten omdat er misschien een voornamere is die daar thuis hoort Want ieder die zich verhoogt zal vernederd worden. Vlasblom. 'Het is niet gebruikelijk dat een vreemde in een gezelschap een dergelijke terechtwijzing geeft, maar het is de moeite waard ernaar te luisteren als de bedoeling opbou wend is. Immers, juist buitenstaan ders kunnen soms rake dingen zeg gen. Goedbedoelde kritiek zou altijd welkom moeten zijn' Latijn Aan de intrededienst werd muzikaal bijgedragen door organist C. Schenk en het elf personen tellende R K. kerkkoor van De Koog, dat onder lei ding van Johan Ran onder meer 'Sancta Maria, ora pro nobis' op in drukwekkende wijze liet horen. In het dorpshuis bracht Henk Tjepkema namens de kerkenraad dank aan dominee Ter Haar voor zijn consulentschap. Het was met de eerste keer dat hij als waarnemer optrad. 'Die man blijft op Texel, dus hij is vaak consulent'. Er kan in korte en Bianca Schraag bij hun stratenmakersbedrijf aan het Vliegwiel. (Foto Gerard Timmorman) Ed Moltzer. Bram Guiljam en Evert-Jan Vledder leggen hun nieuwe collega de hand op tijd veel veranderen in een mensen leven. 'Nog maar kort geleden gaf Jaap Vlasblom in het raadhuis van Utrecht paspoorten aan de mensen; nu geeft hij de zegen'. Welzijn Burgemeester Van Rappard verwel komde de nieuwe predikant namens de burgerlijke gemeente. Hij wees op het belang van samenwerking. Zowel gemeente als kerk houden zich bezig met welzijn en kunnen el kaar aanvullen. 'Wij trekken aan het zelfde touw'. De burgemeester feli citeerde Vlasblom met zijn nieuwe standplaats. Texel is een heerlijk ei land om te wonen en te werken'. Gesproken werd ook door dominee Ter Haar ('Ik maak me nu graag uit de voeten'), Jaap Lap namens de hoorcommissie en Vlasbloms vriend, collega en studie- en dis- puutsgenoot Wouter Smit die ver telde hoe hij en Jaap gezamenlijk het bridgespel onder de knie hadden gekregen. Hij waarschuwde: 'Jaap kan met tegen zijn verlies' Waarop hij en een groep medestudenten het (latijnse) dispuutslied aanhieven. (Foto's Harry de Graal) Hierbij willen wij enkele kanttekenin gen plaatsen bij het artikel in uw krant van vrijdag 21 augustus over het fietspad langs de Ruyslaan. Hierin werd door wethouder Bakker de suggestie gewekt dat het Maar tenhuis baat zou hebben bij een fietspad door het bos, evenwijdig aan de Ruyslaan. Dat is met hele maal juist. Tijdens een in juni over deze kwestie gehouden overleg met wethouder Bakker is deze optie nooit ter sprake geweest. Er werd toen nog uitge gaan van een fietspad op de Ruyslaan en dan éénrichtingsver keer voor auto's, gecombineerd met snelheidsremmers en duidelijke oversteekplaatsen bij het Maarten- huis Dit vonden wij een goed voor stel. Het Maartenhuis is gebaat bij een veilige fiets- en wandelweg met goede oversteekplaatsen en dan vooral voor onze bewoners en kin- deren en niet bij een fietspad door het bos waarvan het effect op de vei ligheid van de Ruyslaan twijfelachtig is. Naar ons idee bewerkstelligt dit eerder het tegendeel: er zal harder worden gereden. Bovendien is er bij een nieuw fiets pad door het bos nog geen oplos sing voor de wandelaars (met kin derwagens, rolstoelen etc.) die nu helaas nog steeds worden gedwon gen op de rijbaan te lopen. Overi gens brengt het wandelen op een fietspad ook gevaren met zich mee Op het huidige fietspad is vorig jaar een van onze bewoners aangere den. Wij zijn er erg dankbaar voor dat er verhoogde en duidelijk zichtbare oversteekplaatsen komen ter hoogte van het Maartenhuis. Een veilige Ruyslaan ontstaat echter naar onze mening pas als over de hele Ruys laan snelheidsremmende maatrege len worden getroffen. Bijvoorbeeld zoals ze op de Californiëweg zijn aangelegd, met aparte fietspaadjes naast versmallingen van de rijbaan (de huidige versmalling op de Ruyslaan aan het begin van De Koog is eigenlijk levensgevaarlijk Een 20-jarige vrouw uit Hoorn greep mis toen zij donderdag in een winkel in Den Burg wilde afrekenen en merkte dat haar portemonnee weg was. Zij droeg het kleinood, met daarin onder meer vierhonderd gulden, in een rugzak bij zich. De vrouw, werkzaam in De Cocksdorp. vermoedt dat zMe het slachtoffer is geworden van een zakkenroller voor fietsers; daar ontbreken de aparte fietspaadjes). Dan is een nieuw fietspad waarschijnlijk hele maal niet nodig. Verder zou het hui dige wandelpad in het bos, parallel aan de Ruyslaan, geschikt gemaakt moeten worden voor mensen die slecht ter been zijn, rolstoel gebruikers, kinderwagens etc. Ook het Tesselhuus zou hier baat bij hebben. Tot slot wij vinden dat een fietspad door het bos een zeer grote aantas ting betekent voor het toch al zo smalle en kwetsbare bos. Wij staan achter Staatsbosbeheer die pro beert dit zo goed mogelijk in stand te houden. Het liefst zien wij dat het bos zoveel mogelijk met rust wordt gelaten. Als je een grote vrachtwagen gewend bent, is zo'n autootje toch een stukje speelgoed.' Cor Pool (86) stuurt z'n personen wagen regelmatig over de Texelse wegen. Als het even kan met echtgenote Duw (85) aan z'n zijde. Woensdag zijn ze op de kop af 65 jaar getrouwd. Reden voor kinderen, klein- en achterkleinkinderen opa en oma in het zonnetje te zetten. Verdubbeld 'Toen we het werk met een ploeg niet meer aan konden, zijn we maar ver dubbeld. Het is niet makkelijk goede stratenmakers te vinden, maar willen toch deskundige mensen op pad stu ren Een mooi straatje is best een hele investering, daarom willen we wel kwaliteit bieden Goed gelegd pla veisel kan erg lang mee. Dat gaat met zonder scholing. Daarom volgen ze cursussen. En onze jongere krachten kunnen nog wat opsteken de meer ervaren collega's.' Rug Als je over een straatje loopt zie je het er met aan af, maar voor het leggen moet veel werk worden verzet. Spit ten, kruien, vlakken, trillen, knippen, banden zetten en noem maar op. We proberen het zo efficiënt mogelijk te doen. Met de aanschaf van machi nes. bijvoorbeeld deze handige shovel, is winst te halen. En arbeids- verlichting. Want met al dat gesjouw is het best oppassen voor de rug. Bianca, die een studie Mensendieck oefentherapie heeft voltooid, let goed op de houding van de stratenmakers. In hun belang, maar ook dat van ons. Want ziekteverzuim is tegenwoordig een kostbare aangelegenheid.' De activiteiten van Schraag zijn der mate omvangrijk geworden, dat het bedrijf dat zich twee jaar geleden op het bedrijventerrein in Oudeschild vestigde, eigenli|k alweer uit z'n jasje is gegroeid. 'We zouden graag wat meer opslagruimte hebben. Hopelijk krijgen we dat straks op het nieuwe industrieterrein.' Het echtpaar Pool is nog kras en woont geheel zelfstandig in hun huisje aan de Noordwester. 'We doen alles zelf nog, behalve de ra men lappen. Ik mag de trap niet meer op', verontschuldigt de gast vrouw zich. Cor: 'We zitten hier best. Ik ben graag een beetje op mezelf Als het kan wat buiten rommelen. Zo'n tehuis is niets voor mij. Veel te dicht op mekaar.' 'Of ik in m'n leven veel heb beleefd? Blijkbaar niet genoeg, anders was ik er nu niet meer geweest', grapt de gastheer, die z'n praatstoel snel heeft gevonden. 'Ik heb van alles gemankeerd, maar ben er steeds weer bovenop gekomen. Net als een kat zeven levens. Daarom noemen ze me de deurdouwer.' Duw: Op onze zestigjarig huwelijksfeest kwam burgemeester Schipper langs Die moest toen holderdebol der weg omdat z'n opvolger bekend werd gemaakt. Dat zal nu toch niet weer gebeuren?' De komst van Van Rappard naar huize Pool is inmid dels aangekondigd. Rommelen Het 65-jarige huwelijk ziet Pool zelf met als een buitengewoon grote prestatie 'Het zit bij mij in de familie. Mijn oudste broer Piet maakte het ook al mee.' Het stel ontmoette elkaar toen Cor begin dertiger jaren vanuit Kolhorn naar Texel kwam om mee te helpen aan de dijkverhoging. 'Op Texel hadden ze toen nog nooit een graaf machine gezien. Ik kwam hier als onderhoudsmonteur.' Duw 'Hij en veel van zijn collega's zaten bij mijn tante op Dijkmanshuizen in de kost. Ik werd erheen gestuurd om dat volk van alles te voorzien. Zo kwam van het één het ander...' Bulldozer Het jonggehuwde stel belandde op hoeve De Bunders en later op Duin oord aan de Postweg. In de oorlogs jaren verwisselde hij regelmatig van werkgever. Hij zat in het verzet en dook een tijd lang onder. 'In die tijd had ik een grammofoon. Er kwamen eens twee Duitsers aan de deur goeie wel te verstaan, die niets moesten hebben van de Nazi's. Ze zagen mijn platen staan Toen ik en kele Duitse exemplaren draaide, vónden ze dat toch mooi Na de oorlog zat hij veel in het grondwerk 'Ik zat op de bulldozer, bijvoorbeeld bij de aanleg van de haven en de Pontweg. Daarna raakte ik op de vrachtwagen. We haalden betonspanten uit Duitsland. Prachtige ritjes. Zeker als we een paar televisies mee terug konden nemen.. Het orgeltje in de kamer bespeelt hij al jaren met meer, maar voor de foto wil het stel er wel bij poseren. Duw 'Komen mijn poezen dan op de foto? Ik zal er wat hebben gemaakt in m'n leven, voor St. Jan en zo. Ik heb er al heel wat weggegeven Onze klein en achterkleinkinderen zijn er gek op. Hoeveel hebben we er ook al weer Cor?' Verkeersschool Hoekstra start in sa menwerking met arbeidsbureau's uit kop van Noordholland een opleiding tot rijinstructeur De zes tot negen maanden durende opleiding begint eind september. Na succesvolle af ronding krijgen de geslaagden een volledige baan als instructeur Het arbeidsbureau verzoekt allochtonen zich nadrukkelijk aan te melden voor de cursus. Van de twintig plaatsen zijn er voor hen tien gereserveerd Er staan zowel praktijk- als theorie lessen op het programma. Goede contactuele eigenschappen, sociale vaardigheden, klantgerichtheid en zelfstandigheid zijn eigenschappen waaraan de kandidaten moeten vol doen. Andere eisen zijn minimaal het LBO-diploma. een geldig rijbe wijs B, ongeveer een half jaar wer keloos en een uitkering (bij voor keur) van de Sociale Dienst. Een goede beheersing van de Neder lands is een andere vereiste. Aan melden kan bij het Arbeidsbureau in Den Burg. Bij garage Grisnigt aan de Bernhard- laan wordt zaterdag een kenteken- graveeractie gehouden. Het merkte ken wordt aangebracht in de ruit van de auto, waardoor de pakkans voor dieven wel erg groot wordt De actie duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Een gravure kost 25.- (inclusief de land code), twee waarschuwingsstickers en een bewijs van graveren inbegre pen. markt geworden. Soms hebben ze in een tv-programma een mooi voor beeld gezien, een cirkeltje of een ander legpatroon. We leveren het materiaal, maken het zandbed klaar en leggen de stenen. Het is net wat de klant wil. Ons assortiment omvat wel honderd verschillende soorten stenen, van getrommelde, die een nostalgisch effect geven, tot boomerangs, schelpvormige en zeskantige. Geelbont is nu populair, evenals rood met zwart. En gebakken steentjes komen weer helemaal te rug. We leveren ook hekwerk. We werken verder voor bedrijven en heb ben onlangs enkele vakantieparkjes bestraat.' Na 65 jaar zit er nog steeds muziek in hun huwelijk. Duw en Cor Pool vieren morgen (woensdag) het jubileum. (Foto Gomrd T<mmorman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5