Kers tra/.? 1993 Cinema neemt tweede zaal in gebruik Plotselinge nachtvorst verrast weggebruikers Gevarieerde optredens in Question Plaza bedrijvigheid 24 t/m 27 december Twee emmers kauwgum uit bioscoopzaal Texelaars in tv-uitzending Oudheidkamer open Radio Texel Medische zorg Wat ik zeggen wou.. Bethlehem opTexel Even een pak SNERT halen in 1111 oud Papier Kinderkerstfeest 1 COURANT Eigen initiatief Eddy Stiekema Skilder senioren vierden kerstmis Vledde g. Daar OudeschX (Foto Bed In de vernieuwde foyer van de bioscoop voorziet Frits Nieuwenhuizen enkele jonge bioscoopgangers van kaartjes. Wie een bioscoopje wil pikken kan voortaan kiezen uit twee film zalen. Cinema Texel neemt deze week de tweede, kleinere zaal in gebruik. Het is niet de enige aan passing in de bioscoop. De don kere entree is veranderd in een uitnodigende foyer, waarin de be zoekers in de pauze aangenaam kunnen zitten en een fraai uitzicht hebben op het centrum van Den Burg. Vanaf de sluiting eind oktober is er hard gewerkt om de bioscoop voor de kerst klaar te krijgen. De kleinere zaal die in aanbouw aan de Gasthuisstraat is ondergebracht, biedt plaats aan zestig personen. Kijkers zitten uiterst comfortabel in luxe fauteuils. De bestaande, grote zaal werd iets kleiner. Niet alleen doordat de buitenmuur iets naar bin nen is geplaatst, maar ook door de aanleg van een pad door het mid den. Dit was nodig door de gewij zigde entree. Bioscoopgangers slaan voortaan linksaf voor de grote zaal en rechts voor de kleine. De twee zalen maken het mogelijk een gevarieerder programma te bie den met meer keuze mogelijkheden- Zo kunnen er twee films tegelijk draaien, waarbij het aanvangstijdstip ongeveer een half uur zal verschil len. Foyer Opvallende aanpassing is de foyer Het buffet is van de buitenmuur naar de binnenmuur verplaatst. Het hoge HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: do. 24: 22.30 uur kerstnachtdienst in Hen/, kerk aan de Binnenburg samen met Gereformeerden o.l.v. ds. J. ter Haar, m.m v. gospelkoor The Messengers vr. 25,1e Kerstdag: 9.30 uur ds. J. ter Haar, uitz. via Radio Texel zo. 27: 10.00 uur lekendienst, uitz. via De Lichtboei De Waal: do. 24: 21.00 uur kerstnachtdienst o.l.v. ds. J.R.A, Vlasblom, m.m.v. The Singers of the Lord vr. 25: geen dienst; za. 26, 2e Kerstdag: 16.00 uur kinderkerstfeest voor fliedereen; zo. 27: dienst in Den Burg De Koog: do. 24: dienst in De Waal vr. 25: 9.30 uur ds. J R.A Vlasblom; zo. 27: dienst in Den Burg Den Hoorn: do. 24: dienst in De Waal vr. 25: 11 00 uur ds. J R.A. Vlasblom; zo. 27: dienst in Den Burg Oosterend: do. 24: 23.00 uur SOW-dienst, kerstnachtdienst in de Herv. kerk o.l.v. ds J Vonk, m.m v Tex. Chr. Mannenkoor vr. 25: 9 30 uur ds. E J. Vledder; zo. 27: dienst in De Cocksdorp Oudeschild: do. 24:23.00 uur kerstnachtdienst o.l.v. ds. E J. Vledder, m.m.v. Soli Deo Gloria vr. 25: geen dienst; zo. 27: dienst in De Cocksdorp De Cocksdorp: do. 24: geen dienst vr. 25: 11 00 uur ds. E.J. Vledder m.m.v. de kopergroep; 16.00 uur kinder kerstfeest voor iedereen zo. 27: 10.00 uur Waddendienst o.l.v. dhr. M D. Kuiper GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: do. 24: 19.00 uur kinderkerstfeest in Geref. kerk; 22.30 uur gezamenl. kerstnachtdienst in Herv. kerk aan de Binnenburg m.m.v. The Messengers vr. 25: 10 00 uur dienst o.l.v. dhr E. van Halsema uit Kampen zo. 27:10.00 uur dhr P. Maderon uit Zuid-Scharwoude. uitz. via Radio Texel Oosterend: do. 24:23.00 uur gezamenl. kerstnachtdienst in de Herv kerk o.l.v. ds. J. Vonk vr. 25: 10.00 uur ds. J. Vonk, gezinsdienst zo. 27: 10 00 uur ds. J. Vonk; avonddienst vervalt GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: vr. 25:10 00 uur kerstdienst; za. 26:10.00 uur dienst; zo. 27:10.00 en 16.00 uur dienst GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT): Tot nader order geen dienst op Texel. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: vr. 25:10.00 uur kerstdienst o l.v ds. L. van Wijk-Hoekstra, uitz. via De Licht boei, extra collecte voor de Doopsgezinde zending; 17.00 uur kerstfeest zondagsschool; overige dagen geen dienst BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat. Den Burg: do. 24: 22.00 uur kerstnachtdienst o.l.v. ds. G. Sipkema vr. 25: 10.00 uur kerstviering, ds. G. Sipkema zo. 27: 10.00 uur ds. B. Hofman ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: do. 24:19.00 uur Herdertjesviering (gezinsmis); 23.15 uur Nacht mis m m.v. gezamenlijke koren Den Burg. uitzending via Radio Texel vr. 25: 11 00 uur kerstviering m.m.v. The Gospeltrain za. 26: 10.45 uur gelegenheidskoor zo. 27: 10.45 uur herenkoor De Koog: do. 24: 21.30 uur kerstviering Oosterend: za. 26: 9.30 uur gezinsviering Oudeschild: vr. 25: 9.00 uur m.m.v. koor Oudeschild en De Cocksdorp De Cocksdorp: do. 24:21.30 uur m.m.v. koor De Cocksdorp en Oudeschild Den Hoorn: geen dienst Sint Jan: do. 24: 16.30 uur kerstviering; zo. 27: 9 45 uur JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: zo. 27: Openbare lezing, 10.30 uur: Basis voor vertrouwen dat God de au teur van de Bijbel is. Wachttorenstudie, 11.20 uur: Met God wandelen - De eerste stappen Foto Gerard Timmerman) raam dat achter de bar tevoorschijn kwam, komt de sfeer én het uitzicht ten goede De foyer zal tijdens het seizoen overdag geopend zijn, maar het is niet de bedoeling dat het een soort café wordt. Na de laatste voor stelling gaat de foyer dicht Nieuwenhuizen, die vorig jaar de bioscoop overnam van de ge meente, heeft vertrouwen in de toe komst. 'Er zit groei in het aantal bioscoopgangers. De filmclub waar voor we maandag, dinsdag en woensdag draaien heeft bijvoor beeld al meer dan honderd leden. We draaien voor hen specifieke films, waan/oor de kleine zaal bij uit stek geschikt is.' Het ontwerp voor de verbouwimg is gemaakt door architectenbureau Louis Uriot, de bouw is uitgevoerd door Frans Zegel Bouw, het mstallatiewerk door IGT, de stoffe ring door Moerbeek De overige werkzaamheden zijn uitgevoerd door Peerke Rijnders en familiele den van Nieuwenhuizen. Frits Koorn, de schoonvader van bioscoop-exploitant Frits Nieuw enhuizen, zal zich de verbou wing van Cinema Texel nog lang heugen. Bij de schoonmaak beurt van de grote filmzaal lag hij dagen op z'n knieën om stuk jes kaugum van de vloer en het meubilair te schrapen. In totaal verzamelde hij twee emmers kauwgum. 'En dat terwijl we dat zelf niet eens verkopen. Oud-Texelaars Peter van der Wolf en zijn vrouw Lisanne Aerts zijn op Tweede Kerstdag aan het woord in een tv-programma van de educatieve omroep RVU. Het is een aflevering van de serie "Simek ontmoet!' die wordt uit gezonden tussen 17.30 en 17.45 uur via Nederland 3. De opnamen zijn onlangs gemaakt op Curagao, waar het tweetal sinds kort woont en werkt. Interviewer Martin Simek praat met marien biologe Lisanne over haar onder zoek naar koralen en sponzen, over de duiken die zij daarbij maakte en over de liefde voor haar partner. Peter, vroeger onder meer vogel wachter op Texel, laat iets zien en vertelt over zijn werk als roofvogel- trainer in het Christoffelpark op Curapao. In tegenstelling tot andere jaren is de Oudheidkamer in Den Burg dit jaar ook tijdens de kerstvakantie geo pend. Wie een honderd jaar oud kerststalletje wil bekijken, de zes tiende eeuwse kandelaars, de bijbels of het zakpsalmenboekje of wie zich (alsnog) wil verdiepen in de geschie denis van Ouwe Sunderklaas, kan vandaag en morgen en van 28 tot en met 31 december tussen 14 00 en 17.00 uur in Texelse kleinste mu seum terecht. Rond de kerstdagen heeft Radio Texel de programmering aangepast Donderdag klinkt de hele avond kerstmuziek, o.a. in een speciale af levering van 'Vlaswiek' om 22.00 uur. Om 23.15 uur begint een recht streekse uitzending van de nachtmis vanuit de RK kerk in Den Burg Eer ste kerstdag begint om 9.00 uur 'Klassiek op zondag', om 10.00 uur gevolgd door de uitzending van de dienst in de Hervormde kerk van Den Burg. Van 11.00 tot 12.00 uuris het weer de beurt aan 'Vlaswiek', waarna Radio Noordholland de rest van de dag vult. Enigszins teleurgesteld dat de Texelse culturele verenigingen zich kennelijk niet voelen aange trokken tot Question Plaza, heeft eigenaar Eddy Stiekema besloten de programmering in eigen hand te nemen. Hij heeft gestreefd naar een uitgekiende selectie, met voor ieder wat wils. 'Question Plaza wordt de culturele tempel van Texel', zegt Stiekema zelf, die erop wijst dat het gebouw wegens de centrale ligging en de inrichting vele voordelen biedt 'Bij schouwburgen en culturele centra in Nederland wordt de laatste jaren geprobeerd om de teruglopende sub sidies te compenseren door extra omzet van de horeca. Dat gebeurt normaal met in de toneelruimte. Maar Question Plaza is, doelbewust, zo multi-functioneel ingericht dat de toeschouwers na afloop in dezelfde ruimte gezellig een borreltje kunnen drinken.' Volgens Stiekema is het succes van die formule ook gebleken tijdens grote evenementen met Marco Borsato, Herman Brood, Cuby and the Blizzards en The Blind Boys of Alabama 'De gezelligheid was vaak zo groot, dat de artiesten zich na hun concert onder de mensen begaven om zich uitstekend en langdurig te vermaken Stones Het programma voor januari is inmid dels rond. Het startschot wordt in nacht van oud op nieuw om 1.00 uur gegeven door de band Reflexions, bestaand uit twee Amsterdammers en vier Texelaars, die populaire covers van onder meer the Rolling Stones en Janis Joplin op het reper toire hebben staan. Een dag later is Radio 10 Gold te gast met een 'Dance Classic Show'. Vrijdag 8 januari komen de liefheb bers van cabaret én van blues aan hun trekken. Eerst voeren Johan Hoogenboom (bekend van Klif 12) en Jochem Myer hun nieuwe pro gramma's fen tonele. Zij worden gevolgd door een 'classic blues'- optreden van de twee hoofdrolspe lers van de groep Little Louis Blues Band. 'Een soort drie-in-één, dus', aldus Stiekema. De toegangsprijs voor deze avond bedraagt 20,- Wie vooraf reserveert mag voor ƒ17,50 naar binnen. Nadat op zaterdag 9 januari een ver nieuwde versie van de Texelse dj- wedstrijden is afgewikkeld, komt zaterdag 16 januari de legendarische Kaz Lux naar Question Plaza Hij is een grootheid, die vroeger veel op trad met Jan Akkerman. Gezien de massale belangstelling voor de con certen van generatiegenoten Brood en Harry 'Cuby' Muskee, verwacht Stiekema een stormloop. Radio 538 In 1999 verzorgt Radio 538 veertien shows. Als voorafje wordt zaterdag 23 januari een reünie met de popu lairste dj's gehouden. Ook vaste gasten als seizoenwerkers van strandwacht en strandpaviljoens zijn uitgenodigd. De laatste zaterdag van januari is Question Plaza gereser veerd voor de leden van de Ezel vereniging. Grote maar nog niet uitgewerkte plannen heeft Stiekema ook voor een maandelijks 'klassiek-café', waarbij landelijk bekende pianisten steeds gekoppeld worden aan Texels talent. Wie interesse heeft om op te treden, kan contact opne men met Stiekema. De plotseling opkomende gladheid verrastte vele weggebruikers, onder wie de eigenaar van deze auto- Een aantal wegen veranderde maandagmorgen door plotseling opkomende gladheid plaatselijk in een ijsbaan. Zodra de gemeente dit in de gaten kreeg, gingen drie strooiwagens het eiland over. Dat kon niet voorkomen dat zeker twee automobilisten van de weg raakten en in de sloot belandden. Voor zover bekend was alleen sprake van materiële schade. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Vandaar dat de gemeentelijke gladheidswachter Hans Witte al om 4.00 uur 's morgens een eerste in spectie op de wegen uitvoerde. Ook bij een tweede ronde, om half zes, was er van gladheid nog geen sprake. De temperatuur liep zelfs op. Toen het licht werd, dook de temperatuur echter ineens omlaag. Vooral de wegen rond Den Burg, Oudeschild en bij Den Hoorn bleken in korte tijd plaatselijk spiegelglad te zijn geworden, terwijl de wegen bij De Cocksdorp nauwelijks last had den. Plotseling De plotselinge nachtvorst overviel de gladheidswachter, die alsnog het (Foto Gorara limmorman) f sein gaf om te gaan strooien. Om tien over acht gingen de strooi wagens op pad. Er werd gestrooid tot een uur of tien. Met name de Waalderstraat en de Schilderweg en enkele fietspaden werden grondig onder handen genomen De gladheid vergde behoedzaam rij gedrag van automobilisten. Sommi gen lieten zich toch verrassen. In een bocht van de Schilderweg raakte een auto van de weg, evenals bij hoeve De Atlas tussen Den Burg en Den Hoorn. Een verontwaardigde verkeersdeel nemer verweet de gemeente dat de strooiwerkzaamheden te laat op gang waren gekomen. Witte: 'De ge meente heeft als beleid dat er niet preventief wordt gestrooid, maar pas als we gladheid constateren. Voor spellingen over nachtvorst door het KNMI blijken hier vaak niet te klop pen. We hebben het nog een poosje geprobeerd. Maar de omstandighe den zijn hier nét even anders dan aan de vastewal. Het optreden van gladheid is afhankelijk van de lucht vochtigheid, windrichting en bewol king. In dit geval had het 's nachts zelfs nog geregend.' Artsen: Uitsluitend voor spoedgevallen van donderdag 24 december 17.00 uur tot vrijdag 25 december 08.00 u Dok ter W. Vos, Haffelderweg 2, Den Burg, tel. 31 20 23. Van vrijdag 25 dec. 08.00 uur tot zon dag 27 december 08.00 uur: Dokier R.A. van den Bent/F. Haasdijk, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, te lefoon 31 62 34. Aanvragen visites tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend van 17.00 tot 17.30 uur, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp. Inloopspreekuur van 12.00 tot 12.30 op Schilderend 38, Den Burg en van 17 00 tot 17.30 uur in de Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, zonder afspraak. Van zondag 27 dec. 08.00 uur tot maandag 28 december 08.00 uur: Dokter A.C.P.J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel. 31 20 16. Consult uitslui tend na telefonische afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op Eerste en Tweede Kerstdag en zondag om 18.00 uur precies in het tandheel kundig centrum, Witte Kruislaan 19, Den Burg Bij ongevallen of bloedin gen is een tandarts bereikbaar via één van de volgende telefoonnum mers: 31 30 86 (R. Heerenveen); 31 47 27 (P. Meuleman); 31 46 69 (C M. van Karsen) of 31 22 70 (J.G. de Winter). Bij ernstige klachten op werkdagen bellen tussen 9.00 en 12.00 uur. Verloskundige praktijk: T.M. Niehoff en N. Lammers, De Ruyterstraat 87, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 31 30 90 of 06-51 40 48 72. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-65 02 22 - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp: Jonkerstraat 6, Den Burg, tel 31 41 52. Spreekuur elke werkdag van 9.00-10 00 uur. - Afdeling jeugdgezondheidszorg; Schoonoordsingel 24, Den Burg, tei 31 32 41. Spreekuur elke werkdag van 8 30-9 30 uur. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel 31 32 41 Geopend elke werkdag tussen 13.00-14 00 uur. - Diëtiste: voor afspraken elke werdag van 08.30-17.00 uur. tel 0223-65 01 23. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-54 00 88 (24 uur bereikbaar). OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 564 4444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur Telefoon: tijdens kantooruren 32 21 88. buiten kan tooruren 072-51 22 222. Bij spoed eisende gevallen: 1-1-2 Gevonden munitie: Bel de politie tel. 32 21 88. Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11Den Burg. Alleen in spoedgevallen, tel. 31 25 27. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs ol andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 31 94 13 (De Nieuwe Skuul). Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel 31 62 70. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 564 4444. Kunstgebitreparatie: Tandprothetische praktijk Van Kralingen (samenwerkend met hel tandheelkundig centrum; voor zie kenfonds- en particulier-verzeker den), tel. 31 20 69. Tandtechniek R. Van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 31 06 05. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 31 21 12. Maandag t/m vrijdag 8.00-18.30 uur; zaterdag 10.00-13.00 uur en 15.00-17.00 uur; zondag 11 00-12.00 uur en 16.00- 17.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. (ADVERTENTIE) Het zal je maar overkomen dat er vlak voor je ramen, midden op het plein, een bouwsel wordt neerge zet En jij kijkt de hele tijd tegen die lelijke muur aan... Het lijkt op het kerstgebeuren van 2000 jaar terug: er was geen plaats! Ach ja, de mensen plannen en be rekeningen waren zus en zo... Het kwam er echter op neer dat er geen plaats was voor de 'stal'. En toch, het moest gebeuren. Toen is er maar een bouwsel neergezet - in een nacht - midden op het plein van Bethlehem, midden in de wereldge schiedenis. En velen stoten zich eraan. Maar gebeurt dat met regel matig in ieder mensenleven? In eens staat daar iets 'in de weg', 'op het plein'. Een ruzie, een ongeluk, een ziekte... En je ziet er tegenop als tegen een muur. Wat is nu de remedie, de les van Bethlehem? Dat je door de muur heenkijkt naar de inhoud. Dan kan alles anders worden. Want dat bouwsel herbergt de gave van God aan ons. Geluk kig! midden op straat, vlak voor onze ogen. Dat is ook zo met onze medemens. Kijken we door de muur heen in zijn hart9 En gaan we binnen in dat Telefoon 31 48 90 Scouting Texel haalt wegens de kerst vakantie in Den Burg de komende twee weken géén oud papier op. De inzame ling wordt hervat op zaterdag 9 januari. Wel kan men zelf papier en karton inle veren bij de containers naast het club gebouw aan de Bernhardlaan. bouwsel, zetten we ons daar s; men aan tafel om samen te eten Xe praten? Want Beth-lehem bele kent: Huis van het Brood. Als binnengaat, word je gevoed met he Brood dat leven geeft. Ruzies, on gelukken, ziektes, en welke on menselijke dingen ook, je moet e binnen gaan. En wie weet wat je e ontdekt7 Het kostbare leven! Dat is vandaag de les va Bethlehem. Jan C. Brouwer Zuid Haffel De Gereformeerde kerk en de Nt derland Hervormde kerk van De Burg hebben traditioneel de hande-' ineen geslagen om Texelse kindere en hun ouders op kerstavond (2 december) het jaarlijkse kinder kerstfeest te kunnen aanbieden Hoogtepunt is een kerstspel dierenvriend Franciscus van De acteurs zijn afkomstig van kindernevendienst en de school. Het feest wordt gehouden de Gereformeerde kerk en begint 19.00 uur. wotrvauAu zj utc,civ1t>ci-i i9so TÏTVUT CT? S~i In 't Skiltje vond zaterdag de jaar lijkse kerstviering plaats voor Oude- schilders van 55 jaar en ouder Er waren zo'n vijfenzeventig belang stellenden op het feestje in het sfeer vol versierde dorpshuis afgekomen. Deze was georganiseerd door de Stichting Gemeenschap Oude schild, de Soos en de Sosa. Er was het nodige te doen. van het koor A'capabel pastoor Moltzer en dominee verzorgden een overdenking, naast kon worden genoten van verse gedichten en de jeugd Oudeschild voerde een kerstspel Tussen de bedrijven door was ruim tijd voor samenzang en gezamenlijke maaltijd. Ook de drie herdertjes ontbraken niet in het kerstspel dat de leugd van opvoerde. Hun rollen werden vertolkt door Saskla van der Vis, Judith Timmer en Britt Barends.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2