Cjrocn 2'wartsjexels in het harL. lardappels lijden nder regenvloed Cocksdorp raakt zwembad kwijt TEXELSE SS COURANT TEXELSE^COURANT EUREKA mantje iedereen leest ni. Klassieke bijdrage WLTO werkt aan schaderegeling Atroposofisch medisch spreekuur 2 Rabo spreekt van 'zandlopereffect1 3 Jaar cel geëist voor pillensmokkel 5 Harry is woedend 5 Mitfyvfictief 7 Ondernemers, haak in en scoor op de volgende redactionele onderwerpen •Wijn Skaten Uitgaanskleding 4-Wheel drive Agenda ATB's Open haarden houtkachels Wintercursussen Inleveren advertenties tot en met 29 september a.s. TEXELSE^COURANT EUR0MASTER imaza &agg. schoenen bv School los van Eierlandsche Huis Vrijwilligers gered... Boekje Schans Waterschap: 'Alles onder controle' Doei Informatie diabetes Vliegeraar de lucht in gaBMiMB»qgWiWa||a Akkerbouwers die als gevolg van de zware regenval gedupeerd raken. kri|gen mogelijk financiële steun, Rmus Kuiper, voorzitter van de afdeling Texel, heeft het bestuur de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) hierom gevraagd. Gisteren werd bekend dat het kabinet ook geld beschikbaar stelt om het ergste leed te verzachten. RICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11316 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv tjaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG lEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) (Advertentie) Informatie bij de advertentie-afdeling van de Texelse Courant, Spinbaan 6, Den Burg, S 362600, fax 314111, (jroin zjzurL-Jixtls in het hart.. (frta ^marL-Jndi hét Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DC EUtOHSE 8ANDENSPECIAMST 'ESE IANDENSPC TUINCENTRUM NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 dappeloogst zit in de knel thevige regenval van de af- ii dagen. Op diverse akkers n zich grote natte plekken nd, waardoor de knollen nte verrotten. Toch lijkt de wel mee te vallen. In verge- met het zuiden van Neder- de situatie op Texel een under ernstig. icndag is circa 85 mm regen i;met het weekend erbij ge- Izelfs ruim 100. Vooral maan- mden de hemelsluizen lange {dig open. was er niks aan de hand. roei je nu eens kijken', wijst Jo ilvan 'De Arend' in Waalen- sar het land tegenover zijn >ij Het aardappelveld veran- deze week gedeeltelijk in een 'Dat komt door de spie?, Zoetelief, doelend op een jpe dat in oude polders voor- si bij regen snel verzadigd Het water zakt dan niet weg ^onderliggende zandbodem Pa probleem vormen oude slenken, waardoor het land met mooi egaal is en sneller natte plekken ont staan. Blubber Zoetelief verhuurt het land aan de gebroeders Aris en Henk van der Star van het gelijknamige loonwerkbedrijf Om erger te voorkomen besloten ze woensdag met een kraan wielsporen te trekken in het land. Zo maakten ze extra afvoerkanalen voor het water dat tussen de aardappelruggen bleef staan. Twee medewerkers, Fred Oosterhof en Jos Rutten, spitten ver volgens grond weg zodat het water kon doorstromen. Een zwaar karwei, omdat ze voortdurend wegzakten in de blubber Ook elders op Texel is deze week van 's morgens vroeg tot 's avonds hard gewerkt om de schade te beperken. Het ging daarbij om natte stukken, niet om compleet ondergelopen lan derijen zoals in het tv-joumaal was te zien. 'We zijn er nog best afgekomen', meent teler Bert Keyser uit Ongeren. 'Wel zijn we nu al vier weken achterop met rooien. En als er waterrot in zit, moet je helemaal lang wachten. Die aardappels moet je eerst in de grond laten wegrotten. Anders gebeurt het later in de schuur en heb je al het werk voor niks gedaan. We moeten nu geduld hebben. Maar ach. ge duld is een schone zaak!' Spannend Volgens Keyser zal zeker sprake zijn van schade voor de Texelse telers. Hoeveel geld het hen gaat kosten, hangt nu af van het weer. Bij een harde noordwesten wind met een zonnetje, zoals gistermiddag, droogt de grond snel. Ongeveer 30% van de poot- aardappels is inmiddels gerooid, ver telt handelaar Jan Boon van de firma De nierstichting zoekt voor de collecte die komende week op het pro gramma staat twee collectanten die anderhalf uur de straat op willen. Gegadigden kunnen contact op ne men met Ëlly Heerschap, Witte Kruis- laan 33. tel 31 31 73. Fred Oosterhof (links) en Jos Rijkers slaan met hun laarzen diep In de prul. Ze zorgen dal hel water van de natte plekken kan wegvloeien naar het spoor, dal dwars door het land is getrokken. 'Foto Flans "rvrun) (Advertentie) Hettema. De kwaliteit is volgens hem goed. Ook in de resterende 70% heeft hij vertrouwen. 'Het gros zal goed zijn. Op Texel heb je weinig zware grond en de waterstand is hier lang zo hoog met. Het belangrijkste is nu dat er weer snel kan worden ge rooid. Onze exportmarkt is vroeg. Het Midden-Oosten wil de aardappels op tijd hebben, maar veel vroege rassen zitten nog in de grond. Misschien zul len ze orders annuleren. Het wordt spannend.' Ite normaal per kayak doen, tei ze donderdag in redding- 1 Beursplein 5. Teunie van Heikoop en Ad Thiesbrummet lllrecht kregen de redders dal ze hen vanaf Texel zetten naar de Vliehors om. er te trouwen. Kort nadat de Vlielandse ambtenaar van de burgelijke stand Trudie Vogel het paar in weer en wind man en vrouw had verklaard zette de Beursplein het duo af bij het reddingboothuis. Daar werden ze door een strijkorkest muzikaal Onthaald. (Foto Gerard Timmcmnn) leen in de omgeving van kleine slo ten, waar het riet nog niet is ge maaid, verloopt de afvoer trager. 'Texel is net een grote badkuip met een paar kleine afvoeren', zegt Van Zuilekom Die kuip kwam vooral maandag vol te staan. De gemalen draaiden toen bijna het hele etmaal met beide pompen om het water te verwerken. Maandagavond was het aanbod van water enkele uren groter dan de gemalen kwijt konden. 'Toen draaiden we even verlies. Maar na twee uur 's nachts konden we weer inhalen.' Vuistregel is dat het aantal millimeters regen overeenkomt met het aantal uren dat nodig is om het weg te pom pen. Ook nu de regen is afgenomen, staan de gemalen niet stil. 'Er is nog veel drang vanuit het achterliggende gebied. Het water blijft nog wel een aantal dagen doorlopen.' Vergeleken met de overkant valt de situatie op Texel mee. Dat komt om dat de gemalen hier rechtstreeks op zee lozen In Noordholland wordt geloosd op een systeem van ring vaarten en boezems Als die vol zijn, blijft het overtollige water in de sloten en blijven de landerijen nat. Boven dien is Texel van nature een droog gebied met een laag waterpeil. Gunstig was dat het Waterschap vo rige week al besloot over te gaan van zomer- naar tussenpeil. 'Dat ge beurde naar aanleiding van de regen val en de ervaring van de jongens van de buitendienstEind vorige week en begin deze week ging het Water schap nog een stapje verder. Inmid dels zijn de meeste sloten en kana len op winterpen gebracht. Bij de gemalen gebeurt dat via een computercommando, bij de stuwen door met de hand planken weg te halen. Het boekje over De Schans is, in te genstelling eerder vermeld, verkrijg baar in het Maritiem en Jutters- museum en bij de Texelse boekhan dels. Kltap Hollands Kroon heeft isrvloedige neerslag pro loos verwerkt. 'Alles is onder sle', stelt districtshoofd Kas- iZuilekom. Via waterlopen, «en gemalen kon het water •orden afgevoerd en in de ïizee worden geloosd. Al- f-J orszel 'nostalgisch getinte repor- 'over een familie die hier Ü1) jaar met vakantie komt. tegenstrijdige gevoelens "at een saaie lui. Ze weten niks anders te bedenken, 'toch ook hartstikke positief ons eiland. We hebben 'teel trouwe gasten, die het He moeite waard blijven vin ondanks alle veranderin- "a een geslaagd verblijf op Eerlijk Grieks eilandje roep V geestdriftig en oprecht nd 'Volgend jaar komen ter terugi' Welnee, je kiest lilk een andere bestem- kls u dit leest, zijn wij er ols tussenuit geknepen Sonieten van een mediter- tonnetje. Inderdaad, op Grieks eilandje. Vertrouwd weer anders. Saai, hè? iter twee weken. Doei. Horszei Het zwembad in het Eierlandsche Huis gaat per 1 januari dicht. De verliesgevende voorziening drukt te zwaar op de exploitatie van het Eierlandsche Huis, dat definitief wordt losgekoppeld van basis school. Het nieuwe Durperhonk komt op plek van de huidige nood- lokalen. Het College van b en w heeft dit besluit genomen in sa menspraak met de Vereniging Ge meenschap Eierland (VGE). werkgroep Eierlandsche Huis, dat begin maart verscheen, werd nog uit gegaan van een drieklassige school Als gevolg van de verkleining van de groepsgrootte is het streven nu een vierklassig gebouw neer te zetten. Er komt op korte termijn een bouw commissie waarin ook ouders en per soneel zijn vertegenwoordigd. Ook voor de renovatie van het Eierlandsche Huis als gemeen schapsvoorziening wordt een werk- Omstanders ondermen zich over de man die bij hel vliegeren een flinke smak maakte. groep ingesteld. Daarin wordt bespro ken welke maatregelen voor groot onderhoud worden genomen. Ook wordt besproken op welke wijze de vrijkomende ruimte na het vertrek van de school en het verdwijnen van zwembad het best kan worden benut. In het kruisgebouw aan de Schoon oordsingel wordt zaterdag om 14 00 uur een informatiemiddag gehouden over diabetes. Ook mensen die met aan diabetes lijden zijn welkom. meerde gedichten en Harry de Graat droeg columns voor die betrekking hadden op burge meesters. burgemeesters vrouwen en ambtenaren. Voor een onverwacht hoogtepunt zorgden de raadsleden Arthur Oosterbaan, Maria van der Spek, Klaas Modder. Martin Trap, Pieter de Groot, Jaap Vla ming en Hans Roeper. Zij zon gen in kleding van de 18e eeuw een op de burgemeester betrek king hebbend lied in de stijl van Johan Sebastian Bach, waarbij Hans Roeper op zijn spinet be geleidde. Op het strand langs de Volharding bij De Cocksdorp heeft een man die donderdagmiddag door zijn vlieger de lucht in werd getrokken een ongeluk kige smak gemaakt. De vlieger ging door de harde wind volledig met hem aan de haal. Tot twee keer toe werd hij meters de lucht in gehesen, waar bij in laatste instantie het touw brak en hij hard op het zand terechtkwam. De man is per ambulance afgevoerd De aard van het letsel en de identiteit van de man was gisteren nog niet bij de redactie bekend 'We zullen het overdekte bad best wel missen, maar als de gemeente de kraan dichtdraait, houdt het op', doelt Henk Gieze, voorzitter van de VGE, op de 26.000,- per jaar waarmee de gemeente het dorpshuis maximaal wil subsidiëren. Dit bedrag stemt over een met de bedragen die andere dor pen krijgen Het bedrag is ontoerei kend om zowel het Eierlandsche Huis als dorpshuis èn het bad in stand te houden. 'Er zijn behoorlijke aanpas singen nodig en er moet meer toe zicht komen, waardoor de personeel slasten omhoog gaan. Het ging dus écht niet.' Het groepje oudere Cocksdorpers dat 's morgens een duik nam, zal voortaan naar Calluna In De Koog moeten. Datzelfde geldt voor de leerlingen van de scholen in De Cocksdorp en midden Eierland. Tenzij er voor hen ruimte is in de over dekte baden van De Krim of Sluftervallei. Alvorens hierover con tact met beide parken is opgenomen, wil Gieze niet op deze mogelijkheid vooruit lopen Voor de bouw van het nieuwe school gebouw en de afscheiding en renova tie van het dorpshuis, heeft de ge meente 2,5 miljoen in de begroting opgenomen. In een rapport van de (Advertentie) Het afscheid van de burgemees ter werd dinsdagavond in beslo ten steer afgerond met een diner op de bovenverdieping van Het Pakhuis in Oudeschild. Naast de familie Van Rappard werd daar aan deelgenomen door de raadsleden en de hoofden van de verschillende ambtelijke af delingen, allen met 'aanhang'. Naast het eten viel te genieten van cultuur. Het ensemble Villa Zeezicht zorgde voor muziek. Maria van der Spek decla- (Foto Harry de Graaf) WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1