Vriendenkring schiet raak met moordstuk Aanmoedigingsprijs /oor OSG-leerlingen 'Onderlinge kloof verkleinen \Yat ik zeggen wou... Internet Afscheid van pienter ventje Spanning neemt toe bij klaverjassers TEXELSE^ C0URANT Texelse vissers in de prijzen G-team verdwaalt maar wint toch ien Brouwer snel n derde trimloop Zweethutceremonie Klinkende zege bowlers All Stars DINSDAG 1 DECEMBER 1998 Brg.cr. -n. igwcnBunto v ante* Achjtïoi »ai dr >ol».Tjr Leuk zeg, een stuk over internet als hoofdartikel van de Texelse Cou rant. Toch denk ik dat de schrijver van het-artikel de klok wel heeft ho ren luiden, maar de klepel niet heeft kunnen vinden. Niet alleen worden structureel de zoekpagina's op het internet verkeerd gespeld altavista wordt zowel alvavista als altavista genoemd, en webcrawler heet in de TC ineens webscawler). bovendien bestaat er duidelijk een misverstand over het gebruik daarvan. Geen mens zal proberen toeristische infor matie over Texel te vinden door op een zoekpagina alleen 'Texel' als trefwoord te gebruiken. Zoals ook in het artikel blijkt, worden er dan let terlijk tienduizenden pagina's gevon den (stel je eens voor dat een toerist 'Nederland' als zoekterm gebruikt!) Maar typ je bij Altavista 'VW Texel' of 'Texel toerisme' in, dan zijn ineens vrijwel alle pagina's die op het eerste resultatenscherm te zien zijn van VVV Texel. Doordat de VVV Texel zo'n actief internetbeleid voert, is www.texel.net inmiddels omgeto verd tot een heuse VVV-pagina. zelfs een van de mooiere inter netsites van Nederland. En denkt u niet dat www.texel.net een stuk meer voor de hand ligt dan www.vw-wadden nl? Overigens was ik al diep onder de indruk van www.texel.com Wat is nou leuker dan al voor je naar het ei land vertrekt te kunnen lezen welke film er in Cinema Texel draait? Arno Witte, Hoofddorp, (homepage: http ourworld.compuserve.com/home- pages/a_witte) Naschrift redactie: Inderdaad hebben wij een paar ver velende fouten gemaakt bij het noe men van de diverse zoekmachines en inderdaad wordt het aantal gevonden web-sites danig beperkt als gespecificeerder wordt gezocht (hoe wel zoeken op Internet nooit echt eenvoudig wordt). Blijft overeind de kern van het artikel, dat Texel gebaat zou zijn bij een samenwerking tussen gemeente, VVV. bedrijfsleven en par ticulieren, opdat de surfer die een maal op Texel is beland, daar alles van zijn gading kan vinden. In bijzijn van zijn echtgenote Gonda, kinderen, kleinkinderen en tientallen (oud-)collega's heeft de één dag eerder 60 jaar geworden Bas van Veen vrijdag afscheid genomen van de gemeente als werkgever Hij was er werkzaam sinds 1962. Aanvanke lijk was dat bij gemeentewerken, waar de scepter destijds werd ge zwaaid door de heren Hemelrijk en Huizinga. Als reactie op een sollici tatiegesprek berichtten zij hun supe rieuren dat de jonge timmerman een pienter en vlijtig ventje' was. Later verhuisde Van Veen naar fi nanciën. 'Tot afgrijzen van de direc teur van gemeentewerken. Job van Hoorn', herinnerde collega Maarten Smit in een humoristische maar warme toespraak. 'Dat iemand met dergelijke kwaliteiten naar die afde ling gaat. De laatste 25 jaar was Van Veen werkzaam bi/ bouw- en woningtoe zicht. waar hij zich ontwikkelde tot één van de bekendere gezichten van de gemeente Texel 'In de beginjaren moesten we met z'n tweeén 500 bouwprojecten begelei den. terwijl ook de hinderwet, de monumentenzorg en vele anderen taken op ons terrein lagen Nu heb ben we daar een hele afdeling voor. terwijl er véél minder wordt ge bouwd'. aldus Smit. Aardig waren ook diens anekdotes over Van Veen als sportliefhebber en de wedstrijden die ze samen speelden in de zomeravondcom petitie op het voetbalveld. 'Sport verbroedert, was de slogan van Van Veen. maar dat gold met in het zaal voetbal'. waarna Smit een smakelijk verhaal vedelde over de ruzie, een ordinaire tackel en de bijna-vecht- padij die ontstonden doordat brandweercommandant Daan van Wilsum niet kon uitstaan dat Van Veen het zaalvoetbalteam van de brandweer verruilde voor dat van de gemeente. Namens de collega's overhandigde Smit (links) de kers verse vutter een verrekijker als ca deau (zie foto) Ook daarna was het nog lang gezel lig. met een column van Harry de Graaf over 'de speurhond van de gemeenteen cabarateske bijdragen van zijn collega's als hoogtepunten. (F<XO Joop Rommots) Het koppel Gerda Veeger en Fenny Caspers heeft vrijdag avond de tweede ronde gewon nen in de strijd om het Texels kampioenschap klaverjassen. Zij behaalden 7266 punten en stijgen naar de tweede plaats in het klassement, vlak achter de koplo pers Peter van Heerwaarden en Wil Derksen, die met 7114 punten opnieuw hoog scoorden. Tweede van de avond werden Jean Zeeman en Wiggert Haring. Hun 7262 punten waren goed voor een stijging naar achtste plaats in het klassement. Chris Schraag en Nico Barhorst behaalden 7211 punten, maar staan (nog) niet in de top van het klassement. Cees Vinke en Gerrit Smit. die op de club al weken lang goed spelen, deden nu ook weer goede zaken met hun score van 7117 punten. Zij staan nu op de vierde plaats. Daar de onderlinge verschillen mini maal zijn, is er nog niets van te zeg gen wie zich straks kampioen van Texel mag noemen De derde ronde word gespeeld op vrijdag 18 decem ber Stand na twee rondes 1 Peter van Heerwaarden/Wil Derksen 14232 punten; 2.Gerda Veeger/Fenny Hopman 14114. 3.Bart Weijdt/Piet Moree 13930 4 Cees Vinke/Gerrit Smit 13864, 5.Lia van Leersum/Freek v/d Gracht 13363; 6 Bram v/d Linde/Henk Hooyschuur 13236; 7.Jaap en Theo Witte 13173; 8.Jean Zeeman/Wiggert Haring 13130; 9 Lieuwe en Gisela van der Veen 13017. lO.Corry v/d Slikke/Corry Zijm 12980 ills betrokkenen die af en toe een kijkje bij de repetities van Vriendenkring hadden genomen, konden de ontknoping el vermoeden. De thriller Deadly Nightcap (Het Laatste Glas) in Francis Durbridge zat van begin tot eind vol verrassende ittdingen. De Hoornder toneelvereniging liet zien aan acteer- 'ent geen gebrek te hebben en hield de toeschouwers in De 'aldhoorn vrijdag- en zaterdagavond aan de stoel gekluis- td. t vooroordeel dat een thriller sy- '"iem is aan een saaie toneel- :nd, werd door De Vriendenkring logenstraft. Achterover leunen ser niet bij, de begaafde schrijver it zelfs de meeste oplettende toe- louwers op het verkeerde been te ten. De Hoomder tonelisten zorg- ner dankzij het benodigde tempo een gedegen rolkennis voor dat lange toneelavond geen moment veelde. (verhaal draait om de Engelse fa- fe Radford, eigenaar van een ver eend makelaarskantoor. De heer s huizes Jack (Joop Rommets jr getrouwd met Sarah (Gerdy bbowski), een van de twee rijke genamen en voert de directie van bedrijf. Gedreven door hebzucht il hij zich in met louche lieden en d zich op malafide projecten Zijn 'oonzus Edwina (Debbie Wiertz) mekt deze praktijken en wordt atom zijn eerste slachtoffer, 'de gehele erfenis op te strijken, set Jack ook zijn vrouw uit de weg 'men. De tweede dode is echter it Sarah. Tot ieders verrassing ndt de schurk zelf aan het mes 'egen. De verschijning van in- ecteur Cliff Jordan (Marco Bak- is het begin van meer onver- ïhte verwikkelingen. Vindingrijk is ontknoping, waarbij Durbridge laantal pagina's terugslaat in het en de kijker op slimme wijze 'mge laat zijn van de moord. >P Rommets |r. was als de moord- makelaar Jack Radford de slier van de avond. Het koelbloe- f pistoolschot waarmee hij zijn 'oonzus naar de andere wereld hielp, klonk als een donderslag bij heldere hemel. Rommets speelde zelfverzekerd en tekstvast een zwaar drinkende echtgenoot die het met de huwelijkse plichten en de waarheid niet zo nauw neemt. Re gelmatig verdween hij naar de ach tergrond, om in de bar zijn glas bij te vullen. Voor tegenspeelster Gerdy Grabowski lijkt toneelspelen een tweede natuur te zijn. De wijze waarop ze de tot wanhoop gedreven echtgenote Sarah Radford gestalte gaf, wekte bewondering. Haar rade loosheid, twijfel en verbittering oog den zeer realistisch en getuigden van durf. Een zenuwinzinking nabij ondervond ze weinig steun van Annemarie Bakker, die als dokter Maud Young op strenge wijze de vermeende kwalen te lijf ging met pillen en poeiers. Grabowski vormde een naadloos koppel met de al even geroutineerde Bep van Duijn, die als huisvriendin Kate Warren ook als ze een bijrol vertolkte bleef acteren en de aandacht naar zich toetrok. Waar anderen tijdens het spreken soms de neiging hadden hun gezicht naar het decor te draaien, bleven beide actrices zich tot het publiek richten. Een dubbelrol was er voor Debby Wiertz, die eerst als Sarah's zuster Edwina haar opwachting maakte als een vastberaden, doortastende blonde diva Na de in scene gezette zelfmoord keerde ze terug als Anna, het vriendinnetje van Jack. In deze hoedanigheid viel op haar rolkennis niets aan te merken, maar sprak ze minder tot de verbeelding. Als de kordate huishoudster Lucy speelde Janny Schuijl de betrokkenheid die bij zo'n rol hoort en zorgde haar mi miek voor de nodige hilariteit. Ralph Grabowski had zichzelf met overmatige bril de rol van de boek houder Jeffrey Curtis aangemeten. De overtuiging waarmee deze toneelrot gestalte gaf aan een onze kere, op zwart zaad zittende pennenlikker, verdient een pluim. Marco Bakker verscheen ten tonele als inspecteur Cliff Jordan, een krui sing tussen de lolly-zuigende Kojak en de verstrooide Columbo. Kau wend op zoethout toonde hij zich een vaardig analist met een scherp zinnige geest. Met gevoel voor ti ming, houding en gelaatsuitdrukking oogde hij in regenjas als een echte speurneus. Zichtbaar was dat regisseur Hans Oosterhaven veel eer in het uitda gende stuk had gelegd. Hij kon zien dat de meeste Hoornders hun rol feilloos kenden. Souffleuse Rie Beets mag maar blij zijn dat Joop Rommets sr. zich als notaris bij het inspelen vrijdagavond ver galoppeerde Anders had ze hele maal voor spek en bonen in haar fluisterhokje gezeten. Een dag later bewees Rommets sr. overigens met rustig en overtuigend spel dat zijn black-out een incident was geweest. Gerard Timmerman Gerdy Grabowski (links) en Bep van Duijn nemen de doortrapte zakenman Joop Rommets In de tang. (Foto Gorard Timmerman) (Foto Joop Rommots) Vier Texelse sportvissers deden za terdag samen met 128 andere lief hebbers langs de Afsluitdijk mee aan de speciale Sinterklaas wedstrijd. De vangsten waren niet best, maar juist dan zijn de Texelaars op hun best. In het verenigingsklassement eindigden ze met 153 centimeter vis als derde. In dividueel eindigde zowel Poul Ver hagen (50 cm) als Nico Tessel (47 cm) bij de eerste twintig. Beiden ver schalkten twee vissen. Rem Kuyper en Ton Dorst vingen slechts één vis (in beide gevallen met een lengte van 28 cm) De volgende clubwedstrijd wordt zondag bij de Asfaltmolen gehou den, aanvang 8.30 uur. Heuving scoorde in de 'korte hoek' 4- 0 en Theo Franchimon bekroonde twee solo's met een doelpunt Keeper Frans Bos werd diverse malen op de proef gesteld, maar hij hield zijn doel schoon Zo eindigde het G-team voor het eerst een wedstrijd zonder tegentreffers. Zaterdag speelt het team thuis tegen KGB om 13.30 uur Dit team staat met 13 punten uit acht wedstrijden vlak boven Texel '94, dat 12 punten heeft uit zeven duels. A LI A V/A ..M— APA -i - -ri 5 4 HAVO-leerlingen van OSG Hogeberg hebben een prijs in wacht gesleept met hun plan brugklassers te laten begelei- n door leerlingen uit de boven- uw, om daarmee de onderlinge of te verkleinen. Ze verdienden niet alleen een trofee mee, maar kde sympathie van de school ing, die al heeft laten weten len van) het project te willen ernemen. prijsvraag maakte onderdeel uit Code Name Future. een lande- project dat middelbare scholieren et stimuleren om bewust om te in met het milieu Dit begrip wordt n geïnterpreteerd. Ook de ver- mdhouding tussen mensen (het Imilieuwordt voor verbetering baar geacht. lens het project werden de twee 4 YO-klassen van De Hogeberg gesplitst in groepjes van tussen vier en zes leerlingen Zij kregen :e dagen vrij van de reguliere les- 10m een plan naar keuze te be iken en te ontwikkelen Daarbij s (bijna) alles geoorloofd: biblio- ken mochten worden geraad- egd, evenals instanties of andere olen die mogeli|k van dienst kon den zijn Tenslotte moest het plan worden gepresenteerd ten over staan van leraren en medeleerlin gen Toehoorders Tijdens die voordracht werd het plan van Karin Kooger. Chantal Hin, Nienke Eilander, Mia Bartelsman, Sarah Keijser en Lotte bij de Lij door de toehoorders als beste verkozen, samen met dat om het lot van zwerf jongeren te verbeteren en boven ideeën om de TESO langer te laten varen, de verhouding tussen gabbers en skaters te verbeteren en om verspilling van water tegen te gaan Concreet wil het zestal dat leerlin gen uit de bovenbouw mentor wor den van de brugklassers en activitei ten in de onderbouw gaan begeleiden. Ze denken bijvoorbeeld aan het meegaan tijdens introductie dagen en het afleggen van bezoek jes samen met brugklassers aan leerlingen van groep 8 van de basis school, om hen alvast een beetje voor te bereiden op wat komen gaat op de OSG. 'In Engeland bestaat zoiets al. We denken dat daarmee de kloof op school wordt verkleind. Leerlingen gaan elkaar beter begrijpen, waar door je problemen als pesten voor komt. Bovendien wordt het verantwoordelijkheidsgevoel van leerlingen van de bovenbouw gro ter', motiveren ze hun ideeën Een enquête op De Hogeberg heeft vol gens hen uitgewezen dat brugklassers onverdeeld enthou siast zijn over het idee, evenals de leraren Leerlingen van de boven bouw zien een en ander wel zitten, maar vragen zich af of ze genoeg tijd hebben om hun werk als mentor te combineren met hun 'schoolse' ta ken. Afschaffen 'Een oplossing zou zijn om de bege leiding van jongere leerlingen op te nemen in het lespakket', denkt con rector Annemarieke de Vries. 'Het verwerven van bepaalde vaardighe den hoort nu eenmaal ook bij je op leiding.' Enig twistpunt voor de schoolleiding vormt het voorstel om de volwassen mentoren maar hele maal af te schaffen in de onder bouw. 'Dat zie ik niet zo gauw ge beuren', aldus De Vries. De haalbaarheid werd ook onder kend door de overkantse jury toen de Texelaars hun project moesten Het winnende zestal van OSG De Hogeberg met hun trofee. verdedigen in Den Helder, op de zelfde dag dat ze als beste uit de bus waren gekomen op hun eigen school. 'We moesten meteen door naar de boot. Dat was best span nend.' In totaal werden dertig plan nen beoordeeld, van scholieren uit Schagen. Den Helder, de Wieringer- meer en Texel. 'Dat wij wonnen was extra leuk, omdat sommigen wel drie maanden voorbereiding hadden ge had en wij in totaal niet meer dan drie weken.' Behalve een trofee, verdienden de Texelaars ƒ3000,- met hun ideeën. 'We hebben al laten uitzoeken dat een cursus om iemand hier op voor te bereiden ƒ1200,- kost', vertelt De Vries, die het project wat haar betreft zo snel mogelijk gerealiseerd ziet. 'Misschien is het handig dat we een leraar sturen, die het zou kunnen doorgeven aan leerlingen en andere leraren.' lens de derde trimloop van dit I Iterseizoen deed Rien Brouwer i serieuze aanval op het coursrecord over 6,2 kilome- I dat met 22.47 minuten op fm staat van Guido Banda. Hij een prachtige race, verbe- e zijn eigen tijd met 21 secon- maar bleef net twee secon- boven zijn streettijd. Ilanks de slechte weersomstan- leden kwamen zondag 36 atle- naar De Dennen om hun loop- ■staties te verbeteren. Bij de jeugd ■12 jaar werden diverse persoon- I records gelopen. Priscilla Irlander liep een nieuw record in [3 minuten en werd tevens eerste, de |ongens liepen Ferry van der L. Michael Noorlander en Jim lerschap ook een aantal secon- i van hun persoonlijke tijd af. ndrik Arendsen finishte in een tijd 15.30 als eerste. i Dankers wilde het record van Robert Bakker (10.44) over 3,1 km aanvallen, maar hij slaagde niet in dit voornemen. Hij werd in 11.28 wel eerste, tien seconden boven zijn ei gen toptijd. Het paardenpad was mul en zwaar en bleek sommige lopers op te breken Lydia Verweij loopt de drie ronden als een trein. Ook deze keer scherpte zij haar tijd aan, met een minuut nog wel. Het parcoursrecord van de dames-veteranen staat nu op haar naam in 45.07 min Henk Schraag en Remco Nagtegaal lie pen beiden 5 seconden van hun p.r. af. Uitslagen Jongens 1.3 km 1 Hendrik Arendsen 5.30, 2 Michael Noorlander 5.36, 3 Peerke Elstgeest 6.06; 4 Ferry van der Vis 6 08; 5 Freek Verpaalen 6.09; 6.Jim Heerschap 6 25; 7 Maarten Steenvoort 6 42. 8 Ischa Heerschap 7 06 Meisjes 1.3 km 1 Priscilla Noorlander 5.58; 2 Mira de Steur 6.41; 3.Sigrid Ploeger 6.58 mm Jongens 3.1 km 1 Jan Dankers 11.28. 2 Ramon Noorlander 14 14 Meisjes 3.1 km 1.Nienke Eilander 13.58. Heren 6.2 km 1 Rien Brouwer 22.49, 2.Robert Bakker 24.57. 3 Enk Bakker 25.20. 4. Ruud Meedendorp 38 47 Heren veteranen 6.2 km I .Norbert Dankers 27.05, 2.Dick Witte 28 05; 3 Cees Timmer 28.56, 4 Dirk Eelman 32.32. Dames veteranen 6.2 km 1 Laurien Bakker 30 41. 2 Corne de Jager 31 04 Heren 9,3 km 1 Lutz Lohse 32.11, 2.Herman Ploeger 38.33, 3 Remco Nagtegaal 40 12; 4 Gerrit Bultman 42 07; 5 Pieter Ans v d. Vis 42 20 Heren veteranen 9,3 km 1 Piet Bakelaar 38.07; 2. Kees Dudink 43 13. 3 Martien Baars 44.03; 4 Jan Dogger 45.17, 5.Henk Schraag 48.13 Dames veteranen 9.3' 1 Lydia Verweij 45.07; 2.Man|ke Stark 50.32 Op het terrein van Sint Donatus bij Den Hoorn wordt zondag wederom een zogenoemde zweethutcere monie gehouden, een door de India nen overgeleverd ritueel voor reini ging van lichaam en geest. Er is plaats voor twintig mensen, de cere monie duurt van 11 00 tot 19.00 uur. De kosten bedragen 75,-, inclusief eten en drinken. Meer informatie is verkrijgbaar via tel 0516 - 512 795. Opgeven kan via tel. 317 739. Met de invallers Tiny Kok en Rina Drijver In de gelederen speelden de bowlende All Stars een prima wed strijd tegen Strandplevier. Ze won nen met 5-0, waardoor de tegen stander van de eerste naar de derde plaats zakte in de donderdagavond competitie. Nieuwe koploper is het team van Badweg Sportief, dat in een span nende partij tegen de Smarties een 3Vz-V/2 overwinning uit het vuur sleepte De tweede plaats wordt nu ingenomen door het Speelkwartier, waar Rinse Dijt zijn goede vorm be vestigde met een serie van 736 pins. In de huisvrouwenleague gooide Dime Nicolasen (WBZ) met games van 183, 202 en 164 een serie van 549, goed voor een 3-1 overwinning tegen de T Forts. Donderdagavond Drogisterij Mets-Horditood CV 3-2, De Heksenketel-The Boss 2-3. Speel- kwamer-Sommelties 3-2. All Stars Strandplevier 5-0. Wtjewel-Pets Place 5-0. Badweg Sportief-Smarties 3-1V. Huisvrouwen Klaver 4-Juttertjes 3-1: Flair-De Pins 0-4, WBZ-T Forts 3-1 De uitwedstrijd tegen De Meer uit Diemen (bij Amsterdam) gaf het G- team van Texel '94 onderweg nog de meeste problemen. De voetbal lers raakten in het drukke verkeer de weg kwijt. Bij een tankstation wees een vriendelijke vrouw de jongens de juiste weg door met haar auto voorop te rijden. De wed strijd was daarna een peuleschil: 6-0 winst. Na met de boot van acht uur te zijn vertrokken, stapten de Texelaars om elf uur het veld op. Na tien minuten schoot Theo Franchimon de bal laag in de hoek: 1-0 Even later maakte Ruud Heuving met een soort omhaal 2-0 uit een voorzet van Twan van Nuland. Uit een goede pass van Peter Tuitman tilde Jos Bakker de stand naar 3-0 Na rust ging het G-team door. Ruud

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5