Cjrocn 'wartsjexelsin het L, Kooger en Braspenning samen aan overlegtafel Raad blokkeert plannen voor Parel van Tessel ToTN— Gutker praat met hotelier en timmerman Genade op laatste dag Brand in kiem gesmoord Ianhouding wegens egen valse melding Windje Bijdrage jeugdfonds voor betonnen ramp Gevolgen botsing vallen mee Kluis sporthal bleek te sterk Onverwachte kosten door gifzakjes Alsnog vergoeding voor planschade Subsidie voor honk Oosterender jeugd Musical op De Schans? 2 Jarige Sportraad pakt uit met evenementen 5 In de VUT en dan? 7 Harry en de Boonen 7 cPief 9 Werk Monica Maas in Hindeloopen TEXELSE'SCOURANT TEXELSE^COURANT Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs KJERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11324 VRIJDAG 16 OKTOBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG tfjNNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) e patstelling tussen het timmerbedrijf van Pieter Jan ooger en de familie Braspenning van Hotel Rebecca lijkt Ki stap dichter bij een oplossing. Maandag voerden beide idernemers in het raadhuis een verhelderend gesprek, sarbij afspraken zijn gemaakt. Het is de bedoeling dat die een overeenkomst worden vertaald. Het overleg werd werd op initiatief en in het bijzijn van burgemeester utker. H ziet er hoopvol uit', aldus ssionhouder Braspenning, die het üel wil uitbreiden met vijf luxe sui- s. Niets stond de vergunning hier in aanvankelijk in de weg, totdat ioger zijn timmerbedrijf verhuisde jaieen nabije schuur aan de Laag- Iderweg. Braspenning vreesde ■door geluidsoverlast en wees de eente op de voorgeschreven idsnormen in het Milieubeleids- i, waarin De Waal is opgenomen stiltegebied Het bedrijf van ier mag daardoor maximaal vijf iel beneden het omgevingsla- ai produceren. Over de hoogte svan lopen de normen van de ge ënte en provincie overigens uit stelde Braspenning vast. Diens jaarschrift zou de vestiging van tger in de schuur van Zoetelief, dat erleg met de gemeente is ge- I, alsnog lastig kunnen maken, de andere kant dreigde Kooger tóuwplannen van Braspenning te fieren, omdat dit nadelig kan zijn het timmerbedrijf. Toen de ge- Ïiteraad hier lucht van kreeg, lot een meerderheid een besluit de nieuwbouw bij Rebecca voor- g op te schorten. politie heeft woensdagavond een larige man uit Oudeschild aange zien voor het doen van een valse Idmg. Hij had rond 18.20 uur de fmcentrale gebeld, met de bood- apdat er op het Schilderend een U Ie water zou zijn geraakt. Om- hij met wist te vertellen of er nog risen in zaten, werd naast de poli- en de ambulance ook de brand- it er op uit gestuurd, wdat bij de alarmcentrale tegen- irdig op simpele wijze kan worden fcegaan wie er heeft gebeld, kon de |ïi snel worden opgespoord. Hij it een bekentenis afgelegd. De der kan naast een proces-verbaal de rekening voor het uitrukken de hulpdiensten tegemoet zien. -\\orszel 'laar onze mening heeft dit on- üwerp momenteel geen priori- SrfNatuurlijk kent u deze uit- 'Hiking die vooral politici graag fbrutken. Het klinkt interessant f gewichtig, maar het betekent kmweg dal men geen voorrang edeenf aan bepaalde zaken. 'aarom is er nog niets gebeurd de herinrichtingsplannen "or 'I hart van Den Burg. Laat "aan dat er al iets is hersteld. "an hier ook een rotonde. Sub- We en snelle uitvoering verze- *'d. Of ik blijf zeuren overroton- Jat Natuurlijk hebben ze iir> positief effect op de ver- ersveiligheidmaar situeer ze Muitend waar het werkelijk Widzakelijk is en houd ons niet "orde gek met zinloze inspraak- 'Jocedures Andere methodes When soms beter Het hoge' e|spad bij De Koog blijft ttorschijnlijk toch liggen. Door- kammen en Horszelsteken lijken helpen Volgens de wethouder jjaat de deur bij SBB op een kier. •oor een fris windje? Horszei Om uit deze impasse te komen spoorde burgemeester Gutker beide partijen aan om tot een vergelijk te komen. Die opzet lijkt geslaagd. Tij dens het gesprek toonden beide on dernemers begrip voor de weder zijdse situaties waarin ze zijn beland en hun toekomstplannen Het ge sprek verliep dusdanig dat Braspenning hernieuwd vertrouwen heeft gekregen om zijn nieuwbouw- De door systeembouwer Meijert Boon ontworpen en gemaakte betonnen ramp, verhuist eind oktober naar het skatepark in Den Burg. Exploitant de Welzijnsstichiting heeft het benodigde geld bij elkaar nu het Nationaal Jeugd Fonds Jantje Beton een bi|drage heeft toegezegd van 7,500,-. Ook de gemeente en de Welzijnsstichting dragen bij in de kosten. Tijdens een eerder gehouden test door de jeugd, bleek dat de betonnen ramp een uitstekend vervanger is voor het huidige exemplaar. Het Nationaal Jeugd Fonds realiseert jaarlijks enkele honderden projecten voor de jeugd tot circa 16 jaar. Ook op Texel gingen collectanten van Jantje Beton de deur langs. plannen door te zetten. De uitkomst van het overleg is door de gemeente vertaald in een concept-overeen komst, die nog door de twee onder nemers en de gemeente moet wor den ondertekend. De eerste versie stemde Braspenning gisteren redelijk tevreden. 'Op enkele kleine aanvullin gen na, zie ik geen grote haken en ogen.' Kooger houdt zich nog wat op de vlakte: 'Tijdens het overleg is het meeste door anderen gezegd Zelf ben ik niet zoveel aan het woord ge weest Ik heb wel eens het idee dat het meer een kwestie is tussen Braspenning en de gemeente, als tussen mij en Braspenning. Ik denk wel dat dit gesprek de kwestie een positieve draai zal geven Ik heb de concept-overeenkomst net binnen gekregen en ben benieuwd wat er in staat Meer kan ik er eigenlijk niet over zeggen Ik heb geleerd in dit soort zaken héél voorzichtig te zijn.' Als alle partijen de overeenkomst ondertekenen wordt deze, tezamen met het voorbereidingsbesluit voor de nieuwbouw bij Hotel Rebecca, aan de raad voorgelegd Stiltegebied De beperkingen in stiltegebieden. zoals De Waal, waren voor Statenlid Piet Zoon (VVD) onlangs aanleiding GS te vragen om aanpassing van de begrenzing. Het provinciebestuur reageerde afwijzend, omdat dit een versnippering van de gebieden wil vermijden. Ook de vraag van Zoon of er geen gedoogbeleid kan gelden voor bedrijven waarvoor nu een tijd rovende milieuvergunning moet wor den aangevraagd, werd door GS ont kennend beantwoord. De gemeenteraad gaat vooralsnog niet akkoord met het voornemen van het college om mee te werken aan de plannen van de nieuwe ei genaar van De Parel van Tessel. Meewerken aan de legalisering van drie illegale appartementen werd onrechtvaardig genoemd. Op voor stel van de VVD werd b en w opge dragen eerst maar eens uit te zoe ken wat de gevolgen kunnen zijn wanneer definitief wordt besloten wel of geen wijziging in het be stemmingsplan toe te staan. Een fietsende 77-jarige vrouw uit Den Burg kwam dinsdagmiddag op de kruising Waalderweg-Maricoweg in botsing met een auto, bestuurd door een 64-|arige man uit Oosterend De vrouw kwam lelijk ten val, waarna zij klaagde over pijn aan het hoofd, het rechterbeen en een enkel. Ze werd naar een huisarts gebracht, die ech ter constateerde dat er niets ernstigs aan de hand was. Oorzaak van het ongeluk was dat de vrouw verzuimde voorrang te verlenen. Onbekenden hebben vergeefs gepro beerd de kluis in de kantine van sport hal Ons Genoegen te kraken. De in brekers kwamen binnen door een deur te forceren, waarna pogingen zijn gedaan om met behulp van ge reedschap de kluis te openen Toen dit niet lukte, is nog geprobeerd het ding uit de muur te wrikken. Uiteinde lijk zijn de daders zonder buil weer vertrokken. De kraak moet tussen vrijdag en dinsdag hebben plaatsge vonden. De raad hinkte dinsdag duidelijk op verschillende gedachten. Zo werd door alle partijen opgemerkt dat het met goed is om als gemeente een knieval te maken voor een situatie die onwettig is. Daar tegenover stond het voordeel dat het college al had ge constateerd dat een 'lelijke' speeltuin wordt gesloopt, evenals andere speeltuigen en gebouwtjes die vol gens velen eigenlijk met thuishoren in een gebied aan de rand van de dui nen. Een andere overweging was dat de drie aanwezige appartementen dan wel illegaal mogen zijn, maar dat er nooit tegen is opgetreden. Aangezien deze situatie inmiddels al vele laren bestaat, vreesden sommige raadsle den dat de rechter legalisering kan afdwingen, iets wat het gemeentebe stuur veel geld en prestige zou kos ten. Dat constateerde ook wethouder Peter Bakker. 'We kunnen beter lega liseren, zodat de situatie daarna beheersbaar is.' Nadat alle partijen zich hadden uitge sproken, bleken de linkse partijen voor het 'principe' te kiezen en tegen Het aanspoelen van gifzakjes op de Noordhollandse kust heeft voor de gemeente een onverwachte kosten post van f1.500,- betekend. Om alle tot de gemeente behorende stran den te inspecteren werd de hulp in geroepen van hulpstrandvonder Hans Eelman die met zijn boot 'Manta' en met assistentie van brandweerlieden de Razende Bol afzocht. Dat was niet begroot en er is geen fonds voor dergelijke uitga ven. Het geld wordt daarom uit de pot 'assistentie door derden' van de brandweer gehaald, hoewel die daarvoor met is bedoeld. Henk Brugge krijgt alsnog een fi nanciële vergoeding voor de plan- schade die hij leed ten gevolge van de bouw van het seniorencomplex aan de Gasthuisstraat. Daartoe besloot de gemeenteraad dinsdag, nadat de rechtbank Brugge in het gelijk had gesteld. Het gaat om een bedrag van ƒ19.673,-. Daarmee erkende de raad in feite haar ongelijk, want in de vergadering van 14 maart 1995 werd een schade claim van Brugge afgewezen. Een aanbeveling van de Stichting Advies Onroerende Zaken (SAOZ) om ƒ12.500,- uit te keren werd daarbij in de wind geslagen Nadat Brugge ver volgens een bezwaarschrift indiende, kreeg hij opnieuw nul op het rekest. Daarop besloot hij de rechter om een uitspraak te vragen De destijds aan de Schoorwal woon achtige bezwaarmaker had al in fe bruari 1993 een schadeclaim bij de gemeente ingediend, omdat zijn wo ning in waarde was gedaald na de bouw van de naburige senioren woningen Zes andere omwonenden hadden daarvoor een financiële ge noegdoening gekregen, maar Brugge kwam daar volgens het gemeentebe stuur niet voor in aanmerking, onder meer omdat zijn woning verder weg stond en een boomsingel het seniorencomplex aan het gezicht onttrekt. De rechter heeft nu geoordeeld dat de gemeente ten onrechte van het De Oosterender jeugd heeft de ze gen gekregen van de gemeente raad. Die sprak zich gisteren uit voor een subsidie van maximaal ƒ17.403,-, te besteden aan de ver bouw van de kelder in het dorps huis tot jeugdhonk en de inrichting van een skateveldje aan de Bijenkorfweg. De raadsleden verklaarden eensge zind blij te zijn dat op deze manier eindelijk vorm wordt gegeven aan het jeugdbeleid Verdeeldheid leek aan vankelijk te bestaan over de conse quenties van een besluit om finan ciële steun te verlenen Terwijl Klaas Modder (PvdA) bang was voor precedentwerking, zei Pieter de Groot (D66) juist te hopen op soort gelijke verzoeken uit de andere dor pen. 'Het creëren van zo'n plek is een prima alternatief voor het gedogen van de caravans waarin de jeugd zich nu ophoudt, zeker met de ondersteu ning van de jongerenwerkster', vond hij. Gerard Weijers (Texels Belang) deelde De Groots mening. Enigszins cryptisch zei hij te begrijpen dat veel jongeren niet in het dorpshuis pas sen, omat 'hun kwaliteit zich op een hellend vlak bevindt'. Een eigen plek leek hem daarom een goede oplos sing, indien gewenst ook in andere dorpen Weijers vroeg zelfs uitdruk kelijk om de belofte van het college ook in andere gevallen hulp te bieden, een verzoek dat gehoor vond bij wet houder Nel Eelman de plannen te stemmen. Texels Be lang en CDA gingen wel akkoord, zij het met tegenzin. Op voorstel van Maria van der Spek van de VVD werd besloten de vergadering te schorsen, waarna de raadsleden op de gang als in een scrum bij elkaar klitten en poogden tot een eindoordeel te ko men Toen de vergadering na een kleine tien minuten weer begon, vroeg Van der Spek het college - mede namens de andere partijen - het voorstel te rug te nemen, zodat het nog eens goed kan worden onderzocht. De gewijzigde plannen moeten daarna opnieuw aan de raad worden voorge legd. Dick Drijver (Texels Belang) had een eigen plan, dat hij aan b en w voor legde Hij wil dat De Parel van Tessel een woonbestemming krijgt in plaats van een recreatieve, waarbij de drie recreatieve opstallen een aparte ver melding krijgen. Bovendien zou met de eigenaar moeten worden afge sproken dat hij in de toekomst afziet van het recht dat recreatieve bedrij ven in het buitengebied hebben om met vijfentwintig procent uit te brei den. Wethouder Bakker beloofde dat col lega Schilling opnieuw in gesprek treedt met De Parel van Tessel zodra hij terug is van vakantie advies van de SAOZ is afgeweken. Bovendien werd gesteld dat de seniorenwoningen op grond is ge bouwd die daar volgens het bestem mingsplan Den Burg Noord niet voor was bedoeld, zodat Brugge daar bij aankoop van zijn woning geen reke ning mee had hoeven houden Het bedrag dat nu aan (de inmiddels verhuisde) Brugge wordt betaald, is gebaseerd op het advies van de SAOZ (ƒ12 500,-), vermeerderd met de wettelijke rente. Deze is berekend vanaf het moment dat de bouwver gunning werd verleend, op 28 decem ber 1991 Tevens moesten de griffie rechten worden vergoed In het Schaatsmuseum in het Friese Hindeloopen hangt tot en met 10 de cember een expositie winter- tekeningen van Monica Maas. De Texelse maakt deze illustraties al vele jaren, vooral van kinderen op het ijs. De tentoonstelling wordt morgen om 11.30 uur geopend door de bekende kunstenaar Jopie Huisman, in aan wezigheid van kinderen van basis school De Skulpe uit Hindeloopen Fietspad. De kans dat het fietspad langs de Ruyslaan toch mag blijven liggen, is iets groter geworden Staatsbosbeheer wil het graag opbre ken. als compensatie voor de bomen die moeten worden gekapt om naast de weg een nieuw pad aan te leggen De raad drong er bij het college ech ter op aan alles in het werk te stellen om het oude fietspad te behouden 'De deur staat nu op een kier', meldde wethouder Peter Bakker dinsdag over het overleg dat hij met SBB voert. (Advertentie) CyrK« JjBflJin/iaWifL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: W-MIJ NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) (jr*4M ^worL jirrli n hé bun. Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 1998-1999 een korting van 50 procent op het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen een schoolverklaring of een kopie van je studentenkaart te overleggen. Informatie en aanmelding Uitgeverij Langeveld de Rooy Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg Tblefoon 0222 - 362600 De Texelse Courant houdt de band in stand! Gisteren was de laatste werk dag voor parkeerwachter Han Stapersma (60). Hij gaat na 17 jaar in de Vut en wordt opge volgd door Leen van Elk. die als vervanger al de nodige ervaring heeft opgedaan. Stapersma heeft er ook de laat ste dag met de kantjes afgelo pen. Ettelijke foutparkeerders vonden hel schrikwekkende bonnet/e onder de ruitenwisser Maar deze keer zat er geen boete aan vast. Op het bonnetje had Stapersma een briefje ge plakt waaruit bleek dat de over treder er in verband mei de laat ste werkdag met een waarschuwing vanaf kwam.De afscheidsreceptie is vrt/dag 23 oktober om 15.30 uur in het raadhuis (Foto harry ao Graaf) Gezien het teil dat het vandaag mijn laatste werkdag is, heb ik bestoiRn U geen neheflingsaan-slag-parkeer belasting on /ot een beschikking voor een parkeerovortredinq to geven Graag zie ik dat U m hel vervolg v>el aan Uw verplichtingen voldoet met vnendelijke groet Joh R Stapersma Toen de brandweer de platen wegbrak (foto) bleek het hout rond het armatuur te smeulen Dat moet al uren het geval te zijn geweest want een der plafond- balken van 15x5 centimeter was volledig doorgebrand en ook het vloerhout daarboven was prak tisch verkoold. De aard van het defect werd niet duidelijk Moge lijk heeft een draad niet goed vastgezeten waardoor vonken zijn ontstaan (Folo Harry de Giaal) Woensdagochtend even na acht uur "Werd eer. 'begin van een binnenbrand' gemeld vanuit ho tel-café-restaurant 'Loodsmans- welvaren' in Den Hoorn. Het washok aan de achterzijde van het gebouw stond vol rook De bron was een elektrisch defect in een tl-armatuur, in het met gipsplaten afgewerkte plafond

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1