Cjrocn 2 rwarLrJexelsin het L, Dijk PH-polder kan er weer 100 jaar tegen l; Mol graaft gangen in NlOZ-poldertje 'Geen uitgaansregeling lost alle problemen op' Onenigheid over financiering renovatie, maar: indalen houden jis in Den Burg en Oudeschild Steun voor MJM en boerderijenboek Ondanks snelle aanpak 1-2-3 en overlast: Speelgoed in brand VERDER IN DIT l\ummer Kunstenaarscollectief debuteert op Texel 2 •♦Jeugd Jozefschool zoekt het hogerop 2 Jonge golfers pakken Teamprijs Junioren 2 ■♦Autocrossterrein naar polder Eierland 5 •♦Oosterend goochelt met de voetbal 5 TEXELSE'i'cOURANT Shaven van Oudeschild I6RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11325 DINSDAG 20 OKTOBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG QNNEMENTSPRIJS 56,90 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) dijk van de Prins Hendrikpolder, de oudste deltadijk op ®l, kan er weer honderd jaar tegen. Dat verzekerde het jgheemraadschap van Uitwaterende Sluizen in Hol- Noorderkwartier, dat vrijdag de nieuwe dijk- ileding feestelijk in gebruik nam. Gelijktijdig stelde lerschap Hollands Kroon de pomp van het gereno- ide gemaal in werking, waardoor de pompcapaciteit peil is gebracht. De parachutesprong waarmee de dijk- ven Simon Steltenpool en Hans van der Vlist de viering cht wilden bijzetten, werd op het laatste moment afge- ien. Ze beloofden dat alsnog te doen wanneer beide lerschappen een fusie aangaan. I0T waterschappen mogen dan d3 nauwer samenwerking, van lusie is voorlopig nog geen (te, opende Van der Vlist zijn praak in de kantine van het l Dat het nog niet helemaal I zit tussen beide water- srder werd symbolisch duidelijk dijkgraaf Steltenpool (Hollands in) bovenop de dijk de vlag van «es. Het logo bleek op z'n kop ■ngen jezamenlijk gecoördineerde re- fe van de dijk en het gemaal stigen echter dat de samenwer- nde dagelijkse praktijk veel be- «rloopt. US nam de dijk in 1994 van het Waterschap Texel, dat Is niet draagkrachtig genoeg |m de 7,5 miljoen kosten die [liet dijkherstel waren geraamd, op te hoesten Bij de aanleg van de dijk, begin zestiger jaren, had het toenmalige waterschap de Prins Hendrikpolder zelf niet de middelen om een nieuwe dijkbekleding aan te leggen. Het zand dat vrijkwam bij het graven van de Teso-haven en de aangevoerde klei, werd door Rijk- waterstaat aangebracht aan de landzijde van bestaande stenen glooiing, waarvan een deel nog da teerde van de aanleg in 1846. Daar mee had de PH-polder wel de eerste dijk op Delta hoogte, maar deze bleef tevens de enige op Texel die niet van het beschermende water- bouwasfalt was voorzien Zorgelijk Door de voortschrijdende slijtage van de zeewering, verkeerde de dijk dalen hebben in de nacht van rdag op zondag voor verme en gezorgd in Den Burg en leschild. Vooral de haven- its werd flink getroffen. Of het ille gevallen dezelfde daders of, Is (nog) niet bekend. te Waalderstraat in Den Burg feen aanhangwagen op z'n kop it, met als gevolg dat voor circa i,-schade ontstond. De hierover te politie rukte uit en trof in de leving een zestal jongens aan wie werd vermoed dat ze van wisten. Nadat ze aan de tand tn gevoeld, bekenden vier van schuld. De daders varieerden in '|d tussen de 18 en 20 jaar en in afkomstig uit De Cocksdorp, hen en Den Burg. In dezelfde nacht werd van een win kel aan de Stenenplaats een mar kies en het lattenwerk vermeld De politie concludeerde dat eraan is ge hangen Dat hier dezelfde daders hebben toegeslagen, viel niet uit te sluiten, aangezien de agenten hen met had meegenomen naar het bu reau. De markies moet tussen 4.00 en 9 00 uur zijn vernield. In dezelfde periode werd in Oude schild het hardst toegeslagen. Bij het havenkantoor werden de ruiten van een telefooncel ingegooid. Dat gebeurde met een stenen bloem bak, die werd ontvreemd bij restau rant het Oude Veerhuis. In dezelfde buurt werd tevens een muurtje om ver getrokken. In de Houtmanstraat werd een glascontainer op z'n kant gezet. Aangezien die behoorlijk vol was, moest worden geconcludeerd dat hier meerdere personen aan het werk zijn geweest. De rommel was navenant. al enige tijd in zorgelijke toestand. Uitwaterende Sluizen, dat een veel groter gebied bestrijkt dan Texel en dus over veel meer middelen be schikt, vond de situatie niet langer verantwoord en besloot de dijk te la ten opknappen Van der Vlist: 'Net als de vorige beheerders van de dijk, vonden we dat de kosten hiervoor eigenlijk door het rijk moeten worden betaald. Want het is eigenlijk de af ronding van een stukje Deltawerken. Maar gezien de zorgwekkende toe stand moeten we omwille van de vei ligheid onze eigen broek ophouden en met wachten tot het rijk over de brug komt.' Het besluit tot renovatie neemt niet weg dat US van plan is alleen voor de kosten op te draaien De waterbeheerder en het rijk zitten elkaar nog in de haren over de ver deling van de kosten. Asfaltweg Het werk begon twee jaar geleden met het verwijderen van de oude klinker- en betonbescherming, die aan teen van de dijk werd gestort. Verder naar boven is een stevige bekleding van basaltonstenen, een mengsel van basalt en beton, aan gebracht. In totaal 12,5 miljoen kilo van deze stenen werden gezet Daarboven werd een brede laag waterbouwasfalt aangelegd, genoeg voor bijna een complete snelweg. Onder deze harde buitenlaag wer den 1500 vrachtwagens klei en 1250 wagens zand aangebracht. De aannemerscombinatie Fernhout/ Daalder en De Vries en Van de Wiel was twee maal een half jaar in touw om de werkzaamheden uit te voe ren. hetgeen tot volle tevredenheid van US gebeurde. De weg aan de buitenzijde van de dijk is volgens US in de eerste plaats een werkweg De aanleg betekent dat wielrijders nu ook langs het meest zuidelijk deel De Stichting tot Bevordering van Kennis van de Natuur en Cultuur van Texel (SBKNCT) heeft twee aanvragen voor financiële steun ge honoreerd. De Stichting Historie van boerderijen op Texel krijgt ƒ2500,- ten behoeve van een boek over de geschiedenis en naamgeving van Texelse hoeven Een bijdrage van ƒ1000,- gaat naar het Maritiem en Jutters Museum, voor een brochure over de collectie van het museum. Deze uitgave komt tot stand in sa menwerking met de Nederlandse Museum Vereniging. Zoals de naam al doet vermoeden, steunt de SBKNCT projecten die een bijdrage leveren aan de kennis van de natuur en cultuur op het ei land De stichting financiert haar werk uit de rente van een klein kapi taal. In het verleden zijn al initiatie ven van tal van organisaties onder steund. Wie eveneens in aanmerking denkt te komen, kan een verzoek richten aan het secreta riaat van de stichting, Ruyslaan 90. 1796 AZ De Koog. De dijk van de PH-polder als 'walk of fame Dijkgraven Steltenpool (rechts) van water schap Hollands Kroon en Hans van der Vlist (links) Uitwaterende Sluizen laten letterlijk hun sporen achter op de dijk De cementen voetafdrukken worden ingemetseld in de dijk. t^olo s Gerard Timmerman van de waddendijk langs de zee kunnen fietsen. Aan het begin, aan het einde en halverwege bij het ge maal zijn markeringen aangebracht voor de veiligheid. Fietsers moeten echter wel oppassen voor lekke ban den. Meeuwen hebben het harde wegdek als een ideale middel ont dekt om de opgeviste mossels te kraken Van grote hoogte laten de vogels de schelpen op de weg val len. De inhoud peuzelen ze op maar de vlijmscherpe mosselen blijft ach ter. Op kosten van Waterschap Hollands Kroon werd het PH-gemaal aange pakt De pomp had te kort capaciteit en bovendien werd het spuien be moeilijkt door het dichtslibben van de uitstroom. Er werd een nieuwe pomp geïnstalleerd en de uitstroom werd verbeterd, zodat het polder- water ruim baan heeft. In één minuut kan nu 80.000 liter water door de dijk worden gepompt De ingebruikname gebeurde precies Lees verder pagina 5 Er komt voor de ingang van het komende seizoen een nieuw sluitingstijdenbeleid. Het college heeft de 1-2-3-re- geling en de problemen die daarmee samenhangen, zoals de afvoer van cafégangers en de overlast die ze onderweg veroorzaken, tot speerpunt in het beleid benoemd. Over de vraag naar welk alternatief zijn voorkeur uitgaat, houdt burgemeester Gutker zich op de vlakte. 'Maar welke het ook wordt, er bestaat er niet één, die alle problemen op lost.' meldingen, dit kenbaar te maken aan de politie, zodat de wisselwer king met de burgers wordt verbe terd. Er verblijft sinds enige tijd een mol op het eiland. Het beestje is vermoedelijk op het eiland geko men met het rijshout dat is ge bruikt voor zinkstukken die aan de oostkust van Texel zijn gelegd. Getuige de vele molshopen op het buitenveldje van het NlOZ-polder tje heeft het dier inmiddels een in drukwekkend gangenstelsel ge graven. In opdracht van Rijkswaterstaat (RWS) heeft de mollenvanger van Uitwaterende Sluizen Bertus Blekendaal, de jacht geopend. Toen toezichthouder Simon Timmer van RWS enige tijd geleden op het buitendijkse land op de eerste hoop jes grond stuitte, dacht hij eerst aan een woelmuis of een rat. Mollen ko men op Texel immers met voor 'En in die hoek zit wel vaker een rat te donderjagen De eerste hoopjes trof hij aan op de plek waar het rijshout lag en enkele de rijplaten Toen hij steeds meer hoopjes vond, sloeg hij aan het twijfelen. 'Dit kan een ge wone rat niet gedaan hebben Zulke hopen maakt die met.' Zijn vermoe den dat het een mol betreft, werd bevestigd door Blekendaal, die on der andere op de Hondsbosche Zeewering mollen bestrijdt Uit de omvang van het graafwerk leidt die af dat het om één mol gaat De dwaalgast houdt zich momenteel op ten oosten van de weg naar de NlOZ-haven. Timmer 'Het moet niet gekker worden. Het beest heeft al gangen in de kruin van de dijk ge graven. Als dat doorzet en er dringt bij een extreem hoog tij water in de kruin door, kan er een stuk uit de dijk spoelen. Dat moeten we met heb ben.' Klemmen Uit de verspreide ligging van de ho pen leiden Timmer en Blekendaal af dat de mol zijn hol wel eens onder de asfaltweg kan hebben gemaakt. Po- vandalen een bloempot om een telefooncel (Foto Bet1 Koning) 'Problemen met de openbare orde spitsen zich vooral toe op De Koog', leidde W. van Vemde, commandant van het politiedistrict Den Helder- Texel, af uit de zojuist gereedgeko men seizoensevaluatie. De proble men zijn volgen de politiechef niet toegenomen '1998 is een redelijk normaal seizoen geweest. U mag zich op Texel gelukkig prijzen met de handhaving van de openbare orde en de politiebezetting.' De betrekke lijk rust heeft volgens hem een be langrijke oorzaak: 'U weet de goede van de kwade recreanten te schei den.' Handhaven Ook de politiechef liet niet blijken welke uitgaansregeling zijn voorkeur heeft. Gutker zegde toe vóór het nieuwe jaar met een opzet te ko men 'Welke het ook is, de afspra ken die we met z'n allen maken, moeten door de politie zijn te hand haven. Anders zal alles binnen an derhalf jaar weer bij het oude zijn en is het een papieren tijger geweest De burgemeester noemde de politie bezetting in dit verband als een be langrijke beperkende factor Vol gens commandant Van Vemde zit er voor Texel voorlopig geen uitbrei ding van de politiemacht in het vat. Gutker wees erop dat nieuw uitgaansbeleid alleen zin heeft als politie. Justitie, gemeente, de burge rij en de horeca hierbij worden be trokken. 'Er moet ruimte zijn om naar elkaar te luisteren In uitbreiding van de dorpswachten, hetgeen een extra kostenpost voor de gemeente ople vert, kon hij zich wel vinden. 'Mits dit doeltreffend is.' Drugs Naast grote groepen die op weg naar hun overnachtingsplaats voor vernielingen en overlast zorgen," noemde de politiechef drugs problemen als een ander punt van zorg waarop de aandacht blijft ge richt 'Er zijn een aantal aanhoudin gen verricht, waarop Justitie goed heeft gereageerd.' Uit de seizoensevaluatie bleek ver der dat het aantal meldingen over geweld dit seizoen is gedaald van 31 naar 20 gevallen. Daarentegen steeg het aantal aangiftes over ver nielingen en overlast van 150 naar 180. De meldingen inzake geluids overlast waren afgenomen van 57 naar 40. 'Al speelt het wellicht een rol dat mensen moe zijn van het bel len.' Het aantal verkeersongevallen met materiele schade daalde van 90 naar 70. Inzake drankmisbruik lie pen 7 personen tegen de lamp, te gen vorig jaar 12. al kan dat verband houden met minder controles Ille gaal slapen in campers noemde Van Vemde strafrechtelijk een probleem dat moeilijk is aan te pakken. 'Een creatieve oplossing zou beter zijn Van Vemde moedigde Texelaars aan zodra ze het gevoel hebben dat er onvoldoende is gedaan met hun Achter een wand in een slaapkamer aan de Loodssingel in Oudeschild ontstond zondagochtend even voor 11 00 uur brand, waarschijnlijk als gevolg van kortsluiting Eén van de bewoners kon door het luik naar de ruimte Ie sluiten de zuurstoftoevoer stoppen, waarna het vuur langzaam gingen om het dier met klemmen te vangen hebben tot dusver geen suc ces gehad. 'Er komen nog steeds nieuwe bij. Zo'n dier komt om de vier uur naar boven om lucht te happen Toch zijn er enkele klemmen afge gaan. 'Maar dat kan ook een andere oorzaak hebben, bijvoorbeeld door dat een schaap een gang heeft dichtgetrapt.' Hij sluit echter niet uit dat de mol een tik van een klem heeft gekregen. 'We merken aan het aantal nieuwe hopen dat het dier minder actief is geworden. Blekend aal heeft me verteld dat mollen geen witte bloedlichaampjes hebben en een infectie niet overleven. Zekerheidshalve zijn maandag toch maar drie nieuwe klemmen gezet. Woensdag komt Blekendaal naar Texel om te kijken of er wat in zit. Lees verder pagina 5 (Advertentie) uitging. Gealarmeerde brandweer lieden hoefden weinig meer te doen dan smeulende spulletjes naar bui ten te brengen, waar ze werden ge blust. Het ging onder meer om speelgoed en een paar tassen. Ook ontstond enige schade als gevolg van rookontwikkeling fFoto Joop Rommets) CfiKM i f» bd bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'? Folder verkrijgbaar op Spi nbaan 6.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1