Stoppen met werken fijn of juist niet? m MSI I Ji I Over vakantiegevoel, afkicken en rouwproces Apart TEXELSE f C0URANT iSitfÜ Jiêi H angs de weg Wat ik zeggen wou. Verloskundigen Kookcursus mannen VRIJDAG 16 OKTOBER 1998 is het om na jarenlang dag in, dag uit te hebben gewerkt, VUT te gaan? Is het een verademing om eindelijk eens i tijd voor jezelf en anderen te hebben of ervaar je het ver- van je werk als een gemis en weet je met de zee van vrije met goed raad... Heb je een eigen zaak of ben je één van iele werknemers in een bedrijf? Het maakt allemaal verschil, en Texelaars aan het woord over hun ervaringen. -L/ A'.W E. mg Teso-kapitein Theo Dogger (60) heeft nu meer tijd om aan z'n fuiken te beste- (Foto Gerard Timmerman) het nog als een lange vakan- 'jertelt Theo Dogger (60). 'Na 32 jaar bij de Teso te zijn ge- st waarvan 24 jaar als kapitein, hel me gewoon fijn meer tijd voor it Ie hebben. Ik ben vijf maanden iengestopt met werken. Ik moet sn dat het me tot nu toe goed Ktiviteit heeft hij - op aandringen zijn vrouw - niet gestaakt, zijn zaamheden voor het neelsblad. 'Ik was van plan al- ande kant te doen, maar Annie !e me aan het werk voor het jenog even voort te zetten. Ach- gezien ben ik daar blij om. Het femaal liefdewerk, oud papier, het geeft je toch wat omhanden. t|e maken, stukje schrijven, zor- ial de blaadjes op de post ko l/oor dergelijke hand- en span ten heb ik nu mooi de tijd. «dien houd je zo. op een goede w, nog een band met het bedrijf Ander contact «ormalige kapitein zegt oven- inu al te merken dat het contact zijn collega's minder wordt 'Ik heb me van te voren goed gereali seerd dat dit zou gebeuren. Zo gauw je de deur achter je dichtslaat, wordt het anders. Je moet er daarom niet meer wekelijks komen.' Met het invullen van zijn vrije tijd heeft hij geen enkele moeite 'Ik heb twee fuiken in de Waddenzee staan. Ik vind het heerlijk om daar naar toe te gaan Overdag of 's nachts, maakt niet uit. Er zijn veel krabben op het ogenblik, soms wel 25 kilo in twaalf uur tijd. Het is genieten als ik daar ben. En we zijn de laatste maanden een paar keer op vakantie geweest. Ook heerlijk. Dan maak ik nog voor m'n plezier foto's, nee, de tijd vliegt voorbij.' Voordat hij met VUT ging, kreeg hij van Paul Kikkert (van de reddingboot) de raad om het eerste jaar nergens in te stappen op het gebied van vrij willigerswerk. "Als je ergens aan be gint, loop je al snel het vuur uit je slof fen en kun je geen kant meer op", kreeg de oud-kapitein te horen. 'Dat heb ik in mijn oren geknoopt Ik ben gevraagd voor het Wagenmuseum, maar ik houd het nog in beraad.' Hij zegt z'n werk niet echt te missen. 'Nee, ik geloof dat ik er van te voren wel goed over heb nagedacht. Bo vendien denk ik dat Teso-werkne- mers het, vanwege de wisselende diensten, makkelijker hebben als ie mand die iedere dag van negen tot vijf werkt. Ik heb altijd m'n overuren in vrije tijd uitgekeerd willen zien, dus is het helemaal met ongewoon om da gen achter elkaar thuis te zijn. Dat scheelt natuurlijk. En ik heb het geluk dat ik in een goede tijd gestopt ben met werken. In mei, vlak voor de zo mer, wat wil je nog meer?' Zwaar Lies Bremer (63) uit Oosterend heeft meer moeite gehad met het neerleg gen van haar werk. Na een goede 30 jaar achter de toonbank in de winkel van Schildersbedrijf Bremer CV te hebben gestaan, vond zij de over gang erg groot. 'Achteraf besef je pas hoe zwaar het allemaal is geweest De combinatie van een gezin met kin deren en in een winkel staan is niet niks. Toen ik twee jaar geleden stopte, heb ik dan ook een soort 'rouwproces' doorgemaakt.' 'Een halfjaar voordat de winkel dicht ging, kregen we bovendien een ander huis toegewezen. Dat maakte het extra chaotisch. We moesten met al leen de winkel, maar ook nog ons huis leeghalen. Het ouderlijk huis van m'n man Biem Ik heb het, nadat al les achter de rug was, behoorlijk moeilijk gehad. Voelde me raar, kon het allemaal niet verwerken. Ook met vrijheid moet je leren omgaan, dat gaat niet van de ene op de andere dag.' 'Ik moet zeggen dat ik er nu wel van kan genieten en met meer terug zou willen. Sinds kort kan ik weer gewoon, zonder emoties, langs de winkel fiet sen. Daar ben ik blij om. Ik vind het heerlijk om tijd met m'n kinderen door te kunnen brengen. Het is me wel opgevallen dat ik me, na het stoppen, ineens ouder voelde. Zolang ik werkte, voelde ik me overal bij betrok ken. Stond midden in het leven. Dat is nu anders. Je komt er meer naast te staan. Maar ach, ik voel ook een zekere trots als ik naar het nieuwe bedrijf aan de Slotskolk kijk Daar hebben we toch maar mooi aan mee gewerkt.' Inleven Dirk Haker (63) is in 1992, op 57-ja- rige leeftijd, gestopt met zijn werk voor de fa. Drijver aan het Schilde rend. 'Terugkijkend prijs ik de dag dat ik in de VUT kon. Dat wil niet zeggen dat ik niet altijd met plezier naar m'n werk ben gegaan, want dat is abso luut niet het geval. 40 jaar in de bouw gaat je alleen niet in je kouwe kleren zitten, m'n rug gaf steeds meer pro blemen. Ik heb me, ruim voordat ik stopte, proberen in te leven in wat er te gebeuren stond. Wat ik met ai die vrije tijd moest gaan doen Ik werd daarbij een handje geholpen door het feit dat ik, een paar maanden voordat ik er uit ging, te maken kreeg met een zweepslag in m'n been. Daar zit je dan, je kunt niets meer Het thuis- lopen gaf me ruim de tijd om na te denken Ja jongen, straks is het altijd zo, ging het dan door m'n hoofd. Hoe ga je dat invullen? Hoe weet je of het je wel bevalt?' 'Er bestaan tegenwoordig cursussen die je kunt volgen voordat je stopt met werken, maar dat heb ik met gedaan Eigenlijk is het vanaf de eerste VUT- dag gladjes gegaan. Ik had altijd al ontspanning in de sport gezocht, dus dat ben ik gewoon blijven doen. Om dat ik een man alleen ben, moet ik zorgen dat m'n huis knap blijft. Ik ben dolgelukkig met m'n kleinkinderen en vindt het heerlijk om met ze op stap te gaan Iedere week probeer ik iets leuks met ze te doen Het is echt waar, de tijd vliegt voorbij.' 'Mensen die nog moeten stoppen, zou ik dan ook aanraden er goed bij stil te staan wat ze willen gaan doen. Denk niet, dat zien we dan wel weer, want dan ben je te laat Het is overi gens wel opvallend dat je, als je niet meer werkt, dingen sterker beleeft dan voorheen. Als ik nu langs interes sante gebouwen kom, maakt dat meer indruk dan vroeger. Ik lijk het wel mooier te vinden. Dat is op zich een vreemde ervaring. Omdat je overal ruimer de tijd voor kunt nemen, dringt er meer tot je door Doorwerken Willem Gieles uit Oudeschild (65) wil van stoppen met werken niet horen. Hij is al 21 jaar nettenboeter bij de fa. Krijnen, werk dat hem prima bevalt. 'Waarom zou ik stoppen? Ik voel me goed Bovendien ben ik een man al leen, dus wat moet ik de hele dag thuis? Ik was al een tijd bezig met te laten doorschemeren dat ik stoppen met werken met zag zitten Het was een hele geruststelling voor me dat ze ook liever wilden dat ik doorging 'Ik moet er echt met aan denken om Wil de Vries-Pantus (66) heelt nu tijd voor een spelletje kaarten met haar kleinkinderen. niets meer te doen te hebben. Netten maken is een schitterend beroep. Ik werk in de grote loods op de haven, loop af en toe eens een rondje langs de kotters. Praatje hier, wat goede raad daar Voordat ik netten maakte, heb ik gevaren. Mijn werk is m'n al les, bovendien ben ik min of meer eigen baas. Ik had het echt heel erg gevonden als ik er uit had gemoeten Als het beslist niet anders had ge kund, was ik op zoek gegaan naar ander werk. Ik wil doorgaan tot dat ik denk: nou kan het wel toe En voor lopig is dat nog niet het geval.' Theepot Wil de Vries-Pantus (66), voormalig directrice van het Verpleeghuis en de Gollards, wilde wel graag stoppen. 'Ik spiegelde me altijd aan de hoofd verpleegsters in het ziekenhuis Die werkten door tot ze helemaal op wa ren. Soms waren ze een jaar later dood Met dat beeld voor ogen wilde Willem Gieles (65): 'Waarom zou ik stoppen? Wat moet ik de hele dag thuis. x '|e k dv Hlia; ftiul Boonen van 'Schelpenoord'. TOtiige eigenaars van het '<|e willen ze weg hebben, dan ldwingen tot aangepast Ze hebben daan/oor zelfs !Wp van het gemeentebestuur foepen. Zodoende kwam hun op mijn bureau te liggen want 'Bezweren van cultuur- Bingen hoort tot mijn porte- Ble. Jullie zullen opkijken van Beslissing die ik heb genomen. Wijk mogen de Boonen en en de rommel op hun erf maar daar blijft het niet bij. üaan de Boonen beschermen. roals de zeehonden waarop voeger jaagden. En met alleen Boonen maar ook andere 'else families die lekker hun en leven leiden en zich dus op 'spronkelijke wijze manifeste re zich met bezig houden "beleggen. golfen, speculeren oarrière maken in het alge- en, maar met jutten, stropen en m k'e activiteiten die op gespan- ^Pwet staan met de landelijke HWng maar toch betrekkelijk Huldig zijn De mensen die het altijd hebben over 'klantgericht denken' en het 'eigen gezicht van Texel' zouden moeten weten dat juist deze vrij buiters bijdragen aan de aantrek kelijkheid van het eiland, méér dan menig natuurgebied of evene ment. Zij horen namelijk tot het type mensen dat buitenstaanders op een ruig natuureiland verwach ten. Ze geven de vereiste kleur aan de samenleving en bieden te genwicht aan de gladde managers die zelfs op Texel steeds meer het milieu verpesten. De huidige con sumptie- en hebzuchtindustrie heeft op hen geen enkel vat en ze zijn dus écht vrij Niet alleen toe risten kicken daarop, Texelaars ook, ik tenminste wel. Het mooie is dat die mensen niet door de VVV zijn bedacht of georganiseerd. Ze zijn onvervalst echt. Ik denk dat lieden die moeite hebben met hun levensstijl, eigenlijk diep in hun hart jaloers zijn. Vooral in bungalowparken op noordelijk Texel zijn mensen van het Boon-type hard nodig, al was het maar als compensatie voor het leed dat toeristen daar ondervin den, mijlen ver van het echte Texel van bezuiden de Ruigendijk Je zult terecht komen in zo'n confectiebungalow voor zoveel •geld Dan moet je je eigen eten nog koken en als het tegenzit hoor je dagenlang het gebrul van straaljagers. Het enige dat daar origineel en echt is zijn de bom men die je hoort ontploffen. Daar wordt door de VVV niet tegen ge waarschuwd en van nazorg en slachtofferhulp hebben ze ook nog nooit gehoord De beschermende maatregelen houden in dat er op de Boonen met meer mag worden gejaagd, ook met in overdrachtelijke zin zo als de afgelopen weken is ge beurd. Verder worden voor hen re servaten aangewezen. Hun woningen en bijbehorende erven met tuinmeubilair komen op de monumentenlijst, zodat geen pro jectontwikkelaar er nog met zijn tengels aan kan zitten. De VVV of EcoMare geeft een gidsje uit waarin alle Boonsoorten in kleur zijn afgebeeld, zodat Boon- watchers de Sillen, Maarlens, Meijerts en Herkes van elkaar le ren onderscheiden. Dat is belang rijk want er zijn enorme gedrags- verschiilen. Het ene Boontje komt bijvoorbeeld regelmatig om zijn loontje en het andere nooit. Boontjes die moederloos worden aangetroffen gaan naar een op vangcentrum, volgens de Lenie van 't Hart-methode. dus of ze wil len of niet. Daar kunnen ze op groeien en later weer worden uit gezet. Daar kunnen we ook proberen ze te kruisen met Ellens, Kooimannen, Uitgeesten, Douma's of ander amfibisch juttersvolk. Zo krijgen we nog meer variatie op het gebied van markante, aparte Texelaars Door deze bescherming zal de stand van de Boonen snel toene men. Dat is maar goed ook, want je zult zien dat de andere bunga lowparken van Texel ze ook willen huisvesten als blijkt dat er gasten op af komen. Als we de Boonen beschouwen als 'levende centrale voorziening' moet het in het be stemmingsplan te regelen zijn. Zo kan dan elk park beschikken over een woning in eigen stijl, wat het best lukt door illegaal bouwen te gedogen en in elk geval de welstandscommissie buiten de deur te houden. De afgelopen dagen heb ik ge merkt dat er maatschappelijk draagvlak is voor een dergelijke aanpak en dat er flink wordt mee gedacht. Hartverwarmend. Toen ik dinsdag in mijn gele bolide op weg was naar het gereformeerd kerk bestuur om bijzonderheden te ver nemen over het nieuwe dominees- paar, werd ik bij het kruisen van de Lijnbaan mobiel gebeld door mijn oude vriendin Ytje van der Werf-de Meijere. Dus ik verloor van schrik bijna de macht over het stuur. Ytje is echter ook een Boon fan. Ze vond dat het omstreden huis van Herke in stand moet blij ven en had er een naam voor be dacht: Boonaparte. Harry (Foto Bed Koning) ik graag met een jaar of 58 stoppen. Mits er natuurlijk een goede afvloeiingsregeling was. Op het mo ment dat het kon. heb ik daar gebruik van gemaakt. Ik was zeventien jaar oud toen ik in de verpleging kwam en had er al heel wat werkjaren opzitten. Ik was 38 jaar toen m'n man overleed en ik alleen voor de opvoeding van m'n toen zeven jaar oude dochtertje kwam te staan 'In 1974 zijn we naar Texel gekomen, waar ik directrice van Huize Irene werd. In de oprichting van het Ver pleeghuis - vlak daarop - is heel wat energie gaan zitten. De fusie van de Stichting Samen Eén met de Gollardsstichting. in 1987, heeft ook heel wat van me gevergd. Ik was ge woon echt aan stoppen toe, hoe leuk ik het werk ook vond. Daarom ben ik in 1989 in de VUT gegaan Die eer ste ochtenden vergeet ik nooit. Ik vond het zalig om, desnoods tot 11 uur 's ochtends, met de theepot voor me aan de ontbijttafel te kunnen blij ven zitten. Om mets meer te moeten. Heerlijk 'Ik kijk met veel plezier op mijn werk terug. Het weggaan viel me zwaar, vooral het afscheid van de bewoners. Ik was me er van bewust dat ik niet meer terug zou komen Niet even op de koffie gaan en dat soort dingen Ik wilde in geen geval m'n opvolgers voor de voeten lopen. Misschien heb ben sommige mensen het gevoel gehad dat ik ze in de steek liet Dat is met zo bedoeld Ik ben bewust nooit meer heen gegaan Alleen voor condoleances heb ik een uitzonde ring gemaakt Met de invulling van haar tijd heeft ze geen enkele moeite. 'Na een poos niets doen, ben ik voorzitter gewor den van de ANBO. Ik probeer op deze manier de belangen van de Texelse ouderen nog te behartigen. Het is gewoon zonde om alle kennis en er varing die je in de loop der jaren hebt opgedaan, verloren te laten gaan Op deze manier doe ik er nog wat mee. Daarnaast geniet ik enorm van m'n kleinkinderen, die vlak bij me wonen. Een groter geschenk kun je niet krij gen als je stopt met werken.' Postzegels Aad Studulski (61), voorheen leraar aan OSG De Hogeberg, treffen we druk doende met zijn postzegelverza meling Hij heeft van dit gezelschap de kortste VUT-ervarmg 'Ik ben net een maand bezig, want de grote va kantie tel ik niet mee. Waar praat je dan over? We zijn hartstikke druk geweest. De afgelopen jaren hebben we allerlei werkzaamheden in huis uitgesteld Dat komt straks wel, rie pen we steeds maar. Ik ben met de zolder bezig geweest, heb druk ge schilderd. Gedaan waar ik zin in had. Vanavond ga ik naar m'n zoons toe. Vroeger ging mijn vrouw altijd alleen naar de vastewal, tegenwoordig kan ik mee. Verder ben ik druk met de voorbereidingen voor de reis naar Japan, dus ik verveel me geen mo ment Meldt maar dat Stud en z'n vrouw elkaar nog niet de deur uitkij ken.' (Foto March Hm,non) 'Oh, weet je wat me nog wel is opge vallen? Tijdens het klussen werd ik in het begin steeds onrustig als het einde van de week naderde. Ik moet het voor maandag wel afhebben, dacht ik dan. Onmiddellijk daarop realiseerde ik me dat ik maandag helemaal met naar school hoefde en gewoon weer verder kon klussen. Ach, het went wel, hoor. Ik ben bezig met afkicken Verstandelijk Wout Stam (61), voormalig gemeenteambtenaar, was bijna 58 jaar toen hij besloot er een punt ach ter te zetten. Hij had op dat moment 40 dienstjaren bij de overheid achter de rug. 'Het is vooral een verstande- Voormalig gemeenteambtenaar Wout Stam (61) doet alleen nog huwelijksvoltrekkingen. Iijke beslissing geweest, want ik deed m'n werk nog met liefde en plezier, was niet opgebrand of zo. In mijn naaste omgeving had ik de laatste jaren echter meegemaakt dat men sen ruim voor hun 65-ste met hun gezondheid gingen kwakkelen of op hun werk afknapten. Dat stemt je tot nadenken. Daar kwam nog bij dat de VUT-regeling op de helling stond en je niet wist hoe het afkwam. Om die redenen heb ik in maart '95 besloten er uit te stappen 'Of ik mijn werk gemist heb? Nee. Je bent een radartje in een groot geheel Het lijkt me anders als je een eigen zaak hebt. Als je iets van de grond af aan hebt opgebouwd. Je mist wél een aantal contacten. Maar omdat ik nog met de gemeenteploeg volleybal, spreek ik die collega's af en toe toch nog wel. En ik ben nog niet helemaal weg. want ik doe nog wel huwelijks voltrekkingen. Gemiddeld zo'n 20 per jaar. Dat is leuk De laatste jaren komt het voor dat ik mensen trouw waar van ik de ouders ook al heb ge trouwd 'Echt, ik vermaak me prima, er komen voor je werk zoveel andere dingen in de plaats Orgel spelen in de kerk. fietsen, ouderen helpen met hun ad ministratie, ga zo maar door. Ik begin alleen niet aan dingen waarvoor ik me echt moet vastleggen Daar heb ik nog geen zin in.' Margreet Berndsen jilwnorJrlijkhod Mn dc rcdjclic Naar aanleiding van de laatste be richten in de Texelse Courant over de relatie tussen de Texelse verlos kundigen en huisartsen, een reactie. Ik besloot december 1997 om mijn zwangerschap te laten begeleiden door de verloskundige Theda Niehoff. Op dat moment was ik 12 weken zwanger. Vervolgens werd ik 's avonds thuis gebeld door mijn huisarts dokter Eissen, met de me dedeling dat ik mijn spullen kon ko men ophalen en een andere huisarts kon gaan zoeken Ik was compleet verbouwereerd! Ik heb nog zo'n minuut of tien met hem gesproken, maar hij bleef bij zijn standpunt: 'Ik accepteer géén vroed vrouw op Texel en ben ook niet van plan energie te stoppen in vrouwen die iets met haar te maken hebben' Ik heb hem uitgelegd dat het feit dat ik voor de verloskundige kies met wil zeggen dat ik tégen hem kies. maar er viel niet met hem te praten. Ik werd ijskoud de praktijk uitgegooid Na dit voorval ben ik flink overstuur geweest, voelde mij onrechtvaardig behandeld, geschrokken, boos en verdrietig tegelijk. Dit zijn gewoon geen leuke dingen om mee te ma ken als je zwanger bent1 Terwijl in heel Nederland vrouwen de keuze voor een verloskundige als vanzelf sprekend mogen en kunnen maken, accepteert deze Texelse huisarts niet dat deze ontwikkeling zich tot op ons eiland heeft doorgezet Ik vind dat ik schandalig ben behandeld en het is ronduit onprofessioneel dat de moeite die sommige huisartsen heb ben met een verloskundige praktijk, wordt afgewenteld op de patiënt Wij zijn tijdens mijn zwangerschap geweldig begeleid door Theda. Zij is een vrouw met enorm veel inzet en liefde voor haar vak! Mede dankzij haar is mijn zwangerschap een hele fijne tijd geweest Na enige compli caties, waarin wij zeer vakkundig en doortastend door Theda zijn bijge staan, zijn wij begin juli de gelukkige ouders geworden van een gezonde dochter. Het wordt tijd dat de situatie hier op het eiland normaliseert, zodat Texelse zwangere vrouwen in de toekomst, zonder verdere narigheid, in vrijheid kunnen kiezen door wie zij de zwangerschap en bevalling laten begeleiden. Tenslotte gaat het om ónze zwangerschap en niet om de krenten in de pap van de huisartsen Wilma de Moor NASCHRIFT Gevraagd om commentaar zei dok ter Eissen dat de gang van zaken in het ingezonden stuk onjuist is weer gegeven Hij wil dat echter met toe lichten omdat hij daarmee zijn be roepsgeheim zou schenden.- red De Stichting Welzi|n Ouderen Texel (SWOT) houdt voor mannen vanaf 55 jaar een kookcursus. Het zelf kunnen bereiden van een warme maaltijd is van belang om langer zelfstandig te kunnen blijven en met afhankelijk te zijn van familie buren, kennissen of de Warme Maaitijdvoorziening. Bovendien is koken gewoon leuk, vindt de organisatie. De cursus wordt gegeven in de keuken van de OSG door Marga Dros en omvat acht lessen Naast het koken, staat de gezelligheid centraal Elk koppel doet samen de inkopen, kookt samen en verorbert de maaltijden. De kosten zijn 50,-, opgave bij de SWOT, tel. 312 696.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7