oordlustige fretten doden vele kippen TVL-ers in de rij voor wisseldonderdag Teso 'quoteert'kortingsbonnen Werkgroep verdiept zich in vleermuizen De thuiszorg zal ons een zorg zijn. Thuiszorg (j eslaagd TEXELSE COURANT Honden tonen hun behendigheid SORRT MEMBER GROOTTE KOMT IK MOET MO WBG, MROR MÜN COLLEGR'TiE KOMT U MORGEN AFDROGEN EM DIE ANDERE Bil 7>. DOF IK VOLGENDE WEEK - eet nu ook mevrouw G J van fegem-Boesveld die afgelopen Bg ontdekte dat vijf van haar 31 waren afgeslacht. Ze vond ze lm het hok. De overlevende kip- aten overstuur weggedoken. In ■val was de fret binnengekomen an gegraven gat en een gaatje stenen vloer van het hok. 'Jam- zegt mevrouw van Maldegem as erg gek met die beesten. Ze ïi net in de rui geweest en zou- weer gaan leggen. De reste- S kippen heb ik in de broeikas •an, want die is helemaal dicht, saar hopen dat we die fret van- Jachtopzichter Ed Drijver heeft li gezet'. lergelijks gebeurde twee weken fen al op het terrein van 'De ie Skuul' vlakbij de veerhaven |«erden geleden vier van de ze ipen doodgebeten. Dader gepakt ingrijker was de slachting in isje naast appartementenhotel ntia' aan de Pontweg, waar rvisser Freek van der Star uit eschild als hobby pluimvee it. Hier lieten maar liefst 16 kip- en kuikens het leven. Van der vond zondagmiddag de kada- over het terrein verspreid. De sde werd uiteindelijk nog groter, Inmiddels hebben zich nog meer ge vallen voorgedaan. Ook zouden tretten konijnen in hokken hebben gedood Verwilderd De fret is een marterachtig roofdier en is dus familie van bunzings. (boom)marters, hermelijnen en ot ters. Fretten van de soort die nu in op spraak is, worden ook wel bunzingfret of brilfret genoemd Het is de gedomesticeerde (tot huisdier gemaakte) vorm van de Noord- afrikaanse bunzing, die al door de Romeinen in onze streken werden ingevoerd om te worden gebruikt bij de jacht Vooral de witte (albino's) exemplaren zijn daarvoor geschikt omdat die na 'gebruik' makkelijk kunnen worden teruggevonden. Bij de jacht met behulp van fretten ra ken wel eens dieren zoek Omdat die verwilderden en zich voortplant ten bestaat in veel duingebieden van Nederland een frettenpopulatie, die een bedreiging vormt voor konijnen en vogels, dus ook voor meer zeld zame soorten als lepelaars. In de Muij worden wel eens jonge lepel aars door fretten gedood. Staats bosbeheer bestrijdt ze daarom fel waardoor de stand min of meer aan vaardbaar blijft Van bewust uitzet- VERVOLG PAGINA 1 tnd, wordt Texel volgens Harlaar achtergesteld bij de rest 'Het f gebaseerd op het aantal inwo- en de vraag naar zorg. Ook in Helder en de Wienngermeer aan wachtlijsten.' liet budget weer te laten aan- ïn op de vraag, oefent Thuis- jdruk uit op de overheid, omdat fnancier Univé afhankelijk is te politiek in Den Haag. 'Me- w De Vries en de overige Anbo- si doen er goed aan om hun 'daar te laten horen', adviseert laar. Volgens Henme Jansen is 'iet helemaal de schuld van Den 9 'Ik krijg al vanaf februari zorg tab nog steeds geen rekening tn En ik ken mensen met een pensioen, die voor drie uur zorg «eek slechts een eigen bijdrage ƒ5.- hoeven te betalen.' De in- »an deze gelden gebeurt overi- i niet door Thuiszorg zelf, maar 'het Centraal Administratie Kan en is met rechtstreeks van in- 4 op het budget voor de thuis- Waterhoofd #ns de voorlichtster staat de fu- hissen de voormalige Gezins- Texel (huishoudelijke hulp en 'deel verzorging) en de Stichting swerk (deels verzorgende en t'eegkundige taken) tot de stich- Thuiszorg met aan de basis van problemen 'Integendeel Eén ^stelling vergroot juist de effi- noy en geeft meer duidelijkheid f buiten. Mensen die hulp nodig ■ten kunnen bellen naar de zorg- (0223 - 650 270) Een onafhan- indicatiecommissie bepaalt 'op welke zorg ze recht hebben.' («strijdt kritiek dat door de fusie 9'0te organisatie een 'water- -'d' heett gekregen, waarbij al- f|aan de onderkant (verzorgen- is gesneden en het kader «tegement) ongemoeid is gela- Ons doel is: meer handen aan («d Dat bereik je niet door uit ing van het kader We voeren hsober beleid Elke ruimte die we «'budget hebben, wordt ingezet zorg, met voor kantoor- JOneel of -inrichting.' De fusie moet tot een betere samen werking tussen de voormalige ge zinszorg en de wijkverpleging lei den. Nu zijn beide organisaties nog in twee gebouwen gehuisvest, maar straks moet vanuit één lokatie wor den gewerkt. Momenteel wordt ge keken of het kruisgebouw aan de Schoonoordsingel voldoende moge lijkheden biedt. Een definitieve be slissing is volgens Harlaar nog niet genomen, maar wel in voorberei ding. Weerstanden Een aantal wijkverpleegkundigen ziet de samenwerking met argus ogen tegemoet. Ze zijn bang voor kwaliteitsvermindering en cultuur verschillen tussen de organisaties. Hoofdwijkverpleegkundige Liesbeth Mantel heeft er meer vertrouwen in. 'Iedere verandering leidt tot indivi duele weerstanden, maar dat is bij ons zeker geen tendens.' Dat de samenwerking in de praktijk nog niet geheel vlekkeloos verloopt, is volgens voorlichtster Harlaar van voorbijgaande aard. 'De tijd lost knelpunten wel op.' Het is niet de bedoeling dat, om kos ten te besparen, huishoudelijke hul pen andere zorg- of verpleegkun dige taken gaan doen. 'Daarvoor zijn ze met opgeleid. We moeten verant woorde kwaliteit blijven leveren, ook in de toekomst. We staan ervoor in dat onze medewerksters precies weten wat ze doen Particuliere zorg Mensen die op een wachtlijst komen of bij wie uit de indicatie is gebleken dat ze niet voor betaalde zorg in aanmerking komen, kunnen aan kloppen bij de Dienstenwinkel. Dit is een werkmaatschappij van de Thuiszorg in Den Helder, die zorg verleent door middel van particuliere hulpen (witte werksters). De zorg moet dan per uur worden betaald. Dat geldt ook voor mensen die extra zorg willen. Op Texel verleent het bureau 'Liever Langer Thuis' van Jan Vonk particu liere thuiszorg Mensen kunnen er terecht voor huishoudelijke hulp tot terminale zorg. De dienstverlening sluit aan op de groeiende behoefte aan extra thuiszorg, bovenop dat gene waarop men op basis van indi catie recht heeft. De extra zorg wordt door ziektekostenverze keraars in principe niet vergoed. zal alle aanvragers binnenkort uitge breid informeren. Piek/daltarief Naast wisselen op donderdag kan Teso de drukte op vrijdag en zater dag ook laten afnemen door op die dagen of op bepaalde uren van die dagen een extra hoog tarief in reke ning te brengen. Bij het huidige auto matische kassasysteem is dat zeer eenvoudig, maar dit systeem van piek- en daltarieven is minder 'vrij willig' en categorieën reizigers die men liever niet wil treffen worden er de dupe van Het ziet er daarom naar uit dat Teso dit tweede ijzer nog even in het vuur laat en eerst eens kijkt wat de donderdag-proef ople vert. Een combinatie van beide sys temen is natuurlijk ook denkbaar. Werkwijze De proef geldt voor de periode 1 april-1 november volgend jaar De logiesverstrekkers ontvangen de kortingsbonnen van Teso Daarop staat de naam van de logiesvers- trekker en de datum waarop de bon geldig is. De logiesverstrekker stuurt de kortingsbon naar de gast die op donderdag aankomt. De gast levert de bon in bij het Tesoloket in Den Helder en krijgt dan 50% korting op het tarief voor voertuig (ook aanhan gers en caravans) en inzittenden. In het meest voorkomende geval (per sonenauto met drie inzittenden) le vert dat een voordeel op van onge- veer f40,- Alleen originele bonnen (dus geen kopieën) geven recht op korting De bon moet dus op tijd bij de gast zijn wat inhoudt dat die gast enkele da gen tevoren geboekt moet hebben. I Niet uitgegeven bonnen worden door de logiesverstrekkers terug- gestuurd naar Teso, die aan de hand daarvan aan het eind van de proef precies kan vaststellen wat het j effect is geweest. behendigheid aanwezige toestellen te nemen. Gestreden wordt om de behendigheidswisselbeker van j Hondenclub Texel. De honden wor den in twee categorieën verdeeld kleine honden (met een schoft hoogte tot 40 cm) en grote honden 't (met een schofthoogte vanaf 40 cm), j Voor degenen die wat langer gele- den aan de behendigheidssport j hebben gedaan, biedt Hondenclub i Texel de mogelijkheid gebruik te maken van de toestellen op de drie 1 zaterdagen voorafgaande aan de wedstrijd (14. 21 en 28 november), j van 10.00 tot 12.00 uur op het trainingsveld aan de Haffelderweg Voor meer informatie. Marion Zijm, i tel. 314205 of Ruud van Holland, tel. 315804. Het kampioenschap op j 29 november begint om 9 00 uur Miranda Schade-Boon (31) is aan het College voor Logistiek in Purmerend geslaagd voor het En gelse vakdiploma Beroepsgoed- erenvervoer nationaal en internatio naal. drama. De twee scharrel en ven Jan Kikkert van 0 en Burgaan het Molwerk si niet meer. Toen Kikkert en trouw zondag terugkeerden een weekendje troffen ze de en levenloos aan in het hok, gebeten door een fret. Zoiets eert meer. Het zou dan ook enieuws zijn, ware het niet dat lintal kippen dat de laatste \tn op Texel door fretten wordt eod veel hoger is dan nor- Het aantal slachtoffers inmiddels in de tientallen, zijn op Texel hun leven want diverse overlevende oudere kippen waren onherstelbaar van de kook en zijn inmiddels opgeruimd. Het plaatsen van een vangkooi door Ed Drijver had in succes: de fret zat er een paar dagen later in en kon worden doodgeschoten. De fret die twee weken geleden huishield onder de kippen van de fa milie P Kok aan de Rozendijk, liet zich nog sneller vangen. Het dier doodde 's nachts drie kippen waar van er één de kop werd afgebeten Twee uur nadat de vangkooi met aas was geplaatst zat de fret er in zodat ook hij onschadelijk kon wor den oemaakt ten als 'natuurlijk' middel om konij nen te bestrijden, is dus geen sprake. Bril De fretten die zich nu in de duinen ophouden zijn met meer wit, maar lichtbruin of bruin gevlekt Met de verwildering is namelijk ook de oor spronkelijke kleur min of meer terug gekomen. Met name rond de ogen heeft zich een donker masker ge vormd, dat aan een bril doet denken zodat de naam 'brilfret' ontstond Het is dus geen aparte soort. Moordlust Fretten leven van het bloed van hun slachtoffers Ze bijten zich vast aan de halsslagader en zuigen zich vol De aldus gedode prooidieren verto nen verder dan ook meestal geen verwondingen Mensen vinden hun kippen en soms ook konijnen 'zo maar' dood zonder te weten dat dit door een fret is veroorzaakt, teke nend voor de moordlust van de dier tjes is dat ze veel meer kippen do den dan voor het stillen van hun honger nodig is. Door hun pels lijken fretten groter dan ze zijn. Ze zijn zeer slank en kunnen via gaten van slechts enkele centimeters een kippenhok binnen dringen Normaal kippengaas is dan ook geen enkele belemmering. Wie zijn kippen tegen fretten wil bescher men moet een ren maken van halfduims gaas (dubbeltjesgaas) en dat minstens 30 centimeter in de grond graven. Bestrijding Staatsbosbeheer probeert de fretten in het eigen gebied onder de duim te houden door systematische bestrij ding In de broedtijd gebeurt dat door de vogelwachters en in de win ter houdt boswachter Maarten Stoepker twee keer een 'razzia' waarbij kastvallen in de lepelaars- kolome worden geplaatst. Voor de overige gebieden wordt het overge laten aan de vijf wildverzorgers van de Wildbeheereenheid Texel in hun respectievelijke rayons. Als coördi nator en medeuitvoerder dient jachtopziener Ed Drijver uit Den Hoorn. Dat gebeurt volgens schrifte lijk vastgelegde afspraken. Mede naar aanleiding van de 'explosie' van de laatste weken zijn woensdag de puntjes nog eens op de i gezet. Overigens staat allerminst vast dat het aantal fretten thans veel hoger is dan normaal. Waarschijnlijker is dat de dieren die doorgaans in de dui nen zitten, wegens verminderde konijnenstand het binnenland intrek ken om daar hun kostje te zoeken. Fret. De kleur kan variëren van geel/wit tot vlekkerig bruin. VRIJDAG 6 NOVEMBER 1998 vliegjes zitten. Eelman: 'Zodra het donker is, zie je niets meer Ze willen nog wel eens onder lantaarnpaals door het licht duiken, omdat zich daar vliegjes ophouden We zouden graag weten waar kolonies op Texel zitten. Als mensen een tip hebben, laat ze ons bellen.' Verbouwing Bij een winterse verbouwing wil nog wel eens een vleermuis tevoorschijn komen 'Mensen weten vaak niet wat ze er mee aan moeten Laatst kwam er ook eén achter een verwar ming in de wc vandaan, toen het te warm werd. Die hangt nu bij mij in de spouwmuur tussen de anderen in winterslaap.' Eelman. Bonnet en nog vijf anderen in de vleermuis-groep willen komend voorjaar excursies houden en men sen op andere wijze van informatie over vleermuizen voorzien. Maar ook willen ze 's morgens vroeg op De dwergvleermuis is één van de soorten die op Texel voorkomt. (Foto Sylsko Di/kson' Foto Fitisj pad gaan met detectors om zo kraamkolonies te ontdekken. Ook bestaan plannen om de vleermuizenstand op het eiland te bevorderen bijvoorbeeld door het ophangen van kasten en andere maatregelen. Enige hulp kunnen ze hierbij wel gebruiken Gegadigden kunnen zich melden bij Pierre Bon net (310 355) of Dirk Eelman (318 740) Zondag 29 november houdt Hondenclub Texel voor het derde jaar de Texelse kampioenschap pen behendigheid. Dit is de laat ste jaren uitgegroeid tot een echte sport waarbij de samenwerking tussen baas en hond optimaal dient te zijn. Samen moeten zij in zo kort moge lijke tijd een parcours van diverse hindernissen afleggen Bij het tweede onderdeel, de zogenaamde gambling, krijgen alle toestellen een puntenwaarde waarbij de combina tie binnen een bepaalde tijd zoveel mogelijk punten dient te verzame len. Bij de 'vrije' of 'eigenlijn' is de deel nemer vrij een nieuw parcours vol gens een eigen route af te leggen, waarbij de hindernissen slechts één keer genomen worden. Bij alle drie behendigheidsonderdelen zijn ap pèl, samenwerking en conditie van baas en hond van groot belang om zo goed mogelijk te presteren. Deelname is mogelijk voor ieder die met zijn of haar hond behendigheid doet of heeft gedaan Een vereiste is dat de hond in staat is alle bij de Ed Drijver met enkele door een fret doodgebeten kippen. Als de voortgezette proef met de donderdag als wisseldag geen succes zou worden, zit 'm dat in elk geval niet in de logiesverstrekkers. Leden van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers hebben zich zo massaal aangemeld dat Teso heeft moeten besluiten niet meer dan 300 kortingsbonnen (waarmee voor half geld van de boot ge bruik gemaakt kan worden) per donderdag uit te geven. Bovendien zullen deze bonnen niet gelijkelijk over de aan vragers worden verspreid maar vooral worden toegekend aan bedrijven met gasten die doorgaans een hele week blijven zodat ze niet alleen op de donderdag komen maar ook op die dag vertrekken. Toen Dirk Eelman ontdekte dat de spouwmuur in z'n woning aan de Schorrenweg onderdak biedt aan een kolonie vleermuizen, wist hij eerst niet wat hij ervan moest den ken. Totdat hij zich in de laat- vliegers ging verdiepen. 'Het blij ken héél bijzondere diertjes te zijn, nuttig en sociaal.' Ook bio loog Pierre Bonnet is mateloos geboeid door de nachtvliegers. Net als Eelman wil hij graag meer over de vleermuizen op het eiland weten. Ze roepen Texelaars die hun interesse delen op zich bij hun werkgroep aan te sluiten. Toen Eelman meer over de vleer muizen wilde weten, kwam hij in contact met Bonnet, die voor zijn werk in het Museon in Den Haag met dit onderwerp bezig was. 'Ik raakte er toen van onder de indruk. Anders dan de mensheid, die in 300 000 jaar een evolutie heeft meegemaakt, kom je bij vleermuizen nu nog vrijwel dezelfde soorten tegen die vijftig mil joen jaar geleden rondvlogen. Fasci nerend.' Van vleermuizen is bekend dat ze 'kijken' met hun oren. Ze zenden een soort sonarsignaal uit, dat zon- dar bat-detector met hoorbaar is voor mensen. Dat ze met hun ogen alleen contouren kunnen onder scheiden, betwijfelt Eelman. 'Ik kan het natuurlijk met wetenschappelijk aantonen, maar ze zien volgens mij veel meer dan we denken. Ik heb er eén in m'n hand gehad en zag het aan het koppie.' Ce laatvlieger is de vleermuizen- soort die op Texel het best gedijt. Het is een krachtige vleermuis, ter grootte van een merel, die goed be stand is tegen de wind. In de jaren tachtig heeft er ook een kolonie dwergvleermuizen in Den Hoorn rondgevlogen en later in Den Burg. Daarnaast wordt hier ook wel de ruige dwergvleermuis aangetroffen, omdat het eiland op de trekroute ligt. Van de laatvlieger zijn vier kolonies bekend, maar er moeien er veel meer zijn, misschien wel dertig. Ze bewegen zich in een straal van hooguit twee kilometer rond hun dagverblijf. Probleem is dat ze pas in de schemer naar buiten komen, op jacht naar vliegjes. Alleen wie scherp oplet, krijgt ze in de gaten. Bijvoorbeeld boven slootjes waar Teso is zeer behoedzaam bij het uit geven van kortingsbonnen omdat in elk geval moet worden voorkomen dat het op donderdag zo druk wordt, dat dan wachttijden ontstaan en een tweede boot moet varen Dat geeft grote problemen want dat is met mo gelijk zonder sterk verhoogde personeels- en andere kosten. Daarom voorlopig met meer dan 300 kortingsbonnen. De aanvragen van exploitanten van bungalows, appartementen en cam pings worden volledig gehonoreerd omdat in die sector meestal voor hele weken wordt geboekt. Voor ex ploitanten van hotels en kamers geldt dat met en die worden daarom 'gekort' Ze krijgen niet meer dan 20% van het gevraagde aantal kortingsbonnen, maar dat kan vol gend jaar dus anders worden Teso Niet minder dan 700 accommoda ties zijn voor de proef met de don derdag als wisseldag aangemeld. Het betreft zo n beetje alle soor ten: hotels, bungalows, apparte menten, logies met ontbijt- adressen, stacaravans, groeps- accommodaties, campings en kampeerplaatsen op boerener ven. Zowel kleine als grote logies verstrekkers doen mee. Van een succes kan pas worden ge sproken als blijkt dat ook voldoende gasten van deze regeling gebruik willen maken. Daar is op dit moment weinig van te zeggen al zijn er aan wijzingen dat de kreet 'Op donder dag voor half geld naar Texel' aan slaat. 'Volgend jaar om deze tijd weten we meer', aldus Herman Bak- iFoto Harry Oe Graat! Kö T V3n TeSO.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5