Film Tesselhuus zonnig beeld vakantieweekje ƒ4000,- fiscale aftrek kijk en vergelijk! Magistraal optreden van Georgische rasartiesten Rustavi bezorgt Texelaars kippenvel Agenda TEXELSE^? couRANT Wat ik zeggen wou... W/at ik zeggen wou. Sinterklaasintocht CDA vergadert Voorlichter vlees Knutselmiddag Parkeerbeleid Aandelenlease vereist een risicomijdende belegging. Als u uitgaat van matige koerswinst en het verliesrisico verder wilt beperken, is Aefin's Vermogensplan 6 het aangewezen plan. Kijk en vergelijk. Koers per jaar Groeivermogen KoersStapelaar Labouchere Legio-Lease Ons produkt van AEFIN/ SNS bank Sparen en vermogensvorming Bel voor uitgebreide informatie 0222 - 312833 of zend onderstaande coupon per post of fax aan: DINSDAG 24 NOVEMBER 1998 Dinsdag 24 november: Café In den Grooten Slock houdt de wedstrijd om de (gehakt)bal van het jaar. Deelnemers moeten tussen 18 00 en 19.00 uur een pond gehakt afhalen en daar thuis vijf gehaktballen van maken Vanaf 20.00 uur houdt de afdeling stambomen van de Historische Vereniging een bijeenkomst in het gebouw 'Tusse de banke' op de Groeneplaats. In De Lindeboom begint om 20 00 uur de algemene leden vergadering van de Texelse afde ling van Horeca Nederland Na de pauze geeft Teso-directeur Rob Wortel zijn visie op de gevolgen van een tweede veerdienst Woensdag 25 november: In zwembad Calluna kunnen kin deren tot 14 jaar tussen 14.00 en 17.00 uur voor ƒ5,- terecht voor een actieve middag. Met onder meer bezoek van Sinterklaas. Deelnemers van de wedstrijd om de (gehakt)bal van het jaar kun nen hun inzending tussen 17.30 en 18.30 uur inleveren in café In den Grooten Slock. Vanaf 20.00 uur spreekt in de kan tine van de OSG De Hogeberg mw.M Reinders over'Met de rug zak door China' voor de Ned. Bond \an Plattelandsvrouwen afd Texel Donderdag 26 november: Om 11.00 uur begint de SBB-ex- cursie 'Door het zout van de zee', over het kustgebied en de planten die daar groeien. Deelname 7,50; aanmelding en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Om 14.00 uur begint de thema-ex- cursie Watervogels in De Geul Deelname 7,50, opgave en inlich tingen bij EcoMare, tel. 317741 Staatsbosbeheer houdt vanaf 20.00 uur in het Eierlandsche Huis een inspraakavond over de in richting van de natuurgebieden ten zuiden van De Cocksdorp. In Question Plaza begint om 20 30 uur een concert van Bleizi Ruz, een folkgroep uit Bretagne. Vrijdag 27 november: Bij slagerij Maas in Oosterend is tussen 10.00 en 16.30 uur een demonstratiekok van het voorlichtingsbureau vlees in de winkel. In dorpshuis De Hof in De Koog wordt vanaf 13.15 uur een knutselmiddag gehouden Et kunnen kerstkaarten, -ballen, etc worden gemaakt. Materiaal is aan wezig. In dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn voert toneelvereniging De Vriendenkring vanaf 20.00 uur de thriller 'Het laatste glas' op In d'Ouwe Ulo begint om 20.00 uur de tweede avond van hel Texels klaverjaskampioen schap In Question Plaza speelt de rhythm and bluesband Free and Easy' (ex-Flavium). Entree ƒ7,50. In Jongerencentrum Time Out speelt de formatie Egghead Hoogwater te Oudeschild Di. 24 10.20 en 23.10 u. Wo. 25 10.50 en 23.50 u. Do. 26 11.50 u. Vr. 27 0.35 en 12.37 u. Za. 28 1.35 en 13.50 u Zo. 29 3.10 en 15.50 u Ma. 30 4.40 en 17.07 u. Di. 01 5.34 err 18.26 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater De zon komt 27 november op om 08.18 uur en gaat onder om 16.33 uur. 27 november eer ste kwartier, 29 november doodtij. De danseressen waren een toonbeeld van gratie, schoonheid en perfectieao s Frans Hopman) Eindelijk is het dan zover- de dag dat Sinterklaas zijn intrede doet op Texel. 'Vol verwachting klopt ons hart', dat was op menig kindergezichtje af te lezen. Na jaren van ergernis, omdat Sinterklaas als een speer door de straten vloog en geen tijd had voor de kleintjes, dan eindelijk weer eens een ouderwets onthaal. De Goedheilig man had weer tijd voor de kindertjes die langs de straat stonden. De Zwarte Pieten, de een nog joliger dan de ander, maakten grapjes Alex, Jan-Simon, Ben en Bart, ook jullie waren geweldig. Beste mensen van de organisatie, dit mag ook wel eens worden gezegd, dit was een feest zoals het hoort Het was het wachten waard. Hou dit als jeblieft vol, de kinderen - en de ouders - hebben ontzettend genoten. Gonda Kiewiet, Bep Kiewiet, Den Burg. In De Poort, het gebouwtje achter de Gereformeerde kerk in Den Burg, houdt het CDA dinsdag 1 december vanaf 19.30 uur de algemene leden vergadering Na de pauze begint rond 20.30 uur onder leiding van Teso-di- recteur Rob Wortel een discussie over de vraag 'Heeft het toerisme toe komst?' Het gedeelte na de pauze is openbaar (Open brief aan het college van B en W): Op de winderige, kille en regenach tige avond van 9 oktober jl. parkeerde ik mijn auto tegen zeven uur 's avonds op het parkeerterrein aan de Nikadel. Slechts een handjevol auto's was op het immens grote parkeerter rein te ontwaren Gehuld in regen kleding en met paraplu gingen mijn echtgenote en ik De Koog in. Tot onze grote verrassing was het koop avond Na een goed uur waren we alweer terug op de parkeerplaats. We waren net ingestapt toe een Duitse vrouw op ons af kwam met de mede deling: 'Sie haben auch etwas schónes bekommen.' Behulpzaam als zij was, haalde zij voorzichtig een doorweekt blauw briefje onder de ruitenwisser vandaan en overhan digde het mij. Ondanks dat de tekst met aangehechte 'kassabon' alleen maar in het Nederlands was opge steld, had de vrouw de strekking van het geheel kennelijk goed begrepen. 'Zahlen', zei ze lachend. Nader onderzoek leerde dat op het deel van het parkeerterrein waar ik de auto had geplaatst, op koopavond parkeergeld moet worden betaald Dat staat, bleek later, bij de matig verlichte ingang van het dubbele par keerterrein aangegeven op borden, die echter op grote hoogte (anti-van- daalhoogte?) zijn gemonteerd. Al heb ik juridisch natuurlijk geen poot om op te staan, toch wil ik bezwaar aantekenen tegen deze naheffingsaanslag parkeerbelasting. Mijn argumentatie is dan ook gevoels matig van aard. Ik kan mij namelijk met geen mogelijkheid voorstellen dat dit parkeerbeleid spoort met de gemeentelijk activiteit ter bevordering van het toerisme buiten het hoogsei zoen. Vooral voor de Duitse toeristen moet dit toch een domper op de vakantievreugde zijn Kijk, als op dat moment parkeerruimte een schaars goed was geweest, dan had ik deze 'parkeerbon' kunnen billijken; nu voel ik dit als onredelijk aan Dit parkeer beleid kan toch buiten het hoogsei zoen onmogelijk worden gezien als een warme ondersteuning van de uit nodiging 'Kom eens lekker uitwaaien op Texel'. Zijn er bij foutparkeren naast het uitschrijven van een 'parkeerbon' in bovenbeschreven si tuaties geen andere corrigerende maatregelen denkbaar, zoals een te rechtwijzing of een waarschuwing? Ik hoop dat het college begrip heeft voor mijn argumentatie en ik verzoek u mij te ontheffen van de naheffingsaanslag parkeerbelasting. Omdat ik zo mijn zorgen heb over de controverse tussen het gemeentelijk parkeerbeleid en de toeristenwerving heb ik een kopie van deze brief ge stuurd naar de Texelse Courant en de VVV. J P.S. Haarsma, Bilthoven. Bij slagerij Maas in Oosterend is vrij dag tussen 10 00 en 16.30 uur een demonstratiekok van het voor lichtingsbureau vlees in de winkel. Geïnteresseerden kunnen onder meer proeven en gourmetten en krij gen tips voor het bereiden van vlees. het erg interessant, al waren de meesten erg moe en leek het mis schien leek of ze niet even geïnteres seerd waren Maar zelfs later kwa men ze nog naar me toe met allerlei vragen', aldus Verheij Begraafplaats Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan de Georgische begraaf plaats op Zuidhaffel Kou en inval lende duisternis zorgden ervoor dat het een kort bezoek werd, maar ook zonder dat de groep in kostuum was gestoken, was sprake van een in drukwekkende gebeurtenis. De groep zong vier liederen, zowel religieus van aard als voor de niet naar Georgie teruggekeerde 'zonen'. In de Bgm de Koninghal, waar 's avonds zouden worden opgetreden, werd de middag afgesloten en begon nen de voorbereidingen. 'Eerst soep en een broodje, daarna hebben ze het podium geïnspecteerd. Ze waren veel zenuwachtiger dan anders, om dat ze vinden dat een optreden op Texel extra goed moet zijn De vloer, die kort geleden met was was inge smeerd, vonden ze erg glad. Omdat ze bang waren af te gaan, zijn ze toen met cola in de weer geweest, om het oppervlak maar stroever te krijgen.' Freek Het optreden werd goed bezocht. Vrijwel alle zeshonderd stoelen wa- Spectaculair springende zwaarddansers. Stralende Georgische danseres met fles Tesselschade-likeur, die de leden van Rustavi aan het eind van de voorstelling als aandenken kregen. hadden kunnen opfrissen, werd weer verzameld bij d'Ouwe Ulo, waar de bus klaar stond voor een korte tour over het eiland. Bij het Luchtvaart museum werd halt gehouden, waarna beheerder Gelein Jansen een rondleiding verzorgde langs de tentoonstelling over de bekende Op stand der Georgiérs, aan het eind van de Tweede Wereldoorlog. 'Ze vonden ren bezet. 'En dat terwijl diezelfde avond 155 Texelaars in Den Helder naar Freek de Jonge waren. Ik heb verschillende mensen gesproken die graag Rustavi hadden gezien', vertelt Verheij, die al in een vroeg stadium tevergeefs pogingen had gedaan om ervoor te zorgen dat beide top attracties niet gelijktijdig vielen Zaterdag werden de leden van de groep al om kwart over acht 's och tends weer door hun gastgezinnen bij d'Ouwe Ulo afgezet. Hoewel Texelaars en Georgiérs - die tijdens hun toernee door Nederland in een vakantiepark verblijven - weinig tijd hadden gehad om elkaar goed te le ren kennen en ook de taal soms voor problemen zorgde, bleek uit het af scheid dat het toch erg gezellig was geweest. Vraag is nu of het nogmaals tien jaar moet duren voor Rustavi weer op Texel te bewonderen valt. Verheij: 'Volgend jaar zijn ze weer in Neder land. Maar we moeten eerst maar eens bedenken of het wenselijk is dat de groep dan al weer komt. Het was prachtig, maar het blijven traditionele optredens die ze verzorgen Die zijn een volgende keer weer bijna het zelfde Zonnig en vrolijk en zeker niet zie lig. De nieuwe promotiefilm voor het Tesselhuus, het vakantiehuis voor lichamelijk gehandicapten in De Koog, schept een opgewekt beeld van een weekje op Texel. En dat is precies de bedoeling, want de patiënten beleven er doorgaans de vakantie van hun leven. Het werd tijd voor een nieuwe promotiefilm. Het vakantiehuis aan de Ruyslaan is onlangs flink vergroot en gemoderniseerd. waardoor de opvangmogelijkheden voor acht pa tiënten ingrijpend zijn verbeterd. 'En dan kan je niet meer met een verou derde film bij je sponsors aankomen vertelde Jan Bloem, voorzitter van de Stichting Tesselhuus. zaterdag bij de presentatie. De filmcommissie van het Tesselhuus had filmer John Smit van Videolux op pad gestuurd met de In dorpshuis De Hof in De Koog wordt vrijdag een knutselmiddag gehouden. Vanaf 13.15 uur kunnen kerstkaarten, -ballen en andere za ken worden gemaakt. Materiaal is aanwezig opdracht een positieve film te maken, waar het plezier van afstraalt. De Texelaar, die samenwerkt met tekst schrijver Peter van Wanrooij en de tekst liet inspreken door Meta de Vries, had de boodschap goed begre pen. De beelden in het 13 1/2 minu ten durende filmpje spreken voor zichzelf. De kijker wordt deelgenoot van de belevenissen van een groepje gehandicapten, vanaf het afscheid van hun ouders, de aankomst in hef Tesselhuus tot een rondvlucht bovei Texel. En passant wordt een beet gegeven van de moderne voorziemr gen en de recreatiemogelijkheden! het Tesselhuus. dat ook onderdi biedt aan een team van vrijwillig verzorgers. Een filmervaring die Smit niet graa had willen missen. 'Hef is indrukwek kend wat hier wordt gedaan. Als re iatieve buitenstaander had ik gee idee wat er voor komt kijken. Na zo'i dag op pad met de kinderen was echt af In totaal houdt het Tesselhuus e adoptieweken, acht voor kinderene de rest voor volwassenen. Het dat hiervoor nodig is wordt deeis bi een gebracht door Texelse service clubs en andere donateurs. De Sin waarin Texel als vakantie-eiim wordt afgebeeld, is met name ge maakt om overkantse sponsors t laten zien wat het Tesselhuusdoet. De nieuwe film over hel Tesselhuus laat zien hoe ernstig zieke kinderen op Texel de té van hun leven hebben. (Advertentie) inleg kwijt/ niets bijbetalen inleg kwijt/ verlies bijbetalen inleg deels terug inleg kwijt inleg kwijt inleg terug inleg terug 5% rendement per jaar op inleg 26% rendement per jaar op inleg J Zend mij vrijblijvend de informatie over effectief beleggen. J Naam/voorletters: MAI J Adres: Postcode/plaats: De stoere Rustavi-dansers toonden razendsnel voetenwerk. hoge spreidsprongen Zelfs werd eenmaal gedanst met een fles met brandende kaars op het hoofd. Sen sationeel was het nummer met zwaarden, waar letterlijk en figuurlijk de vonken vanaf vlogen, Polyfonisch De strijd van mannen om de gunst van een vrouw was een terugkerend thema in de vaak eeuwenoude dan sen, die op beeldende en uitbundige wijze werden uitgevoerd Rustavi, wat bron. daar waar de rivier ont springt betekent, muntte ook uit in zangprestaties Een negen man sterke zanggroep wisselde de dan sen af met polyfonische (meer stemmige) zang Deze traditie stamt uit de verre oudheid en wordt tot op de dag van vandaag nog in ere ge houden op feesten en eetfestijnen Hoogtepunt was een werkmanslied, waarbij de mannen op soms komi sche wi|ze tegen elkaar op zongen. Enkele liederen werden afgewisseld door virtuoos fluitspel. Tijdens de nummers kon je in de zaal een speld horen vallen, maar na afloop barstte telkens een klaterend applaus los. Na het laatste onderdeel stonden de aanwezigen massaal op voor een staande ovatie. Rustavi, dat een loodzware toernee door Nederland achter de rug had, laadde zich nog eenmaal op voor de allerlaatste toe gift en nam vervolgens hartelijk zwaaiend afscheid van 'hun' Texelse fans. Gastgezinnen De 41 Georgiers waren eerder op de dag welkom geheten in d'Ouwe Ulo, waar leden van de twintig gast gezinnen al een uur klaar zaten, om dat de groep de boot van half twaalf had gemist. Voor twee van de zan gers was het welkom ook een weer ziens: tien jaar geleden genoten ze onderdak bij dezelfde familie. Het zoeken van gastgezinnen vormde overigens weinig problemen voor or ganisator Nora Verheij: 'Ik had zelfs een paar reserves op de lijst staan Nadat de koffers waren weggebracht en de leden van Rustavi zich even Bernhardlaan 109, Postbus 146, 1790 AC Den Burg Fax 0222-314511 Hoogstaand, spectaculair, adem benemend. Superlatieven schie ten tekort voor het weergaloze op treden van Rustavi vrijdagavond in een volle Burgemeester De Koninghal. Tien jaar na hun eerste show op Texel maakten de Georgische artiesten opnieuw een verpletterende indruk. De toe schouwers klapten de handen stuk voor de wijze waarop de Georgiérs schoonheid en traditie aan muzikaal en acrobatisch ver mogen koppelden. Op knieën als een draaitol in het rond. Rustavi hield het publiek met een 21 onderdelen tellend programma een avond lang in de ban Stijlvolle dan sen werden afgewisseld met prach tige liederen, ondersteund door traditionele Georgische muziekin strumenten. Het orkestje bestond slechts uit vier muzikanten, maar die maakten muziek voor tien. De meeste aandacht trokken de dansers en danseressen. De vrou wen leken in hun lange japonnen over het podium te zweven. Ze be reikten dit effect door onzichtbaar voor het publiek met snelle korte pasjes op hun tenen te lopen. De fraaie kostuums en uitgekiende belichting zorgden voor een sfeervol geheel De stoer uitgedoste mannen leverden spektakel van de bovenste plank, leder met zijn eigen speciali teit. Zo ging een danser als een draaitol op zijn knieën in het rond en .imponeerde een ander met toren-

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2