'We koken dagelijks 55 kilo aardappelen 1 k hoef er gelukkig de eur niet meer voor uit' Gollards: wekelijks 2000 warme maaltijden Steunkousen opmeten bij ouderen: BEZORGERS F amilieberichten TEXELSE J COURANT' Tafeltje Dekje op zoek naar vrijwilligers College praat met dorpscommissies Sportvissers weer actief Geen krant gekregen? Bel uw bezorger DINSDAG 22 SEPTEMBER 1998 hebben hier echt geen sauna nodig, hoor. Stoom ge n/zegt Trix Sok terwijl ze in de keuken van de Gollards jipan staat te roeren. In het midden van de ruimte staat enorm kookeiland, waar aardappels, stoofschotel en bietjes worden klaargemaakt. In de bieten staat een jimspaan. De afmetingen zijn ongeveer gelijk aan die een spa. Als je zo om je heen kijkt, gebeurt alles in het il. Dat mag ook wel, want deze maandagochtend wor- er liefst 325 warme maaltijden klaargemaakt. lootste deel van het personeel (rgemiddeld zo'n 15 jaar. 'We ydigop elkaar ingespeeld', ver- i.nog steeds driftig roerend Ze leven een apart soja-gerecht emand met een koemelk-aller- antook met diëten moet natuur ding worden gehouden, hard werken geblazen. Tegen 2 moet alles klaar zijn om naar «se 'posten' te worden uitge- de Warme Maaltijdvoorziening (oftewel Tafelt|e Dekje), St ■«Verpleeghuis en de Gollards Ei werken op door de weekse rongeveer tien mensen in de ïi waarvan drie koks. Improviseren al aan aardappelen gaat er 55 er dag de deur uit. 'Gelukkig krij- »e ze geschild en wel aan- erd, anders was het met te licht kok Cees Hoep toe. 'De vraag naar warme maaltijden neemt steeds meer toe Eigenlijk zijn we hier uit ons jasje gegroeid. De keuken is gebaseerd op een maaltijd of 200. We maken er per dag ruim 100 meer Het kan wel, hoor, het is alleen af en toe wat improviseren Er is onderzoek gedaan om te kijken hoe we in de toekomst verder moeten.' De keuken ziet er schoon uit De ge rechten die klaar zijn, worden au- bain-marie warm gehouden. Met een computergestuurde thermometer wordt de temperatuur in de warm- houdbakken gecontroleerd. Het moet meer dan 80 graden zijn. Dat is het ruimschoots. 'En als het minder is, hebben we nog tijd genoeg om het wat warmer te maken In het afwasgedeelte draaien de ma chines volop. Enorme pannen gaan er op een lopende band in. Na een tijdje komen ze er op deze manier ook weer uitgerold. Zelfs de dozen van de tafeltje dekje maaltijden kunnen er in 'Dat wil zeggen, de nieuwe dozen Voorheen waren ze van piepschuim. Dit is ander materiaal. Het is natuur lijk veel hygiënischer zo. We zijn alle piepschuim dozen aan het vervan gen.' Vrijwilligers Het is iets na elven. De grootste druk is van de ketel. Een deel van het per soneel loopt naar een andere ruimte om even uit te kunnen blazen. Aan een tafeltje in de centrale hal zitten de eerste vrijwilligers al op hun rond- breng-maaltijden te wachten. Het is het echtpaar Daalder uit De Cocksdorp 'Zo gaat het altijd, hè. je komt van het verst en bent er het ligers van Tafeltje Dekje praten onder het eten van warme soep even bij. De Warme Maaitijdvoorziening Texel zoekt nog enkele rijders voor Den Burg De stichting be schikt over 55 vrijwilligers, die jaarlijks tussen de 36 000 en 40.000 maaltijden afleveren bij thuiswonende ouderen. Volgens Henk Snijders, hoofd van de Stichting Welzijn Ouderen Texel, wordt het steeds moeilijker om vrijwilligers te vinden 'Ik vrees dat we op den duur aanvra gers van warme maaltijden op een wachtlijst zullen moeten gaan zetten. Gewoon omdat er onvoldoende rijders zijn om de maaltijden rond te brengen. Een heel trieste zaak. De vraag naar warme maaltijden neemt - in ver band met de vergrijzing en het langer zelfstandig thuis wonen - nog steeds toe. Rijders kunnen zich aanmelden voor zevendaagse, vijfdaagse of tweedaagse (weekend) hulp per maand. Het uitrijden van de maal tijden neemt per dag gemiddeld drie kwartier in beslag. Aan melding tel 312696 (Stichting Welzijn Ouderen Texelj. eerst.' De Daalders brengen al een jaar of tien warme maaltijden rond in Eierland en De Cocksdorp Zeven dagen achteréén per maand. 'Het is erg fijn werk Dankbaar ook, hoor ledereen is blij dat je er bent en soms ben je het enige contact met de bui tenwereld voor ze. Het is alleen jam mer dat er zo weinig tijd is om een praatje te maken. Als je dat doet. weet je dat iemand anders z'n eten in je auto koud staat te worden Soep Op tafel staan kommen soep voor de vrijwilligers klaar. 'Eerder stonden we alti|d in de keuken te wachten', aldus Daalder, 'maar later mocht dat met meer In verband met de hygiëne of zo. We zullen natuurlijk ook wel in de weg hebben gestaan.' Zijn vrouw zegt het zo in de hal met z'n allen aan tafel, veel gezelliger te jer moest ik helemaal met de taxi naar Sneek voor een housen. Dat heb ik jaren gedaan, hoor. De hele dag on- ig voor een paar steunkousen. Nu hoef ik er gelukkig de niet meer voor uit.Het is negen uur 's morgens. Mevrouw tan uit De Cocksdorp zit in haar woonkamer met één been <ekt naar voren. Jolanda Mets is druk in de weer met een meter om het onderbeen op de meest vitale plaatsen op tien. Op de millimeter nauwkeurig worden de getallen ge- ird. Op z'n Texels zijn we net - na eerst een blik op de aan te hebben geworpen - door de achterdeur naar bin- jegaan. Jolanda Mets kent na al die jaren haar klanten wei derbeen. 'Ik heb al twintig jaar last van open benen. Nadat ik een maand in het ziekenhuis in Sneek had gelegen om ze dicht te krijgen, zeiden ze daar dat ik steunkousen moest gaan dragen Mijn eerste paar is daar opgemeten en sinds die tijd heb ik al heel wat paren versle ten. Het is wel afdoende, het helpt goed. En het is fijn dat ik er met meer de deur voor uit hoef. Jolanda komt altijd 's morgens vroeg, omdat je be- nen na de nacht het minst dik zijn. Zodra je gaat lopen komt er weer vocht in en gaan je benen opzetten Na de mededeling dat het twee we ken gaat duren voor de kousen klaar zijn - ze worden in Duitsland ge maakt - rijden we terug naar de dro gisterij. Jolanda vertelt dat ze van de fabriek waar ze nu het grootste deel van haar kousen betrekt - het bedrijf Jobst - onlangs een schilderij heeft gekregen. 'Het bedrijf bestond laatst vijf jaar en Texel is eigenlijk één van de proefgebieden geweest De sa menwerking verloopt prima. En het is en blijft leuk werk. Natuurlijk is niet iedereen even blij met het feit dat ze van de dokter steunkousen moeten gaan dragen, maar als ze dan zien wat voor mogelijkheden er zijn, valt het ze vaak toch wel weer mee.' 'Hoeveel steunkousen ik heb aange meten in de loop der tijd? Geen idee. het moeten er honderden zijn. M'n eerste klant heb ik nog steeds.' Margreet Berndsen tol dat ik hier de eerste keer ip m'n brommertje naar toe zegt ze nadenkend. 'Een rij- had ik in ieder geval nog niet. begintijd sjouwde ik ook nog jiole plank mee waarop de B hun benen moesten leg- shet opmeten vertelt Jolanda ogisterij Mets twaalf jaar gele- 'erd benaderd door Peter van 'id, toen nog werknemer bij Eunkousenbedrijf Varitex. Van '<id, die heel wat dagen per n zijn caravan op Texel door- l maakte de bedrijven die vli|d steunkousen aanmaten, op de komst van een erkende og op dat gebied, ras in de periode dat de zie- "dsen structuur wilden aan- to in de aanmeting, een vak 3' t dat moment vrij mocht wor- Igeoefend', aldus Jolanda. 'Je 'die dagen kousen laten aan- M obi| een aantal Texelse drogis- en bij de pedicure mevrouw fbaven. Zij kreeg in verband 13 fcvele ervaring die ze had van 'n ttenfonds officiële erkenning. !We een jaar lang theorie- rvi in Utrecht en zou stage bij 9ean lopen. Toen zij jammer- w *9onverwachts overleed, ver- of Maats Gelukkig had Van der biervoor een oplossing. Zater- !!n9 ik samen met hem over ad bod om de praktijk onder de ep tkrijgen.' Ziekenfonds de weer met het been van :if" Eelman vertelt Jolanda tom voor vergoeding van het fonds in aanmerking te ko- verwijzing nodig hebt van een arts. 'In principe krijgen mensen die voor het eerst steunkousen moe ten dragen, van het ziekenfonds twee paar vergoed. Daar moet je dan negen maanden mee doen. De prijs van een paar kousen varieert van ƒ170,- tot 230.- gulden. Als je een iets meer modieuze kous kiest, moet je een klein deel bijbetalen Het hangt er maar net van af wat je wilt hebben. Je hebt tegenwoordig aller lei kleuren en sterktes. Wat dat be treft is er ten opzichte van vroeger veel veranderd. Er zijn nu bijvoor beeld ook heel modieuze, steunende panty's verkrijgbaar Ideaal voor mensen met aanleg voor spataderen die een staand beroep hebben. Een andere ontwikkeling van de laatste tijd is een toename van het aantal zwangere vrouwen, die ter voorko ming van spataderen steunkousen nemen.' Aantrekken 'Ik let bij het aanmeten vooral op twee zaken. Wat voor klasse kousen hebben de mensen nodig en wat kunnen ze zelf op het gebied van aantrekken', zegt ze terwijl ze het tweede been onder handen neemt. Mevrouw Eelman meldt dat het aan- en uittrekken haar in het verleden goed afging, maar nu ze met een versleten heup zit, het haar niet meer lukt. Haar dochter probeert haar zoveel mogelijk behulpzaam te zijn, maar het zou natuurlijk fijner zijn als ze het zelf kon doen Ook daar is sinds kort een hulpmiddel voor, de Eureka aan- en uittreksok. Er wordt afgesproken dat mevrouw het maar eens in de winkel moet komen uit proberen. 'Zie je die rode plek?', vraagt me vrouw Eelman, wijzend op haar on- MNP voor de mensen betekenen en dat is gewoon leuk.' Lopende band Terwijl het gesprek op het verregende feest in Den Hoorn komt, even terug naar de keuken. Het personeel staat verspreid langs de lopende band Tien mensen in positie leder heeft een verschillende taak. De eén schept aardappels op, een ander bietjes, enzovoorts De dozen glijden langs en het is aanpoten om het briefje snel te lezen en de bestelling in het juiste doosje of schaaltje te scheppen 'De mensen kunnen kie zen uit drie menu's', maakt kok Theo Kemper duidelijk Meestal is er één vegetarische maaltijd bij, de andere twee zijn heel verschillend.' Hij wijst naar de muur, waar een aantal week- menu's hangt Vandaag soep vooraf, keus uit drie verschillende groenten, drie soorten vlees en drie toetjes. De eerste kar met dozen voor de vrij willigers wordt de gang in gereden Tussen het deksel en de bak zitten papiertjes met de namen en adres sen. Het afleveren kan beginnen. De buitendorpen gaan het eerst de deur uit Die moeten tenslotte het verst. Een bezorger legt eerst twee bakste nen op de bovenste dozen 'Anders vliegen die deksels er met deze wind al af voor ik bij de auto ben En dat moeten we met hebben.' Er rijden acht vrijwilligers vandaag. Vier voor de buitendorpen vier voor Den Burg. 'Ik hoop dat ik met m'n auto een beetle knap door de Weverstraat kan komen', verzucht Cor Bakker. 'Het is maandag, dus markt. Het is een hele toer om er dan doorheen te komen. Je kunt natuurlijk ook op het Achterom parkeren, maar dan moet je weer een stuk lopen.' Margreet Berndsen. Zodra de warme maaltijden zijn ingeladen, brengen de vrijwilligers de gewenste menu 's bij de mensen thuis. De bereiding van warme maaltijden gebeurt in De Gollards aan de lopende band. vinden 'Je spreekt elkaar op deze manier ten minste nog eens Achter elkaar komen de vrijwilligers nu binnen gelopen. De soep vindt aftrek en uiteraard komen de niet af latende stortbuien ter sprake. 'We zijn er tot nog toe goed afgekomen', merkt Gerrit Timmer op 'Er is behoor lijk wat waterschade aan de over kant'. Timmer blijkt een veteraan on der de vrijwilligers. Hij brengt al 15 jaar maaltijden rond. Jan Nooij uit Den Burg is inmiddels ook aange schoven. Volgend jaar maart heeft hij er 12,5 jaar opzitten 'Met plezier. De éen kan z'n pak joghurt niet open krij gen, de ander z'n w c -raampje niet. Ik noem maar iets, hoor Je kunt wat Het college van b en w maakt zich op voor het jaarlijkse rondje langs de dorpscommissies. De avonden waarop plaatselijke aangelegenhe den worden besproken zijn voor ie dereen toegankelijk en beginnen om 19 30 uur. Op dinsdag 29 september komen b en w naar De Hof in De Koog, maandag 5 oktober naar 't Skiltje, woensdag 7 oktober naar De Bijenkorf donderdag 8 oktober naar Den Burg maandag 2 november (niet 30 september) in de Waldhoorn, dins dag 3 november in het Eierlandsche Huis en maandag 23 november in De Wielewaal. Voor de leden van Sportvissersclub Texel zit de zomerstop er weer op. Zaterdagavond visten ze twee wed strijden op het strand bij paal 28. Wedstrijd 12 werd bij de jeugd een overwinning voor Dennis Witte, die twee vissen (66 cm totaal) aan de haak sloeg. Dat waren maar twee centimeter minder dan de winnaar bij de senioren, Cor Huisman Kees Kalis en Ton Dorst werden gedeeld tweede met 41 cm. Willem Verhagen won wedstrijd 13. Hij verschalkte drie vissen met een gezamenlijke lengte van 94 cm. Tweede werd Ton Dorst (2 vis, 78 cm), derde Poul Verhagen (2 vis, 68 cm) De hengelaars vingen in vier uur vissen totaal 18 vissen (594 cm). De volgende wedstrijd is op 11 okto ber bij de asfaltmolen in Oudeschild. aanvang 08.00 uur. Naam Peter van Heerwaarden C.M.F. v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Simone Toorenburg Raymond Molanus Eva Jaspers Hans van Es Hilmar Hof Stefan Huisman Paula Prins Mevrouw Barhorst Patricia v.d. Slikke Mevrouw A. Mulder J. Leijen Mariska Betsema di Marjan Krotje vr.-krant Rob Kooiman Margriet Boerhorst Emmy Boerhorst Cor Hin C. Broekman I.F.L. de Ridder-Robijn Michiel Gerritsen D.M. Boon-Dijker Dirk Leegwater Mw. S. Koopman-Grit Dirk-Jurjen Buijsman Remon Koster Ricardo de Graaf Frida Buijsman Harold Jonk Maaike Goënga Tobias van der Zee Danièlle van Leersum Mara Hooyschuur Route Den Burg A Den Burg A1 Den Burg B Den Burg C. Den Burg D Den Burg E Den Burg F De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg.. Witte Kruisln., Kogerwg /Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr De Mars (oudste deel), Spinbaan, Hoefslag.Noordvlak. Strandkaap De Mars v a Buytengors, Sluyscoog, Verlaet. Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog. Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp krant Oosterend •s 31 25 73 31 55 79 31 20 38 31 53 26 31 53 33 31 28 10 31 40 30 31 44 78 31 04 43 31 27 63 31 94 68 31 79 56 31 63 44 31 82 35 31 89 30 31 39 56 31 49 70 31 49 70 31 79 08 31 63 62 31 60 26 31 63 24 31 83 07 31 84 03 Oosterend De Waal WesterwDriehuizen, Akenbuurt. J. Ayeweg. Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95. Leemkuil, Zuid-Haffel. Waterw Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland. HoofdwSlufterw., Oorspr.w Stengw Limietw. Eierland. Postw 132 - 213, Oorsprongw.. Hollandsew. Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oosterenderweg. Ongeren. Meijertebos, (Waalen)burgerdijk. Oost Spangerw., MarswKadijksw., Hallerweg, Veenselangweg Oostkaap. Zevenhuizen 32 29 76 Hogeberg. Reijer KeijserstrHallerweg 51/55, Schilderw 160-222, Wezenland. Zuidhaffel 49 31 43 75 't Horntje, Pontweg 1-68. 31 95 82 Rozendijk, Smitsweg 31 42 16 Gasthuisstraat vanaf 82... Gerritslanderdijkje. Grensweg, Pontweg 98-110 31 44 26 Californiëweg. Pijpersdijk, Pontweg 123- 224. Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41. Bosrandw. v.a. 516 317134 Kogerweg 31 53 65 De Kaai, Genteweg 1-6 even 31 89 15 Hoornderw Hemmerw., Emmaln 33 De Grie 31 96 53 Slufterweg/Zanddijk 3116 53 Den Burg A: Gollards/Samen Eén, Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even, Binnenburg, Burg wal. P v. Cuyckstraat Elemert, Gasthuisstraat 1-38. Gravenstraat. Groeneplaats. Hogerstraat. Ada van Hollandstraat. Hollewal, Kantoorstraat Keesomlaan 9-39, Molenstraat. Molen dwarsstraat. Parkstraat. Schilderend 6 en 10. Stenenplaats. Vismarkt, Vogelenzang. Warmoes straat. Weststraat, Weverstraat. Pater Witteplein, Zwaanstraat Den Burg A1: .St Jan". Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven, Noordwester. Schoorwal, Vaargeul. Golfslag, Vloedlijn. Zeebries. Duinreep. Den Burg B. Achterom, Bernhardlaan 50- even en 63-121 oneven, Bmsbergenstraat, Brouwerstraat. Dri|verstraat. Marelstraat. Starkenburgh, Thijsselaan. Waalderstraat 45-86, Wilhelmmalaan 37- oneven 50-120 even, Wilsterstraat Den Burg C Beatrixlaan 145- oneven en 60-. even. W van Beierenstraat Boogerd, Jan Dirkszoord, Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles. 48-76 Jonkerstraat. Kogerstraat 59- oneven en 76- even, Lijnbaan Den Burg D: Wilhelmmalaan 1-^5 oneven 2-48 even. Julianastraat, Burdetstraat. Mr Kraaistr Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, T|akkerstrLieuwstrHof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123- oneven. Mancoweg, Schoonoordsingel. Waalderstraat 2- 48 even en 1-43 oneven, Wagenmakerstraat Den Burg F Emmalaan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 17. Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even, Slingerweg 21-27. Jolanda meet op de millimeter nauwkeurig de maat van het onderbeen. (Foto Gerard Timmerman) Als leven lijden wordt, komt de dood als een vriend. Verdrietig geven wi] kennis van het overlijden van onze zorgzame vader en opa Johannes (Jan) Brouwer weduwnaar van Lammerdina Willemina Kerkziek Brummen. 29 juli 1912 t Hilversum, 10 september 1998 Hilversum Denise Amstelveen Janny, Peter, Ellen, Rob Baarn Han, Joel Huizen Joke, Gé, Sander, Marlous, Paul Correspondentie-adres' Neuweg 328 1215 JH Hilversum Overeenkomstig zijn wens heeft de crematie in besloten kring plaatsgevonden Ik huil om de stilte na jouw bestaan. Het verdriet omdat er geen afscheid was. Ik huil omdat jij zo eenzaam bent gegaan Omdat de dood jou zo plots heeft verrast. Dag lieve schat Plotseling is van mij heengegaan, het liefste wat ik nog bezat Gerrie Anna von Felbert 5 oktober 1939 20 september 1998 dochter van Piet von Felbert t en Annie von Felbert-Oosterwal Amstel 35 1011 PT Amsterdam Gerne ligt thuis opgebaard alwaar gelegenheid tot afscheid nemen De crematieplechtigheid zal plaatsvinden vrij dag 25 september om 14.00 uur in het cremato rium Westgaarde, Ookmeerweg 275 te Amster dam (bereikbaar met bus 23) Na de plechtigheid is er gelegenheid tot condo leren in de ontvangkamer van het crematorium

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 3