Cjrom ^tvartrjexels in het hart-, Flora' mag (nog) een museum zijn Texel tudie proefgebied waterbeheer Werkstraf voor XTC-smokkelaar Succes fokkers op NH-kampioenschap Zeilpaar Schouwstra Europees kampioen 'Ordehandhaving en 1-2-3 snel ter tafel' TdTN— Riolering hele buitengebied niet nodig? Twee kampioensrammen Tijs Blom geeft ie moed niet op Wan met steiger en al omlaag Belgen oefenen op Vliehors Burgemeester over De Koog: Geld voor behoud Oudeschilder molen 2 Texelse sporters bij nationale top 3 'Schelpenoord' geen oase van rust 5 Forse meevallers voor gemeente 5 a/fy^cp/ef 7 Kazerne brandweer naar sportveld? Fransman dood in auto aangetroffen Zaterdag 3 oktober RADIO 10-GOLD DRIVE-IN-SHOW texelse'^courant EUROMASTER GEEF ONS DE ZAK GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11319 VRIJDAG 2 OKTOBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. NNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) blijkt dat hoeve Flora aan de Iweg in gebruik is als tweede jrsmuseum. zal de gemeente [eden. B en w schrijven dat in brief aan de 'jutters'. Naar leiding van een klacht van de jiting Texels Museum (STM) jrde het college controle-amb- jen bij 'Flora' langs, maar ekonden niets onrechtmatigs fekken. ;TM klaagde over entreeheffing, horeca-activiteiten en het geven van rondleidingen op Flora, waar de jutters een deel van hun spullen hebben opgeslagen. Zoals bekend liggen STM en jutters in de clinch over de collectie van hel Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. De rechter zal hierover uitspraak doen. Vooruitlopend hierop ontvingen de jutters afgelopen zomer al bezoe kers op Flora. Museum-activiteiten zijn echter strijdig met de agrarische bestemming. Ambtenaren van de gemeente be zochten de hoeve en maakten een opname-rapport Zij constateerden geen balie, geen entreegeld en geen horeca. Wel noteerden ze verwijs borden langs de weg en een bordje 'museum' 'Cor Ellen was aanwezig en nog een paar mensen, maar een rondleiding is niet vastgesteld', al dus een woordvoerder van de ge meente. B en w zagen hierin geen aanleiding om bestuursdwang toe te passen - zoals de STM had verzocht- of om anders op te treden. Wel stuurde het college de reeds gememoreerde brief Jan Uitgeest, jutter en eige naar van Flora, laat weten eerst het vonnis van de rechter af te wachten. Daarna zullen de jutters eventueel opnieuw bij de gemeente een aan vraag indienen voor een bestemmingswijziging 'Een eigen museum blijft ons doel', aldus Uit geest. Het conflict trekt overigens diepe sporen. Dat bleek onlangs toen het Oudeschilder Visserskoor een be zoek aan Flora bracht. Het bezoek was onderdeel van een verrassings programma Zestien koorleden na men uit protest met deel aan de rondleiding en bleven demonstratief buiten het erf staan. Zij namen het de jutters kwalijk dat die hun collec tie uit Oudeschild willen weghalen De vissers moesten flink geduld hebben, want de excursie nam 2,5 uur in beslag... I wordt proeftuin voor het onderzoek naar beter be- van oppervlaktewater. De diversiteit aan water- Itliteit (zoet en zout), bodemhoogten, waterspiegels en Indsoorten maken het eiland er bij uitstek geschikt Ir. De proefnemingen kunnen wellicht aantonen dat het jnodig is het hele eiland op het riool aan te sluiten. |anbod om op Texel diepgaand Dlogisch) onderzoek te doen, andere naar maatregelen om ite water in een bepaald ge last te houden, was afkomstig lethouder Peter Bakker (mi- Hij deed dat tijdens de .sieavond over Waterbeheers- 2, woensdagavond in Hotel lin De avond was een initiatief waterschap Hollands Kroon en hoogheemraadschap van Uit rende Sluizen. Beide instanties den zich bezig met het Beits- en kwantiteitsbeheer van oppervlaktewater. Aan de dis- se werd deelgenomen door een aantal belanghebbende instan- en personen, omdat de water- tppen benieuwd zijn naar hun ittmgen Nieuwe methoden van Blom heeft de moed om De .'«e Toekomst te realiseren nog opgegeven. Tijdens een ge it met het (niet voltallige) college ben w heeft de ondernemer uit "nes dinsdag vragen beant- i Tevens heeft hij zijn bereid- uitgesproken mee te werken een neutraal haalbaarheids- tizoek en hiervoor de beno- gegevens uit te wisselen. De (mende gereserveerdheid te- zijn plan en de bezwaren zijn 'hem (nog) geen reden ervan af Hij ziet daarvoor nu geen tslaggevende bezwaren. Maar Haat volgens hem wel een si- tvaarin steeds meer wensen in worden gesteld Hij blijft er van overtuigd dat kwaliteit moet staan in het plan. Maar [moet wel haalbaar zijn en te ex- 'en, doelt hij op het schrappen te éénpersoonskamers en de latenhal Zijn enthousiamse er door de toenemende weer- en eisen met groter op. zo laat tien peilbeheer, ecologie bij onderhoud en inrichting van sloten, water bodembeleid en watervoorraad vorming waren onderwerp van ge sprek. Verdroging 'Verdroging, we hebben ermee leren leven', verwoordde Benno Bakker de mening van veel landbouwers. De Texelse boeren hebben, om schade te voorkomen, hun bouw plan er zoveel mogelijk op afge stemd. Droogtegevoelige gewassen worden gemeden 'Maar als we in de natte tijd iets meer water kunnen op slaan, om in de droge tijd te gebrui ken, is dat mooi meegenomen', doelde hij op de mogelijkheid om meer winstgevende producten te gaan telen. Een voorraadbekken aan de oostkant van het eiland, heeft echter geen zin. Door de zoute kwel is het water binnen de kortste keren brak en ongeschikt voor bevloenng. Leiding Ander idee was om één van de twee leidingen waarmee drinkwater vanaf de vastewal wordt aangevoerd, voor irrigatie te gebruiken. 'Maar daar mee voer je gebiedsvreemd (Rijn)water aan. iets waarvan we juist hebben afgesproken dat we dat niet moeten doen', aldus dijkgraaf Van der Vlist van US. Volgens col lega S Steltenpool van Hollands Kroon is 'het kwaad' al geschied. 'Het drinkwater dat via de leiding van de vastewal komt, wordt via Ever- stekoog in het oppervlaktewater ge loosd. Dat is ook gebiedsvreemd waterSteltenpool liet juist merken wel te voelen voor het inzetten van de tweede leiding voor irrigatie, mits dit kalkrijke water zich met kan men gen met zuiver water in kwetsbare natuurgebieden Nadeel Het bleef niet bij deze tegenstrijdige opvattingen. Het idee om in be paalde delen van het duingebied het waterpeil te verhogen, kan voor landbouwers in aangrenzende ge bieden nadelig uitpakken. Bijvoor beeld voor het bollenbedrijf van Arie Lap uit Den Hoorn, die de peil- standen in het Mokslootgebied met argusogen volgt. Het grondwater stopt immers niet bij zijn perceel grens Jaap van Groenigen, districtshoofd van Staatsbosbeheer, liet blijken dat niet elk duingebied zich er voor leent. 'Waar dat wel het geval is, moet in elk geval worden gezorgd dat de schade die landbou wers lijden wordt gecompenseerd. Dat moet goed worden geregeld, zodat er ook bij economische tegenwind geld is.' Van Groenigen zinspeelde ook op de mogelijkheid om in delen van De Dennen het slootwaterpeil te verho gen. Andere mogelijkheid is het ver breden van sloten, wat ook de na tuur in het cultuurland ten goede komt. Winterpeil Het niveauverschil in de sloten in Eierland tussen zomer en winter ligt momenteel rond de 50 centimeter. Op het oude land, waar de kavels gemiddeld kleiner zijn en het bodemwater sneller tot het midden van het perceel doordringt, is dat on geveer 20 cm Als de nood echt aan de man komt wordt in de zomer wel Lees verder pagina 5 De Alkmaarse rechtbank heeft woensdag een 46-jarige Texelaar veroordeeld tot 240 uur dienstver lening (ter vervanging van zes maanden cel) en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Zijn kennissen en mede verdachten, een 51-jarige man uit Amstelveen en een 61-jarige Ne derlander die in Portugal woont, kregen dezelfde straf opgelegd. Het drietal was in februari van dit jaar betrokken bij een poging tot uit voer van 10.000 XTC-pillen naar 35-jarige man uit Den Burg is werkzaamheden aan een "thuis dinsdagmorgen met W en al hard tegen de grond ™ekt. Zijn toestand liet zich enkelijk verontrustend aan 1 Na onderzoek in het Gemini- knhuis bleek het letsel mee te en mocht hij nog dezelfde ieaar huis. «ak waan/oor de man werkt had steiger geleend van een 'Persbedrijf. Enkele poten waren )satst op een houten vlonder, die -"fe nattigheid glad was gewor den de man op circa 3,5 meter evan de ladder op de steiger gleden de poten van de stei- *89 en kwam het gevaarte met en al naar beneden. Twee rammen van schapen fokkers Carlo Veeger en Cees Commandeur zijn op het Noord hollands Kampioenschap woens dag op de Landbouwdag in Alkmaar tot winnaar uitgeroepen. Het betreft dezelfde dieren die op Texel het kampioenschap vero verden. Commandeur zegevierde met de oudere ram (3938-2761), die tussen de provinciale toppers de meeste punten veroverde. Nog overtuigen der was het unanieme oordeel van de jury over de anderhalfjarige ram (4204-1870) van Veeger (Linde hoeve). De Texelaar nam het op te gen de kampioenen van onder an dere Opmeer en Purmerend. Het was vooral het royale type van de ram, dat de jury aansprak. Ook op Je fokveedag op Texel begin sep tember was al te merken dat dit type steeds meer de voorkeur verdient boven de meer gedrongen vorm. die tot voor kort hoog scoorde. Deze compacte schapen hebben echter sneller te kampen met geboorte- en gezondheidsproblemen Een weten schap die bij Veeger en Comman deur al lang bekend was. Veeger: 'Ik vertegenwoordig de derde generatie fokkers in onze familie Het vak is me met de paplepel ingegoten Het huidige succes is een geweldige er kenning voor de traditie in ons fami liebedrijf. Want zoiets krijg je natuur lijk met in een paar jaar voor elkaar.' Prettige bijkomstigheid is de grotere bekendheid die de stal van Veeger heeft gekregen. 'Aan de handel is goed te merken dat ik in de kijker sta. Ik heb de laatste tijd een aantal leuke dingen kunnen doen Karelien en Jan Schouwstra met de trofee die ze aan het EK overhielden. (Foto Frons Hopman) Portugal. De politie had de Texelaar al langere tijd geschaduwd, nadat een tip van een onbekende was bin nengekomen die beweerde dat de man met een klein vliegtuigje co caïne naar Engeland vervoerde De politie luisterde hierop de telefoon van de Texelaar af en kwam op het spoor van de XTC-smokkel naar Portugal. Door de aanhouding van de Texelaar nabij Den Helder stak de politie daar een stokje voor. Twee weken geleden had de officier van Justitie twaalf maanden celstraf geëist, waarvan de helft voorwaar delijk. Ook wilde de officier, mr M Lolkema, dat de BMW van de Texelaar, die in februari bij zijn aan houding in beslag werd genomen, verbeurd zou worden verklaard De rechtbank besloot echter dat hij zijn automobiel mag houden. Wegens aftrek van de tijd dat hij in voorarrest heeft gezeten, hoeft de Texelaar geen 240 maar 164 uur werkstraf te vervullen Binnen drie maanden moet in overleg met de re classering worden bepaald welk werk het betreft. De straf moet bin nen twee jaar zijn uitgevoerd. De Texelaar, die als enige van het drie tal op de zitting aanwezig was, rea geerde opgelucht op de uitspraak Hij zal geen hoger beroep aanteke nen. Jan en Karelien Schouwstra uit Den Burg hebben bij de Europese kampioenschappen zeilen voor Nacra-catamarans de titel in de open klasse gewonnen. Voor de kust van Thessaloniki (Grieken land) schreven ze alle tien manches op hun naam. De Texelaars wisten telkens met een snelle start de concurrentie te im poneren. Zelf blijven ze nuchter onder het succes: 'We zeilen om dat we het leuk vinden, méér niet.' Toch komt de titel hen niet zomaar aanwaaien Al drie jaar achter elkaar wonnen ze de Nacra 5.7-klasse van de Ronde om Texel en vorig jaar ein- De Belgische luchtmacht houdt tus sen maandag 5 en vrijdag 9 oktober oefeningen met 'live weapons' op de Vliehors Gepland is om elke dag tussen tien en elf uur twee bommen op de zandplaat te werpen De ge meentebesturen van Vlieland en Texel zijn geïnformeerd en de lucht macht richt een meetpost in op Texel om het verloop te controleren, meldt de afdeling voorlichting van Vliegbasis Leeuwarden. Carlo Veeger met de winnende ram. (Foto archtot Toxolse Courant) De problemen rond de handha ving van de openbare orde in De Koog krijgen een serieuze aan pak. Dat verzekerde waarnemend burgemeester J. Gutker. tijdens het jaarlijks overleg tussen de dorpscommissie en het college van b en w, dinsdagavond in dorpshuis De Hof. Aan welke maatregelen hij denkt, wilde Gutker nog niet kwijt. Al snel tijdens de (maar matig be zochte) vergadering werd duidelijk dat het Gutker ernst was. Hij moest halverwege weg om de laatste boot te halen, waarna wethouder Bakker de vergadering verder voorzat Maar het vraagstuk van de openbare orde - punt 8 op de agenda - vond Gutker dusdanig belangrijk, dat hij het naar voren haalde, teneinde zich zo uit gebreid mogelijk te laten voorlichten De burgemeester reageerde op een aansporing van Frits Agter, de voor zitter van de dorpscommissie, die zich beklaagde dat er al vele jaren over de problematiek wordt gespro ken, zonder dat er iets aan wordt ge daan. Vooral het illegaal overnach ten in auto's zorgt voor veel overlast- Volgens Agter zijn 40 tot 50 overtre ders per nacht heel normaal en is digden ze als vierde op het EK in Engeland. 'Maar we rekenen ons niet tot de top. We houden gewoon van wedstrijdzeilen en vinden het leuk om dat op verschillende lokaties te doen', aldus het zeilende echtpaar. Ditmaal namen ze deel met hun nieuwe boot, een Nacra 570. 'Dat is een verbeterde versie van de 5.7. De importeur zal wel blij met ons zijn', glunderen ze 'Eigenlijk is het meer een boot om te toeren. Op het EK was het ook de kleinste; de meesten had den van die grote race-dingen.' Vrachtwagen Aan het EK bij het Griekse Sani Beach namen 32 boten deel uit zes landen Nederland was met 21 deel nemers het sterkst vertegenwoordigd. Liefst elf catamarans gingen op trans port in de vrachtwagen van Jan Schouwstra. Samen met een zwager bracht hij de boten weer veilig terug na een reis van 3100 km. Een nieuwe ervaring, want meestal rijdt de Texelse trucker op Skandinavië. 'Best mooi om over het dak van de wereld te rijden' doelt hij op de bergen in noord-Griekenland. 'Ik ben daar 4,5 uur achter elkaar naar boven gereden, er kwam geen eind aan Toch doe ik het liever met meer Lees verder pagina 3 In gemeentelijke kringen is de dis cussie begonnen over de toekom stige plaats van de brandweer kazerne. De huidige plek aan de R.P. Keijserstraat op het terrein van Gemeentewerken is niet ide aal. Bij uitrukken kunnen niet alle plaatsen van Texel worden be reikt binnen de minimumtijd van een kwartier. Bovendien voldoet de behuizing niet aan Arbo- en andere voorschriften. De gedachten gaan nu uit naar het nabije voetbalveld van Texel '94, te genover het gebouw van Gemeente werken tussen Haffelderweg en Slingerweg. Het zijn echter niet meer dan gedachten, van concrete plannen is geen sprake. De investe ring die een volwaardige moderne brandweerkazerne met zich mee brengt loopt mogelijk in de miljoe nen. Het is dus aanlokkelijk om de problemen op een andere manier op te lossen In een personenwagen is woensdag omstreeks 15.15 uur het stoffelijk overschot aangetroffen van een 36- jarige Fransman. De man is vermoe delijk om het leven gekomen als ge volg van overmatig druggebruik. Gisteren werd sectie verricht op het lichaam van de man en een onder zoek gestart naar de juiste toe dracht In verband hiermee wilde de politie niet zeggen waar de auto en het lijk precies zijn gevonden. (Advertentie) zelfs een getal van 70 a 80 geen uit zondering. De 'autoslapers' laten veel troep achter, in en rond het woonwijkje achter het dorpshuis. Bovendien wordt door de bewoners regelmatig geklaagd over naakt- loperij. Agter: 'Afgelopen zomer is er slechts twee keer geverbaliseerd, heb ik me laten vertellen. Ondanks beloften van uw voorganger is er niets ge beurd.' Een treurige zaak, zo vond Agter. 'want zachte heelmeesters maken stinkende wonden'. 1-2-3 Gutker erkende de ernst van de zaak, maar vond dat het geen zin had lang stil te staan bij wat in het verleden allemaal niet is gebeurd. 'Met ingang van 16 oktober hebben we een nieuwe politiechef. Ik zal de kwestie heel snel ter tafel brengen.' Over de aanpak liet hij zich nog niet uit, daarvoor achtte Gutker zich nog met genoeg thuis in de materie Wél maakte hij duidelijk dat het al dan niet voortzetten van de 1-2-3 rege ling in de discussie moet worden be trokken 'Handhaving van de open bare orde vereist een gezamenlijke aanpak, ook van de horeca.' D.j. Jacob Hut in Toegang: f5,- (Advertentie) ijna ^mjrt Jixth b Imi kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 1 DE EUROPESE B ANDE NSPECIALIST KRANT NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1