C A betaalt pakket leermiddelen verkeer Eerste jeugdbrandweerlid doorgestroomd Stroom fietsers golfde over Texel TEXELSE y coURANT j&slaagd 'ontein-kinderen wen 'cyberkids' G-team verslaat Amsterdammers Texel'94 laat uit de startblokken Tevreden gezichten op koude golfbaan Lezing Theo Kemper, jeugdleider van de jeugdbrandweer, (rechts) en brandweercommandant Dick Jongeneel (links) zijn apetrots dat Chris de Vries (19) toetreedt tot het reguliere korps. (Foto Gerard Timmerman Meer dan 900 mannen en vrouwen hebben zich zaterdag gewaagd aan het Fietsrondje Texel voor mountainbikes. Een record, waarmee het aantal van vorig jaar (670) ruim werd overtroffen. Maar liefst 793 van hen kwamen met de boten van half negen en half tien van de overkant, waar ze zich hadden ingeschreven bij wielerclub DOK; 118 fietsers meldden zich aan bij de Texelse veerhaven. De drukte zorgde op het ruime eiland nergens voor problemen. Alleen toen de fietsers na het afrijden van de boot allemaal tegelijk het duin bij de Mok- baai wilden opfietsen, ontstond zo- DINSDAG 6 OKTOBER 1998 Pieper Zijn pieper is tot nu toe nog niet ge- exelaar Steven Lemstra (22) is i aan het Friesland College. 9 Transport Logistiek in arden Hij is werkzaam bij is Metal Packaging in de Friese itad. ■erlingen van basisschool De jitein in Den Burg mochten jdagmtddag naar hartelust :iten op Internet Dat gebeurde mboord van de 'Cyberbus', die het schoolplein was gepar- iid De bus gaat sinds vorig iilangs scholen door heel Ne ttend om kinderen èn leer- ichten wegwijs te maken op mputers il initiatief van een bedrijf in in- matie-technologie, Roccade 0c, bleek een schot in de os. 'Per jaar kunnen we 200 holen afwerken, maar we kre- ■mvel 1.000 aanvragen', vertelt igeleidster Bette Prakke. Do- hl Freek ten Klooster van De Fontein meldde zijn school met een aan en had geluk dat er een gaatje vrijkwam in het drukke schema van de bus. Hij deed er de schooljeugd een groot plezier mee. Aan de hand van een vraag- en antwoordspel op multimedia-pc's ontdekten de kinderen spelender wijs de mogelijkheden van Inter net. Ze zochten zelf informatie op diverse (speciaal voor kinderen gemaakte) 'sites' en verzonden berichten per e-mail naar elkaar De leerlingen waren zonder uit zondering enthousiast. 'Dit is bruut. Ik wil de hele dag wel door gaan'. aldus een jongetje Aan het eind kreeg iedereen een di ploma met computerfoto van zichzelf. Na schooltijd rvas het de beurt aan de leerkrachten. Texel'94 achter de feiten aan. De passes waren slecht en de voor hoede kreeg weinig goed aan- gespelde ballen. Ondanks het slechte spel van de thuisploeg bleek Wijk aan Zee met bij machte door te drukken In de tweede helft kwam een ander Texel'94 het veld op. Vanaf de aftrap werd de tegenstander vastgezet en in dezelfde positie gemanoeuvreerd als Texel'94 voor rust. Een goal kon niet uitblijven. Op zulke momenten is een beetje geluk nodig Diverse goede kopballen werden gestopt door de goede keeper van Wijk aan Zee, een andere keer stond de lat een doelpunt in de weg. Pas tien minuten voor tijd wist Erwin Koning - toch hij weer - een voorzet van Paul van Exel knap met het hoofd af te ronden: de partijen stonden weer gelijk. Texel'94 probeerde nog even door te drukken voor de winst, maar had te veel moeten geven om de ach terstand in de halen. Wijk aan Zee was zeer tevreden met het gelijkspel en de Texelaars verspeelden weer twee punten. Volgende week wordt uit gespeeld tegen de ongeslagen koploper Uitgeest. De komst van middenvelder Twan van Nuland en keeper Bert Langius heeft het Texelse G-team geen windeieren gelegd. De Texelaars boekten zaterdag een 3-2 overwin ning op De Meer. De ploeg van trainer Henk de Ruijter keek na vijf minuten al tegen een 1 -0 achterstand aan. Martijn Verbeeke zette dit snel recht Hij maakte de gelijkmaker en hielp zijn team aan een 2-1 voorsprong Na rust bewees de nieuwe doelman zijn waarde. Toen Ruud Heuving scoorde op een pass van Twan van Nuland, leek de overwinning binnen. Toch vocht De Meer zich terug naar 3-2. Verder lie ten de Texelaars de Amsterdammers niet komen. Wijk aan Zee is een ploeg die al jaren lang in de vierde klasse speelt onder de rook van de Hoog ovens. Ondanks de vele kansen die Texel'94 in de tweede helft te gen dit team kreeg, werden de pun ten gedeeld. De wedstrijd eindigde in 1-1. De ploeg van trainer Kees de Wit raakt steeds meer op sterkte, maar de voetbalbeleving en de inspiratie lijkt pas te komen als het water tot de lippen is gestegen. Dat bleek ook zondag het geval. Het eerst kwartier was het alleen maar Wijk aan Zee dat de klok sloeg Texel'94 werd afgetroefd op inzet en felheid. De verdedigers werden vastgezet, zodat een knappe opbouw moeilijk verliep Alle ballen waren voor Wijk aan Zee De bezoekers zorgden voor het eer ste grote gevaar Een kapitale fout van de ervaren verdediger Simon Brand hielp Wijk aan Zee na tien mi nuten aan een 0-1 voorsprong. Op dat moment was Texel rijp voor de sloop, temeer een ketsbal op de paal belandde. De gehele eerste helft liep De open dag van golfbaan De Texelse heeft zondag ondanks het koude weer en de druk bezochte Wetenschapsdag toch nog zo'n 70 a 80 bezoekers getrokken Velen maakten kennis met de basis technieken van de sport in een 'clinic' Daarvan stonden er twee gepland, maar aan het einde van de middag besloot de blij verraste organisatie om er gezien de grote belangstelling nog eén extra te houden Deelnemers aan de rondleiding ver gaapten zich aan de apparaten die de greenkeepers gebruiken om de ba nen in optimale conditie te houden. De grote baan werd door de cluble den gebruikt voor een wedstrijd, op de kleine baan speelden cursisten hun eerste toernooi. Op de foto geeft leraar Joost Brieko uitleg aan een deelnemer van de clinic, die in een spiegel kan zien wat hij goed of fout doet (Folo Borl Koning) waar een heuse file (zie foto) Er waren veel complimenten, voor zowel de organisatie als de route. Ondanks het weinig aangename weer viel de zwaarte van de toertocht ditmaal mee. Alle paden waren goed berijdbaar en in De Slufter hoefde men met - zoals vorig jaar - van de fiets. Ook het strand tussen De Slufter en paal 17 was met de verwachte kuitenbreker. Het strand was breed, het zand hard en de fietsers hadden een stevige bries in de rug. Rond twaalf uur begon het te rege nen. maar de meesten hoefden toen niet ver meer. Degenen die het toch even te kwaad kregen, warmden zich op in een strandpaviljoen. (Folo Joop Ravmols) 'Ik heb een jaar lopen twijfelen' Chris de Vries uit Den Burg is na 5 jaar lidmaatschap van de jeugdbrandweer toegetreden tot het reguliere korps. Met zijn 19 jaar is hij verreweg het jongste lid. 'Ik heb er lang over nagedacht of ik wel of niet door zou gaan", aldus De Vries. Eigenlijk mag je op je 18e al door, maar ik heb een jaar lopen aarzelen. Lidzijn van de brandweer kost gewoon een hoop tijd. Ik wist niet zeker of ik dat er voor over had. Autocrossen is ook erg leuk. Chris, die op het ogenblik via een uit zendbureau bij Gemeentewerken actief is. heeft de afgelopen jaren veel geleerd. 'Toen de jeugd brandweer werd opgericht, was dat helemaal nieuw. Dat is iets aparts, dacht ik. Daar word ik lid van. Ik kwam bij de adspiranten, een ploeg van een man of acht. De sfeer was goed Deel uitmaken van de aanvalsploeg. dat is de ploeg die de situatie gaat verkennen, heeft hij altijd het leukst gevonden, maar hij is ook heel wat keren als pompbediende in de weer geweest. Op wedstrijden haalde hij echter steeds een paar punten te kort om de beste te zijn. 'We zijn wel één keer de beste aanvalsploeg ge weest in een wedstrijd Het gaat er dan behoorlijk fanatiek aan toe. Dat komt ook door Ad Boshuis, onze lei der. Die is vrij streng. Op het laatst gingen we vooruit denken. Dan be gin je het in je vingers te krijgen We hebben heel wat prijzen binnen gesleept.' Het feit dat je als brandweerman te maken krijgt met ongevallen waarbij mensen uit auto's moeten worden bevrijd, heeft een rol gespeeld bij zijn twijfel om door te gaan. 'Het lijkt me heel vervelend als het mensen zijn die je kent. Daarom heb ik er goed over nagedacht. Nee, ze heb ben me rustig laten aarzelen. Ze vroegen wel regelmatig of ik het al wist. De jaren bij de jeugdbrandweer hebben de doorslag gegeven. Zonde om al die kennis weg te gooien.' Hoewel Chris de nodige theoreti sche kennis achter zijn kiezen heeft, is Hij afgelopen week gestart met de cursus 'Brandwacht Persoonlijke Bescherming' 'Je moet weer van voren af aan beginnen. Het valt niet mee, die theorie. De gevaarlijke stof fen zijn hartstikke moeilijk. Gelukkig heb ik daar al het nodige van ge had gaan Dat wil zeggen, hij ging wel een keer, maar net op het moment dat Chris theorie-examen voor zijn vrachtwagenrijbewijs zat te doen. 'Aan de vaste wal moet je hem uit zetten. Zoiets heb ik natuurlijk weer.' Het zal nog enige jaren duren voor dat hij versterking krijgt van andere leden van de jeugdbrandweer 'De meesten vertrekken, net voordat ze kunnen doorstromen, naar de vaste wal in verband met studies Er zijn twee leden die ook bij het grote korps willen. Maar die zijn nog met oud genoeg. Voor mijn gevoel zit ik overal net tussenin Ik voel me weer een brugklasser.' Commandant Dick Jongeneel is blij met de gemaakte stap. 'We hebben zijn besluit rustig afgewacht. Het is een vrijwillig vak Je kunt iemand met over de streep trekken, want als er later moeilijkheden komen, zit je pas echt met een probleem Het is goed dat er jongeren bij het korps komen. De komende jaren vertrek ken er ook weer een paar. in ver band met leeftijdsontslag.' Brandweerman Theo Kemper, die samen met Ad Boshuis in feite de dagelijkse leiding van de jeugd brandweer heeft, zegt altijd op door stroming te hopen, maar het met te verwachten. 'Het is fijn als het daad werkelijk gebeurt. De jeugd brandweer kan een goede basis zijn voor doorstroming. Het is een voor deel de jongeren een paar jaar mee te maken Je weet wat je aan ie mand hebt. Je ziet ze veranderen ontwikkelingen doormaken Zinvol Tijdens de brandpreventieweek, eind oktober, zet de Texelse brand weer een aantal activiteiten op touw. Het is de bedoeling het aantal jeugd- brandweerleden dan uit te breiden. Op het ogenblik heeft die afdeling 17 leden, het reguliere korps telt 48 mensen. Volgens commandant Dick Jonge neel is de jeugdbrandweer een goede basis om jongeren zinvol be zig te laten zijn in hun vrije tijd. 'Ze doen inzicht op in zaken die nodig zijn voor werken in groepsverband. Ze leren met elkaar omgaan en be grip, waardering en acceptatie voor elkaar te hebben. Het doel hiervan is om elkaar te leren vertrouwen onder alle omstandigheden. Bij de jeugd brandweer gebeurt dat nog in spel vorm en tijdens oefeningen, bij de vrijwillige brandweer in de soms harde realiteit.' Keuringseisen 'De procedure is als volgt. Wanneer je als jeugdbrandweerlid 18 bent. voldoet aan de keuringseisen en er is plaats in het korps, kun je sollicite ren. Een sollicitatiecommissie be oordeelt of de sollicitant binnen de cultuur van het korps past Als je bent aangenomen, start in septem ber de eerste cursus Het duurt tweeeneenhalf jaar voordat je wette lijk aan alles mag deelnemen De jeugdbrandweer is verdeeld in twee groepen, junioren (12 t/m 15 jaar) en adspiranten (15 t/m 18 jaar). Iedere dinsdagavond wordt er geoefend in groepsverband Daarnaast wordt er deelgenomen aan wedstrijden, ex cursies en uitwisselingen De jeugd leiders zijn Ad Boshuis sr., Theo Kemper, Ad Boshuis jr., Andries Huberts Henk Veldhuizen. Petra Vlaming, Wim Moor. John Sessink en Dick Jongeneel. Margreet Berndsen. Dank zij een donatie van f2.000,- van C A Den Helder beschikken de Texelse scholen sinds gisteren over een 'speelpleinpakket'. Dat zijn artikelen die gebruikt kunnen worden bij het (praktisch) verkeersonderwijs. Het zijn ver keersborden, een videoband, schriftelijk materiaal en spullen waarmee verkeerssituaties kun nen worden weergegeven op een magneetbord. Het pakket is gesta tioneerd in de openbare basis school 'Ons Durper Honk' in De Cocksdorp, waar het op afroep ook voor de andere scholen be schikbaar is voor maximaal een maand. Gistermiddag werd het pakket in 'Ons Durper Honk' gepresenteerd door plaatselijk Veilig Verkeers- voorzitter Jan Driehuis, die het ver volgens overdroeg aan Olga Wouters, voorzitter van het Overleg Orgaan Texels Onderwijs (OTO) aan het begin van de periodieke OTO-vergadering. Daarbij waren ook aanwezig Wilma Nulle en Mar griet de Schipper van het C A 'Bodyguard'-project. C 8 A verkoopt kinderkleding van het merk Bodyguard die 'opvallend veilig' is, dus in het donker goed opvalt, zodat de kans op een verkeersongeval wordt verkleind Als verlengstuk daarvan steunt het bedrijf projecten die te maken hebben met verkeersveiligheid en kinderen. C A keek uit naar een bestemming, nadat was gebleken dat Helderse scholen geen interesse hadden Toen Jan Driehuis daarover hoorde van zijn regiocoördinator meldde hij zich als gegadigde, waarna de za ken snel rond waren. Het materialenpakket kan een rol kun nen spelen bij het in kwaliteit opvoe ren van praktische verkeersvorming op de scholen, een hartewens van Veilig Verkeer Texel. Een andere hartewens is dat de plei nen van de scholen worden veran derd in 'verkeerstuinen'. Door er een stratencircuit op te schilderen en mogelijkheden te bieden voor het plaatsen van allerlei borden en an dere verkeerstekens, kunnen de kinderen leuk praktisch oefenen. Op de scholen wordt nu al wel ge daan aan verkeersexamens De kosten daarvan worden gedekt uit een prijs die het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid in 1993 aan Vei lig Verkeer Texel toekende. Alsof het om een miljoenenproject ging waren de Texelse media gister middag voltallig present bij de overhandiging. Het wekte wel verba zing dat de bekostiging van een der gelijk leermiddelenpakket blijkbaar met mogelijk is uit de normale onderwijsbudgetten De aangekondigde lezing over Swami Premananda van vrijdag in het gebouw van de White Eagle wordt verzorgd door Frederik van der Velde en gaat tevens over meester Morya Aanvang 20 00 uur. Voor inlichtingen tel. 322 213. Jan Driehuis overhandigt een deel van het speelpleinpakket aan OTO-voorzitter Olga Wouters. i'oto Harry de Graaf)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7