Begroting begeleiden in plaats van beschieten Verkeersveiligheid speerpunt voor D66 Eerste prijs voor Wijkie's 'Texeldroom' Niet alle roggen even gevoelig voor visserij Andere rol collegepartij GL Eerst totaalplandaarna kiezen' Algemene beschouwingen doos 6gvoting .TEXELSE^ coURANT n: jtslaagd (lat ik zeggen wou... 1 i Parel van Texel Wie kent deze boerderij? Cursus babymassage Engels 55-plussers DINSDAG 6 OKTOBER 1998 GroenLinks is dit jaar wel erg ganderd, want voor het eerst ihaar aantreden in de raad is partij nu ook in het dagelijks 0 vertegenwoordigd. Dat steen cultuuraanpassing van ractie.' De vaststelling van «leden Jaap Vlaming en Oosterbaan in de inleiding «toon van de algemene be dwingen: er is voor gekozen naeentebegroting 'te begelei- plaats van 'te beschieten'. pLinks (GL) constateert dat de meer speelruimte heeft gekre- m de sfeer is verbeterd. 'De laars kunnen van hun raadsle- idelijker zien waar en op welke tbesluiten worden genomen. Ho- draagt dit bij tot een grotere dering en vooral meer betrok- Veiligheid crlijk wat ruimte besteedt GL in schouwingen aan openbare en veiligheid, met name in De De 1 -2-3-regeling wordt ter dis- e gesteld en gepleit wordt voor tetere begeleiding van vertrek- mtgaanspubliek en meer inzet nrsoneel. 'Dat verhaal is met los en van het vervoersprobleem. t( zullen alle betrokkenen (ge le. horeca-ondernemers en ranche) hun verantwoordelijk- gezamenlijk moeten waarma- Hoewel de gemeente uiteinde- terantwoordeli|k is, zullen memers ook in financiële zin en bijdragen aan oplossingen.' i;mobiliteit van de brandweer te den wordt de suggestie gedaan ntsluiting van de kazerne op de ICommandeur heeft zijn Mas- liegree behaald in Petroleum Jsering aan de Heriot Watt /te Edinburgh, Schotland. In kludeerscriptie 'A generalised fch to optomising horizontal ight' bepaalde hij de optimale lan een horizontaal geboorde Ti gaat nu werken bij de olie- nappij Wintershall. man familie, hardwerkend in iedrijf «delijk service vol humor en Istijf taaltje, het terras, de speeltuin Jaap Vlaming wil dat het museumbeleid opnieuw tegen het licht wordt gehouden. (Foto archief Texelse Courant) Haffelderweg te maken, mochten de velden van Texel'94 aan de noord kant van de Haffelderweg naar de gemeente gaan. Fietsers Veel aandacht geeft de partij ook aan verkeer, (openbaar) vervoer en wa terstaat. Vastgesteld wordt dat het onderhoud van wegen een steeds zwaardere last wordt. Voor de aanleg kan nog wel eens subsidie worden verkregen, maar het onderhoud moet geheel uit eigen zak worden betaald. Net als in voorgaande jaren pleit GL voor prioriteit voor fietsers Het afslui ten van kleine weggetjes voor auto verkeer staat nog steeds hoog op de verlanglijst. GL is in verband met een verhoging van de kosten met blij met de overheveling van de keur van het waterschap naar de gemeente En wat een gezonde waterhuishouding van het eiland betreft wordt het ge meentebestuur gevraagd in gesprek te gaan met het waterschap, iets wat vorige week op verrassende wijze al is gebeurd (zie de TC van vrijdag 2 oktober). Wolkers Aan de Texelse economie wijdt GL slechts enkele zinnen, evenals aan het onderwijs. Over de netwerk directeur in het basisonderwijs wordt gezegd dat het tijd wordt voor een evaluatie, nu ze de eerste van drie jaar erop heeft zitten Cultuur en recreatie komen ruim aan bod. De partij betreurt het dat nog steeds niet is besloten het door Wol kers ontworpen Thijsse-kunstwerk aan te schaffen. 'Texel wordt hiermee ten onrechte een stukje cultuur ont houden.' En mocht het beeld straks daadwerkelijk de vijver aan de Elemert sieren, dan zou ook dit wa ter 'onder handen moeten worden genomen en op een meer ecologi sche wijze moeten worden ingericht'. Onderzocht zou moeten worden of kwelwater van de Hoge Berg voor doorspoeling zou kunnen zorgen, waardoor een hogere waterstand wordt bereikt en - naar 'het gedachte goed van Thijsse' - een typische moerasvegetatie ontstaat. Georgiërs Het museumbeleid moet opnieuw te gen het licht worden gehouden, vindt GL, zeker nu 'steeds meer groepen en individuen een expositie willen to nen' Dat het Luchtvaartmuseum zichzelf - na een eenmalige subsidie - moet zien te bedruipen, vindt GL met logisch, gezien de 'voor onze hele gemeenschap bijzonder belangwek kende expositie over de oorlogsjaren en in het bijzonder over de Geor gische opstand' die in het museum is te zien. Het tonen van deze collectie is een permanente gemeentelijke ondersteuning waard, bepleit de par tij. Op de restauratie van monumenten, waaronder een aantal kerken en to rens, mag niet worden beknibbeld. GL ondersteunt de verhoging van kijk- en luistergelden ten behoeve van de Stichting Lokale Omroep Texel en hoopt ook dat 'de omroep het nodige kan doen aan kwaliteitsverbetering'. Reinigingslasten GL vraagt zich af wat het gemeente lijk minima- en armoedebeleid precies behelst en wat de financiële conse quenties zijn. Geïnformeerd wordt ook naar het ruimteprobleem van de kinderdagopvang. Het vorige college krijgt een veeg uit de pan waar de reimgingslast aan de orde komt. 'Een jaar geleden kon deze naar beneden. Het heeft er alle In hun algemene beschouwingen geven de raadsfracties elk jaar hun visie op de Texelse politiek. Ze leveren daar mee de bouwstenen voor de begroting van de gemeente, die op dinsdag 10 november wordt vastgesteld. Voor uitlopend op dit politieke hoogtepunt, publiceert de Texelse Courant samenvattingen van de beschouwin gen. Vandaag is het de beurt aan GroenLinks en D66. schijn van dat dit met meer was dan een kleine verkiezingsstunt, want dit jaar komen we toch weer tekort.' Het getuigt volgens GL met van evenwichtigheid als dit bedrag jaar lijks schommelt. Duidelijk uit de pen van Jaap Vlaming komt de passage over de geluids overlast door Defensie. 'Als je rustig en vreedzaam steppend door Neder land trekt en geen dag voorbij gaat zonder dat minstens één militair vlieg tuig brullend uit het niets komt opda gen, dan rijst iedere keer de vraag waarom dit apparaat dingen mag die een ander in dit land met mag.' GL (Vlaming) klaagt over het gebrekkige contact met Defensie en wil dat het college daarover goede afspraken maakt. DAAR RED JE LEVENS MEE Wijkie van den Berg-Kooi is win naar geworden van de gedichten wedstrijd die werd gehouden ter gelegenheid van de 500e uitzen ding van het programma 'Natuur wijzer' van Radio Texel. In haar gedicht 'Stille Texeldroom' meet zij de natuurlijke schoonheid van het eiland breed uit. De jury (Mariana Bijvoet, Jan Klerk en Harry de Graaf) sprak van een 'hoog poëziegehalte', maar één der juryleden had ook een aanmerking: 'iets te stroperig'. Tweede werd Kathie Kok-Driegen met twee gedichten: 'Water' en 'Bloeiende bermen'. Derde werd Marcel Wernand met 'Dolfijn' waar mee zowel het bekende zee zoogdier als een waarderend bij voeglijk naamwoord wordt bedoeld. Dit experimentele gedicht komt vooral goed tot zijn recht als het 'rappend' wordt voorgedragen. Een eervolle vermelding was er voor het ontroerende 'Mooi Texel' van Jopie Buijsman-Maas. De eerste prijs be staat uit een kleine sculptuur, ge maakt door een Texelse kunstena res De andere winnaars krijgen het 'Wadboekje'. Aan de wedstrijd werd meegedaan door elf inzenders. Het aantal ge dichten dat beoordeeld moest wor den was echter veel groter. Eén inzender had er wel zestien ingele verd, maar viel toch niet in de prij zen. De uitslag werd bekend ge maakt tijdens de 500e uitzending van 'Natuurwijzer' deze keer recht streeks vanuit de kantine van het NIOZ in verband met Nationale Wetenschapsdag. Diverse inzendin gen werden door Andri Binsbergen voorgelezen en vormden de rode draad van de jubileumuitzending. Dit smaakt naar meer. Wie een aardig, niet te lang vers heeft met natuur of landschap als onderwerp, mag dat inzenden naar programmamaakster Sietske Dijksen, per adres EcoMare. Solf, wat dieren, je voelde je eenvoudig, sfeer; het was er saai ar ouders met kinderen: ide- Mfren van dagen kwamen er vaak sas daar goed toeven, 't was •weer raak ledie-appeltaart met nep- foomspul? echte taart en slagroom, geen «ekul Ik,dranken, ook koffie, alles en goed tót voor een prijs die je nergens öoet andschap was het een tekk'lijk geheel t«landers zag, was die mis- enwat scheel? er stond geen modern kunst en het land 'Wen hing geen Mondriaan fewand 3»oor krappe beurzen was dit tedrijf Toed en goedkoop - zeer pie 's verblijf "ncratische willekeur? En des *rs wil? kt nu maar door, als een bit- pil 'zuivere parel die steeds, dag sag *n sociale behoefte voorzag "■weel van macht, is dat steeds ■Hiaat? al biet langzaam en zeer vaak Ite laaf ''kortzichtig? Maar nu toch "labia '•Seen werk'lijke parel een forse "a Roggen horen tot de vissen in de Noordzee die de afgelopen jaren over het algemeen zijn achteruit gegaan, naar wordt aangenomen door de visserij. De ene soort blijkt echter voor bevissing veel gevoeliger te zijn dan de andere. De meest gevoelige soort, de vleet, is praktisch uitgestorven maar de sterrog is juist in aantal toegenomen. Verder is in de loop der jaren verandering opgetreden in de lengtesamenstelling, wat ook een visserijeffect moet zijn. Vroeger werden regelmatig roggen gevangen van meer dan een meter; tegenwoordig komt dat nog maar zelden voor en zijn de gevangen roggen niet groter dan een gemiddelde platvis. Aldus blijkt uit het proefschrift 'Dyna miek van roggenpopulaties in de Noordzee' waarop de in Zuidhaffel wonende Paddy Walker op nog na der te bepalen datum zal promove ren aan de Universiteit van Amster dam. Van elf roggensoorten die in de Noordzee voorkomen, onderzocht Walker er vijf. Daarvan bepaalde zij in hoeverre deze in de Noordzee voorkwamen, de plaatsen waar de dieren zich ophouden en ze verza- 'ancune? F de Jong, De Koog Promovenda Paddy Walker met haar proefschrift. (Foto Harry de Great) melde ook gegeven over groei en sterfte in vergelijking met vroeger en over de rol die de visserij daarbij speelt. Roggen zijn als onderzoeksobject interessant Ze behoren tot de kraakbeenvissen en zijn nauw ver want met haaien. De voortplanting verschilt sterk van die van gewone 'beenderige' vissen. Er vindt interne bevruchting plaats en het sperma kan een paar maanden in het lichaam van het vrouwtje zijn opge slagen alvorens de eieren te be vruchten Die goed ontwikkelde grote eieren heeft iedereen wel eens op het strand gevonden: zwarte leerachtige kussentjes, met vier punten. De meeste roggen zijn ge schikt als consumptievis Ze worden als bijvangst meegenomen bij de bodemvisserij. Het feit dat internatio naal weinig aandacht wordt besteed aan roggenonderzoek en omdat de achteruitgang van de meeste soor ten onmiskenbaar is, was aanleiding voor het onderzoek De biologe doet in haar proefschrift ook een suggestie voor bescher ming. Omdat roggen zich op tamelijk vaste plaatsen plegen op te houden, zou beperking van de visserij op deze plaatsen effect moeten heb ben. Beperking van de visserij in de hele Noordzee zodat de stand als geheel zich kan herstellen, acht Walker echter met reëel. Paddy Walker, geboren in 1959 na bij Londen, studeerde in 1988 aan de Universiteit van Amsterdam af als bioloog. De laatste drie jaar van haar studie werkte ze bij de Organisatie ter Bevordering van de Binnen visserij. Daarna solliciteerde ze met succes bij het NIOZ op Texel, waar ze haar roggenonderzoek deed. Walker woont inmiddels 6,5 jaar op Texel. Mogelijk komt daaraan spoe dig een eind want ze is op zoek naar ander werk. Zolang Texel geen verkeers- veiligheidsplan heeft, is het onver standig geld te steken in fietspa den, rotondes en andere nieuwe infrastructuur. Dat stelt Pieter de Groot (D66) in zijn algemene be schouwing. Volgens hem kan de gemeenteraad pas aan de hand van een totaalplan verantwoorde keuzes maken. 'Je kunt een gulden maar één keer uitgeven. We moe ten daarom eerst met z'n allen goed nadenken, voor we in nieuwe dingen investeren.' D66 komt tot deze conclusie naar aanleiding van enkele praktijk voorbeelden uit het afgelopen jaar De Groot constateert dat de 'dringend noodzakelijke' bermverharding werd stopgezet, omdat er geld nodig was voor het voorkomen van achterstallig onderhoud aan wegen, straten en pleinen 'Tegelijk was er blijkbaar wel geld voor een volstrekt overbodige re constructie van de Bmsbergenstraat Ook kunnen we ons voorstellen dat bermverhardingen de voorkeur had den gekregen boven een fietspad langs de Ruyslaan.' D66 gaat wel akkoord met de bedra gen die tot en met 2002 voor verkeersbeleid zijn gereserveerd. De precieze invulling moet echter afhan gen van de uitkomsten van het totaal plan. De Groot pleit voor het verbre den van drukke fietspaden, vooral rond De Koog OZB fixeren Een ander speerpunt is de belasting druk. De Groot vindt dat de onroe- rend-zaakbelastmg (OZB) de ko mende vier jaar niet verder mag stijgen dan de gemiddelde inflatie D66 gaat uit van 1,5% OZB-stijging per jaar. Dat komt neer op 6% tot 2002, de helft van wat het college voorstelt. De Groot roept op een gematigd Nu de dagen korter worden, duikt verzamelaar Maarten Stoepker weer in zijn archief op zoek naar oude fo to's. De foto van de maand juni (kleine foto) bleek een boerderij in 't Horntje te zijn. Deze werd indertijd bewoond door de ouders van Jur Beumkes en later door de familie Jan Boon. De panden moeten reeds zijn gesloopt omstreeks 1937. Nu staat daar het Nioz De nieuwe opgave (grote foto) betreft een 'Texelsche boerenhoeve'. De foto is afkomstig uit een onbekend tijdschrift, vermoedelijk uit de jaren dertig. Wie de situatie meent te her kennen, kan contact opnemen met Maarten Stoepker, tel. 31 29 40. Pieter de Groot: 'Stijging OZB beperken tot 1,5% per jaar belastingbeleid te voeren, gezien de rooskleurige financiële positie van de gemeente Texel. Zoals deze krant vorige week meldde, stelt D66 samen met de PvdA voor de forse financiële meevaller van het rijk te reserveren voor de welzijnssector. 1-2-3-regeling Moet het debat over openbare orde en sluitingstijden deze winter worden gevoerd, of is het beter te wachten op de nieuwe burgemeester? De Groot vraagt zich af of het wenselijk is dat de discussie over de 1-2-3-regeling plaatsvindt tijdens het waarnemer schap en wil weten hoe het college hierover denkt. Zelf geeft hij alvast een schot voor de boeg. De Groot meent dat verplaat sing van de jeugdcampmg van Kogerstrand, bijvoorbeeld naar het bos ten zuiden van De Koog, het openbare orde-probleem in de bad- Thuiszorg Beheer houdt in de maand november in Den Burg een cursus 'babymassage'. Cursus leider is Nicoline Kruijsifix. Babymassage is een manier voor ouder en kind om elkaar beter te le ren kennen Zonder woorden leren de ouiders de taal van de baby te verstaan. Lichamelijk contact in de vorm van knuffelen, De baby bij je dragen, verzorgen en voeden is voor alle baby's onmisbaar Naast deze aanrakingen is masseren een goede vorm van contact. Ook kinderen die veel huilen, ang stig zijn, door een ziekenhuis opname of verblijf in een couveuse veelvuldig lichaamscontact hebben moeten missen, zijn vaak gebaat bij babymassage. Tijdens de cursus le ren ouders de techniek van het mas seren en wordt zichtbaar hoe baby massage de communicatie tussen ouder en baby stimuleert Ook wordt geoefend in draag- en tilhoudingen De cursus wordt van 13.45 tot 15.45 uur gegeven op 2, 9, 16. 23 en 30 november in het wijkgebouw aan de Schoonoordsingel. De kosten be dragen 155,-, voor leden van het servicepakket ƒ125,-. Voor informa tie en opgave: elke werkdag van 9 00 tot 17.00 uur- tel. 0223-650135. plaats zal oplossen. Van D66 mag de RST de slaapplaatsen behouden en op andere wijze invullen. Ziekteverzuim D66 maakt zich zorgen over het ziek teverzuim bij de gemeente, dat boven het landelijk gemiddelde ligt De frac tie vraagt om een onderzoek naar de oorzaken. De gemeente kan ook wel wat meer aan zelfpromotie doen, bijvoorbeeld via een open dag 'Al hoeft Texel met zo ver te gaan als andere gemeenten, waar je op zo'n dag rijbewijzen en paspoorten met korting kunt afhalen.' D66 vindt voorts dat de gemeente moet inspelen op de introductie van de euro. Wellicht moet budget wor den vrijgemaakt voor de vervanging of aanpassing van parkeermeters. Durper school Het verbaast D66 dat b en w voor de nieuwbouw van de school in De Cocksdorp nog een tekort van 500.000,- opvoeren. Na de sluiting van de huidige school en het zwem bad zou namelijk een bedrag van ruim zes ton vrijvallen. Toereikend dus om het tekort te dekken.' De aanbouw aan sporthal Ons Ge noegen moet volgens D66 alsnog worden aangepast aan de wensen van Gymvereniging Texel (extra kos ten ƒ60.000.-). Verder is in 1999 een onderzoek nodig naar de verhuizing van de Stichting Welzijn Ouderen Texel naar het leegkomende Sint Jan, dat als 'wijksteunpunt' gaat fun geren. De Buureton (waar de SWOT nu zit) kan dan onderdak bieden aan kinderopvang, waar het kabinet steeds meer miljoenen voor uittrekt. Plan-Nauta Het wordt tijd voor een eigen Texelse welstandscommissie, schrijft De Groot. Daarnaast moet het college eindelijk een definitief standpunt inne men over 'Het hart hersteld', het plan van Jook Nauta voor recontructie van Den Burg-centrum. D66 wil voorts weten wat b en w met de velden van VV Texel '94 van plan is. nu de voet balclub naar de overkant van de Haffelderweg verhuist. De democraten gaan niet akkoord met verhoging van het kijk- en luister geld voor Radio Texel. Eerst moet een 'totaalvisie' worden besproken met de raad. Met ƒ30,- verhoging van het reinigingsrecht stemt D66 pas in als er meer duidelijkheid is over de kostenstructuur. Voor 55-plussers die de Engelse taal willen leren verzorgt Coos Ampt op maandagmorgen en -middag lessen in De Buureton. In de vier groepen die Engelse les volgen, zijn nog vijf plaat sen vrij. De kosten zijn 55,- voor 25 lessen. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT), tel. 31 26 96.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5