tab bestemt giften /oor Skilder jeugd Gebroeders De Wit bouwen nieuw bedrijf Geld voor speeltoestellen Jeugdige atleten goed op dreef in Warmenhuizen Beschonken op de bromfiets Bednjvigheid Wat ik zeggen wou... Bedenkelijke politiek Fietspad Wat ik zeggen wou... Verzoekbrieven Ook maakt ruimte voor baggeraar Burger winkeliers houden Sint-actie Vechtersbazen aangehouden Hoge sterfte onder olieslachtoffers Sint op de bres voor Midden-Amerika Bijeenkomst Baha'is Drankrijder TEXELSE COURANT Krugers, Ben Rab en Jan Jacob Rab (v.r.n.l.) luisteren naar de waarderende woorden van burgemeester Gutker. er dan anderhalf duizend angstellenden bezochten vrij- I en zaterdag de receptie en •n dag van Rab in Oudeschild. konden zich vergapen aan de arme kantoren, magazijnen en awrooms in het nieuwe gebouw i de Heemskerckstraat. Het alzijdige bouwbedrijf liet het ip meedelen in de feest- ugde. Alle giften die de bezoe- is meebrachten, zijn bestemd speeltoestellen op het nolplein van 'De Bruinvis'. Ideze geste gaf Rab aan dat het !ri|f stevig in Oudeschild en op iel is geworteld Hoewel de Rab ding tegenwoordig in liefst 20 ■ikantse vestigingen deelneemt, td de locatie van het nieuwe fdkantoor nauwelijks ter discus- Het was eigenlijk geen moeilijke s, want onze roots liggen hier. endien wilden we aantonen dat onderneming als Rab, met een :et van meer dan 100 miljoen len, best op een eiland gevestigd zijn. Met de huidige commu- itietechnieken hoeft dat geen probleem te vormen', legde mede directeur Paul Krugers vrijdag middag tijdens de officiële opening uit. Via computerlijnen staan de over- kantse vestigingen rechtstreeks in verbinding met de centrale admini stratie op de bovenverdieping van het nieuwe gebouw. 'Dan begrijpt u meteen waarom we boven zo'n grote oppervlakte nodig hebben', al dus Krugers, die de medewerkers lof toezwaaide. Hij doelde op de dertien kantoorcontainers waarin het perso neel vele maanden heeft gewerkt. 'De eerste maand is dat nog char mant en knus, maar daarna valt het met mee. Toch is er geen wanklank gevallen.' De medewerkers toonden hun tevredenheid over hun nieuwe werkplekken met een gezamenlijk gezongen lied op de wijze van 'Het is moeilijk bescheiden te blijven'. Een deel van het nieuwe gebouw heeft Rab overigens met zelf in ge bruik, maar verhuurt dit aan (star tende) ondernemers. Bezoekers konden zaterdag tevens een kijkje nemen bij het automatiserings- (Foto Frans Hopman bedrijfje van Ron Geus. Het bedrijfs- verzamelgedeelte telt vier units Burgemeester J Gutker sprak zijn waardering uit. 'Voor de gemeente is het niet verkeerd dat Rab heeft be sloten op Texel te blijven Dat is goed voor de werkgelegenheid, de economie. Maar ook voor het verzorgingspatroon. Wie wil (ver)bouwen, kan hier alles verkrij gen.' Gutker gaf ook complimenten aan architect Louis Uriot voor diens ontwerp en noemde de voorgevel 'een visitekaartje voor Oudeschild' Via een druk op de knop van de af standsbediening, waarmee de nieuwe bedrijfsfilm werd gestart, verrichtte de burgemeester de openingshandeling. De door Dral Produkties gemaakte film biedt een overzicht van de vele activiteiten waarmee Rab zich op Texel en de overkant bezig houdt. De tekst is door de van radio en tv bekende Meta de Vries op professionele wijze ingesproken Tijdens de opening werden ook de hoofdaannemers Sieb Schellinger en Meijert Boon in het zonnetje ge zet. De bedrijven IBS/Oele/Schoo, Piet Kooger, Fa. Graaf (Cocksdorp), Tatenhove en B&M zorgden dat de bouw geheel in Texelse handen bleef De bouwers schonken Rab een schilderij van het nieuwe ge bouw, vervaardigd door de Oude schilder kunstenaar Gerd Jan Roos. Achttien jonge leden van Atletiek vereniging Texel liepen zaterdag in Warmenhuizen mee in de eerste van drie wedstrijden in de KNAU- crosscompetitie. Zij leverden er veelbelovende prestaties en legden daarmee een goede basis voor een brede Texelse afvaardiging in de finale, die in maart in Utrecht wordt gehouden. De AVT-ers sleepten diverse podium plaatsen in de wacht. Zo won Johanna Wouda na een goede eindsprint de strijd bij de jongste meisjes (6 en 7 jaar). Ischa Heerschap beloofde voor afgaand aan de loop bij de jongste jon gens bij de eerste vijf te zullen eindi gen. Hij hield woord en werd knap vierde. Of iemand talent heeft, blijkt meestal pas echt op wat oudere leeftijd Dat Texel ook in die categorie goede troe ven heeft, bewezen de 15-jarige Jaap Witte en de één jaar jongere Eva van Zoonen Beiden behaalden een tweede plaats Bij de jongens D (12 en 13 jaar) liepen Bart Riegman en Hendrik Arendsen zij aan zij naar de 11de en 12de plaats. De 18de plaats van Jip van Zoonen en de 23ste van Freek Verpaalen zorgden ervoor dat ook in het ploegenklassement goed werd gescoord. Tim Riegman liep in de leeftijdsgroep eronder eveneens naar een 11de plaats. Ferry van der Vis, Peerke Els- geest en Jim Heerschap werden res pectievelijk 13de, 14de en 18de, ter wijl Jan Sierd Wouda in een andere groep bij de beste tien eindigde. Een 22-jarige bromfietser werd in de nacht van vrijdag op zaterdag door de politie op het Paelwerck in Den Burg gecontroleerd op drankgebruik Bij een ademanalyse op het bureau bleek het promillage alcohol bijna anderhalf maal hoger te liggen dan toegestaan. De man, die toegaf bier te hebben gedronken, kreeg een pro ces-verbaal aan zijn broek. Vierentwintig uur later kreeg de poli tie met een zelfde akkefietje te ma ken. toen in de Marelstraat een 50- jarige man uit Den Burg werd gevraagd zich te laten controleren. Hij bleek de norm tweeëneenhalf maal te hebben overschreden, wat in combi natie met het rijden-op een snorfiets dus niet toegestaan is Langs de Laagwaalderweg. nabij De Waal, worden de contouren zichtbaar van een omvangrijk nieuw complex. De schuur in aan bouw is eigendom van de gebroe ders Gert Jan en Joost de Wit en is hoofdzakelijk bestemd voor de opslag en verwerking van olie houdend zaad. De gebroeders hebben het bedrijf overgenomen van hun vader Gerrit de Wit, die zich aan de Stuifweg in polder Het Noorden naast de teelt van bloembollen en akkerbouwproducten toelegde op de productie van borage (komkommerkruid) Het zaad van deze paarsbloeiende plant bevat olie dat gebruikt wordt voor farmaceu tische en kosmetisch producten Het gaat met name om het zogenaamde GLA-(gammalinoleen)zuur, dat als voedingssupplement in capsulevorm kan worden ingenomen. Het bedrijf opereed in een hele kleine markt. Dankzij hun contacten, erva ring en bedrijfsopzet weten de Texelse ondernemers zich hierin goed staande te houden. Er wordt gebruik gemaakt van (zelf ontwik kelde) ooqst- en verwerkinas- machines en er is een bescheiden laboratorium. Uitbreiding De omvang van het akkerbouw- en bloembollenbedrijf en de borage heeft in de loop der jaren dusdanige vormen aangenomen, dat uitbreiding nodig is. Het bedrijf heeft aan de Laagwaalderweg het nodige land in eigendom en ziet de lokatie als uitste kend geschikt voor een nieuwe bedrijfsvestiging. Omdat op de betref fende plek volgens het bestemmings plan eigenlijk met mag worden ge bouwd, is hiervoor ontheffing aangevraagd bij de provincie Deze artikel 19-procedure is in februari naar Gedeputeerde Staten gestuurd. Na een landschappelijke afweging, die bij dit soort aanvragen gebruike lijk is, heeft het provinciebestuur goedkeuring verleend. De bouwver gunning is op 19 april verstrekt. De schuur meet 36 bij 36 meter. Een deel van de bedrijfsactiviteiten blijft gehandhaafd aan de Stuifweg, terwijl een ander deel verhuist naar het nieuwe bedrijf. De schuur wordt gebouwd door Meijert Boon, het installatiewerk is in handen van IBS/ Oele Schoo en de VEM bouwt de koelcel. De gebroeders Gert Jan en Joost de Wit bouwen aan de Laagwaalderweg een nieuw bedrijf. De schapenboet vlakbij de nieuwbouw, komt wat betreft de dorpscommissie van De Waal prominent in aanmerking voor een restauratiesubsidie. Het college heeft nog geen toezeggingen gedaan. (Fok* Gerard Timmerman Breven va kter\Builen vcranrwoocdclijUierJ vm óc fcdtcue Het doet mij deugd dat de geestelijke verlichting met betrekking tot de asiel- zoekersproblematiek op ons eiland nu ook tot D66-voorman Pieter de Groot is doorgedrongen. De ge dachte die ieder ander allang op de achterkant van een sigarendoosje had kunnen schrijven, schijnt nu ook te hebben postgevat bij een aantal fracties in de Texelse gemeenteraad en deswege heeft de heer De Groot de kwestie maar eens aan de orde gesteld in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. En natuurlijk heeft de heer De Groot groot gelijk (woordspeling) als hij stelt dat de no bele gedachte van ChildRight tot nu toe alleen maar heeft geresulteerd in VERVOLG PAGINA 1 n de maximum snelheid op de ifnmeltjesweg. Verkeersplan I college staat overigens ook niet welwillend tegenover een elheidsbeperking op de Waalder- g tussen De Waal en Den Burg en Georgiëweg, omdat zich op meer- te kruisingen gevaarlijke situaties irdoen. Eén en ander wordt onder- <p van bespreking zodra het teersveiligheidsplan begin vol rat jaar het daglicht heeft gezien, ïizullenook de verharding van de rm langs de Laagwaalderweg en dere urgente verkeersmaatregelen men handebereik zijn. tar zelfs op fietspaden word je nog nde fiets gereden', waarschuwde msde Winter, die wees op het roe- loze verkeersgedrag van groepen Sers. Hij pleitte voor een betere orlichting omtrent fietsgedrag in fepsaccommodaties. Toevallig een detwerp waarmee ook Veilig Ver- trNederland, afdeling Texel bezig Dat kan elkaar dan mooi verster- vond wethouder Bakker Uit het ingezonden stuk van Hendrik- Jan Trooster, dat werd gepubliceerd in de Texelse Courant van vrijdag 20 november, is een regel weggevallen. De eerste alinea van de brief - een reactie op een eerder ingezonden stuk van Frank Polling aangaande het project 'Muziek in de Basisschool' - had moeten luiden: Ik vind het jammer dat de verzoek brief aan de Texelse ondernemers door ondernemer Frank Polling enkel van de negatieve kant wordt belicht. Het initiatief gaat mij te zeer aan het hart om met te reageren. De verzoek brief is gestuurd namens de project groep 'Muziek in de Basisschool'. Deze projectgroep bestaat uit des kundigen vanuit de basisscholen, de schoolbegeleidingsdienst. Triade uit Den Helder en de mu ziekschool. Twee jaar lang heeft deze werkgroep zich gebogen over een nieuwe manier om muziek (waar onder instrumentaal onderwijs in groep 5) - net zoals bijvoorbeeld de 'haven van Oudeschild biedt een t ongebruikelijke aanblik nu het 'iepsdok van Hans Boom tijdelijk neen andere piek is versleept De '■kregel houdt verband met het uit keren van de haven, waarbij Kieklasse 3 naar Den Helder irrff afgevoerd. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan het uitdie pen van de verenigingshaven, in de loop van de week is de dokput aan de beurt. De bodem onder het dok wordt drie meter dieper uitgebaggerd dan het omliggende deel. De werkzaam heden duren, afhankelijk van hel weer, een dag of tien. Gedurende die tijd is het dok buiten gebruik Boom benut die tijd om onderhouds- en schoonmaakwerkzaamheden aan de installatie te verrichten. vakken rekenen, taal en gymnastiek - vorm te geven binnen het reguliere onderwijs. Net als in voorgaande jaren hebben de gezamenlijke ondernemers van Den Burg (de OVD) een Sinterklaas actie op touw gezet. Voor elke be stede tien gulden krijgt de klant een zegel die op een kaart kan worden geplakt. Volle kaarten (tien zegels) kunnen - voorzien van naam - worden gedeponeerd in de daarvoor be doelde bakken in de verschillende winkels. De actie loopt tot en met zaterdag 5 december 17.00 uur. Een half uur later wordt in De Lindeboom door één van de notarissen de trek king verricht Er zijn 210 prijzen te winnen. De hoofdprijs is een verzorgd weekend Parijs Twee mannen van 21 en 31 jaar uit De Koog zijn in de nacht van zater dag op zondag aangehouden we gens betrokkenheid bij een vechtpar tij. Beiden vertoefden in een horecabedrijf aan de Dorpsstraat toen het uur van sluiting was geko men. Toen ze weigerden het pand te verlaten, ontstond er consternatie. Eén van de mannen gaf iemand een vuistslag, waarna nog meer klappen vielen Eenmaal op straat, keerde de rust niet zomaar weer. Eerst werd nog een omstander met een mes bedreigd, totdat de politie arriveerde en beide Kogers mee naar het bureau nam. Bij EcoMare worden sinds donderdag slachtoffers opgevangen van het Griekse vrachtschip Pallas, dat als gevolg van brand al enige weken lang veel olie verliest voor de Noordduitse waddenkust Het betreft eidereenden, wier veren door de olie 'lek' zijn geraakt en die zonder hulp ten dode zijn opgeschreven. 'Dat kan niet kennelijk niet in Duitsland zelf, omdat ze er geen vogelopvang heb ben'. weet vogelverzorger Salko de 4°k van Hans Boom ligt tijdelijk in een ander deel van de haven. (Foto Harry da Graaf) Wolf. 'Van armoed zijn ze maar gaan schieten op die beesten. Maar dat deden ze met hagel, waardoor er al leen maar paniek uitbrak, terwijl bijna geen vogel werd geraakt.' Op initiatief van Vogelbescherming Nederland en enige samenwerkende vogelasiels werd daarom besloten de dieren in Nederland op te vangen Een klein deel ervan - 25 eidereenden - werd via de vogel opvang in Ureterp en vogelasiel De Paddestoel in Den Helder naar EcoMare gebracht. Bedoeling is dat ze daar eerst een weekje aansterken voordat pogingen worden gedaan om de olie uit hun veren te verwijderen, 'Anders ontstaat stress en leggen ze binnen de kortste keren het loodje', aldus De Wolf Erg optimistisch was hij vrijdag met over de kansen van de vogels. 'Het is echt rotzooi wat ze in hun veren hebben, een soort gasolie volgens mij. En ze zijn al aan de magere kant. Bovendien, acht uur in de auto is ook een opgave. Het is echt redden wat er te redden valt.' Dat De Wolf niet al te somber was, kon collega Henk Brugge gisteren bevestigen 'Sinds donderdag zijn er elke dag vijf uitgevallen. Er zijn er nu nog tien over. Dat zijn de sterkste, zodat deze het misschien redden Dat is niet veel voor al die moeite die is gedaan. De conclusie mag zijn dat het tijd wordt dat ze in Duitsland zelf zijn voorbereid op zo'n gebeurtenis. (Foto Joop Rommots) Sinterklaas en Zwarte Piet houden samen met de Gereformeerde Jeugdvereniging tussen 28 novem ber en 6 december een actie om geld in te zamelen voor de slachtoffers van het natuurgeweld in Midden-Amerika. Tegen een vergoeding van 30,- brengt het illustere duo huisbezoek jes van een half uur. Voor een af spraak kan worden gebeld met tel. 314 521. Gifts kunnen ook worden gestort op bankrekening 46 99.06.804, ten name van Sint-ac tie De Baha'is van Texel komen zaterdag om 20.00 uur bijeen in het Koger dorpshuis De Hof. Mevrouw Wil van der Kooy uit Breda houdt een lezing over Abdu'l-Baha, de zoon van de stichter van het Bahai-geloof. Aan de orde komt de vraag waar de inspiratie vandaan te halen om mee te werken aan de eenheid van de mensen en aan een leefbare wereld. De bijeen komst is openbaar. een ordinaire asielzoekersopvang.Want alle senti mentele verhalen te spijt moeten wij toch gewoon constateren dat de op vang van asielzoekers big business is. De eerste die op Texel dit gat in de markt ontdekte was meneer Den Uijl die onmiddellijk voor de volledig ge subsidieerde prijs van ƒ50,- per dag per persoon Motel Texel in De Koog volstouwde met asielzoekers. En dat anderen daarvan nu hun graantje willen meepikken, ligt voor de hand en kan niemand hen kwalijk nemen. Het is alleen wat teleurstellend dat de heer De Groot en zijn medestanders bij de VVD dit nu pas in de gaten heb ben gekregen. Want nu zijn de ont wikkelingen die op Walden Noord in gang zijn gezet niet meer terug te draaien. En dit is jammer, want regeren is vooruitzien en niet gedogen tot je voor voldongen feiten wordt ge plaatst Dit is niet de enige zaak waarbij het dit gemeentebestuur aan een vooruit ziende blik ontbreekt. Zo kan ieder weldenkend mens bevroeden dat de grootschalige plannen met betrekking tot De Toekomst in De Koog nu niet iets zijn waar de Texelse bevolking op zit te wachten. En natuurlijk zijn hier ook weer mensen die omwille van hun zakelijke belangen het algemeen belang terzijde willen schuiven. Maar wat doet het Texelse gemeentebe stuur? Dat laat een haalbaar heidsonderzoek instellen naar de exploitatiemogelijkheden van een amusementshal voor 2000 bezoe kers: en dat in een dorp van pakweg 800 inwoners. Dat gaat serieus zitten debatteren over een extra nooduit gang en zaken als brandpreventie en geeft daarmee voedsel aan de ge dachte dat zo'n hal er moet komen. Maar de Koger bevolking interesseert het hoegenaamd geen lor of de jon gelui nu wel of niet met scheepsla dingen van de andere kant moeten worden aangevoerd om de exploita tie van De Toekomst veilig te stellen en als de tent afbrandt, zijn zij de laat- sten die komen helpen met blussen. Wel maken zij zich terecht grote zor gen wanneer 's morgens om vier uur zo n 2000 opgefokte jongelui, die stijf staan van de drank en de pillen, op een slapende dorpsbevolking worden losgelaten. En dit is nu precies de enige relevante gedachte die het gemeentebestuur zou moeten hebben bij de vraag of er wel of niet een amusementshal voor 2000 bezoekers in De Koog of waar dan ook op Texel moet komen J A. Does, Oosterend. Een 44-jarige automobilist uit De Cocksdorp werd in de nacht van zon dag op maandag in zijn woonplaats aangehouden Een blaastest beves tigde het vermoeden dat hij stevig had gedronken De naald bleef staan op 405 ug/l De man kreeg een rijverbod en een bekeuring voor rijden onder invloed. DINSDAG 24 NOVEMBER 1998

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5