p Zappende toerist wil rijzondere belevenis s Peter Lock winnaar promotiewedstrijd Dokbeurt in vogelvlucht TEXELSE Gemeente huurt ieskundige in voor lillenniumprobleem [Texel krijgt extra materiaal voor rampbestrijding Spanning stijgt in kaartcompetitie COURANT 'Texel Nautica' over maritieme beleving Wat ik zeggen wou. Prijs ten goede aan loodsbotter Verzoekbrieven Handboogschutters tweede in Heemskerk Programma Tevoko VRIJDAG 20 NOVEMBER 1998 moderne toerist is een «shopper in de vakantie-super- ,arkt' die telkens weer wat an- iis wil en kwaliteit eist. He Mts it all and he wants it noW, dus drs. Frans Jansen, direc- ur Recreatie en Toerisme AVN. organisatie, een samenwer- igsverband van ANWB, VVV's Nederlands Bureau van Toe- ime (NBT), richt zich op de be- jrdering van recreatie in eigen nd. Jansen hield een prikke nde lezing tijdens de jongstle- vergadering van de Texelse areniging van Logiesverstrek- :rs(TVL). Texel zich wil instellen op de otwe consument moet het voort durend zorgen voor vernieuwing. 'Het gaat niet alleen om service en gastvrijheid. Je moet ook zorgen voor de drie B's buitengewoon bij zondere belevenissen. De moderne toerist is daarnaar op zoek Zorg dus dat Texel avontuurlijk is. in plaats van voorspelbaar. Spannend, in spannend en eigentijds. Als je ver nieuwend bezig bent, geeft dat ook een hoop gratis publiciteit', stelde Jansen. 'De consument is een zappende toe rist geworden', vervolgde de AVN- directeur, 'Hij is mobiel, goed geïn formeerd en heeft veel reiservaring Texel is een bekend merk met een hoge kwaliteit. Maar ervaringen el ders bepalen het beeld van kwaliteit Texel moet daarom zorgen dat het aanbod aansluit bij de verwachtin gen.' In dit verband pleitte Jansen voor een goed (gezamenlijk) informatie systeem. Het is belangrijk te weten wie de gasten zijn en wat ze willen. 'Pas dan kun je het product aanpas sen aan de vakantieganger van mor gen.' taterzaal van EcoMare is een voorbeeld van vernieuwing die Inspeelt op de wensen toeristen. (Foto arch»! Texelse Couram) Allochtonen Volgens Jansen wordt herhalings- bezoek minder vanzelfsprekend. 'Dat is een onbetrouwbare factor ge worden. Mede onder druk van het gezin De kinderen willen wel eens ergens anders heen.' Als interessante doelgroepen, die nu nog onderbelicht zijn, noemde Jan sen senioren en allochtonen. Hij becijferde dat er van laatstge noemde groep er 1,8 miljoen in Ne derland verblijven, goed voor een geschatte omzet van 12 miljoen gul den 'Allochtonen zijn hard bezig hun achterstand weg te werken, de werkloosheid loopt sterk terug Het is een groep waar we nu nog nauwe lijks aan denken. Maar het kan ge volgen hebben voor bijvoorbeeld restaurants Rust? Internet is naar de mening van Jan sen een medium waarmee rekening moet worden gehouden. 'Het zal de consument nog mondiger maken. Dikke campinggidsen zullen verdwij nen. Informatie moet maatwerk wor den 1 Op een vraag uit de zaal ant woordde Jansen dat behoud van 'rust en ruimte' belangrijk blijft voor Texel. 'Maar ook op dat gebied moet je het product levend houden Op een gegeven moment zijn de men sen uitgekeken op dezelfde fiets tocht.' ewel het onheil lijkt mee te val- i, heeft de gemeente toch be llen een externe deskundige in huren om het zogenoemde llenniumprobleem de baas te men. Met de inventarisatie en ontwikkelen van een plan van pak is een relatief laag bedrag noeid. ir met het eigen netwerk vlak rde eeuwwisseling over te gaan ;en nieuw, millenniumproof sys- in - Windows - voorkomt de ge- ente vrijwel zeker dat de compu- is in het gemeentehuis op 1 nuari2000 op hol slaan. Dat geldt for de zomer van 1999 krijgt nel extra medisch materiaal om rampen 40 gewonden te kun- M behandelen. Naast noodzake- |ke hulpmiddelen gaat het ook een opblaasbare tent en een sonenbusje met grote aanhan- Het is nog onduidelijk waar spullen zullen worden opge- sgen. «idweercommandant Dick geneel maakte dit eerder deze rek tijdens een commissie- rgadering bekend. Momenteel is het eiland materiaal aanwezig :r maximaal 20 gewonden. Het «It zich in aanhangwagens die i gestald in de garage van de ïidweer in Den Burg De spullen, voor veel geld naar het eiland 'den gehaald, zijn al jaren onge uit. n de ene kant gelukkig dat we ze tot nodig hebben gehad, aan de pere kant triest om te constateren een infuus al zestien jaar over Itim is', aldus Jongeneel Hij gaf toelichting op verzoek van direc- 'Gerrie Vogel van de GGD, die grootschalige ongevallen in de |ovan Noordholland als coördina- tal optreden. Vogel presenteerde fe week het 'plan van aanpak' de raadscommissie Bestuur Ijanisatie De gemeenteraad moet wielen of dit plan aansluit bij de fatie op Texel. 'geneel gaf aan dat menskracht een probleem is. Bedoeling is hhalf 'Sigma-team', bestaand uit «kundige vrijwilligers van het de Kruis, op te zetten. Met het be- hikbare materiaal zal dit team in öt zijn twee uur eerste hulp aan tonden te geven. Daarna moet er Sstentie van de overkant komen. 'k< de financiering is een verzoek •cht aan de staatssecretaris. Ivragen van de raadsfracties ant- kordde Jongeneel dat hij bezig is 1 contact met de Rode Kruis-vrij- 'gors te herstellen Maria van der jfk (VVD) deed de suggestie om (Texel woonachtige Gemmi-ver- Ngkundigen bij het plan te betrek- f Bij een ramp kunnen die snel Plekke zijn. Volgens Jongeneel Sn de alarmpiepers al voor hen i!f Er zitten echter haken en ogen (1 omdat het ziekenhuis bij een "P wellicht alle personeel nodig Nt. echter niet voor apparaten die met behulp van chips functioneren. 'Denk bijvoorbeeld aan stoplichten, rioolpompen en de lift en het beveiligingssysteem in het gemeen tehuis Vermoedelijk werkt alles wel door, maar het is toch goed daar ook zeker van te zijn', legt de 'eigen' des kundige, Marit de Porto, uit. Volgens haar is de gemeente zelf wel in staat om een inventarisatie te maken, maar zou daarmee veel tijd zijn gemoeid. Het in te huren bedrijf, De Vries Advies uit Zaandam, heeft dit werk ook al bij andere gemeenten gedaan. 'Het is onzin het wiel op nieuw te willen uitvinden.' De kosten van het project bedragen ƒ13.000,-, exclusief BTW en de reis kosten van de deskundige Ook eventuele investeringen om opge spoorde problemen te kunnen aan pakken, zijn in dat bedrag niet mee genomen De Porto 'Voor een gemeente van onze grootte zouden de totale kosten op gemiddeld een ton uitkomen. Maar ik weet bijna wel zeker dat wij minder nodig zullen hebben.' De beslissing in eerste periode is nog steeds niet gevallen. De num mers één en twee in het algemeen klassement zullen in een recht streeks duel gaan uitmaken wie de eerste periode gaat winnen. Voor de eerste periode moet nog één ronde van 16 beurten worden gespeeld en de strijd is nog steeds ongemeen spannend. Het toeval wil dat Fenny en Rob Caspers (eerste in het algemeen klassement) in de laatste ronde moeten spelen tegen Chris Schraag en Willem Koomen (tweede). Het verschil tussen deze koppels (347 punten) is gemakkelijk goed te maken. Jaap en Theo Witte bezetten met ruim 1400 punten ach terstand de derde plaats. De ze vende kaartronde is gewonnen door Freek en Gerda Veeger. Zij behaal den 7405 punten Dit geroutineerde duo hoort qua speelsterkte in de top- 5 thuis Met dit resultaat zetten zij De Molengat staat sinds maan dag in het dok van de Oranje- werf in Amsterdam De veerboot ondergaal daar de gebruikelijke onderhoudsbeurt die volgens de voorschriften eens per 2.5 jaar moet worden uitgevoerd Het werk verloopt naar wens Men is niet gestuil op tijd- en geld kos tende tegenvallers Met de dok beurt is daarom niet meer dan een half miljoen gulden ge moeid. Het onderwatergedeelte van het schip bleek veel minder aan groei te vertonen dan was ver wacht. Dat is mede te danken aan de tinhoudende anti-fauling laag die op de romp is aange bracht Er wordt nu een nieuwe laag op gezet die ook nog tin houdend is Mogelijk is dat de laatste keer want Teso streeft naar afschaffing van deze voor het zeemilieu zeer schadelijke methode Als proef is onlangs de veerboot Schulpengat met tmvrije verf behandeld Als dat in de praktijk goed bevalt gebeurt het over 2.5 jaar ook bij de Molengat. Daarbij wordt vooruit gelopen op internationale maat regelen. Het Marine and Environmental Protection Committee van de Internatio nale Maritieme Organisatie (ver bonden aan de VN) heeft zich uitgesproken voor een totaal verbod. Ingaand het jaar 2003 mag geen tinhoudende verf meer op schepen worden aan gebracht. De luchtfoto is maandag ge maakt door Ger Nieten van Aerophoto Schiphol B V. Hij stelde de plaat gratis voor de Texelse Courant beschikbaar 'Want ik kom vaak op vliegveld Texel en ik vind het bij jullie hart stikke leuk. een stap in de goede richting Na deze prima avond stijgen zij zes plaatsen in het klassement en staan nu veertiende De tweede plaats in deze ronde was voor Cees Vmke en Gernt Smit met 7339 punten Zij stijgen drie plaat sen in het klassement en staan nu vierde Vinke en Smit zijn aan een geweldige opmars bezig Vier we ken geleden bezette dit koppel nog een bescheiden achttiende plaats. maar zij lijken nu klaar om de top-3 binnen te stormen. De derde plaats was voor Astrid Hennmk en Gerrie Grootjen met 7268 punten. Zij stijgen naar de achtste plaats in het algemeen klassement Arend Di|ker en Piet Moree werden deze avond achtste Zij behaalden 7084 punten Dit le verde geen winst op in het klasse ment, zij blijven op de vijfde plaats Mia en Piet Flick behaalden met 6939 punten en een vijfde plaats een nieuw persoonlijk seizoens record Door dit resultaat slaagden zij erin de rode lantaarn aan de con currentie over te doen Zij staan nu 28° in het algemeen klassement Omringd door water kent Texel een rijke maritieme traditie, die zich anno 1998 in vele facetten voortzet. Jutters, vissers, de reddingmaatschappij, de mari niers en het NIOZ, om er maar een paar te noemen. Onder de noemer 'Texla Nautica' lanceert Peter Lock een recreatief promotieplan dat de nadruk legt op het nautische aspect van het eiland. Hij is door de VVV tot winnaar ge kozen van de wedstrijd verbon den aan de TC-bijlage 100 jaar Texelpromotie. 'Het eiland is het mooist vanaf zee gezien', luidt een gevleugelde uit spraak van de Texelaar die ver knocht is aan het water. Maar Lock constateert dat een groot deel van de maritieme traditie op het eiland voorbij gaat aan veel vakantiegan gers, terwijl het water zich uitste kend leent voor een actieve bele ving Het door hem bedachte educatieve en historisch programma wordt gehouden in voor- en naseizoen. Maritieme instanties maken deel uit van het plan. Lock: 'Aan boord van de Tesoboot kan een quiz worden gehouden met allerlei vragen over Texel. Op de eerste dag kunnen ze met de mari niers van de Dourleinkazerne een landing meemaken. Die dag staan ook uitjes naar de diverse musea op het programma. De tweede dag gaan ze aan boord van de Texelse kottervloot, op weg naar hun vis gronden. Ze kunnen het beroep van nabij meemaken en ook kennisma ken met de charmes en problemen van het vissersvak.' NIOZ De derde dag omvat een 'invasie' van het NIOZ waarbij ze kennis ma ken met wetenschappelijk zee-on derzoek. Ander programma-onder deel is een geënsceneerde stranding van een schip, waarbij wordt kennisgemaakt met het loods wezen. de vuurtoren, veiligheid, een reddingsactie (idee Maarten Boon, red.) en berging. 'Het zijn heel Texelse zaken.' Stilzitten is er met bij, want de agenda omvat ook een uitje naar Vlieland Per kano, catamaran of gewoon met de Vriendschap van Sil Dag zes kan een bezoek aan de Texelse Courant zijn of worden besteed aan het op schrijven van ervaringen, zodat die kunnen worden gebundeld. Tussen de activiteiten door is ruimte voor discussie, bijvoorbeeld over duur zaam toerisme, wetenschap, visse rij, etc. De laatste dag kunnen de deelnemers uitblazen en hun erva ringen op zich laten inwerken. 'Het lijkt een hele uitdaging, maar door de meewerking van de instan ties. die zelf immers ook belang heb ben bij de promotie, kan de inspan ning best meevallen. Zie het maar als ambassadeurs voor Texel Thuis zullen de gasten hun belevenissen op en rond hef eiland echt met voor zichzelf houden Ambitieus 'Een origineel, maar ambitieus plan'. oordeelt VVV-directeur Veronica Bos over de inzending van Peter Lock. 'De maritieme aspecten spreken toeristen echt aan. En het plan past in het streven van de VVV om de haven van Oudeschild aan trekkelijker te maken voor toeristen Ze concludeert wel dat het initiatief staat of valt met de medewerking van de instanties, die overigens nog niet zijn benaderd. 'Wellicht is met alles uit dit plan te realiseren, het biedt wel aanknopingspunten en is zeker het onderzoeken waard Wat teleurgesteld is de VVV-direc- teur over het bescheiden aantal in zendingen 'We hadden gehoopt op meer ideeën Op verjaardagen of in het café bruisen Texelaars soms van de ideeén. maar als je vraagt naar concrete plannen, valt de res pons tegen Dat is jammer, want ideeën zoals die van Peter Lock kunnen toch helpen om de veelzijdigheid en de aantrekkelijk heid van het eiland te vergroten De VVV staat daarom ook in de toe komst open voor nieuwe ideeën.' Bncvcn vxn leze >tranr»tocdclijkhe;d mti öe rrdjctic Peter Lock, winnaar van de Promotiewedstrijd van de VVV en Texelse Courant, besteedt de prijs van f250,- (beschikbaar gesteio door de Rabobank) aan zijn droom, de restauratie van de loodsbotter Texelstroom. l^oto Texelse courant) Als winnaar van de promotie wedstrijd, krijgt Peter Lock de door de Rabobank beschikbaar gestelde prijs van 250,- Als ini tiatiefnemer van de Stichting Be houd Loodsbotter Texelstroom. heeft hij al een bestemming voor het geld. Er is namelijk 250.000.- nodig om de restau ratie en overname van het schip te financieren. De monumentale Texelstroom is op korte termijn toe aan enkele nieuwe accu's. Wat Lock betreft is de prijs van de Rabobank de symbolische start voor de fondswervingsactie die de stichting gaat houden. Die richt zich met name op bedrij ven. Om voor de titel 'Commis saris van Pilotage' in aanmer king te krijgen, een eretitel uit het loodswezen, wordt een eenma lige bijdragen van ƒ10 000,- ge vraagd. In ruil krijgt de donateur één dag per jaar schip en be manning ter beschikking. Maar ook kleinere donaties zijn wel kom. Ik vind het jammer dat de verzoek brief aan de Texelse ondernemers voor muziekinstrumenten door on dernemer Frank Polling enkel van de negatieve kant wordt belicht. Het initiatief gaat mij te zeer aan het hart om niet te reageren. De brief is ver stuurd namens de projectgroep 'Mu ziek in de basisschoolDeze groep bestaat uit deskundigen uit de basis school. Twee jaar lang hebben zij zich gebogen over een nieuwe ma nier om muziek (waaronder instrumentaal onderwijs in groep 5). net als bijvoorbeeld de vakken reke nen taal en gymnastiek, binnen het reguliere onderwijs kan worden ge geven. Dus niet na schooltijd in de hobbysfeer. Het is daarom ook niet per definitie een wens van de ouders dat het on derwijs op de basisschool op deze manier wordt verrijkt. Daarentegen hebben wel alle basisscholen en thousiast geageerd op deze nieuwe impuls en aangegeven deel te ne men In die lijn is het de bedoeling dat alle scholen in een traject van drie jaar zullen aanhaken Dat bedrijven op Texel, maar ook landelijk, steeds vaker worden bena derd om dit soort maatschappelijke en culturele ontwikkelingen te on dersteunen. is met nieuw. Op veel verschillende manieren investeren en profileren veel bedrijven zich op het gebied van bijvoorbeeld (nieuwe) maatschappelijke ontwik kelingen en cultuur. De precieze re denen waarom de individuele onder nemer besluit te sponsoren of een bedrag te doneren zijn evenredig met de verscheidenheid van de ver schillende bedrijven. De verzoekbrief voor een bijdrage In de partij tussen Door Witte/Janny Kiewiet en Jelle Wiersma/Johan Vinke moest de wedstrijdleiding nog een knoop doorhakken. Witte en Kiewiet behaalden in een partij alle punten, maar Wiersma en Vinke slaagden er wel in een slag te halen. Deze situatie komt maar zelden voor De dames Witte/Kie'wiet hoop ten op een mars(100 punten extra) maar uiteindelijk mochten zij 'slechts' 162 punten de behaalde roem schrijven. Het gemiddélde van de avond was 6297 punten Er werden 67 marsen gespeeld één te weinig om het hoogste aantal marsen per avond tot nu toe te evenaren. Handboogschutters Ronald Witte en Willem Vlas zijn op de 27ste koppel- wedstrijd van de handboog vereniging Assumburg in Heems kerk als tweede geëindigd. Er werden twee series geschoten van 25 pijlen. Het koppel lemelda van Heerwaarden en Ben Moor vero verde de achtste plaats. Zaterdag 21 november, Ons Genoegen: Zaaldienst: Heren 3 en junioren A. 13 30 D Tevoko 1-Simokos 1 15.00 H Tevoko 1-Simokos 1 16.30 H Tevoko 3-VCJ 94 2 13.30 H Tevoko 2-VCJ '94 3 15 00 D Tevoko 2-VC Oudorp 2 13.30 J Tevoko A-VC Niedorp 15.00 J Tevoko B-WSOV 4 16.30 D Tevoko 3-WSOV 2 aan instrumenten voor alle Texelse basisscholen is vrijblijvend. Een- malis. zonder winstoogmerk en een breder maatschappelijk doel die nend Wat de maatschappelijke effecten zijn op langere termijn van dit project binnen de basisschool is niet meet baar, zoals bij cognitieve vakken Gelukkig zijn er inmiddels veel men sen die de noodzaak ervan met en thousiasme onderschrijven. Ik hoop dat elke individuele ondernemer op Texel daarom op basis van de in houd van de verzoekbrief en de voorinformatie in de krant een wel overwogen keus maakt of hij of zij al dan niet wenst bij te dragen aan dit initiatief. Hendrik-Jan Trooster, projectleider Muziek in de basisschool, Den Burg

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7