Wielrenners niet op onveilige baan Ik ben van nature een optimistisch mens' In februari besluit over sportpark Zandkuil Jaring Moll, bijzonder tegen wil en dank TEXELSE y C0URANT Eilandcompetitie volleybal Bedrijvenbowlers goed op dreef Opgave kerstbokaal Heren Mareis boeken moeizame triomf lZeel animo voor begrotingspuzzel Bloembollen langs Pontweg? Lokatie aangewezen mosselperceel Slik I eden van wielervereniging Texel gaan niet de wielerbaan pais het parcours niet voldoet aan de veiligheidseisen jals gesteld door de wielerunie. Aldus reageerde lelerclub-voorzitter Benno Bakker gisteravond op de voor inomen verhuizing van Texel'94, zonder dat andere jiligheidsvoorzieningen in Sportcomplex Den Burg-Zuid orden getroffen. In februari besluit de raad over een even- iele tunnel, atletiekbaan en andere voorzieningen. ten, is het voor de atletiekvereniging duidelijk dat de gemeente niet ontkomt aan deze kwaliteits- voorziening. Volgens de club kan hun gebrekkige baan in het huidige plan niet worden behouden 'We moeten dus wel iets anders.' De kunststof baan kost circa zeven ton. VRIJDAG 13 NOVEMBER 1998 VERVOLG PAGINA 1 ■wielerclub is met de enige gebrui- die moeite heeft met de ■laseerde uitvoering van het Sport- ■advies, waarop het college aan- iurt De clubs hadden na langdurig erleg ingestemd met een plan armee elke gebruiker uit de voeten j. De atletiekvereniging bedong nkunststof atletiekbaan, terwijl de ■Irenners hun zinnen hebben gezet een tunnel, hekwerk en ballen- ngers. ogramma dinsdag 17 november id A, mannen 15 Paal 9-CVI Cavo Latuco ;Q0 Cavo Latuco-Super Paal 9 45DGM-Kobeko Paal 28 30Paal28-Tex Autocentr. Kobeko J5Cocky's K -SportshopTex. Autoc ild B, dames I30 Smash'68-Keursl Dros Waayer 15 Waayer-Zeilmakerij Smash'68 00 Gr Slock (d)-Videolux K. de Waal 45 Leydekkers-K. de Waal Gr. Sl.(d) 30Wiersma M.-Jozefsch Leydekkers §jd C dames 30 Gimsel-Nokanto Nioz 15 Klif 12-Nioz Cinema Texel 30 Question-Cinema Haarstudio 45 Haarstudio-Timmer Westerlaken 30 Westerlaken-I. de Boer Timmer 15 Durper Drup-Eierl. Huisl de Boer dstrijdleiding Edith en Hans, tel. 3363/312339. lagen 10 november Ibank-Euroase 1-2; Rabo-Dennenoord 2- |coMare-SI. Beverdam 0-3; Fitt-Tatenhove 1-2; Kobeko-Maarcobouw 2-1; Twaalf cken-Tex. Autocentrale 3-0; Wiersma Meu- en-Rival 2-1; Zeilmakerij-Jozefschool 1-2; ies de Waal-Smash'68 1-2, Top Tien-Video- 2-1; Grooten Slock-Keurslager Dros 2-1, idekkers-Waayer 1-2, Westerlaken- nmers Bakkerij 2-1; Klif 12-Gimsel 3-0; «stion-Nioz 3-0; Durper Drup-lepe de Boer Nokanto-Eierlandsche Huis 2-1. Haar- ■jto-Cmema Texel 3-0. 'Veiligheid voor alles', aldus de wiel- ervoorzitter, die wees op enkele nare valparti|en. Hij bracht het belang van zijn club zonder omhaal van woorden onder de aandacht van de raads commissie Welzijn. Dat voor een voetgangers- en fietserstunnel ander halve ton nodig is, ging Martin Trap (VVD) te ver 'Onder de Oosterender- weg bevindt zich een tunnel voor koeien. Die heeft ƒ15.000.- gekost', becijferde hij dinsdagavond in de begrotingsvergadering De Sportraad baseert het bedrag op informatie van de gemeente. Februari Omdat de voorzieningen voor de at letiek- en wielerclub samen een in vestering vergen van circa één mil- In de bowlingcompetitie voor bedrij ven werden dinsdag acht series bo ven de 700 gegooid. Toppers waren Ton Witte en Aad Stiggelbout van koploper Paal 12, die een teamserie liet noteren van 1447, waarin drie games van boven de 200 Bij hun te genstanders van Op de Steenenplaats gooide Mischa Witte een serie van 700 en een game van 205. De meeste punten werden bij elkaar gegooid door Marcel Witte van Alkema en Honmgh, met een serie van 753 en een game van 248 Bij de jeugd scoorde Wilco Keijzer hoog met een serie van 429 en een gemiddelde van 143. Samen met teamspeler Meivin van Sambeek be haalde hij de volle winst. •yi r-, t Uitslagen Duinrest. Juliana-Kraanverhuur Kager 3-2. App Land en Zeezicht-Hotel Tatenhove 0-5. Paal 12-Op de Steenenplaals 4-1. Verh H Bruining-Alkema/Honmgh 2-3; Primera Mets- Vliegveldrest Texel 4-1TCA Oosterend-Wind kracht 12 3-2 Jeugd: Verseput Verz-Hotel Bnnkzicht 1-3, Disco Dancing Team-lnterpole On The Cover 0-4; Teletubbies-Loodgieter Keijzer. 0-4 joen gulden verschoof wethouder Eelman (sport) het besluit hierover naar februari Dan gaat de raad in debat op welke wijze de meevaller van het rijk wordt besteed. Omdat de provincie toestemming moet geven voor de verhuizing van Texel'94, duldt het besluit hierover geen uitstel meer. Het is de bedoe ling dat de club in september op de nieuwe stek speelt. 'Maar de verhui zing van Texel'94 levert geen knel punten op voor verdere uitvoering van het sportpark-plan', garandeerde de wethouder. Sportraad-voorzitter Albert Hoven vond dat Eelman hier wel wat erg makkelijk over dacht. 'Als Texel'94 de accommodatie gebruikt, zit de atletiekvereniging zonder. Tijdelijke ongemakken worden geaccepteerd, maar de clubs moeten wel weten waar ze aan toe zijn.' Ook is Hoven er niet gerust op dat bij de ontwate ring van de velden afdoende wordt rekening gehouden met een (even tuele) atletiekbaan Volgens chef-welzijn Ger Praamstra start de renovatie en aanleg van de velden pas in maart. Als de raad in februari akkoord gaat met de atletiek baan, kan die nog in het totaalplan worden meegenomen Atletiekbaan Hoewel de politiek nog moet beslui- Volgens traditie organiseert de Stich ting Overdekte Manege Texel ook dit jaar wedstrijden om de kerstbokaal Deze zullen plaatsvinden in het eer ste weekend van 1999, op 2 en 3 ja nuari. Voor deze sponsorwedstrijd kan iedereen zich aanmelden die in het bezit is van een paard of pony. De wedstrijd bestaat uit dressuur, sprin gen en een behendigheidsspel voor ruiter, familie en pony of paard. Wie na twee dagen van wedstrijden en show de meeste punten op deze on derdelen heeft behaald, mag de kerstbokaal in ontvangst nemen. Aanmelden kan tot en met 12 decem ber in manege Akenburg. Daar zijn ook sponsorlijsten verkrijgbaar. De inschrijving is minimaal 25,-. Voor deelnemers die het meeste sponsor geld ophalen, liggen mooie prijzen klaar Het sponsorgeld wordt gebruikt voor het verbeteren van onder meer de drainage en de bodem van de twee buitenbakken bij de manege. De hondenclub verhuist naar het ter rein van Molenkoog, waar 's zomers het bouwdorp wordt gehouden Om dat de uitwerpselen steeds worden opgeruimd, wordt voor de hygiëne op het terrein met gevreesd. Op een ander deel van het terrein, bij de kiosk, wordt voor de jeu de boulesvereniging een voorziening met zeven banen aangelegd (kosten 35.000,-). Texels Belang en GroenLinks advi seerden positief over het gefaseerde voorstel van de wethouder, terwijl de VVD, PvdA en D'66 nog geen uitsluit sel gaven. CDA was wegens ziekte afwezig. In de eerste helft tegen HBC 4 leek er nog geen vuiltje aan de lucht voor de basketballers van De Mareis. Maar toen de moeilijkhe den zich opstapelden, tekende een nederlaag zich alsnog af. Net op tijd keerden de zaken zich echter ten goede en bepaalden de Texelaars de eindstand op 54-51 in hun voordeel. Vooral door toedoen van de gemoti veerd spelende Paul Inpijn werd aan vankelijk veel gescoord door De Mareis. Verdedigend, normaliter een sterk punt, werden echter weinig rebounds gepakt, waardoor de gas ten uit Heerhugowaard nog redelijk dicht in de buurt konden blijven. De ruststand bedroeg 28-20. De tweede helft werd door De Mareis goed begonnen, met vier steals ach ter elkaar Toen HBC de druk op de bal verhoogde, raakten De Mareis echter in de problemen. Maar liefst acht minuten lang slaagden ze er niet in te scoren, onder meer doordat Eric Venneker met vijf persoonlijke fouten naar de kant werd gestuurd. Net op tijd werden de Texelaars weer wak ker. Veel vaker werd de vrije man weer gevonden en kon HBC, dat sterk in een overwinning was gaan geloven, van het lijf worden gehou den. De punten werden gemaakt door Paul Inpijn (21), Albert ten Wolde (13), Eric Venneker (12), Christiaan Schiepers (4) en Jos Witte en Jaap de Wijk (beiden 2). Dankzij deze overwinning blijven De Mareis meedraaien in de kop van de ranglijst. Die positie wordt zondag zwaar op de proef gesteld, wanneer het team in Den Helder (Sportlaan) op bezoek moet bij Tip Off, de ongeslagen koploper. De wedstrijd begint om 16.00 uur. wat betreft bodem, vochtigheid, plantengroei e.d. In De Zandkuil le ven soorten die ook elders op Texel voorkomen maar er zijn er ook die praktisch nergens anders worden gesignaleerd Een bekende bewo ner is de pluimvoetbij waarvan in de kuil makkelijk duizend nesten zijn te vinden Een andere is de roetbij die in 1990 voor het eerst in de kuil werd waargenomen en er nu zo'n vijftig nesten heeft. Het diertje is spora disch ook elders op Texel gesigna leerd. Een voorbeeld van een insect waar mee het slecht gaat is de harkwesp die slecht reageert op 'recreatie' en in 1956 voor het laatst op Texel werd gezien. Een typische wèl aanwezige soort is de Texelse zandbij' Die komt nergens anders voor dan op de Limburgse Sint Pietersberg en op Texel Hij voelt zich thuis op tuin- wallen Brugge noemde nog tal van andere soorten, zoals de roetbij, de klokjesbij (die gek is op grasklokjes) en diverse roofwespen zoals de spinnendoder, rupsendoder en vliegendoder De Zandkuil is ook van belang voor mierenleeuwen die prooien vangen in een zelf gegraven kuiltje), diverse vlinders, de zwartlijf- kever, etc Wie in het buitengebied bomen kapt heeft geen kapvergunnmg nodig, maar is wel verplicht vervangend bos te planten. Natuurmonumenten lost dat in dit geval 'administratief' op door spontaan in de duinen gegroeid bos als vervangend bos aan te mer ken, zo werd na de pauze naar aan leiding van vragen meegedeeld door Poul Hulzink. Voor het graafwerk in de kuil is wel een gemeentelijke aanlegvergun- Welgeteld289puzzelaars, even veel als vorig jaar. namen deel aan de prijsvraag in hel begrotingsboekje dat de ge meente vorige maand op Texel Hel verspreiden. In hel boekje konden ze de antwoorden vin den. De goede oplossing luidde evenwicht. Kort voor aanvang van de begrotingsvergadering verrichtte wethouder Peter Bak ker (financiën) bijgestaan door de ambtenaren Catherine Rey en Onno Werkman, de trekking. Er waren 26 prijzen te verdelen De hoofdprijs, een reischeque van f500,-, ging naar het echtpaar Van Lingen-Lunenberg uit Oosterend. Mevrouw A. Bakker- Verberne uit Den Burg won de tweede prijs, een schets van Ad Blok van der Velden, en de fami lie Rutte van de Kogerweg kreeg de derde prijs, een sjoelbak. Op de foto het 'erepodiummet wet houder Bakker. (Foto Frans Hopman) Bloeiende krokussen, narcissen, tulpen en hyacinten langs de Pontweg zijn een vrolijk visite kaartje voor degenen die vanaf de boot het eiland oprijden. VVD- raadslid Martin Trap pleitte tij dens het begrotingsdebat voor het planten van bloembollen bij de entree van Texel. Wethouder Bakker voelde wel wat voor dit idee 'Met name in het voorjaar zou dit het aanzien kunnen ver groten. Ik ken wel iemand die de bollen kan leveren', doelde de wethouder op Trap die in deze branche werkzaam is. Bakker wees erop dat de gemeente via ecologisch bermbeheer overi gens al werkt aan bloemrijke wegbermen. ning nodig, die nog met is afgege ven De bedoeling is om in decem ber met het werk te beginnen. Raadslid Dick Drijver betreurde het dat 2500m2 bomen verdwijnen Hij wees erop dat de Hogeberg een landschapsreservaat is waar de be langen van het landschap behoren te prevaleren boven die van de insecten. Hulzink legde uit dat het een afweging is geweest. Het insectenreservaat wordt zo belang rijk gevonden dat het de moeite waard is om er wat bomen voor op te offeren Jacques Dijt en Piet van Heer waarden vonden het jammer dat door de afsluiting de sociale functie van De Zandkuil verloren is gegaan. Eerstgenoemde pleitte voor invoe ring van een pasje waarmee met name 'jonge Oudeschilder mensen' weer in de kuil kunnen worden toe gelaten. Texelaars laten veel te veel over zich heenkomen' Eén dagje open? Piet van Heerwaarden dacht dat de kuil op die ene bossiesdag in het jaar best voor publiek open kan. Brugge legde uit dat dit de meest gevoelige wespen- en bijensoorten enorm zou schaden. Hij vond dat erkend moet worden dat de kuil een natuurgebied is en geen recreatieobject 'Het aan grenzende bossie is groot genoeg voor bossiesdag' Theo Hin begreep de commotie niet die de plannen van Natuur monumenten hadden opgeroepen 'In de ruilverkavelingsjaren is half Texel op de schop genomen en nu zal wat kap- en spitwerk op een ter- reintje van 2500 m2 niet mogen Ben Brugge had een groot aantal opgeprikte bijen, wespen en andere insecten meegebracht. Het publiek kon zich een uitstekende indruk vor men van de beestjes omdat ze met behulp van een videocamera zeer sterk vergroot op een scherm wer den geprojecteerd. Het mosselperceel dat Dirk Slik is toegezegd in de Waddenzee ligt zo'n twee kilometer buitendijks, ter hoogte van Oost. Het gaat om een gebied waar in de buurt al mosse len worden gekweekt. Een defini tief besluit over de aanwijzing neemt het ministerie van LNV pas als bij diverse belanghebbenden advies is ingewonnen. Het mosselperceel moet volgens di recteur Visserij drs. R .P J Bol passen in het natuur- en milieubeleid van de overheid. Ook de provincie en de gemeente moeten ermee instemmen. B en w, die zich hebben ingespannen voor Slik, reageren instemmend 'We zijn verheugd dat er na een lang lopende geschiedenis eindelijk een mosselperceel voor Dirk Slik beschik baar komt.' te hadden geen elektrisch, geen radio, dus we deden veel Sletjes samen. Ik kom uit een groot gezin. Mijn ouders had- twaalf kinderen, waarvan ik de oudste ben. Omdat er altijd inden en vriendinnen van ons bleven eten, zaten we vaak H minstens 16 mensen aan tafel. Erg gezellig.Jaring Moll Djaar) kijkt met plezier terug op zijn jeugd, die hij doorbracht het Friese Gorredijk. 'Of ik uit een gelovig milieu kom? Ja, ter niet streng. Je vraagt dat zeker omdat we thuis mei zo el waren. Dat kwam gewoon omdat er niets was. Mijn ouders 'gen 's avonds vroeg de bedstee in. Dan moet je wat, hè?' 11 huis aan de Buytengors doet m aan. Perzen op de grond, aan rouur enkele schilderijen van Harry tanans. 'Het is misschien wel een ü|e vol hier,' merkt hij tijdens het izetten op, 'maar ik voel me pret- Iteen deze spullen.' de bitterkoekjes in een schaaltje en de koffie dampend in de in staat, steekt hij echt van wal. ouders hadden een boerderij - t varkens, schapen en geiten - at mijn vader was ook vee- xtelaar. Eigenlijk meer dat laatste, moesten, als we uit school kwa- h, altijd meehelpen. Dan werden in broeken met knielappen gehe len moesten we schapenkeutels 'ken, om maar wat te noemen. En 'apen, want er mochten niet teveel 'fels liggen. We moesten de dieren ftorgen, moeder met de was hel- Ach, er was altijd wel wat te 1 ih lis tegt het een voordeel te vinden hij de oudste was. 'Ik kreeg ten- altijd nieuwe kleren, hoefde I mafdankertjes aan. Zondags gin- we vaak met een roeiboot het 'e' op. Als het dan lekker weer 5 mocht ik zwemmen Om me W in het oog te kunnen houden, *m'n moeder me een grote mol- "broek aan. In het water ging dat 'Sopbollen. Er kwam als het ware hele ballon in die broek, zodat 'moeder me in éên oogopslag kon Later heb ik ook nog van die gebreide zwempakken gehad. Ach, wat een tijd, niet.' Dubbeltje Jaring wilde als kind graag arts wor den, maar besefte al snel dat zijn ouders een dergelijke studie met kon den betalen. 'Ik mocht naar de Mulo, dat was al heel wat. En daarna aan het werk. Ik kon voor 2,50 per week aan de slag in een Gorredijkse druk kerij. Daarnaast had ik nog een krantenwijk waarmee ik twaalfeneen- halve cent verdiende. Mijn vader hield daarvan nog een dubbelde in.' Hij wijst naar een koperen keteltje dat in de kamer staat, 'Dat keteltje heb ik in die dagen voor 50 cent gekocht. Mijn vader is zowat ontploft. ,,Wat moet er nou van jou terecht komen. Wie telt er nou zomaar 50 cent neer voor een keteltje. Je belandt nog eens in het tuchthuis, jongen", riep hij me vertwijfeld toe. Nou, er mag dan mis schien met veel van me terecht zijn gekomen, maar in het tuchthuis heb ik nooit gezeten.' 'Maar goed, terug naar die tijd. Ik ging wekelijks met de stoomtrein naar Leeuwarden en haalde het diploma letterzetter. Ik heb in de drukkerij ge werkt tot de oorlog uitbrak. Ik kreeg een oproep voor militaire dienst, maar dat zag ik niet zitten. We kregen we het voor elkaar dat ik buitengewoon dienstplichtig werd verklaard. Ik hoefde niet op, omdat ik thuis niet kon worden gemist, zoals dat heette. Ik hielp m'n moeder waar ik kon. Deed samen met haar de was, op zo'n echt ribbeltjesbord, en verzorgde de bood schappen. Op een dag werd ik met tas en al zo door de NSB van de straat geplukt. In het kader van de Arbeitseinsatz werd ik naar Bremen gebracht Bombardementen 'Daar noemden ze me de wande lende jood, want ik zorgde ervoor al tijd een enorme stapel papieren on der m'n arm te hebben en maar wat in het rond te wuiven. Ik doe er nu wel luchtig over, maar het was een vre selijke tijd. De bombardementen wa ren het ergst, vooral die met fosfor. We kregen alleen koolsoep te eten, wogen niets meer op het laatst. Tij dens een hevig bombardement werd ik geopereerd aan mijn blindedarm. Omdat ik er slecht aan toe was, mocht ik naar huis. Vrij snel daarna kwam de politie bij m'n ouders aan de deur om te melden dat ik de volgende dag al weer naar Bremen terug moest. Ik ben diezelfde nacht nog ondergedoken in Appelscha. Het waren aardige mensen. Ze hadden ook een dochter. Griet. Dat is m'n eerste verloofde geworden. Ik ben tweemaal verloofd geweest, maar daar kan ik beter niet op ingaan Die ene leeft nog, geloof ik.' Studeren Na de oorlog had Jaring geen zin meer om terug te gaan naar de druk kerij. Hij kon overdag aan de gang als vertegenwoordiger bij een gros- sierderij in levensmiddelen en werkte 's avonds bij een galanteriewinkel. 'Ik kon weer heel wat aan, want de stress was weg. Het was leuk werk, maar toen ik na een tijdje in een boek handel annex kantoorboekhandel te recht kon, heb ik die kans gegrepen. In de avonduren ging ik studeren, want voor alletwee de afdelingen had je diploma's nodig. In vier jaar tijd heb kinderen naar Canada en volgde een min of meer stuurloze, chaotische periode, waarin hij onder meer op antiekboerderijen in Zevenhuizen en Heerhugowaard werkte. 'Na allerlei omzwervingen ben ik der tig jaar geleden naar Texel gekomen. Ik wilde hier een nieuw leven opbou wen, rust vinden Ik ben begonnen bij Bruggeman in de boekwinkel. Daar heb ik vijf jaar gewerkt. Ook deze zaak wilde ik graag overnemen, dus op een goeie dag zei ik: als ik in mei geen antwoord krijg, ben ik weg. Er vriend van me, had op dat moment wel de middelen. Hij kocht de zaak, ik de inventaris. Het zijn zes heerlijke jaren geweest. Hard werken, zowat dag en nacht, maar fijn om te doen. Ik heb altijd de stelregel gehad dat ik tot mijn 60-ste wilde werken om daarna te leven zoals ik zelf wilde Dat is ook gebeurd. Het Steigertje werd verkocht en ik ben gaan reizen. Dat is altijd één van mijn grootste liefheb berijen geweest Toneelspelen ove rigens ook. Op m'n dertiende stond ik al op de planken en ik ben tot m'n 70- kreeg ik nog een jaarbetrekking aan geboden', vertelt Jaring grinnikend 'Ik werk er nog steeds. Alleen op za terdag en zondag, hoor. Het is er heel sfeervol.' Het gesprek komt opeens op de ver zorging van zijn aan AIDS lijdende broer, die hij de laatste drie maanden van zijn leven naar Texel heeft ge haald om hem te verzorgen 'Hij woonde in Amerika. Wat een ver schrikking, die ziekte Het waren erg zware maanden, maar ik heb het met liefde gedaan. Ik begrijp niet waarom mensen zulke dingen bijzonder vin den. Dat doe je toch gewoon.' 'Het hebben van een relatie is erg belangrijk in het leven. Ik maak me wel eens zorgen hoe het moet als ik afhankelijk word. een ziekbed krijg. Wie zorgt er dan voor je? Onlangs werd er. ter ere van mijn 80-ste ver jaardag in Klif een groot feest voor me georganiseerd Waar ik dat trouwens allemaal aan te danken heb, begrijp ik nog steeds niet. Ik doe maar heel gewoon. Maar goed, het was gewel dig. Een heerlijke avond gehad, maar als je thuis komt en je zit tussen alle bloemstukken en kaarten bij te ko men. ben je wel alleen. Er is niemand met wie je even na kunt praten, iets kunt delen Het alleen zijn is de scha duwzijde van mijn leven Als ik reis. voel ik me nooit alleen. Ik heb heel veel meegemaakt, ken heel veel mensen. Ik heb eens tegen mijn zoon Bert gezegd, als pappa praat, drijft het eiland weg. Ach, de geboorte van mijn twee kinderen is een rijkdom die niemand me meer afneemt. Een gro ter wonder is er niet in het leven Eer lijkheid is ook belangrijk. Het is enorm vermoeiend als je altijd maar moet lie gen Gelukkig ben ik van nature een optimistisch mens. Een positieve den ker.' Strand Van Texel krijgt niemand hem meer weg, beweert hij stellig. 'Ik ben een natuurmens. Ik loop iedere dag min stens een uur over het strand of in het bos 's Zomers heb ik een strand huisje. Als het goed weer is, ga ik op de fiets heen en terug. Het is fijn dat ik nog zo gezond ben en dat ik op mijn 80-ste nog werk. Ik heb helemaal geen behoefte om terug naar mijn 'roots' te gaan. Als ik éénmaal per jaar in Gorredijk ben - om bloemen op het graf van mijn ouders te leggen - weet ik niet hoe snel ik naar Texel terug moet. Als je op dit eiland eerlijk bent en je hebt geen kapsones, heb je hier goud. Werkelijk waar Er staan twee reizen op stapel. In maart gaat hij enkele weken naar dochter Jitske in Toronto, in juni staat er een cruise op het programma. 'Naar het fjordengebied, Noorwegen, Zweden en Finland. Ik wil de midzomernachtszon zien. Want ik blijf romantisch, al haalt het niet veel uit.' Margreet Berndsen. ik de benodigde papieren gehaald.' Toen hij tegen de dertig liep, kreeg Jaring de kans de zaak over te ne men. 'Ik had het fijn daar, dus waarom niet. Alleen zat ik financieel verschrik kelijk zwaar. Het was een grote zaak, ik heb er twee behoorlijke hypotheken op moeten nemen. Omdat er ook een flinke woning bij zat, overwoog ik mijn ouders bij me in te nemen. Maar mijn vader gaf me het advies te trouwen. ,,Je hebt al een jaar lang een relatie, dus waarom niet," vroeg hij zich af. Dat was zo, dus we trouwden.' Het huwelijk strandde na 17 jaar. Jaring wil er niet over praten. Rust Na de scheiding en de verkoop van de zaak emigreerden zijn vrouw en kwam geen antwoord, dus ik nam ontslag. Ik had me alleen nooit gerea liseerd dat je - als je zelf weggaat - geen uitkering krijgt Geen moment bij stilgestaan. Dus na een poos te heb ben gereisd, was ik platzak. Er kwa men aanbiedingen van kroegen. Of ik daar met wilde komen werken. Het maakte ze met uit dat ik geen enkele ervaring had. Toen ik een aanbod van 't Galjoen kreeg, de mooiste bar van Texel, dacht ik, vooruit. De grootste boer kan bier tappen, nietwaar?' 't Steigertje Enkele maanden later kwam 'f Stei gertje in Oudeschild te koop. toen nog Kerri's Corner geheten. Jaring had er wel oren naar, maar geen geld. 'Ab de Wijn, een goede, platonische ste doorgegaan. Het is voor mijn te genspelers met gemakkelijk geweest, want ik hield me lang niet altijd aan de tekst Soms zag ik ze. in uiterste wanhoop, zomaar de coulissen invliegen. Qua leeftijd voelde ik me op het laatst net de Texelse Mary Dresselhuys. Tien jaar geleden ben ik er mee opgehouden.' Dirken Tussen het reizen door werkte Jaring 's zomers, te hooi en te gras, nog in verschillende bars. Tot het moment dat de twee Dirken van De Taveerne in De Koog hem 15 jaar geleden be naderden met de vraag of hij in het weekend niet bij hen wilde komen werken. 'Ik was inmiddels 65 jaar oud. Op pensioengerechtigde leeftijd Jaring Moll maakt Iedere dag een flinke wandeling over het strand of door het bos.. (Foto Harry de Graan

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7