Cjrotn ^warts jexeh in het ToTN— Na tweeën niemand meer naar binnen Waterschade net als een loterij 'Veel geleerd van eerdere ervaring' schoonmaak! Grote Horeca stelt nieuwe uitgaansregeling voor: Smash'68 viert 30-jarig bestaan 2 Koger tennisclub 'van de baan' 5 Scholen weer computer rijker 5 Het hossie van Harry 5 TEXELSE ^COURANT PJÏoek UJlm (Tlets expert schoorl Aanpassing gymzaal Jan Drijverschool (te) kostbare zaak Bliksem schakelt ISDN-telefoons vijf uur uit Komst predikanten nu ook officieel ngere boete voor outparkeerders Brandweer zoekt versterking in De Cocksdorp >trop verschilt per boerenbedrijf \orszel Gemalen zijn regen de baas Larixpalen al na drie jaar verrot Cursussen ouderen Wethouder opende 'Wereldschool' EXPERT, DAAR WORD JE WIJZER VAM. iÊfllCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11328 VRIJDAG 30 OKTOBER 1998 Uitgave- Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv sinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG NNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcmeuws@tref nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) UitActief 7 'fwarv jt'th u bil bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NauiA drogisterij NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Gratis schoonmaak Op zaterdag 31 oktober, van 10 00 tot 16.00 uur. geven wij uw videorecorder een grondige schoonmaakbeurt* Gratis! En klaar terwijl u wacht Voor de reparatiekosten van defecten die eventueel aan het licht komen, krijgt u bovendien direct een prijsopgaaf Ook gratis1 Expert, daar word je echt wijzer vanl WAAIDER5TRAAT 33-35, DEN BURG, TEL 0222-312550. "ztT. if 'TA' :«n c! 'tjuirtki 11 (Advertentie) vervanging van de oude palen, die eerst los moeten worden gemaakt van de nog gave afrastering, heeft US uitbesteed aan aannemersbedrijf Tatenhove. Er komt geen prikkel draad meer langs de bovenkant van de palen, wegens het risico op ver wondingen. Om van het zaaltje bi] de Jan Drijverschool een volwaardige gymnastiekzaal te maken, moeten aanzienlijke kosten worden ge maakt Veel geld zou gaan zitten in het vergroten van het vloer oppervlak, van 14x7 meter naar 21 x 12 meter. Dat antwoorden b en w op een vraag van Texels Belang in de algemene beschouwingen. TB vroeg daarin om een kleinschalige aanpassing, maar volgens het col lege zou die nauweli]ks tot sport- techmsche verbeteringen leiden De afgelopen nacht heeft zich op Texel een telefoonstoring voorge daan die vijf uur heeft geduurd. Ge durende die tijd waren alle ISDN- telefoonlijnen buiten werking. Het ongerief ontstond gisteravond omstreeks 10.00 uur. Als gevolg van onweer en de daarmee samenhan gende statische elektriciteit deed zich een defect voor in de software van de telefooncentrale van Alkmaar-Over- die waarop onder meer de ISDN-lij- nen van Texel zijn aangesloten. Alle volgens dit systeem werkende toe stellen vielen uit, wat een regen van klachten bij de storingsdienst veroor zaakte. Het opheffen van de storing bleek een eenvoudige handeling ('resetten'). Om 03.00 uur was alles weer normaal in werking. Aan de Spinbaan in Den Burg sloeg de bliksem gisteravond in Bij de be drijven Hordifood en Van der Vis ont stond hierdoor schade. De aanstelling van Marco Roepers en Rianne van Zessen als predikanten bij de Geretdrmeerde kerk van Den Burg is een feit Dat is het gevolg van het met goed gevdlg afleggen van zijn laatste examen door Roepers dins dag in Hardenberg. De komst van het echtpaar was sinds het begin van deze maand al zeer waarschijnlijk, maar omdat Roepers op dat moment nog geen predikant was, kon hij offi cieel nog met worden beroepen. De beide echtelieden zullen het predikantschap samen bekleden De dienst waarin zij worden bevestigd, is vastgesteld voor zondag 17 januari. (Advertentie) twee uur 's nachts geen mensen meer naar binnen in horecabedrijven, alleen nog naar buiten. En een proef en zonder een vast tijdstip waarop alle lokaliteiten leeg «ten zijn. Met deze sluitingregeling kan het beste een lig en geleidelijk vertrek van horecaklanten worden be- waarbij overlast wordt beperkt, vindt Horeca Texel, gisteren het officiële standpunt aan het gemeentebe- wr kenbaar maakte. de horeca van de '1'. het tijdstip ïop niemand meer naar binnen in de 1-2-3 regeling af wil, lie- |eondernemers al eerder blijken. boete voor foutparkeren (offi- 'naheffingsaanslag parkeer- istingen') wordt verhoogd van naar f82,-. is mogelijk door een recent netsbesluit en moet worden tn als prijsindexering. De les zijn namelijk sinds 1990 verhoogd terwijl de kosten net het controleren van het leergedrag zijn gemoeid, wèl jestegen. Iaat dus om een inhaalslag om in de pas te komen met de inontwikkeling. Voortaan zullen betes elk jaar trendmatig wor- angepast. erhoging gaat 1 januari in en lent f 20 400,- aan extra inkom- voor de gemeente. Daarbij it ervan uitgegaan dat het ko lde jaar ongeveer even veel boe- zullen worden uitgedeeld als dit 1200 kosten die de gemeente heeft de parkeercontrole zijn daar- echter met gedekt. Dat zou pas geval zgn als de boete f 120,- zou lagen. Men is echter gebonden het door het kabinet vastge- Je maximum. De '2' verloor aan Inhoud, doordat ondernemers die het geluid niet om laag draaiden, niet op de bon werden geslingerd. Gevolg was dat tegen drie uur de kroegen massaal leeg liepen. 'Van een afkoelingsperiode is geen sprake meer', zegt Jook Nauta, voor zitter Horeca Texel. 'Feitelijk is alleen het sluitingstijdstip naar drie uur ver schoven.' Bij het ontwerp van een nieuwe rege ling moet volgens de horeca rekening Voor de post De Cocksdorp van de vrijwillige Brandweer Texel dreigt gebrek aan mankracht. Bin nenkort gaat daarom een wer vingscampagne van start, uitslui tend gericht op noordelijk Texel, waarbij getracht zal worden vier nieuwe brandwachten aan te trek ken. De huidige sterkte van het totale korps bedraagt 48 personen terwijl het er 50 zouden moeten zijn. Vol gend jaar komen er nog enkele va catures bij, onder andere door ont slag wegens het bereiken van de 55-jarige leeftijd Onder andere ver trekt iemand van de toch al mager bemande post De Cocksdorp Het ideaal is om in Texels hoge noorden 12 krachten beschikbaar te hebben terwijl het er thans acht zijn. teel de volledige landbouw- istop het eiland nog lang niet fegrond is, lijken de problemen «Ier groot dan elders in het I. Gerard van Heerwaarden van roLatuco spreekt niettemin van 'rampzalige situatie'. 'Maar het el als met een loterij: niet ieder- lis in gelijke mate door de nat- *id getroffen.' er is dat een aantal Texelse land- teers met flinke stroppen kampt, Rvan het nu nog maar de vraag is enige financiële compensatie snover staat. De regering houdt tand nog op de knip en het effect prijsverhogingen is minimaal Heerwaarden schat dat van de hectare aardappels op het ei- er nog 120 a 130 in de grond ft, waarvan zo'n 100 poot- lels. Van de oogst die wél in schuur ligt, kampt een deel met tofdoor verstikte aardappels. Van suikerbieten zit naar schatting nog 'een derde deel in de grond. Op 'ere percelen gaat de kwaliteit van Mud er niet op vooruit. 'Het is 'altijd zo dat deze percelen slecht ^'szel houdt zich een weekje *M| in De Zandkuil. ontwaterd zijn. Met zulke hoeveelhe den kan de drainage het gewoon niet aan Waar wel bieten kunnen worden gerooid, komt nog een ander pro bleem om de hoek kijken. Door de geringe aanvoer uit de rest van het land overweegt de fabriek de verwer king tijdelijk stil te zetten. Winterbloemkool De nattigheid ondermijnt ook de winterbloemkool en wortelen die nog op het land staan. Het graan hebben de boeren wel van het land weten te krijgen, al ging dat op laat geoogste partijen ten koste van hoge droog- kosten. De oogst op goed ontwaterde percelen lelies gaat door, al kost het rooien en verwerken veel extra moeite. Voor bollen die net zijn ge plant, zoals narcissen, of nog in de grond moeten, biedt de ondergrond een matige uitgangssituatie voor het komende groeiseizoen. Schaarste? Volgens Jan Boon van Handelshuis Hettema zitten van de poters die via hem onder contract staan nog 60 van de 460 hectaren in de grond. 'Het betreft in hoofdzaak aardappels op gehuurd land, dat niet of onvoldoende is gedraineerd. Een gedeelte daarvan kan als verloren worden beschouwd, maar met de rest kan het - mits het weer opknapt - nog goed komen.' Over de opbrengst en kwaliteit van de wèl geoogste knollen laat Boon zich tevreden uit. 'Er was hier pas nog een delegatie uit Israël, een land dat tot de meest kritische afnemers behoort. Maar ze vonden de poters prima. Ik verwacht dat alles voor export kan De telers die hun poters (grotendeels) wél binnen hebben, zullen hiervoor door de schaarste volgens Boon niet meer geld krijgen, omdat de prijzen al eerder zijn vastgesteld. Toch zijn er op Texel al exportorders geannuleerd, omdat niet op tijd kon worden geleverd. 1974 Ervaren rotten weten dat water overlast in de herfst een terugkerend probleem is. Zo was 1974 een be rucht jaar. waarin menig akker onbe gaanbaar was voor rooimachines. Toch was niet alles verloren. Op hoeve 'De Propagatie' in Eierland van Dros werden na een zachte winter eind februari suikerbieten gerooid. En op Jachtlust (tegenwoordig Vogel vreugd) van Gerard van Maldegem werden nog klokgave aardappels geoogst. Texel is wel nat, maar van water overlast zoals elders in Nederland is geen sprake. Waar woensdag elders 100 mm in één etmaal viel, kreeg Texel 'maar' 15 mm te ver werken. De capaciteit van de ge malen is met ongeveer één mm per uur voldoende om dat weg te ma len. Om problemen voor te zijn heeft waterschap Hollands Kroon de inspecties opgevoerd. Continu draaien is er voor de gema len niet bij Wegens de hoge stand van het zeewater heeft het water schap de stormschuiven al een paar keer moeten sluiten. De kritische grens van 1 80 meter boven NAP werd afgelopen week drie keer over schreden. Hierdoor kon het binnen water een paar uur niet worden ge spuid. Enige verhoging van het waterpeil In de sloten is daarom niet te voorkomen, maar alarmerend vindt het waterschap de situatie allerminst. Enige belemmering van de doorstro ming veroorzaakt ook het riet, dat in veel sloten nog met kon worden ver wijderd De maaimachines zouden wegzakken in de drassige akkers. Schouwmeesters van het waterschap gaan maandag het eiland over om de situatie te inspecteren Het water schap ziet nog geen reden om min der streng met de schouw om te gaan dan gebruikelijk Grondgebruikers die hun sloten niet hebben gemaaid, kun nen dus bericht verwachten. De oude heiningpalen langs de dijk staan nog amper drie jaar, maar moeten nu al worden vervangen. Het onbehandelde larixhout waar mee het Hoogheemraadschap van Uitwaterende Sluizen destijds de creosootpalen verving, is aan de onderzijde finaal doorgerot. Het experiment, dat zich uitstrekte over vele kilometers lengte, pakte duur uit. Creosootpalen gaan wel langer mee, maar de belasting die de teer voor de omgeving met zich meebrengt, wil US niet op haar geweten hebben 'We gaan heel voorzichtig met het milieu om', aldus Jan Vonk van US. Zo maakten de geteerde hekken plaats voor gegalvaniseerd staal en de paal tjes voor blank hout. Het larixhout. dat elders in de Noordkop wel gaaf blijft, bleek op Texel een slechte keus. Langs bepaalde dijkdelen is het on dergrondse deel zelfs al na een jaar doorgerot. Voor de vervanging ge bruikt US onbewerkt hout van de tamme kastanje, een steviger soort die het naar verwachting zeker tien jaar moet volhouden. De tijdrovende Kees Vlaming en Kees Koopman van aannemersbedrijf Tatenhove werken in opdracht van Uitwaterende Sluizen al weken aan de vervanging van de heining langs de waddendijk. In hun handen hebben ze een paal van larixhoutdie volledig is doorgerot (Foto Gerard Timmerman) worden gehouden met de belangen van het uitgaanspubliek en de exploi tant en van de burgerij Publieks- vriendelijkheid, aansluiting op het uitgaanspatroon, voldoende exploitatiemogelijkheden voor de horeca en ondernemersvriendelijk zijn zaken die een moeten mee wegen. Maar ook een rustige en ge spreide gang naar huis. de belangen van logiesverstrekkers en dorpsbe woners en de handhaving zijn van belang. Van een gezond uitgaansklimaat kan volgens de ondernemers alleen sprake zijn als de nieuwe regeling onderdeel uitmaakt van een stelsel van maatregelen. Goede handha ving, toezicht, preventie, vervoer en voorlichting moeten daarvan onder deel uitmaken Horeca Texel wijst duidelijk op een eigen verantwoording voor de onder nemers. 'Maatregelen als beëindiging van muziek en amusement, licht op sterkte brengen en beëindiging van de drankverstrekking zorgen er voor dat de bedrijven op tijd leeg zijn Niet- loyale ondernemers moeten via een rechtvaardige sanctie op hun verant woordelijkheid worden gewezen Het plan van de horeca komt nadat burgemeester Gutker vorige week bekendmaakte nog dit jaar met een voorstel voor de nieuwe uitgaans regeling te Zullenkomen Dat moet breed gedragen zijn en goed handhaafbaar Er zijn nog enkele plaatsen vrij op de kookcursus voor mannen, georgani seerd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT). Ook de cursus country- en westerndansen en de fotocursus biedt nog enige ruimte. Meer informatie bij de SWOT, tel. 31 26 96 Leerlingen van de Wereldschool' luisterden de officiële opening op met muziek In bijzijn van de 'buren' van de Jan Drijverschool, andere genodigden en uiteraard de 38 leerlingen en hun leerkrachten zelf, heeft wet houder Nel Eelman in Den Hoorn gistermiddag officieel het school tje voor asielzoekerskinderen geo pend. Het containergebouwtje kreeg daarbij de naam Wereld school. De naam hebben de kinderen zelf bedacht. Voor de buitenstaanders legde de wethouder uit dat er twee betekenissen aan kunnen worden toegekend Er is zowel sprake van een 'fantastische school' als van een school waarin plaats is voor kinderen uit de hele wereld. Dat was niet teveel gezegd, de kinderen zijn afkomstig uit onder meer Afghanistan, Iran, Irak, Turkije, Bosnië, Slowakije en de voor malige Sowjet-Ume Het gebouwtje, dat achter de Jan Drijverschool staat, is al sinds 24 au gustus 'in bedrijf'. Van buiten ziet het er wat kaal uit, maar binnen is het knus en verschilt het in niets van een 'gewone' school. Een flinke tegenstel ling met de Bruinvis 2 gevestigd in het nogal haveloze Oudeschilder Groothandelsgebouw waarin de eer ste 'lichting' asielzoekerskinderen enkele jaren geleden onderwijs kreeg 'Goede opvang regelen is niet gemakkelijk, omdat je op voorhand allerlei zaken niet weet: om hoeveel kinderen het gaat. wanneer ze ko men hoelang ze blijven. Maar we hebben geleerd van die eerste pe riode' betoogde Eelman, die vond dat nu sprake is van een volwaardige school. Ze sprak de wens uit dat kin deren zich veilig en geborgen weten. 'Dan komt het leren vanzelf Enthousiast De kinderen (en hun ouders) wonen in vakantiepark De Vogelmient en Walden Noord Dagelijks worden ze met busjes naar Den Hoorn gebracht, waar ze in een continurooster les hebben van 8.30 tot 14.15 uur. De Wereldschool valt bestuurlijk onder (Foto Joop ftommets) verantwoordelijkheid van de Jan Drijverschool De twee leerkrachten zijn speciaal aangesteld 'Joef' Souwie Dumker heeft de jeugd tus sen 7 en 12 jaar onder haar hoede, de kinderen tussen 4 en 7 jaar gaan - vier dagen per week - naar Ingeborg Halsema. De twee zijn enthousiast over de voortgang die de meeste pupillen maken, al stuiten ze elke dag op pro blemen. 'Er zijn veel wisselingen, omdat asielzoekers een andere sta tus krijgen en dan weer weggaan. Dat is moeilijk voor de kinderen, als ze wéér naar een andere school moe ten.' Een flinke hoeveelheid tact vragen ook de emotionele problemen die vluchtelingetjes uit oorlogsgebieden vaak hebben 'Sommigen reageren heel druk. anderen zijn juist helemaal in zichzelf gekeerd.' Heel goed gaat het met het aanleren van de taal. 'Daar ligt de nadruk op in onze lessen. Je moet veel aanwij zen tekenen, platen laten zien. En we gaan er regelmatig op uit: naar de supermarkt, de fietsenmaker, de dui nen. Aanschouwelijk onderwijs, daar gaat het om Sommigen spreken al aardig Nederlands, zij tolken weer voor de anderen Vooral de ouderen zijn erg gemotiveerd. Die moeten thuis vaak het woord doen en bijvoor beeld het contact met de advocaat onderhouden

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1