Provincie laat film over Texel maken ƒ4000,- fiscale aftrek kijk en vergelijk! JOS KAGER Eiland in de tijd'schetst veranderingen M Ir1 Ker^ensten oud Papier TEXELSE^ COURANT Oud-leerlingen OSG even terug als muzikanten Schrijftalent mag voordragen in de Balcken Kerstviering ANBO Oude zeekaarten in Maritiem Museum Geen subsidie Strender boek E-mailen met Zweedse school? Lezing Leerhuis Beugelbekkies Speelgoed hobbyist vliegt de deur uit Adventsmiddag Koger senioren Wisseling in kunstcommissie ^/[edische zorg r Si Aandelenlease vereist een risicomijdende belegging. Als u uitgaat van matige koerswinst en het verliesrisico verder wilt beperken, is Aefin's Vermogensplan 6 het aangewezen plan. Kijk en vergelijk. Koers per jaar Groeivermogen KoersStapelaar Labouchere Legio-Lease Ons produkt van AEFIN/ SNS bank -2% 0% +4% Bel voor uitgebreide informatie 0222 - 312833 of zend onderstaande coupon per post of fax aan: Sparen en vermogensvorming VRIJDAG 4 DECEMBER 1998 'Eiland in de tijd' heet de film die in het komende jaar in opdracht van de provincie Noordholland wordt gemaakt door Gerard d'Olivat en Floor de Kooij van Stichting Yuca Film te Amsterdam. De documentaire gaat over Texel, in het bijzonder over de veranderingen die zich daar hebben voltrokken in de afgelopen 40 jaar. Het scenario op basis van dit onderwerp werd door de provincie gekozen uit 37 nschrijvingen. Maandag kregen de filmmakers officieel de opdracht uit handen van gedeputeerde H. Meijdam van cultuur tijdens een bijeenkomst in het Zaantheater in Zaandam. Oud-OSGers Jeroen van Hoot (voorgrond) en Tolga During (links achterverzorgden een boeiend muzikaal lesuur voor verschillende (Foto Frans Hopman Enkele jaren geleden zaten ze nog op Texel In de schoolbanken, deze week waren ze als professionele gitaristen even terug op hun 'ouwe' school. Tolga During (21) en Jeroen van Hoof (28) verzorgden woensdag in de Burg. De Koninghal een boeiend optreden voor leerlingen van OSG De Hogeberg. Samen met bassist Gregor Schater uit Den Haag vormen ze het Tolga Emelio Trio. In het Nederlandse zalencircuit oogst het drietal veel succes met een swingend repertoire Het accent ligt op zigeunerjazz, ook wel hotjazz genoemd. Het trio speelt veel num mers van trendsetter Django Rem- hardt, maar ook eigen composities. Afgelopen zomer speelden ze op de markI in Den Burg en trokken ze de aandacht van OSG-leraar én muzi kant Jaap Dros. Die benaderde hen voor een optreden in school en woensdag was het dus zo ver Dros toonde zich onder indruk van het gitaarspel van During. 'Als 13-, 14- jarig jochie kwam hij bij mij in het lo kaal om akkoorden te leren. Toen hij klaar was mei school dacht hij. ik word muzikant. Hij heeft een heel ei gen stijl ontwikkeld, fantastisch om te horen. Die jongen heeft aardig de schaar in het laken. Zowel During als Van Hoof legde de basis in Texelse bands Van Hoof. die eveneens zichzelf gitaar leerde spelen, maakte een jaar of tien gele den furore in Zuluwail. 'Leuk om dit hier te doen Normaliter doen we geen schooloptredens. maar spelen we voor een zaal met liefhebbers die de muziek kennen. Nu is het meer een introductie en vertellen we er wat bij. Tussen de bedrijven door maakten de jongens op Texel ook een 'veel te koude' fotosessie. Ze zijn in eigen beheer bezig met de opnamen van een cd. die ze in februari hopen uit te brengen. In 1996 hield taveerne De Twaalf Balcken in Den Burg een succes volle serie voorleesmidddagen met Texelse schrijvers en vertel lers. Vanaf februari a.s. wil het café op herhaling gaan, maar dan met andere gasten. Kandidaten kunnen zich vanaf nu aanmelden. 'Een kans dus voor ieder die wel eens verhalen schrijft of leuk kan voordragen', aldus Lilian Fortgens, die de serie samen met Jeanette Korff organiseert. Ze zijn nog op zoek naar gastsprekers. Vorige keer traden Harry de Graaf, Theo Tim mer, Daan Welboren, Jaap Bakker en Willem Kikkert voor het voetlicht. Het hoeven niet perse personen te zijn die zich beroepshalve bezighou den met schrijven of al een boek op hun naam hebben staan Ook lief- De ouderenbond ANBO, afdeling Den Burg, heeft ook dit |aar een ge zamenlijke kerstviering. Deze wordt zaterdag 19 december gehouden in de voormalige LBO-kantine aan de Emmalaan in Den Burg, aanvang 16.00 uur. Er wordt in ieder geval een broodmaaltijd genuttigd, de rest van het programma is nog een verras sing. Kaarten voor deze middag kosten 7,50 en zijn maandag 7 december tussen 14 30 en 16.00 uur verkrijg baar in De Buureton. Wie vragen heeft, kan ze stellen aan mevrouw A Huizinga-Kalis, tel 31 35 33. Het Maritiem en Jutters Museum toont in een nieuwe expositie een serie 17de en 18de eeuwse zeek aarten, waarop Texel vaak als middelpunt is afgebeeld. 'Dat was in die eeuwen niet zo gek, aange zien Texel de poort van Holland was', legt museumdirecteur Beftno van Tilburg uit. Tussen de twee- en drieduizend koopvaarders en oorlogsschepen vertoefden jaarlijks voor korte of lan gere tijd'op de rede van het eiland, dat het vertrekpunt yprmde voor rei zen naar Frankrijk. Spanje. Portugal, Azié en de landen rond de Oostzee. Sommige kaarten geven een mooi bgeld van hoe de stromingen in die tijd liepen Andere laten zien hoe Texel in de loop der eeuwen is veranderd. Daarnaast worden scheepsmodellen, navigatie-instru- menten en boeken in het museum geëxposeerd. De tentoonstelling, die vandaag is geopend, loopt nog tot en met 15 maart. hebbers die in hun vrije tijd graag schrijven en misschien af en toe iets voor publicatie aanbieden, zijn wel kom. Het ligt weer in de bedoeling om de voordrachten te houden op zondag middag vanaf 16.00 uur. Gedacht wordt aan een serie van totaal zes zondagen, om de twee weken. Voor informatie en aanmelding kan men terecht bij Jeanette Korff in De Twaalf Balcken (tel 31 26 81) of Lilian Fortgens (06-5041 2716) Corrie Timmer hoeft niet te reke nen op een gemeentelijke bijdrage voor het boek 'Oosterend en zijn bewoners, tijdsbeeld 1998-2003', waaraan zij momenteel werkt. B en w hebben een verzoek om subsidie afgewezen. De hobby-schilderes uit polder 't Noorden maakt portretten van mar kante Oosterenders en wil de resul taten bundelen in een boek. Bedoe ling is het boek te presenteren bij het tiende Oosterend Present-feest, in 2003 Bij een oplage van 800 exem plaren zou volgens de uitgever een tekort van ƒ17.760,- ontstaan. De initiatiefneemster vroeg de gemeente het 'gat' te dekken. De adviescommissie kunst en cultuur vindt echter dat de productiekosten te hoog zijn en verwacht bovendien dat in Oosterend ruim voldoende exem plaren zullen worden verkocht om uit de kosten te raken. B en w hebben dit advies overgenomen. Daarnaast wil het college twee exemplaren bestel len voor het gemeentearchief. Zijn er Texelse basisscholen die hun leerlingen via E-mail zouden willen laten corresponderen met leeftijdsgenoten in Zweden? Dat vraagt oud-Texelaar Kees Kok zich af, die sinds 12 jaar in het Zweedse Marsta woont. Op de school van zijn oudste doch ter, de 10-jarige Sofie, 'pennen' de 11- en 12-jarigen via de computer met scholieren uit allerlei landen. Daarmee slaan ze drie vliegen in één klap. Ze leren met computers omgaan, hun kennis van het Engels wordt erdoor vergroot en ze horen meer over het leven in andere lan den. aldus Kok, die graag bereid is de eerste contacten tussen het Zweedse 'Satuna Skolan' en Texelse scholen te leggen. Zijn adres is' kees@mail.bip net. In de Doopsgezinde kerk van Den Burg komt maandag 'Het Leerhuis' bijeen. Spreker is L. Evers, vice-voor- zitter van het Overlegorgaan van Jo den en Christenen en oud-rector van het Joodse Maimonides Lyceum in Amsterdam. Zijn lezing gaat over de bijbelse figuur Job. De bijeenkomst begint om 20 00 uur. de entree be draagt 7,50. Tei beugelbekkies. foto's van Pieternel Geurtz van kinderen met beugels, zijn te bezichtigen in d'Ouwe Ulo. Dat kan tot en met 19 december. Een centrale rol in de film wordt ge speeld door Harry de Graaf, die als verslaggever van de Texelse Cou rant deze ontwikkelingen sinds 1962 voortdurend heeft waargenomen. Door hem in zijn werk te volgen wordt de kijker geconfronteerd met allerlei kleine en grote actuele ge beurtenissen die het leven op het ei land in positieve of negatieve wijze beïnvloeden. Daarbij wordt aan de hand van archiefmateriaal telkens teruggeblikt in het verleden. Dat ver leden begint met het verblijf van De Graaf als luchtmachtsoldaat in voor malig Nederlands Nieuw-Guinea 'Toen ik daar door het oerwoud banjerde, besefte ik pas hoe bijzon der Texel eigenlijk is'. Hij vertrok in 1961 met De Dageraad vanuit Oudeschild en keerde een jaar later terug in 't Hornt|e waarheen de veer haven inmiddels was verplaatst. Die verandering was het begin van een explosieve toeristische ontwikkeling die medebepalend is geweest voor het economische en sociale klimaat van Texel. Geen romantiek De' filmmakers willen van die veran deringen een reële indruk geven, dus niet romantiseren. De cultuur historie van het eiland zal zeker aan dacht krijgen maar ook de botsingen van belangen en tegenstelde ont wikkelingen zoals enerzijds het ont waakte natuur- en landschapsbesef en anderzijds de voortgaande aan tasting van datzelfde landschap door karakterloze bouw. 'Eiland in de tijd' gaat ongeveer drie kwartier duren. De inhoud staat niet precies vast omdat actuele ontwik kelingen en gebeurtenissen in het komende jaar uiteraard nog met be kend zijn. Mogelijk worden de eerste opnamen al met Ouwe Sunderklaas gemaakt. 'Eigentijds' De adviescommissie die de keus op 'Een uit de hand gelopen hobby, meer is het echt niet.' Snappen doet hij het niet helemaal, maar het houten speelgoed dat Hans van Es uit Den Burg maakt, blijkt enorm populair. De tentoonstel ling in 'Burgwal 37' krijgt vol gende week dan ook een heel an dere aanblik, aangezien de Sint vandaag en morgen alle artikelen komt ophalen die hij heeft opge kocht om weg te geven. 'Ik zal aan het werk moeten, want dit spul vliegt de deur uit.' Pretenties heeft Hans van Es niet. De administrateur van De Bolder schrikt terug voor de term kunste naar en zegt dat hij 'altijd al van knut selen heeft gehouden'. Anderen hebben daar echter andere gedach ten over 'Hans maakt prachtige din gen. Hij heeft nog veel meer thuis', zegt Marieke van Eist van het ontmoetingscentrum aan de Burg wal, die vertelt dat ze hem heeft moeten overhalen om zijn werk te exposeren. Van Es glimlacht: 'Ik heb 'Eiland in de tijd' liet vallen bestond uit de documentairemakers Niec Koppen en Ditteke Mensing en het hoofd van de afdeling documentaire films van de NPS, Carel Kuyl. Deze commissie rapporteerde enthou siast te zijn over de 'eigentijdse aan pak' en had hoge verwachtingen van geprobeerd om er onder uit te ko men, maar ja...' Een bepaalde stijl heeft Van Es niet. Hij maakt zowel puzzels als kapstok ken, silhouetten van Olympische at leten, klokken en kerstbomen, alle maal van hout. De enige overeenkomst is dat hij vrijwel altijd gebruik maakt van de elektrische figuurzaag die hij zo'n vijf jaar gele den aanschafte. Dat geldt uiteraard niet voor de drie schilderijtjes die er ook hangen. 'Ik maak wat ik leuk vind, tot ik er geen zin meer in heb. Soms moet ik dan nog even door, want veel van deze houten dingen zijn behoorlijk arbeidsintensief.' Dat blijkt niet uit de prijzen die Van Es berekent en vaak met meer dan een tientje bedragen. Hij lacht: 'Ik kan moeilijk mijn uren gaan rekenen. Dan zou het wel erg duur worden.' Hans van Es exposeert nog de hele maand in Burgwal 37. Een klein deel van de tentoonstelling bestaat uit werk van Annemarie Visser uit Den Burg - een kunstwerkje van transpa rant zijdevloeipapier - en Marian Barendtzen uit Delft, die minuscuul kleine spulletjes voor poppenhuizen maakt. Zondag 6 december HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9 30 uur dhr J Wieten, uitz. via De Lichtboei De Waal: geen dienst De Koog: 9 30 uur ds J.R.A. Vlasblom Den Hoorn: 11.00 uur ds. J R A. Vlasblom Oosterend: 9.30 uur mevr C. Vlaming uit Diemen Oudeschild: 11.00 uur dhr M D. Kuiper De Cocksdorp: 11 00 uur mevr C. Vla ming uit Diemen GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 uur dhr E van Halsemauit Kampen, 19 00 uur'Een uur voor iedereen' o.l.v. dhr E. van Halsema M.m.v blazersgroep Excelsior, Singers of the Lord en The Messengers. Uitzending via De Lichtboei Oosterend: 10.00 en 19 00 uur dhr. B Guiljam GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10 00 en 16 00 uur dienst GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10 00 uur ds. L. van Wijk-Hoekstra, verkiezing nieuwe kerkenraadsleden BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg 10 00 uurds. G Sipkema ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za 19.30 uur herenkoor, uit zending via De Lichtboei; zo. 10.00 uur uitz. via Radio Texel, 10.45 uur dames koor, nevendienst crèche De Cocksdorp: vr 19.30 uur rozenkransgebed; zo. 9.30 uur Sint Jan: zo 9.45 uur woord-communie viering JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10 30 u.. Liefde is kenmerkend voor de ware christelijke gemeente Wachttorenstudie, 11.20 u Een Jeru zalem dat zijn naam eer aandoet deze 'kroniek van lopende gebeurte nissen waarvan de afloop op voor hand niet duidelijk is'. De film is de tweede in de serie 'Mar kante Noordhollanders'. De eerste was 'De Narcis' en ging over een bollenkweker in Anna Paulowna. Met de productie van 'Eiland in de tijd' is f135.000,- gemoeid. De pre mière is gepland in december vol gend jaar, mogelijk op Texel. Daarna is de film voor allerlei doel einden beschikbaar, zoals festivals, kunstprojecten, communicatie doeleinden en vertoning via televi sie. In dorpshuis De Hof wordt woens dag 16 december vanaf 14.30 uur de jaarlijkse adventsmiddag voor de ouderen van De Koog gehouden. Er staat onder meer een gezamenlijke broodmaaltijd op het programma. De kosten bedragen ƒ5,-. Aanmel den kan bij F. Agter, tel. 317 283, V van Beek, tel 317 729 of I. van der Werf, tel. 317 895. B en w stellen voor Marianne Hove uit Oosterend te benoemen als lid va de adviescommissie kunst- cultuurbeleid. Deze commissie adv seert de gemeente onder meer ovi kunstaankopen. Op dit moment isj zetel voor vertegenwoordiging va het Texelse onderwijs vrij, nadalmr vrouw W. Boer er afgelopen zoim mee stopte. Vanuit het onderwijs werd Hoven a kandidate naar voren geschoven, i geeft les aan OBS Durperhonk in c Cocksdorp en was betrokken bi| c commissie 'culturele evenementen het basisonderwijs' Tweede opr voordracht staat Marika den Draa die voor de klas staat in de Ja« Daalderschool Zij heeft echter lala weten niet daadwerkelijk in de c missie te willen plaatsnemen. Deg meenteraad zal over de benoemir besluiten. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel a papier op in Den Burg Men wordt verzot dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten niet te grote bundels of een kartonnen (geen plastic zak). Morgen wordt opgehaa in de volgende straten: 4 Wilhelminalaan, Witte Kruislsu Wagemaker-straat, Schoonoordsingel Burgerhoutstraat. Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgi ving oud papier opgehaald door ouders leerlingen van o.b.s Durperhonk. Men wort verzocht het papier uiterlijk om 8.30 uuraa de weg te zetten, 's Middags van 13 OOi 15 00 uur wordt in de rest van de Eierlandi polder door de Strijbosschool oud papt opgehaald. Artsen: Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 08.00 tot maandag 08.00 uur Dokter R.A. van den Bent/F. Haasdijk, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 31 62 34 Aanvragen visites tussen 9 00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend van 17.00 tot 17 30 uur, Kikkert straat 12. De Cocksdorp Inloopspreekuur van 12.00 tot 12.30 op Schilderend 38, Den Burg en van 17.00 tot 17.30 uur in de Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, zonder afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is er spreekuur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies in het tandheelkundig centrum, Witte Kruislaan 19. Den Burg Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via één van de volgende telefoonnummers: 31 30 86 (R Heerenveen), 31 47 27 (P. Meuleman); 31 46 69 (C M. van Karsen) of 31 22 70 (J G. de Winter) Verloskundige praktijk: T M. Niehoff en N. Lammers, De Ruyterstraat 87, Oude schild Dag en nacht bereikbaar via tel. 31 30 90 Of 06-51 40 48 72. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord- Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde. Centraal Meldpunt 0223-65 02 22 - Afdeling huishoudelijke en verzorgende hulp Jonkerstraat 6, Den Burg, tel 31 41 52. Spreekuur elke werkdag van 9 00- 10 00 uur - Afdeling jeugdgezondheidszorg. Schoon oordsingel 24, Den Burg, tel. 31 32 41. Spreekuur elke werkdag van 8 30-9.30 uur - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoon oord-singel 24, Den Burg, tel. 31 32 41. Geopend elke werkdag tussen 13.00- 14.00 uur - Diëtiste: voor afspraken elke werdag van 08.30-17.00 uur, tel. 0223-65 01 23 Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na u0 poliklinische bevalling Kraamcentrun Noordhollands Noorden Den Helder, tel 0223-54 00 88 (24 uur bereikbaar) OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voo spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1 1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland Noord: 072- 564 44 44. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg He bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17 0< uur. Telefoon: tijdens kantooruren 32 21 88; buiten kantooruren 072-51 22 222. Bi spoedeisende gevallen 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel 32 21 88. Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11 Den Burg. Alleen in spoedgevallen, tel. 31 25 27 Verslavingsproblemen: Voor hulp bi problemen met alcohol, drugs of andw verslavingen: bel tijdens kantooruren 31 13 (De Nieuwe Skuul). Kustwacht: Voor meldingen van schï pen en zwemmers in nood: tel 31 62 70 Chemicaliën op het strand: Bel d- brandweer, 072- 564 44 44 Kunstgebitreparatie: Tandprothetiscfr praktijk Van Kralingen (samenwerkend rrei het tandheelkundig centrum; voor zieken fonds- en particulier-verzekerden), tel 31 20 69. Tandtechniek R. Van Oosten (particuliere praktijk), tel. 31 06 05 Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg, lel 31 21 12. Maandag t/m vrijdag 8.00-1833 onl uur; zaterdag 10.00-13.00 uur en 15.0(1 ;br 17.00 uur; zondag 11.00-12.00 uur en 16.00-17 00 uur Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. ko :SI mi e agi hr' (Advertentie) inleg kwijt/ niets bijbetalen inleg kwijt/ verlies bijbetalen inleg deels terug inleg kwijt inleg kwijt inleg terug inleg terug 5% rendement per jaar op inleg 26% rendement per jaar op inleg ASSURANTIËN EN HYPOTHEKEN Bernhardlaan 109, Postbus 146, 1790 AC Den Burg Fax 0222- 314511 Zend mij vrijblijvend de informatie over effectief beleggen. Naam/voorletters: MAT Adres: ibl ic K I Postcode/plaats: Vader Hans en zoon Daniel van Es leggen een zelfgemaakte puzzel. De klok op de achtergrond is eveneens van de hand van Van Es. (Foto Joop Rommots)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2