Als je alle uren schrik je wel even' Joop van der Vis 50 jaar in het vak Kies nu voor ISDN en bespaar f 225,- EN HET VLEES'. I VONDE/?, estolen tractor ilan gewond bij harde botsing fKÜNT U ONt> r-ïiSSCVÏÏEH VERTELLEN" WflHt? HET HOUTSKOOL verstopt is? Jutters arrangement Wat ik zeggen wou. Verwenteld schaap J^edrijvigheid Vakantie-folder voor gehandicapten Slaapcomputer in meubelzaak Weijdt en Moree leiden titelstrijd bij klaverjassers Beeld Wolkers TEXELSE f couRANT Primafoon 'Ik ben Joop van de Banaan en ik ben vroeg uit speufe gaan. Nog effe lekker uit m'n dak, want morgen moet ik op zoek naar m'n sundagse pak.De voorstelling in de etalage van de Banaan was te zien met Ouwe Sunderklaas. Foto Frans Hopman) is zondagmorgen, even na elven. De Weverstraat ligt er uitge ven bij. In de winkel van Joop en Henme van der Vis heerst ech- jrote activiteit. Voor de kerst moeten er honderden notenmanden kerstpakketten de deur uit. Er wordt met vier man keihard ge kt. Joop is verleden week 64 jaar geworden. Op zich niet bijzon maar het aantal werkjaren dat hij achter zich heeft liggen, is wel om even bij stil te staan. 'Ja, 50 jaar in 'het vak', zoals dat heet. Ik 14 jaar oud toen ik begon. Tegenwoordig mogen kinderen van leeftijd nog helemaal niet werken, maar vroeger ging dat gewoon mis ik wel eens.' 'De zaak bestaat inmiddels 72 jaar. Al die tijd in familiehanden. In 1942 zijn we van de Warmoesstraat ver huisd naar de Weverstraat Daar zit ten we nog steeds Het was voor ons een grote verrassing toen onze dochter, Hanneke, vertelde dat zij wel verder wilde met de zaak. Als kind wilde ze er niets van weten. We vinden het fijn dat ze dat wil, maar we zijn ook wel eens bezorgd. Hoe /an der Vis (64), hier achter de toonbank van de winkel aan de Weverstraat, werkt vanaf z'n veertiende In het groentevak. voor een praatje over het jubi- is er eigenlijk met Niet alleen in «eekeinde, maar ook 's avonds i familie aan één stuk door in 'Ach, het is veertien dagen kei- werken, maar dan wordt het wat rustiger. Er zijn dit jaar erg notenmanden besteld. Ze heb- het gewonnen van de fruitscha- kun je zeggen. Leuk, maar het artikelen die je op het laatste lent moet inpakken, want het t vers zijn als je het aflevert.' voorstel om tijdens het uitventen de kerstpakketten mee te rijden onterweg te praten, wordt aan tonen. dag later rijden we 's middags, achterin een twintigtal manden lozen, in de stationcar langs de else wegen. ben door omstandigheden zo begonnen met werken', vertelt der Vis. 'Mijn ouders hadden groentewinkel in de Warmoes- 31. Ik was elf jaar oud toen mijn r tijdens de Russenoorlog om- in Mijn moeder stond er vanaf ■noment alleen voor. Er was wel oom die hielp, maar na school- «erd er van mij verwacht dat ik ook meewerkte. Ik was behoorlijk ja loers op vriendjes, die lekker konden gaan voetballen. Maar er was geen weg terug, je had niet te kiezen. Wie niet werkt, zal niet eten, zei m'n moeder altijd. Op m'n veertiende ging ik hele dagen aan de gang.' Bakfiets 'Hoewel ik er dus aanvankelijk lang niet blij mee was - ik wilde eigenlijk monteur worden - ging ik naar Schagen om m'n vakdiploma te ha len. Langzaam maar zeker begon ik toch wat meer interesse in het vak te krijgen en verdwenen m'n plannen om monteur te worden naar de ach tergrond. Ik ben trouwens helemaal niet echt technisch, hoor.' 'Het venten vond ik wel een bijzon der leuk onderdeel. Ik begon met een bakfiets, daarna met paard en wagen en op het laatst met de vrachtauto. Het was gezellig om bij klanten over de vloer te komen. Mensen zijn thuis anders dan in de winkel. Je verzeilde soms zo maar in een discussie - ik kwam veel bij boe ren - of je strikte eens een veter bij een oudje. Je kwam op een andere manier in contact met mensen. Dat (Foto Gerard Timmorman zal het gaan lopen in de toekomst? Dat zijn dingen die me bezig hou den.' We rijden Den Burg uit, richting Oudeschild. De meeste mensen, waar iets moet worden afgeleverd, zijn gelukkig thuis. Van der Vis ver telt dat het tegenwoordig nog een heel gepuzzel is om de mensen thuis te treffen. 'Het komt steeds meer voor dat man en vrouw allebei werken Die doe ik dus maar tussen Rauwkost Het is niet alleen met kerst, maar ook 's zomers hard werken, meldt hij. 'We staan rond vijf uur 's mor gens op en zijn dan ongeveer kwart voor zes in de winkel. Het is heel leuk om bakken met rauwkost te hebben staan, maar het moet wel al lemaal even worden gesneden. Dat kun je niet de avond van te voren doen. Dus staat miin vrouw 's mor gens ,ir zes uur alles met de hand te snijden. Het kan wel machinaal, maar dan krijg je volgens haar niet hetzelfde resultaat. Voordat de win kel opengaat, hebben we er al uren opzitten. Dan heb je natuurlijk de kaas en de noten nog, waar ook het nodige werk inzit. Ik mag dan 50 jaar in deze handel zitten, maar zonder m'n vrouw had ik het niet volgehou den. Zeker weten.' Vanuit Oudeschild rijden we naar Den Hoorn. Er moet één kerstpakket worden afgeleverd en die mensen blijken niet thuis. Ook de buren zijn er niet. Pech. De mand wordt weer in de auto geladen. 'Eerst maar eens bellen straks', bromt Van der Vis tij dens het instappen Volkstuin 'Het lijkt allemaal idealer dan het is', vervolgt hij zijn relaas. 'Als je aile uren bij elkaar optelt, schrik je wel even We proberen er daarom twee maal per jaar tussenuit te breken. Verleden jaar zijn we naar Londen geweest. Een cadeautje van onze dochters, Petra en Hanneke, omdat we 35 jaar getrouwd waren. Het is lekker om af en toe even helemaal weg te zijn.' Op de vraag of zijn vrouw en hij er wel eens over den ken het werk wat af te bouwen, ant woordt hij kort. 'Daar denken we wel eens over, ja.' Meer wil hij er niet over kwijt. Kan hij het zich voorstel len hele dagen mets te doen? 'Nee, absoluut niet. Dat is niks voor ons. Ik heb een volkstuin weten te bemach tigen aan het Achterom. Vlak bij huis, dicht bij de winkel. Daar teel ik bloemen, boerenkool en snijbonen Als ik minder zou werken, kan ik daar meer tijd in doorbrengen Dat lijkt me wel wat.' Voorlopig staan we echter weer voor de garagedeur aan de Burgwal, waarachter de weg te brengen arti kelen zich alweer opstapelen. Er is werk aan de winkel, waar zou die uitdrukking toch vandaan ko men? Margreet Berndsen VERVOLG PAGINA 1 n we de nummers verifieerden, ik het om dezelfde tractor te Ik heb het direct bij de politie leid', vertelt Dros. Dat was vo- iveek woensdag. Tot zijn onaan- ime verrassing stond de vol gende dag de deurwaarder op de stoep 'Bij de politie had ik alles keu rig besproken, maar een dag later werd de tractor in beslag genomen Dat viel tegen. Het bleek dat de ver zekering de zaak bij de rechter had aangekaart.' De politie bevestigt dat Dros mets te verwijten valt. 'Dat blijkt uit de stuk ken die hij heeft overlegd en uit zijn automobilist uit Den Burg te gisteren gewond bij een 'ijding op de hoek Waalder- it-Spinbaan. Hij werd ter ob- atie per ambulance naar het tnhuis gebracht. otsing gebeurde rond 12.00 uur de man in zijn personenauto over de Waalderweg in de richting van het centrum reed. Op dat mo ment reed een bestelbus uit de Spm- baan onverwacht de weg op De chauffeur had verzuimd voorrang te verlenen. De botsing was hard en de blikschade groot. De personenauto was aan de voorzijde zwaar bescha digd en moest worden weggetakeld. De bestelbus kon nog wel op eigen kracht worden weggereden. De brandweer werd ingeschakeld om het wegdek schoon te spuiten. verklaring', aldus voorlichter Rob Koningstem. De gegevens zijn op gestuurd naar de recherche in Alphen aan de Rijn, die de verdwijning in onderzoek heeft. De tractor werd gestolen bij een boer in Nieuwveen en wisselde daarna een aantal keren van eigenaar voordat hij uiteindelijk op Texel opdook. Voor Werner Dros is de kous nog niet af 'Ik heb een advocaat inge schakeld om mijn geld terug te krij gen Hoeveel schade hij heeft gele den, wil Dros niet zeggen. 'Een hoog bedrag, met veel nullen', geeft hij aan. Over twee weken moet de rechter bepalen wie de rechtmatige eige naar is 'In elk geval ben ik een erva ring rijker. Wie denkt nou dat zo'n nieuwe tractor gestolen is Op Texel laten we het contactsleuteltje er ge woon in, maar aan de overkant is het uitkijken geblazen.' Schapenboeren gaan meestal twee keer per dag hun koppels langs om te kijken of alles wel goed is met hun dieren. Op een dag tref ik een schaap waarop over de zij 'Borrel' staat geschreven. Kennelijk heeft het schaap verwenteld gelegen en Is het weer op de benen gezet door een schapenvriend. Ook claimt hij, naar oud gebruik, een borrel. Toevallig kwam ik er achter dat de redder een schapenboer is van buurtschap 'De Witte Engel'. Deze man houdt van een geintje en kreeg daarvoor van Sinterklaas een borrel met rijm Vorige week was er een vergadering van de schapencommissie, be staand uit Peter Smit, Frans Koorn, Jaap Lap, Carlo Veeger en Piet Bak ker. De commissie vond genoemd geval een goede aanleiding om ook al die andere mensen te bedanken die de afgelopen jaren de moeite hebben genomen om verwentelde schapen op te tillen. Het schaap en de schapenboer zijn hen zeer dank baar Denk bijvoorbeeld aan de buschauf feur die stopt om een schaap te red den of degene die naar achter in het land loopt, door weer en wind, en een klein zetje geeft om het schaap op de been te helpen. Al deze mensen hebben begrepen dat een verwenteld schaap een dood schaap kan bete kenen. P.A. Bakker. 'De Waddel'. Wegens de grote belangstelling voor de eerste twee uitgaven, geeft de VVV Texel ook volgend jaar een folder uit met vakan tiemogelijkheden voor mensen met een handicap. Bedrijven met geschikte accommodatie of toe ristische voorzieningen die erin willen worden opgenomen, kun nen zich aanmelden. De folder werd in 1996 voor de eer ste keer uitgebracht door de VVV. Er was direct al veel vraag naar, zodat de uitgave al snel een (ongewijzigde) herdruk kreeg. Nu deze ook met meer te verkrijgen is, past de VVV de inhoud aan en kunnen ook even tuele nieuwe voorzieningen worden vermeld. Naast accommodaties worden ook voorzieningen als musea en mane ges opgenomen. Alle nieuwe of ge wijzigde objecten worden bezocht door vrijwilligers van de Stichting Vakantiezorg Texel De objecten worden daarna onder toezicht van het provinciaal orgaan voor gehan dicapten (IMCO) beoordeeld op bereikbaarheid, toegankelijkheid en bruikbaarheid Geïnteresseerde ondernemers kun nen contact opnemen met Annette Barhorst van de VVV (tel. 36 25 36). Opname in de brochure is gratis. Wel worden de kosten van de in spectie in rekening gebracht. De demonstratie die Moerbeek in oktober hield met een 'slaap computer' is goed bevallen. Het meubelbedrijf in Den Burg heeft daarom besloten de apparatuur zelf aan te schaffen en permanent in de showroom op te stellen. De compu ter meet de druk in het lichaam tij dens het liggen en stelt aan de hand daarvan een advies op 'We hebben veel goede reacties gekregen', al dus Peter Moerbeek. 'Vooral men sen met rugklachten en spierpijn hadden er baat bij. Zij slapen nu wél lekker Bart Weijdt en Piet Moree zijn na de derde ronde om het klaverjas- kampioenschap van Texel de nieuwe leiders in het klassement. Zij behaalden 7509 punten, wat hen een tweede plaats op de avond zelf opleverde. In het alge meen klassement stond het duo tot nu op de derde plaats. Winnaars van de derde ronde wer den Arend Dijker en Nel Koomen. Zij scoorden 7619 punten en maakten een enorme sprong: van de elfde naar de derde plaats. Ook Gisela en Lieuwe van der Veen deden het goed. Hun score van 7470 punten was goed voor vijf plaatsen winst Zij staan nu vijfde. De grootste sprong maakte Nico Ooyevaar, die zijn vaste maat Freek Veeger tijdelijk had ingeruild voor Hans Westdorp. Het gelegenheids duo behaalde 7243 punten en steeg van de twintigste naar de negende plaats. Muus Smit en Jos Veeger klommen tien plaatsen en staan hun goede score van 7237 punten nu zevende. VERVOLG PAGINA 1 Simon Steltenpool (dijkgraaf water schap), Hans van der Vlist (dijkgraaf USHN), Gerrit Bosch (provincie) en de Texelse burgemeester Jaap Gutker. Jan Wolkers, trots gadege slagen door echtgenote Karina en zoons Bob en Tom, droeg vervol gens op zijn bekende meeslepende wijze een gedicht voor: 'k Heb de winter lief gehad. Voorts kreeg ie dereen een Juttertje 'Op je vol gende beeld Jan', liep wethouder Peter Bakker alvast vooruit op het Thijssebeeld dat mogelijk in het jaar 2000 in de eendenvijver in Den Burg komt. Nadat de media hun werk hadden gedaan, verplaatste het gezelschap zich naar het Havenrestaurant voor een lunch. De Texelpromotie op de dijk had zijn uitwerking niet gemist, zo bleek 's avonds. Zowel het NOS- joumaal als 'Vijf in het land' op RTL 5 liet beelden zien. Ook diverse dag bladen besteedden gisteren aan dacht aan het kunstwerk De onthulling: als een plotseling ontluikende bloem komt het glazen beeld tevoorschijn. (Advertentie) JNSDAG 23 DECEMBER 1998 de middag of 's avonds. Anders blijf je heen en weer rijden.' Ook Gerda Veeger maakte even plaats Vervanger Theo Stoelinga en Fenny Caspers behaalden 7021 punten, waarmee zij vlak achter de koplopers op de tweede plaats blij ven staan. Het koppel Rens Kamps tra en Truus Witte scoorde 6988 punten en kwam de top tien binnen op de achtste plaats. Tussenstand 1 Bart Weijdt/Piet Moree 21439 punlen 2 Fenny Caspers/Gerda Veeger 21133, 3 Nel Koomen/Arend Dijker 20588 4 Wil Derksen/ Peter van Heerwaarden 20544 5.Gisela en Lieuwe van der Veen 20487, 6 Cees Vinke/ Gerni Smit 20155; 7 Jos Veeger/Muus Smit 19837, 8 Truus Witte/Rens Kampstra 19770; 9 Freek Veeger/Nico Ooyevaar 19707; 10 Jean ZeemarVWiggert Haring 19695 Snel reageren kan u dit jaar veel geld besparen. Want als u vóór de jaarwisseling uw huidige telefoon lijn inlevert en overstapt op ISDN, bespaart u f 225,- entreekosten. ISDN is reuzehandig. U hebt altijd een extra lijntje vi ij om te bellen. En bovendien kunt u voortaan razendsnel internetten. Een ISDN TweeLijnen- Pakket kost u nu slechts f 249,-. En een Internet ISDN Pakket (inclusief ISDN-modem) hebt u nu al voor f 349,-. Bel daarom snel 0800-0402 (gratis) en bestel ISDN, of kom vóór 1 januari 1999 naar Primafoon. Bestellen via Internet kan ook: www.primafoon.nl kpn\ telecom

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7