Eerst in een shock, dan een ribfractuur irand en Beerling tnniskampioenen Marine houdt medische oefening: TEXELSE 7 COURANT Modeshow voor 55-plussers Motocross-jeugd sterk in opkomst Sebastiaan Ran wint jeugdtitel in slottriatlon Duo Saai wint gemengd dubbel Eilandcompetitie Goed damdebuut Wim Vlaming Surfwedstrijd Training Tevoko Meespelen met MusicaTexIa Oudere muzikanten en zangers gevraagd Pool sr. en jr. kansrijk in nationale strijd Schaaksimultaan Golfbal in greep van grassprieten Bridgecompetitie weer van start VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1998 ss :h personeel van de marine iirti zich over de gewonde aan boord van de ligsboot. 'Er was vuur en een knal. Ik ben hartstikke stamelt ze. De verminking sir wang is niet van echt te \cheiden. De rol van slacht- is Riet Goeman op het lijf ge wen. Ze was één van de vele Hars die meewerkten aan de jsche oefening Floating Care leKoninklijke Marine die dins- tn woensdag, onder toeziend van de landelijke pers werd tilden. Doel was de medische yin het amfibische transport- HUS Rotterdam testen. Zo 'n ttd Texelaars, allen lid van fan!act Oud-Mariniers, en hun >n speelden de rol van ■Mes. Goeman, Wil Bonne, Geeske ien Ineke Timmer horen tot het nan de Stichting Lotus, een or- sie voor het uitbeelden van riotlers. Ze voerden een realis- ■oneelstukje op.. 'We hebben hiervoor een training van tweeëneen half jaar doorlopen Er is ons geleerd zo echt mogelijk wonden te schmin ken en ons in te leven in onze slachtofferrol. Vanmorgen was ik ie mand met een shock en vanmiddag iemand met een ribfractuur. Het gaat erom het gedrag van zo'n slachtoffer precies na te bootsen.' Vulkaan Slachtoffers en evacuees, zoge naamd als gevolg van een vulkaan uitbarsting, werden op het strand van de Dourleinkazerne opgevangen. Mevrouw Goeman kreeg eerste hulp in een geïmproviseerd gewonden nest. 'Daar is ze min of meer gesta biliseerd en klaar gemaakt voor ver der transport', aldus luitenant ter zee, arts tweede klasse Vriend 'Je moet maar denken dat Texel in dit geval een land is waar de Rotterdam als enige schip met medische voorzienin gen in de buurt is.' De oorlogsbodem is bij uitstek ont worpen voor vredehandhaving en humanitaire acties. Aanvankelijk om in korte tijd veel gewonden te kunnen vervoeren, maar nu voor minder ge wonden. die beter kunnen worden behandeld. Het schip is uitgerust met een complete operatiekamer, labora torium, röntgenapparatuur, zieken zaal en andere medische voorzieningen De medische taak van de Rotterdam zou eigenlijk in een gezamenlijke actie worden getest met een soortgelijk schip, Fearlessvan de Engelse marine. Tot teleurstelling van de Nederlanders haakten de Britten op het laatste moment af. Fout De slachtoffers werden, nadat ze in stabiele toestand waren gebracht, vanaf het kazerneterrein met landingsboten naar de Rotterdam overgebracht. 'Als het om tien gewon den gaat, ben je geneigd de meest ernstige gewonden het eerst aan boord van zo'n landingsboot te bren gen Fout Want buiten kunnen ze nog worden behandeld en aan boord kun je er amper meer bij. En ze kun- ln het varende dok van de Rotterdam wordt de brancard uit de landingsboot gedragen. nen dan pas het laatst van boord. Dat scheelt kostbare tijd', aldus woord voerder Merks, van de marine-afde ling operationele geneeskunde. Hij houdt zich al een jaar bezig met deze oefening. De organisatie was tot in de puntjes geregeld De verrichtin gen van de hulpverleners werden nauwgezet gevolgd door een team Terwijl medisch personeel van de marine zich over slachtoffermevrouw Goeman ont fermt. filmen camera's elk gruwelijk detail. van waarnemers. Mede aan de hand van hun bevindingen zal het werkplan bij een grote calamiteit eventueel worden bijgesteld. Lift Na een reisje van amper een kwar tier meerde landingsboot Marc3a\ in de buik van de Rotterdam, die is uit gerust met een enorm varend dok. De slachtoffers werden uit de landings boot gedragen en via een enorme lift omhooggebracht naar het bovenlig gende dek met de medische opvang. 'Het lijkt wel een scene uit Star Trek', vond een verslaggever De uitrusting van de medische afde ling is indrukwekkend, maar volgens slachtoffer Geeske Zijm mankeert er nog wel het een en ander aan 'Bij de eerste hulp konden ze het infuus niet ophangen en er ontbraken nog meer dingen.' Wil Bonne. 'In de operatieka mer hadden ze alles goed voor el kaar.' 'Het blijft natuurlijk een ziekenboeg op een schip We zijn geen drijvend (Foto's Gerard Timmerman) hospitaal', verklaart marinearts B.J. Huber. Toch is de ambitie groot, om dat Defensie graag aan de politici in Den Haag wil laten zien dat het geld aan de Rotterdam goed is besteed. Levensreddende en ledemaat-spa rende maatregelen kunnen op de Rotterdam goed worden uitgevoerd. Heldhaftige snijder De verwondingen van Riet Goeman bleken dermate ernstig dat ze in de operatiekamer eindigde. Een chirurg ontfermde zich over haar alsof het ernst was. De heldhaftige snijder uit de frontlinies bleek te hebben plaatsgemaakt voor internisten, tro pische geneeskundigen en kinder artsen. die inzetbaar zijn bij dit sood humanitaire acties Dergelijke me dici worden vaak op tijdelijke basis ingehuurd, bijvoorbeeld bij het Gemini. Zo ook de anesthesist, die nog een blik op het metertje van het verdovingsmiddel bij mevrouw Goeman werpt. 'We hebben er in middels één liter in.' rand en Ilse Beerling zijn ftuwe clubkampioenen bij De finales werden zater- jjespeeld in het tennispark He Emmalaan. Ondanks en- egenbuien 's morgens kon- alle partijen volgens het Strijdschema worden ge- 5 98 deelnemers hadden zich geven voor het twee weken du- Is kampioenschap. In de ver telde categorieën werd ge- volgens een poulesysteem sn verliezersronde. Tevreden- teerste over het grote aantal «plussers onder de heren. Da- boven de vijftig lieten zich min- feltot het enkelspel verleiden, eugd kon zich goed meten met 'terervaren tennissers. Tot een haak kwam het niet, maar als He van Hattem, Cyrina Zoete- Koen van der Slikke, Sjoerd terhof, Dirk-Jan Saai, Lennart sen Frank Boeijen veel en ge- •eerd blijven trainen (onder lei- innTheo van Maanen, worden 3ssmgen verwacht, usend was het spel van de «eennisser Ilse Beerling Met ge- rersloeg ze de ervaren en goed Ne Janny Zutphen en Alie ¥n. De meeste weerstand on- «d Ilse nog in haar eerste partij hCyrina Zoetelief (7-6 en 6-4). finale versloeg Ilse de club- in van 1997 Alie Boeijen met I-2. hinderde Hans Geus op als titel houder. Brand etaleerde in al z'n partijen goed tennis en werd terecht clubkampioen. Durper Theo van Maanen werd met zijn jeugdige plaatsgenoot Dirk-Jan Saai kam pioen In het dubbelspel. In de finale speelden ze Leo Saai en Martin Land van de baan met 6-3 en 6-0. Saai en Land versloegen in de span nende halve finale John List en Hans Polderman. In het dames- dubbel stonden in de finale twee ge renommeerde koppels tegenover el kaar Joke Ie Roux en Alie Boeijen bogen diep voor Janny Zutphen en Yvonne Brand (6-3 en 6-1). Dirk Westerlaken versloeg in de klasse vijftig plus finale de degelijk spe lende Maricus van de Wetering. Al vele jaren verzorgt de Stichting Welzijn Ouderen Texel in samenwer king met Zegel Modes een mode show voor senioren. Tijdens deze bij zonder populaire show presenteren mannequins, die zelf ook niet meer tot de jongsten behoren, de nieuwe wintermode. Dit jaar staat het evenement gepland voor 7 oktober; lokatie is De Buure- ton, Molenstraat 2, Den Burg. We gens de te verwachten grote belang stelling zal zowel 's middags (vanaf 14.00 uur) als 's avonds (vanaf 20.00 uur) een modeshow plaatsvinden. Gratis kaarten zijn te verkrijgen bij Zegel Modes, Weverstraat 55, Den Burg. De motocross van zondag, waar aan 55 crossers deelnamen, stond in het teken van de jeugd. Het be gint er op te lijken dat de trainingen op de zaterdagen doel treffen. Met name Lotte Bakker maakte het de overkantse deelnemers moeilijk, zeker in het snelle bochtenwerk. Ze won één manche in de klasse 80cc en ging uiteindelijk met de tweede prijs in klassement naar huis. Ook Charlie van Beurden deed het uitstekend op de door overvloedige regenval zwaar geworden baan in Eierland. Hij ging stug door en be haalde een keurige tweede plaats in de 60cc-klasse. Arjan van Maldegem reed zich in de klasse 80cc-hoge wielen naar een eerste plaats. Hij deed dat met een stijl waarvoor hij in de paardensport de prijs voor het mooist gaande ge heel zou krijgen. Jan van der Vis kwam aan het eind nog sterk opzet ten. Na veel pech is hij duidelijk met zijn come-back bezig. De 125cc junioren is een spannende aangelegenheid. John Boeijen moest zijn eerst plaats in het tussenklasse- ment (na zeven wedstrijden) verdedi gen, maar zag zijn kansen verloren gaan doordat hij te kampen kreeg met een onbestuurbare motor. Achteraf bleek dat de balhoofdpen was gebro ken Joost van Heerwaarden nam de koppositie van Boeijen over. In de 250cc-klasse leek Ronald Zijm naar een onbedreigde overwinning af te stevenen, maar een valpartij bracht Nico Bakker aan de leiding (bij de Texelaars). Deze zou hij met meer Goed tennis heren volgde Simon Brand, Sportman van 1997, de ver 2**'dochtertje van Simon Brand met diens wisselbeker wegloopt, proberen de tenniskampioenen hun gezicht in de plooi te tFntn Frons H.-u-r (Foto Frans Hopman) afstaan. In de tweede manche vocht Bakker als een leeuw, maar slaagde Zijm erin revanche te nemen. Bij de 'liefhebbers!-had Henri van Maldegem kans de leiding in het klassement over te nemen, maar een tekort aan wedstrijdinzicht tijdens de race nekte hem De senioren in de 125cc-klasse, meestal het klapstuk van de dag, hadden een tegenstander van for maat: Richard van Drooghe. Deze overkanter zette het merendeel van de deelnemers op een rondje. Zelfs de toppers onder de Texelaars moes ten genoegen nemen met een halve ronde achterstand De laatste wedstrijd om het kam pioenschap. die op 4 oktober wordt verreden, belooft zeer spannend te worden Vooral in de klasse 125cc voor junioren, waar het kleinste foutje van Joost van Heerwaarden tot de seizoensoverwinning voor John Boei jen zal leiden. Uitslagen 60cc: 1Niels Kistemaker; 2 Charlie van Beur den; 3. Maxime Bakker. 80cc lage wielen: 1 Rodney Vermeer 2 Lotte Bakker, 3. Pascal Veenstra 80cc hoge wielen 1 Arjan van Maldegem. 2 Jan v/d Vis. 125cc junioren 1 Björn Bakker 2. Joost van Heerwaarden. 3 Gerard Rikkeberg 125cc senioren 1 Richard van Drooghe; 2. Richard van Baaren, 3 Arjan Schouten 250cc 1 Rob Peetoom; 2. Ronald Zijm, 3. Johan Kistemaker Liefhebbers 1 Henri van Maldegem, 2 Ben Bakker; 3 Sjors de Jonge Met de afdelingskampioenschap pen in Waarland kwam zondag een eind aan het triatlonseizoen. Sebastiaan Ran uit Den Burg deed van zich spreken door bij de ju nioren t/m 16 jaar beslag te leggen op de eerste plaats. Hij mag zich dus afdelingskampioen noemen, al moet worden aangetekend dat in zijn categorie slechts twee deelnemers waren. Van Texel namen ook de gebroe ders Erik en Robert Bakker uit De Koog deel. Robert Bakker sloot zijn seizoen in stijl af met een prima vijfde plaats in een sterk deelnemersveld, waarin o.a. ook Holland Triatlon-vedette Jan van de Marei van de partij was. Bakker zwom. fietste en liep de kwart triatlon in 2 uur en 8 minuten Hij was 18 minuten langzamer dan de win naar. Zijn broer Enk finishte in 2.20, nog vóór Sebastiaan Ran (2.23), die na het fietsen nog op hem voor lag. De tiende triatlon van Waarland was ook de laatste. Na de wedstrijd op Texel verdwijnt dus alweer een 'kwartje' uit de regio. Dat belet de broers Bakker met om zich fanatiek op hun sport te blijven storten. Ko- De familie Saai uit de Witte Hoek beschikt over opmerkelijk tennis talent. Bij de clubkampioen schappen van tennisvereniging Heri Hodie versloegen Leo Saai en dochter Ingrid (zie foto) Jolands Stark en Bas Tromp bij het gemengd dubbel. Nelleke Saai kwam uit in de titelstrijd van bij de oudere jeugd. In een span nende driesetter verloor ze uitein delijk van Josien Westdorp. De organisatie sprak van een sfeer vol toernooi, maar betreurt het mannentekort binnen de club. De jongste jeugd kent een groot aan deel in de Durper vereniging. In de A-poule eindigde Martijn van der Linde als eerste en Pieter Hooyschuur als tweede In de B- categorie eiste Rian Westdorp dankzij een beter game-gemid- delde de eerste plaats op. vóór David Stark. (Foto Hen Hodi) Veld A, mannen; 18.30 Kees de Waal-CVI Paal 9 19.15 TESO-Paal 9 De Waal 20 00 Super-OSG CavoLatuco 20 45 Slock (H)-CacoLatuco OSG 21.30 Sportshop-DGM 12Balcken 22 15 12 Balcken-Kobeko DGM Veld B, dames; 19.15 Top Tien-Zeilm. Wiersma 20.00 Wiersma-Slock(D) Zeilm. 20.45 Jozefsch -Smash68 Slock(D) 21.30 Rival-Leydekkers Smash 68 22.15 Videolux-Waayer Rival Veld C, dames: 18.30 Westerl.-Nokanto D. Drup 19 15 D Drup-Haarstudio Nokanto 20.00 Eierl. Huis-Question Haarst. 20.45 Slag. De Boer-Klif 12 Quest. 21.30 Timmers Bakk -Gimsel Slag. De Boer 22.15 Cinema-NIOZ Timmers Bakk. mende winter willen zij vooral aan het zwem-onderdeel schaven, zodat ze volgend jaar nog hoger kunnen meedraaien in het nationale jeugd- en juniorencircuit. In het seizoen klassement eindigde Robert bij de heren-18 als zesde en Erik als elfde. Kim Kooger uit Den Burg werd eer ste bij de dames-18 In zijn eerste officiële partij voor de onderlinge competitie van de dam club liet Wim Vlaming zien dat hij uit het goede dammershout is gesne den, In een wat mindere positie wilde Wim Timmer een achtergebleven schijf in het spel brengen. Vlaming zag toen zijn kans schoon Met een knappe forcing behaalde hij schijf winst en wist daarna alle moeilijkhe den te omzeilen. Frans Bos schoof aan tegenover Rinus Vittali, de kam pioen van het afgelopen seizoen. Tot ongeveer de dertigste zet wist hij de partij zonder kleerscheuren door te komen. Toen werd een fout hem fa taal. Vittali boekte schijfwinst en werkte daarna het karwei gedegen af, zoals van hem werd verwacht Jos de Wolf en Piet Bakelaar maakten er een mooie partij van Pas in de laatste fase wist Bakelaar zijn kleine voor deel uit te bouwen tot de volle winst. De eerste bondswedstrijd wordt ge speeld op 26 september, uit tegen Het Probleem uit Hoorn. Bij voldoende wind houdt Windsurf- club Texel zondag een wedstrijd bij Dijkmanshuizen. De start van deze race, die meetelt voor het club kampioenschap, is om 12.00 uur. Vanaf 11.00 uur kan worden inge schreven in de kantine, ook door met- leden. Afhankelijk van het weer zal een slalom- of course-race worden gevaren. Na deze race krijgen de op dat mo ment best geplaatste vijf Texelse surfers een uitnodiging om mee te doen aan de Texel Race. die 26 sep tember wordt gevaren. Met ingang van woensdag worden alle trainingen van Tevoko in de Burg. de Koninghal met een half uur ver vroegd. De jeugd B traint vanaf dan van 18 00 tot 19.00 uur, heren 2 en 3 van 19.00 tot 20.15 uur. dames 1 van 20.15 tot 20 45 uur en dames 1 en 2 van 20 45 tot 22 00 uur. De trainingen van 24 en 25 septem ber gaan in verband met de Teso- vergadering niet door. Na het succes van vorig jaar zet Musica Texla ook dit jaar een samenspelproject op touw Muzikan ten die al (wat) gevorderd zijn en pas sen in de bezetting van een kamer orkest, krijgen op die manier de kans om gedurende zes weken samen met het orkest te repeteren en afsluitend een eindpresentatie te geven. Op het programma zullen diverse korte stukken van verschillende com ponisten staan. De repetities begin nen maandag 12 oktober en duren steeds van 19.30 tot 20.45 uur. Infor matie en aanmelding (vóór 29 sep tember) bij Mariana Bijvoet, tel. 313 751 of Susan Vos, tel. 310 006. In De Buureton, het centrum van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT), wordt vanaf woensdag we kelijks geoefend door het koor Melodei. De repetities beginnen steeds om 14 00 uur. nieuwe zangers en zangeressen zijn van harte wel kom. Ook Musio heeft oefenruimte in De Buureton. Deze muziekgroep komt iedere dinsdag om 14.00 uur bijeen, te beginnen op 22 september Musio kijkt eveneens uit naar nieuwe leden Geïnteresseerden kunnen met hun vragen en aanmeldingen terecht bij de SWOT, Molenstraat 2, Den Burg. tel. 312 696. Catamaranzeilers Dirk en Eddy Pool beleven een goed seizoen. Afgelopen weekend slaagden va der en zoon er bij Bergen opnieuw in beslag te leggen op de overwin ning, ditmaal in een race in het kader van het plaatselijke jazz festival. Met nog één wedstrijd op het programma, bezetten ze nu de eerste plaats in het nationaal klassement voor brandingzeilers. Pool sr. en jr. kregen hun overwin ning niet cadeau. Vooral zaterdag was het zwaar, toen het wedstrijd verloop werd beïnvloed door buien en harde wind. In de eerste manche bereikte het duo een derde plaats In de tweede had de organisatie het even met meer in de hand. Boeien raakten op drift en volgboten waag den zich niet meer op het water. Na protest van Dirk Pool werd de manche om die reden ongeldig ver klaard Zondag, toen het weer was opge klaard, ging het een stuk beter. De Cocksdorpers lieten twee keer alle negentig boten hun achterkant zien en legden daarmee beslag op de eindoverwinning. De zesde en laatste wedstrijd in het ANCKZ-klassement staat komend weekeinde gepland nabij Hellevoet- sluis. Schakers schuiven maandag om 20.00 uur aan in De Witte Burcht voor een simultaan tegen Jaap Dros. De veelvoudig Texels kampioen neemt het op tegen zijn clubgenoten van En Passant. Ook niet-leden zijn welkom om kennis te maken met deze bijzon dere discipline. Vooral bij de opening wordt de basis gelegd voor een kans rijk vervolg. Dros moet in één oogop slag cruciale stellingen doorgronden en snel beslissen, terwijl zijn tegen standers lange bedenktijd hebben. Het gras van de golfbaan gedijt door het vruchtbare weer van de laatste tijd best Zelfs zodanig dat de zware dauw aan de sprieten de bal zondagmorgen in z n greep hield Doorrollen was er niet bij tijdens de maandwedstrijd over 18 holes waar aan 31 golfers meededen. De eerste flight vertrok toen de ochtendmist nog boven de baan hing. Later in de morgen brak de zon door en liepen de scores op. Menno Schuyl en Jan Mevius sloegen 39 stableford pun ten bij elkaar. Eerstgenoemde werd winnaar door zijn lagere handicap Uitslagen: Handicap 0-36: 1 Menno Schuyl (39 punten) 2 Jan Mevius (39), 3 Pieter de Boer (37) Handicap 37-45 1. Jaap Duin (37), 2 Kolja Laane (36). 3. Hans van Maldegem (34) Han dicap 46-54 1 Florian Julius. Neary's werden met geslagen, wel de Longest Drives. Bij de dames was deze voor Margreet de Graaft en bij de heren voor Menno Schuyl Op 21 september begint bridgeclub Groot Slem weer met het nieuwe sei zoen. De speelavonden zijn iedere maandagavond in de foyer van ma nege Akenburg, aanvang 19.30 uur. Degenen die willen meespelen, moe ten dit tijdig bekend maken. Bij vol doende deelname worden de paren ingedeeld in een A-, B- en C-lijn. Nieuwe leden zijn welkom. Inlichtin gen en opgave Jo van Beek, tel 31 25 83. of Janny Hopman tel. 31 25 23

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7