latuurbeschermers: hoop gevestigd op R.v.State Gevarieerd programma rond jarig Den Hoorn loofdrol voor keeper erschap bij Texel'94 Metrealistischeverwoesting 'Afbouw' militaire activiteit Waddenzee TEXELSE Pj couRANT- Zilveren zwemfeest voor jong en oud Voetbalprogramma Solexrijders op eef tijdens WK Feestprogramma Parkeren bij het feestterrein Gezamenlijk eten Renners sluiten seizoen snel af Feest voor wie? DINSDAG 8 SEPTEMBER 1998 K'&èÊ' r*5< *rders en persmensen kijken uit over het natuurgebied De Hors, dat voor een groot deel is bestemd als 'militair medegebruik'. Militaire oefeningen mogen iee/7 brede strook strand tussen het militaire terrein van de Dourlelnkazerne tot paal 10. worden gehou- (Foio Harry de Graaf) ik vindt dal de militaire acti- in het waddengebied en worden 'teruggedron- De betrokken provincies zelfs van 'afbouwen', dus Juitbannen. De praktijk leert anders: de door defensie maakte hinder voor mensen tuur neemt eerder toe dan af, Elide Waddenvereniging. eeniging voert daarom volop ■«werkt in deze samen met lo- joeperingen zoals de Werk- Landschapszorg, de Vogel- pep Texel en de Commissie rder De Cocksdorp. fnwoordigers van deze groe peringen stonden hierover gisteren de landelijke media te woord op zo wel de noord- als de zuidpunt van het eiland. Met geluid Op de noordpunt hadden ze weinig overtuigingskracht nodig, want De fensie werkte mee. Zittend in pavil- pen Vliegzicht hadden ze moeite om uit te komen boven het lawaai van straaljagers die op de Vliehors schietoefeningen houden. Bij dat motorlawaai blijft het met, legde Sikke ten Brug van de Commissie Vlieghinder uit. Hij wees onder meer op de oefeningen met 500 ponds bommen die De Cocksdorp letterlijk op zijn grondvesten doen schudden. Ook het schieten met 180 mm muni tie door Leopardtanks veroorzaakt een dergelijk effect Het lawaai heeft een volume tot zo'n 118 db bi] 23 herz. wat zeer laag en dus verwoes tend is. Meer dan eens liepen ge bouwen schade op, waaronder de nieuwe woning van Ten Brug zelf. Defensie deed over vergoeding daarvan met moeilijk en bekende daarmee dus schuld. Afstand De Explosieven Opruimings Dienst doet ook een duit in het zakje door af en toe de blindgangers onder de granaten bi|een te garen en alsnog op de Vliehors tot ontploffing te brengen, onaangekondigd. De straaljagerpiloten moeten bij het draaien van hun rondjes op min stens een mijl afstand van de Texelse kust blijven. Ze moeten daarvoor scherp bijsturen en dat gaat nogal eens mis, ondanks streng optreden tegen zondaars Er wordt namelijk vanaf Texel slechts incidenteel gecontroleerd en de theoretisch mogelijke controle van grote afstand werkt blijkbaar niet. Meer dan eens hebben actie voerders ervoor gepleit de aanvlieg route naar de Noordzee te verleg gen, waardoor de toestellen ver van Texel blijven. Ten Brug zegt dat De fensie dat altijd heeft geweigerd zon der uit te leggen waarom De Waddenvereniging weet dat ook vogels last hebben van de oefenin gen. Met name trekvogels krijgen onvoldoende gelegenheid voor rus ten en fourageren, wat negatieve ef fecten heeft op de latere broed- resultaten. Een probleem bij de bestrijding van de hinder is dat de vergunningen waarmee Defensie werkt, voor een belangrijk deel verouderd zijn. Na dere regels en (beperkende) voor waarden zijn er onvoldoende Feite lijk zou alle defensie-activiteit in het waddengebied vergunmngplichtig moeten worden met gebruikmaking van de Natuurbeschermingswet. Medegebruik Nog actueler is het 'militair mede gebruik' van De Hors aan de zuid punt van Texel. De gemeenteraad heeft daartoe besloten, hetgeen door natuurbeschermers zeer wordt betreurd. Die hebben het dan ook hogerop gezocht en wachten op het oordeel van de Raad van State Adriaan Dijksen van de Werkgroep Landschapszorg zei weinig vertrou wen te hebben in de afspraken die de gemeente maakt inzake redelijk gebruik van de Hors. In tegenstelling tot wat Defensie zelf beweert, ver wachtte hij dat de oefenintensiteit zal toenemen. De ingebruikneming van nieuwe boten en de totale reno vatie van haven en gebouwen van de Joost Dourleinkazerne wijzen daarop en geven in elk geval aan dat Defensie met van zins is het veld te Sterns weg Giel Witte van de Vogelwerkgroep ging in op de betekenis van de Hors als broed-, rust- en foerageergebied van vogels. Het is met name het do mein van dwergstern en bontbek- plevier. Laatstgenoemde is met met meer dan 500 paartjes in heel Ne derland een nogal zeldzame vogel. Waarom moest een oefening wor den gehouden vlakbij de kolonie dwergsterns, die door vrijwilligers van de werkgroep was gemarkeerd' De vogelliefhebbers zijn ervan over tuigd dat een oefening van de mari niers op een strandje bij de kazerne heeft veroorzaakt dat een kolonie grote sterns, die na jaren afwezig heid weer op Texel was gaan broe den, direct weer is verdwenen. De beschuldigingen van de betrok ken verenigingen bleven onweers proken, aangezien geen mensen van gemeente of Defensie bij de persexcursie waren betrokken Dat was ook niet de bedoeling: het ging erom aandacht te krijgen voor actie tegen de militaire activiteit in het waddengebied. Ondanks het regenachtige weer kende de Texelse zwemvierdaagse een gezellig verloop. Totaal namen 375 liefhebbers deel. bijna evenveel als in andere jaren. Het evenement stond ditmaal in het teken van de Olympische Spelen. Dinsdagavond leverde dat in het kader van de Paralympics een spectaculaire de monstratie rolstoelbasketbal op. Ook eregast Arco de Graaf speelde mee Donderdagavond werd de vlam ontstoken door enkele zwem- fanaten van het eerste uur. Adam Keizer en de dames Corry Visser. Gerda Veeger-Koom. R Visser-de Bloois en Ina van der Werf waren alle 25 zwemvierdaagsen van de partij Laatstgenoemde is met haar 76 jaar de oudste van het stel. 'Ik vind het nog altijd heerlijk om m'n baantjes te trekken', aldus de inwoonster van De Koog. die mede dankzij haar wekelijkse zwembad- bezoek vol energie zit en absoluut niet met 'mevrouw' aangesproken wil worden. Op de foto poseert Ina van der Werf met twee jeugdige waterratten. Martijn van der Berg en Freek Dijksterhuis. die op de slot- avond verkleed in het bad doken (Foto Frans Hopman) Zaterdag 12 september ZDH/SVC B1-HCSC B2 13.30 Texel'94 D1 -Koedijk D1 10 30 Texel'94 D2-VZV D2 10.30 SVAP B1-Texel'94 B1 12.30 Texel'94 B2-Schagen B2 13.30 Texel'94 C1-Helder C1 13.30 De Koog C1-VZV C1 13 30 Oosterend A1-W'meer A2 13.30 Succes B1-Oosterend B1 14.30 O'end C1 -Callantsoog C1 13.30 is het seizoen gestart overwinning (0-2). Tegen- was SRC uit Schagen, an vorige week nog kans- nerd verloren in de beker- Dat de drie punten ditmaal Ie andere ploeg gingen, was een groot deel te danken aan eeper Bart Heerschap en etter Erwin Koning. startte onstuimig voor eigen K met drie centrumspitsen, slswitchten en om beurten de «anten opzochten Texel'94 in het begin veel moeite naar kreeg na ongeveer vijf- «iten steeds beter zicht op de ijtëvan de thuisploeg. Juist op 'Ofnent viel vrije verdediger «Koorn echter geblesseerd uit, fe nodige aanpassingen nood zakelijk maakte. Paul van Exel kwam in de ploeg, Leendert Eelman nam Koorns plaats in (Simon Brand was geschorst) en Gerko van Putten werd mandekker. Ondanks deze problemen was de eerste echte kans voor de Texelaars. Arnold Kaercher werd de diepte ingestuurd en zijn voorzet be reikte Van Exel, maar die slaagde er niet in te scoren. Aan de andere kant onderschepte Leendert Eelman een voorzet, met onverwacht gevolg. De bal veranderde van richting en leek in de rechterhoek van het eigen doel te belanden, maar met een katach tige reactie wist Bart Heerschap dat te voorkomen Vanaf dat moment groeide de sluitpost van Texel tot grote hoogten. De tweede helft gaf een zelfde beeld te zien als voor rust. SRC was vaker in balbezit, maar Texel'94 counterde goed Binnen vijf minuten lukte het de ploeg daaruit twee maal te sco ren. De eerste goal viel na vijftien minu ten. Erwin Koning werd uit een vrije trap van John List aangespeeld, nam fraai aan op de borst en rondde beheerst af met de buitenkant van zijn rechtervoet. Dezelfde speler zorgde voor 0-2. nadat Paul van Exel zichzelf met enige fraaie bewe gingen vrij had gespeeld. Verdedigend moest Texel'94 daarna alle zeilen bijzetten om de beweeglijke aanvallers van SRC af te stoppen. Dat lukte vrij goed en op de spaarzame momenten dat het mis dreigde te gaan, stond keeper Heerschap paraat. De Texelaars waren zelfs dicht bij 0-3. maar de kopbal van Kaercher, uit een voorzet van Van Exel. miste kracht. -j H O DAAR RED JE LEVENS MEE G-voetbal T exel'94-Eendracht2 Zondag 13 september Texel'94-LSVV ZDH-KSV De Koog-WSW Oosterend-WBSV Texel'94 2-JVC 2 SRC 4-Texel'94 3 Texel'94 A1-WGWA2 WGW C4-Texel'94 C2 Recreatievoetbal Tex Boys-Oosterend 1 Oosterend 2-De Koog Cocksdorp-Texel 13.30 14.00 14.00 14.00 14.00 12 00 14 00 12 00 12.00 10.30 10.30 10.30 Klub Steeksleuteltje 9 trok tag de aandacht tijdens de ■^kampioenschappen solex- fin Joure. Met hun leren jas- pothelmen en klompen sta- Texelaars opvallend af bij fldere deelnemers, van wie higen in snelle motorpakken Jaden. Qua prestaties deden helse rijders echter even- Tan zich spreken. de dames weerden zich Marloes van der Vis legde na 'fiches beslag op de vierde in de damesklasse, op de ï»olgd door José Verkaik Een losgetrild sproeiertje in de tweede manche verhinderde dat Marloes het podium mocht bestijgen. De twee rijdsters maakten deel uit van een omvangrijke Texelse dele gatie, bestaande uit een 30-tal deel nemers en een zelfde aantal suppor ters. Hun solexen waren met een vrachtwagen van de VTB naar Joure gebracht. De Texelaars keken de ogen uit Niet wat betreft entourage, want de publieke belangstelling langs het 1 kilometer lange straten- parcours viel enigszins tegen. Wél bijzonder waren de hoge snelheden waarmee de solexen in de rondte scheurden. In de snelste klasse be reikten de coureurs op hun opge voerde machines wel 100 km/u. 'Het ging er echt fanatiek aan toe. Compleet met protesten en ruzies. Gaandeweg de dag lieten wij ons ook meeslepen Tussen de races door werd er allemachtig gesleu teld', vertelt voorzitter Albert Schagen. Om zich te handhaven tussen het geweld van de deelne mers uit o.a. België, Duitsland, Frankrijk en Hongarije, namen de Texelaars soms flinke risico's. 'Van de tien valpartijen was er wel acht keer een Texelaar bij betrokken', grijnst Schagen Prominent slachtof fer was Henri van Maldegem, die na een flinke schuiver met talrijke schaafwonden thuiskeerde De ge slaagde dag werd 's avonds beslo ten met een barbecue en feestavond in manege Akenburg. Overige resultaten: A-klasse (ca. 70 km/u) 13.Pablo Brandenburg; 14,Otto Goênga B- klasse (ca 50 km/u) 5.Albert Schagen; 8 Tiemen Wit 9 Hans Schade. C-klasse (standaard) 8.Jaap van der Vis; 11 Ramon Staal, 12.Ane van der Vis. ('"hik (nnkS) en Marioes van der Vis worden na het solex-WK op handen gedragen door hun mannelijke collega 's. (Foto Frans Hopman) In Den Hoorn zijn ze er bijna klaar voor. De erepoorten aan ingangen van het dorp zijn opgetuigd, fanfarekorps DEK en toneel vereniging De Vriendenkring be leggen hun laatste repetities en steeds meer straten in het 600 jaar oude dorp beginnen er al aardig feestelijk uit te zien. De dorps commissie en de feestcommissie van Den Hoorn zijn er bovendien in geslaagd een uiterst gevarieerd programma te produceren, tot aan een 'realistische' verwoesting van de voorloper van het huidige dorp aan toe... Er zijn vele 'hoogtepunten', afhanke lijk van ieders voorkeur. Zo zal me nig Hoornder zich verheugen op de speciale herdenkingsdienst, die vrij dag om 17.00 uur begint in het Hoornder kerkje. Medewerking wordt verleend door ds Jan Bruin, fanfarekorps DEK, het Smartlappen koor en de kinderen van de Jan Drijverschool. Centraal ti|dens deze bijeenkomst staat de herdenking van de verwoesting van het dorpje Den Horn of Oude Hoorn, de voorlo per van Den Hoorn. Vermoedelijk zal het overgrote deel van de kerk gangers gehuld zijn in passende, historische kleding Samen met de Vrijdag 11 september 17.00 uur Herdenkingsbijeenkomst NH kerk 18 00 uur: Presentatie boek De Ja ger en Kikkert 19.00 uur: Gezamenlijke maaltijd in feesttent Oude Hoorn 20 30 uur: De Jager en Kikkert signeren hun boek Vervolgens' Gezellige bijeenkomst Zaterdag 12 september 09.45 uur: Verzamelen op Diek voor allegorische optocht 10.00 uur: Vertrek optocht voor rondgang door Den Hoorn 11 00 uur: Historisch spel bij Oude Hoorn 12.00 uur: Onthulling gedenksteen 13.00 uur Lunchpauze 14.00 uur: Spelletjes Hoornder Feest 18.00 uur Rad van Avontuur voor jeugd, prijsuitreiking spel en pauze 19.00 uur: Begin feestavond Zondag 13 september 15.00 uur: Presentatie oude foto's in dorpshuis De Waldhoorn 17.00 uur: Einde aansluitende presentatie van het boek Van het Olijf lot Den Hoorn van Kees de Jager en Willem Kikkert vormt deze dienst één van de meer plechtige onderdelen van de festivi teiten. Kapucijners Daarna, rond 19.00 uur, gaan de Hoornders aan tafel, voor een geza menlijke, historische maaltijd, met kapucijners of stamppot rauwe an dijvie Lokatie is de feesttent bij Ruud Bakkers schuur 'Oude Hoorn', nabij de plaats waar ooit het oude dorp stond Na het eten kunnen mensen die hebben ingetekend op het boek van De Jager en Kikkert hun exemplaar afhalen bij de stand van boekhande laren Daan en Carry Welboren en dit laten signeren door de auteurs. De eerste avond wordt besloten met een gezellige bijeenkomst, waarbij Hoornders en oud-Hoornders weer eens ouderwets kunnen bijpraten Pyromanen Zaterdag begint de dag om 9.45 uur, wanneer de feestgangers zich bij de erepoort van Diek verzamelen voor een allegorische optocht. De stoet maakt een ronde door het dorp en strijkt vervolgens neer bij de Oude Hoorn. Daar wordt vanaf 11.00 uur een historisch spel opgevoerd door leden van De Vriendenkring en an deren, die de ondergang van de Oude Hoorn zullen uitbeelden. Het belooft een nogal waarheidsge trouwe weergave te worden, met medewerking van 'Friese' pyroma nen. De toegang is gratis Aan het slot van het stuk wacht de onthulling van een gedenksteen In de middagpauze kunnen de feestgangers terecht in de tent, voor soep, koffie en een broodje De mid dag staat in het teken van de spelle tjes die vroeger al werden gespeeld tijdens de Hoornder Feesten. Idee is dat de teams een soort dwarsdoor snede van de bevolking vormen, want ze bestaan uit twee personen van 6 t/m 8 jaar, twee van 9 t/m 12, twee van 13 t/m 20, twee van 21 t/m 40 en twee van 41 jaar en ouder. Voor de jongste kinderen is er een speciaal programma, met onder meer een springkussen, schminken en ponyrijden. Om 18 00 uur komt een einde aan de spelletjes en kan de jeugd, in af wachting van de prijsuitreiking van het spel, voor weinig geld meedoen aan enige rondjes met het Rad van Avontuur. Parkeerproblemen worden niet verwacht tijdens de festiviteiten in Den Hoorn De organisatie gaat ervan uit dat iedereen vrij dag na afloop van de kerkdienst lopend naar de feesttent bij de Oude Hoorn gaat Alleen men sen die slecht ter been zijn, mo gen met de auto komen. Zij kun nen hun vervoermiddel kwijt op het half verharde stuk weg naast het fietspad tussen de Stolpweg en de Mokweg. Zaterdag kan en mag alleen worden geparkeerd op een stuk weiland van de familie Com mandeur aan de Stolpweg. Dit wordt duidelijk aangegeven. De wagens die zijn gebruikt bij de allegorische optocht kunnen worden gestald op het gedeelte tussen de Stolpweg en de Mok weg De bussen rijden twee dagen lang niet door het dorp. De AOT gebruikt dezelfde route als tij dens de Hoornder Donderda gen Tot 19.00 uur is het pauze en kan in de tent een warme maaltijd worden genoten. Daarna barst een ouder wetse feestavond los, met het al oude 'Strijden om de man en de vrouw', net als vijfenveertig jaar ge leden met medewerking van DEK en onder leiding van Gerrit Coevert. Voor volwassenen is er een specta culaire versie van het Rad van Avon tuur, met grote prijzen als diner bonnen, vleesschotels, broodroosters, een mountainbike en een cd-speler. Om de onkosten te bestrijden worden twee grote borden met het logo van 600 jaar Den Hoorn bij opbod verkocht. De muziek wordt Tijdens de historische maaltijd, die vrijdag om 19.00 uur in de feesttent begint, kan worden gekozen uit kapucijners of stamppot rauwe an dijvie. Deelnemers kriigen daar naast een toetje en een consump tie Bonnen kosten ƒ12,50 (ƒ7,50 voor kinderen t/m 10 jaar) en kun nen alleen vandaag en morgen nog worden gekocht bij de supermarkt van Goénga Bord en bestek die nen zelf te worden meegenomen. Wielervereniging Texel hield vrijdag avond de laatste wedstrijd van het zomerseizoen Voor de echte lief hebbers stond, een week na het NK tijdrijden, nog een 40 km lange race tegen de klok op het programma. Twaalf renners, onder wie twee da mes. verschenen aan de start. Dankzij het rustige weer reed ieder een snelle tijden. De kersverse Nederlands kampioen bij de vrije renners 16-22 jaar, Ricardo de Graaf, toonde opnieuw zijn goede vorm. Hij won de tijdrit in iets meer dan een uur: 1.00 56 Nummer twee, Otto Goénga, moest bijna twee minuten toegeven- 1.02.40 Gauke van Lingen eindigde als derde in 1.02.51Menno Goênga bleef met 1.03.54 ook in de buurt Overige resultaten; Norbert Dankers 1 06 32; Ed Zegers 1.07.34, Guido Betsema 1.07.45; Piet Kingma 1.08.34, Rmus Kooger 1.09.06; Jan Buis 1.09.57. Bettina Lösscher 1.11.53. verzorgd door de Sanseveria's, voorheen De Klapband Oude foto's Het feest wordt zondag rustig maar stijlvol afgesloten, met een presen tatie van oude foto's en ansichtkaar ten in dorpshuis De Waldhoorn. Er zijn uiteraard algemene 'kiekjes' te zien maar ook specifieke, over de geschiedenis van DEK, de laatste 26 jaar Ouwe Sunderklaas en foto's uit het familieboek van Witte-Kiljan. Inzendingen zijn er van An Bakker, Riet Witte, Piet Schneider en (wijlen) Arend Nijkamp. Belangstellenden zijn welkom van 15 00 tot 17.00 uur. De organisatie heeft het nog steeds druk met vragen beantwoorden van mensen die met weten of ze nu wel of niet welkom zijn bij de feesten in het jarige Den Hoorn. 'De festivitei ten op vrijdag zijn besloten en in principe alleen bedoeld voor inwo ners en oud-inwoners van Den Hoorn en Wijk H', meldt spreekbuis Piet Schneider. 'Zaterdag is ie deréén welkom. Texelaars en toeris ten Wél wordt iedereen natuurlijk verwacht in historische kleding.' Een verhaal apart zijn de trouwe campinggasten, van wie sommigen al tientallen jaren op Loodsmans duin 'overzomeren' en die dan maandenlang deeluitmaken van het dorpsleven. Zij hebben dezelfde 'rechten' als de 'echte' Hoornders en kunnen aan alle activiteiten mee doen. 'Wij zien het ruim', aldus Schneider

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5