Zelfpluktuin bloeit )ndanks onenigheid VVV maakt na twee jaar eindelijk weer winst Nut en noodzaak van een tweede veerdienst Maatregelen sorteren succes qq Van alle kanten 00 TEXELSE 7 CoURANT Geen subsidie voor infocentrum Vestiging ENW blijft bestaan College verlangt extra sirenemasten van rijksoverheid Mammoeten in EcoMare Tentoonstelling op Eigen Wieken «KHUp; VRIJDAG 6 NOVEMBER 1998 de raadsvergadering van insdag moet op bevel van de [ler nog een voorbereidings- lit worden genomen voor 'het >el Middellandseweg 4', zo- lat in ambtelijk jargon heet. >us, want de bedrijfswoning Willem en Trudy Boersen er inmiddels al. 'Alles is in lieg met de gemeente gegaan, Iers waren we er helemaal niet begonnen. Het raadsbesluit dan ook weinig anders dan formaliteit zijn', denken de ei- aren van de zelfpluktuin. rorgen van het echtpaar Boer- lijken inderdaad voorbij Nadat omwonende families Wijnand, der Wal en Annyas hun bezwa ren een huis begin dit |aar on- »nd zagen verklaard, besloot de rechter afgelopen zomer dat i viel in te brengen tegen de nvan een bedrijfswoning Op de sdure had hij nog wel iets aan te ten. B en w hadden ten on- verzuimd een voorberei- •sbesluit te nemen alvorens ze artikel 19-procedure waren be nen, vond hij En dus moest daar Dg in worden voorzien, iets wat osdag ongetwijfeld zal worden egeld. Want de leden van de ge- mteraad hebben al in een eerder urn bijna unaniem hun steun aan de plannen van de sens. Aardbeien inlangs afgeronde bouw vormde jekroning voor het bedrijfje, dat sval een gat in de markt vond. jaar geleden werkte Willem bij een loonwerker. In de winter hij het rustig en als proef begon- ive daarom witlof te verbouwen, ging best goed Twee jaar later «ten we daarnaast 's zomers beien te telen', blikt Trudy Boer- terug. «itkwekerij werd gelijk een suc- maar onmiddellijk werd ook dui- dat er veel werk aan vast zat. teien plukken is een enorm Het viel niet mee om genoeg ineel te krijgen, met als gevolg ns kraampje meestal leeg was. en gegeven moment kwamen ensen met hun doosje het erf Zullen we zelf maar plukken? hebben er geen hekel aan Eigenlijk een prachtige oplos- auw viel het besluit om het ook ste proberen met bramen, fram- fm, verschillende soorten bes- en bloemen 'Dat was afwach- Er was wel een hoop vraag naar fruit, maar of de mensen het al- sal zelf van de planten wilden n, wisten we niet.' zelf plukken sloeg echter bijzon- aan en werd zelfs een toeris- fie attractie. 'Het is nu, na vier aenen op deze manier te heb- gedraaid, helemaal ingebur- 1 We hebben nu twaalf soorten en ongeveer driehonderd bloe- i Op zomerse dagen krijgen we swel een paar honderd bezoe- per dag Veel mensen hebben (lelijk tijd over. Opa's en oma's en voor de gezelligheid plukken hun kleinkinderen. En veel eren die vroeger zelf een tuin len, vinden het nog steeds leuk jam te maken Die komen hier maal graag. Voordeel is ook dat ie aardbeien op stellingen ver wen, zodat je ze ook nog kunt plukken als je vijfentachtig bent.' Weerstand Het welslagen van de zelfpluktuin is opmerkelijk, zeker in een tijd waarin de agrarische sector het overal moeilijk heeft. 'Dit is iets nieuws. Vol gens mij is het een verrijking van de mogelijkheden op Texel, naast wat bij Donatus, Wezenspyk en De Noordkroon wordt gedaan.' Maar terwijl de klanten direct en thousiast waren, moesten de Boer- sens bij anderen veel weerstand overwinnen 'De Texelse boeren reageerden stug. ..Dat zal wel niks worden", zeiden ze dan. Dat gold aanvankelijk ook voor de gemeente en zelfs voor de nutsbedrijven. Die wilden eerst met eens voorzieningen aanleggen op ons terrein, bang dat we er toch weer snel mee zouden moeten ophouden Het verzet van de buurt tegen een bedrijfswoning schrijft Trudy Boer- B en w hebben de gemeenteraad geadviseerd géén financiële steun te geven aan het toeristisch informatiecentrum Texel Info Ser vice (TIS) van Ray Girbes in De Koog. Het college vindt dat moet worden vastgehouden aan het be leid om alleen aan de VVV finan ciële steun te geven voor het ver strekken van informatie aan het toeristische publiek. Spreiding van het geld over meerdere orga nisaties wordt ongewenst gevon den. Girbes verhuisde in april van dit jaar met zijn informatiecentrum naar de Nikadel in De Koog. waar hij twee geschakelde panden in gebruik heeft In zijn verzoek aan de ge meenteraad wijst hij erop dat zich in De Koog en omgeving 2/3 van de toeristische slaapplaatsen van Texel bevindt, waardoor informatiever strekking in juist deze plaats in een behoefte voorziet 'TIS is een druk bezocht informatiecentrum en heeft sinds april bijna 10.000 bezoekers verwerkt. Op jaarbasis zullen dat er 15 000 tot 20.000 zijn' Waarbij hij aangeeft dat kinderen niet worden meegeteld evenmin als telefonische verzoeken om informatie. Het geven van die (gratis) inlichtingen kost ech ter veel tijd Zestig procent van de handelingen bestaat eruit. Girbes vindt echter dat hij in een behoefte voorziet en dat zijn activiteit een po sitieve uitwerking heeft voor het toe risme Dat veel klanten nu met meer naar Den Burg hoeven vindt hij ook goed voor het milieu omdat het ge motoriseerd verkeer erdoor wordt verminderd. Het is ook klant vriendelijk dat met name ouderen hun informatie 'om de hoek' kunnen halen. sen toe aan een vergelijkbare vorm van negativisme. 'Succes wordt je niet in dank afgenomen. Eerst von den de buren het allemaal prachtig, kwamen ze zelf ook regelmatig pluk ken. Maar toen we uitgroeiden tot een volwaardig bedrijf en duidelijk werd dat het wenselijk was hier ook te gaan wonen, toen rees plotseling protest Vervelend was ook dat ze niet met ons wilden praten en duide lijk zochten naar redenen om ons weg te krijgen. Moesten we bijvoor beeld in de gerechtelijke stukken le zen dat hier 's zomers dagelijks duizenden auto's langs de Middellandseweg staan. Maar zelfs toen de brieven van hun advocaat al bij ons op de mat ploften, waren er nog buren die bleven komen om te plukken...' Jammer Buurman P Wijnand zegt te betreu ren dat de familie Boersen het ge schil in de persoonlijke sfeer trekt 'Wij hebben een conflict met de ge meente Zij verwarren dat met de gedachte dat wij tegen hen zouden zijn. Dat is jammer. Ik heb helemaal mets tegen de zelfpluktuin.' Dat de omwonenden niet met de Boersens willen praten, is volgens Wijnand de wereld op z'n kop 'De gemeente heeft het bestemmings plan veranderd zonder ons daar vooraf in te kennen. Pas toen bleek dat zij weigerden onze belangen mee te wegen, zijn we naar de rech ter gegaan. Kennelijk maakt de ge meente pas tijd vrij om met je te pra ten als je een advocaat bij je hebt. Wijnand (en de andere buren) be raadt zich op verdere stappen 'Ik ben met van plan om te proberen de familie Boersen uit hun woning te ja gen Dat doe je met vind ik, terwijl in Kosovo huizen worden vernietigd. Het kantoor van Energie Noordwest (ENW) aan de Reijer Keijserstraat en de huidige personeelsbezetting blijft vooralsnog gehandhaafd. Dat meldt de energieleverancier naar aanleiding van de herstructurering van de organisatie in Noordholland, waarmee op termijn honderden ba nen zijn gemoeid. Manager algemene zaken, C Klaver van ENW, spreekt van een juridische fusie, waarbij ENW Kop van Noord holland is opgegaan in een organisa tie die de hele provincie bestrijkt. 'Voor Texel verandert er mets. Het aantal afnemers blijft hetzelfde, net als onze dienstverlening. Er is niets besloten dat hierin verandering brengt. De fusie heeft ook geen ge- volgen heeft voor het aandelenbezit van de gemeente in de energie maatschappij. Texel wordt er met rij ker op, maar ook niet armer. Willem en Trudy Boersen in hun zelfpluktuin. Overigens ziet mijn advocaat nog genoeg mogelijkheden om ervoor te zorgen dat het huis moet worden af gebroken. Maar ik heb liever dat we er op een andere manier uitkomen. Eigenlijk heb ik maar één wens en dat is dat onze belangen worden er kend: dat we geen overlast hebben van mensen, auto's of straks van kassen. Maar dan moeten zij het ini tiatief voor een gesprek nemen, of dat nu de gemeente of de familie Boersen is.' Kwetsbaar Of het nog goed komt met de buurt, moet dus worden afgewacht. Willem Boersen vindt dat hij zijn best heeft gedaan 'We zitten in een kwetsbaar gebied, dat weten we heus wel. Daarom hebben we ook gekozen voor een schuur van deze vorm. Voor minder geld hadden we een veel grotere schuur kunnen bouwen En ook het huis past hier volgens ons prima, dat kan iedereen zien We zijn in ieder geval blij dat het ein delijk allemaal wat rustiger is gewor den.' 'Succes wordt je niet in dank afgenomen. Foto Joop Rommets) Om zoveel mogelijk mensen in ge val van een ramp te kunnen waar schuwen, laten b en w zowel in De Cocksdorp als in Den Burg een sirenemast extra plaatsen. Bij de rijksoverheid dringen ze er op aan bovendien akkoord te gaan met masten in De Waal en in het ge bied tussen Oosterend, Oost en Zevenhuizen. Op dit moment staat op negen loka- ties een sirenemast Te weinig om iedereen te bereiken, zo is uit ver schillende testen gebleken Met name de hoorbaarheid in De Cocksdorp en het westelijk deel van Den Burg is sterk afhankelijk van de windrichting. Met de normering van het ministerie van Binnenlandse Zaken in de hand, kon het college zonder bezwaar be sluiten twee extra sirenes te plaat sen. Lokaties die worden voorge steld zijn een stukje land naast de benzinepomp aan de Pontweg en de brandweerkazerne in De Cocksdorp. Op die laatste plek zou gebruik kunnen worden gemaakt van de mast die er al staat ten be hoeve van het verbindingsnetwerk voor brandweer en ambulance. De kosten, die ƒ40.000.- per stuk bedragen, kunnen worden verhaald op de rijksoverheid. Dat geldt echter niet voor de sirenes die het college graag bij De Waal en ten noordoos ten van Oosterend zou willen plaat sen. aangezien daar volgens de nor men van Binnenlandse Zaken te weinig mensen wonen voor een 'ei gen' mast. Besloten is nu de benodigde ƒ80.000,- alvast te reserveren (en op te nemen in het concept investeringsplan 2000). maar tevens een brief naar Binnenlandse Zaken te sturen. 'De veiligheid van onze bevolking is een verantwoordelijk heid van het rijk', motiveert het col lege Voor het eerst sinds twee jaar heeft de VVV Texel in 1997 weer winst gemaakt. Logischerwijs wordt van een goed jaar gespro ken, zowel voor de VVV als orga nisatie als voor de gehele toeris tische sector op het eiland. De dreigende terugloop van (Duitse) bezoekers heeft niet plaatsgevon den. Voor 1998 wordt verwacht dat deze positieve tendens zich zal voortzetten. 'Ik ben hier toch wel erg blij mee', reageert directeur Veronica Bos ver heugd op het financieel jaarverslag. Toen ik in december 1996 begon, ontdekte ik allerlei zaken die met in orde waren Zoals het verlies waar mee werd gedraaid.' Ze stuurde aan op een reorganisa tie, die op verschillende plekken in het bedrijf merkbaar was. Door de afdelingen 'informatie' en 'reserve ringen' samen te voegen, is een af deling 'dienstverlening' ontstaan die effiqi.ëQter werkt Alle medewerkers kunnen in principe voor alle werk zaamheden worden ingezet, zodat een betere werkverdeling mogelijk is. In het najaar van 1997 werd een nieuw automatiseringssysteem geïntroduceerd waardoor alle boe kingen voor 1998 direct via het nieuwe systeem konden geschie den. 'Dan is dit toch wel een mooi resultaat In 1995 en 1996 zaten we in de min maar ook in de jaren daar voor ging het met zo goed. Relativeren Wel relativeert Bos haar eigen suc ces. 'Het gaat ook gewoon goed met Texel. Dat is altijd een onzekere fac tor, die je nooit helemaal kunt stu ren.' De mooie cijfers van vorig iaar zijn waarschijnlijk bovendien te dan ken aan de extra promotie-activitei ten in 1996. Zo werd onder meer dure radiozendtijd gekocht. De extra uitgaven die daarvoor moesten wor den gemaakt, leidden in dat jaar tot een negatief exploitatiesaldo. Het jaar 1997 wordt in financieel op zicht 'bevredigend' genoemd. De begroting hoefde in het algemeen niet te worden overschreden, het aantal boekingen via de reserve ringscentrale steeg en op perso neelskosten werd bespaard. Zoals voorzien kon een bedrag van ƒ125 874,- worden toegevoegd aan de algemene reserves. Noodzake lijk, omdat zowel in 1995 als 1996 stevig was ingeteerd op die reser ves Imagocampagnes Daarnaast kon ƒ100.000,- worden gereserveerd voor speciale promotiecampagnes. De verwach ting is dat de komende jaren veel concurrentie ontstaat op de toeris tische markt in Nederland Zo zijn er (landelijk) eigenlijk teveel vakantie bungalows gebouwd en is men overal bezig met vernieuwing en kwaliteitsverbetering, 'Het zal steeds moeilijker worden om ons te onder scheiden van de rest van Neder land', aldus Bos. 'We voorzien in de toekomst de noodzaak van dure imagocampagnes. Door deze spe ciale reserve op te bouwen, voorko men we ongewenste situaties zoals in 1996, toen plotseling extra promo tie nodig was waarvoor eigenlijk de middelen ontbraken Ook in 1997 werd al een aanzienlijk bedrag aan promotie uitgegeven, in totaal ƒ1.007.216,-. Dat is ruim twee ton meer dan de promotiebijdragen van de vier participanten (gemeente, Teso, TVO en TVL) binnen de stich ting. Een deel van de winst die uit de reserveringen werd gemaakt, is daarom direct aangewend voor pro motie. Telefoon Het aantal boekingen via de reser veringscentrale nam verder toe, tot zo'n 15.000 Vooral het aantal reserveringen voor een bungalow steeg Het aantal telefoontjes dat de VVV in 1997 kreeg, kende ook een forse stijging. Zo'n 140.000 maal werd iemand persoonlijk te woord gestaan, Daarnaast konden 10.000 mensen worden geholpen via het in april 1997 aangeschafte voice res ponse systeem. Hiervan werd (en wordt) vooral buiten kantoortijden gebruik gemaakt. In de meeste ge vallen willen de bellers weten wan neer de boot precies vaart. Aan de balie werden bijna 40.000 klanten geholpen. Perspectief De vooruitzichten voor 1998 zijn gunstig Bos 'Het aantal boekingen blijft licht stijgen en door de modernisering van de financiële ad ministratie is het mogelijk sneller een overzicht van de cijfers te krij gen. Vroeger was dat veel tijdroven der en werd het maar eens per jaar gedaan Nu kijken we ieder kwartaal of het nodig is om bij te sturen.' dagavond 20 november houdt t Mol in EcoMare een lezing mammoeten. Op deze avond wen ook fossiele botten uit de tijd laten determineren. Aan- 920.00 uur, toegang ƒ5,-. lezing gaat over de evolutie van 'moeten, hoe ze vanuit Azië in ad-Amerika terecht zijn gekomen 'oe ze zich daar hebben ontwik- Aan de orde komen rijke vind- 0sen van mammoetbotten: 'dmijnen in Alaska, teerputten in "ornië en dolines in Zuid-Dakota. s gelegenheid voor het bekijken determineren van botmateriaal tel Pleistoceen. Mensen die een uit de Ijstijd meenemen hebben k toegang. dete informatie: Arthur Ooster- h EcoMare. tel. 317741. ^vereniging Op Eigen Wieken het weekend van vrijdag 20 ^mber in d'Ouwe Ulo de jaar- tentoonstelling. Naast de vo- ^van de clubleden, is er een in- tf'ng van de landelijke taalclub voor vruchten- en m- ^neters. Sytske en Adriaan Dijk- r' houdt een foto-expositie over ^'s en flora uit Afrika. De vogels 'den woensdag 18 november ge- 7d. De provincie laat een onderzoek instellen naar de haalbaarheid van een tweede veerdienst. Bureau Traffic Test uit Veenendaal peilt hiervoor de mening van 450 Texelaars en inwoners van Den Helder en brengt eind december ad vies uit. Vooruitlopend op de resultaten pre senteren wij alvast een klein voorproefje. Voegt een nieuwe maatschappij iets toe aan de bestaande? En zo ja, is die dan ook wen selijk? En haalbaar? Kees de Graaf, havenmeester Oudeschild: 'Er is destijds wel een vergunning voor een aanleg- inrichting afgegeven door Rijkswaterstaat, maar als ze die inderdaad willen gebruiken, dan zou dat heel wat teweeg brengen. Tóen - drie, vier jaar geleden - werd al naar alternatieven gezocht, terwijl de situatie alleen maar minder gunstig is geworden. De druk wordt steeds groter, de seizoenen worden langer: de rek in Oudeschild is eruit. We zouden dus wel even om de tafel moeten om dat op te lossen. Die boot is natuur lijk ook gebaat bij een snelle aankomstplaats, die leg je niet achterin de haven. Maar ik moet nog zien of-ie er komt. Want hoe moet dat in de winter? Oudeschild heeft wegens de ligging vaak last van ijsgang. Ik denk dat zo'n ding dan heel gauw is uitgerangeerd Voorlichter gemeente Den Helder: 'Dat moet ik even navragen Ik zal kijken of ik één van de wethouders te pakken kan krijgen.' Anton Kooiman, eigenaar restaurant Noordzee: 'Of ik ervoor ben omdat ik in de drukke tijden dan mis schien gemakkelijker personeel van de overkant kan krijgen? Met zo'n vraag manipuleer je natuurlijk wel een mening. Maar inderdaad, nu pro beer ik de roosters zo aan te passen dat personeel dat nog van het eiland moet 's avonds niet hoeft te werken Dat is niet handig. Het zou in dat opzicht een voordeel zijn als er nog tot laat een boot vaart. Maar of ik daarom ook voor zo'n tweede boot ben7 Moeilijk Teso is nu een goed bedrijf, dat moet je niet ondermijnen met een concurrent. En ik betwijfel ook of het goed is voor Texel. Ja, voor bedrijven die mensen trekken die tot heel laat willen uitgaan. Maar dat geeft misschien alleen maar herrie En buiten dat. ik denk dat zo'n tweede veerdienst niet rendabel is. Wat hoe moet dat in de winter of als het zulk weer is als nu?' 5~:* Aad Boerhorst, aandeelhouder Teso: Een moeilijke zaak, wat vinden jullie er zelf van? Laat het maar zo blij ven. Ik ben pro Teso. Misschien moet het inderdaad gebeuren, een boot die 's avonds laat nog eens uitvaad Maar dat moet Teso dan verzorgen, niet een andere maatschappij.' Cor Westdorp, fervent schouwburgbezoeker: 'Een tweede veerdienst vind ik uiterst ongewenst, die zou alleen maar de krenten uit de pap halen. Daarvoor subsidie geven is helemaal van de gekke. Ik ben gewoon reuze tevreden met Teso, hoewel ik vind dat ze een slechte zet doen door voor schouwburgbezoekers af en toe de Koegelwieck in te hurenDie vervoert geen auto's en dat is met name voor ouderen een groot ongemak. Dat is ook de reden dat een tweede veer dienst geen soelaas biedt: zolang je te voet over moet, is er nauwelijks sprake van een uitbreiding van de service.' Anneke van Mil, bewoner van Oudeschild: 'Ik zou het helemaal niet zo verkeerd vinden, zeker niet als-ie wat langer doorvaart. Het blijft natuurlijk altijd rennen voor de laatste boot, of die nu om half tien of om half twaalf gaat. maar je mogelijkheden worden er in ieder geval groter door Als die boot vanuit Oudeschild vertrekt, zou ik er best iets meer voor wil betalen, om niet naar 1 Horntje te hoeven Bovendien denk ik dat een beetje concur rentie alleen maar goed is. Teso moet dan maatrege len nemen en misschien een derde ploeg inzetten of Texelaar-koding instellen. Dat lijkt me gunstig voor de Texelaars Wél vind ik het discutabel dat een nieuwe veerdienst rijkssubsidie zou krijgen. Het is particulier initiatief, dan moeten ze het ook zelf maar zien te red den.' Pascal Riemens, student: 'Ik zie het er niet van komen. Gezonde concurrentie is altijd goed, maar volgens mij kan zo'n veerdienst nooit rendabel zijn. Nog afgezien van de praktische proble men. Want hoe moet dat met het kaartsysteem? Gra tis van Texel naar Den Helder met Teso en terug met die andere maatschappij? Erg veel nut zie ik ook met. Later reizen omdat je dan kunt stappen, dat klinkt wel leuk, maar het openbaar vervoer stopt er na een be paald tijdstip ook mee en een auto kun je op die boot niet meenemen, heb ik begrepen Voorlichter gemeente Den Helder: (Een dag later) 'Ja eindelijk, het is gelukt. Het college heeft besloten medewerking te verlenen als daar door de officiële instanties om wordt gevraagd. Dat is niet nieuw, want enkele jaren geleden hebben we dat ook al toegezegd. Naar eventuele problemen, zoals parkeeroverlast, zullen we dan moeten kijken, als het zover is. Maar we zullen zo'n plan met tegenwerken.' e

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7