Cursus omgaan met gevolgen beroerte S. Gast promoveert ip koraalonderzoek De Carre ise 1 1-1-2 Voor partners of familie: 0. Wat ik zeggen wou... jeslaagd Schelpenoord Herinneringen oorlogsvlieger in museum Uitheems sfeertje op Walden Noord Jeugdhonk Gollards TEXELSE coumnT )ude tuinstoelen ok voor recycling V" (Foto Harry do Graaf) ter. Zo kan het plastic in de meest gecomprimeerde en dus op de voor deligste wijze worden afgevoerd. Steeds meer soorten plastic kunnen tegenwoordig voor recycling worden aangeboden Amsing zamelt ook kunstmestzakken, plastic verpak- kingsfolie en plastic draagtassen in Deze gaan naar het verwerkings bedrijf in geperste pakken met een gewicht van rond een halve ton. Landbouwplastic is bij Amsing met welkom, wat ook geldt voor het plas tic dat in rollenpersen wordt gebruikt voor het inpakken van gras. Ook met plastic flacons, jerrycans en andere gebruiksvoorwerpen kan het Texelse recyclingsbedrijf (nog) mets doen. vangende dienstplicht vervulde bij het RIN en zich daar bezig hield met de beoordeling van waterkwaliteit aan de hand van de aan- of afwezig heid van bepaalde dieren Gast stu deerde verder aan de Universiteit van Amsterdam, verdiepte zich in zeebiologie in Groningen, studeerde af in 1992 en werkte sindsdien di verse perioden, totaal zes jaar, bij het NIOZ op Texel Voor het veld werk woonde hij van januari 1994 tot half maart 1995 op Curagao Gert Jan Gast viert zijn promotie feest op Texel: op 23 oktober in Klif 12 Het is ook een afscheidsfeest want hij emigreert direct daarop naar Townsville (noordoost Australië) waar hij werk hoopt te vinden bij een wetenschappelijk instituut of univer siteit. DAAR RED JE LEVENS MEE Aan de Hogere Zeevaartschool in Amsterdam is Erik Ie Roux (23) ge slaagd voor de opleiding Maritiem Officier. Als naar de overkant geëmigreerde oud-bewoner van bungalowpark Schelpenoord las ik onlangs met enige verbazing in de Texelaar van vrijdag 11 september j I een artikel tje waarin gedragingen van neef Herke Boon werden gehekeld Het ambivalente gedrag van de 'bui tenstaanders'. want daar gaat het toch om, is opmerkelijk. Enerzijds vindt men het prachtig om de 'Boonen' uit de witte hoek te kennen: Een robbentocht met de excentriekeling Sil, of een strandjutterstocht met- dan wel be zoekje aan het museum van Maar ten Zij behoren immers nog tot één van de weinige eilandbewoners die oude tradities van hun vader Koos en hun oom Arie, oprichters/bou wers van het oorspronkelijke -van stenen gebouwde- Schelpenoord, voortzetten. Anderzijds willen deze 'buitenstaan ders' mets te maken hebben met deze autochtone inwoners van het eiland want het zijn eigenlijk toch maar vreemde mensen, die feitelijk een bedreiging voor hen vormen. Waarom? Omdat ze precies dat gene doen waar ze zelf zin in heb ben Dat is natuurlijk erg beangsti gend voor de 'buitenstaanders', want die zijn gewend zich volgens allerlei vaste regeltjes door het leven te bewegen Dat moeten zij natuur lijk ieder voor zichzelf bepalen. Maar, het zou toch doodzonde zijn als de sfeer in een oud oorspronke lijk hoekje Texel ingeruild moet gaan worden voor de wensen van eigena ren van een aantal op elkaar ge propte luxe bungalows voor 'buitenstaanders'? Willen deze men sen nu hun wil gaan opleggen aan de autochtone bewoners'' Als dit eenmaal begint, waar is dan het eind7 Degenen die ooit met de bouw van de luxe bungalows zijn begonnen, hadden kunnen weten wat het bete kent om tussen de 'Boonen' te ver toeven Een luxe bungalow past daar in ieder geval met tussen Ook de oorspronkelijke toeristen, die op 'Een beroerte en dan...' Onder dit motto start in oktober een cursus voor mensen van wie een partner of andere naaste door een be roerte is getroffen. De nadruk ligt op informatie en de gevolgen voor de dagelijkse praktijk. 'Als je de oorzaken kent, kun je beter om gaan met moeilijke situaties en meer begrip hebben voor de pro blemen van de patiënt', vertellen Geertje van Lingen en Liesbeth Rijk van Verpleeghuis Texel, waar de bijeenkomsten worden gehou den. De cursus is een initiatief van het Zorgcentrum Texel en Thuiszorg Kop van Noordholland. Wanneer iemand door een beroerte wordt getroffen, kan dat het leven van de partner, kinderen of andere betrokkenen ingrijpend veranderen. Angst, spanning en irritatie kunnen zelfs tot ernstige vermoeidheid lei den. De cursus, bestaande uit acht bijeenkomsten, is mede bedoeld om dit te voorkomen Ook komen de deelnemers in contact met lotgeno ten. Samen erover praten geeft vaak herkenning en opluchting. 'Het is van belang dat de deelne mers een brug weten te slaan tus sen de medische theorie en hun ei gen werkelijkheid. Voor hen staat de wereld op z'n kop en zijn ze vol ver- de specifieke sfeer afkwamen, zijn nu grotendeels uit deze hoek weg gevlucht Het is jammer dat men niet méér oog heeft gehad voor deze sfeer die in de witte hoek heerste en waar mensen al jaren tijdens de sei zoenen in 'het kippenhok' vertoef den. Tot slot: Boonen houd je taai en kom op voor jullie stekkie. Er zijn ook heel veel mensen die achter jullie staan Willem Boon, Amsterdam. Het luchtvaartmuseum op het vliegveld krijgt er binnenkort een bezienswaardigheid bij: een vi trine met herinneringen aan oorlogsvlieger Kenneth Berry die op 15 februari 1944 op 20-jarige leeftijd om het leven kwam toen hij met zijn Lancaster bommen werper neerstortte achter de dijk bij Oost. De herinneringen aan Berry (die al op zijn 18e als captain op een Wel lington bommenwerper vloog) be staan uit onderscheidingen, waaron der de Distmquest Flying Medal, de op twee na hoogste onderscheiding die een luchtmachtmilitair kon krij gen Berry kreeg deze na drie bij zondere bombardementsvluchten waarbij hij telkens met een zwaar gehavend toestel de thuisbasis be reikte. Verder de 'wing' van zijn uitgaanstenue, persoonlijke notities van Berry over door hem volbrachte vluchten, een foto- en knipselboek dat zijn moeder heeft bijgehouden en diverse kranten waarin verslag wordt gedaan van acties waaraan hij heeft meegedaan Daaronder een bewerkstelligen en op verdere stap pen in de richting van samenwer king, zoals de op handen zijnde fu sie van Stichting Bejaardenzorg Texel en de Woningstichting. Even geduld De ontmoetingsruimte bij de Gollards zal overigens pas volgend jaar beschikbaar komen voor pas santen uit de buurt Gedurende de verbouw van de Gollards (uitbrei ding met 18 kamers) wordt de ruimte gebruikt door de groepsverzorging van dit verzorgingshuis. De heren Graaf (penningmeester van Samen Eén en ing. Klaassen (bouwkundig adviseur) onthulden de toepasse lijke naam 'Carrousel' van de ronde ontmoetingsruimte Een bloemetje werd uitgereikt aan Grietje Westdorp (73) en Andries Dekens (83) die deze naam hadden ingediend bij het prijsvraagje dat daarvoor onder de bewoners was uitgeschreven Locatiemanager Kees Boer van Zorgcentrum Texel sprak de hoop uit dat veel mensen van de ontmoetingsruimte gebruik zullen maken. Men kan er terecht voor le zen, biljarten en een praatje, maar er kan een ook verjaardag of ander feest worden gevierd. De bouwactiviteiten in deze omge ving gaan intussen door volgens plan. Het geven van zorg 'buiten de deur' is voor een verzorgingshuis betrekkelijk nieuw. Boer: 'We staan open voor uw suggesties' driet en emoties. Vaak wil men flink zijn ten opzichte van de buitenwe reld. Hel had nog erger kunnen zijn, zeggen ze dan. Maar door alles waarmee ze worden geconfron teerd, kunnen ze zelf uitgeput en psychisch overbelast raken Brood smeren Een beroerte, ook wel CVA of her senbloeding genoemd, kan leiden tot tal van beperkingen, zoals ver lamming, spraakstoornis en labiliteit. 'Soms is een patiënt zich met bewust van een lichamelijke handicap Dan vergeet hij of zij zich bijvoorbeeld tel kens aan dezelfde kant te wassen. Bij een partner kan dat onbegrip ge ven Hierdoor ontstaan vaak span ningen in relaties.' Door meer kennis over de achter gronden en oorzaken, krijgen part ners van CVA-patiënten meer begrip en is het beter mogelijk om de situa tie te accepteren. Tijdens de cursus kruipen de deelnemers ook zelf in de huid van een patiënt. Dan mogen ze proberen te zien met een bril, waar van de glazen half zijn afgedekt. Of een trui aan- en uittrekken zonder de handen te gebruiken. 'Zo hopen we duidelijk te maken hoe patiënten hun omgeving ervaren. Zelfs gewone dingen als brood smeren zijn vaak al een probleem.' Eerste keer De cursus besteedt ook aandacht aan de geestelijke en lichamelijke ontspanning van partners of familie leden die de CV A-patiënt verzorgen 'Vaak vergeten ze tijd voor zichzelf te nemen. Of als ze eindelijk even vrij hebben, zijn ze zó gespannen dal er niets van terecht komt.' Liesbeth Rijk geeft de cursus samen met wijkverpleegkundige Marja Spaansen. Daarnaast verzorgt psychologe Ine van den Berg van het verpleeghuis een inleiding. Geertje van Lingen is als coördinator betrokken bij de totstandkoming van de serie bijeenkomsten. Voor Texel is het de eerste keer dat een dergelijke cursus wordt gehou den Het is zelfs de eerste in de kop van Noordholland. Wel houdt patiëntenvereniging Samen Verder eens per twee maanden contact middagen voor lotgenoten in het Gemini Ziekenhuis Daar komen ge middeld 15 a 30 belangstellenden op af 'Af en toe ook Texelaars Maar de boot is toch een drempel Men sen hebben het al druk met zorg en hebben geen tijd en energie om een hele middag van huis te zijn.' Aanmelding De Texelse cursus 'Een beroerte en dan begint op 12 oktober en wordt vervolgd op de maandagen 19 en 26 oktober en 2, 9.16, 23 en 30 novem ber. De samenkomsten zijn van 13 30 tot 15.30 uur in Verpleeghuis Texel in Den Burg. De deelname kosten bedragen ƒ40,- (mits de deelnemer de toegangsbijdrage AWBZ heeft voldaan of alsnog vol doet) De prijs is inclusief koffie/thee en lesmateriaal O.a wordt gebruik gemaakt van een uitgebreide cursusmap en de videofilm 'Leren omgaan met CVA'. Er kunnen maxi maal tien personen deelnemen. Meer informatie is verkrijgbaar bij Liesbeth Rijk, Zorgcentrum Texel, tel. 31 40 41. Voor aanmelding kan men ook elke werkdag tussen 9.00 en 17 00 uur bellen naar de Gezondheidswijzer van de Thuis zorg. tel. (0223) 650 135. exemplaar van de Evening Standard met een voorpagina-artikel over een massale actie richting Berlijn waarbij niet minder dan 2500 ton bommen op de Duitse hoofdstad werden ge gooid Het was deze vlucht waarvan Berry niet terugkwam De totaal ze ven bemanningsleden van de Lan caster kwamen allen om. Twee wer den nooit gevonden. De overigen liggen begraven in Den Burg Dat de familie van Berry de spullen afstond is het gevolg van contact dat werd gelegd door Bram van Dijk uit Oosterend. Van Dijk riep nabe staanden van de vlieger op via een advertentie in een lokale krant in Londen. Er werd op gereageerd door de 86-jarige Robert Berry, de oudste broer van Kenneth. Hij was op Texel, samen met zijn 56-jarige zoon en bezocht daar on der meer de plaats van de crash, de begraafplaats en het museum. Ook het boek dat geplaatst wordt in het herdenkingsgebouw op de begraaf plaats, werd ingezien 15.000e De stroom bezoekers van het luchtvaartmuseum is gestaag. Dins dag j.l. werd het 15.000e kaarlje van dit seizoen verkocht, ongeveer het zelfde moment als vorig jaar. 'Ik heb in de noordkop héél wat op vangcentra gezien voor asiel zoekers. maar dit is toch wel de mooiste.' Hans Verhoef, als vrijwilli ger actief bij Vluchtelingenwerk Ne derland, was éen van de aanwezi gen zaterdag op de open dag in Walden Noord, het voormalige Barthimeushoeve. Hoewel de ge sprekken met de ruim dertig bewo ners door taalverschillen niet ge makkelijk verliepen, kan worden vastgesteld dat de ontheemden het op Harkenbuurt naar hun zin heb ben. De vluchtelingen verzorgden rondleidingen door de gebouwen en hadden hapjes bereid naar recepten uit thuislanden als Afghanistan en Irak. Het Balkanorkest Stranac ver zorgde toepasselijke muziek. De stichting Childright, eigenaar van Walden Noord, heeft met het Cen traal Orgaan Asielzoekers (COA) het contract voor de opvang van 30 mensen uitgebreid naar 50. waar voor inmiddels accommodatie wordt gebouwd. De kinderen krijgen in Den Hoorn les van onder andere Souwie Duinker en worden medisch begeleid door artsenduo Van Dijk en De Grave Hel COA is goed te spre ken over de wijze waarop Texelaars op vrijwillige basis hulp bieden. 'Dat gaat aan de vastewal helaas maar al te vaak anders (Foto Geran) Timmerman) Bram van Dijk met kranten, knipsels, notities, toto 's en onderscheidingen die herinne ren aan Kenneth Berry. (Foto Harry do Graaf) VERVOLG PAGINA 1 tie Oosterender jeugd de discussie met spanning. Snijders, |eugdwerk- ster Carla Schrama en directeur Bart Heijnen van de Welzijnsstichting wa ren in hun gezelschap De commissieleden Anja van der Heide (CDA), Jaap Vlaming (Groen- Links) en Martin Trap (VVD) rea geerden positief op het voorstel Van der Heide vond het belangrijk dat het plan door de Oosterender dorps commissie wordt gedragen en dat er van begeleiding sprake is. Trap noemde het jeugdhonk een goede zaak: 'Als Oosterender ben ik zelf ook opgevoed in caravans, schuur tjes en de soos. Als de jeugd deze mogelijkheid krijgt en zelf werk zaamheden verricht, vind ik dat prima.' Vlaming zei het opmerkelijk te vin den dat jongeren weer een honk in hun eigen dorp willen. 'Voorheen ging de jeugd naar Den Burg en ver zandden lokale activiteiten. De nieuwe generatie kan in de massali teit van een centraal punt blijkbaar ook met helemaal zichzelf zijn.' Subsidie? Vlaming verklaarde vaste jeugd voorzieningen in alle dorpen van harte te zullen ondersteunen Hij reageerde daarmee op kritiek van Gerard Weijers (Texels Belang). Die toonde zich voorstander van goede opvang, maar meende dat nu ten onrechte voor Oosterend een uit zondering wordt gemaakt. 'Bij de an dere dorpen zit de jeugd in caravans en zijn er goede afspraken gemaakt. In Oosterend lag dat blijkbaar moei lijk. Maar nu krijgen ze geld voor een i opvang, terwijl de caravan- jeugd de eigen boontjes moet dop pen.' Weijers beschouwde het jeugdhonk als een verkapte verhoging van de raamsubsidie voor dorpshuis De Bij enkorf. Hij vreesde dat andere dorpshuizen nu ook zullen aanklop pen voor een extra bijdrage. Klaas Modder (PvdA) sloot zich min of meer bij hem aan Waarom kan in Oosterend met, wat in andere dor pen wél lukt met het caravan- gedoogbeleid7 Daarnaast had Mod der twijfels over de financiering. Maatwerk Wethouder Eelman trachtte de be denkingen weg te nemen. Ze vreesde niet voor precedent-wer king, maar sprak van 'maatwerk'. 'Sommigen kiezen voor een cara van, anderen haken liever aan bij het dorpshuis', aldus Eelman. Zij wees Weijers erop dat het geen ver hoging van subsidie betreft, maar een eenmalige investering Gezien de voorgeschiedenis, waarbij de Oosterender jeugdopvang als een 'knelpunt' werd gezien, was dat vol gens haar gerechtvaardigd Partijgenoot Jan Koolhof viel de wet houder bij. volgens hem gaat het in wezen om verbetering van een ge bouw. De kelder zit er immers toch al en ook anderen kunnen in de toe komst wellicht van de ruimte gebruik maken. Bart Heijnen deed ook een duit in het zakje. 'Voor caravans is er niet voor niks een gedoogbeleid, dat stimuleren we hier niet. Als je de keus hebt, zet je jongeren toch liever in het dorpshuis?' Weijers en Modder lieten zich echter niet overtuigen Zij zullen de kwestie eerst nog met hun fracties bespre ken De beslissing valt in de raads vergadering van oktober. VERVOLG PAGINA 1 8 werd begonnen met de sloop ihet oude Jan Dirkszoord. Jan Dirkz i#as Jan Dirkz? Antwoord op die gaf directeur Jan van Andel 'fe Woningstichting Dirksz was 'Texelaar die 525 jaar geleden nalatenschap beschikbaar stel- »or de bouw van zg. armen- ters, de voorlopers van senioren- Wegen. Andel verleide over de bundeling van krachten die er is ge weest om de bouw en aanleg van de seniorenvoorzieningen in Jan Dirkszoord en omgeving tot een goed eind te brengen. De integratie van oud en jong moet nu gestalte krijgen in de vorm van een 'nieuwe buurtsamenleving' Alle leeftijden mogen in en uit lopen en de centrale gang in de Gollards krijgt dan ook het karakter van een openbare over dekte straat. Voorzitter Wim Eelman van de financieringsstichting Samen Eén (ontstaan bij de stichting van het Verpleeghuis Texel) ging ook in op de 'drempelverlaging' die men wil rTAT,Trr,T DINSDAG 22 SEPTEMBER 1998 #ig mikt een tuinstoel in de shredder Er blijft weinig van over. jedankt plastic tuinmeubilair elt niet meer als grofvuil afge- ;rd te worden. Het materiaal iopnieuw worden gebruikt en uom worden plastic stoelen en jlsnu ingenomen door Amsing cycling in Spang. ■»g beschikt over een apparaat jmee de meubels tot kleine Jjes worden vermalen die in 'big j'worden verpakt en worden ge- isporteerd naar een bedrijf in liiecht. Daar worden er korrels i gemaakt die worden verwerkt «euwe plastic artikelen, tfq tuinmeubilair is op grote schaal in gebruik. Omdat het goed koop is wordt het doorgaans lang voordat hel echt is versleten, ver vangen door nieuw meubilair van meer modieuze kleur of vorm. Het oude spul gaat doorgaans klein- gemaakt de huisvuilcontainer in of wordt als grof vuil aan de weg gezet. Voor het milieu is hergebruik beter, Wie zijn afgedankte stoelen en tafels kwijt wil, moet ze zelf naar Spangerweg 18 brengen. Alleen grote partijen worden door Amsing zelf opgehaald Elke kleur plastic is welkom. De stoelen mogen echter niet zijn geverfd. Het apparaat dat het meubilair letter lijk klein maakt is een zg shredder Die doet denken aan een bieten- molen en maakt van het meubilair brokken van gemiddeld 10 centime- ilriffen zijn de meest com- ecosystemen in zee, verge- ir met tropische regenwou- phet land. Veel riffen, vooral buurt van bevolkingscentra, chter aangetast: zowel de relheid koraal als de variatie iraten nemen af. Aangezien len de structuur van het alrif bouwen, verdwijnen daar- ook alle andere riforganismen sponzen, anemonen, kreef- en de bekende felgekleurde an. Tot de wetenschappers die loek zijn naar de oorzaken van achteruitgang behoort Gert Gast (34). Hij promoveert don- nlag 24 september aan de Uni- siteit van Amsterdam op het Klschrift 'Dichtheden en dyna- van micro-organismen in ïjerifwateren'. Bin doet hij verslag van zijn on- izoek naar veranderingen in lefkwaliteit boven riffen. Enerzijds len natuurlijke invloeden be teven en anderzijds worden door mens veroorzaakte bein- «dingen onderzocht. Kwetsbaar ilen zi|n gevoelig voor verande- in hun milieu. Omdat van nature voorkomen in helder, Iselarm, tropisch zeewater leiden lozingen en afstroom van grond regen tot troebel, voedselrijk wa- Dit is een verslechtering van de istandigheden van het koraal. Gert Jan Gast fFolo Harry do Graaf) Deze problemen zijn aan de orde in de rifwateren bij Willemstad op Curagao, waar Gast het veldqedeelte van zijn onderzoek uitvoerde. Het on derzoek was gericht op micro-orga nismen in het water boven de riffen, omdat deze als eerste op vervuiling sinvloeden reageren Duidelijk is ge worden dat de waterkwaliteit zwaar is aangetast in baaien en in mindere mate in het open rif langs de kust, omdat de zeestroom een sterke ver dunning veroorzaakt Daar is het rif echter wel degelijk aangetast en dus moeten er andere invloeden van de mens een belangrijke rol spelen, zo dat er alle reden is om verder onder zoek te doen. NIOZ Gert Jan Gast studeerde biologie in zijn geboorteplaats Wagenmgen. Zijn belangstelling voor onderzoek in het water ontwaakte toen hij zijn ver- en C. Klaassen bij het door hen onthulde naambord.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5