Cjroen ^warts- Jexels in het Vrije vestiging voor eilanden rampzalig Jongerenwoningen De Mars op schema N< Politie controleert extra op verlichting 'Nader onderzoek nodig in affaire kartingbaan' Gemeentebesturen tot staatssecretaris: öJ® Rechter wijst alle eisen af: Actie start volgende week Echtgenoot van gedode vrouw toch niet vrij Zak Inbraak winkel zonder diefstal inhalen toegestaan Nieuwe regels van kracht op Pontweg Hoogste punt nieuwbouw bereikt Strenger optreden tegen bollenboeren Molengat weer even in dienst Raadsvergadering begint 's middags Skeelerer lelijk gewond door val VERDER IN DIT ummer Film over Texel 2 Naseizoen wordt steeds drukker 5 H.J. Trooster naar muziek school van Amsterdam 5 Alle Texelse boerderijen in een heel dik boek 7 U/F F ^/Actief 9 Voorlichting over de euro TEXELSE^COURANT VRIJDAG 4 DECEMBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) leop handen zijnde vrije vestiging in Nederland zal voor e waddeneilanden rampzalige gevolgen hebben. De wo- ingen die er worden gebouwd zullen merendeels in han- fen komen van rijke, meest oudere mensen van elders en ie eigen inwoners met een normaal inkomen hebben het akijken. De besturen van de vijf waddengemeenten voe- >n daarom gezamenlijk actie om te bereiken dat voor hun landen een aparte regeling wordt getroffen. e burgemeesters van Vlieland, •rschelling en Ameland en wet- juders van Texel en Schier- ionnikoog hebben het probleem aandag in Groningen onder de indacht gebracht van staatsse- retaris Johan Remkes van ROM. Wethouder Daan Schil- ig, die Texel vertegenwoor- Igde, was na dit contact hoopvol sstemd. 'We kregen de indruk it de staatssecretaris inziet dat ivoorgenomen liberalisering op waddeneilanden inderdaad iet zonder meer kan worden toe- Epast'. gemeentebesturen zijn ook bezig eun te verwerven bij de diverse In- lecties Volkshuisvesting in het md. die hierover binnenkort onder- ïg overleg voeren. De Inspectie oordholland heeft zich al in gun- ige zin uitgelaten Belangrijk is ook houding van de provincie- sturen inzake zogenaamd restric- if beleid op dit punt. Gedeputeerde te 80-jarige man uit Den Burg die orige week zijn echtgenote om ■t leven bracht, moet toch in een olitiecel op zijn berechting lachten. Na zijn bekentenis werd eerst in vrijheid gesteld, maar p aandrang van de officier van stitie herriep de rechtercommis- iris zijn beslissing. i zijn daad, vorige week woens- .g, heeft de man korte tijd in hech- nis gezeten in Den Helder. Mede izien zijn hoge leeftijd werd hij arna 'in geschorste bewaring' ge- ild Als voorwaarde gold dat hij :h tenminste tot aan de rechts- ak niet op Texel mocht laten zien. i officier van justitie vond de daad Ehter te ernstig voor een dergelijke slissing en tekende bezwaar aan. rechtercommissaris ging hier, ials gezegd, in mee. iog opgelopen echtelijke conflic- vormden de oorzaak van de ru- met fatale afloop. Het tragische nrval gebeurde slechts enkele da- n voordat de vrouw uit huis zou tan om op zichzelf te wonen. In in Burg stond reeds een bejaar- nwoning voor haar klaar. De politie haalt deze week onge- itaagd, maar wel gewenst een tSPeetje (Horszei Stok ''aardje) van stal. Zij gaat er scherp op toezien of 't achter- fcht van je fiets het wel doet. Prima, veiligheid eerst! Letten *e er dan ook op dat alle auto mobilisten in dit sombere jaarge- tjcfe overdag altijd met gedimd Stootlicht rilden? Ja toch. dank u nel' Vervelend dat e daarover moet blijven zeuren. Sinterklaas tal daarom op 5 december alle mdeugende en dwarse weg gebruikers bestoken met surpri ses en gedichten over goede erlichting'Met een kadoot/e 'an de Lampenpiet, weet je dat edereen je ziet!' Zo met, mee in fezak. Horszei Jansen van Friesland was dinsdag bij het overleg aanwezig en drukte de staatssecretaris op het hart dat de eilanden niet met een kluitje in het riet gestuurd mogen worden. Het is vijf voor twaalf. Het wetsontwerp dat liberalisering van de vestiging beoogt, ligt al bij de Eerste Kamer. Op dit moment moet iemand die zich op Texel of een van de andere eilan den wil vestigen economische of maatschappelijke gebondenheid hebben, tenzij het gaat om een wo ning van f300 000,- of meer. Door stijging van de prijzen van huizen in de afgelopen jaren heeft dat laatste niet veel effect meer. Drie ton is te genwoordig een heel gewoon be drag voor een huis. Daardoor kun nen in de praktijk alleen oudere (tussen) woningen voor 'eigen' men sen worden gereserveerd. Woningnood Op de eilanden worden steeds meer huizen verworven door mensen van het vasteland, meestal gefortu neerde gepensioneerden. De eilanders zelf vissen achter het net, waardoor de economisch aan het ei land gebonden jongere bevolking met onder de pannen komt. Ook het aantrekken van mensen voor vitale functies binnen de kleine gemeen schappen wordt hierdoor een pro- Een winkel aan de Nikadel in De Koog kreeg tussen woensdag middag en donderdagochtend be zoek van inbrekers. Zij kwamen bin nen door de voordeur te forceren, waarna ze de kassa's doorzochten. Bij ontdekking van de inbraak bleek echter niets te worden vermist. bleem Meer dan eens stuitte een sollicitatie af op het met beschikbaar zijn van een betaalbare woning. De woningnood op de eilanden is over het algemeen groot Op Texel zijn 240 actief woningzoekenden Op het 1000 inwoners tellende Vlieland is het naar verhouding nog erger 124 woningzoekenden. Op Terschelling staan 331 gegadigden voor een woning in geschreven Dat geeft prijsopdrijving, temeer daar de respectievelijke streekplannen slechts beperkte aantallen nieuwe woningen op de eilanden toestaan Steeds grijzer Ook voor een evenwichtige samen stelling van de bevolking is het vrijla ten van vestiging ongunstig. Het geeft vergrijzing, want ouderen ko men en jongeren zoeken elders hun heil. Het verhaal gaat dat de 1700 inwoners van het Duitse wadden eiland Juist zo oud zijn dat daar in één jaar geen enkel kind is geboren Een dergelijke ontwikkeling heeft weer gevolgen voor het draagvlak van scholen e.d De eilandbesturen zien dan ook niets in liberalisering van vestiging. Zij pleiten voor voort durende aanpassing van de koopprijsgrens aan de markt ontwikkeling (indexering) en willen daarnaast dat de eis van maat schappelijke en economische gebondenheid in stand blijft. Op de Pontweg tussen de veerhaven en de rotonde is het mhaalverbod van kracht geworden dat al een half jaar geleden was aangekondigd. Daar naast geldt vanaf nu een snelheids limiet van 60 kilometer voor het tra ject tussen de rotonde en Akenbuurt T Sanders (links) en P. Mens van het bedrijf Van Baren Verkeersmaterialen uit Nieuw-Vennep waren woensdag de hele dag bezig om op kruispunten de desbetreffende borden te plaat sen. Verantwoordelijk voorde nieuwe regels is de provincie, die hoopt dat de verkeersveiligheid op de Pontweg er groter door wordt (Foto Harry do Graaf) Ondanks regen en vorst ligt de bouw van acht jongerenwoningen in De Mars op schema. Gisteren ging de vlag in top wegens het bereiken van het hoogste punt. Aannemersbedrijf Visser zal het complex in mei opleveren. Voor de huurwoningen bestaat erg veel belangstelling. De afvallers hoe ven echter niet te wanhopen: be- gin '99 zal de Woningstichting Gemeenten en politie in de kop van Noordholland zullen steek proefsgewijs controleren of bol lenboeren aan de verplichting vol doen om hun composthopen af te dekken met vezeldoek. Tegen overtreders wordt procesverbaal opgemaakt. Bloembollenkwekers mogen eigen lijk alleen bollenresten composteren op een vloeistofdichte vloer met op staande randen. Maar aangezien naleving van deze milieuregel in de praktijk moeilijk is voor veel bedrij ven, hebben de gezamenlijke ge meenten in de kop van Noord holland besloten zich soepel op te stellen Composteren zonder zo'n speciale vloer wordt voorlopig ge doogd, op voorwaarde dat de hoop tussen 1 november en 1 maart met vezeldoek wordt afgedekt. Uit controles vorige winter bleek echter dat ook deze verplichting niet of nauwelijks werd nageleefd Re den was dat vezeldoek moeilijk te verkrijgen was Wederom heeft de politie zich toen terughoudend opge steld. Nu echter krijgen bedrijven niet langer uitstel. De gemeenten hebben al aangekondigd het afdek ken zonodig te zullen afdwingen door middel van een dwangsom. (WST) een volgend plan indienen om jonge Texelaars onder dak te helpen. WST-directeur Jan van Andel ont hulde zijn voornemen gisteren tij dens een informele bijeenkomst in De Mars, maar gaf nog geen details prijs Wethouder Daan Schilling hoorde het in elk geval met genoe gen aan. Huisvesting van jongeren is voor hem één van de belangrijkste knelpunten. Schilling kreeg zowel van projectont wikkelaar Ed Momberg als van Van Andel de hint dat van de gemeente een financiële bijdrage wordt ver wacht om de huurprijzen voor star ters op aanvaardbaar niveau te hou den. Nu de rijksbijdrage voor sociale woningbouw is teruggeschroefd, ziet de Woningstichting zich gedwongen in de eigen reserves te tasten. Geld dat de WST overhoudt aan de ver koop van woningen wordt hiervoor benut. In dit geval betekent het dat de toe komstige huurders per maand 575,- kwijt zijn. 'Een alleszins rede lijke huur', aldus Van Andel. Des- De hoofdrolspelers Visser, Momberg, Schilling en Van Andel gehurkt v.l.n.r.) poseren mei andere betrokkenen bij hel nieuwe com plex van acht jongerenwoningen in De Mars. 'Fo!0 Ffsns gevraagd becijferde hij dat de WST per woning 25.000,- bijlegt. De huurprijzen zouden anders rond de 750,- uitvallen. Van de gemeente wordt gevraagd om tenminste de kosten voor het groen rondom het complex voor haar rekening te ne men. Als de WST daarvoor moet zorgen, valt de huurprijs nog een paar tientjes duurder uit, Momberg bracht gisteren de rumoe rige voorgeschiedenis van het jongerencomplex in herinnering 'Het is een kindje met veel proble men geweest', zei hij. In eerste in stantie was het de bedoeling twaalf appartementen te bouwen. Door een 'foutje' paste dit plan echter niet binnen het bouwblok. Daarnaast speelden de perikelen tussen Mom berg en aannemer Visser een rol, raakte de geplande leerlingbouw plaats van de baan en kwam de buurt in opstand. Volgens Momberg is het huidige ontwerp een compro mis, waarin de omwonenden zich kunnen vinden. Wethouder Schilling toonde zich be zorgd over het beperkte aantal wo ningen dat Texel tot 2005 nog mag bouwen. Hij sprak van 'een vicieuze cirkel', die moeilijk te doorbreken valt. In De Mars wordt overigens vro lijk verder gebouwd. Het ziet er naar uit dat het huidige gebied eind 2000 vol is gebouwd. De gemeente moet dus zorgen dat in 2001 een nieuwe bouwlokatie bij Den Burg beschik baar is. Ter gelegenheid van het hoogste punt hadden de bouwers een ge schenk in petto. Woningstichting, Visser. Momberg en onder aannemer IGT stelden een bedrag beschikbaar voor het Papoeafonds van Harry de Graaf. Momberg ver zocht de gemeente deze gift te ver dubbelen. Wethouder Nel Eelman deed geen toezegging, maar vroeg de bouwers een officiële aanvraag in te dienen Veerboot Molengat is dinsdagmiddag omstreeks half vijf na een voorspoe dige reis over de Noordzee terugge keerd uit Amsterdam. Het schip on derging daar de afgelopen maand een dokbeurt. Tijdens dit 'knippen en scheren' kreeg ondermeer de onder water-huid een nieuwe verflaag. Maandag brengt Teso de Molengat tijdelijk als dienstboot in de vaart Dan gaat het grootste schip, de Schulpen- gat, aan de kant voor periodiek onder houd. De opknapbeurt vindt plaats aan de Teso-kade van veerhaven 't Horntje. De Utrechtse rechtbank heeft gis teren de eisen van Johan Meeldijk van de kartbaan op 't Stappeland afgewezen. Ook de andere partij, leverancier Karts en Parts, kreeg echter niet volledig haar zin. De kartbaan ligt sinds 26 augustus geheel stil. Meeldijk voerde in een kort geding tegen de leverancier van de karts aan dat hem een ondeugdelijke combinatie van accu en acculader was geleverd. Hij staafde zijn bewe ring aan de hand van deskundigen rapporten, reden om nakoming van de garantie en een voorschot op een schadevergoeding te eisen. De raadsvergadering van dinsdag 8 december begint drie uur eerder dan gebruikelijk. Al om half vijf 's middags opent waarnemend bur gemeester J. Gutker de bijeen komst. Het aanvangstijdstip is op verzoek van Gutker vervroegd, omdat hij we gens een 'prettige familie-aangele genheid' weer op tijd terug in Schoorl wil zijn. Hij hoopt met de (voor)laatste boot te kunnen vertrek ken 'Gelet op de agenda behoort dit tot de mogelijkheden', vermeldt het begeleidend schrijven aan de raads leden. Tussen de 28 agendapunten bevinden zich echter enkele kwes ties, waarover de raad nog wel een stevige discussie wil voeren. Het heetste hangijzer is de herinrichting van het sportcomplex Den Burg zuid. Niemand hoeft bang te zijn voor een knorrende maag. want de huishou delijke dienst van het raadhuis zal tij dens de vergadering broodjes ser veren Een 57-jarige inwoner van Oude- schild kwam dinsdagmiddag lelijk ten val tijdens het skeeleren Dat ge beurde op het fietspad langs de Pontweg, ter hoogte van boerderij Flora Hoewel hij een helm droeg liep de man verwondingen aan het hoofd op Bovendien raakte zijn bovengebit beschadigd. Na bezoek aan een huisarts werd hij uit voor zorg naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gebracht. Karts en Parts stelde dat de bestre den combinatie elders in Europa met succes wordt gebruikt. Meeldijk zou niet op de juiste manier met de le verde karts zijn omgegaan. Zo zou den bepaalde veiligheidsvoorschrif ten met zijn nageleefd Ook vocht de leverancier de deskundigenrapporten van Meeldijk aan Rechtbankpresident mr. H. Schepen gaf Karts en Parts hierin gelijk. Hij vond dat de rapporten geen bewijs kracht vormden, omdat het niet om onafhankelijke deskudigen ging. Schepen oordeelde dat nader onder zoek nodig is. Wil Meeldijk zijn vorde ring toch doorzetten, dan moet hij een bodemprocedure beginnen. Wel vond de rechter dat hij het recht heeft om de betaling van de openstaande fac turen van Karts en Parts op te schor ten zolang de uitkomst van de ko mende procedure niet vaststaat. Ouderen die zich zorgen maken over de komst van de euro, staan met alleen, zo heeft landelijk onder zoek uitgewezen. Woensdag 13 ja nuari kunnen zij zich uitgebreid laten informeren in De Buureton in Den Burg, ti|dens een voorlichtingsmid dag die wordt georganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) en de Rabobank. Tijdens deze bijeenkomst komen onder meer de algemene voor- en nadelen van de euro aan de orde, wanneer de euro precies wordt inge voerd, wat dat betekent in het dage lijks leven en welke landen zullen meedoen. De SWOT geeft gratis kaartjes uit (maximaal 50), die zijn te verkrijgen bij De Buureton. 'In deze donkere maanden met veel slecht weer, is het van groot belang dat (brom)fietsers goed zichtbaar zijn in het verkeer. Van daar dat wij extra zullen controle ren of de verlichting in orde is.' Aldus Herke Zeilstra van de Texelse politie over de actie die volgende week van start gaat. De politie hoopt zo de veiligheid op de weg te bevorderen. Weggebruikers zonder deugdelijk licht kunnen er dus op rekenen dat ze komende tijd tegen de lamp lo pen. De politie is van plan steek proeven te houden. Ook auto's kun nen naar de kant worden gedirigeerd, maar het accent ligt op fietsen en brommers. 'Dankzij de jaarlijkse APK-keuring zijn er met de verlichting van auto's weinig problemen', zegt Zeilstra. 'Maar fietsers zonder licht zijn er he laas nog genoeg Ze rijden met re flecterende banden en trappers, dus er is wel wat verbeterd, maar ze moeten er ook het licht bij op heb ben. En dat is vaak het probleem Volgens Zeilstra valt het op Texel met klachten over slechte verlichting wel mee. Hij constateert echter geen duidelijke verbetering ten opzichte van voorgaande jaren. Vandaar dat er ook deze winter weer extra con troles nodig zijn. De politie heeft de afgelopen weken in veel gevallen al gemaand om de verlichting te (laten) maken. Met in gang van maandag zullen de agen ten echter sneller een bekeuring uit delen. Zeilstra: 'Of dat gebeurt, hangt af van de situatie. Wie op een drukke of donkere weg zonder licht rijdt, krijgt in principe een bon Als er toevallig een draadje stuk is, kan -ik zeg kan- de betreffende fietser par don krijgen. Als de koplamp of dy namo ontbreekt, is men zeker van een prent.' Het vaak gehoorde argument van fietsers dat ze door een dynamo te zwaar moeten trappen, telt volgens Zeilstra met 'Er zijn andere lampen in de handel en de dynamo's van te genwoordig lopen lichter (Advertentie) Jrw iw ImI kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: THTTT NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1