Gemeente schuldig aan milieudelict? 'Hof van Geus nu een kind met wrat' Cjrocn 2 'wartsjexelsin het harLu ™N— 'Vertrek gasten over hele nacht spreiden' Bewoners niet blij met garage Natte horeca van De Koog: Univé: klachten over uitvoering ziekenvervoer -f-J orszel Warrig Kandidaatstelling waterschap geopend Datum bekend in rechtszaak jutters T E X E LS E'^COEI RANT GEZAMENLIJKE KRANT MET KERST Voorlichter brandweer doet jeugd sidderen 2 Praten over sex en drugs bij het JIP 3 Visserijcoöperatie met succes in beroep 3 Varkenshouder wil garanties voor toekomst 5 Logiesverstrekkers en natte horeca oneens 5 Texel krijgt steeds meer topsporters 7 •fr Texelaars peddelden over de Dode Zee 7 Taxi-ondernemer dol op eigen fouten 9 Uit Actief 11 texelse'Scourant Havenrestaurant Texel Eksterlaan dicht Nieuwe lening goedkoper voor STM enstemmingheid over de sluitings- denkwestie laat nog op zich wach- >n De café's en aanverwante be- ijven ('natte horeca') van De Koog nden het gemeentelijke standpunt it alle lokaliteiten om drie uur 's achts leeg moeten zijn, onaan- aardbaar. 'Het sluit niet aan bij het angbare uitgaanspatroon en er is een sprake van rustig en gespreid mswaarts keren van de gasten om- at ze van het ene op het andere loment op straat worden gezet'. enstemmigheid is er wèl over et tijdstip van 02.00 uur waarop lensen niet meer het café in mo- en maar het alleen nog mogen erlaten. Dat is dus een uur later an bij de huidige 1-2-3 regeling. Ie discussie gaat nu over wat er a dat tijdstip moet gebeuren om bereiken dat het vertrekkende bliek geen overlast geeft op lachten over de wijze waarop het Itend ziekenvervoer de afgelo- n jaren is uitgevoerd, vormen Igens Univé de reden voor de ijziging per 1 januari. Univé had n contract met de NZH, die het rvoer van Texelse patiënten uit- isteedde aan taxi Smidt. Zoals eze krant dinsdag meldde, eemt taxi Grootjen dit volgend rarover. olgens Smidt maakte de NZH er Jministratief een chaos van loordvoerster M. Maree van het jofdkantoor van Univé in Alkmaar igt dat dit gedeeltelijk van invloed is. 'Voor een deel is dat waar. aar het voornaamste waren de jchten over de uitvoering van het irvoer.' Univé heeft hierover con- ct gehad met de hoofdcontractant IZH), niet met de diverse onder- irvoerders. Dor het nieuwe contract waren in it rayon Noordholland-noord ze- mtien kandidaten. Voor Texel «am Grootjen het voordeligst uit de is. Mevrouw Marée vindt niet dat midt zich uit de markt heeft gepre nt door bewust hoger in te schrij nt dan het door Univé voorge- elde tarief. 'We hebben inuanceerd naar de aanbiedingen ikeken.' Dit wordt een warrig stukje. Komt natuurlijk door het jaarge tijde Ouwe Sunderklaas net voorbij, donkere dagen, som bere overpeinzingen en nostal gische gevoelens. Bijvoorbeeld bij het bericht over slechte ether vangst op Texel van commer ciële zenders. Alleen ouderen kennen deze term nog en den ken met weemoed aan de tijd van krakende radio's en kner pende kristalontvangers. Een sentimentele advertentie met een jongensportretje van een aanstaande tachtigjarige. En een lezer die mij korzelig ver weet. dat ik niet had mogen attenderen op een foute datum op de Texelse Courant Die had men juist willen bewaren als cu riositeit. als verzamelobject, dat later veel geld oplevert. Vol gende week verschijnt een dub bele (Kerst-)editie van ons sut- lerdje 't Zal mij benieuwen welke datum erop staat. Ach, niet iedereen is zo warrig als Horszei straat. Hoe laat moet de tent leeg zijn? De Texelse Horeca-afdeling had voorgesteld een proef te nemen met een vast tijdstip dan wel een 'vrij' tijd stip waarop zich in het bedrijf nie mand meer mag bevinden. De ge meente kwam daarop met een standpunt waarover de 'natte' horeca nogal verbolgen was: bij de sluiting om 02.00 uur moet ook met een de muziek uit en en om 03.00 uur moet iedereen weg zijn De café exploitanten menen dat bij het uit schakelen van de muziek op dat mo ment de exploitatie danig zal inzakken wat nogal rampzalig Is om dat juist dan de grootste omzet wordt gedraaid De noodzaak om het publiek om 03.00 uur weg te stu ren zal leiden tot ruzie en tot een ex plosieve drukte op straat van onte vreden klanten die dat in hun gedrag stellig zullen laten merken. Hele nacht De natte horeca van de badplaats, verenigd in de Stichting Horeca- belangen De Koog (vroeger Stich ting Tropical Sea Festival) wil daarom géén vast tijdstip waarop de zaak ontruimd moet^ijn.Jn de prak tijk komt dat neer op ontruiming om uiterlijk 06.00 uur. De exploitanten denken met dat de meeste gasten ook werkelijk zo lang blijven, maar dat ze lang voor dat tijdstip geleide lijk en rustig, op een zelfgekozen moment, de straat opgaan. De be doeling is dat laatste te stimuleren door de exploitatie na 02.00 uur ge leidelijk 'af te bouwen' de muziek zachter, het licht op sterkte, de laat ste ronde aankondigen, de muziek uitzetten en tenslotte het restant be zoekers vragen op te krassen. Door dit uitgesmeerde vertrek kunnen de taxi's de klanten veel vlotter afvoe ren en heeft ook de dorpswacht met veel kleinere groepen mensen te maken. De Koger café-exploitanten stellen voor met dit systeem een proef van een jaar te nemen. Sancties... Het bestuur van de stichting Horecabelangen De Koog belooft dat exploitanten die zich met aan de regels houden tot de orde zullen worden geroepen. Sancties zijn daarbij niet uitgesloten, zoals inhou ding van de vergoeding van de muziekkosten bij het Sea- en Streetfestival en royement waardoor deelname aan festivals en betrok kenheid bij overleg er met meer bij Lees verder pagina 5 Gegadigden voor een bestuurs zetel in één van de Noord hollandse waterschappen, kun nen zich vanaf heden kandidaat stellen. Aspirant-vertegenwoor digers voor de categorieën ongebouwd, gebouwd, ingeze tenen, pachters en bedrijfs- gebouwd kunnen zich laten in schrijven. Voor informatie is een gratis verkiezingsnummer geo pend (0800-8212390). Van 1 tot en met 5 februari vindt de offi ciële kandidaatstelling plaats De verkiezingen zijn in april vol gend jaar. Het terrein van de voormalige gemeentelijke rioolzuivering zoals het er nu bijligt. De gemeente Texel zelf moet zich voor de rechter verantwoorden wegens overtreding van de milieuwetten. Gemeentewerken wordt ervan beschuldigd op het terrein van de voormalige riool zuivering zonder vergunning af valstoffen te hebben opgeslagen. Ook zou bodemverontreining zijn veroorzaakt door op de verkeerde manier om te gaan met plantsoen afval, veeg- en kolkenvuil, sloop afval en gebroken asfalt. Het delict werd het afgelopen voor jaar geconstateerd tijdens een perio dieke controle per helikopter door de milieupolitie. gevolgd door een on derzoek op het terrein zelf Daarbij bleek dat op de voormalige zuivering een partij takken, plantsoenafval was opgeslagen. De bedoeling was deze te versnipperen voor gebruik in de gemeentelijke plantsoenen. Op slag is echter alleen toegestaan als dat gebeurt op een waterdichte (beton)bodem waarbij afvloeiend re genwater wordt opgevangen en ver werkt. Hier lagen de takken gewoon op de grond. Er stond ook een container met veegvuil, afkomstig van de gemeen telijke veegmachine. Het daar uit af komstige vervuilde regenwater sij pelde in de bodem. Ook een berg asfaltbrokken werd schadelijk voor het milieu geacht, evenals een kleine hoeveelheid gasolie die onbe schermd op het terrein stond. Er werd proces verbaal opgemaakt waarna de gemeente op het terrein grote schoonmaak hield. Alleen de (Foto Harry de Graaf) takken bleven liggen want die zou den te zijner tijd worden versnip perd. Het werd te gek gevonden om die massa via De Hamster naar het vasteland af te voeren, hoewel dat op dat moment de enige wettige mo gelijkheid was. De takken konden nog niet op het terrein bij De Ham ster worden opgeslagen en gecomposteerd wegens het daar ontbreken wat een bergplaats met vloeistofdichte bodem. Inmiddels is zo'n voorziening er wel. Dat de takken niet direct werden op geruimd viel in slechte aarde toen de controleurs het terrein voor de tweede keer bezochten. De hoop dat' de kwestie met een sisser zou aflopen bleek althans ijdel want de officier van justitie besloot tot vervol ging. Op 9 december zou de zaak worden béhandeld door de meer voudige economische kamer van de Rechtbank Alkmaar. Die zitting is echter tot nader te bepalen datum verdaagd, op verzoek van de raads man van de gemeente die meer tijd nodig heeft om een behoorlijk ver weer op te stellen. Het was een leuk hofje, maar nu is het een kind met een wrat geworden.Aldus oordeelt Aly Geus, die één van de veertien huisjes aan het Hof van Geus bewoont, over de flinke garage die mevrouw Vlaming met toestemming van de gemeente op het pleintje laat bouwen. De buurt is er niet blij mee. Vooral de familie Kuijper, die vanuit het keukenraam recht tegen het bouwsel aankijkt. De opvallende garage aan het Hof van Geus kent een roerige voorge schiedenis. Om het woonproject tus sen de Wilhelminlaan en het Schil derend te kunnen realiseren, moest de Stichting Bejaardenzorg Texel op de plek van de voormalige schuur van bouwbedrijf Geus minimaal veertien woningen bouwen. 'De ont wikkeling van het plan vergde haast, anders zouden we naast een subsi die van ƒ350.000,- grijpen', zegt wethouder Schilling (ruimte en wo nen), die zich heeft ingespannen om het project van de grond te krijgen Woekeren met ruimte Was de financiering met zozeer de beperkende factor, de omvang van het project gaf wel problemen. 'Het was woekeren met ruimte. We zaten krap met grond in die hoek.' Om meer armslag te krijgen, maakte de gemeente een deal met de familie Vlaming van het Schilderend, wier achtertuin pal tegen het Hof van Geus aan ligt Ze stonden een stuk van hun perceel af voor de nieuw bouw. Hiervoor in ruil kregen ze zwart op wit de mogelijkheid om een garage aan het plein neer te zetten, waarbij de bouw gelijk op zou gaan met die van de huizen. Daarmee was ook haar dreigement om be zwaar in te dienen tegen het Hof van Geus uit de wereld. Dit zou de bouw namelijk kunnen vertragen, waar door de subsidie in gevaar zou kun nen komen. Zodra het Hans de Porto, voorzitter van de Stichting Bejaardenzorg, dui delijk werd waar de garage zou ko men. stapte hij onmiddelijk naar de gemeente. 'Zoiets past niet in zo'n hofje. Geloof me, ik heb er een paar hele slechte dagen van gehad en heb er alles aan gedaan om de bouw te voorkomen.' Optimistisch Om de Stichting Bejaardenzorg de tijd te geven met mevrouw Vlaming tot een andere oplossing te komen, schortte de gemeente de vergun ning een half jaar op. Bewoners, die de garage overigens wél op de plat tegrond van Hof van Geus hadden kunnen zien, verkeerden daardoor in de optimistische veronderstelling dat het buurtje een ruim pleintje zou houden. In de tussentijd stopte De Porto veel tijd in het vinden van een alternatieve oplossing voor me vrouw Vlaming. 'We hebben geprobeerd de vergun ning af te kopen, haar een huur woning aangeboden aan het Hof van Geus en garageruimte elders. Maar wat we ook deden, ze vol hardde in haar recht om de garage op die plek te mogen bouwen.' Te ver 'Wat is een overeenkomst anders nog waard', reageert mevrouw Vla ming, die voor het vervoer van haar zwaar gehandicapte man een ga rage dicht bij haar woning onont beerlijk vindt. De garages die ze te vervanging kreeg aangeboden, lig gen volgens haar te ver weg Ook een ander huurhuis zag ze niet zit ten. 'Als ze de bouw ruim ander halve meter hadden opgeschoven, hadden we pal achter ons kunnen bouwen en had niemand er last van gehad. Maar de gemeente wilde daar mets van weten. Open Schilling: 'We wilden het Hof van Geus aan de westkant toch een beetje open houden Toen de onder handelingen tussen De Porto en me vrouw Vlaming niets opleverden, hadden we als gemeente de plicht om ons aan onze afspraken te hou den.' De Porto: 'Ik verwijt niemand iets. Dit is een onderhandelingsresultaat ge- Lees verder pagina 5 Rechter mr. M. Zandbergen komt dinsdag 5 januari naar Texel om in het Maritiem en Jutters Museum de rechtszaak tussen de Stichting Texels Museum en de Stichting Juttersmuseum voor te zitten. Aldus een aankondiging van me vrouw M.E.T, den Hartog-de Wit, griffier van de Arrondissements rechtbank Alkmaar. Zoals bekend betwisten beide stich tingen elkaar al jarenlang het recht van eigendom van tal van onderde len van de collectie van het mu seum. Tijdens een zogeheten tussenvonnis stelde de Alkmaarse rechter vorige maand vast dat hij eerst nader onderzoek wil. Hij zal daartoe de collectie met eigen ogen aanschouwen en met beide partijen van gedachten wisselen. Zijn bedoe ling is uiteindelijk tot een schikking te komen, zo bleek vorige maand. De rechter en de griffier nemen de boot van 10.35 uur uit Den Helder Direct na hun aankomst in het mu seum zal de zitting worden geopend Deze is met toegankelijk voor toe schouwers (Advertentie) CjrHt ^ipjrL jixtli It tut bjrt. In verband met het als werk dag uitvallen van vrijdag 25 december verschijnt er in de week van kerst een gezamen lijke krant op woensdag 23 december. Advertenties voor deze krant kunnen tot en met maandag 21 december 12.30 uur wor den ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy b.v. De heer en mevrouw Kuijper kijken vanuit hun achtertuin voortaan tegen een muur aan. ipGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11342 VRIJDAG 18 DECEMBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS 56,90 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) zie pagina 10 (jrnt a bd fcirL WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: (Advertentie) NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Staatsbosbeheer heeft de Ekster laan tijdelijk afgesloten voor auto's. De zandweg, die vanaf de Rozendijk tot speelweide het Lange Stuk loopt, is door de overvloedige regenval volledig stuk gereden. De weg moet nu eerst goed opdrogen en wordt daarna omgespit en weer in model gebracht. Daarna zal de grond moe ten bezakken voordat er weer auto's kunnen rijden, omdat het pad anders binnen de kortste keren weer kapot wordt gereden. De lening van f900.000,- die de Stichting Texels Museum in 1989 kreeg van de stichting Pensioen fonds CSM-Suiker BV wordt het komende voorjaar vervroegd af gelost. In plaats daarvan krijgt de STM een nieuwe lening van het pensioenfonds van maatschappij 'De Schelde' in Vlissingen. Het voordeel zit in het renteverschil. van 7 naar 4,3%. Ondanks de boete van f18.000,- wegens vervroegde aflossing betekent dat een voordeel van f 45.325.- over de hele aflossingsperiode die loopt tot april 2009. De gemeente heeft met deze verandering te maken omdat beta ling van rente en aflossing van de le ning destijds door de gemeente is gegarandeerd De gemeenteraad moet nu een nieuw garantiebesluit nemen (Advertentie)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1