(jrocn 2Twartsjexels in het harL, xOiocü Kunstwerk Wolkers schittert op dijk Mariniers geprezen voor operatie-Mitch HEMA Jeugdige turners ampioen provincie Beschermde zwaan met schotwond vVJ<7 ViV Manschappen terug uit Honduras Jagers keuren actie af Sinterklaas' Primera Mets VERDER TVT„™moi. IN DIT l\ummer •fr Zwolse première voor Texelse compositie 2 •♦Toneelrecensies van SVC en Vriendenkring 2,5 Havo-scholieren zien idee beloond 5 Hartelijk afscheid van 'gemeentegezichf Bas 5 Annemarie gaat schrobben in Chili 6 Opduin schoolt koks volgens 'Texelmodel' 6 Hond Brista werd Texels kampioen 6 TEXELSE^COURANT Texel Toerist ververst 'tips' Nieuw orgel voor jubilerende Kaan Asbestactie groot succes Tweede zege voor dames De Mareis Woensdag middag in de GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11337 DINSDAG 1 DECEMBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG fiONNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel 319 405 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) ynn 'ZmirL-Jndkart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Eind maart volgend jaar ver schijnt de editie 1999 van Texel Toerist, al sinds meer dan 30 jaar het magazine voor gasten van Texel. Inmiddels zijn wij be gonnen met de voorbereiding voor dit nieuwe nummer. Het is natuurlijk van belang dat de ge boden informatie correct en ac tueel is. We zijn daarom bezig om de rubriek Tips' op juistheid te controleren. Bedrijven, orga nisaties en andere aanbieders van toeristische activiteiten kun nen wijzigingen en eventuele nieuwe plannen doorgeven aan de redactie van de Texelse Cou rant. tel 36 26 20 (of 31 54 72). (Advertentie) van zonsopkomst (zes uur 's mor gens) tot het invallen van de duister nis. En vaak nog langer, om de bo ten weer in orde te maken voor de volgende dag. 'Overdag moesten we vaak werken in grote hitte. Soms was het wel veertig graden. Op één keer na hebben we 's avonds niet gevaren. Er dreven veel boomstammen in de rivier en het was er aardedonker. Meestal vielen we om een uur of ne gen 's avonds als een blok in slaap.' Blubber Het werkgebied van de Texelse ma riniers was een vallei met een rivier, die de hoofdader vormde. Het spoor Lees verder pagina 6 merendeel van de Honduras-gangers bijeen In de Dourleinkazerne. (roto I-rans Mopman) inastiek Vereniging Texel ff) heeft zaterdag tijdens de "inciale kampioenschappen in 'trwijk bewezen dat op het ei- op een heel aardig niveau 'dt geturnd. De senioren kwa- net iets tekort om HG TC Hoorn voor te blijven en wer- tweede, de jeugdploeg (C-D tau) legde na een spannende ld zelfs beslag op het kam- fnschap. "ck Simons, Alwm Bakker, asn van Vliet, George Kariebo en 1 Battista Marei begonnen hun wedstrijd met de sprong. Ze behaal den allen een score van negen pun ten. Met dit resultaat stond de ploeg direct bovenaan in het jeugdklasse- ment Erg veel wilde dit nog niet zeg gen, aangezien bij het springen over het algemeen goed wordt gescoord en de andere teams dit onderdeel nog voor de boeg hadden. Inder daad kreeg HG TC bij de sprong zelfs meer punten van de jury, maar doordat GVT maar liefst vier punten meer behaalde op het onderdeel voltige, werd de concurrentie toch nog afgetroefd. HG TC legde be slag op de tweede plaats, Pax Hoofddorp werd derde. Texelaar Malik Kariebo turnde als in valler in het A-B niveau mee in de ploeg van TVS Santpoort. Dit sterke team reikte achter TOSS uit Heemskerk naar de tweede plaats Ook bij de senioren ging de strijd om het kampioenschap tussen GVT en HG TC. Hans Semler, de nestor uit Hoorn, moest alle zeilen bijzetten om zijn ploeg op voorsprong te hou den. Dat lukte omdat voltige, ringen en brug net even beter waren dan van de Texelaars Bastiaan Willem Witte, Edwin Zwaneveld, Jefferson van Karsen, Pieter Daalder, Steven van Vliet en Yannis Engelvaart. De kampioen van SV Hem uit Ven huizen werd derde, met een achter stand van 6,10 punten op GVT. jchtig. Een plek uit duizenden!' Wolkers toonde zich lyrisch tr de plaats op de PH-dijk waar kunstwerk gisteren werd ge- atst. Slechts even mocht de te meter hoge glazen sculptuur «itteren in de novemberzon, arna werd het beeld omhuld or een houten bekisting, zodat Itot de officiële onthulling op 21 :ember voor nieuwsgierige blik- i verborgen blijft. kunstwerk arriveerde gister- ilend op het eiland. Hangend in i stevige constructie werd het cichtig op z'n plaats getakeld. De alie is inderdaad fraai bovenop de van de Prins Hendrikpolder ter >gte van het poldertje Ceres Na- deze plaats begint het nieuwe iad dat langs de buitenzijde van de dijk richting 't Horntje voert. Voor bijgangers hebben uitzicht op de Waddenzee, de PH-polder en het Hogeberg-gebied. Op heldere dagen zie je in de verte zelfs het bos liggen 'Misschien kunnen we het kunstwerk wel vanuit huis zien staan', mijmerde Wolkers, die zoals bekend aan de rand van De Dennen woont. 'Dan hoeven we onze gasten alleen nog maar een verrekijker te geven De beeldend kunstenaar maakte er een grapje van, maar toonde zich ook verheugd dat er nu een beeld van zijn hand op het eiland staat. Samen met echtgenote Karina volgde hij de plaat sing op de voet Dat betekende tinte lende tenen, want de ijzige wind had op de kale dijk vrij spel. Het drietal dat de plaatsing uitvoerde, klaagde ech ter niet maar werkte geconcentreerd door. Wolkers maakte het object, dat een gestileerde golf tegen een dijk voor stelt, in opdracht van het Hoogheemraad van Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier (USHN) Hij liet zijn ontwerp uitvoe ren door het gespecialiseerde bedrijf Tetterode. Maker Fred Stikvoort, die al vele ja ren met Wolkers werkt en ook inter nationaal faam geniet, was gisteren eén van de drie installateurs Samen met Max de Haas senior en junior van Bouwbedrijf Haak uit Amsterdam zorgde hij dat het beeld op de juiste wijze werd gemonteerd Volgens Jan Vonk, die namens USHN ter plekke was, is in de dijk een betonnen fundering van 1.90 bij 1.75 meter gestort om het gevaarte op z'n plaats te houden Tussen de bedrij ven door zette Vonk nog een verwenteld schaap rechtop. 'Het dier was vast steil achterover geslagen toen ze het beeld zag', meende Wol kers. Oogverblindend was het kunstwerk, dat inclusief de granieten sokkel drie meter hoog oprijst, in elk geval wei- Niet alleen raakten zonnestralen het glas, ook werden de golven van de Waddenzee erin weerkaatst Wolkers zei te hopen dat voorbijgan gers er enthousiast door raken. 'Soms word ik spontaan gebeld door automobilisten, die in vervoering wa ren geraakt bij het passeren van mijn kunstwerk op de Den Uylbrug. Wie weet krijg ik straks allemaal fietsers aan de lijn liintig op Texel gelegerde mariniers kregen gisteren lof jegezwaaid voor hun kordate optreden in het rampgebied i Midden-Amerika. De 'operatie-Mitch' was volgens com- (andant A. Kerssemeijer van de Joost Dourleinkazerne het |hoolvoorbeeld van een geslaagde hulpactie. 'Een model- sratie. Jullie zijn als professionals bezig geweest', prees zijn manschappen. zien hoe alles draaide, ledereen was zonder mopperen aanwezig en het materiaal was op tijd klaar. Goed gefikst', aldus Kerssemeijer mariniers kregen op 5 november iverwacht het bericht dat ze boten iteed moesten maken voor hulp n Honduras, dat door de orkaan ilch zwaar was getroffen. Degenen het nieuws 's avonds in de bar van kazerne hoorden, dachten dat het n grap betrof. Maar even later sk het ernst en gingen de mannen snel aan de slag. list ging het alleen om vijftien bo- i, maar enkele uren later werden de Iers uitgebreid. Uiteindelijk waren gvijftien boten extra nodig plus re- we-onderdelen en bemanning. De triniers, die niet allemaal op het and verbleven, waren om vier uur nachts present. 'Schitterend om te Paraat Bij het vertrek was nog volkomen onbekend wat de mannen te wachten zou staan. Kerssemeijer: 'Het thuis front en de achterblijvers in de ka zerne hadden weinig informatie. Al leen dat jullie via Curagao naar Honduras zouden gaan Toch ben je als marinier nooit echt onvoorbereid We oefenen niet specifiek om kinde ren en oude vrouwen te redden, maar wel om paraat te zijn De commandant oordeelde dat de mannen trots mogen zijn op hun pres tatie. 'Dit was een ervaring, die jullie vakmanschap ten goede komt Daar naast hebben jullie kunnen leren dat onderhoud van het materiaal heel belangrgk is, zodat je meteen en zon der problemen kunt worden ingezet. Vertel het door aan degenen die er niet bij konden zijn. Thuisblijven was voor hen frustrerend. Alsof je bij een belangrijke wedstrijd van jouw voetbalteam met eens op de reserve bank mag zitten.' Aardedonker De mariniers zelf spraken eveneens van een bijzondere ervaring 'We hebben in totaal 11 600 km gevaren, gemiddeld 200 km per dag. In onze rubberboten vervoerden we medi sche teams en 20 000 kg voeding over de rivier naar afgelegen dorpen, die over de weg niet meer bereikbaar waren', vertelt sergeant-majoor Ben Lak, die de Texelse eenheid in Hon duras leidde. De mannen maakten lange dagen: Met spurtbus en poetslap reinigt maker Fred Stikvoort het dikke glaswerk Wolkers, echt genote Kanna en Jan Vonk kijken toe of alles goed gaat. (FoK3 Frans hopman) In EcoMare wordt sinds zaterdag middag een zogenoemde kleine zwaan verpleegd. Het dier heeft een schotwond. Dat is opmerke lijk, aangezien de kleine zwaan een beschermde soort is. De vogel werd door voorbijgangers aangetroffen in een akker langs de Staart in Waalenburg. De te hulp ge roepen vogelverzorger Henk Brugge van EcoMare moest een beroep doen op zijn loopvermogen, maar slaagde er toch vrij gemakkelijk in het vleugellamme dier te pakken te krijgen. De actie waarbij particulieren zich in de maand november tot een maximum van 250 kilo gratis van hun resten asbest konden ont doen, wordt bij de verantwoorde lijke afdeling gemeentewerken een groot succes genoemd. Tot en met maandag, de laatste dag van de actie, werd bij het overslag station De Hamster 87,5 ton aan geleverd door iets meer dan 500 mensen. 'Dat is bijna tien procent Het damesteam van De Mareis heeft zaterdag in Julianadorp de tweede overwinning van het sei zoen behaald. Tegen JBC 2, dat ook nog maar eenmaal had ge wonnen, werd het 26-40. Bij een eerste observatie bleek een flinke verdikking onder de vleugel te zitten, waarmee direct verklaard was waarom de vogel niet meer kon vlie gen. Röntgenonderzoek door één van de dierenartsen wees uit dat er een voorwerp in het vlees zat met een omvang van drie a vier millime ter, ongetwijfeld een kogeltje of een hagelkorrel uit een geweer Merkwaardig, oordeelde Brugge. Er mag niet worden gejaagd op de kleine zwaan, die ook nog eens al lerminst als schadelijk te boek staat. Het dier strijkt na een lange vlucht uit Siberië na de oogst op Texel neer en doet zich vervolgens te goed aan resten van bieten en aardappelen die op het land zijn achtergebleven. Een groep van naar schatting 450 exemplaren komt jaarlijks in de ak kers van Eierland op krachten. Bij een strenge winter vliegt de zwaan vervolgens door naar Engeland van de Texelaars bij wie de reiniging wekelijks langskomt', aldus woord voerder Piet Bolier, die zelf op zo'n 40 a 50 ton had gerekend. Overigens wordt zowel bij De Ham ster als bij de provinciale huisvuil- centrale waarderend gesproken over de manier waarop de Texelaars hun asbest verpakten. 'Slechts vijf klanten voldeden met helemaal aan de eisen die wij daaraan hadden ge steld. Een te verwaarlozen aantal', vindt Bolier. Wilhelm Bakker, voorzitter van de Wild Beheer Eenheid, spreekt van een 'zeer afkeurenswaardige actie'. Mocht de dader bekend worden, dan wordt hij geroyeerd en raakt onher roepelijk zijn jachtakte kwijt, nog af gezien van het bezoek van de politie dat hem in zo'n geval te wachten staat. 'Maar ik weet met wie het is. Bovendien is de vraag of het om een jager van ons of om een stroper gaat.' Ook Henk Brugge heeft geen aan wijzing dat Texelse jagers zich heb ben bezondigd aan het schieten op de beschermde vogel 'De wond was een paar dagen oud. Het zou ook kunnen dat-ie in Friesland ge wond is geraakt.' De zwaan wordt ondertussen zo goed mogelijk verzorgd in EcoMare. 'Opereren heeft geen zin, dan legt-ie het loodje', oordeelt Brugge, die hoopt dat het lichaam van de vogel door het kogeltje in te kapselen zelf 'afrekent' met de binnendringer 'Maar eerst moet de zwaan gaan eten, dat is nu het belangrijkst. Hij krijgt volop lof en aardappelen. Daarmee hopen we hem weer aan de praat te krijgen Olieslachtoffers Met andere gasten in EcoMare, de olieslachtoffers uit het Duitse waddengebied, is het niet goed af gelopen. Afgelopen weekend ruim een week na hun komst, waren nog slechts zeven van de vijfentwintig aangebrachte eidereenden in leven Toen hun veren van de olie waren ontdaan, stierven nog eens vijf die ren Toen hebben we besloten de andere twee ook maar uit hun lijden te verlossen aldus Brugge, die nog maals concludeert dat het tijd wordt dat Duitsland in de toekomst zelf op dergelijke rampspoed is voorbereid. Peter Kaan heeft in 1998 2 132,25 verdiend met zijn orgelspel. De op brengst is als vanouds bestemd voor de KNRM. In het jaar 2000, wanneer hij zijn 20- jarig jubileum viert, hoopt de bijzon dere draaiorgelman met een gloed nieuw instrument markten en braderieën te kunnen opluisteren. Dankzij de steun van enkele spon sors heeft Kaan orgelbouwers in Til burg opdracht kunnen geven een exemplaar voor hem te bouwen. (Advertentie) De Mareis waren al direct goed op dreef en schoten de ene na de an dere bal in het netje Dat is een zeld zaamheid bij de Texelse dames, die meestal moeten proberen in de tweede helft iets van de voor rust opgelopen schade goed te maken. Deze scoringsdrift resulteerde in een 6-26 tussenstand. In de tweede helft raakte het tempo er wat uit en werd het spel harder Na een minuut of zeven begon ook JBC regelmatig te scoren De Mareis lieten het er echter niet bij zit ten Door wat meer aandacht te schenken aan de verdediging, werd voorkomen dat JBC echt mocht gaan hopen op een goed resultaat Scores Irma Schuijl (8), Floor Driessen (8), Gerda Kuiper (10), Marleen Heljne (2). Gatske Ykema (8), Ria van Maldegem (4) De vleugellamme kleine zwaan. (Foto Harry de Graaf)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1