Texel is écht veel droger... Watersporters steken handen uit de mouwen 'We willen bestaandt fietspad niet kwijt' WfiiSHIimi Verenigingshaven tijdelijk ontmanteld Nieuwe pagina 'Uit Actief' Wat ik zeggen wou... Bestuurlijk onbenul? TEXELSE g coURANT Politiek voert druk op SBB op Kledinginzameling op 6 oktober Asielzoekers van Walden Noord houden open dag 'Schelpenoord' is afwijkend pand beu Para's springen 16-mans formatie Cursus afvallen Cursus muziek voor kinderen Atelier/woning in Rabobank Den Hoorn VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1998 Aan saamhorigheid en werklust was zaterdag in de haven van Watersportvereniging Texel geen gebrek. Zo n 35 waterratten sta ken op vrijwillige basis de handen uit de mouwen om de verenig ingshaven in Oudeschild tijdelijk te ontruimen. De aanlegsteigers moeten het veld ruimen, zodat Rijkswaterstaat de dichtgeslibde haven kan uitbaggeren. Zo'n 25 jaar na de ingebruikname van dit deel van de jachthaven is er voor sommige boten soms letterlijk geen doorkomen meer aan. Op de bodem die ooit 5,5 meter onder de zeespiegel lag. heeft zich op som mige delen een berg van 3,5 meter prut gevormd. Jachten met een wat grotere diepgang konden er niet meer door komen en moesten nood gedwongen op een andere plaats afmeren', aldus havencommissaris Jan Slikker Toen was aangetoond dat de slibvorming met op natuurlijke wijze kon zijn ontstaan, maar dat de modder zich vooral door de beroepsvaart en de stroming in de verenigingshaven had afgezet, werd overeengekomen dat RWS zorg zou dragen voor het uitbaggeren. Mits de vereniging de haven zou ontrui men. Nieuw Van te voren was duidelijk dat een groot deel van de palen, die zijn aan gevreten door de paalworm, niet in aanmerking komt voor hergebruik. Datzelfde geldt voor elektriciteits- en waterleidingen. 'We zijn dus ge noodzaakt de hele infrastructuur te vervangen', aldus vrijwilliger Willem van Daalen. De totale kosten hiervan zijn ge raamd op ƒ339.000,- Door zoveel mogelijk het werk zelf uit te voeren, kan hierop een aanzienlijk bedrag worden bespaard. Een oproep aan de circa 335 leden leverde vol doende vrijwilligers op het karwei in vier zaterdagen te klaren. Nog bruik bare steigerdelen en palen worden bewaard voor hergebruik. Nieuwe palen worden gemaakt van hard hout 'Want we streven naar duurzaamheid. We moeten weer een hele tijd vooruit met de nieuwe haven.' Passantenhaven De oude steigers worden tijdelijk op geslagen in de aangrenzende passantenhaven, zodat de kleinere schepen van de clubleden er zolang kunnen worden afgemeerd. Voor het rooien en spuiten van de palen ver leent de Neptunus van Duikclub Texel hand- en spandiensten. Het is de bedoeling dat het bagge ren begin november van start gaat. Dit gaat gebeuren met een speciale Met een snijbrander worden de steigerde/en in de verenigingshaven van elkaar geschei den. Dat de weersomstandigheden op de waddeneilanden nogal afwijken van die van het binnenland, is al gemeen bekend. Ondanks het regenwolkje dat de tv-weerman hardnekkig blijft afbeelden boven Texel, is het hier belangrijk droger. De afgelopen maanden was het verschil echter bijzonder groot: terwijl overig Nederland terugziet op een uitgesproken natte zomer, was het op ons eiland overwegend droog, zelfs zodanig dat menig grasveld bruin kleurde. Het was vaak kil, winderig en bewolkt, zodat er maar weinig echt strandweer was, maar er viel nauwelijks water. Geen enkele toerist beleefde dan ook een verregende vakantie. Pas de afgelopen twee weken is het behoorlijk gaan regenen, al is daar- Jacob Hoogerheide is één van de drie Texelse meteropnemers' voor het KNMI. Hij doet het al een jaar of twintig als opvolger van wijlen Piet Bakker. Dagelijks om 9.30 uur geeft hij de regencijfers telefonisch door aan het KNMI en vermeldt daarbij ook de hoogte van een eventueel pak sneeuw. Hij maakt gebruik van een speciale meter, die rijkseigendom is. Die werkt zodanig dat eenmaal opgevangen vocht In een afgesloten deel terecht komt en dus niet kan verdampen. Bij vorst moet sneeuw, hagel of ijzel eerst worden ontdooid, alvorens gemeten te kunnen worden. Tijdens vakanties heeft Hoogerheide geen vervanger nodig, want in dat geval accepteert De Bilt het totaal over meerdere dagen. (Foto Harry do Graaf) Vandaag verschijnt voor het eerst de pagina 'Uit Actief'. Hiermee schenkt de Texelse Courant elke vrijdag speciale aandacht aan evenementen en andere activitei ten die voor Texelaars en gasten het bezoeken waard zijn. 'Uit Actief' is enerzijds een nieu we service voor de vele toeristen die in voor- en naseizoen op het eiland verblijven. Logiesverstrek- kers zullen hun gasten een ple zier doen door de pagina uit te knippen en op te hangen. Min stens zo belangwekkend is de informatie voor de bewoners van dit eiland, c.q. de lezers van deze krant. Op Texel gebeurt ontzet tend veel op creatief, cultureel en sportief gebied Dingen die leuk genoeg zijn om een kijkje bij te nemen, of zelf aan mee te doen. 'Uit Actief' speelt daar op over zichtelijke wijze op in Voor op merkingen en/of tips houden wij ons aanbevolen. De redactie grijper, omdat de modder vervuild is met onder andere oliën. Zodra de bek van de kraan zich in de prut heeft vastgebeten, wordt die met een klep afgesloten, zodat er geen olie in het water komt De bagger (in milieutermen klasse 3) wordt in Den Helder opgeslagen. Het milieu- baggeren neemt een week of zes in beslag. Harmonie Voor het zover is, moeten de vrijwilli gers nog veel werk verzetten. Eén en ander verliep zaterdag in goede harmonie, zeker toen de water sporters onder de middag in de kan tine van de firma Tatenhove soep en koffie kregen voorgeschoteld door de dames Vlas en Van Duin. Er staan nog drie werkzaterdagen op het programma. De vernieuwde haven die komend voorjaar in gebruik zal worden geno men, moet evenals de oude plaats bieden aan zo'n 200 schepen. Ge zien de wachtlijst van dertig boten, zou uitbreiding welkom zijn Alleen is de ruimte er (nog) met. Óm de kos ten van de vernieuwing te financie ren gaat het liggeld met guldens om hoog mee de 'achterstand' nog lang met ingehaald Bnom vin leztr\Buiten rcfxDCv»<x«fcli|VhctJ ran Je fedaebt Een beerput binnen de bebouwde kom? Zoiets verwacht ik niet meer in deze tijd Zeker niet in Den Burg west op de hoek van de Molenstraat en de Beatnxlaan. Heeft u mets ge roken toen u daar langs liep of fietste'' Dat verbaast mij met. De boerenbeerput van weleer rook je al van verre. De bestuurlijke beerput waar het hier om gaat werd tijdens de vorige raadsperiode gevuld. Haast ongemerkt. Je moet op de hoogte zijn van wat gebeurd is om de rottigheid te kunnen zien en te er varen dat dit stinkt. Begin mei begint mevrouw Koorn- Robberts met de bouw van haar voetverzorgingsbedrijf, aldaar te bouwen in het openbaar groen van de gemeente. Deze grond was niet haar eigendom, maar eigendom van de gemeenschap Ook meer dan twee maanden later was deze grond nog niet door mevrouw Koorn ge kocht en betaald De bouw komt met overeen met de door Gedeputeerde Staten goedge keurde situatietekening. Het gebouw blijkt anders te worden neergezet Het is gedraaid en verschoven. In plaats van vijf meter bevindt het ge bouw zich ongeveer tweeëneen- halve meter uit de rooilijn van de bu ren. Het gebouw blijkt ook beduidend groter te worden. De ver melde noord-richting blijkt zuid te zijn en het gebouw is naar het wes ten verschoven. Op een verzoek d.d. 26 mei jl. aan burgemeester en wethouders om een bouwstop wordt tweeèneen- halve maand later gereageerd. Deze feiten van de laatste maanden vormen slechts de korst op de beer put. Ligt hieronder een hele hoop bestuurlijk onbenul? Of is dit het re sultaat van 'ons kent ons' op tennis baan en verjaardagen? Denkt de wethouder: Mijn ambtenaren heb ben er toch voor geleerd? De ambte naar weet dat zijn baas verantwoor delijk is. Kunnen Texels wethouders en bur gemeester die verantwoordelijkheid voor ruimtelijke ordening wel aan? In dit geval blijkt dat met uit de feiten! Wanneer willen de nieuw-gekozen gemeenteraadsleden in deze zaak laten zien wat zij waard zijn en zich niet monddood laten maken? Gerda Lont, Oudeschild. Henk Kooy, Callantsoog. Tractorchauffeur Jan Slikker sleept de steigerpalen uit de haven van de watersportvereniging. De officiële neerslaggegevens van het KNMI spreken duidelijke taal. In juni viel centraal in het land (De Bilt) 181,4 mm regen, terwijl die zelfde maand door het KNMI-sta- tion in Den Burg niet meer dan 102,8 mm werd afgetapt. In juli was het verschil nog indrukwekkender: 79,4 mm in De Bilt en 40,2 mm in Den Burg. In augustus was er daar entegen nauwelijks verschil: 71,6 mm in De Bilt en 71 mm in Den Burg. Op dergelijke grote verschillen kan men natuurlijk niet elk seizoen reke nen Ze doen zich vooral voor bij sterk wisselend en buiig weer zoals in de afgelopen zomer. Maar ook over het algemeen is 's zomers de kans op een bui op de eilanden belangrijk klei ner dan in het binnenland. Wind Dat is vooral leuk voor de toeristen, al moet er eerlijkheidshalve aan wor den toegevoegd dat het op Texel ook belangrijk harder waait. De gemid delde windkracht is hier zelfs harder dan waar ook in Nederland, wat on der andere blijkt uit de hoge op brengst van de hier draaiende windturbines. Ook de temperaturen zijn er lager, vooral in het begin van de zomer. Wat dat betreft geldt het zelfde voor de overige Wadden eilanden en de kop van Noord holland. De gegevens van het station Een nieuw fietspad langs de Ruyslaan, met behoud van de be staande route parallel hieraan, kan dit kwetsbare stuk van De Dennen niet verdragen. Staatsbosbeheer blijft voornemens in dat geval het oude fietspad, ondanks een raads- breed pleidooi voor het behoud ervan, aan de natuur prijs te geven. 'We willen het bestaande fietspad met kwijt.' Het waren duidelijke woorden waarmee Klaas Modder (PvdA) steun bepleitte voor een motie. Daarin kreeg de raad een verplichting opge legd om zich in te spannen voor het behoud van de populaire fietsroute. De motie kwam op tafel bij het besluit om ƒ450.000.- beschikbaar te stellen voor een nieuw fietspad langs de Ruyslaan Modder zag hiervan aan vankelijk niet de noodzaak in. Hij wees op het aanbod van SBB de haakse bocht uit het tracé te halen, zodat de fietsers als vanzelf de route gaan volgen en met de weg oprijden Onveilig Het vele autoverkeer en recreatieve fietsers zorgen volgens raadslid Peter Bakker (Verkeer) voor een onveilige situatie. 'We moeten rekening hou den met de grote groep minder valide fietsers, die niet in staat is de duinen te beklimmen en nu gedwongen over de weg moeten.' Bakkers plan omvat een veilig en voor iedereen begaan baar fietspad langs de Ruyslaan. In begrepen zijn zo'n vier oversteek plaatsen, bij het Tesselhuus, het Maartenhuis en bij de plaatsen waar de natuurpaden over het Alloo de weg kruisen. Dit wandeltraject omvat namelijk ook paden in het duingebied achter hoeve 'Uit en Thuis'. Druk 'Soms moet je een keus maken die met iedereen lenv vHt'ftj..Vrjqbb- jaap van Groenigen, hoofd van SBB Dinsdag 6 oktober wordt weer de actie 'Geef ons de zak' gehouden. Vanaf 14.00 uur worden huis aan huis op Texel afgedankte maar nog bruikbare kleding en schoenen op gehaald ten bate van goede doe len, waaronder het Tesselhuus en het sociaal project Tori Oso van Nel Bakker in Suriname. Ook brillen zijn welkom, maar deze moeten met aan de weg worden ge zet maar worden ingeleverd op nader bekend te maken adressen in de di verse dorpen. De organiserende Rotaryclub Texel hoopt dat de Texelaars vroegtijdig zullen beginnen met het uitzoeken van kleding en schoenen voor deze actie. Bewoners, beheerders en medewer kers van de (aanvullende) opvang voor asielzoekers Walden Noord, de voormalige Bartimeus Hoeve, hou den zaterdag 19 september open dag. Bezoekers kunnen er tussen 14.00 en 17.00 uur terecht om te ge nieten van optredens van de muziek groep Stranac. hapjes en muziek uit diverse landen en voor informatie over de vluchtelingen en hun landen van herkomst. De asielzoekers zijn van verschillende nationaliteiten. Overeenkomst is dat het gezinnen met jonge kinderen zijn. Het adres van Walden Noord is Harkebuurt 7-9, nabij Oosterend. Wie alvast meer informatie wil hebben, kan contact opnemen met mede werkster Marjolein Bemelman. Zij is maandag, woensdag en vrijdag te bereiken via tel. 318 253. De Kooy bij Den Helder lijken veel op die van Texel. Amateurs Het KNMI heeft op Texel drie meet stations, die worden beheerd door amateurs die daarvoor een vergoe ding ontvangen: in Den Burg (J. Hoogerheide) De Koog (J.Zijm) en De Cocksdorp (W. de Bloois). Bij het naast elkaar leggen van de metingen van deze stations blijkt dat er ook op het eiland zelf nog regenverschillen zijn, maar niet zodanig dat gezegd kan worden dat het ene plekje van Texel merkbaar droger is dan het andere Een optrekje van de familie Herke Boon is de Vereniging van Eigena ren (WE) van Bungalowpark Schelpenoord aan de Vuurtoren- weg een doorn in het oog. 'De hui dige bewoners van dit pand heb ben een levensstijl die sterk in contrast staat met de normen en waarden van het VVE-reglement en -statuten', staat in een brief die de vereniging aan de gemeenteraad stuurde. Het huisje betreft een oude houten zomerwoning, één van de acht huis jes die tot voor kort op het terrein stonden Via de zogenaamde KLV- regeling, waardoor kleine logies- verstrekkers het recht hebben hun accommodatie 25 procent uit te brei den, kreeg ontwikkelaar Gerard Zoetelief het recht elf nieuwe wonin gen neer te zetten. Het omstreden huisje bleek tevoren al verkocht en werd niet onderworpen aan de statu ten en reglementen van de WE. Vol gens het bestuur doen zich 'concrete zaken voor die afbreuk doen aan de representatie van het bungalowpark'. 'Wij verwachten in de toekomst zeer grote problemen, die tot economische schade zullen leiden Een woord voerder doelt onder meer op een overdekte kar die nu nog als kippen hok in gebruik zou zijn. 'Je zal zien dat er volgend jaar twee matrassen in lig gen.' De huiseigenaren storen zich ook aan andere attributen, die overi gens schuil gaan achter een hoge afrastering. In het luchtruim boven Vliegveld Texel vinden vanaf vandaag (vrijdag) tussen de buien door verhoogde ac tiviteiten plaats Op het programma staat het jaarlijkse 16-mans formatie- springen, waarvoor zich tot dusver zeven teams hebben ingeschreven. De meeste para's komen uit Neder land. De Texelse Dino's, het team van instructeurs en ervaren vrije-vallers van het Paracentrum dat vorig jaar de overwinning aan de Engelsen moest laten, is uit op revanche. Er wordt gesprongen vanuit twee Turbojets, uit Denemarken en Duitsland. De toe stellen kunnen de springers in een kwartier naar vier kilometer hoogte brengen. Snel genoeg om van de opklaringen te kunnen profiteren Mensen die graag wat pondjes willen kwijtraken, kunnen zich aanmelden voor de cursus 'Slank '82', waarvan de eerste bijeenkomst maandag tus sen 19 30 en 20.30 uur wordt gehou den in De Poort, achter de Gerefor meerde kerk in Den Burg. Idee achter de cursus is dat alle voedsel mag worden gegeten, mits dat maar met mate gebeurt Door wekelijks samen te komen, stimuleren de deelnemers elkaar om te blijven streven naar een gezond gewicht. Voor inlichtingen en opgave, mevr. Visser-Bom (Andijk), tel. 0228 - 593 604, bgg 592 440 Texel, op de druk die de polity de dienst uitoefent om het oudefi pad te behouden Over de aantrekkelijkheid van route hoeft Van Groenigen me worden overtuigd 'We hebbend; om een gebaar gemaakt door aai bieden om onder meer de haai bochten er uit te halen. Als beh< ders van het bos is het onze taal, bos in stand te houden. Die ver: to woordelijkheid gaan we niet ut weg. Ik kan niet bij m'n chel aan men met een plan dat het bos om Do mijnt. Je praat hier over een bij; to der smal en kwetsbaar deel, waai Jn het behoud heel veel inspant vergt. Als het college hieroverh U' praten, zal ik ze deze boodsd to overbrengen. De motie mag raadsbreed worden ondersteun: weet zeker dat héél wat mensem di afvragen of het nieuwe fietspad zo nodig is. In De Koog kreeg indruk dat er op de weg veel m fö ruimte is voor fietsers, nu maalre len zijn genomen om het parkera de berm tegen te gaan. L Ze vinden dat de veiligheid hierd flink wordt verhoogd.' jj Opnieuw onder vi Het is niet de eerste keer dat StaAe bosbeheer onder vuur komt te liggEj Bij de ingrijpende houtkap in kreeg de dienst half Texel over J| heen. 'Ook dat was onderdeel W onze taak om het bos in standtelBf den. Terwijl we nu reacties krijgen^ het er juist op de gekapte plekken!" leuk uit is gaan zien. VoorlichkiJi zoals zaterdagmorgen vanal 9 OOj een discussie over de dunning i De Dennen in EcoMare, is een langrijk middel om de mensen onze goede bedoelingen te over gen.' Muziek- en Dansschool Texel» zorgt met ingang van woensdag® september een cursus van tien .'J- sen voor 6- en 7-jarige kinieiB- Opzet is de kinderen spelendenj^B aanraking te laten komen en hen bewust te laten wordenw^M klankeigenschappen. loonlxcgH toonsterkte, toonduur enJtVjfcfySj In de lessen komen de volgende®® derdelen aan de orde: bewegen,U gen, spelen op slag- en staM instrumenten en luisteren nafl bestaande muziek. Bij hel luisterS gaat het vooral om de associatie muziek oproep, wat stelt muziekvi en hoe kunnen we dat uitbeeldenn beweging. De cursus 'Muziek voor kinder wordt steeds gehouden op woe dagmiddag van 13.15 tot 14 OOu Deelname kost 75,-. Voor meer formatie en aanmeldingen, lel 5 493. Het gebouwtje van de Raboban! Den Hoorn is verkocht. De mei eigenaar, de Texelse Geerthe Klo terman, is van plan er een atelier nex dienstwoning van te maken ligt het in de bedoeling er doorh gemaakte kunstwerken te verkop Het perceel aan de Naai heeft in bestemmingsplan de bestem» kantoor, maar het college van be heeft inmiddels besloten mede» king te verlenen aan de plannen Kloosterman kwam onlangs in nieuws met een expositie die ze h in ontmoetingscentrum Burgwal De kunstenares stelde er schilder ten toon die ze had gemaakt lijd haar verblijf in Italië, waar ze I» maal gedurende langere tijd inde was bij een Zenmeester. iFotok De briefschrijvers vragen het college ervoor te zorgen dat het oorspronke lijke plan, een parkje met elf huisjes, alsnog wordt uitgevoerd. 'En dat u de huidige eigenaar ten minste aan spreekt op en uitvoering afdwingt van de wettelijke voorschriften.' Volgens wethouder Schilling heeft de zaak 'de volle aandacht'.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 8