Toerisme drastisch in november toegenomen Directeur muziekschool vertrekt naar Amsterdam Nieuwe Toekomst bedreiging voor imago van Texel' Deurwaarderskantoor geeft voorlichting car oon Forse promotie voor Trooster TEXELSE^ COURANT 3R-MRRR Wli MOESTEN DE jHQLEH 3<s==; BH TR0ÜWEN5 OOK DE SCHIMMEL VERLICHTING DEUGT NIET J 072-512 22 22 Diploma's voor kader zwemclub Kerstvakantie half in trek Optreden van Musica Texla MENEER KflPOENTOE KR'JGT KflH MO EEN PROCES VERBRBl VOOR HET NE&EREH VRN HET INHRBLVER&OO TOP DIT STUK POHTWE&nx5^=5 Een Sint haalt niet hij wordt ingehaald Ruigte in brand VRIJDAG 4 DECEMBER 1998 die zich hier vermaken later met hun kinderen zullen terugkomen, zodat het bieden van jongerenvermaak een investering voor de toekomst zou zijn. Wortel (die ooit met Texel kennis maakte als Sarasani-bezoe- ker) had zijn twijfels. 'Jongelui die nu op Texel komen om lol te trappen, worden later meestal fatsoenlijk en verstandig. De kans is daarom groot dat ze juist niet terugkeren Als het zonder zwaailicht kan bel Een aantal kaderleden van zwem en poloclub TX'71 mag voortaan op treden als tijdwaarnemer en jurylid tijdens officiële wedstrijden. Acht Texelaars volgden hiervoor onlangs de 'klokcursus tijdwaarnemer zwem slagen' van de KNZB. Na vijf lessen in Den Helder behaalden Marco Witte, Anita van Egmond, Lia Witte, Warner Schreurs, Vera Persoon, Duwie Adema, Tinie Zwaneveld en Walter Oskam het diploma. it naseizoen op Texel wordt ds drukker. Uit vervoerscijfers m Teso blijkt dat het aantal toe pten in de maand november T-iorm is toegenomen. In vergelij- - ng met vorig jaar steeg het aan- j,l overgezette personenauto's in jjvember met 6,42%. Sinds 1991 1 zelfs sprake van een groei van I ilm 50%. 1 j toename is voor een belangrijk Isl veroorzaakt door het weekend- I ïivoer. Dat blijkt uit een overzicht linde jaren 1991-'98, dat Teso op I aoek van deze krant beschikbaar ■elde. Teso zette de vervoerde aan- ifen personenauto's op vrijdagen uit Den Helder op een rijtje. Zo een vergelijking worden getrok- tussen periodes van telkens vijf involgende vrijdagen, movember '91 bedroeg het aanbod de boot in Den Helder nog 5.691 Jo's. Dit aantal steeg jaarlijks tot 567 vorig jaar. Nu is opnieuw een ote sprong gemaakt: Teso regis- :erde afgelopen maand liefst 8.474 do's. Nog maar een paar jaar gele- n was het bijzonder als op de laat- vrijdag van november meer dan izend auto's de oversteek naar «el maakten. Ditmaal passeerden 27 november liefst 1.537 auto's de ssa's. In de plus it deze aantallen blijft november g wel royaal achter bij de overige landen van het toeristisch seizoen li in totaal ruim 23.000 personen- to's is november beduidend minder Ijk dan bijvoorbeeld oktober i.000) en april (37.000). Topmaand augustus met 52.000. De achter stand wordt echter snel ingelopen. Stil is november in elk geval allang niet meer. Dankzij de vervoersgroei in voor- en naseizoen wordt de lichte terugval van de zomervakantie ongedaan ge maakt. Tijdens het gehele seizoen zette Teso 2,3% méér auto's over van Den Helder naarTexel. Ook het aan tal personen zit dankzij de november- cijfers weer in de plus. De categorieën vrachtwagens (-2,62%) en tweewielers (-14,29%) hebben ten opzichte van '97 wel moeten inleve ren. Naar de zon VVV-directrice Veronica Bos is de drukte bij de boot en op straat ook opgevallen, maar merkt daar in het VVV-kantoor weinig van. 'Het is nogal rustig aan de balie en de telefoon. Last minute boekingen lopen ook niet geweldig Texel is nog steeds een populaire bestemming, maar blijkbaar hebben de mensen nu sterk de be hoefte aan zon.' Dat er desondanks redelijk wat volk op het eiland rondloopt, is volgens haar mede te danken aan het grote aantal vooruitboekingen. Veel ac commodaties worden al maanden tevoren gereserveerd, rechtstreeks bij de verhuurder of via de VVV. 'Maar wat er normaliter bij komt, is minder dan de afgelopen jaren', meent Bos. Ze kan deze mening niet cijfers sta ven. 'Daar zijn we mee bezig Vol gend jaar hopen we een goede ver gelijking te kunnen maken.' Hogere omzet Bos meent dat de betere bezetting ook wordt veroorzaakt door eigena ren. die in november eindelijk zelf wel sinds 1958 houdt deurwaarder Vermeer uit Den Helder zitting Texel. Tijdens de markt op gandagmorgen is hij te vinden in Lindeboom. Op dezelfde loka- verzorgen medewerkers van kantoor woensdag een orlichtingsbijeenkomst. Alle langstellenden, met name on- rnemers, zijn van harte welkom anaf 17.00 uur. 'eriIraal staat het onderwerp 'ver- landig debiteurenbeleid'. De mede erkers van het gerechts- iurwaarderskantoor, Vermeer igerveld, geven hierover een korte leenzetting. Daarnaast kunnen de nwezigen kennismaken met het luwe informatiesysteem Incass. ik kan men gewoon nadere infor- gtie krijgen over het werk van de rechtsdeurwaarder. Helderse kantoor heeft een jaren- ige ervaring met debiteuren heer. 'In menig organisatie gaat geld verloren met het leveren a producten aan klanten, die met of it conform de afspraak betalen, n de hand van een zestal punten nnen bedrijven daar zelf iets aan en', stelt medewerker Maarten is. Zes stappen 'zes stappen-plan' zal woensdag Ier worden toegelicht. De punten i: 1 .Bepaal uw eigen voorwaarden; iVeet met wie u zaken doet: 3. Voor- ui problemen door standaardisatie; ïorg voor een goede administratie; Hanteer korte termijnen en houd «tact. Als deze acties niet tot een faling hebben geleid, volgt punt hakel vroegtijdig uw issopartner (de deurwaarder) in. eens van hun vakantiehuis gebruik willen maken. Bij Texels grootste vakantiepark, De Krim, is dat inder daad een bekend verschijnsel. 'Maar het is nu niet meer dan anders. Het lijkt me sterk dat dat van invloed is geweest op de Teso-cijfers', stelt woordvoerder Andre van der Vliet. Het beeld bij De Krim komt overeen met dat van Teso, aldus Van der Vliet. 'Met name in de weekenden, maar ook bij de midweken neemt het be zoek constant toe. Ten opzichte van november '97 is de omzet van bun galows en appartementen met meer dan 10% gestegen Het kortdurend gebruik neemt toe, de stroom gasten wordt groter Van collega's hoor ik dezelfde geluiden.' Flexibel Volgens Van der Vliet past het groeiend bezoek in deze tijd van het jaar in het tegenwoordige vakantie patroon. 'Mensen zijn heel flexibel en doen waar ze zin in hebben. Het kan best zijn dat ze een gezin in één jaar eerst 14 dagen gaat fietsen, nog een week naar de zon gaat en ook nog met vrienden of met hetzelfde gezin De meeste Nederlanders en Duitsers vieren de kerstdagen lie ver thuis dan tijdens een vakan tie op Texel. Het aantal boekin gen voor de 'kerstweek' valt daarom tegen, aldus de VVV. De belangstelling voor de 'meuw- jaarsweek', die begint op maan dag 28 december, is echter groot. Volgens directrice Veronica Bos is met veel accommodatie nog vrij. 'En zo hoort het ook.' een weekend wil uitwaaien. Hoofd vakanties zijn vaker in het buitenland, maar de animo voor binnenlandse weekendjes weg is groot. Texel ligt goed in de markt, het is één van de mooiste lokaties van Nederland zeg gen we altijd.' Musica Texla verzorgt maandag 14 december vanaf 20.00 uur een con cert in Artaban, de zaal van het Maartenhuis. Twaalf musici brengen 'plezierige klassieke muziek' ten gehore, zo meldt het persbericht. Naast de bewoners zijn ook andere belangstellenden welkom. De toe gang is gratis, maar een vrijwillige bijdrage wordt op prijs gesteld. Bais waarschuwt dat men tijdig moet reageren. 'Als men te laat zijn vorde ringen ter incasso aanbiedt, kunnen deze verjaren. Ook kan de debiteur al bezig zijn met het wissen van sporen of zijn er andere „incasso-kapers", zoals de belastingdienst, op de kust.' Telefoontje Volgens de deurwaarder kan men het beste werken met standaard- voorwaarden van de branche vereniging, zoals de Bovag. Een an der eenvoudig hulpmiddel zijn standaard bestelformulieren en -con tracten Geadviseerd wordt deze eerst juridisch te laten testen. Als klanten na aanmaningen niet reage ren, helpt een telefoontje vaak om de werkelijke reden van het niet-betalen te achterhalen: ontevredenheid over het geleverde product, ziekte van de boekhouder, liquiditeitsproblemen, enzovoort. Om erachter te komen hoe betrouw baar een partner is, kan een uittrek sel uit het handelsregister van de Kamer van Koophandel worden op gevraagd. Vanaf medio januari kun nen gegevens discreet worden ver kregen via het nieuwe systeem Incass Info. Gisteravond rukte de brandweer uit na de melding dat aan de Slufterweg een boerderij in brand stond. In wer kelijkheid ging het om brandende ruigte op geruime afstand van de weg, maar vanuit een bepaald standpunt leek een gebouw in lich terlaaie te staan. Aangezien van ge vaar geen sprake was, heeft de brandweer er verder niets aan ge daan. Hendrik Jan Trooster staat in Amsterdam voor een nieuwe uitdaging. Hendrik Jan Trooster wordt met ingang van 1 maart directeur van één van de drie vestigingen van de muziekschool in Amsterdam. Een flinke uitdaging, want het huidige hoofd van Muziek- en Dansschool Texel krijgt in de hoofdstad met ongeveer driemaal zoveel docen ten en leerlingen te maken. 'Toch is het moeilijk om weg te gaan. Na acht jaar ligt hier een belangrijk deel van mijn roots.' De verhuizing naar Amsterdam bete kent een forse promotie voor de 36- jarige Trooster De hoofdstedelijke muziekschool is met 6500 leerlingen en 170 docenten de grootste van Nederland. Om te voorkomen dat de school een logge organisatie zou worden, zijn drie aparte sector-direc teuren in functie, ieder met eigen bud getten en de verantwoordelijkheid voor 'eigen' personeel Samen met een algemeen directeur en het hoofd van een servicebureau vormen ze de vijfhoofdige directie, die in onderlinge samenspraak plannen voor de toe komst ontwikkelt 'Ik word directeur van de sector Cen trum-Oost Exacte aantallen ken ik niet, maar waarschijnlijk kun je die totaalcijfers wel door drie delen. Dat zou betekenen dat ik met een dikke (Folo Joop Rommets) 2000 leerlingen en iets minder dan 60 docenten te maken krijg. Op Texel zijn dat 650 leerlingen en 18 docen ten.' Wereldmuziek Trooster wordt de hoogste man in zijn eigen sector en daarnaast verant woordelijk voor het onderwijs in jazz en wereldmuziek in de hoofdstad. En of dat allemaal met genoeg is, krijgt Trooster de opdracht om een organi satie op poten te zetten en draaiende te houden ten behoeve van het ge hele Amsterdamse basisonderwijs en voortgezet onderwijs. 'Dat is een speerpunt in het beleid. Bedoeling is dat er één loket komt voor alle scholen. Wanneer een school bijvoorbeeld iets met het on derwerp musical zou willen doen, dan moeten ze daar met al hun vragen terecht kunnen.' Een en ander ge beurt in samenwerking met Kunst web, een organisatie waarin ook an dere vormen van kunst zijn vertegenwoordigd. Moeilijk De hele sollicitatieprocedure duurde niet langer dan een maand. Trooster werd benaderd door een manage- ment-selectiebureau, dat in opdracht van de muziekschool in Amsterdam een nieuwe directeur zocht. Het bu reau droeg drie kandidaten voor, waarna de school zelf gesprekken met hen voerde. 'Een dag later kreeg ik al te horen dat ze met mij verder wilden. Waarom, dat weet je nooit. Ik ben secretaris van de gezamenlijke muziekscholen in Noordholland en als zodanig redelijk bekend.' Met een bescheiden glimlach: 'En waarschijn lijk zegt het ook wel iets van mijn kwaliteiten.' Trooster beschouwt de overstap als een behoorlijke promotie, maar vindt het moeilijk om Texel achter zich te laten. 'Het is hier een heel leuke school en ik heb het prima naar mijn zin op het eiland. Dat is de keerzijde Ik zat helemaal te shaken toen ik het mijn collega's moest vertellen Ik was ook helemaal niet op zoek naar iets anders, ze hebben mij gevraagd Gelukkig kan iedereen mijn overgang wel begrijpen. Dit is een kans die ik niet kan laten lopen. Het was toch wat anders geweest als ik naar Lutjebroek of Heerhugowaard was gegaan Gezonde instelling Tevreden is Trooster over de toe stand waarin hij de Texelse muziek school achterlaat. 'Toen ik hierin mei 1991 begon, waren er fikse proble men en lag de school zelfs bijna op z'n kont Nu is het een professionele en gezonde instelling geworden, waarvan het voortbestaan is gewaar borgd.' Trots is Trooster vooral op de laatste twee jaar, waarin de school als het ware van onderaf weer is opge bouwd De cursussen zijn helemaal opnieuw gestructureerd. Wie zich aanmeldt op de school kan een paar keuzes maken en weet daarna pre cies waar hij aan toe is: wat hij of zij eerst leert, hoeveel weken dat beslaat en welke docent hem of haar zal be geleiden. 'Je krijgt nu een paar weken so-directeur Rob Wortel is 'zeer torgd' over de gevolgen die het gaanscentrum De Nieuwe Toe- mst zal hebben voor de kwali- fvan het toerisme op Texel. 'Dit oject kan grote schade toebren- aan het ruimte-, rust- en fuurimago dat Texel momen- tl heeft', zei hij dinsdagavond in 'e Poort' tijdens een door hem Heide openbare discussie na af- »P van de CDA-ledenverga- iring. Hdubbelzinnig lijkende thema was seft het toerisme op Texel nog skomst?' Over het antwoord op vraag was iedereen het snel is: ja. Het móet zelfs want 70% 4 de Texelaars is ervan afhanke- De geanimeerde discussie ging 4 ook meer over de meest ge ilste ontwikkeling en over wat er concreet moet gebeuren om die ont wikkeling ook daadwerkelijk te laten plaatsgrijpen. Uitstekend Momenteel gaat het met het toe risme op Texel buitengewoon goed, beter dan in de rest van Noord holland. De sinds enkele jaren weer snel stijgende groei van het aantal mensen dat op Texel een korte of lange vakantie wil doorbrengen geeft zelfs zorg. Teso heeft er zijn prognoses wat betreft het toekom stige vervoersaanbod voor moeten bijstellen Ging men vroeger uit van stabilisering, thans wordt gerekend op een groei met 20% tot het jaar 2015. Daarbij is er rekening mee ge houden dat de recente groeicijfers enigszins zijn geflatteerd omdat er sprake was van economische hoog conjunctuur, bijna steeds mooie zo mers en - toch nog - groei van het aantal toeristische verblijfplaatsen op Texel. Als de prognose wordt bewaarheid, betekent dat wachttijden van drie tot vier uur gedurende ongeveer tien weekenddagen Dat is een ernstiger verschijnsel dan de beruchte wacht tijden in de jaren zeventig, want de hedendaagse vakantieganger pikt dat niet en gaat ergens anders heen Keus genoeg. Door andere maatre gelen zoals spreiding van wissel- dagen moet dat wachten dus wor den bestreden. Natuur De thans nog goede bereikbaarheid van Texel, ook voor automobilisten, is één van de redenen waarom de toerist voor Texel kiest, zo blijkt uit de permanente enquête die Teso aan boord van de veerboten houdt Nog belangrjker is de natuur Van de geènqueteerden noemt 50% die als reden om naar Texel te gaan. Bij het begrip 'natuur' moet niet alleen aan vogeltjes en bloemetjes moet wor den gedacht maar aan de groene ruimte in het algemeen, inclusief het agrarische productiegebied. De di versiteit van dit alles is voor de ste deling buitengewoon aantrekkelijk. Haast even hoog (47%) scoren rust, ruimte en schone lucht en een niet gering percentage (27%) noemt de mogelijkheden voor wandelen en fietsen. Disco's 'Uitgaan' wordt door niemand als pri maire doelstelling genoemd. Toch gaan natuurlijk veel gasten uit. Op de vraag wat ze op Texel doen wijst 21% op 'vermaak en uitgaan' naast fietsen (56%), wandelen (35%) en strand- en dorpenbezoek (33%). Wortel 'Daarom mogen er best en kele disco's op Texel zijn, maar het wordt een ander verhaal als een uitgaansbedrijf wordt gesticht met een capaciteit van 2000 bezoekers Die klanten zijn niet op Texel aanwe zig, dus moeten ze erheen worden gehaald waarmee het gevaar van een 'andersoortig' toerisme reëel wordt De thans in discussie zijnde sluitingstijden voor café's zijn ook van belang voor het imago van Texel en het welzijn van de gasten die er nu komen. Het is riskant om grote aantallen uitgaanders naar Texel te halen, die nergens hoeven te slapen omdat sluitingstijden wei nig meer voorstellen. Waarbij niet vergeten moet worden dat 70% van de huidige gasten herhalings bezoekers zijn, die blijkbaar tevre den zijn over het toeristische Texel met het huidige aanbod. Het zou niet wijs zijn om die voor het hoofd te sto ten met dit soort nieuwe ontwikkelin gen'. Nel Eelman pleitte voor versterking van meer specifiek aan Texel ge bonden waarden waarmee nu al hoog wordt gescoord bij het aantrek ken van toeristen, in het bijzonder beschermde dorpsgezichten en an dere vormen van cultuurhistorie. Ook de andere waddeneilanden zet ten zich daarvoor in en het was dan ook agendapunt op de onlangs op Texel gehouden bijeenkomst van waddengemeentebesturen Jeugd Ook de vraag in hoeverre Texel vol doende verblijfs- en vermaaksmoge- lijkheden biedt voor de jeugd, werd aan de orde gesteld Kees Maas merkte op dat Texel een jeugd- onvriendelijk beleid heeft gevoerd door het terugdringen van kampeer plaatsen, zodat jongeren op het ei land nu zijn 'ondervertegenwoor digd'. Die opvatting heerst ook in (natte) horecakringen waarvoor de jeugd een belangrijke klantengroep vormt Wethouder Nel Eelman en enkele partijgenoten dachten daar duidelijk anders over' 'Er is genoeg jeugd maar teveel horeca'. Ben Daalder: 'Die horecajongens moe ten dus saneren' De wens om meer jeugd naar Texel te trekken wordt vaak gemotiveerd met het spreekwoord 'Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst'. Waarbij ervan wordt uitgegaan dat jongeren instrumentaal onderwijs bij de één, dan een paar weken heterogeen sa menspel bij de ander, op die manier wordt dat afgewisseld Het was een hele cultuuromslag, maar de hokjes geest is verdwenen. Dat beschouw ik als mijn grootste verdienste.' Een succes is volgens Trooster ook dat het iedereen nu veel gemakkelij ker wordt gemaakt om muziek onderwijs te volgen 'Neem het on derwijs voor volwassenen. Daar was vroeger nooit geld voor, nu hebben we een systeem met kmpkaarten en kan eigenlijk iedereen bij ons terecht.' Ook de jeugd krijgt alle kansen. Niet alleen omdat wordt ingespeeld op een brede behoefte om onderricht te krijgen in popmuziek - er bestaat zelfs een project 'bandcoaching' -. maar vooral wegens de nieuwe onderwijs vorm Instrumentale Muzikale Basis vorming, die ervoor zorgt dat leerlin gen van de basisscholen straks al binnen de reguliere lessen kennis maken met het bespelen van een in strument. 'Wij lopen daarmee voorop in Nederland. De laatste tijd worden we regelmatig benaderd met vragen hoe wij dat aanpakken.' Saillant detail is dat Trooster de ge boorte van dit geesteskindje, in ja nuari, nog net meemaakt, evenals het 40-jarig jubileum van de school, dat op zaterdag 13 februari wordt gevierd met een concert en een hopelijk druk bezochte reünie. 'Heel spannend al lemaal Ik ben blij dat ik dan nog op Texel ben.' Geen vaarwel Trooster zegt het eiland met definitief vaarwel Sterker, hij blijft hier woon ruimte houden, zodat zijn twee kinde ren - die bij zijn ex-vrouw wonen - niet naar Amsterdam hoeven om hun va der te zien. 'Ik ga ieder weekend naar Texel en met mijn nieuwe werkgever heb ik een regeling getroffen waarbij ik om de week ook vrijdag en maan dag vrij heb om bij mijn kinderen te zijn. Wonen in Amsterdam en lekker met hen uitwaaien op Texel, daar kan ik me nu al op verheugen Een mooi vooruitzicht is dat hij in Amsterdam ook weer wat meer tijd krijgt om zélf te musiceren. 'Voor ik hier kwam, was ik in Arnhem zelfstan dig docent en musicus. Ik speelde klarinet en bas-klarinet, onder meer in het Gelders Orkest. In Amsterdam heb ik daar straks ook weer de gele genheid voor, daar zitten zoveel pro fessionele gezelschappen. Dat ga ik echt voor mijn plezier doen. niet om nog wat bij te verdienen.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5