Cjrocn r^wartsjexeh in het harL, Gestolen tractor in beslag genomen Opruiming strand gisteren gestart (unstwerk Wolkers feestelijk onthuld HEMA 1 L/ïH Kantoorvakhandel Texelaar te goeder trouw Talloze aanmaakblokjes aangespoeld Grote belangstelling media Kerst-dakpan te groot voor brievenbus TEXELSE^COURANT GEZAMENLIJKE KRANT MET OUD EN NIEUW VERDER TVFummer IN DIT l\ Bios uitgebreid 2 Gladde wegen 2 50 jaar groenteboer 7 Cartoon 7 Puntverlies Texel'94 9 Kerstpuzzel 11 Kerstviering bij asielzoekers en Texelse Reede 19 Mooiste kerstkaarten 21 Kir ^(Actief 23 TEXELSE^COURANT Opgave voor de TEXELSeJIcOURANT van 30 december Donderdag voor kerst is uw vanaf 8.30 uur GEOPEND spinbaa^ Kalender géén Spinbaankalender ontvangen, of geïnteresseerd in een 2e exemplaar? WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL Recordjaar voor zwemparadijs Wrat Gezondigd tegen het inhaalverbod Het redactiekantoor van de Texelse Courant is de algelopen weken be dolven onder de zelfgemaakte kerst kaarten. De inzending van José Huisman uit Ongeren spande de kroon. Haar 'kaart' was zó fors dat-ie niet eens in de brievenbus paste. Bovendien zou de bus waarschijnlijk onder het gewicht bezwijken. José had namelijk een loodzware dakpan op artistieke wijze bespoten. 'Nood gedwongen'. vertelt ze 'Ik heb mijn schouder geblesseerd en kan daarom geen kerstkaarten schrij ven. De kerst-dakpan was niet ex clusief voor de TC. maar werd in een kleine oplage bezorgd bij vrienden die het gezin het afgelopen jaar heb ben gesteund. In onze kerstkaarten-wedstrijd was deze creatie goed voor de (Advertentie) originaliteitsprijs De overige prijs winnaars staan elders in dit num mer. C/reet ^mirls jixrii la hé kirt. In verband met het als werk dag uitvallen van vrijdag 1 jan uari verschijnt er in de week van oud en nieuw een geza menlijke krant op woensdag 30 december. Advertenties voor deze krant kunnen tot en met maandag 28 december 12.30 uur wor den ingeleverd Directie Langeveld de Rooy b.v. (Advertentie) QntM Zmurl J.rrh hé hétt- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Tfexelse Courant folders van: Sinds jaar en da£ voor kantoor en thnli meubelmakerij J. TVomp NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) tot maandag 28 december 12.30 uur bij de advertentiebalie aan de Spinbaan 6,1791 MC Den Burg, telefoon 36 26 00, fax 31 4111. rEXELSE COURANT Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv linbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. DNNEMENTSPRIJS ƒ56.90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) jERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11343 WOENSDAG 23 DECEMBER 1998 De kalenders zijn nog verkrijg baar bij Drukkerij Langeveld de Rooy bv, Spinbaan 6. Bij loonwerker Werner Dros uit Oosterend is een gestolen tractor in beslag genomen. Dros, die ge heel te goeder trouw heeft gehan deld, had zelf de politie ingescha keld. De tractor, een 110 pk zware Fendt van bouwjaar '98, bleek eer der dit jaar te zijn ontvreemd in Zuidholland. Het is onzeker of Dros zijn geld nog terugziet. Dros had hel voertuig gekocht bij een Overijsselse handelaar met wie hij en zijn vader al jarenlang zaken doen De Oosterender wilde de trac tor doorverkopen aan een agrariër Die had echter in vakblad 'De Boer derij' gelezen dat een gestolen Fendt werd vermist Lees verder pagina 7 (Advertentie) zie pagina 16 drenkt in petroleum. Ze moeten al een tijdje in het water hebben gele gen. Dat leidt hulpstrandvonder Klaas Uitgeest af uit de staat waarin de dobbelsteenachtige blokjes ver keren. Branden doen ze nog prima, al bestaat er van jutterszijde weinig belangstelling voor. Uitgeest: 'Ik heb er niet één gezien, al schijnen ze bij De Cocksdorp wel aan het rapen te zijn geweest.' Uitgeest heeft het aanspoelen ge meld bij de gemeente, die de zorg heeft over het strand. Daarop volgde overleg met Rijkswaterstaat en de brandweer. Omdat er geen acuut gevaar was voor de volksgezond heid en voor het milieu, werd maan dag nog niet tot opruiming besloten. Dat gebeurde wel op Vlieland, waar de aanmaakblokjes eveneens in grote hoeveelheden zijn aange spoeld. Ze werden bijeengeharkt door de aldaar verblijvende asiel zoekers, geholpen door vrijwilligers. Meldingen van aangespoelde blok jes komen ook van Terschelling en uit Egmond. Rijkswaterstaat beschouwt de blok jes als schadelijk voor het milieu. Naar schatting is er op Texel zo'n drie kubieke meter aangespoeld. Doordat de totale omvang van de aangespoelde blokjes langs de Ne derlandse kust groter Is dan vijf kuub, valt de vervuiling nu onder de Coördinatieregel Bestrijding van Kustverontreiniging (CBK). Hierdoor is het geen zaak meer van de ge meente, maar van de Directie Noordzee van Rijkswaterstaat. Een inspecteur van deze dienst nam de vervuiling vandaag in ogen schouw en besloot tot de opruiming. Het werk is uitbesteed aan de firma Daalder, die opdracht heeft alleen de strandgedeelten te zuiveren waar de meeste blokjes liggen. Het oprui men gebeurt met de hand. De aanmaakblokjes worden op een ver antwoorde manier afgevoerd. 1998 wordt voor zwemparadijs Calluna een recordjaar. Het ziet ernaar uit dat de 180.000 bezoe kers zullen worden gehaald. De afgelopen jaren was het aantal bezoekers doorgaand niet veel hoger dan 130.000. Alleen In 1992 werd ook bijna de 180.000 breikt. De sterk gestegen belang stelling Is te danken aan de ma tige zomer, de gehalveerde tarie ven en de gratis toegang voor gasten van Euroase Texel sinds het bad door dit bedrijf werd overgenomen. Texelaars hebben een flink aandeel in de bezoekersstroom vooral door hun deelname aan zwemlessen, aquajoggen, hydroslank-zwemmen en andere 'doelgroep'-activiteiten. Ook het gezinszwemmen en eve nementen zoals 'jungleday' blijken een flinke trekpleister te zijn. In het komende jaar worden nieuwe activiteiten ontwikkeld om de toe loop verder aan te wakkeren. Eind januari wordt een 'Indianennacht' gehouden Dat is een spel- programma met overnachting voor kinderen van 8-12 jaar De maand april wordt tot 'verenigingsmaand' uitgeroepen Leden (maximaal 16 jaar oud) van een vereniging zijn tussen 3 en 29 april op woensdag of zaterdag na reservering welkom te gen normaal tarief maar krijgen een patatje en frisdrank aangeboden Ook van de verhuur van het bad voor personeelsfeestjes e.d. zal meer werk worden gemaakt Verbouwing en verbetering van zwembad en bijbehorende sauna laten nog even op zich wachten. De bedoeling is een dergelijke renova tie over ongeveer een jaar uit te voeren in combinatie met verdere 'upgrading' van het Euroase-park als geheel. (Foto Harry da Graaf) (Foto Frans Hopman) IM-advertentie (Advertentie) waterstaat is gisteren, in sa- werking met aannemers- ijf Daalder en Werner Dros innen met het opruimen van enden aanmaakblokjes die op il zijn aangespoeld. Ze kwa men zaterdag en zondag terecht op het strand ten noorden van De Koog tot bij de vuurtoren, over een lengte van bijna tien kilome ter. RWS heeft wel een vermoeden van welk schip de blokjes afkom stig zijn, maar wilde hierover gis teren nog geen mededelingen doen. De blokjes zijn van een paraffine- achtige stof (polistyreen) en zijn ge- ndwandelaars tussen paal 22 en 23 waar het bezaaid was met aanmaakblokjes. liep vlekkeloos. Medewerkers van bouwbedrijf Daalder uit De Cocksdorp hadden de stutten van de houten bekisting, waarin het kunstwerk verborgen was gehou den, verwijderd en vervangen door touwen. Vier genodigden trokken vervolgens ieder aan een kant een schot weg. Als een plotseling ontlui kende bloem schitterde het glazen beeld op de PH-dijk nabij Ceres. Wolkers wees de omstanders op de weerkaatsing van zee. zon en wol ken in het glas en in de granieten sokkel. Hij toonde zich tevreden: 'Ik probeer te vermijden dat een kunst werk inbreuk maakt op de omge ving. Op deze plaats ben ik daar in geslaagd, geloof ik. Het beeld voegt iets toe aan de zee. Kijk maar eens naar die schittering in het voetstuk.' Bijna twintig jaar naar zijn vestiging op Texel is hier dus eindelijk een beeld van Wolkers hand te zien. Op de vraag of dat 'eindelijk gerechtig heid' voor hem betekende, rea geerde Wolkers nuchter. 'Door heel Nederland staan beelden van mij, maar niet veel gemeenten van 13.000 inwoners kunnen zich zoiets permitteren. Natuurlijk vind ik het wel aardig. Ik zal de komende tijd wel een paar keer omrijden. Het zal op den duur wel wennen...' Hele dijk klaar Voor de feestelijke ceremonie waren genodigden via de buitenkant van de dijk vanaf de boot naar Ceres ge reden. Zo kregen ze een indruk van leramensen, fotografen en ilaggevers verdrongen zich ndagochtend op de dijk rond kunstwerk van Jan Wolkers, eerste beeld van de kunste- 'op 'zijn' eiland trok landelijk e aandacht, zeker nadat vo- week een glazen sculptuur Wolkers in Oegstgeest was lield. 'Of dit beeld wel van- bestendig is? Dat is alleen hellevuur... Men kan alles ka- maken als men dat wil', aldus eeldhouwer. ■ij mthulling vond plaats onder ide- ji weersomstandigheden en ver- de vernieuwde zeewering van de Prins Hendrikpolder. Met de afron ding van dit werk is de gehele Texelse oostkust op Deltahoogte gebracht. Voor de opdrachtgever, het Hoogheemraadschap voor Uit- waterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier (USHN), reden om dit feit te vieren met een kunstwerk. 'Bij waterkeringen is dat niet eerder gebeurd', zei USHN-bestuurder Piet Struik. 'Onze keus voor Wolkers was logisch, hij woont op Texel Dat er nog geen kunstwerk van hem op het eiland stond, gaf een extra stimu lans.' Volgens hem is de Texelse dijk nu helemaal klaar. 'Om de vijf jaar vindt toetsing plaats. Die is nu net achter de rug. Alles is in orde bevon den.' Gedicht Het kunstwerk werd 'uitgepakt' door Lees verder pagina 7 I tITpTSZCl 8 S je niets te maken hebt met i m heikele kwestie, is het ver- 3 aaid gemakkelijk om daar lol- \over te doen. Je kan het vuur- '.nog eens lekker opstoken, de I itrekkelijkheid van het leven inadrukken of iemand gewoon kakken zetten. Daarom genie- n wij ook zo van ons tolklore- est op 12 december. Gevoels- 'j, etig trek je partij voor de jutters hun zaak tegen het I'aritiemmuseummag de kroeg ibeperkt open. grijns je wat eewarig over het probleem in het zittend ziekenvervoer en ep ye bij de stechtgeptande ga ge in het Hof van Geus 'Hoe innen ze nou zo stom doenl' ndanks alle inzet een optos- iig die nou net niet deugt. Het iusse hofje wordt een 'kind et een wrat'. Plastische chirur- e biedt uitkomst. Mooie terpeizing voor Kerstmis. Wat tcht je wrat'. Horszei Tien automobilisten hebben een pro ces-verbaal gekregen omdat zij zon digden tegen het inhaalverbod dat sinds kort geldt op het stuk Pontweg tussen 't Horntje en de rotonde. De bekeuringen werden afgelopen week einde uitgedeeld, toen de politie ver scheidene malen postte op momen ten vlak nadat de boot afmeerde. Ongeveer vijftien bestuurders van auto's werden staande gehouden omdat er iets mankeerde aan hun verlichting. Aangezien alle manke menten ter plaatse konden worden verholpen, bleef het steeds bij een waarschuwing. Tot hiertoe en niet verder': de matter en zijn kunstwerk.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1