Cjrocn ^warL-Jexels in het Een jaar van veranderingen 1998 legde gemeente geen windeieren Kwaliteit melkvee hoogste provincie Auteurs Boerderijenboek inventariseren fouten Jaar van subsidies en overschotten Bij de jaarwisseling VERDER AT IN DIT J\|umi»er Muziekprijs voor popgroep Nilsson? 2 •♦Vlekkeloze wisseldag 3 Cartoon Speciaal 5 •♦Sectoren blikken terug op 1998 7 Hoe is het nou met... 9 Fotopuzzelpagina 11 Oudejaarsshow Klif Nationaal op TV 15 Actief 15 Productie per koe blijft stijgen Straten geveegd op nieuwjaarsdag \orszel Momenten Meisje gewond bij aanrijding rocnlorn iSdcriLinocn 100/ - Mli 11.314 WOENSDAG 30 DECEMBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG tBONNEMENTSPRIJS /56.90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS /1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) jet jaar 1998 is voor de gemeente Texel in bestuurlijk opzicht er 'én van verandering geworden. Gemeenteraadsverkiezing met len zodanig andere uitslag, dat de samenstelling van het college SroenLinks getint werd. Alsof deze verandering nog niet genoeg vas voor Texel, repte burgemeester Van Rappard zich naar de loordoostpolder en ontstond er een vacature voor het urgemeestersambt op het mooiste eiland in de provincie Noord- olland. oor mij persoonlijk is 1998 even- ens een |aar van verandering ge- orden Na 45 jaar binnen de lo- ale overheid werkzaam te zijn eweest, nam ik per 1 maart af- cheid als burgemeester van Zijpe <n mijn tijd geheel te besteden an wat men pleegt te noemen 'de luke dingen in het leven' Zo ge- chiedde. ielukkig blijft het onverwachte in et leven en betekende het ver- ek van burgemeester Van lappard een voor mij plezierige itdaging om in de vacaturetijd het jer van het bestuurlijk (licht)schip Texel in handen te mogen nemen. Na een half jaar ambtloos burger te zijn geweest, blijkt het hectische ritme van een gemeentebestuurder nog niet in mij te zijn verdwenen. De waan van de dag probeert weer baas te zijn. Onder de Texelaars lijkt een bur gemeester inmiddels een verschij ning die enige gelijkenis vertoont met het fenomeen trekvogels In de regelmaat van de seizoenen verschijnen trekvogels tegen de grijze herfstluchten en bii de eer ste heldere voorjaarsdagen. Deze burgemeester verscheen wél in de herfst, maar tégen de zuidelijke richting van de trekvogels in aan het Texels firmament. Precies 50 jaar nadat ik uw eiland, als wat wij tegenwoordig 'brugklasser' noe men, op werkweekend bezocht. Vele bezoeken en vakanties zou den volgen. Mensen ontmoeten is voor mij één van de meest boeiende aspecten van het burgemeestersambt. Tel kens weer blijkt de mens verras send. Zomaar tijdens een officiële gebeurtenis op het eiland wordt mij een video-opname van mijn aankomst in de stuurhut van de Teso-boot Schulpengat aangebo den door een op dat moment on bekende inwoner. Uit het verdere gesprek blijkt de familie Theo Dogger een leven lang achter de dijk aan de Waddenzee te wonen. Zomaar vele bewoners ontmoeten op de jaarlijkse avonden met de dorpscommissies en hun betrok kenheid met hun eiland, hun dorp, hun buurl mee te beleven. Zomaar de kunstenaar Jan Wol kers, zijn vrouw, zijn zonen, te mogen ontmoeten bij de officiële onthulling van zijn eerste maar bo venal prachtige beeld op de Prins Hendrikdijk nabij Ceres Een beter antwoord op de door ve len van u gestelde vraag 'Burge meester, bevalt het u op Texel?' kan ik u eigenlijk met geven. Wees zuinig op uw eiland. Bewoners van Texel, gaarne wens ik u een plezierig uiteinde en een gezond en gelukkig 1999 voor u en allen die u lief zijn. De burgemeester van Texel, J. Gutker. Burgemeester J Gutker. 'Telkens weer blijkt de mens verrassend. 8 heeft de gemeente geen deieren gelegd. Grote mee- ler was de uitkering uit het neentefonds van het rijk, ardoor de raad de komende tn steeds ruim vier ton méér stt te besteden. Uit de boek- uding is ook gebleken dat de neente in 1998 een eenmalig irschot heeft van ƒ180.000,-. der streek de gemeente een ital forse subsidies op, voor Ier meer fietspaden. In het ko nd jaar verwacht het college de nodige meevallers. imatische bezuinigingen zijn de lende jaren met aan de orde', is een tevreden wethouder van ncién Peter Bakker, die ver til dat de doelstellingen in het igeprogramma binnen deze pe- kunnen worden verwezenlijkt, meerjarenbeeld ziet er gunstig maar we moeten wel een kri- beleid blijven voeren', tempert wethouder al te hoge verwach- en. neevaller van ƒ405.000,- was al snd vóór de behandeling van de 'otmg, maar de raad wilde zich Wethouder Bakker (financiën): ...geen dramatische bezuinigingen... bij de besteding niet overhaasten Op 21 januari komen alle raadsle den bijeen in een speciale vergade ring van de commissie Financiën, Werken en Milieu, om alsnog ad vies uit te brengen aan het college Een optelsom van de wensen- lijstjes die waren ingediend leerde dat de vier ton lang niet toereikend was om alles te realiseren. Er moe ten dus keuzes worden gemaakt. Verkeersveiligheid Voor maatregelen ter verhoging van de veiligheid in het verkeer is jaar lijks 250.000,- nodig. Toch wil het college 'maar' ƒ175.000,- uitgeven aan het verkeersveiligheidsplan. Wethouder Bakker heeft goede hoop dat de provincie ook komend jaar nog enkele bijdragen in petto heeft. 'Het Verkeersveiligheidsplan is voor een groot deel klaar, zodat we met concrete wensen naar de provincie kunnen stappen Da's een belangrijke voorwaarde om voor subsidie in aanmerking te ko men.' De wethouder zal vooral in zetten op realisatie van het fietspad langs de Westerweg. Loket Hoognodig is verder een loket in het gemeentehuis waar de burger te recht kan met alle vragen en klach ten. Het college wil het investeringsfonds met ƒ32.500,- verhogen tot ƒ600.000,-. De reste rende gelden zijn voor onderhoud van computerprogramma's en voor onderhoud van speeltuinen. Het zijn niet de enige uitgaven waartoe is besloten. Voor deelname aan de Eurregio, de samenwerking tussen de Europese waddeneilanden, is 30.000,- uitgetrokken. Bedrijfs kleding voor de bodes, kosten van afdrukapparatuur en brandweer middelen vergden samen bijna ƒ12.000,-. Brandweer Naar bestemming van het over schot van 1998 (ƒ180.000,-) hoef den b en w niet lang te zoeken. Uit het collegeoverleg rolde dinsdag het voorstel om ƒ75.000.- uit te trekken voor een betere inzetbaarheid van de brandweer. Sporthal Ons Genoegen krijgt een hoogrendement CV-ketel. Voor een bedrijfsonderzoek van de gemeen telijke buitendienst trekt het college 25.000,- uit. Het aantal melkveehouderijen op het eiland is de afgelopen jaren flink gedaald, maar de productie van melk heeft er niet onder gele den. Zo n 65 boeren molken ge zamenlijk 24 miljoen kilogram melk. De hoogste gemiddelde jaarproductie aan vet en eiwit per per koein het seizoen '97T98 werd met 775 kg bereikt door Koos Tjepkema uit De Waal. Zo wel met productie als met het ui terlijk (exterieur) van de koeien, gaat Texel aan kop in de provin cie. De Texelse vaarzen staan sinds jaar en dag hoog aangeschreven in Noord-Holland. Jaarlijks komt dat tot uiting in goede productiecijfers en hoge kwalificaties door het stamboek. Voortdurende selectie van het melkvee en een gericht ge bruik van stieren zorgen ervoor dat de kwaliteit van de dieren en hun genetische aanleg ieder jaar stij gen. Kenners beweren zelfs dat de heldere zwart/witte tekening van de koeien op het eiland zich positief onderscheidt van de rest van Ne derland Of de fokkerij ook hieraan debet is, wagen diezelfde insiders echter te betwijfelen. De zilte zee wind wordt als oorzaak genoemd voor het diepe zwart en heldere wit van de koeienhuiden De Texelse bedrijven molken het afgelopen seizoen gemiddeld 300 000 kg melk. De stijgende ten dens van de jaarlijkse literproductie per koe zette zich ook het afgelo pen jaar door. Traditioneel is ook het grote productieverschil per vee houder Bij Tjepkema gaf een koe gemiddeld 10 560 kg, terwijl in de lagere regionen gemiddelden van 6.233 werden gehaald. Magische grens Tweede op de lijst is Edo. Rutten uit De Cocksdorp. Als het om de individuele kwaliteit van het vee Om ongelukken met vuurwerk en overlast te voorkomen, trekken me dewerkers van gemeentewerken er op nieuwjaarsdag op uit om de stra ten schoon te vegen. De veeg- wagen is vooral actief op lokaties waar het meeste vuurwerk is afgeknald. Gehoopt wordt dat om wonenden en verkeer zo min moge lijk last hebben van het geknal Op nieuwjaarsdag kan de jeugd niet af gegaan vuurwerk inleveren op het politiebureau in Den Burg. In ruil krijgt de jeugd hiervoor een lot, dat kans biedt op een discman en an dere fraaie prijzen. Burgemeester Gutker trekt op 4 januari de win nende loten. gaat, staat dit bedrijf aan de top. Bij de erelijsten van de vaarzen, de twenters, de vierdekalfs en oudere melkkoeien staat dit bedrijf boven aan. Putter 165 produceerde in 399 dagen bijvoorbeeld 15.080 kg melk, met hoge percentages vet en eiwit (4,89 en 3,67). Bij de derdekalfs koeien gaan de gebroeders Van der Star uit Oosterend met Zwartje 93 aan kop. De kwaliteiten van de koe Willy 184 van J.P. Herwijer- Stoepker uit Oosterend gaan ook over op het nageslacht. De productie- en exterieurgegevens van de nakomelingen scoorden hoog genoeg om het predikaat Preferente Stam-Moeder (PSM) te verwerven. De kans is groot dat er op Texel meer koeien rondlopen die dit PSM-predikaat verdienen, maar waarvan de gegevens wegens het Lees verder pagina 7 it beeldscherm van mijn tekst- rwerker dreigt dit keer leeg te ijven. Waarover moet je het in sze tijd in vredesnaam(') heb- m? Die aangespoelde nmaakblokjes zijn allang aan stoken, de vrije Kerstdagen erbij gevlogen en alle vuur- irk ontploft morgennacht van- li. Dan toch maar wat mijme- i. Voor veel Tesselaars is dit 'lemaal geen rustige tijd. We n nog maar nauwlijks beko- m van zomer- en herfst- irisme of alle accommodaties ten weer vol. Hoogseizoen In winter! Langs het strand taien we massaal uit en in de genaamde stiltegebieden tref neer wandelaars dan ooit. 'k v weieens terug in de tijd wil- reizen naar het stille Texel n de vorige eeuw. Een illusie, <ar je kunt je er wel iets bij orstellen. Een gezond 1999 t>r u allen met de nodige stille vnenten. Horszei Het onlangs verschenen en inmid dels uitverkochte Boerderijenboek is niet foutloos. Nogal wat kopers van het reusachtige standaard werk zijn gestuit op onvolkomen heden, zoals verkeerde namen en jaartallen, manco's in de beschrij ving van de bewonersgeschiede nis of niet correcte getallen met betrekking tot veestapel e.d. Dat het boek 'barst' van de fouten, zoals door sommigen wordt be weerd, is schromelijk overdreven. Iemand die een paar fouten ontdekt op punten die hij door zijn betrok kenheid kan controleren, denkt al gauw dat er van minder eenvoudig na te trekken gegevens uit het ver dere verleden ook wel mets zal deu gen. Begrijpelijk De auteurs Cor Rey, Cees Hooger- heide en Carel van Empel zijn In de duizenden uren die zij de afgelopen jaren aan het project besteedden echter zeer zorgvuldig te werk ge gaan. Vooral het verifiëren van op het eerste gezicht correct lijkende gegevens nam veel tijd in beslag, waardoor in verreweg de meeste gevallen een juiste beschrijving van boerderij, bewoners geschiedenis en andere wetenswaardigheden kon worden geleverd Het drietal heeft echter nooit de illusie gehad dat het hele boek met maar liefst 60.000 gegevens foutloos zou kun nen worden Waar het wel mis ging betreft het merendeels kleinighe den. Bijvoorbeeld: Jan Huibertzoon had Jan Corneliszoon moeten zijn. Hoe ontstaat zo'n fout? Cor Rey 'We hadden dat vernomen van een zeer nabij familielid van de betrok kene. Die heeft zich dus vergist'. Van een boer in Den Burg werd ver meld dat hij 300 schapen had. De schoonzoon van de betrokkene toonde aan dat dit niet juist was maar de auteurs hadden het niet uit hun duim gezogen. Het gegeven kwam uit de administratie van de schurftbestrijding die in 1941 onder schapen werd uitgevoerd wat de schrijvers begrijpelijkerwijs voor waar aannamen. Volgens het Boerderijenboek woonde op Rio Grande ene Ule Dootjes terwijl het Ale Dootjes was Toch was de naam Ule ontleend aan een officieel en 'dus' betrouwbaar stuk: het ge meentelijke bevolkingsregister. Zelfs de meest betrouwbaar lij kende bron blijkt achteraf soms met te kloppen. In genealogieën kwa men fouten voor en Cor Rey kwam zelfs verkeerde namen en jaartallen tegen op sommige van alle Texelse grafstenen die hij heeft bestudeerd Als gevolg van een fout in de jaar verslagen van het brandweerarchief kwam een verkeerde datum bij een bepaalde brand te staan. Handicap Merkwaardig is dat vooral met de Wrttc Orn De Texelse melkveestepel, waarvan een deel hier bijeen tijdens een keuring, staal in Noord-Holland hoog aangeschreven. i Archie nolo Texelse Courant) H'i» .tkkcrl,,, »e*J. McdJiik Kikkert '"HtiwcrU-,. "o...!|,u,t }llM|Wc|j "J'"1 1':'"lc ic/jijH, Ihad voor l()han htthh i Fragment uit het Boerderijenboek. Het huis met vijver op de loto lijkt op Bakkenweg 15 van Rla Meeldijk maar is het bedrijf van Axei Lap, Witteweg 3. namen van mensen uit betrekkelijk recent verleden soms wat is misge gaan, terwijl je zou denken dat juist oudere gegevens moeilijk correct en compleet boven water zijn te krijgen Cees Hoogerheide ver klaart dat door erop te wijzen dat de gegevens uit het bevolkingsregister van na 1940 niet openbaar zijn, zo dat de speurders het moesten doen met andere publicaties, zoals familieadvertenties in de krant. Om een indruk te geven van het soort fouten dat aan het licht is ge komen enkele voorbeelden die be trekking hebben op boerderijen in en bij Den Hoorn. In tegenstelling tot wat het boerderijenboek ver meldt is Simon Cornells Witte nooit eigenaar van Wezenspyk geweest en de laatste bollenboer van het welbekende gebouw Klif 12 was niet Arie Lap maar Piet Zijm Niet professor Kees de Jager woont op 'Senang Hati' in Den Hoorn maar zijn neef met dezelfde naam. En de vrouw van Jaap Lap heet met Nieboer maar Biesboer. Een drama is dat natuurlijk met, maar direct betrokkenen letten erop. Iets pijnlij ker is het geval van een vrouw waarvan is vermeld dat zij is overle den terwijl ze in werkelijkheid nog volop in het land der levenden is. Schrijver en boekhandelaars heb ben echter ook reacties gehad van mensen die juist onder de indruk waren van de juistheid van de feiten die in het 1200 pagina's tellende boek zijn vermeld Sommige gege vens. bijvoorbeeld als ze betrek king hadden op echtscheiding, wer den bewust met vermeld. Rey: 'We wilden mensen niet beschadigen' Melden De schrijvers nemen de kritiek se rieus en willen er wat mee doen. al was het maar om te bereiken dat zo juist mogelijke gegevens terecht komen in het archief van hun Stich ting Boerderijen op Texel Helaas is een gecorrigeerde herdruk van het boek onmogelijk, maar er wordt wel over gedacht om een eenvoudig drukwerkje met aanvullingen en wij zigingen uit te brengen, dat als bij lage aan het boek kan worden toe gevoegd. ledereen die tekortkomingen kan aanwijzen, wordt daarom gevraagd daarvan melding te maken bij C GJ van Empel, Houtweg 2, 1791 EE Den Burg. Een 11-jarig meisje uit Den Hoorn dat donderdag tegen de avond op de Westerweg werd aangereden door een auto, heeft letsel aan beide benen opgelo pen. Ze is naar het Geminizie- kenhuis in Den Helder overge bracht. Het meisje liep op de rijbaan in de richting van Den Hoorn Naast haar liep een man, die haar even tevoren had geholpen toen de kruiwagen waar zij mee liep vast kwam te zit ten in de berm. Een 33-jarige auto bestuurder uit Den Burg reed haar op dat moment vanuit zijn woon plaats over de Westerweg tege moet. De automobilist werd enigs zins verblind door een tegenligger. Toen de man weer goed zicht had. zag hij plotseling het meisje. Hij probeerde haar nog te ontwijken door sterk naar links te sturen, maar kon niet voorkomen dat hij haar raakte.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1