Ontzag voor talent en postuur Barney 'Geen verdienste, maar voorrecht' teso I Agenda TEXELSE^? COURANT Stiltemeditaties Open dag politie Vredesviering Kabelnet uitgebreid Medium te gast bij White Eagle New Age thema CD's bibliotheek Pieter Jan Koorn 65 jaar bij KTF Stenen tijdperk in historisch blad Laatste diploma's in Molenkoog Baptisten houden mannen-ontbijt Baha'is vieren mensenrechten Wat ik zeggen wou... Sinterklaas Schoolklassen adopteren sloten Muziekwedstrijde compositiecursu DINSDAG 22 SEPTEMBER 1998 Raymond van Barneveld als middenpunt van een gezellige dartavond in Sam Sam. 'Als je gewend bent om bij dit soort demonstraties te werpen te gen heren in driedelig kostuum, die nog nooit een pijltje hebben vastgehouden, is het hier een ver ademing. Wereldkampioen dar ten Raymond van Barneveld doelt op de groep liefhebbers die het vrijdag tegen hem opnam in café Sam Sam in De Koog. Het schijn baar grootste gemak waarmee Barney aan de lopende band scores van 100, 140 en 180 gooide, boezemde ontzag in, evenals zijn omvangrijke gestalte. Toch won hij niet altijd even ge makkelijk. 'Hoe meer mensen het dartspel zien. hoe meer mensen aan de sport verslaafd raken', motiveerde Barney zijn vele dartdemonstraties, clinics en bedrijfsfeesten'Ze zijn voor mij dagelijkse kost. Ik heb er vandaag twee. zaterdag drie en zondag weer twee Op de vraag wat er nu precies zo mooi is aan darten geeft hij een openhartig antwoord 'Heel simpel. Ik heb allerlei sporten gedaan, maar ik was vroeger nergens goed in Toen ik merkte dat het darten me wét goed afging, heb ik daar m'n hele ziel en zaligheid ingegooid. Waarom ik het zo goed kan Ik denk dat ik altijd al een goed richting gevoel had Of ik nu aan het Sjoelen ben of midgetgolfen. En ik kan me goed concentreren. Voorbereiding Het geheim van zijn succes schuilt volgens Barney ook in de voorberei ding 'In tegenstelling tot andere spelers op het WK. die de hele dag staan te oefenen, ben ik veel minder met darten bezig. Ik ga lekker op m 'n bed liggen, een filmpje kijken en lek ker de stad in. Als je wereldkampioen bent. denkt iedereen dat je ook Europees kam pioen wordt Maar zo werkt dat niet. Gelukkig is een andere Nederlander kampioen geworden En een dame uit ons land staat nummer één bij de wereldtop. Barneys talent brengt hem overal Van Noorwegen tot Las Vegas En nu ook naar Texel Vrijdagavond speelde hij in Sam Sam twee keer een set. waarbij hi/ het beide keren tegen acht spelers opnam Afgezien van een zenuwslopende partij tegen Erik 'De Duitser' Scheidemann. had Barney het niet echt moeilijk. Om het publiek te vermaken liet hij zich zelfs door de knieén zakken. 'Want het moet ook een beetje lollig zijn. En als ik eens verlies, laat ik er geen traan om Money stay's the same', doelt hij op het omvangrijke honorarium voor een avondje 'Ei genlijk ben ik veel te duur voor dit soort café's. Sommige kroegbazen, zoals Remier (van der Veen. red doen daar met moeilijk over.Het dartavond/e leverde Van der Veen. afgezien van een handjevol echte liefhebbers, geen volle tent op De kroegbaas kon er niet mee zitten 'Ik heb dit mijn klanten beloofd en zie het als goede promotie Vanaf oktober worden in gebouw De Ateph (Weverstraat 54) wekelijks meditatiebijeenkomsten gehouden Elke dinsdagochtend van 7.15 tot 8.15 uur een stiltemeditatie. Het uur bestaat uit een korte inleiding of ge leide meditatie en twee periodes stilte, afgewisseld door loopmeditatie of het doen van eenvoudige rek- en strekoefeningen. De meditatie avonden die op donderdag worden gehouden, staan in het teken van het De politie Den Helder/Texel gunt ie dereen zaterdag 26 september een kijkje in het nieuwe politiebureau aan de Bastiondreef in Den Helder. De open dag is van 10.00 tot 16.00 uur. Er wordt aan meegewerkt door de marine- en gemeentebrandweer, de Koninklijke Marechaussee, douane, waterpolitie en anderen Er zijn de monstraties en voor de jeugd is een puzzelspeurtocht opgezet. Onze Vader, het centrale gebed van het Christendom Om het gebed die per te laten doordringen, wordt geme diteerd in het Hebreeuws en Ara mees. De meditaties worden begeleid door Arien en Mirjam Verkelens, tel. 31 94 49. In de Ned. Hervormde kerk van De Waal vindt zondag de jaarlijkse interkerkelijke 'vredesviering' plaats, aanvang 19.30 uur. Voorgangers zijn ds Jelle Vonk en pastor Ed Moltzer. De Maartens Cantorij uit Oosterend verleent muzikale mede werking. Het Texelse kabelnet is uitgebreid met de Hollandse radiozender Radio Hollands Glorie (87.62 Mhz. Het sta tion draait 24 uur per dag uitsluitend Nederlandstalige muziek, die alleen wordt onderbroken door nieuws en weerberichten Het medium Lia Schippers, die al vaker op Texel te gast was, verzorgt zondag een middag in de zaal van stichting White Eagle aan het Schil derend in Den Burg. Schippers werkt aan de hand van foto's en an dere voorwerpen die door het pu bliek worden meegebracht. De bij eenkomst begint om 14.00 uur (zaal open 13.30 uur). New Age is het muziekthema van de nieuwe CD-collectie die de biblio theek momenteel in huis heeft. De compactdiscs maken deel uit van het muziekaanbod in het uitleencentrum Vier keer per jaar is er een andere themacollectie, die naast CD's uit vi deo's en boeken bestaat. Tot 1 okto ber worden de geluidsdragers gratis uitgeleend, daarna kosten de CD's ƒ1,- per week 'Het is geen verdienste, het is een voorrecht dat ik dit nog mag bele ven.' Aldus relativeerde Pieter Jan Koorn het eerbetoon dat hem vrijdagavond ten deel viel wegens zijn 65-jarige jubileum bij fanfare korps KTF. Koorn, die nog steeds zijn partijtje meeblaast, werd geëerd met een serenade, een erepenning en oorkonde van de Koninklijke Nederlandse Federa tie van Muziekverenigingen. De huldiging in Theodorahoeve viel op zijn 76e verjaardag. Want op de dag dat hij elf jaar werd, gaven zijn ouders hem het lidmaatschap van het fanfare cadeau. Vanaf die tijd blaast hij op bugel zijn partijtjes mee. Zijn voortschrijdende leeftijd weer- Pieter Jan Koorn (midden) luistert naar de serenade die hem door KTF wordt gebracht. Foto Gerard Timmerman) houdt de muzikant er niet van op ko ninginnedag de smalle trappen van de NH-kerk te beklimmen voor de jaarlijkse muziek van de toren Ook slaat hij geen rondgang door Den Burg, toch één van de zwaardere muziekonderdelen, over. Het bleef echter niet bij blazen al leen. Vanaf zijn 22ste ontplooide Koorn zich als een gedreven be stuurder, waarbij hij vele jaren het voorzitterschap bekleedde 'U bent een drager en bouwer van KTF', doelde wethouder Nel Eelman op zijn niet aflatende inspanning. Ze omschreef Koorn als een 'meewer kend voorzitter', die het fanfare gebouw beheerde, de donaties inde, de administratie bijhield en een animator was van het jeugdkorps. 'Een duizendpoot dus.' Zijn verdien sten voor KTF en zijn muzikale loop baan leverden hem diverse eerbe wijzen op, met als hoogtepunt de koninklijke onderscheiding in 1982. In z'n carrière versleet hij 18 dirigen ten, raakten 900 instrumenten van de vereniging tot de draad versleten, werden 5000 repetities gehouden, 250 stukken ingestudeerd en ging er een miljoen gulden in de vereniging om. Het inmiddels 107 jaar oude KTF beleefde in de tijd van Koorn goede èn slechte tijden Opgeven was er echter niet bij 'Al zal ik het helemaal alleen doen, de vereniging moet blijven bestaan', luidt nog steeds zijn credo Gezien het om vangrijke ledental en de jeugdige bezetting, staat Koorn er voorlopig nog met alleen voor. Zijn wens voor 'een goed stukkie fanfaremuziek bij officiële gelegenheden', viel in goede aarde bij de wethouder 'Dat ontbreekt er inderdaad wel eens aan. We gaan kijken hoe de fanfare korpsen meer voor de gemeen schap kunnen worden ingezet.' Al zo n 6000 jaar leven er mensen op Texel en steeds weer worden daarvan bewijzen gevonden. Het blad van de Historische Vereni ging besteedt daar dit kwartaal aandacht aan. In het zojuist ver schenen nummer (no. 48/sept. 1998) wordt de leefwijze van de Texelaars uit de Steentijd uit de doeken gedaan. Dat gebeurt in een artikel van ama teur-archeoloog Govert van Noort, die op een akker op de Hogeberg potscherven en stenen werktuigen uit het Neolithicum aantrof Volgens de auteur is Texel in Nederland de meest noordelijke vindplaats van de 'Vlaardinger cultuur'. Deze cultuur dankt zijn naam aan een grote opgraving in de jaren '50 bij Vlaardingen en vindt zijn oorsprong in het Seine-Oise-Marne gebied in Frankrijk Bewoners van die streek trokken via de Maas naar ons land en vestigden o.a een nederzetting op Texel. Ander artikelen handelen over een kaart uit 1691 van fort De Schans, een briefwisseling van wiervisser Jan de Waard met hogere overhe den over het gebruik van een stukje dijk en de feesten die 100 jaar gele den in Oosterend werden gevierd ter gelegenheid van de kroning van ko ningin Wilhelmina. Wie wil weten hoe de Gasthuisstraat er 50 jaar ge leden uitzag, kan eveneens terecht in het blad. dat verkrijgbaar is bij de Texelse boekhandels Vrijdag werd in zwembad Molen koog voor de laatste keer volgens het oude systeem afgezwommen Als overbrugging moesten alle deel nemers wel alvast wat extra oefenin gen doen, zodat ze naast het oude A- en B-diploma ook nog in het bezil konden komen van een A+- of een B+-diploma. Onder toeziend oog van Martin Land (bij de B-diploma's bijgestaan door Henk Keyser) zwommen voor het A-diploma 33 kinderen af en voor het B-diploma 38. Het weer was in tegensteling tot het afgelopen seizoen Molenkoog dit keer goed gezind, zodat onder ruime belangstelling van familie, vriendjes en vriendinnetjes de kinderen hun uiterste best deden Na afloop kon Martin Land dan ook meedelen dat alle kinderen geslaagd waren. Ook deze keer zaten er weer veel kinde ren van het schoolzwemmen bij Diploma A: Dorus Hoogenbosch. Eva Vonk Josien de Visser Linda Bakker. Suzan v d Beek. David Maas. Tessel Veltkamp, Corline Wetenkamp. Ralph van den Brink. Marco Witte Wouter Wiersma. Mirte Kager. Aron Beijert. Dave Witte. Sarah Boogaard. Sjoerd Malschaerl. Werner Kuip. Nienke de Visser, Richelle Keijzer Juul van der Steeg. Brian Bakker. Danielle Quartel Simone Schagen. Laura Nieuwenhuis Ischa Heerschap Jeannette van Tatenhove. Karin de Weerd Ananda de Steur. Stefame Bremer, Ruben Legierse Edzard van der Ploeg. Sebastiaan Gremmen. Joëll Ismaël Diploma B: Vessica Haker Benjamin Bakker. Bo de Wit. Kevin van Zuilekom, Pamela Heerschap. Annemiek Hin, Anouk Riewold Ralph Mattner, Marc Kemper, Bob Muller, Cmthia Hollenberg, Bairo Umisic, Aïsja Zijm. Bas Meijer, Ramon Siemeling. Lilian de Ridder Jeroen Duvekot, Martijn van der Linde. Sanne Sieprath. Dennis Witte, Panmah Janeesiya. Ischa Heerschap. Jeannette van Tatenhove Olivia Kikkert. Steven Bolier. Tom de Lugt, Kann de Weerd. Simon Barhorst. Jenze Dennenberg, Niels van Zuilen. Sebastiaan Snijder Danielle Quartel. Joren Zwaan. Tomas van Heerwaarden, Donny Noorlander, Orlando Froussis Demian Meuldijk. De Baptistengemeente houdt zater dag 26 september van 8.00 tot 10.00 uur in kerkgebouw Eben Haézer een mannen-ontbijt. De bijeenkomst is bestemd voor mannen die in de hui dige maatschappij in hun geloof wil len groeien. Na de maaltijd is er een inleiding over het thema 'Adam, waar ben je?'. Toegang is gratis, opgave vóór 25 september bij H Ellen, tel 31 25 98 of G. Sipkema, tel 32 30 19. Vijftig jaar geleden werd de Univer sele Verklaring van de Rechten van de Mens ondertekend. Volgens de Baha'is een belangrijke stap voor waarts, die zal leiden naar hun ide aal van een 'evenwichtige, recht vaardige en spiritueel ontwikkelde wereld'. Op Texel vieren de Baha'is 50 jaar mensenrechten met een aantal bijeenkomsten in dorpshuis De Hof in De Koog. Vrijdagavond staat de eerste op het programma, aanvang 20.00 uur. Shirin Milam vertelt dan over de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens Ook in oktober en november zijn er lezingen. Vrijdagavond 30 ok tober spreekt Maarten Schoot over 'De missie van Gods Boodschap pers' en zaterdagavond 28 novem ber is het de beurt aan Wil van der Kooy met 'Abdu'-I-Baha een voorbeeld(ig) mens'. Dinsdag 22 september: De raadscommissies Ruimte Wonen en Financiën. Werken en Milieu houden een gecombi neerde vergadering o.l v. wethou der Bakker in het raadhuis, aan vang 19.30 uur. Agenda o.a. gewestelijke milieusamenwerk- ing. subsidie infopaneel Van 18.30 tot 19 30 houdt basketbalvereniging De Mareis een inloopavond in de Burg. de Koninghal. Belangstellenden zijn welkom De afdeling dialect van de Histo rische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in het 'Historisch Cen trum' aan de Groenep'laats in Den Burg. Om 20.00 uur komt de afdeling Texel van de Vrouwenbond FNV bijeen in De Buureton voor een le zing met als onderwerp 'In en om de uitvaart' In Cinema Texel draait om 20.30 uur de Left Luggage, de eerste film in het nieuwe seizoen Ci nema Paradiso Woensdag 23 september: Om 11.00 uur begint de SBB-ex- cursie 'Sporen van mens en zee' over het kustgebied en de vogels die daar leven. Deelname 7,50; opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel 317741. In de omgeving van De Cocksdorp wordt van 11.00 tot 13 00 uur een 'waddennatuur wandeling' gemaakt, onder lei ding van een gids van de Waddenvereniging. Opgave en informatie bij de Waddenwinkel, Wilhelminalaan, Den Burg. Om 13.30 uur start bij de NH-kerk in Oosterend een rondleiding door het dorp. Deelname ƒ15,-, opgave en inlichtingen bij 't Lant van Texsel, Waalderstraat 23, tel. 322031. In de Openbare Bibliotheek houdt het consultatiebureau een infor matie-avond over zindelijkheid In de Bijenkorf in Oosterend start Bridgeclub Oosterend om 20.00 uur de bridgecompetitie.Nieuwe leden en toeristen zijn welkom. Opgave bij Mies van Lingen, tel. 31 87 05 of Anja Koot. tel. 31 82 83. In Cinema Texel draait om 20.30 uur Left Luggage, de eerste film in het nieuwe seizoen Cinema Paradiso Van 16.30 tot 18.30 uur wordt bij De Cocksdorp een wadexcursie gehouden Deelname kost 7,50; inlichtingen en aanmelding bij Ecomare, telefoon 317741 Donderdag 24 september: Om 11.00 uur begint de excursie 'Door het zout van de zee'. Deel name 7,50; aanmelding en in lichtingen bij EcoMare, tel 317741. Om 13 30 uur begint op de Vis markt een rondleiding door Den Burg. Deelname 20,-; opgave en inlichtingen bij 't Lant van Texsel, Waalderstraat 23, tel. 322031. Om 14.00 uur gaat bij De Schuil hut achter de NH-kerk van De Koog een historische route van start Deelname is gratis, mensen zonder auto kunnen doorgaans met anderen meerijden. Cinema Texel vertoont om 19 00 uur The X-files en om 21.30 uur Siberia. Vrijdag 25 september: Voor bezoekers van het Luchtvaartmuseum start om 14.00 uur een gratis rondleidir waarin het verhaal over de stand van de Georgiërs centr. staat. Cinema Texel vertoont om 191 uur The X-files en om 21.30 u Siberia. In de burg De Koninghal bi om 20 00 uur de aandeelhó dersvergadering van Teso. it. et Teso vaarl vrijdag halfuurdi sten van 9.35 uur vanaf Den H der en 16.05 uur van Den Held Vrijdag wordt op Texel tuss st 10 00 en 12 00 uur een hall wachttijd verwacht. Voor Denk der geldt tussen 14 00 en uur hetzelfde. In verband met een aanpassi rijdt de trein tussen Den Helden Anna Paulowna tot zondag r« NS zet bussen in. zodat de aa sluiting met de boot behoud blijft. Hoogwater te Oudeschil Dl. 22 10.15 en 22.27 Wo. 23 10.35 en 22.50 Do. 24 11.15 en 23.14u Vr. 25 11.35 en 23.50 Za. 26 12.10 en 0.00» Zo. 27 12.17u Ma. 28 0.10 en 12.27 Di. 29 0.50 en 13.20 Aan het strand is het ongeveer een uil eerder hoogwater De zon komt28s€|| tember op om 07 34 uur en gaatw om 19.24 uur 28 september eerstj kwartier, 22 september springtij. Dit jaar kwam de Sint al stiekem in september binnen. Officieel komt hij op 14 november aan in de haven van Oudeschild Ja, u leest het goed op 14 november'! Vorig jaar was het ook al rond die tijd en volgend jaar mis schien rond 7 november. Het lijkt mij het beste om hem in het jaar 2000 gewoon op 1 november aan te laten komen. Zo zitten we dan in 2007, schrikkeljaren niet meegerekend, op of rond 1 september. Prachtige datum; niemand komt in de knel met andere festiviteiten, kinde ren snappen rond december al lang met meer waar het nou eigenlijk om gaat. De zenuwen zijn in oktober al flink gezakt, in november zijn ze het spuugzat om die schoen nog te zet ten en als klap op de vuurpijl komen in december allemaal cadeautjes. Met als gevolg dat alle kinderen den ken dat ze op 5 december zelf jarig zijn. 11 november wordt weer ge woon bij de deur gezongen zonder de kriebels van Sint komt overmorgen al. De kleuter- en peuterschoolkrachten raken niet overwerkt. Want, laten we eerlijk zijndit jaar gaan ze in alle rust lampions maken en Liedjes voor de Twee klassen van de Kompas- school en de Vrije School hebben delen van kwelsloten geadopteerd. Het gaat om sloten met een rijke en gevarieerde flora en fauna, waarin de kinderen vier keer per jaar mon sters nemen. Ze doen dit onder lei ding van Dick Schermer van het pas opgerichte bedrijfje voor natuureducatie Aqua TerrAir. De kinderen nemen de monsters in waterlopen op de Hogeberg en ach ter de Vrije School aan de Gasthuis straat Ze bevatten zoet kwelwater vanuit de Hogeberg, van een zuiver heid die in Noordholland nauwelijks te vinden is. In de sloten groeien bijzon dere planten als holpijp en pijlkruid In het water bevinden zich insecten zoals ruggezwemmer en de wachter schorpioen. In eerste instantie legt Schermer, die samenwerkt met onder andere Waterschap Hollands Kroon, het accent op kikkers en waterkevers Later besteedt hij aandacht aan waterkwaliteit, ecologie, plantenwe reld. 'Belangrijk is dat de kinderen zich realiseren dat schoon water be langrijk is en dat ze er zuinig op zijn.' Leerlingen van de Vrije School onderzoeken onder leiding van Dick Schermer de kwelsloot aan de Gasthuisstraat. deur leren. Maar dan met een;| vaart de Sintmutsen op voordi tocht en Zie ginds komtiniie| petjes rammen. Binnen tweeé móét dat toch lukken?i Een voordeel van Sinterklassl dat hij de schoenen met SintUa met snoep kan vullen. Als lijl wens volgend jaar nog een# eerder komt kan hij zelf meed met Sinte Maarten, dat sdieelll hoop centjes voor hem. Dangaant over op snoep-recycling! Nee, de mannen (ik kan melen wernood voorstellen dat in ditcoi ook moeders zitten) hebben dit uitgespit en nemen de doordachte' beslissingen gebat op de lange-termijnplanning (vi winkeliers). Want anders zitten; dicht op de Kerstdagen en dat geld1 Petje af! Ik heb nog eengi tip voor de onderwijskrachten: n de lampions alvast in de vorm een mijter of verf de suikert* Zwarte Piet-achtig, leer de kin combi-lied|es en jullie zijn van gestress af De kinderen kunne van de deur naar de haven z» wisseling van attributen. Of: gaai met z'n allen gewoon eisen dat tij vóór 21 november aankomt? Ei gezegd lijkt me dat de beste op sing voor een toch langzamerhar ritant probleem Anneke van Oude» De muziekschool houdt ter g genheid van het 40-jarig jubile een compositiewedstrijd. Heti nende stuk wordt, als moeilijkheidsgraad en bezettini toelaten, uitgevoerd tijdens jubileumconcert op 13 febn 1999 in de Burg. de Koningl Daarnaast start op 16 oktober! compositiecursus onder N van muziekschrijver Pip Bami De muziekschool benadrukt dal muziekstijlen welkom zijn Bands een zelf gecomponeerd nummerl nen bijvoorbeeld een cassetleb» insturen Deelnemers die nog ondersteuning nodig hebben kun.' hun kennis verhogen door deelm aan de compositiecursus van Muziekschool. Muziekschrijver Barnard componeerde veel klas werk voor wisselende bezettingen volgde een opleiding bij Daan k neke aan het Sweelinck Conseivi rium in Amsterdam Tijdens de ze' lessen (van 16 00 tot 17.00 uur)#' om de week gewerkt aan een e« muziekstuk. Ook wordt aandacht steed aan zaken als thematiek, monisatie en orkestratie. De na» ligt vooral op de praktische toep sing van de theorie. TheoreW kennis is geen vereiste, kennis het notenschrift wel. De cursus' ƒ45,-, deelname aan de compos wedstrijd is gratis. Gegadigden!" ten zich voor vrijdag 9 oktober a melden.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2