Nieuwbouw Rebecca geeft complicaties W 98 Edah Minder branden, wel veel loze meldingen Jaarverslag brandweer: Timmerbedrijf Kooger te dichtbij car oon wEEESMSMM Gedaante rwisseling I van Tessel Verbouwing Waldhoorn TEXELSE^" coURANT Kunstwerk aT JRBIoemkool 0 per stuk Profielschets De ware? Staatsbosbeheer laat stukken duin afplaggen Oefening met echte bommen op Vliehors Strijd over plicht tot slootonderhoud Qjeslacigd („nen elkaar beiden een gezond en rendabel bedrijf, maar toch rij- wee Waalders elkaar in de wielen. Pieter Jan Kooger vreest dat de gnomen uitbreiding van Hotel Rebecca met vijf suites nadelig M voor zijn nieuwe timmerbedrijf aan de Laagwaalderweg. Pension er Braspenning wil op zijn beurt de verzekering dat de timmer plaats de rust van zijn gasten niet verstoort. Reden voor de gemeen- dom een besluit over de hotelbouw voorlopig op te schorten. de raad vorig jaar akkoord ging je plannen van Braspenning, mog geen vuiltje aan de lucht pernemer beriep zich met suc- pde vnjstellingsmogelijkheid om del aan het Hogereind met 25 mogen uitbreiden. Als lokatie ,jde tennisbaan achter het ho- het oog, dat als bebouwings aangewezen. De schuur van iteliel die zich op dat moment in de nabijheid bevond, werd alleen voor opslag gebruikt, zodat geluids overlast met viel te verwachten. Zoetelief Totdat Kooger het aanbod van Zoete lief kreeg om zijn bedrijf er in te ves tigen De timmerman had eigenlijk een stuk agrarische grond ernaast op het oog, maar de provincie ging niet akkoord met de bouw, mede omdat de lokatie zich nèt buiten het bestem mingsplan De Waal bevond. Kooger greep het aanbod van zijn buurman Zoetelief met beide handen aan. Een deel van de loods bleef volgens af spraak beschikbaar voor opslag. Voor dit doel werd de schuur aan de achterzijde een stuk verlengd. Eén en ander gebeurde volgens Kooger in nauw overleg met wethouder Schil ling (ruimtelijke ordening), die blij was dat de timmerman eindelijk een stek in het dorp had gevonden Stilte Braspenning bekeek de ontwikkelin gen met argusogen. 'Ik heb mets te gen Koogers bedrijf Maar het mag de rust van m'n gasten niet verstoren. De tng van Hotel Rebecca met vijf suites staat op gespannen voet met de activiteiten in de verderop gelegen timmer- (Fo'.o Gerard Timmerman) S. Ahlers heeft het be- parel van Tessel' aan de ij Den Hoorn verkocht, eigenaar is S. Monsma uit irden, die van plan is er iets Iers van te maken. Hij wil sidige restaurant met dienst- j en personeelsverblijven uwen tot drie recreatie-een- met dienstwoning. De tuin, midgetgolfbaan, ijs- skelterbaan en kinderboer- rerdwijnen, wat ook geldt ie lichtreclame op de gevel, spullen zijn vanaf heden te towing van het dorpshuis in kom kan rekenen op een ge- lelijke bijdrage van 76.000,-. erkzaamheden gebeuren op ran een rapport van de GGD peuterspeelzaal en de aan- hgen van de brandweer. De tosten zijn ƒ117.500,-. Den betaalt zelf ƒ27.500,-. Een leiling, bestemd voor de inrich- mde peuterspeelzaal, leverde Js/16 000,- op Het bouwplan is strijdig met het be stemmingsplan, maar b en w vinden dat de situatie zoveel fraaier wordt, dat ze er graag aan meewerken Het complex ligt op een kwetsbaar land schappelijk punt, aan de rand van het monumentale dorp bij het begin van de duinen. Een groot deel van het bijbehorende terrein van 4000 m2 krijgt (weer) een agrarisch karakter. De bedoeling is de plannen mogelijk te maken door toepassing van artikel 19, waarbij het totale volume van de huidige bebouwing gelijk blijft. Van uitbreiding van de nu toe te laten re creatie-eenheden zal later geen sprake zijn. De 49-jarige Siever Ahlers (oorspron kelijk uit Groningen) heeft De Parel van Tessel samen met zwager en zus zeven jaar geëxploiteerd, maar vond het nu welletjes. Het bedrijf werd via een makelaar te koop aangeboden. Met Siedse Monsma uit Leeuwarden kwam hij snel tot overeenstemming. Monsma drijft in de Friese hoofdstad een tapijt- en gordijnenzaak en blijft dat voorlopig doen. Hij, zijn vrouw en drie jongens van 4, 13 en 15 jaar kwamen al regelmatig naar Texel en wilden er graag wonen. Ze hebben inmiddels hun intrek genomen in een der wooneenheden van De Parel van Tessel. Wat Ahlers gaat doen, weet hij nog niet. 'We kijken uit naar wat anders'. stilte en de tuin geven een grote toe gevoegde waarde aan het hotel. Bij zo'n investering als deze mag je daar over best eisen dat de voorgeschre ven geluidsnormen worden nage volgd.' De logiesverstrekker diende bezwaar in tegen de werkplaats en wijst op het provinciaal Milieubeleids plan. Daarin is De Waal als stille- gebied opgenomen. Dat betekent dat de geluidsproductie van bedrijven als dat van Kooger maximaal vijf decibel beneden het omgevingslawaai (vol gens de provincie 37 dBA) mag zijn De timmerwerkplaats is voorzien van een dik pak isolatie, zodat de zaag machines buiten niet hoorbaar zijn Uit metingen door de gemeente zou blijken dat het timmerbedrijf ruim schoots onder de 43 dBA blijft, de norm die de gemeente als omgeving slawaai hanteert. Te veel wind Volgens Braspenning is de meting van het omgevingslawaai door de gemeente niet betrouwbaar. 'Er is met volgens de voorschriften geme ten. Er stond op dat moment teveel wind en ook uit de verkeerde richting.' Kees Witte van de afdeling Milieu bestrijdt die opvatting. 'De meting is reëel. In het buitengebied heb je door wind, tractoren en passerende auto's gauw wat meer lawaai.' Kooger behoort tot de bedrijven in de dorpskernen waan/oor geen milieu vergunning is afgegeven, maar die worden gedoogd Op basis hiervan mag hij maximaal 50 dBA produce ren. De gemeente heeft er. net als de Statenfractie van de VVD, bij GS op aangedrongen de dorpskernen niet langer als stiltegebieden aan te mer ken. Zelfs voor transformatorstation netjes moet een tijdrovende proce dure worden gevolgd. Gezien de reactie van GS lijkt de provincie voor nemens de strenge stiltenormen te handhaven. Dat zou betekenen dat 125 bedrijven toch aan een milieu vergunning venrallen. Hoop Voor horeca-, sport- en recreatie- bedrijven gloort volgens Witte echter hoop. Dankzij een besluit dat per 1 oktober van kracht wordt, vervalt de vergunningplicht en mag tot 50 dBA worden geproduceerd. Witte 'Daar onder valt dus ook Hotel Rebecca. Hoe moet ik nu aan Kooger uitleggen dat hij maar 43 dBA mag produceren en zijn buurman 50?' Volgens Witte ziet het ernaar uit dat timmerbedrijven vanaf eind 1999 een soortgelijke vrij stelling krijgen. Niet gerust Alle verwachtingen ten spijt zijn beide Waalders niet gerust op een pro bleemloze toekomst. Braspenning zet vraagtekens bij de bewering van Witte dat bedrijven straks onder de strenge milieu-eisen uit kunnen. Hij baseert zich op recente uitlatingen van GS. Kooger: 'De timmerwerk plaats staat door de nieuwbouw op minder dan vijftig meter afstand van Rebecca. Zodra Braspenning klaagt, ben ik de pineut. Ik kan me met nóg eens zo'n verhuizing permitteren Kooger benadrukt dat hij de timmer werkplaats in nauw overleg en met goedkeuring van het college van b en w heeft gebouwd Mocht Rebecca gaan uitbreiden, is hij voornemens eventuele bedrijfsschade bij de ge meente te claimen. Zorgelijk 'Laat Braspenning een verklaring te kenen dat eventuele planschade voor zijn rekening komt', opperde raadslid Pieter de Groot (D66) dinsdagavond. Hij was niet de enige die zich met de kwestie bemoeide. 'Een zorgelijke situatie', vond Dick Drijver. 'De Waal heeft beide bedrijven nodig.' Hij drong aan om via een bemiddelingspoging tot een oplossing te komen. Van on derlinge ruzie is echter geen sprake', laten beide Waalders doorscheme ren. 'We gaan niet elke dag bij elkaar op de koffie, maar de verstandhou ding is prima. Alleen op zakelijk ge bied hebben we, buiten onze schuld, tegenstrijdige belangen gekregen.' Het besluit van de raad de bouw- aanvraag van Rebecca voorlopig op te schorten, betekent niet dat er een streep door het plan wordt gezet. 'Me neer Braspenning behoudt z'n rech ten', verzekerde burgemeester Van Rappard. VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1998 krijgen 'Ik weet niet hoe ver «gevorderd, maar ik hoop dat Het ontwerp vind ik nog al- Het heeft iets triomfantelijks, die halve bogen.' rs Wolkers is het Thijsse-mo- "een stuk kostbaarder dan het *erk dat nu op de dijk komt, iet veel meer glas voor nodig 'speciale, dikke materiaal is en niet goedkoop. Zeewind Nonument is één van de vele tolen die de 72-jarige Wolkers "teel onder hoede heeft 'Nog ^et> ik het zo druk gehad. Men- 1 mijn leeftijd zitten al twaalf jaar in een verzorgingshuis en staan op om te kijken wie er uit de bus stapt. Maar ik ben productiever dan ooit. Ik heb trouwens altijd veel gedaan. Ik kan wel goed stil zitten, maar ook dan blijf ik altijd met m'n werk bezig. Altijd maar denken.' Afleiding vindt hij in de fraaie tuin, waar honderden verschillende soor ten planten groeien. En exotische bomen die verrassend goed bestand blijken tegen de zilte zeewind. Wol kers voelt zich er gelukkig met zijn echtgenote Karina en de 17-jarige tweeling Bob en Tom. Af en toe trekt hij zich terug in zijn schilderatelier, waar ook een typmachine staat. Het schrijven van boeken schiet er ech ter bij in. 'Tussen de opdrachten door kan ik wel krantestukken schrijven, maar geen grote verhalen. Dan zou den ze me eerst een jaar lang moe ten inmetselen.' (Advertentie) Aanbieding geldt t/m aanstaande zaterdag 3 principes van Edah: Prettig winkelen Compleet assortiment Scherpe prijzen VERVOLG PAGINA 1 vernieuwende en vasthoudende teamleider met goede contactuele eigenschappen, die zowel met de Texelse samenleving als hogere overheden goed kan communiceren. Van hem of haar wordt visie ver wacht. vooral inzake de belangrijke economische pijlers. Hij of zij dient de opvattingen van raad en college evenwel te respecteren. 'Niet teveel eigen visie dus concludeerde Van Kemenade. Verder moeten kandida ten affiniteit hebben met het platte land en daarbij rekening houden met de 'cultuur' van Texel. Nevenfuncties Van dit laatste begrip wilde Van Kemenade het fijne weten. Indirect kreeg hij een indruk via de reacties van de verschillende fracties. Dick Drijver (Texels Belang) pleitte voor iemand die het platteland en de land bouw een warm hart toedraagt. 'Zijn visie moet aansluiting zoeken bij het bestaande. Texel is in de loop der jaren geworden wat het nu is Voor die eigenheid en identiteit moet be grip en respect zijn.' Wat Hans Roeper (PvdA) betreft, mogen de kandidaten bij voorkeur afkomstig zijn uit de stad. 'Wat daar gebeurt, gebeurt op kleinere schaal ook hier.' Iemand uit het bedrijfsleven zou volgens Jan Koolhof (CDA) niet verkeerd zijn. Pieter de Groot (D66) wil geen volgzaam, maar een inspi rerend type. Jaap Vlaming (GroenLinks) vindt dat de nieuwe burgemeester best de economie mag stimuleren, maar wel oog moet hou den voor cultuur en landschap. Nevenfuncties zijn okee, mits deze raakvlakken hebben met het eiland. De profielschets vermeldt overigens dat de nieuwe burgemeester neven functies tevoren moet melden. Een andere opvallende zinsnede is dat het functioneren van de burgemees ter als voorzitter van de raad eens in de twee jaar moet worden geëvalu eerd met de fractievoorzitters. Politieke kleur Maria van der Spek (VVD) sprak zich uit voor een liberaal getint persoon, gezien de uitslag van de recente Tweede Kamerverkiezingen op Texel. Een burgemeester uit 'cen trum-rechtse hoek' (VVD of CDA) heeft de voorkeur van Texels Belang D66 noemde de politieke kleur 'vol strekt niet relevant'. PvdA'er Roeper vroeg om 'iemand die een brug kan slaan tussen het progressieve en andere deel van de Texelse bevol king en raad'. Van Kemenade antwoordde dat de kleur ondergeschikt is. 'Ik ben er voor het waarborgen van de kwaliteit Wel streef ik ernaar een zo breed moge lijk spectrum van politieke kleuren te selecteren, zodat de vertrouwens commissie keus heeft. Maar als zich van een partij geen goede kandidaat aanmeldt, dan niet.' Woning Over het verzoek van de commissa ris om de nieuwe burgemeester aan een woning te helpen, zei Schilling (in zijn rol van wethouder Ruimte en Wonen) dat geen uitzonderingen worden gemaakt. 'Medewerking, ja. Maar planologisch alleen zoals ook bij andere burgers gebeurt. Bijzondere medewerking zou met correct zijn Van Kemenade hield vol: 'Het is las tig om op Texel een passende woning te krijgen. Spoedige vestiging lukt waarschijnlijk niet zonder steun van de gemeente Sollicitanten kijken daar ook naar.' De raad beloofde haar best te zullen doen, maar deed geen harde toezeg gingen. Koolhof: 'Als de burgemees ter bij Texel past, zal hij van alle kan ten worden geholpen.' ZIE HIER DE MEEST GESCHIKTE KRNDIDORTDE WELBEKENDE "BOUTE KRM6LE0H UUI5SLRK", HO VERANDERT ELK MOMEmT VRN KLEUR,U'i IS tlfiNÊLCK RLS VflOUWÊLOK EEN BEPERKT 21CWTMRRR GOED GEHOOR, EN UW ZIET HET HUISVESTING 16 GEEN PROBLEEM! jfi-UR EH VOLGENS Mü VOORZIEN VQH MET DU!6TE TEMPO; Dankzij de goede preventieve maatregelen die bedrijven en par ticulieren treffen, is het aantal branden in de loop der jaren danig verminderd. Voor de brandweer komt het accent daardoor steeds meer te leggen op hulpverlening. Toch rukten de Texelse vrijwilli gers afgelopen jaar nog menig maal uit vanwege een brand melding. Halverwege de rit werden ze echter meestal alweer terug ge roepen, omdat de melding loos bleek. Aldus verklaart brandweercomman dant Dick Jongeneel naar aanleiding van het pas verschenen jaarverslag 1997. Jongeneel hoopt iets te kunnen doen aan het aantal loze meldingen, omdat de aandacht van de brand weerlieden verslapt als ze telkens voor niets worden 'opgepiept' Het jaarverslag vermeldt het enorme aantal van 156 automatische meldin gen Daarnaast was sprake van 46 echte branden (in 1996 waren dat er 42) en 13 gevallen van hulpverlening (11 in '96). 'Het aantal echte uitruk ken is vergelijkbaar met voorgaande jaren, maar het aantal alarmeringen liep gigantisch op. Deze meldingen waren niet uit de ether', aldus Jongeneel in zijn verslag. Niet echt loos Overigens is het met zo dat automa tische meldingen (afkomstig van ge bouwen met een brandmeld-mstalla- tie) altijd loos zijn. 'Hoewel bij het herroepen door de alarmcentrale vaak wordt gesproken van loos alarm, blijkt in de meeste gevallen een aanwijsbare oorzaak aanwezig, zoals stoom, starten auto, brood roos teren, lassen of solderen, vervuiling melder, etcetera.' De brandweer heeft intern al maatre gelen genomen om te vermijden dat in dergelijke gevallen het hele korps Staatsbosbeheer laat ook dit jaar in de Texelse duinen een aantal stukken afplaggen. Het gaat om drie lokaties in De Bleekersvailei en De Bollekamer, van totaal 1.5 hectare. Er wordt ongeveer 15 cen timeter grond verwijderd, waar door planten en dieren die nattere duinvalleien prefereren er beter kunnen gedijen. De verlaging van het maaiveld heeft als effect dat het 'nieuwe' maaiveld het door kustafslag en ontwatering gedaalde grondwater als het ware 'achterna' gaat Waar mogelijk grijpt Staatsbosbeheer zo weinig mogelijk in. In dit geval wordt de natuur een handje geholpen omdat de opper vlakte van de duinen zó klein is dat de gewenste situatie met zomaar via natuurlijke processen (verstuiving, duinvorming) zal ontstaan De afgegraven grond wordt gebruikt voor het onderhoud van een wandel en een ruiterpad. Het grootste deel wordt in overleg met Rijkswaterstaat gebruikt om de zeereep bij paal 12 te versterken De hier in het recente verleden opgeschoven zanddijk kan nog wel wat aanvulling gebruiken. Het werk wordt uitgevoerd door de fa D.C. Lont en zn. uit Hippolytushoef. De kosten bedragen ƒ53.700,-. uitrukt. In 1996 werd gestart met een 'selectieve groepsoproep'. Bijvoor beeld voor chemicaliën op het strand of het reinigen van wegdek wordt al leen de dienstdoende groep opgeroe pen 'Tot dusver werkt dit systeem tot tevredenheid van een ieder', stelt Jongeneel. Blusvoertuig De commandant noemt 1997 in zijn jaar verslag 'een bijzonder jaar'. Hij doelt daarmee met name op een aan tal nieuwe activiteiten, zoals de oefe ningen op Vlieland en de oefeningen in samenwerking met de Joost Dourleinkazerne. Hoogtepunt was echter de spectaculaire overdracht van het vierwiel aangedreven blus voertuig. waarmee een lang gekoes terde wens van het korps in vervullinq ging In het jaarverslag wordt ook aandacht besteed aan de vele cursussen die worden gevolgd. Aan een 'gewone' opleiding als brandwacht is een deel nemer liefst 44 avonden (van 2,5 uur) kwijt, theorie- en praktijkexamens met meegerekend. Aanvullende opleidin gen (zoals voor rampenbestrijding) en herhalingscursussen (levens reddende handelingen) meegere kend, vormt scholing en bijscholing 'een behoorlijke belasting voor de vrijwilliger', constateert Jongeneel. Afgelopen jaar telde het korps 48 Ie- den, de zeer actieve jeugdbrandweer 21. In het lezenswaardige verslag, van foto's voorzien door brandweer-archi varis Willem Moor, worden de bran den en ongevallen op chronologische wijze behandeld. De eerste melding kwam voor het derde achtereen volgende jaar van verzorgingshuis Sint Jan 'We verdenken de oudjes ervan dat ze ons op deze manier ge lukkig nieuwjaar willen wensen Maanmannetjes De meest ophefmakende brand was ongetwijfeld die van de bollenschuur van W. Trap aan de Achtertune in Oosterend op 8 juli '97. Het gebouw ging geheel in vlammen op en kreeg een lange nasleep door de asbest die er bij vrij kwam. Voor het eerst in de historie werd de assistentie ingeroe pen van de Regionale Officier Ge vaarlijke Stoffen Een sloot werd afgegraven en leeggezogen en een weiland door 'maanmannetjes' en 'vacuümwagen' ontdaan van asbest- snippers Om de onrust onder de Oosterender bevolking weg te ne men, belegde de brandweer een voorlichtingsbijeenkomst. Het scheelde maar een haartje of het jaar was met een andere grote brand af gesloten, Dankzij snel optreden van de familie Van Leeuwen werd op de vroege morgen na Ouwe Sunderklaas een brandende tractor echter op 't nippertje uit een schuur bij 't Horntje gesleept. Vlammen slaan hoog uit de schuur van Trap Het was de meest besproken brand van '97. Vliegtuigen van de Nederlandse en Amerikaanse luchtmacht houden donderdag weer een oefening met echte bommen boven de Vliehors. Het college is niet van plan zich neer te leggen bij de wijziging in de keur en leggers van Waterschap Hollands Kroon. Hierdoor krijgt de gemeente de onderhoudsplicht vóór alle droge oevers van de hoofdwatergangen langs het gemeentelijk wegennet. De kosten belopen op jaarbasis circa 200.000,-. Het beroep dat door de gemeente is aangetekend tegen het waterbeheersplan, moet volgens het waterschap echter met ontvankelijk worden verklaard. Reden voor de ar rondissementsrechtbank in Haarlem de gemeente om een reactie te vra gen Het lijkt erop alsof de rechtbank met het beroep enigszins in de maag zit', vermoedt ambtenaar Cees Witte Totaal zullen acht bommen worden afgeworpen, door elke krijgsmacht vier. Bedoeling is de ene helft 's och tends en de andere helft 's middags te droppen Mochten de weersom standigheden de oefening ongewenst maken, dan kan worden uitgeweken naar de vrijdag of de maandag erop. De oefeningen zijn gebonden aan de normale voorwaarden. Een mede werker van de sectie Geluidshinder, Zonering en Rapportering van Defen sie zal toezien op naleving ervan. Desgewenst kan hij - eventueel na overleg met het gemeentebestuur - de militaire leiding op de Vliehors Range opdragen de oefeningen te staken. In mei achtte de examencommissie haar gezakt, vervolgens ging ze in beroep, waarna pas deze week dui delijk werd dat Vera Kruithof (20) uit Den Burg het examen voor LKC-leid- ster kindercentra toch met succes heeft afgelegd. Zij deed dat aan het Horizon College in Alkmaar.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5