'Hart van brood' bp Walden Noord )rie patiowoningen >p terrein Question Eerste kerst in ieuw eigen huis Traditionele kerst in vreemd land Bewoners Texelse Reede doen een wens TEXELSE COURANT Afzwemmen Calluna Ziekenvervoer Geen goed licht bedrijvigheid Theodorahoeve in andere handen Geen extra druk boerderijenboek Keniagroep in Den Hoorn oners ielien:...dat Onze verslaggever wordt gastvrij onthaald. De kennismaking gaat ge paard met koffie met koekjes, want...fw/e is Tessels Aan het eind van het gesprek laten ze trots hun woning zien, waar de kerstboom en de kerstversieringen de sfeer langzaamaan gaan bepalen. Ze to nen zich onder de indruk van de be richten en televisiebeelden over de aanval op Irak Eerste keer In de oude Texelse Reede werd, evenals vorig jaar in Sint Jan waar ze tijdelijk verbleven in afwachting van de nieuwbouw, het feest vooral gemeenschappelijk gevierd. Dat vonden ze héél gezellig Daarom gaan ze dit jaar met alle bewoners van De Reede uit eten. Ze gaan naar 'buurman Kees' Roeper, dat wil zeggen naar Theodorahoeve. Tweede kerstdag brengen ze, als zoveel mensen, met familie en vrienden door Ook oudejaarsavond is er feest in de Texelse Reede. Kunstboom Ruud en zijn vriendin Marjan hebben hun vriend Nico en de moeder van Marjan te eten gevraagd op Tweede Kerstdag. Ze vinden het leuk om mensen thuis uit te nodigen. Ruud en Marjan wonen al langer zelfstan dig, ze hebben in de buitenlokatie van de Reede in de Lieuwstraat ge woond. Toen de oude Reede werd gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw hebben ze de mogelijk heid aangegrepen om een woning te betrekken aan De Zes 'Dat leek ons gezelliger. In de Lieuwstraat voelden we ons toch met zo op onze plek.' Ruud en Marjan hebben al drie jaar een kunstkerstboom. Petra valt hen bij. Zij gaat ook een kunstboom ko pen: 'Die zijn heel mooi, en het geeft geen troep.' Peter Kaan heeft er ook één (later blijkt dat er zelfs twee in aankoop van het voormalige scabedrijf Question/Casino ir Jook Nauta is definitief. Op 560 m2 grote terrein dat na de ip vrij komt zullen drie koop- lingen worden gezet. Als al- meezit kan de bouw nog voor komende zomer van start n. initiatiefnemer heeft nog gepro- rd om er aangrenzend terrein bij rijgen waardoor een nog aan- kelijker plan voor zes huizen «ezenlijkt had kunnen worden, tr dat is met gelukt. De aankoop het woonhuis met werkplaats timmerman J. Smit bleek geen Ibare kaart. Ook de poging om Witte Burcht aan de Molenstraat He kopen liep op niets uit, om- eigenaar Caritas dit snigingsgebouw onmisbaar tie. Vooral dat laatste was jam- i voor Nauta. want niet alleen den drie huizen méér mogelijk geweest maar ook een aantrek- iker ontsluiting van het nieuwe tnwijkje: ingang via de Zwaan- lat en uitgang via de Molen- lat Bovendien had dan een on- grondse parkeerkelder voor 15 o's kunnen worden gebouwd plan dat nu bij de gemeente f goedkeuring wordt ingediend «ziet in woningen die elk zijn «zien van een garage en een beschutte binnenplaats, een zg. patio. Het bijzondere is dat de hui zen drie niveaus bevatten. Het laagst is het souterrain dat zich half in de grond bevindt. De entree zit op 1,20 meter hoogte en is vanaf de straat bereikbaar via een trap. Dat geeft volgens ontwerper Jan Visser leuke en spannende woon- mogelijkheden, maar de huizen zijn uiteraard niet geschikt voor invali den. De woningen komen aan een dood lopend straatje dat uitkomt op de Zwaanstraat en het karakter heeft van een hofje. Daarop komen ook achtererven van diverse buurtbe woners uit, die hier recht van over pad hebben. Met enkele van die buren is overleg geweest vooral om rekening te kunnen houden met privacywensen. De gevels van de huizen krijgen een decoratieve aan blik zodat ze qua stijl aansluiten bij enkele beeldbepalende panden in de directe omgeving. Wat de uitein delijke verkoopprijs zal worden is niet bekend, maar Nauta denkt dat het in de buurt van de vier ton zal zijn. Wegens de verandering van de horecabestemming in een woon bestemming is een artikel 19 proce dure nodig, die van start kan gaan als de gemeenteraad een voorbereidingsbesluit heeft geno men. Ruime woning Petra komt uit het Maartenhuis, maar nu ze zelfstandig woont heeft ze het erg naar haar zin Ze is ge steld op de andere bewoners en ze vindt het fijn in Den Burg, vlakbij het gezellige centrum. Net als de ande ren heeft ze een ruime woonkamer, een slaapkamer, een keuken, een toilet- en doucheruimte en een berging Ze zou niet meer terug wil len Eerste Kerstdag gaat ze natuur lijk mee uit eten, de tweede kerstdag gaat ze naar haar ouders. Haar woonkamer is nog niet versierd met kerstspullen (het is op het moment van het inteview ook nog maar 18 december), maar ze gaat beslist nog kerstversieringen kopen 4 ei 'Stmis is bij uitstek een feest dat mensen samen willen vie- i, met hun gezin, met familie en vrienden. De asielzoekers in Texelse opvangcentra zijn met kerst ver van huis en haard. 11 groot aantal van hen heeft een christelijke achtergrond en beslist kerstfeest vieren. Bijvoorbeeld Jan Horvath en zijn r, afkomstig uit Slowakije, die nu met hun gezinnen op IJlden Noord wonen nabij Oosterend. Ze hechten eraan hun ste kerstfeest ver van huis toch zoveel mogelijk op i iitonele wijze te beleven. winterzon zet de fraaie gebou- van Walden Noord aan Harke- rt nabij Oosterend in een warme id. Walden Noord is een aanvul- le opvanglocatie (AVO) van het Iraal Orgaan opvang Asiel kers. Op het plein voor het kan- staat, in de schaduw, een grote itboom Ernaast staat een trap- In het kantoor bevindt zich jolein Bemelman, agogisch me- lerkster. Ze vertelt over de gang zaken op Walden Noord en be- rukt dat de asielzoekers recht ben op bescherming tegen in- iken op hun privacy. ssen is het in het kantoor een komen en gaan van mensen. Onder hen directeur Nicole Haas van de AVO regio Noordwest (met kerst pakketten), beheerder Theo Knip penberg, een vrijwilliger-leraar Ne derlands, een medewerker van de gemeente die hout op het erf versnippert en iemand van Vluchte lingenwerk Nederland. Een verte genwoordiger van de ondernemers vereniging van Oosterend komt binnen met een envelop-met-in houd. 'Een stukje sponsoring naar de asielzoekers toe.' Buiten bij de fietsenstalling zit een asielzoeker zijn fiets te repareren Organisatie, regels en hulp, de asielzoekers wor den ermee omringd. In het jaar 2000 heeft hij een jubi leum te vieren, hij verwacht dat het nieuwe orgel dan klaar is, maar dat duurt dus nog een jaar. Peter gaat welwillend zitten voor de foto. Tus sen de verschillende opnames door houdt hij professioneel zijn glimlach vast. Blauwspar Jacquelien woont al bijna negen jaar aan De Zes In het oude gebouw had ze een kamertje van drie bij drie meter. Sinds mei van dit jaar heeft ze dus een eigen huis en ze is er heel blij mee. De verhuizing vond ze destijds spannend. Zij heeft een echte kerstboom in de kamer, een blauwspar, met kluit. 'Die kun je straks in de grond zetten!', roept Peter enthousiast. 'Dan kun je hem volgend jaar weer gebruiken''. Sa men met ^haar moeder heeft Jacquelien de éóom gekocht en ver sierd. Tweede Kerstdag gaat ze óf naar haar moeder, óf naar haar broer, die twee kleine kindjes heeft. Tekst Niek Groot, foto's March Heijnen. Ruud:., dat ondanks alle slechte berichten in de kranten de mensen toch een fijne kerst mogen hebben, want de mensen willen vrede... In zwemparadijs Calluna is afgelo pen zaterdag voor de tweede keer afgezwommen voor het zwem-ABC Daarnaast werd een aantal zwem- vaardigheidsdiploma's behaald In aanvulling op de berichtgeving over het zittend ziekenvervoer stelt ziekenfonds Univé uit Alkmaar dat de klachten over de uitvoering met persé betrekking hebben op het ver voer door Taxi Smidt. Volgens beleidsmedewerker M Maree waren de klachten bestemd voor de NZH, die verantwoordelijk was voor het zittend ziekenvervoer in Noord holland-noord. Verder maakt Univé duidelijk dat Smidt niet zélf een aan bieding heeft gedaan voor een nieuw contract, maar als onder vervoerder van taxi-organisatie De Vier Gewesten. Het valt daarom moeilijk te beoordelen in hoeverre het (hogere) tarief van Smidt een rol heeft gespeeld De geslaagden zijn diploma A: Jurriaan Heijman, Arie Wijngaarden, Simone van der Linde, Maxime Kmjf, Willem H. Rikkenberg, Charlotte Daalder, Hidde Nijdam, Ton Sprenkeling, Yvana Visser Di ploma B: Bart de Lugt, Vera Kooger, Suzanne de Vries, Jan Eppink. Nienke Sieprath, Werner Kuip, Linda Tjepkema, Jacqueline Daalder, Ralph van der Brink, Mirte Kager, Bas Mulder, Priscilla Vla ming, Brian Bakker Diploma C: Selene Brinkman. Mariana Brink man, Nathalie Siemeling. Zwem- vaardigheid basispakket: Brian Kikkert, Nikki Kooger, Carola Schouwstra. Nostalgische zwem slagen: Ricky Drijver, Glenn Vonk, Simone Stiggelbout, Gerco Eelman, Daniël Montezinois, Kim Vlaming, Ramona van der Vis, Maris Bar- horst, Arjan van der Star. Snorkelzwemmen: Wessel Schoo, Lisselotte Schoo, Arjan van der Star, Danielle van der Vis De tijdelijke gasten van Walden Noord kunnen Nederlandse les krij gen, er zijn activiteiten voor de kin deren en creatieve bijeenkomsten Tweemaal per week komt er een verpleegkundige Maar ze wonen en leven zelfstandig. De twaalf gezin nen zijn ondergebracht in sta caravans (met namen als Kokkel, Mossel, enz.) en in stenen apparte menten. Deze hebben een centraal keukengedeelte. Succesvolle oproep Jan Horvath, afkomstig uit Slowakije, woont met zijn gezin in zo'n appartement. Trots laat hij de gasoven zien die ze na een oproep in de Texelse Courant hebben ge kregen van een buurtbewoner. Jan heeft een kast om de meegeleverde gasfles geplaatst, zodat de kinderen niet aan de gasfles kunnen komen. Hij heeft zojuist een rond brood ge bakken en snijdt een stuk voor me af 'Wil je alsjeblieft alle mensen be danken die gereageerd hebben1' drukt hij mij op het hart. Jan en zijn schoonzuster Simona Asielzoeker Jan Horvath en zijn schoonzuster Simona uit Slowakije vieren dit jaar kerst in Walden Noord waren graag bereid om iets te vertel len over hun kerstviering op Walden Noord. Ik spreek met hen in het les lokaal van het centrum. Van docent Dick Wandemaker krijgen ze Neder lands, maar praten met een journa list valt voor deze keer ook onder Nederlandse les. Ze zijn bezig met de voorbereidingen voor kerstmis. Het is hun eerste kerst ver van hun land en hun familie en ze willen het zoveel mogelijk op traditionele wijze vieren. Traditie Voor kerstmis wordt het huis schoongemaakt en de gordijnen ge wassen. Op de ramen worden kerst versieringen aangebracht. Van avond plaatsen ze de kerstboom. 'We krijgen de boom van Henk. een vrijwilliger, die hier ook lesgeeft Hij gaat met vakantie.' Hij vertelt dat diezelfde Henk elke donderdag mensen naar Den Burg en weer te rug rijdt, zodat ze er boodschappen kunnen doen. 'Henk heeft echt een hart van brood!', zegt Jan Op kerstavond beginnen ze om 18.00 uur aan de traditionele kerst maaltijd. Na het 'spreken met God' is (Foto Gerard Timmerman) er zuurkoolsoep, vis met aardappel salade. kip of ander vlees en brood en rode wijn Traditioneel wordt nog voor een extra persoon gedekt, die mogelijk op kerstavond aanklopt en die je dan mee laat eten. 'Maar voor we zelf gaan eten. voeren we in ons dorp eerst nog alle huisdieren en het vee.' Na de maaltijd zijn er pakjes. En het is gebruik dat vervolgens de volwassenen met hun kinderen naar oma gaan. 'Maar ik weet niet waar mijn moeder nu is.. Ze zullen ook zeker naar een kerstviering gaan in de katholieke kerk van Oosterend van De Texelse Reede aan De Zes vieren voor het t kerstfeest in hun nieuwe huis. In de gemeenschappelijke te van de woonvoorziening praten we met Petra yschuur, Ruud Heuving, Jacquelien List en Peter Kaan r hun woningen, waarin ze sinds mei dit jaar zelfstandig en en over de manier waarop ze dit jaar Kerstmis vieren, ciaal voor de Texelse Courant doen ze hun kerstwensen. we het allemaal heel gezellig hebben in onze mooie hulzen... Pet ra:... dat de oorlog stopt in Irak. dat er g< zijn woonkamer staan) omdat het heel praktisch is. 'Die kan je alle ja ren gebruiken!' tn oorlogen meer zijn... bij Piet van der Star, in Oudeschild, het is nu toch te koud om te draaien. Winterstalling Peter Kaan heeft een aantal jaren bij Benno en Marja Beuvmg inge woond, op Brakestein. Tweede Kerstdag gaat hij zoals gebruikelijk naar hen toe In de oude Reede had Peter een klem kamertje. Nu voelt hij zich prima in zijn ruime nieuwe huis, hij heeft een mooi uitzicht. Hier, vlak bij het centrum van Den Burg is het gezellig met de winkels en er is veel aanspraak. Het orgel staat gestald Peter., .dat er minder orkanen zijn In het nieuwe jaar. minder van die rare slurven... WOENSDAG 23 DECEMBER 1998 Vis en brood horen beslist bij de kerstmaaltijd, benadrukt Jan. In hun dorp kopen ze drie dagen tevoren op de markt levende karpers. Die wor den tot kerstmis in leven gehouden in bakken met water. De kinderen vinden het niet leuk als later die grappige vissen voor het kerstmaal gedood worden Deze keer zal het v/el diepvriesvis worden, denkt Jan. Ramadan Marjolein Bemelman vertelt dat er plannen waren voor een gezamen lijke kerstmaaltijd, met alle bewo ners. Maar deze gaat niet door De kerstdagen vallen in de ramadan, de vastenmaand van de moslims. Zes van de twaalf gezinnen op Walden Noord zijn moslims Tijdens de ra madan mogen moslims voor zons ondergang niets eten of drinken, en ook geen eten klaar maken Zij zou den dus moeilijk bij dit idee betrok ken kunnen worden. In de gemeenschappelijke keuken bij het appartement van Jan ontmoet ik ook een jong moslimgezin uit Af ghanistan Maar taal- en cultuur- barrières zorgen ervoor dat de mos lim- en christelijke gezinnen voornamelijk afzonderlijk hun eigen leven leiden. 'Vergeet niet alle men sen te bedanken die iets voor ons hebben gedaan', zegt Jan nog een keer als we afscheid nemen. Niek Groot Tijdens controles van de politie bij Den Burg en Oudeschild zijn vrijdag tussen 18.00 en 21 30 uur vijf fiet sers en een bromfietser bekeurd omdat hun verlichting niet in orde was. Bij motoren en auto's werden geen overtredingen geconstateerd Restaurant Theodorahoeve aan de Kogerstraat komt per 1 januari in andere handen maar blijft in de familie. Dirk Hoogenbosch en zijn zuster (met resp. echtgeno ten) doen het bedrijf over aan Ronald Hoogenbosch (35) en zijn vriend Teake Swart (41). Dat vloeide voort uit het feit dat Dirk onlangs met Ron Geus het automatisenngsbedrijf Interplay PC in Oudeschild is begonnen. Toen die verandering zich het afgelopen voorjaar aftekende, informeerde Dirk bij zijn broer Ronald of die geen interesse had voor Theodorahoeve Na het nodige wikken en wegen be sloot hij toe te happen. Ronald was in zijn jonge jaren enige tijd mede werker in Theodorahoeve, maar werkte de afgelopen twaalf jaar op het vasteland, als bedrijfsleider in de slijterij van diverse supermarkts van Dirk vd Broek. Zijn vriend be reidde grootschalig maaltijden bij KLM-catering. Beiden wonen inmid dels op Texel. Teake zal werken in de keuken van Theodorahoeve ter wijl Ronald in de bediening gaat. De twee vaste medewerksters Anneke Hoogenbosch en Dorien Touzi blij ven in dienst. Het is de bedoeling het bedrijf op dezelfde voet voort te zetten zodat de klanten die aanbod en sfeer gewend zijn, weinig van de verandering zullen merken. Texelaars die hoop koesterden alsnog een exemplaar van het Boerderijenboek te bemachti gen wacht een teleurstelling. Er worden geen bijdrukken ge maakt en een tweede druk met aanvullingen wordt evenmin overwogen. Dat maken de Stichting historie van boerde rijen op Texel en de Texelse boekhandelaren vandaag per advertentie bekend in deze krant. 'Er was wel enige vraag, maar niet voldoende', laat Cor Reij in een korte reactie weten Bij het Open Boek hebben zo'n dertig mensen (onder voorbe houd) een boek besteld en ook bij Nauta Boek liggen de nodige verzoeken. Overigens meldt Daan Welboren dat er ook inte kenaars zijn die hun boek nog niet hebben afgehaald Als ze zich niet alsnog melden is de kans groot dat de boeken aan andere belangstellenden wor den verkocht. In tegenstelling tot wat eerdere be richten deden geloven, gaat de Keniagroep dit jaar toch nog een keer op pad voor het goede doel. Vrijwilligers halen maandag 28 de cember statiegeldflessen, muntjes en zegeltjes op in Den Hoorn en op 't Horntje, De straten waar het om gaat, krijgen nog bericht. Wie de groep mist. kan ook terecht bij de klantenservice van de Hema. Ook sponsors voor de nieuwjaarsduik kunnen zich daar opgeven

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 19