Gerechtsdeurwaarder houdt al 40 jaar zitting kerstkaarten met groen-zwart gevoel If -/f ■- Vroeger was Texel een ochtendje uit' /ijtten: subsidie sor verplaatsing Nostalgie in Verpleeghuis Geslaagd TEXELSE22 COURANT Kerstexpositie CPrettige feestdagen en oeel lichtpuntjes in /&*rt>LÜA' ,^-y Prettige Kerstdagen en een gelukkig Nieuwjaar maatschap Wijtten heeft sub- e aangevraagd bij de provin- voor de verplaatsing van de ienshouderij. Men wil deze ac- eit van Postweg 213 ('Rio ide') voortzetten op Postweg ('Bland en Berg Financiële in is volgens Wijtten nodig lat 'Rio Grande' na de verhui- de agrarische bestemming iest en daardoor in verkoop- rde daalt. Tevens komen naar (achting vele andere kosten 1e hoek kijken. lat de ammoniakneerslag in het jesloot-gebied flink zal afnemen tleeghuis Texel verkeer! deze sn volop in de kerstsfeer. Mede- ters en vrijwilligers hebben het ouw verfraaid met lichtjes, bo- i en andere kerstversiering. Ook Agrarisch en Wagenmuseum in Waal deed een duit in het zakje. centrale hal van het Verpleeg- staat een echte arrestee met voor een levensgrote replica een paard De verdere decoratie de hal kwam lot stand met me- erkmg van de Texelse Wol On- <eming, Mantje, bloemistenj Van Wal. Kees de Waal en Erna V Het nostalgische tafereel ide een prachtig decor voor het lelijk kerstmaal waarop de be its gistermiddag werden ver- (Foto Gerard Timmerman) als het bedrijf wordt verplaatst, vraagt Wijtten een bijdrage uit het fonds 'gebiedsgericht milieubeleid'. Berekend is dat de verzuring in het natuurgebied daalt met 3500 kg am moniak op jaarbasis. De subsidie voor nieuwbouw bij 'Bland en Berg' zou dus op basis van verminderde ammoniakuitstoot kunnen worden verleend. En niet zoals in de vorige krant aangegeven op basis van het huisvesten van zeugen 'op stro', een methode waarbij de dieren meer bewegingsvrijheid hebben. Oud-eilandgenoot Yvo Kok (28) is aan de faculteit der Aardweten schappen van de Universiteit Utrecht gepromoveerd op het proef schrift 'Reading the muddy compass'. Kok behandelt daarin het geomagnetisch veld rond onze pla neet, die o.a. veroorzaakt dat kom passen naar het magnetisch noor den wijzen. De richting van dit aardmagneetveld kan zich echter wijzigen. Kok toont aan dat onder zoekingen op dit gebied niet water dicht zijn geweest. Hij verrichtte zijn onderzoek zowel in Utrecht als in San Diego (USA). Sinds 1958 steekt gerechts deurwaarder Hendrik Vermeer uit Den Helder elke maandagochtend het Marsdiep over. Na een ronde over het eiland houdt hij zitting in De Lindeboom. Vriendelijk onder houdt hij zich met cliënten, die hem meestal om advies vragen in financiële kwesties. Al even harte lijk doet hij zijn verhaal aan de verslaggever van deze krant. Ver meer komt bepaald niet over als een hardvochtige autoriteit die genoegen schept in ontruimen en beslagleggen. 'Dat is vaak het beeld dat men van een gerechts deurwaarder heeft. Gelukkig heb ben wij veel andere werkzaamhe den en vormen ontruimingen daarvan maar een klein gedeelte.' Voor de 69-jarige deurwaarder is het wekelijkse bezoek aan Texel een prettig onderdeel van zijn werk. Vroeger heleméél: 'Toen was Texel een ochtendje uit. Nu gaat alles haastiger.' Dat Vermeer tegenwoor dig moet woekeren met zijn tijd, blijkt ook tijdens het interview. Omdat hij door een onverwachte afspraak een uur eerder de boot moet halen, wordt het gesprek danig ingekort. Tussen koffie en uitsmijter door blikt hij terug op zijn werk in de afgelopen 40 jaar. 'Na zeseneenhalf jaar als marinier en drie jaar bij de politie kwam ik in 1958 terecht bij het deurwaarders kantoor in Den Helder Ik begon als jongste bediende. Dat betekende veel tikwerk. Vonnissen van de rechtbank moest je zonder fouten overtikken. Twee mensen keken de tekst na en als er een fout in stond, kon je weer overnieuw beginnen.' Naast het werk volgde Vermeer een studie. Na zeven jaar mocht hij zich kandidaat-deurwaarder noemen. Toen de zittende deurwaarder ver volgens ontslag nam, werd Vermeer waarnemer van de praktijk. In de Staatscourant verscheen een vaca ture, waarop hij solliciteerde. Per 1 april 1968 werd hij benoemd tot gerechtsdeurwaarder Stukken bezorgen Vermeer kwam al sinds zijn aanstel ling naar Texel. 'Met mijn toenmalige patroon kwam ik ook elke maandag ochtend al naar het eiland. Tijdens de markt hielden we zitting in Hotel Texel, wat nu De Lindeboom is.' Tegenwoordig komt Vermeer alleen. Daarbij laat hij zich al 23 jaar rondrij den door taxichauffeur Henk Groot- jen, die het eiland op zijn duimpje kent. Waaruit bestaat zijn werk op Texel? 'Allereerst het rondbrengen van exploiten, dat zijn gerechtelijke stukken. Bij dagvaardingen gaat het meestal om geld. Meneer A eist dat meneer B betaalt. Daarnaast bezorg ik de veroordelingen die door de rechter zijn uitgesproken. Beteke nen van het vonnis, heet dat.' Uiteraard is Vermeer geen vere delde postbode 'Er komt meestal een praatje bij als je zulke stukken afgeeft. Je kunt de mensen advies geven, bijvoorbeeld over wat ze moeten doen als de dagvaarding in hun ogen onterecht is. Ik probeer zoveel mogelijk de belangen van beide partijen in de gaten te houden. Een deurwaarder handelt zaken af die te maken hebben met het kan tongerecht. 'Wij doen hetzelfde wat een advocaat voor de gewone recht bank doet.' Gemoedelijk Terwijl het marktvolk de laatste nieuwtjes uitwisselt onder het genot van een borrel en een sigaar, houdt Vermeer aan een tafeltje verderop zijn 'spreekuur' Volgens de deur waarder vormt het geen probleem om gevoelige onderwerpen in een openbare zaal te bespreken 'Nee, dat gaat al jaren goed zo. Er luistert niemand mee. En als iemand mij on der vier ogen wil spreken, kan er een afspraak worden gemaakt.' Tijdens de zittingen komen allerlei zaken aan bod 'Het gaat vaak om vorderingen of rekeningen die nog niet voldaan zijn. Daarnaast vraagt men mij ook advies over huur- kwesties, pacht en arbeids conflicten, bijvoorbeeld als iemand niet het salaris heeft ontvangen dat is afgesproken.' Hoewel het eiland naar verhouding veel bedrijven telt, doen Texelaars minder een beroep op de deurwaar der dan elders. Vermeer weet niet goed waaraan dat ligt. 'Texel springt er vrij gunstig uit in vergelijking met de stad. Ik denk dat hier veel ge zonde bedrijven zijn, er wordt hard gewerkt. Ook is het zo dat iedereen elkaar kent, het gaat er gemoedelijk aan toe. Daarom is men wellicht minder snel geneigd ons in te scha kelen.' Groei In veertig jaar tijd is het werk voor het deurwaarderskantoor flink toe genomen. 'Door de papieren romp slomp ja, hou op. En omdat het in de maatschappij beter gaat. Men denkt wel eens dat de deurwaarder er vooral aan te pas komt als het slecht gaat met de economie. Maar hoe groter de welvaart, hoe drukker wij het hebben. Niet andersom. Wij be staan dankzij conflicten die zich voordoen bij het aangaan van over eenkomsten. Méér werk betekent méér transacties en dus grotere kans op conflicten.' De groei van het werk blijkt ook uit de omvang van het bedrijf. Deurwaarderskantoor Vermeer Lagerveld, 'We zijn met twee man begonnen en zijn nu met z'n zeven tienen En intussen zitten we al in ons derde pand. In het voormalige bankgebouw van Credit Lyonais aan de Middenweg, dichtbij het station in het centrum van Den Helder. Ons rayon strekt zich uit over het gehele arrondissement, tot aan Medemblik. Mijn vrouw en ik zijn beiden deur waarder, daarnaast hebben we nog twee kandidaat-deurwaarders en twee meesters in de rechten in dienst.' Nog één jaar Het minst leuke van zijn beroep vindt Vermeer ontruimen en beslag leggen 'Omdat het zo ingrijpend is. Helaas komt dat vaker voor dan vroeger. Toen één of twee keer per jaar in het hele rayon, nu gemiddeld acht keer per maand. Texel springt er met zeer weinig ontruimingen po sitief uit.' Liever ziet Vermeer dat een zaak vóór de zitting tot een oplossing komt. 'Mijn uitgangspunt is het met tot dagvaarding te laten komen Pas als je door praten de mensen niet tot elkaar kunt brengen, moet de rech ter maar zijn oordeel geven. Dan is het mijn plicht te zorgen voor een goede uitvoering. Executie heet dat met een vriendelijk woord Deurwaarder Vermeer plakt er nog één jaartje aan vast Wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd moet hij er per 1 november '99 mee ophouden. 'Dan is het ook wel mooi genoeg geweestHoe en door wie het wekelijks bezoek aan Texel na zijn afscheid wordt ingevuld, is nog een open vraag. 'Dat mogen mijn echtgenote en opvolger uitmaken Tekst en foto: Frans Hopman Deurwaarder Vermeer aan zijn vaste tatelt/e In De Lindeboom: Texel springt er vrij qun- stig uit.' elaars knippen en plakken lru i maand heel wat af om hun ilie en kennissen met Kerst een originele wenskaart te be- !1J' |en. Dat blijkt uit de vijftig in- dingen die wij op onze oproep ringen. Het resultaat varieerde leuke foto's met grappige it tot fraaie miniatuur-hand- kjes waaraan talrijke uren is ierkt. hoofdprijs, een boekenbon van -, gaat naar mevrouw G.M. van uit Amersfoort, die met haar de kerstvakantie doorbrengt in vakantiehuis op bungalowpark iarisk in Eierland. De tweede is voor Gré Zoetelief-Witte van Oude Dijkje, terwijl Luuk en Wil jn uit Den Burg de derde prijs in /acht hebben gesleept, winnares, mevrouw Van Eijk, ikte een driedimensionale foto- jge van De Slufter. 'We zijn hele- verliefd op dat gebied. Thuis in Amersfoort hangt een groot schilde rij van De Slufter in de woonkamer, gemaakt door Gerrit Neven die re gelmatig in Het Posthuys exposeert.' Een foto van dit schilderij stuurde ze een paar jaar geleden al als kerst kaart naar vrienden en familie. Dit maal maakte ze speciaal voor de krant een compositie van vier foto's, die ze verknipte en in laagjes met lijmbolletjes op elkaar plakte. Hier door ontstaat een diepte-effect. Gouden hart De slogan 'Groen Zwart-Texels in het hart' inspireerde Gré Zoetelief tot een prachtig stuk|e huisvlijt. Op een kaart van groen karton maakte ze een gouden hart met daarop in zwart karton het eiland Texel. De dorpen zijn met glitters aangegeven. Verder verwerkte ze nog een bloem van zwart kant 'Speciaal voor jullie ge maakt', vertelt ze 'Ik hou van kerst kaarten maken. Zelfs voor volgend jaar heb ik er alweer een paar klaar.' Ook Luuk en Wil Flisijn zijn fervente ontwerpers van eigen kerstkaarten 'Alle jaren maken we ze zelf Ditmaal ben ik al in maart begonnen met dro gen van bladeren', vertelt Wil. Zij versierde kartonnen kaarten met bladeren, die ze vervolgens beschil derde. 'Met pergamanoverf. dat is lak-achtig en glimt mooi. We hebben 75 kaarten gemaakt en niet één is hetzelfde.' Echtgenoot Luuk bedacht en schreef de tekst 'We houden niet van gewoon Prettige Kerst en ver zinnen elk jaar weer wat anders.' Eervol Naast de drie prijswinnaars krijgt een aantal inzenders een eervolle vermelding Mevrouw A. Wubs- Koorn uit Baarn verwerkte een eigen aquarel via het kopieerapparaat tot een 'Texels sneeuwlandschap'. De jongste deelneemster, Priscilla Noorlander uit Den Burg, verraste ons op een fraaie kerstklok. Nel van Heerwaarde-Huisman uit Den Burg maakte een stralend groen-zwart hart (met bijpassend theezakje). Ac tueel was de bijdrage van de familie H van der Star van de Schorren- weg: een foto van pasgeboren lam metjes, gemaakt op 19 december. Boer en boerin zijn voor de gelegen heid als kerstman en -vrouw ver kleed. Andere eervolle vermeldingen zijn voor Arie en Ria Brans (Oosterend), Jook en Karin Nauta (Oosterend), Kitty Dreves-de By (p/a De Parel), farm Altena (Oudemirdum), Peteren Rita Hm (Den Burg), Thea van der Zee (Oosterend) en mevr. I. van der Werf (Den Burg). Ook alle andere inzenders willen wij hartelijk danken. De kaarten zijn te bezichtigen in de 'etalage' van ons kantoor aan de Warmoesstraat. Eerste prijs: Slufter-collage van mevr. C. Van Eijk. WOENSDAG 23 DECEMBER 1998 Tijdens de kerstvakantie houdt art-gallery Het Posthuys in De Koog een expositie waarbij vier kunstschilders en drie keramisten werk tonen. Door de verschil lende stijlen en technieken is het een afwisselende tentoonstelling. In voorgaande jaren was het traditie dat Texelse kunstenaars in de Koger galerie te gast waren. Ditmaal zijn er alleen overkantse deelnemers Schilderes Angéle von Brixen (1941. Den Haag) exposeert al sinds 1970 in binnen- en buitenland en do ceerde aan diverse kunstacade mies. Volgens het persbericht wor den 'veel van haar schilderijen verkocht aan kunstverzamelaars, zoals musea, Britse adel en Griekse reders'. Jan Keet. 52 jaar geleden geboren in Den Haag. maakt indruk met fel gekleurde gouaches. In zijn schilde ringen probeert hij landschappen in abstracte vormen te 'vertalen Bob Tomanovic is in het dagelijks leven geïnspireerd door het Boeddhisme en brengt dat tot uitdrukking in aqua rellen en olieverfschilderijen. Jan van Diemen (1954, Amsterdam) vulde zijn doeken eerst met levens grote sportfiguren, maar in 1993 kwam het omslagpunt toen hij een landschap maakte met de bedoeling er een wielrenner overheen te schil deren. Vanaf die tijd werden de figu ren nietiger en het landschap er om heen groter... Jennifer Slinkers uit Eindhoven stond jarenlang met zelfgemaakte potterie op markten Ook won ze prijzen op het Gouds Pottenbakkers festival. De laatste tijd legt ze zich meer toe op het maken van sculptu ren, die volgens haar een 'abstracte vertaling van de natuur' zijn. Verder zijn in de galerie keramische plastieken van Jos Vulto te zien. Bij zonder zijn haarzoutglazuren: doos- vormen waarop zij prachtige land schappen schildert. Petra van Heesbeen tenslotte maakt gebruikskeramiek en steengoed, dat zich kenmerkt door mooie vormen en glazuren. Tweede prijs: GroenZwart-Texels in het hart van mevr. G. Zoetelief. wprijs: Beschilderd blad van Luuk en Wil Flisijn.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 21