ifeel waardering voor aardig 'koorddanser' js jaar cel tegen C-smokkelaar Dart: trance, psyche en onkwetsbaarheid Sfeervol afscheid burgemeester Pijltjesprins Barney in Sam Sam Afgewezen TEXELSE C0URANT Van Rappard: 'Streven naar poldermodel' ficier: Mild voor ernstig vergrijp" Bridge Oosterend ,angs de weg Dansen in De Bijenkorf VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1998 (hier van Van Rappard steekt een vinger op. Zij wil zich wel aan de tandemsprong wagen, die haar vader zojuist cadeau heeft (Foto Frans Hopman) gemeente verdient een warm plaatsje in uw eiland- oel.' Deze oproep deed burgemeester W. van Rappard jnofficiële afscheid van Texel. Tijdens de bijeenkomst kdat Van Rappard zelf ook een warm hart wordt toe sgen. Van diverse kanten werd hij op persoonlijke wijze gesproken. Veel waardering kreeg hij vooral voor de ierwaarop hij heeft geprobeerd tegenstellingen te over igen in een periode die 'zeker niet de makkelijkste' was. Rappard toonde zich met J> geroerd door de woorden |tco' Daan Schilling, één van Siouders in het tumultueuze t'94-'98. 'De verhoudingen zijn nu een stuk beter, niet in de laatste plaats dankzij Willem van Rappard', aldus Schilling. 'Tijdens collegevergaderingen was er soms irritatie, maar nooit ruzie. We heb ben een dikke 200 keer samen aan tafel gezeten en ik ging er altijd met plezier heen. Als dat niet zo was, zou ik niet aan de huidige periode zijn begonnen.' Desondanks bleek dinsdag dat de oude verhoudingen in de gemeente raad nog steeds een rol spelen. Ei genlijk was het de bedoeling dat één spreker (Pieter de Groot) namens de raad het woord zou voeren. CDA en Texels Belang wilden echter 'eigen accenten' naar voren brengen. Zo doende sprak De Groot namens de vier 'oppositiepartijen' uit de vorige collegeperiode (VVD, PvdA, Groenünks en D66). Duimstok De Groot hield een zeer persoonlijk getint betoog, waarbij hij de burge meester bij de voornaam aansprak Hij schetste Van Rappard als 'iemand met gezonde ambitie, die Texel zeker niet als tussenstation heeft be schouwd'. Volgens De Groot heeft Van Rappard als burgemeester méér betekend dan menigeen denkt. 'Het leek soms of jijzelf, je gezin en je ge drag constant aan metingen werden onderworpen. Maar om jou te meten mag de duimstok best wat worden opgerekt, om recht te doen aan jou als mens én qua prestaties.' Als belangrijke verdienste noemde De Groot het in gang zetten van duur zaam toerisme na het jaar 2000. 'Als vier partijen beloven wij er samen met de grote organisaties op Texel alles aan te zullen doen om dit beleid op de rails te houden en naar het eind station te brengen Contractbreuk CDA-spreker Jan Koolhof stelde zich afstandelijker op. Ook hij was erken telijk voor Van Rappards inspannin gen, o.a voor het stuifdek, openbare orde en het convenant. Koolhof uitte echter ook kritiek. 'U heeft landbouw, visserij en toerisme een spiegel voor gehouden We moeten meer kijken naar kwaliteit en duurzaamheid. Ik vraag me echter af of gratis openbaar vervoer een goede keus is. Want wat is gratis?' Koolhof memoreerde voorts de lange duur van de raadsvergaderingen en het 'vroege' afscheid. 'In de profiel schets werd een periode van mini maal zes jaar genoemd. Door ons na vijf jaar te verlaten heeft u dus contractbreuk gepleegd...' Gas geven Van Rappard weersprak dat. Fijntjes wees hij erop dat een profielschets eenzijdig door de raad is vastgesteld, terwijl een contract door twee partijen wordt gedragen De burgemeester lichtte toe waarom hij zijn eerste ambtstermijn niet heeft uitgediend. Hij verklapte dat hij via Radio Texel had geluisterd naar de profielschets-ver gadering van zijn opvolger. De op merking dat kandidaten een eigen visie moeten hebbqn. maar dat de visie van de raad de doorslag geeft, vond Van Rappard veelzeggend 'Bij deze bestuurlijke cultuur heb je als burgemeester één voet op het gas en één op de rem. Dat is geen verwijt aan Texel. Ik kwam slechts binnen. Als je vol gas wilt geven, meer in de breedte wilt werken, moet je dat doen. Daarom ga ik nu naar een andere gemeente. Wat ook meespeelde was dat mijn vrouw door de week niet op Texel was. Ik vind het toch gezelliger met z'n tweeën. Dat is mijn open en eerlijke antwoord.' Van Rappard vond zijn vertrek met té vroeg. Hij wees erop dat onder zijn leiding in drie colleges veel werk is verzet 'Ik heb gedaan wat u van mij verwachtte.' Koorddanser Dick Drijver (Texels Belang) trachtte de periode Van Rappard aan de hand van Tesselse sèèggies te karakteri seren. Volgens Drijver kon je met deze burgemeester 'voor de kramen langs', al had Van Rappard naar zijn smaak wel eens teveel eigen ideeën. Drijver ging in op het spanningsveld tussen landbouw en natuur, waarmee Van Rappard te maken had De bur gemeester moest daarbij als een koorddanser te werk gaan. 'Het feit dat u geen gebruik heeft hoeven maken van het vangnet is het bewijs van uw vaardigheden Drijver compli menteerde Van Rappard met zijn vi sie. 'De integrale benadering inzake landbouw, natuur en milieu op Texel, bleek de juiste weg te zijn.' Wethouder Daan Schilling toonde begrip voor de overstap van Van Rappard. 'Je hebt een mooie carrière opgebouwd. Na 14 jaar Holten en vijf jaar Texel is dit op je 52e een nieuwe uitdaging. Bijzonder fijn voor je.' Sterke punten van Van Rappard zijn volgens Schilling o a. oog voor ver houdingen binnen en buiten de ge meente, kennis van bestuurlijke za ken, moed om de Texelaars een spiegel voor te houden en inzet om Texel te laten profileren op gebied van toerisme Schilling feliciteerde de gemeente Noordoostpolder, waar Van Rappard maandag wordt geïn stalleerd, met 'een burgemeester die het klappen van de zweep kent' De bijeenkomst in de raadszaal werd bijgewoond door een groot aantal belangstellenden. Naast het com plete gezin Van Rappard gaven ook de burgemeesters van de andere Waddeneilanden (bliksembezoek per helikopter) en de wethouders van Noordoostpolder acte de presence Gesproken werd door burgemeester mevr. Van Beukering van Ter schelling, burgemeester Van den Langenberg (Schagen), Koos Bremer (Texels Verbond van Ondernemers), Harry Wuis (Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers) en Rinus Kuiper (Texelse landbouw, WLTO). Zij schetsten Van Rappard o a. ais een kleurrijk figuur en goed gastheer Het opmerkelijkste cadeau kwam van TVO: een tandemsprong. Van Rappard zal zich er echter met aan wagen: 'Ik vind het doodeng We zul len er thuis om loten Eén van zijn dochters stak echter al enthousiast een vinger omhoog. In zijn afscheidstoespraak ging Van Rappard dieper in op de term eilandgevoel. 'Twee elementen daaruit (op elkaar aangewezen zijn en zoveel mogelijk individuele vrij heid) hebben elkaar jarenlang ver sterkt. Maar nu de grenzen van de groei dichtbij zijn. zitten ze elkaar in de weg. Alleen al wegens het ruimtelijk beslag moeten recreatie, landbouw, natuur, wonen en wer ken in één benadering worden ge vat. Dat betekent inperking van vrijheden en dat roept weerstand op.' Volgens Van Rappard was dat de reden voor de impasse, waarin Texel in '92 en '93 verzeild raakte met be trekking tot o.a. streekplan en be stemmingsplan buitengebied. Hij con stateerde dat velen nog steeds uitgaan van de vanzelfsprekendheid dat er veel moet kunnen Tegelijker varen anderen dat als een bedreiging en grijpen naar rechtsmiddelen om dat te voorkomen. Om te voorkomen dat er steeds win naars en verliezers zijn, moet Texel volgens Van Rappard streven naar duurzaam beleid. 'Zorg dat de balans van al die belangen per saldo in even wicht verkeert.' De gemeente zou het voortouw moe ten nemen en zorgen dat de twee ele menten van het eilandgevoel elkaar weer versterken. 'Dan worden moge lijkheden benut en komt het ondernemerschap het beste tot zijn recht. Zo ontstaat ruimte voor het poldermodel, de overlegpolitiek van geven en nemen.' Van Rappard tl/dens zijn afscheidsspeech. (Foto Frans Hopman) van Justitie M. Lolkema oensdag voor de Alkmaarse aak twaalf maanden celstraf liegen een 46-jarige Texelaar. :adterecht wegens poging tot tel van XTC-pillen naar Portu- Jok twee overkantse kennis ei medeverdachten hoorden fde eis. 'Zeer mild voor een Idgvergrijp', vond Lolkema. aelaar werd in februari van dit amen met een in Portugal wo- passagier bij Den Helder aan- den, waarbij de politie bijna OXTC-pillen in de auto van de sar vond De politie had beide inde hele dag al geschaduwd, een tip van een onbekende tinnengekomen. De Texelaar rJgens de anonieme tipgever als 'meteen klein vliegtuigje regel- Itocaine naar Engeland hebben I. De politie luisterde hierop Woon af en kreeg zo lucht van hgstransactie op 18 februari in enburg die zag hoe de Texelaar die ia passagier van Schiphol af haalde. Daarna volgde bij een benzi nestation in de buurt een ontmoeting met de derde verdachte. Deze Amstelvener kreeg van de Portugees een plastic tas met geld, waarop het trio naar een bedrijf in Zwanenburg reed. De Amstelvener overhandigde daar een vierde, onbekende, man de tas, die daarop vertrok. Een uur later keerde de koerier terug bij het bedrijf en gaf de man uit Portugal een plas tic tas met de XTC-pillen, met een waarde van 40.000 gulden. Daarmee wilde hij op 20 februari weer naar Portugal afreizen. De Texelaar no digde hem tot die tijd uit in zijn woning op Texel. Onderweg naar het eiland werden ze echter aangehouden door de politie, die elders inmiddels ook de andere verdachte had ingerekend. Bemiddelaar Volgens de verklaringen van de ver dachten heeft de uit Portugal afkom stige man aan de Texelaar gevraagd of hij iemand wist die tienduizend XTC-pillen voor hem kon regelen voor zijn zoon in Portugal. De Texelaar trad op als bemiddelaar en de Amstelvener zorgde voor een le verancier. Volgens de Texelaar heeft hij nooit geld gekregen voor zijn rol in de zaak, maar de Amstelvener spreekt hem tegen. Bij aanhouding van de Texelaar heeft de politie ech ter geen geld gevonden. De drie verdachten betuigden tijdens de rechtszitting volop spijt en ook de rapporten van de reclassering spre ken van een toekomstverwachting zonder delicten 'Ik ben naïef geweest en heb nooit aan de consequenties gedacht. Ik had me nooit op het cri minele veld moeten begeven', toonde de Texelaar berouw. Hij was nooit eerder met justitie in aanraking ge weest en zou bij Justitie bekend staan als een hardwerkende ondernemer. De officier hield bij haar eis rekening met het rapport van de reclassering. Ze wees erop dat voor smokkel van harddrugs een strafmaat van zes jaar staat. 'Ik heb er vertrouwen in dat het om een eenmalig vergrijp gaat en, mede gelet op de persoonlijke om standigheden, wijk ik af van de norm De rechtbank doet uitspraak op woensdag 30 september, om 13 30 uur. In dorpshuis de Bijenkorf in Ooster end start Bridgeclub Oosterend woensdagavond om 20.00 uur de bridgecompetitie. Nieuwe leden en toeristen zijn welkom. Opgave bij Mies van Lingen, tel. 31 87 05 of Anja Koot, tel. 31 82 83 Texelse darters zien uit naar de demonstratie van wereldkampi oen Raymond Barney van Bar- neveld, vanavond in café Sam Sam in De Koog. Ze zien het als een geweldige promotie voor de dartsport, die na het wereldkam pioenschap ook op Texel in popu lariteit groeit. Arie Eelman, voor zitter van de Texelse Dart Organisatie, zal natuurlijk in de zaal zijn, samen met maatje Jan Duinker en hun andere dartvrien den. Zij stonden aan de basis van het darten op Texel. Veertien Jaar geleden werd door hen de eerste Texelse dartcompetitie op gezet. Jan Duinker had al kennis ge maakt met het darten in Den Haag. Toen hij zag dat in café De Pilaar van Thijs Steffens een dartbord hing, wist hij zijn vrienden over te halen een spelletje te doen. Deze werden direct gegrepen door de pijltjessport: een nieuwe club was kn het dus niet geworden, ik 'tel waarnemend burgemees- 1 Duidelijk en in volle open heid heb ik gesolliciteerd ^deze lijdelijke functie waar- Min alle bescheidenheid maar ?iduidelijk heb gewezen op i'bestuurlijke, genetische en 'urele kwaliteiten En ik wilde üook nog helemaal voor niks *1 Zelfs over onkosten- :1!oeding heb ik met gerept Ik mij niet opgedrongen maar Baan jullie overgelaten Want hreef: als het volk mij roept, ik niet nee. Kan het hbaarder en democrati- Ssr? I'olk hééft geroepen En hoe! as een explosie van adhe re telefoon stond direct na verschijnen van de column gloeiend en de volgende 9*as de postbus verstopt Ne brieven en briefkaarten haal betuigingen van steun, j^as zelfs een sollicitatie bij remand die onder mi| loco- plaatsvervangend burgemeester wilde worden. De volgende dag was er nog meer post, zóveel dat Thijs Molenaar van het postkan toor me belde en vroeg of ik zelf even langs wilde komen met een bestelbusje want die berg post lag daar hopeloos voor de poten. Ik ben nu al dagen bezig met het lezen van al die kaarten en brie ven. Dat doe ik in bed, na afloop van Nova Totdat ik vanzelf in een heerlijke slaap val. Het is hartverwarmend om zoveel warme belangstelling en mede- deleven te ondervinden Hoewel, in sommige brieven stond ook kritiek Een van de verwijten was dat ik me éérder had moeten aanbieden als bur gemeester Er zou dan veel min der zijn misgegaan op Texel. Ge vreesd werd dat ik me gezien mijn leeftijd voornamelijk zou be zig houden met puinruimen en de tijd niet meer zou hebben om aan nieuw beleid toe te komen 'Je hebt het veel te lang aange zien terwijl je met eigen ogen zag hoe alles verloederde' Ik moet toegeven dat de schrijver gelijk heeft. Ik ga nog eens kapot aan mijn eigen bescheidenheid Nu moet meneer Gutker dus de boel bestieren in de komende zes maanden. Ik ben benieuwd, maar mijn verwachtingen zijn niet hooggespannen en ik condoleer het Texelse volk dan ook met in nige deelneming Beroepshalve zal ik af en toe zeker met de waarnemer te maken krijgen. Daar zie ik tegenop. Telkens als ik zijn kantoor binnenloop zal ik het gevoel hebben dat hij op mijn stoel zit. Dat is wel met zijn schuld, maar ik moet toch ergens mijn frustraties op afreageren? Trouwens, hij had zich toch kun nen terugtrekken toen hij hoorde dat ik ook had gesolliciteerd? Dan had hij een kerel geweest en hij zou het diepe respect van de Texelse bevolking hebben ge kregen. En van de krant. 'Gutker wijkt voor de juiste man op de juiste plaats' Mooie kop, hè? Nu worden het lelijke koppen, reken maar. Ik zal Gutkers blunders breed uitmeten op de voorpa gina. Hij krijgt overal de schuld van. Van de wateroverlast, van de criminaliteit, van de Nieuwe Toekomst - van alles! Ik ben trouwens nóg bozer op Jos van Kemenade Want die heeft Gutker benoemd na mijn overduidelijke sollicitatie terzijde te hebben geschoven. Ik snap het wel, Jos wil gewoon geen burgemeester binnen zijn provin cie die betere bestuurs- capaciteiten heeft dan hij en ook nog voor niks werkt. Maar laat hij dat dan gewoon rechtuit zéggen. Nu beweert hij dat hij dat stukje in de krant met als sollicitatie heeft opgevat terwijl ik uit zééééér goed ingelichte bron weet dat hij dat wel degelijk heeft gedaan en helemaal in paniek raakte omdat hij de functie al in een vroeg stadium aan Gutker had toegezegd. Ja, Harry is goed op de hoogte, hè' Weet je waar ik nog het allerkwaadst over ben? Niet over het missen van die functie want ik kan zó ergens anders aan de slag. Ook niet over dat stiekeme gedraai van Jos want daar sta ik gewoon bóven. Maar wel over de manier waarop bekendheid is ge geven aan die benoeming Een persoonlijk briefje, telefoontje, faxje of e-mailtje kon er blijkbaar niet af Ik heb het uit de krant moeten vernemen! Hadden ze dat persbericht niet even kunnen tegenhouden tot ik en mijn fami lie waren ingelicht? Zo ga je niet met mensen om. Treurig! Maar denk niet dat ik blijf mok ken De affaire heeft namelijk ook een voordeel opgeleverd. Ik weet nu immers zeker dat het Texelse volk achter mij staat, on verdeeld! De slag is verloren maar nog niet de strijd. Blijf mij dus steunen want ik kom terug. geboren Ze kregen meer mensen enthousiast en na enige tijd vorm den de vrienden elk een eigen team dat uitkwam voor een bepaald café, zodat in een competitie kon worden gespeeld In de loop der jaren groeide het evenement zodanig uit. dat het tijd werd om de organisatie breder te maken en een betere taak verdeling te krijgen. Daarom werd de Texelse Dart Organisatie opge richt, een vereniging die nu zo'n 70 leden telt Groei De laatste paar jaar is het enthou siasme voor de dartsport enorm ge groeid deden tien jaar geleden nog circa 25 personen mee aan de com petitie, nu zijn dat er meer dan 60 Arie Eelman: 'En daar zitten natuur lijk |ongens bij die ons, de oude garde, van de hoogste plaatsen ver dringen. Ach, in de loop der tijd krijg je andere prioriteiten, zoals werk en gezin, waardoor je minder tijd aan het darten besteedt. Dat wreekt zich De behendigheid houd je, de zuiver heid van gooien is weer snel terug te krijgen. De concentratie - en dat is misschien het belangrijkste bij het darten - kan je steeds moeilijker vasthouden. Café W'tjewel komt dit jaar met twee nieuwe sterke teams, die beslist een aanval gaan doen op de gevestigde orde De Texelse competitie wordt daardoor razend interessant!' Concentratie 'Dart is een psychologisch machts spel. Als je de concentratie goed kan vasthouden is het mogelijk dat je in een soort trance raakt waardoor je je onkwetsbaar voelt. Blindelings be paal je steeds de nodige combina ties die |e moet gooien. In de finale van het Wereldkampioenschap 501 zou. in de verlenging, degene die het eerst twee legs won, de set en daarmee de wedstrijd winnen En dus de nieuwe wereldkampioen zijn De spanning was te snijden. Je zag Barney in opperste concentratie, ik zag z'n gezicht. Z'n ogen waren ijs koud, wat een uitstraling. Toen wist ik dat het hem zou lukken1' Arie zag het op TV en kijkt nog vaak naar de videoband Onverslaanbaar Die spanning heeft Arie zelf ook wel eens ervaren. 'Het was in de finale van het Texels Kampioenschap. Er was een topdarter van de overkant bij. De nonchalance die hij uit straalde haalde me volledig uit m'n concentratie Maar die wist ik terug te krijgen. Ik raakte met het gevoel onverslaanbaar te zijn in een trance. Op het beslissende moment voelde ik me werkelijk ijskoud worden, ik was ervan overuigd dat ik zou win nen. Op het moment dat ik het pijltje losliet keerde ik me al om om me te laten feliciteren, ik hoefde niet eens naar het bord te kijken! Daarna was ik kapot, begon ik te zweten en te tril len Ik krijg nu nog een eng gevoel als ik eraan denk.' Promotie dartsport Die extreme spanning zal er van avond niet zijn. Niet bij Barney en niet bij Arie 'Barney is een gewel dige darter, dat wordt puur genieten! Hij was postbode, nu geeft hij overal in het land demonstraties en daar verdient hij veel geld mee voor z'n gezin. Het is hem van harte gegund. Arie van beroep medewerker bij CavoLatuco, heeft het dartbord weer aan de kamermuur gehangen, om er zelf weer in te komen. Op de kast staan de bekers en andere trofeeën, maar daar hecht hij met bijzonder aan 'In het verleden heb ik om kos ten te sparen zelfs bekers terugge geven voor hergebruik. De promotie van het spel, dat is voor mij, voor ons, altijd heel belangrijk geweest!' Niek Groot In De Bijenkorf beginnen maandag 5 oktober om 19.30 uur de eerste dans lessen voor beginners eerste,- tweede,- en meerderejaars. Aan melding kan bij Annie en Jan Nooij. tel. 31 36 35 of in De Bijenkorf, tel 31 86 91. De vrije dansavonden, aan vang 20 30 uur op zaterdagavond, zijn op 19 september, 24 oktober, 21 november en 19 december. Darters Arie Eelman Irechts) en Jan Duinker kijken uit naar de komst van wereldkampioen Raymond Barneyvan Barneveld. (Folo Goran] Timmerman

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5