Cjroen ^warLr Jexels in het hartL, )SG presteert boven andelijk gemiddelde 1 N' Jong ontmoet oud bij Gollards-Dirkszoord Mogelijk jeugdhonk in kelder Bijenkorf ZEGEL Pauselijk lintje foor Jan van Tunen TB en PvdA twijfelen nog TEXELSE m COULANT T E X ELS E''"'COURANT Regiogids bevestigt kwaliteit Hogeberg Middenterrein en 'Carrousel' geopend iedereen leest 'ml Aanvaring in de mist Trekker vernield Geld gevonden Straat 'De Vang' in Oudeschild VERDER IN DIT ummer Barney op knieën voor Texelse darters 2 Tafeltje Dekje kookt eten aan de lopende band 3 Tuinmeubilair geschikt voor hergebruik Cursus over gevolgen beroerte Pony Jimmink beste Connemara van land GVTjeugd neemt duik in haven texelse'^cou ramt Oefening afgeblazen ff*?#)'SSf>tc^X 9 (uéfoóer Ondernemers, haak in en scoor op de volgende redactionele onderwerpen Wijn Skaten Uitgaanskleding 4-Wheel drive Agenda ATB's Open haarden houtkachels Wintercursussen (SéRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11317 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv linbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. jNNEMENTSPRIJS 56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 1-6 8657 of 06-52 78 4320) het Trouw-onderzoek 'Schoolprestaties' vorig jaar al rees, wordt bevestigd door de 'Kwaliteitskaarten', die onderwijsinspectie onlangs heeft uitgegeven: het zit gd met de kwaliteit van het voortgezet onderwijs op Bel. In een vergelijking met 69 middelbare scholen uit de [jokomt OSG De Hogeberg uitstekend uit de bus. Ook Bjelijk presteert de school boven het gemiddelde. regiogids waarin de kwaliteits- !en zijn gebundeld, staan gege- over de gemiddelde cijfers op Bitraal examens, over het per- 19e geslaagden en (niet-)zitten- is Zowel bij Mavo, Havo als Jslaagden de leerlingen van de eberg met hogere cijfers dan het olijk gemiddelde, waarmee ook vergelijking is getrokken. Wat Havo en VWO scoort de OSG gemiddeld 6,6 en 7,3 regionaal het hoogst. VBO en Mavo be slot de regionale top. Uit de cij- biijkt dat de dichtbijzijnde scho- 8 Den Helder, Nieuwediep en !tly Hillesum College, gemid- Ijenomen lager scoren, giogids wordt opgestuurd naar Evan leerlingen uit de hoogste jvan het basisonderwijs De iitskaarten zijn een hulpmid- ihet kiezen van een school (el voortgezet onderwijs. Graadmeter score geeft sceptici aanlei- t enig wantrouwen Laat de i leerlingen snel doubleren? ps: 'Niets is minder waar Bij Ixtgezet beroepsonderwijs en [ivo staat dat het percentage fctite mist veroorzaakte gisteren aanvaring in het Molengat nabij Texelse zuidkust. Het surveys- Antaris uit Den Oever en een kotter, varend onder buiten- Isevlag, kwamen rond 9.30 uur met elkaar in botsing. Een inge- Se reling was het gevolg 'Geluk- «ordt met mist niet hard geva- verklaart een woordvoerder f8 Helderse waterpolitie de ge- t schade. Ook voor de haven Den Helder, waar het zicht iiochtend nog minder was, deed een kleine aanvaring voor. De ilse kotters zijn voor zover be- fzondagavond en gisterochtend 'aal zonder problemen uitgeva- onvertraagd geslaagden hetzelfde is bij vergelijkbare scholen. Van de Havoleerlingen halen zelfs tamelijk veel leerlingen het diploma zonder vertraging.' Worden de diploma's op Texel dan soms weggeven door hogere cijfers uit te delen? De Vries: 'Zowel bij Mavo, Havo als VWO haalden de leerlingen bij het centraal examen hoge cijfers. Alle leerlingen doen hetzelfde examen. Dat is dus een redelijke graadmeter voor de kwali teit van de leerlingen.' Ondanks het gunstige beeld voor Texel plaatst De Vries wel enige kanttekeningen bij de kwaliteits- kaart 'Het onderzoek beperkt zich tot cijfermatige gegevens Het onderwijsklimaat, de sfeer op school en het zich welbevinden van de indi viduele leerling(en) zijn zaken die niet worden gemeten Evenals het bieden van extra kansen voor de leerlingen.' Onbekenden zijn aan de haal ge gaan met de trekker van een strand- exploitant Ze wisten het voertuig, dat altijd op het strand strand staat, aan de praat te krijgen en reden er mee naar paal 15 Daar lieten ze het van een twee meter hoog duin naar beneden rijden. Een collega van de eigenaar vond de trekker zaterdag morgen op z'n kop en rondom be schadigd. Een Texelse vrouw meldde gisteren bij de redactie dat ze vrijdag een bankbiljet had gevonden tijdens het winkelen in Den Burg Het bleek niet thuis te horen in de winkelkassa, dus daarom ging de eerlijke vindster er mee naar de politie. Niemand had daar echter aangifte van vermissing gedaan. Wie het geld sinds vrijdag mist, kan contact opnemen met de redactie van de Texelse Courant (vragen naar Frans Hopman), tel 36 26 20 »an Tunen (67) uit Den Burg de pauselijke onderschei- Pro Ecclesia et Pontifice' nngen. Het is een blijk van van de kerk voor zijn be- drlijke activiteiten voor de RK Mhie Texel gedurende dertig as de eucharistieviering van za ngavond in de kerk in Den Burg 5 Van Tunen de medaille met «t-gele lint opgespeld door pas- Ed Moltzer Het was voor hem Male verrassing. Alleen zijn fa- <was op de hoogte Tunen werd lid van het bestuur 'fe toenmalige Johannes de Do- Parochie (onder pastor Bert van lel toen er naast Den Burg ook Zelfstandige parochies waren in EMfcdorp en Oudeschild. Kort "P had de fusie plaats. Van zat in de loop der jaren zowel wijkraad als het algemeen en bestuur, de laatste 12 jaar Penningmeester en sinds de jlvan pastor Piet Kolkman an- ,a" jaar geleden als waarne- 'Pvoorzitter. Ook maakte hij deel 18,1 he parochieraad. Recentelijk 'Phij, maar hij blijft zich voodo o's bezig houden met admini- ;eve en andere werkzaamheden de RK begraafplaats. Bij de uit- zaterdagavond benadrukte W* Moltzer het belang van men- zich inzetten voor de ^fuegemeenschap. Zij zorgen Het voltallige personeel van de Hogeberg sprak aan het begin van dit schooljaar over de toekomst van de school Toen waren de gegevens over de kwaliteitskaart nog niet be kend De Vries: 'Daarin kwam naar voren dat we een goed gemotiveerd team hebben. Dat wil dat de school zich profileert als een veilige leef- en leergemeenschap. Als toeruster voor de toekomst waar normen en waarden voor personeel en leerlin gen belangrijk zijn.' De naam van de school verwijst daarnaar. De Hoge berg, een veilige klim naar de toe komst. Het straatje waaraan 0 a. de Texelse Wol Onderneming en overslagstation De Hamster zijn ge legen, gaat waarschijnlijk 'De Vang' heten. De raadscommissie Bestuur Organisatie ging hiermee gistera vond akkoord Deze naam heeft ook de voorkeur van de Oudeschilder dorpscommissie. De suggestie is afkomstig van Gelein Jansen, die opperde onder delen van molens te benoemen Een vang is een molenrem. Vanaf het straatje heeft men zich op molen De Traanroeier en straks wellicht op de nog te plaatsen windmolen nabij de wolfabriek Overigens, zo meldt het ambteli|k advies, betekent 'door de vang heen zijn' ook 'dronken zijn'. Dat weerhield de commissieleden echter niet om in te stemmen. Een voorstel van TWO om het weggetje Pen-weg te noemen (het bordje staat er al), haalde het niet. De defi nitieve beslissing valt in de raads vergadering van oktober. Nel Eelman voert het woord. Op de voorgrond de zojuist door haar uitgepakte poezen. gelijkertijd zijn ze ook gesteld op aandacht. Zo is ook de heden daagse oudere. Die blijft zo lang mo gelijk zelfstandig en wil zorg 'op maat' dus naar behoefte De katten zijn gemaakt door kunste nares Yvet Tunissen. De ene is een geschenk van het gemeentebestuur, de andere komt van de Woning stichting. Beide beesten waren inge pakt in een soort verhuisdoos, ge dachtig de vele verhuisactiviteit die zich de afgelopen jaren in deze om geving heeft voltrokken sinds in Lees verder pagina 5 (Advertentie) Voor ouder wordende mensen is het belangrijk dat zij el kaar kunnen ontmoeten maar ook het contact met jonge ren onderhouden. Bij het ontwerpen van de senioren woningen van Jan Dirkszoord en de verbouwing van het Gollards verzorgingshuis hebben de Woningstichting Texel en de Stichting Zorgcentrum Texel daarmee reke ning gehouden. Vrijdag werden twee ontmoetings gelegenheden feestelijk in gebruik gesteld: het midden terrein van de Dirkszoordwoningen en de ronde recreatiezaal van de Gollards. Wethouder Nel Eelman onthulde op het middenterrein een beeld van twee katten en Jan Graaf en C Klaassen van de Stichting Samen Eén trokken in de ontmoetingszaal een doek weg van de naam 'De Carrousel' Eigenzinnig Het voorstel voor een kunstwerk bij het complex werd destijds geopperd door Jan Bakker Het idee om op het middenterrein twee katten neer te zetten kwam van architect Jan Vis ser Poezen kenmerken zich immers door zelfstandigheid en zelfs eigenzinnigheid. Ze willen verzorgd worden door mensen maar maken zelf uit in hoeverre en wanneer. Te- naast de tennisbaan. Het landje is eigendom van de gemeente Er ko men zitjes, tafels en skatevoorzien- ingen. B en w denken dat de voor zieningen de verstandhouding tus sen jongeren en ouderen in het dorp ten goede komen Delegatie Wethouder Nel Eelman verdedigde het voorstel gisteravond met verve in de commissievergadering. Op de publieke tribune volgde een delega- Lees verder pagina 5 CfTtu TjnrL Jtxrli hd kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. voor de impulsen die nodig zijn om alle betrokkenen gemotiveerd te houden 'Als er één is geweest die tot dat soort mensen hoorde, was het wel Jan van Tunen' De kerkgan gers betuigden hun instemming met luid applaus. De Oosterender jeugd van 14 tot 16 jaar krijgt wellicht een eigen jeugdhonk en een skateveldje. Het verzoek is afkomstig van de jongeren zelf, die graag een vaste ontmoetingsplek willen. De aan passing van de kelder in De Bijen korf en een veldje bij het dorps huis vergt een investering van 37.903,-. B en w zijn bereid ƒ17.403,- bij te dragen, maar de gemeenteraad is verdeeld. Gister avond bleek tijdens een vergade ring van de commissie Welzijn dat Texels Belang en PvdA nog hun twijfels hebben. De wens voor een eigen onderko men kwam naar voren toen het Jeugdwerk afgelopen voorjaar acti viteiten opzette voor de Strender jongeren, nadat er klachten over overlast waren geweest Toen een caravan geen geschikte lokatie bleek, is in overleg met de dorps commissie de wens geuit om de voormalige peuterspeelzaal in De Bijenkorf tot jeugdhonk te verbou wen. In een brief aan de dorps commissie schrijven 22 Strender jongeren de kelder in eigen beheer te willen nemen en hiervoor een rooster en huisregels op te stellen Volgens voorzitter Henk Snijders van de dorpscommissie kan de De totaal verbouwereerde Van Tunen ontvangt de onderscheiding. Echtgenote Ina (links) zat In het komplot. (Foto Harry do Graat groep de verantwoordelijkheid goed aan. 'Mits volwassenen als een soort achternacht een oogje in het zeil houden. Permanent toezicht is niet nodig Er moet een aparte in gang worden gemaakt, zodat het jeugdhonk een eigen toegang krijgt.' Eén en ander moet voldoen aan de brandveiligheid en wensen van de jeugd Voor het skateveldje heeft het col lege een stuk toekomstig bouwter- rein aan de Bijenkorfweg op het oog. De oefening met zware bommen op de Vliehors, die vorige week zou worden gehouden en vervol gens naar deze week verschoven, is nu helemaal afgelast. Zondag zag het er nog naar uit dat de luidruchtige manoevres gewoon zouden doorgaan, want zoals ge bruikelijk waren mensen van TNO op de Langeveldstraat bezig meet apparatuur op te stellen. Daarmee wordt het geluid van de explode rende bommen gemeten en geregis treerd in samenhang met de weers omstandigheden van dat moment. Gisterochtend was men echter al weer bezig de spullen af te breken Cocksdorpers kregen desgevraagd te horen dat helemaal van de oefe ning was afgezien, wegens de noordoostelijke wind. Bij die wind richting staat bij voorbaat vast dat het geluid op Texel onaanvaardbaar is. De mensen die strijd voeren te gen de lawaaihinder van oefenende vliegtuigen, zijn over dit besluit zeer tevreden Het betekent dat gehoor is gegeven aan een meermalen geuite wens van die strekking. 'Een suc cesje1' zegt Sikke ten Brug van de Commissie Vlieghinder. 'Nu kunnen we met dat mooie nazomerweer lek ker ongestoord in de tuin zitten'. (Advertentie) Inleveren advertenties tot en met 29 september a.s. Informatie bij de advertentie-afdeling van de Texelse Courant, Spinbaan 6, Den Burg, •3 362600, fax 314111. (jTom ZwartsJrxeli in het harL.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1