Texel is een eiland net gouden kansen Tijd vloog voorbij voor Van Rappard Rabobank j B^drijvig^tf IÜAÜLbb y COURANT Burgemeester blikt voldaan terug op Texelse periode Dealer ontkomt Overkants succes schapenfokkers Nenelia in draf otortrial slaagt danks regenval ZDH opnieuw naar kleine nederlaag Auto Service Centrum verwerft Bovag-label Cursus klein vaarbewijs Els Postma pakt Golfjournaalbeker TPYÜT Cü S7 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1998 neemt burgemeester mr. f.C. (Willem) ridder van grd officieel afscheid van l Naar eigen zeggen sluit hij nee een 'leuke, boeiende en jente' periode af. 'De jaren foorbij gevlogen', stelt Van ard. 'Hoewel het niet de jharmonieuze tijd was in be- tijk opzicht, ga ik met een nn gevoel weg. In vergelij- niet vijf jaar geleden is er ze- hnst geboekt. Ik heb het met •j gedaan en ga nu met ple- anders beginnen.' tke muziek veraangenaamt jer in zijn werkvertrek op de etage van het raadhuis. In eek liggen hoog opgestapelde assen Oude dossierstukken, an Rappard (52) nu voorgoed j> legt. 'Als je daar doorheen zie je de afgelopen jaren aan |e voorbij trekken', mijmert igemeester, twee koppen kof- dienkend. fsprek gaat over de drie colle en b en w die Van Rappard in ar heeft meegemaakt. Na de ■zingen van '94 botste het iirend tussen de Texels Be- ;DA-coalitie en de andere facties. Ook het toenmalige a vormde geen eenheid. Een tijd voor de burgemeester, echt aan het harmoniemodel, ijbby was het misschien wel in ent voor de spelers, maar het publiek begreep er mets meer bikt Van Rappard terug Gouden kansen Jlen koste ging van mijn func- n? Het gaat niet om mij, maar al. In zo'n periode ben je te- rem gericht bezig. Voorkomen September 1998: de burgemeester in zijn bijna opgeruimde werkvertrek. dat smeulende brandjes grote uit slaande branden worden, in plaats van te werken aan oplossingen en het benutten van kansen.' Plotseling klinkt Van Rappard fel 'Texel heeft ontzettend veel leuke mogelijkheden. Je kunt hier nog veel sterker van kansen gebruik maken. En niet telkens roepen waarom ideeën van een ander niet zouden deugen. Een plan wordt zelden breed gedragen, en dat is jammer. Heus, Texel heeft gouden kansen.' dichterbij brengen.' De convenant-partners hebben af gesproken hoe Texel er over 20 jaar uit moet zien 'Nu heb je een ge meenschappelijk ijkpunt. Eén keer afwijken is nog niet zo ernstig. Maar tien keer afwijken wordt moeilijk, want je moet het steeds uitleggen. Als de politieke verhoudingen goed zijn, kun je het lange-termijnbeleid overeind houden.' Als bruggenbouwer had Van Rap pard een belangrijk aandeel in het sjsraad: onderonsje met wethouder Poster. Bij de start van de Texel Race. Toch zijn de afgelopen jaren niet zonder resultaat gebleven, vindt Van Rappard. 'Toen ik kwam, was het een potje in de relatie tussen ge meente, natuur, boeren en provin cie. Men zag elkaar als een bedrei ging, ieder moest z'n eigen problemen maar oplossen Nu is sprake van een breed gedragen convenant. Er is geformuleerd wat we samen belangrijk vinden en daar werken we met z'n allen aan. Neem bijvoorbeeld een boer die land aan Natuurmonumenten verkoopt. Vroe ger was dat heulen met de vijand, nu helpt hij de gezamenlijke doelstelling tot elkaar brengen van de diverse partijen. Zelf is hij daar bescheiden over: 'Ik heb een aardige bijdrage geleverd. In hoeverre, laat dat ande ren maar naar voren brengen.' Volgens Van Rappard had hij (en Texel) daarbij profijt van zijn talrijke contacten die hij in de loop der jaren heeft opgebouwd. 'De angst voor bij banen is in mijn ogen koud-water- vrees. Als burgemeester kun je waanzinnig veel doen met je contac ten Dankzij zo n netwerk kon ik bij minister Van Aartsen binnenkomen om over de stuifdek-problematiek te praten. Hij kende het hele verhaal al voor er een delegatie van Texel op bezoek kwam. Besturen is ook de weg weten Betrokken Wegens zijn diverse nevenfuncties was Van Rappard vaak van het ei land af. In het raadhuis had hij de naam altijd op pad te zijn. 'Zeker ook voor de gemeente. Dit jaar zitten de 50 knippen van het gemeentelijk Teso-aandeel er alweer op Als je al leen op Texel blijft, kun je deze baan makkelijk in 36 uur doen. Ik durf te stellen dat ik altijd heb teruggebeld, als men mij zocht. Daarop heb ik nooit kritiek ervaren.' Later in het gesprek komt Van Rappard nogmaals op het onder werp terug. Hij vindt dat hij zijn plich ten ten aanzien van de Texelse be volking naar behoren heeft vervuld. 'Ik ben een betrokken burgemeester ge-weesl, ik was zelfs meer waar verdriet dan waar plezier was.' Passant Zijn veelvuldig vertoeven aan de overkant wekte de indruk dat Van Rappard zich niet helemaal thuis- voelde op het eiland. Het feit dat zijn echtgenote zich niet op het eiland vestigde, deed daar nog een schepje bovenop. 'Daar hebben mijn vrouw en ik zelf het meeste last van gehad. Ze was trouwens vaker hier dan men weet', zegt Van Rappard. Hij legt uit dat zijn vrouw, die werkzaam is in de thuis zorg, heeft geprobeerd een baan te vinden in de kop van Noordholland. Dat lukte echter niet. 'Wat wil men dan? Dat ze in De Waal achter de geraniums gaat zitten? Ik vind dat een achterhaalde, reactionaire ge dachte.' Van Rappard voelt zich wat ongeluk kig met de beeldvorming rond zijn persoon. 'Als burgemeester ben je bijna altijd een passant. Je komt van buiten en je vertrekt na verloop van tijd Dat wil niet zeggen dat ik af stand kies. Maar je zult nooit autochtoon onder de autochtonen worden. Het maakt wel uit of je kin deren hier naar school gaan. Dan maak je als vanzelfsprekend contac ten Op Texel stond de werkrelatie voorop. Toch heb ik me bij een aan tal zaken uitermate senang gevoeld. Als wordt gesteld dat ik me hier niet thuisvoelde, zegt dat meer over de genen die dat roepen Welzijn Het is deze mentaliteit waar Van Rappard moeite mee heeft. 'We hebben heus het contact wel ge zocht, en ook met succes. Ik wil met negatief doen, maar het beeld dat veel Texelaars van zichzelf hebben als gemoedelijk en gastvrij volkje gaat lang niet altijd op. Het Texels eigen wordt uitvergroot en als een mantel der liefde over mensen en si tuaties heengelegd Maar het moet Militair onthaal tijdens de 50-jarlge bevrijding. wel een spel-element blijven So ciaal is er namelijk meer mis dan men denkt, zo heb ik de afgelopen jaren ervaren. Mijn indruk is dat op Texel de welvaart harder is gegroeid dan het echte persoonlijk welzijn. Er wordt heel hard gewerkt, maar de in houd ten opzichte van gezin, familie en samenleving is achtergebleven Van Rappard trekt er een bezorgd gezicht bij, alsof hij wil onderstrepen dat hij wel degelijk een betrokken burgemeester is (was) 'Waarom wordt dat thuisvoelen nou zo op de voorgrond gezet7 Eigenlijk wil ik me helemaal met verdedigen, het is met relevant Men moet mij maar op an dere zaken beoordelen.' Van Rappard met vrouw (links voor) op Oosterend Present Gastheer bij hoog koninklijk bezoek in april '98. wierf het Bovag-lidmaatschap nadat het door onafhankelijke inspecteurs is onderworpen aan een strenge controle Gekeken is naar de vestigings- en milieuvergunning en Arbo-verplichtingen. Daarnaast is de inrichting van de werkplaats onder de loep genomen. Het gecertificeerde bedrijf hanteert de Bovag-leveringsvoorwaarden, die in overleg met de ANWB en de Consu mentenbond zijn vastgesteld. Door aansluiting bij de Stichting Nationale Autopas worden problemen met te ruggedraaide kilometerstanden voorkomen. De Bovag-garantie geldt voor occasions en voor repara ties en onderhoud. Een barkeeper uit De Koog betrapte van zaterdag op zondag een jongen op het dealen van XTC-pillen. De kastelein wist de jongen een aantal pillen afhandig te maken, maar kreeg de dealer zelf niet te pakken. De handelaar wist te ontkomen, vóór agenten ter plaatse waren. Texelse schapenfokkers hebben successen behaald op de fokveedag in Purmerend. Een oudere ram van Koos Tjepkema kreeg van de jury de 1 A prijs, de VOF Veeger Linde hoeve behaalde voor een drietal ramlammeren twee keer een 1 A, evenals P.G. Kooiman en T. Witte voor een schaap met twee ooilammere. Van van Kooiman werd eveneens een inzending als 1 A ge boekstaafd. Tot de selectie van tien beste ramlammeren behoorden er twee van Tjepkema, twee van Veeger, één van Witte en één van Kooiman Texelse rammen brachten op de veiling bedragen op tot boven ƒ3000,-. Met aan de teugels koetsier Veen- stra uit Friesland, draaft de driejarige topmerrie Nenelia. die onlangs tot de tien beste van Nederland werd gekozen, over de piste. Eigenaar Gert Coevert is apetrots en be zorgde de redactie alsnog een actie foto van het paard. lijk regent het en is het par ten grote modderbende. Maar tiier thuis achter de gera- i'Dil is toch gezellig?', lachte velaris van de bezoekende toldub Obdam zijn gastheer Mebrand bemoedigend toe. !ba ggerden twintig trial rijders jop vier niveaus mei veel ple it slootjes, reden ze tegen so op van zestig, zeventig 'en probeerden ze zich niets hekken van een 'wasbord' of Slingegraven rioolbuis. tterrassen op het parcours in «I waren daags ervoor door slen aangelegd, geholpen 'end- en spandiensten verle- Texelaars. Een deel moet hort weer verdwijnen omdat motocrossers hinderen, maar '9 vinden de Texelse trialfans Hillebrand 'We hebben nu waring opgedaan en weten si hindernis volgens de rege len der kunst moet worden aange legd. Een volgende keer doen we het gewoon zelf. De hindernissen waren door de overvloedige regenval zondag een stuk zwaarder geworden. Een fikse handicap, voorat voor de vijf deelne mende Texelaars, die nog niet zo lang met trial bezig zijn. Toch deden ze het aardig. Michael Kortenhoeve pakte zelfs bijna nog een prijs in ca tegorie drie Al met al werd van een geslaagde kennismaking gesproken. 'Wij von den het leuk, net als de toeschou wers die wél de regen hebben ge trotseerd. Voor de Texelaars die geïnteres seerd zijn geraakt in de evenwichts- sport is er goed nieuws Op verzoek van Hillebrand c s zal één van de toppers van trialclub Obdam binnen kort een openbare demonstratie an nex training verzorgen. Nadere be richten VOlgen. IFolo Joop Rommets) Voor de tweede keer op rij heeft ZDH het net niet kunnen bolwer ken. Was vorige week Kaagvogels met 4-3 te sterk, ditmaal werd op eigen veld met dezelfde cijfers verloren van KSV uit Heerhugo- waard. Opnieuw werd echter dui delijk dat de Hoornders het ver volg van het seizoen niet al te pessimistisch tegemoet hoe- De eerste tien minuten van de wed strijd waren voor de gasten. Ze com bineerden vaardig en zetten ZDH, dat enige startproblemen kende, met de rug tegen de muur. Toch kwam het openingsdoelpunt een beetje uit de lucht vallen. Keeper Christiaan Stolk maakte een inschattingsfout bij een hoge voorzet vanaf rechts, waarna één van de KSV-aanvallers keurig afrondde. Vijf minuten later was het alweer ge lijk. Een penalty - een verdediger sloeg een kopbal van Jelte van der Kooi uit het doel - werd door de zelfde Van der Kooi benut: 1-1 Daarna ging het gelijk op. Beide ploegen lieten aardig voetbal zien en bezorgden het niet erg talrijke pu bliek (regen en Hoornder feest eis ten hun tol) een aantrekkelijke mid dag. KSV nam opnieuw een voorsprong, maar Jelte van der Kooi bewees opnieuw dat volhouden nog altijd één van zijn beste eigenschap pen is en zorgde er uit de kluts voor dat het bij rust weer gelijk stond: 2-2. De tweede helft was nog maar net tien minuten oud toen ZDH met een man minder verder moest. Vrije ver dediger Robert Jalving kreeg eerst een gele kaart wegens aanmerkin gen op de leiding en toen hij vervol gens een tegenstander onderuit haalde, werd hem voor de tweede keer geel voorgehouden. Toen aanwinst Niels den Braven de bal daarop ongelukkig raakte en hard langs zijn eigen doelman schoot (2-3), leek het pleit beslecht. Maar ZDH toonde opnieuw veer kracht en kwam dankzij Kees van Heerwaarde voor de derde maal op gelijke hoogte Het slotakkoord was toch voor KSV (3-4), mede omdat de scheidsrechter weigerde een straf schop toe te kennen toen invaller Joop Rommets in kansrijke positie over de knie van een tegenstander werd gelegd. Auto Service Centrum aan de Maricoweg voldoet aan de strenge kwaliteitseisen die de Bovag stelt. Het bedrijf van Bert Segerink ver- Met de wet onder de pet en verstand in de kop, vertrouwd het water op Onder dat motto start Peter Lock, zeevarende, scheepsrestaurateur en deeltijd-vuurtorenwachter eind sep tember de derde jaargang van de cursus Klein Vaarbewijs. Deel 1 duurt van 29 september tot 24 november Het ANWB-examen is zaterdag 28 november in Alkmaar Deel 2 start op 26 januari 1999 en duurt tot 6 april. Het examen is op 10 april. De cursus wordt gegeven in OSG De Hogeberg, elke dinsdagavond om 19 00 uur De kosten voor deel 1 zijn ƒ150,- en voor deel 2 ƒ175,- 1 en 2 samen kosten 275,-. Informatie bij Peter Lock. tel. 32 23 28 of de familie Maas. tel. 31 54 65 Els Postma veroverde op golfbaan De Texelse zaterdag de Golf journaalbeker, Ze sloeg 37 stablefordpunten, 1 méér dan Reynier de Graaff. Derde werd Peter Boorsma met een score van 32. De beker is vernoemd naar een lande lijke wedstrijd, van het officiéle golf- blad van de golffederatie. De neary werd bij de dames geslagen door Marthy Drewes en bij de heren door Stephan van Maldegem. Reynier en Margreet de Graaff sloegen de Longest Drives.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7