Raad verhoogt ÓZB ondanks 'slappe was' Herkansing voor oude' begroting Met het oog op komende projecten: pgfoting Eindelijk gerechtigheid? Eén van de drie VERTR0UWEN5 'ON" ZIEN f~- flR hr1 TEXELSE COURANT - urgemeester al thuis op Texel EN TH0N5 IRRT DE VOORZITTER CoMM/óSfE u HET riODEL "CARTOON" U ZIET HET VRLT WRT ROIM.MAAR TOCH EENVOUDIG VflN SNIT EN DA1 COLL£G£,V\R6TDRN PRRCHTIG RAN fcÜ ON7JE LRNDSRARD Ambtsketen krijgt allure Luistergeld voor lokale omroep 'Pielsteerte' op de Texelse hei? Gutker: discussie sluitingstijden in winter afronden Herstel Donatus als 'urgent' op monumentenlijst Mogelijk extra dorpswachten Pleidooi voor meer woningen Trofee voor 'kei van een afdeling' VRIJDAG 13 NOVEMBER 1998 WS een langdurige begrotings- gadering heeft de gemeente- t alle voorstellen van b en w ogenomen. Texel blijkt zó ruim ie slappe was' te zitten, dat de dgeen lastige keuzes hoefde te (en. De fracties zagen dinsdag i kans om nog wat extraatjes ie delen. Zo werd f50.000,- uit lokken voor de restauratie van apenboeten en f13.000,- voor idhulp aan het getroffen Mid- hAmerika. Ook kan de burge- ister een nieuw ambtsketen te- loet zien. Ondanks de riante inciële positie ging de raad ak- nd met verhoging van de onroe- i-zaakbelasting (OZB) met 3%. ie iets meer dan 'trendmatige' ging is volgens het college jdzakelijk om toekomstige ie investeringen mede te he iligen. kunnen onze ambities niet finan- en uit toevallige overschotten Als leen de huisvesting van welzijn- lellingen wilt regelen, ben je vol- d |aar al zes ton kwijt. Maar we ■n méér: verkeersveiligheid, ischapsbeleidsplan, om maar wat nemen. Dat is geen klein geld', de wethouder Peter Bakker (fi- ïiên). Enkele grote plannen ko- al in de raadsvergadering van uari a s. aan de orde Dan wordt dijk de meevaller van het rijk miljoen) verdeeld. Vrijwel alle es willen veel geld uittrekken de verharding van wegbermen. mogen besturen van Texel vind n groot voorrecht. Vanaf het eer- uur ben ik hier plezierig ontvan- en de onderlinge verhoudingen college en raad zijn goed. Dit gaf de gelegenheid me snel in te wer en onder u thuis te voelen.' amemend burgemeester Gutker aan het begin van de rotmgsvergadering positief terug de eerste twee maanden in zijn we functie. Op hun beurt lieten de isleden zich ook waarderend uit het functioneren van het nieuwe tge en de 'positief-kritische' sfeer raad. Wethouder Eelman (onderwijs): 1,5 ton voor gymzaal Drijverschool? Wethouder Bakker beloofde alle wen sen op een rijtje te zetten, zodat de raad een zorgvuldige afweging kan maken. De gemeenteraad hield zich redelijk aan de oproep van wethouder Bakker aan het begin van de vergadering Hij noemde de huidige florissante posi tie van de gemeente 'een lot uit de loterij'. 'Maar laten we voorkomen dat we straks het schip ingaan, omdat we op het moment van de euforie te roy aal zijn geweest met onze uitgaven.' Bakker riep de raad op tot een strakke begrotingsdiscipline. Gymzaal De fracties namen deze waarschu wing ter harte. Toch probeerden ze hier en daar extra geld los te peute ren. Met succes brak Texels Belang een lans voor aanpassing van de gymzaal van de Jan Drijverschool in Den Hoorn. Volgens fractieleider Dick Drijver kan voor f150 000,- een goed plan worden gemaakt. Hij kreeg wet houder Nel Eelman (onderwijs) zo ver dat zij een toezegging deed: 'Als dat bedrag voldoende rendement ople vert. ben ik bereid een voorstel in de raad te verdedigen De wethouder stelde voor de gymzaal te betrekken bij de algemene aanpassing van de school, in overleg met de bouw commissie. Over de financiering wordt een besluit genomen in de raad van februari. Het lukte Texels Belang niet om f15.000,- los te weken van het muziekonderwijs op de Texelse scho len. Het wekte bij de fractie bevreem ding dat dit project, waartoe de raad vorig jaar besloot, nog niet is gestart. Wethouder Eelman legde uit dat de voorbereiding veel tijd had gevergd, maar dat de lessen in januari begin nen. Ze toonde zich enthousiast en wilde de f15.000,-, die nodig is om het ien het voorspelbare verloop zal fnemend burgemeester Gutker tljn enige begrotingsvergadering lexel waarschijnlijk geen bijzon- herinneringen bewaren. Toch hel een historische gebeurtenis, betrof namelijk de laatste editie «stijl'. Volgend jaar zal de meer- ■beleidsnota 1999-2002) in mei li de rol van de begroting over zien. Van weemoed was dins- echter geen sprake links goede voornemens over hgheid en tempo (wethouder llmg vestigde zelfs een record) e de raad langzaam maar zeker lirt een moeras vol onderwerpen, enige variatie zorgde alleen een Mal moties. Maar de enige die 'rvan opgewonden raakte, was Ie Piet Roeper, die om de haver- maar de kopieermachine moest 'ren. Meer motie dan commotie izijn voor elkaar', was de gehele Heg en avond het motto. Wethou- t trokken zelfs ongevraagd 'het het Roeper deelt voor de zoveelste keer moties rond. project volgend schooljaar voort te zetten, absoluut handhaven Na deze uitleg drong TB met verder aan. Midden-Amerika Jaap Vlaming (GroenLinks) kreeg college en raad mee na een harts tochtelijk pleidooi voor een gift voor Midden-Amerika. 'Die ramp gaat je bevattingsvermogen te boven. Onze rijke gemeente heeft op de begroting geen fonds voor noodhulp. Laten we hiervoor een gulden per inwoner re serveren Waarnemend burgemeester Gutker stemde hiermee in, maar wilde geen vaste post op de begroting opnemen 'Dit zijn incidentele zaken, die je ge woon in de raad moet brengen.' Uit de post 'onvoorzien' zal nu f 13.000.- worden overgemaakt aan de lande lijke actie. Via een motie slaagde Jan Koolhof (CDA) erin f50.000,- vrij te maken voor het opknappen van schapen boeten. Weliswaar bestaat er al een regeling, maar daarbij krijgen boeren maximaal 70% van de kosten ver goed Koolhof wil de subsidie tot 100% opvoeren. Concreet betekent dit dat er zeker drie schapenboeten méér behouden blijven. Voor wethou der Daan Schilling (ruimtelijke orde ning) reden genoeg om akkoord te gaan. PvdA en D66 vinden de huidige subsidie voldoende en stemden te gen. Het voorstel werd met 12 tegen 3 stemmen aangenomen. Precario Namens de VVD deed Maria van der Spek vergeefs een poging om de precariorechten aan te passen. Zij stelde voor om de heffing op luifels, vlaggen en zonweringen te schrap pen. Wethouder Bakker wees erop dat de precariorechten voor de ge meente een sturingsinstrument zijn: 'We kunnen ermee aangeven wat we wel en met willen in het straatbeeld. Bijvoorbeeld spandoeken scoren hoog in de heffing. Als je dit soort zaken eruit haalt, ben je de sturing kwijt.' Wel succes had de VVD bij monde van Martin Trap met het voorstel voor een nieuw ambtsketen (zie ander ar tikel). Een poging van Maria van der Spek om het OZB-tarief ongewijzigd te laten, haalde het niet. Ook een gezamenlijk initiatief van D66 en PvdA om de stijging tot 2% te beper ken, kreeg onvoldoende steun. boetekleed aan', hoewel het vuur hen met na aan de schenen werd gelegd. En over ad hoc-uitgaven, zoals de 100% restauratie van een drietal schapenboeten en -als klap op de vuurpijl- een nieuw ambtsketen, werd niet moeilijk gedaan Al met al was de gemoedelijke sfeer toch een prettige gewaarwording na het gehakketak van de afgelopen vier jaar. De nieuwe raad heeft duidelijk een frisse start gemaakt en heeft in financieel opzicht de wind mee. De vergadering was vooraf at van veel spanning ontdaan. Dankzij de goed gevulde schatkist hoefde het college geen vervelende bezuinigin gen voor te stellen. Belangrijker nog was dat de raad de forse meevaller van het rijk pas in februari mag ver delen. Maar liefst een miljoen ligt er te blinken. Voor vergadertijgers en burgemeester Gutker is er dus een herkansing. Je zou zelfs kunnen zeg gen dat het begrotingsdebat dan pas echt begint. Wie weet kri/gen we dan toch nog vuurwerk. Dit is één van de drie schapen boeten die op de nominatie staan om volgend jaar te worden gerestaureerd met behulp van de door de gemeenteraad toe gekende ruimere middelen. Het is Maaikeduinweg 5. eigendom van Simon Ran Het gebouw staat te boek als een 'fraai in het landschap gelegen boet met rie ten dak'. De boet staat 300 me ter van de weg en is niet bijzon der oud. gebouwd in 1924 in opdracht van K.W. Roeper uit Waalenburg. De bouwkundige toestand gaat hollend achteruit. Werd bij de opname in 1986 nog gesproken van een redelijke staat, thans is het een bouwval. Er zitten gaten in het riet en de schapen lopen in en uit door deuren die zijn weggerot. De andere binnenkort te restau reren boeten staan aan de Veensetangweg en in Oost. Ook deze boeten verkeren in slechte staat. In tegenstelling tot de in druk die in de raadsvergadering is ontstaan, is het niet zeker of het herstel van deze drie ge meentelijke monumenten voor 100% zal worden gesubsidi eerd. De betreffende motie die op voorstel van het CDA is aan genomen. zou volgens een ambtelijke woordvoerder niet zonder meer uitvoerbaar zijn. Het probleem moet in overleg met de betrokkenen worden op gelost. (Foto Harry do Graal) Burgemeester Gutker toont de raad zijn ambtsketen. (Folo Frans Hopman) De nieuwe burgemeester krijgt een ambtsketen met uitstraling. Het hui dige exemplaar wordt op voorstel van Martin Trap (VVD) vervangen. Het raadslid verraste zijn collega's dins dag tijdens de begrotingsvergadering met deze schijnbaar ludieke inval. Hij bedoelde het echter serieus. Bij het afscheid van burgemeester Van Rappardwas Trap erachter gekomen dat de ambtsketen weinig méér dan een hol. blikken ding was. Waarnemend burgemeester Jaap Gutker gaf meteen zijn zegen. 'Ik ben er een van een ander gewicht ge wend. Misschien is het wel tijd om de ambtsketen aan te passen aan de hedendaagse welstand van dit ei land. ..'De motie die de VVD hierover indiende, kreeg steun van een royale (Foto Gerard Timmerman) minderheid. Pieter de Groot (D66) vond het allemaal maar niks. 'Laten we eerst een fundamenteel onder zoek instellenzei hij cynisch Ook de PvdA en Adhur Oosterbaan (GroenLinks) stemden tegen. De gemeente heft volgend jaar twee gulden 'luistergeld' voor Radio Texel De raad ging dinsdag met deze maat regel akkoord. VVD, PvdA en D66 stemden tegen 'Een principe kwestie', aldus Maria van der Spek (VVD). 'Je moet geen luistergeld op leggen voor een product dat de men sen niet afnemen.' Pieter de Groot (D66) wees in dat verband op een onderzoek, waaruit bleek dat slechts een klein percentage van de Texelaars op de lokale omroep zou Staatsbosbeheer houdt vast aan het inzetten van Drentse heide- schapen in natuurgebieden op Texel. Op aandrang van de CDA- fractie pleitte het college van b en w onlangs bij SBB voor het laten begrazen door schapen van het Texelse ras. Vergeefs, want SBB is van mening dat de Drentse soortgenoten beter resultaat op leveren. Hans Roeper (PvdA) kwam tijdens het begrotings debat met een grappig bedoeld alternatief: 'Laat SBB gebruik maken van terug te fokken Texelse pijlstaarten.' (Het oor spronkelijke ras, waaruit het hui dige Texelse schaap door krui sing is voortgekomen. -Red.) Het idee sprak wethouder Schilling wel aan 'Als pielsteerte nóg be ter zijn. kunnen we SBB schaak mat zetten Het beleid inzake uitgaansregels, sluitingstijden van de horeca en openbare orde moet komende win ter worden aangepast. Burge meester Gutker zei dinsdag te streven naar behandeling in de raadsvergadering van februari, zodat de nieuwe maatregelen in het seizoen daadwerkelijk van toe passing zijn. Gutker vond dat de discussie zich nogal toespitste op de 1 -2-3 regeling 'Natuurlijk is dat een belangrijk onder deel Maar als je een echte oplossing wilt. moet je kijken naar de samen hang van de problematiek.' Volgens Gutker is de laatste tijd ach ter de schermen al veel voorwerk verricht door politie, justitie en ge meente. Het maken van een goed totaalplan kost echter tijd. Gutker vroeg nog even het geduld te bewa ren Om die reden wilde hij nog niet reageren op de standpunten van de raadsfracties. Wel lichtte hij een tip van de sluier op: 'Leefbaarheid moet de grootste rol spelen.' De waarnemend burgemeester gaf aan dat geen wonderen moeten wor den verwacht 'Men mag niet ver wachten dat ik een knoop in een wa terstraal kan leggen... Al doe ik wel mijn best daartoe.' De stolpboerderij van Sint Donatus ondergaat stukje bij beetje een res tauratie. Het zuivelbedrijf heeft zelf al één en ander aangepakt, zoals de zuidwestkant van de rieten kap. Maar de tand des tijds heeft ook andere delen van de hoeve aangetast, die nog moeten worden opgeknapt. Ge zien de hoge kosten is gekozen voor een gespreide aanpak. Bij toeval kwam Marc van Rijsselberghe erach ter dat de boerderij als urgent staat genoteerd op de monumentenlijst van het rijk, zodat er aanspraak kan wor den gemaakt op subsidie. Van de ƒ171.109,78 die de aannemer heeft begroot, komt de helft in aanmerking voor subsidie (ƒ85 554,89). Dat is meer dan het totale budget voor de categorie woningen en boerderijen in 2004. Daarom adviseert het college voor 2005 het resterende bedrag (ƒ31,432,89) te reserveren afstemmen Het belang van de radio bij calamiteiten was voor Gerard Weijers (Texels Belang) voldoende reden om de heffing te steunen. Of veel luisteraars dit besluit via de ra dio hebben vernomen, mag overi gens worden betwijfeld. De stemming vond, na een tamelijk langdradige vergadering, pas een kwartier na mid dernacht plaats. Het aantal dorpswachten in De Koog mag wat de gemeenteraad betreft worden uitgebreid. Ver schillende fracties drongen hier tijdens de begrotingsvergadering op aan. Burgemeester Gutker was blij met deze houding, maar hield een slag om de arm. Eventuele uit breiding moet volgens hem pas sen in het totaalpakket van maat regelen voor het nieuwe seizoen. De vraag naar nieuwe woningen op Texel is veel groter dan het aantal dat de gemeente mag laten bou wen. De huidige contingenten tot en met het jaar 2005 zijn in hoge mate onvoldoende. Gezien de eilandpositie verdient Texel een afzonderlijke behandeling binnen de regionale commissie voor volkshuisvesting. De gemeenteraad schaarde zich dinsdag unaniem achter een motie van deze strekking, ingediend door GroenLinks. De raad hoopt zo dat Texel extra contingenten krijgt, zodat er méér mag worden gebouwd Wet houder Schilling verklaarde dat de volkshuisvesting op het eiland hem zorgen baart 'Er is een groot poten tieel aan woningzoekenden. Bij de Woningstichting zijn er nu 150 inge schreven. Dat betekent dus drie jaar wachttijd.' Maria van der Spek (VVD) pleitte voor de bouw van meer vrijstaande wonin gen. Volgens haar bevordert dat de doorstroming vanuit iets goedkopere woningen. Schilling zegde toe hier over in commissieverband nader van gedachten te wisselen. Gutker maakte zich zorgen over de politiesterkte. 'We moeten in elk ge val het huidige aantal op peil houden. Uitbreiding zit er waarschijnlijk niet in, maar we blijven het wel bepleiten Toch waarschuwde hij ervoor om bepaalde taken te privatiseren, zoals Pieter de Groot (D66) had voorge steld. 'Voor je het weet financiert de gemeente taken van het rijk. Dat kan gauw uit de hand lopen.' Jan Koolhof (CDA) vroeg om extra toezicht op de uitvalswegen van Den Burg tijdens uitgaansavonden. 'Be woners worden daar wakker van jon gelui. De burgemeester wilde de zaak niet opkloppen. 'In een gemeen schap heb je altijd enig rumoer We zijn allemaal jong geweest. Maar als het erger is dan tot nu toe is geble ken, kunnen we de maatregelen van De Koog ook op Den Burg toepas sen' doelde hij op de eventuele inzet van dorpswachten. Een kunstzinnig verfraaide natuur steen uit de oude PH-dijk. De jaar lijkse 'groenzwartepluim' van Texels Belang had ditmaal een hoog artistiek gehalte. 'Bestemd voor een steen goed team'. verklaarde Corry Heijne. die de trofee dinsdag tijdens de begrotingsvergadering uitreikte. Zij doelde op de gemeentelijke afdeling Informatie Automatisering, die een belangrijke rol speelde bij de invoe ring van de stemcomputer Wij waren daar eerst geen voorstander van. maar later is dat veranderd. Dankzij goede voorlichting is de invoering zonder problemen verlopen aldus Heijne. Volgens het raadslid is de af deling l&A wat betreft kwaliteitszorg een voorbeeld voor het hele raadhuis. Marit de Porto, hoofd van de afdeling, nam complimenten én prijs in ont vangst. (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5