(jroen 'wartsjexeh in het hartL, olitiek twijfelt hevig Dver Toekomst-plan Illegale kopieerder bij inval opgepakt w Merendeel kijkt lokale televisie N' Actief Geen duidelijkheid na hoorzitting Enquête Els Whyte: vanaf 11 september TEXELSE'i'cOURANT Handel in cd's, video's en software Weuromaster urtoren Eierland tder weer dicht -{\orsze! Beste Hoornders bereiden zich voor op feest Gratis met de bus: niet minder auto's, wel goed voor imago CALLUNA Zaterdag RADIO 10-GOLD DRIVE-IN dance classics in TEXELSE ^COURANT Bedrijfskleding voor bodes en koffiedames Brief TV Texel VERDER IN DIT ummer •o- Oudheidkamer populair 2 Inspraak over kappen in De Dennen Teso blijft goed boeren Stevige discussie bij hoorzitting Calluna Teleurstelling voor Ingrid van Lubek WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL Reserveer nu uw advertentieruimte! f iedereen leest m. JUICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11312 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv liibaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG (INEMENTSPRIJS ƒ66,90 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) bouw van De Nieuwe Toekomst in De Koog staat op se schroeven. De Texelse politiek toonde zich woens- tijdens een drukbezochte hoorzitting gevoelig voor de ivaren tegen het plan. De kritiek spitste zich toe op het lergronds aan te leggen uitgaanscentrum. De twee otste fracties uit de gemeenteraad, Texels Belang en t,vinden dat er teveel onduidelijkheden aan kleven en en de procedure opnieuw voeren. Of dat gebeurt, hangt af van het college van b en w. jolitiek reageerde verdeeld. WD twijfelt nog, terwijl de partijen de bouwaanvraag in. Zij zien planologisch redenen om het plan te wei en menen dat het een posi- aanwinst zal zijn voor de jlaats. Wel maken ze op on- ielen bezwaar. Zo wil ■nLinks dat het aantal bezoe- van de uitgaanskelder tot maximum van 750 beperkt Ook wordt aangedrongen nldoende parkeerruimte en sen vraagtekens bij het toe van 1-persoons hotel- jtoren van Eierland kan za- I) 12 september voor het )bor publiek worden be- i Dat is eerder dan was ndigd. Reden is dat de «jmarkeringsdienst, eige- ian de vuurtoren, vanaf 14 fiber noodzakelijke onder- iverkzaamheden moet uit- snstellmg van de vuurtoren, in der van het 200-jarig bestaan Sjkswaterstaat, is een groot sgeworden. De belangstelling zó groot, dat niet alle sesseerden de kans kregen excursie mee te doen. «toren is dinsdag 8 en don- ij 10 september nog op de 'ge- manier te bezichtigen, onder J van de vuurtorenwachter, e» 10.00 en 16.00 uur start ie- w een excursie. Kaarten zijn 930 uur te verkrijgen bij het azende restaurant, september is het gebouw van lot 14.00 uur geopend in het •an de Nationale Monument- Een toegangsbewijs is dan «lig. «II als ouder hel beste voor foei. Goede schoolopleiding. 'mate gezondheid, liefdevolle tyvmg. hel mag niets Ie kort "en, ie offert je op. niets is te- 'J en het resultaat blijft on telbaar. De een schopt het kamer/ld voor D66 en werpt i' m de strijd voor de ach- 'tdspositie van de Wad- eilanden. Maar dat gaat in iaantal gevallen niet op voor 'el Wij hebben immers wel 'notaris (zelfs twee!) en een iderne - niet vierwielaan- 1'even- ambulance. Weet i-Kamerlid Hoekema dat Staat partijgenoot Pieter Stoot soms op gespannen el met de rest van D66? Ach. willen het beste. Een an- yordt opgevoed in grote ma- weelde, denkt de rest van kven dat daarom alles maar e" zoekt zijn gewin in ille- 6 Praktijken. Het slachtoffer n l'n opvoeding? Je zou er ®i film over kunnen maken. kopietje wordt u snel gele- :,i U wilt toch ook het beste? Horszei kamers. Diverse partijen maken zich zorgen over mogelijke 'ga ten' die het huidige bestemmings plan De Koog vertoont. Bode Daan Koopman moest woensdagavond extra stoelen aan slepen om alle belangstellenden in de raadszaal te herbergen. Vooral Koger bewoners en ondernemers waren op de bijeenkomst afgeko men. Opmerkelijke afwezigen waren initiatiefnemer Tijs Blom uit Eemnes en diens Texelse adviseur Jook Nauta. Nadat de gemeente de hoor zitting twee weken geleden had uit gesteld, waren beiden op de nieuwe datum verhinderd Architect Jan Vis ser trad nu op als woordvoerder. Wethouder Daan Schilling gaf alle bezwaarmakers ruimschoots gele genheid hun zienswijze toe te lich ten. De heer Singerling, die sprak namens de WE Appartementen- hotel Juliana, stelde weinig vertrou wen te hebben in de exploitatie van de uitgaanskelder Hij vreesde dat er ondanks alle beloften toch een 'mega-disco' komt. 'We zullen er al les aan doen om dat te voorkomen Het is slecht voor De Koog en de waarde van het onroerend goed, waarin jarenlang door velen is geïn vesteerd'. waarschuwde hij met op geheven vinger. Juriste Carol Korrmga voerde het woord namens twee andere Bad- weg-verhuurders, Dirk Kuip en Hans den Uyl. Zij probeerde met techni sche argumenten de bouwaanvraag onderuit te halen. Ze rekende voor dat er nu liefst 2.500 m2 extra horeca bijkomt, terwijl het Distributie Plano logisch Onderzoek (DPO) uit '91 waarop het bestemmingsplan is ge baseerd, uitgaat van slechts 1.000 m2 uitbreiding. 'De afwijking van het bestemmingsplan is dus zodanig, dat een artikel-19 procedure hier niet op z'n plaats is.' Bouwput Korringa noemde het Toekomst plan 'niet voldragen'. Zij vroeg het college nog geen sloopvergunning af te geven, zolang de provincie het bouwplan met heeft goedgekeurd. 'Anders kan De Koog lang bli|ven zit ten met een bouwput.' Den Uyl wees erop dat hij niet tégen De Nieuwe Toekomst is. 'Maar er Lees verder pagina 5 Ongeveer vijfendertig bewoners - kinderen en volwassenen - van Klif en de Witte weg in Den Hoorn heb ben maandagavond 'hun' ereboog aangekleed. Deze bogen worden neergezet ter ere van het 600-jarig bestaan van het dorp, een gebeurte nis die vrijdag 11 en zaterdag 12 Bezwaarmaker Singerling (Juliana) vreest dat er toch een megadisco komt. Naast hem zitten Kuip en Den Uyl. ,nK Hopmm, 'Als mensen twee weken op Texel op vakantie gaan kan ik me niet voorstel len dat ze de auto in Den Helder la ten staan. Eén van de aantrekkelijk heden van het eiland is dat je als vakantieganger héél makkelijk je auto kan meenemen Dat zegt Teso-direc- teur. Hob Wortel. Als voorzitter van de werkgroep Duurzaam Toerisme, die de automobiliteit op het eiland wil Een 34-jarige Texelaar zit sinds dinsdag vast op verdenking van het illegaal kopiëren en versprei den van muziekcd's, videofilms en computers-pellen. De man werd aangehouden bij een inval in zijn woning in De Cocksdorp. Opsporingsambtenaren van Buma/Stemra ontmantelden daar in samenwerking met de politie een studio met professionele ko- pieerapparatuur ter waarde van ƒ70.000,-. Volgens een woordvoerder van Buma/Stemra, de organisatie die de rechten van o.a. componisten en ar tiesten beschermt, betreft het 'een behoorlijke vangst'. Jaarlijks worden in Nederland enkele tientallen pira ten ontmaskerd. De zaak die nu op Texel aan het licht is gekomen, be hoort tot de grotere gevallen Hoe lang de man al bezig is en hoeveel hij er inmiddels aan heeft verdiend, kon de politie niet zeggen. Dat moet blijken uit de verhoren die hem wor den afgenomen Internet De zaak kwam aan het rollen toen op het eiland illegale cd's opdoken. Tevens bleek dat deze via internet te koop werden aangeboden. De eigen opsporingsdienst van Buma/Stemra stelde samen met rechercheurs van de politie Den Helder/Texel een on derzoek in Dat leidde dinsdagmor gen vroeg tot de inval. De ontmante ling nam de hele ochtend in beslag Aangetroffen werden twee kopieer inrichtingen voor muziek, playstation-spelen. multimedia-pro- gramma's en videofilms. De politie spreekt van 'zeer profes sionele apparatuur'. In de woning bevonden zich o.a zes computers, zes cd-branders en aaneen gescha kelde videorecorders Daarnaast stond er een kleuren-kopieerappa- raat en snijmachine, die werden ge bruikt om hoesjes perfect na te ma ken. Recente films Voorts vond de politie circa 2 000 il legale schijfjes, o.a. van de nieuwste cd's uit de Top 50, en 100 kopieën van videofilms (eveneens van re cente films zoals Armageddon en The Game) De eigenaar wordt ervan verdacht deze op grote schaal, dus niet alleen op Texel, te verspreiden. Hij maakte daarbij gebruik van een eigen label, Crazy Bites, en een uitgebreide internet-site, waarop de diverse producten te koop werden aangebo den. De man kopieerde deze op be stelling en verspreidde ze door het hele land De ontwerper van de internet-pagi- na's, een 20-jarige Texelaar, werd ook aangehouden. Na verhoor kwam hij dezelfde dag weer op vrije voeten. De politie en Buma/Stemra gaan er vooralsnog vanuit dat de 34-jarige verdachte op eigen houtje handelde Het onderzoek loopt echter nog, zo dat dit een voorlopige conclusie be treft. De man kan worden veroordeeld tot een celstraf van maximaal vier jaar en ƒ100.000,- boete. Daarnaast kan de fiscus de ontdoken bedragen terugvorderen volgens de 'Pluk ze'- methode. Brein Het clandestien kopiëren van mu ziek, films en software neemt steeds grotere vormen aan 'Apparatuur waarmee je dit kunt doen, zoals de cd-brander, wordt steeds goedko per Daarnaast nemen door internet de verspreidingsmogelijkheden toe. Vroeger waren het vaak hobbyisten, die platen en films op lege muziek- of videocassettes overzetten Nu houdt de georganiseerde misdaad zich er ook mee bezig. Ik weet met ot dat hier ook het geval is', vertelt Jonne Boesjes, beleids medewerkster van de NVPI (Ned Vereniging van Producenten en Im- Lees verder pagina 5 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van fe- T i DE EUROPESE BANDENSPECIALIST ZWEMPARADIJS NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 september feestelijk wordt herdacht. De bewoners van de meest weste lijke toegangsweg tot Den Hoorn zijn uitgegaan van het gegeven dat Klif dichtbij de zee en de duinen ligt. Ze hebben zich laten inspireren door de natuur en de visserij. Inmiddels zijn alle straten van een dergelijke poort voorzien Maar op Klif waren ze het eerst (Foto Anne Boon) verlagen, vernacht hij niet dat door gratis openbaar vervoer het aantal auto's op Texel sterk omlaag zal gaan. Als promotiemiddel juicht hij het initiatief toe. 'Het is goed voor het imago van het eiland Gratis openbaar vervoer noemt Wor tel een wal Te enge ingang' 'Beier is om het zodanig aantrekkelijk te ma ken dat veel mensen er gebruik van maken. In dat geval laten vakantie gangers. als ze eenmaal op hun vakantiebestemming zijn, de auto eerder staan Dat verhoogt de leef baarheid op het eiland De werk groep onderzoekt op welke wijze de kwaliteit van het openbaar vervoer kan worden verhoogd. (Advertentie) Entree: ƒ5,- (Advertentie) (jntt fuurUjixrli It btf hurt. Van de Texelaars die kabel kun nen ontvangen kijkt 81% regelma tig naar TVTexel. Dat blijkt uit een telefonische ondervraging die Els Whyte onlangs zelf heeft gehou den onder 125 kabel-abonnees. Ze waardeerden de programma's met een 7,6. 'Zorg dat het blijft', is één van de opmerkingen. Exclusief de recreatiewoningen is TVTexel te ontvangen in 4.194 huis houdens. Kabeltex gaat ervan uit dat er per abonnee 2,2 kijkers zijn, wat op een totaal aantal van 7 500 komt. Het aantal ondervraagden van 125 ligt tussen de anderhalf en twee pro cent, wat door Whyte voldoende re presentatief wordt beschouwd. Tijdens eerdere onderzoeken lagen de kijkerspercentages aanmerkelijk lager. In oktober '96 keek 37 procent van de abonnees, maart '97 27 pro cent en in december '97 67 procent. Wegens de geringe respons wordt die laatste enquête overigens niet als representatief beschouwd. Ook het gemiddelde waarderingscijfer nam toe. 'We zijn héél blij met dit resultaat', De bodes en de koffiedames van het raadhuis krijgen binnenkort nieuwe uniforme bedrijfskleding De heren zullen hun werk straks doen in drie delig donkerblauw kostuum, crème overhemd en donkerblauwe schoe nen. De dames dragen een donker blauwe lange broek, donkerblauw colbert, donkerblauw gillet, crème blouse en donkerblauwe schoenen. Per persoon wordt twee stel aange schaft. waarmee f6.556.- is gemoeid. Voor dat bedrag wordt de kleding geleverd door het bedrijf Reckless uit Wieringen. Ook bij twee andere be drijven (waaronder Sacra Promotions op Texel) was offerte ingewonnen. Martina Jimmink en Arjan Trap distantiëren zich van het ingezonden stuk in de afgelopen krant over TV Texel, afkomstig van teleurgestelde (ex-)medewerkers. Jimmink en Trap laten weten dat zij ten onrechte bij de ondertekenaars van de brief zijn genoemd en dat zij het oneens zijn met de inhoud aldus Whyte, die bezweert dat de te lefoontjes zijn gepleegd nog vóór de Texelse Courant dinsdagmiddag op de mat viel. Doordat ze de hele en quête zelf deed, zat ze menig uur te bellen. 'Zo'n gesprek is een sociaal gebeuren. Soms zat ik wel twintig minuten met iemand te praten. Dan kwam er veel méér bij.' Opmerkingen die ze kreeg was dat de Texel Flitsen mogen worden uit gebreid en dat er zendtijd mag ko men voor natuur, visserij en land bouw. Politiek hoeft met zo nodig en graag door de week een keer uitzen den. Menig kijker kopieert de uitzending op videoband en gaat ermee naar Texelaars die geen kabel ontvan gen. Anderen kennen aan de lokale tv een sociale functie toe. In de verzorgingshuizen wordt er bijvoor beeld gezamenlijk gekeken Bijna 90 procent kijkt ook naar herhalingen Opmerkelijk is dat er kijkers zijn die hetzelfde programma méér dan eens willen zien. De doorlopende uitzending van TVTexel Totaal, ter promotie en in formatie, wordt goed gewaardeerd. Regelmatige kijkers zouden graag meer wisseling zien. (Advertentie) zie pag.: 8 (Advertentie) m Voor Texelaar en toerist Vanaf 11 september verschijnt in de TC vrijdags de pagina „IZit etl Actief" Deze pagina bevat o.a. de agenda, weekenddiensten, artikelen en foto's over uitgaan, actief zijn, natuur en cultuur. Er is voor een beperkt aantal bedrijven ruimte om op deze pagina te adverteren. Informeer en/of reserveer daarom snel bij de advertentieafdeling van de Texelse Courant. Cfrocn ^warL-Jexel s in het harL. Spinbaan 6, Den Burg, telefoon 36 26 00, fax 31 41 11

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1