Klif 12 strijdtoneel Kleinkunst Festival Texelse Big Band grens verleggend Agenda Wat ik zeggen wou... Het jaar 2000 TEXELSE2 COURANT Indianennacht zwemparadijs Bioscoopbonnen voor kerstbomen Gemeente pakt 'millennium' aan Teso voldoet aan kwaliteitsnormen Wat ik zeggen wou... Ongelooflijk! Record aan jonge grijze zeehonden Wat ik zeggen wou. Opgeruimd teso Lotje voor rotje knallend succes Nieuwe uitgave historisch blad Even een pak SNERT halen in Bnocr. \tn krcnBuilen »cruH»r»<nJcli|Ug J _n dc redact* Een belangrijke vraag dient zich aan halen we het of halen we het met. Voor ons westerlingen zal het normaal gesproken geen priobleem zijn. We hebben alleen maar een beetje pijn in onze buik over het millenniumprobleem. We wrijven eens over die volle buik, want wat zal er gebunkerd zijn van het hertenbiefstukje, van de fazant, van de haas en van de struisvogel. Ook hebben we een beetje last van een opgeblazen gevoel, want na het kerstgebeuren aten we weer oliebollen, appelflappen, enz. Den ken wij met deze dagen wel eens aan onze medemens die hier als vluchteling bivakkeert? En vragen wij ons wel eens af waarom hij is gevlucht, dat zal hij toch met voor de lol doen? Hij overlegt en weegt met zijn familie af wat zijn kansen de komende tijd zullen zijn. Natuurlijk besef ik donders goed dat we niet iedereen kunnen red den. maar met om het een of ander: er moet toch wel iets vreselijk mis zijn in deze wereld Buiten op het voerplankje kijkt een roodborstje parmantig om zich heen en hangt een koolmeesje aan de vetbol Halen zij het jaar 2000 of vallen zij ten prooi aan kat of roof vogel? Zij beseffen gelukkig niet dat die kans bestaat. Wat staat deze vluchteling te wachten als hij wordt terugggestuurd naar zijn ei gen land, na hier vier jaar van het kastje naar de muur te zijn ge stuurd? Hij weet het niet. maar leeft wel in een kleine hel. die tot een grote hel kan uitgroeien. Plotseling zie ik een haas over het land rennen. Heeft die even mazzel gehad dat hij met vol hagel is ge schoten En wat fijn voor de jager, want hij heeft volgend jaar weer 'haas' op de plank. Even later zie ik nog een haas, mar wat zijn ze op hun hoede. Zij voelen zich steeds opgejaagd en zijn hun leven niet zeker, net als die vluchteling die al maar in onzekerheid leeft Mag ik nu wel og met blijven? Komen ze ons straks halen en worden we de grens overgezet9 Hij heeft dus echt een groot probleem en met hem zijn vrouw en kinderen In 1999 op weg naar het jaar 2000 zullen we allemaal zo onze pro bleempjes' wel weer hebben, maar de vluchteling van nu heeft er maar éen 'waar zitten we volgend jaar?' Menno Stam, Den Burg. De Texelse Big Band, hier met soliste Belinda van Diesen, presenteerde zich zaterdag in De Bijenkort. (Foto Gerard rwmoman) Het programma van Rop Janze uit Bovenkarspel gaat volgens de aankondiging over imago en kunstgebitten, blokjes kaas en kopieerapparaten, gek worden en keuken- seks, lingo en xenotransplantatie'. iFoio Manna Mnnemat DINSDAG 5 JANUARI 1999 Cabarettalent Bas van Petjpe studeerde geschiedenis 'Een prachtig vak, maar er is één ding mis mee: historici hebben geen fantasie (FotoTng) academie ook. De voorronde in Klif 12 is zonder uitzondering een speciaal evene ment Dat ligt met eens zozeer aan de kwaliteit. Die loopt doorgaans sterk uiteen Kleine pareltjes en niemendalletjes wisselen elkaar af, evenals natuurtalenten en lieden die nog jaren moeten zwoegen voor ze iets behoorlijks op de planken kunnen brengen Het meest bijzon dere aspect vormt steeds de span ning. De kandidaten beseffen sterk dat het festival een uitgelezen - en misschien wel de enige - mogelijk heid vormt om door te breken naar een groter publiek. Dat betekent dat de emoties hoog kunnen oplopen Het publiek is in het verleden na de uitspraak van de jury meermalen getuige geweest van dolle tafere len. waarbij dikke tranen vloeiden en felle discussies losbarstten. Donderdag en vrijdag zijn vier op tredens te zien in Klif 12 Zaterdag zijn dat er drie waarna de jury zich terugtrekt om tot haar keuze te ko men De toeschouwers mogen hun eigen favorieten kiezen. Aan het einde van iedere avond wordt de publieksprijs uitgereikt Floortje Schoevaart speelt Best aardig'. (Foto Frank Schoevaart) Er wordt steeds om 20.00 uur be gonnen De entree bedraagt ƒ17,50 per avond, de prijs voor Vrienden van Klif 12 is ƒ15,- Een passepart out voor alle avonden kost ƒ45,- (ƒ37,50 voor vrienden). Gezien de belangstelling in voorgaande jaren lijkt reserveren gewenst tel 319 633. Net als in voorgaande jaren zal de laatste schifting voor het Am sterdams Kleinkunst Festival 1999 plaatsvinden in theater Klif 12. Negen solisten en duo's be treden donderdag, vrijdag en za terdag het Hoornder podium, in de hoop dat de jury hén uitkiest voor een plaatsje in de halve fi nales, die eind maart in Amster dam worden gehouden. Aan het eind van de rit lonkt de Wim Sonneveldprijs. Het concours, dat dit jaar de twaalfde editie beleeft, mag gerust prestigieus worden genoemd. Veel oud-winnaars trekken met hun shows inmiddels behoorlijk volle zalen. Onder hen bekende namen als Thomas Acda (van Acda en de Munnik), Job Schuring en Maarten van Roozendaal. De opzet van het festival speelt een cruciale rol in het succes De vakjury kan flink hard uit de hoek komen, maar kan didaten die de schifting in Klif 12 wél overleven, krijgen tot aan de halve finales alle kansen. Drie maanden lang wordt hen een coach aangeboden in de vorm van een re gisseur. een tekstschrijver of een componist. Het geleerde kan direct in praktijk worden gebracht tijdens de tournee die hen langs een twin tigtal kleinere theaters in Nederland voert. Dat is, volgens de kenners, een betere leerschool dan welke Morgen is weer de jaarlijkse inzame ling van kerstbomen In alle dorpen kan men van 13.30 tot 16 00 uur de bomen inleveren. Wie dat doet, maakt kans om een bioscoopbon te winnen. De verloting is op alle mzamelplekken om 16.00 uur. Afgedankte kerstbomen kunnen in Den Burg worden gedeponeerd bij De Krakeling, de werkplaats van gemeentewerken en de hoek Buytengors-Sluyscoog. In Den Hoorn op het parkeerterrein aan de Naalrand, in De Koog op het parkeer terrein aan de Nikadel. in De Cocksdorp bij het Eierlandsche Huis, in Oosterend aan de Botter- straat, in Oudeschild bij de contai ner aan de Trompstraat en in De Waal bij de container aan de Laag- waalderweg. De gemeente is niet van plan zich te laten verrassen door millennium problemen. Het college schakelde het bureau De Vries Advies in om een en ander te inventariseren Dit bureau zorgt tevens dat de ge meente voldoet aan de eisen die het rijk stelt. Zo moet er vóór 1 februari een plan van aanpak zijn, vóór 1 juli een noodscenario zodat de wetten ook bij een eventuele uitval van sys temen ongehinderd kunnen worden uitgevoerd Verder moeten de voor zorgsmaatregelen die de gemeente treft worden steeds kenbaar worden gemaakt. In ruil hiervoor stelt het rijk gelden beschikbaar aan de ge meente. B en w hebben besloten dat sociale werkplaats De Bolder in het plan van aanpak wordt meegeno men. Teso voldoet officieel aan de nor men van de International Safety Management (ISM) Code, inter nationaal geldende normen voor veiligheid en kwaliteit. Het bijbe horend certifaat werd onlangs verleend door een afdeling van Lloyd's Register, 's werelds oudste en grootste scheeps- classificatiemaatschappij. De ISM-code is sinds 1996 ver plicht voor op de internationale wa teren varende passagiersschepen. De Waddenrederijen zijn eigenlijk vrij gesteld van deze verplichting, maar op eigen initiatief besloot Teso twee jaar geleden toch om te proberen het certificaat te bemach tigen. Dit werd volgens de directie gedaan om 'de betrokkenheid en motivatie van ons personeel bij de aspecten van veiligheid, kwaliteit en milieu te vergroten' Na het verwerven van het fel begeerde document, zijn ook de Teso-schepen afzonderlijk beoor deeld. Zowel de Schulpengat als de Molengat doorstond deze test met glans Wat begon als een workshop van acht weken, groeide uit tot een hechte groep muzikanten die zich inmiddels als vereniging bij de notaris heeft laten inschrij ven. De organisatie is niet de enige verandering die de Texelse Big Band heeft ondergaan. De muzikanten hebben hun muzi kale grenzen verlegd en zijn van zichzelf repeterende bluesjes overgestapt op wat zwaardere stukken. Het was voor de luisteraars die za terdagavond naar de gemoedelijke presentatie in De Bijenkorf waren gekomen even wennen, maar voor de muzikanten was de uitdaging des te groter Vooral de saxofoon- groep heeft er hard aan getrokken, maar ook de trompetters en trom bonespelers en de ritmesectie had met stilgezeten. Bewijs daarvan was het nummer Sophysticated Lady van Ella Fitzgerald, waarin de nodige solo's waren verwerkt. De Big Band verraste verder met werk van componisten als Miles en Tom Davis en Neil Hafty. Kijkers van 'Wie van de Drie' herkenden in het nummer Caravan de tune van deze show van weleer. Bekend was ook Fever, knap gezongen door soliste Belinda van Diesen. Gezon gen werd ook door dirigent Jan Kuhne, die bij For Once in my life wegens het ontbreken van een tekstvel vrijwel ongemerkt aan het improviseren sloeg Speaker Zwemparadijs Calluna gaat 30 en 31 januari op de wildwest-toer De Indianennacht is geschikt voor kin deren van 8 tot 12 jaar. Ze worden vrijdagavond verwelkomd mei een snackdiner Daarna volgt een boss- pel en een duik in het zwembad. De nacht wordt doorgebracht in vakantiepark Euroase. Na het ont bijt kan de jeugd de volgende mor gen vrij zwemmen. De indianen nacht eindigt om 10.00 uur. Begeleiders zijn continu aanwezig. Wegens de omvangrijke organisa tie kunnen maximaal 48 kinderen deelnemen Bij voldoende animo wordt een tweede indianennacht gehouden. De kosten zijn 20,-, aanmelden bij Calluna, tel. 317 888. Marcel Dros prees Kuhne vooraf als de 'enige Texelse concertmees ter'. maar moest z'n woorden inslik ken toen Betty Bakker even later, tijdens een saxofoonsolo van Kuhne. met succes de honneurs waarnam. De orkestleider wordt op handen gedragen door de Big Band, mede door z'n gevarieerde en boeiende aanpak van de repetities. Naadloos De Big Band kent weinig verloop Lege plaatsen kunnen snel worden ingevuld uit de werkgroep Lichte Muziek van de muziekschool, die vrijwel naadloos aansluit bij de Big Band. Nieuw in de gelederen was drum mer Marcel Buijsman. die de plaats van de overbezette Hans Vlaming had ingenomen. In zes weken tijd had de slagwerker zich het pittige genre weten eigen te maken. Een stille wens is nog een percus sionist. Gegadigden worden ver zocht zich te melden. Er werd een hofje gebouwd op het terrein van Geus aan het Schilde rend in Den Burg. Men woekerde met de ruimte, en het resultaat mocht er zijn. Het werd een vriende lijk woonerf met fleurige tuintjes en tevreden bewoners. Totdat er in december j I. opeens een enorme garage op het pleintje verrees. Voor een rolstoelautootje, maar volgens mij kan er wel een vrachtauto in. Gerard Timmerman schrijft in zijn artikel in de TC van 18 december. 'De buurl is er met blij mee'. Nou, dat is wel heel zwak uit gedrukt; de buurt is ontzettend kwaad1 'Een rimpeltje in het hele plan', zegt wethouder Schilling. Een rimpeltje' Een lelijk gezwel lijkt me een betere typering. Heeft de gemeente soms, om van het gezeur af te zijn, in een zwak ogenblik een domme belofte gedaan, die met meer ongedaan kon worden gemaakt? Zijn alle mogelijkheden uitgebuit om de bouw van dit bak beest op deze plek te voorkomen? Je weet echt met wat je ziet. de fo to's in de krant geven nog een te rooskleurig beeld van het geheel Het is ongelooflijk! En het meest ongelooflijke is wel, dat iemand zijn 'rechten' afdwong ten koste van zijn buren, in het bijzon der van de heer en mevrouw Kuijper. Zij kijken nu vanuit hun achtertuin tjes pal tegen een grauwe wand aan. Voorheen hadden ze een ruim door zicht naar de Wilhelminalaan, een leuk uitzicht op de fraaie bloemen tuintjes van mevrouw Hooyberg en haar buurvrouw, en op het leuke hoektuintje van Carla Schrama, dat ook geheel is verziekt. Telkens als ik door mijn zijraam die 'huiterdewuiter' zie staan, overvalt me de verbazing dat zoiets zomaar kan. Ongelooflijk! Gré Dros, Schilderend 25, Den Burg. De periode waarin grijze zeehon den worden geboren is nog niet voorbij, maar toch is hun aantal al groter dan voorgaande jaren. Schipper Jan van Dijk van het bewakingsschip Phoca telde op 23 december 47 jongen. Ze lagen op de Richel, de zandplaat ten zuidoosten van Vlieland. De afgelopen jaren groeide de popu latie grijze zeehonden in de Wadden zee gestaag tot 450 in 1998. Met de 47 jongen én de exemplaren die er nog bij komen, spreekt EcoMare van een 'absoluut record'. Te hopen is dat er de komende tijd geen zware storm opsteekt, zodat de jongen zichzelf kunnen redden. De optimis tische berichtgeving staat haaks op de zorgelijke sfeer in het zeehonden centrum in Pieterburen. In het NOS- journaal uitte Leme van 't Hart haar zorgen over het toegenomen aantal zieke zeehonen dat werd binnen gebracht. Volgens EcoMare is dit inherent aan het toegenomen aantal, maar Van 't Hart gaf de schuld aan de vervuiling van de Waddenzee. Van Dijk telde zelf nooit eerder zó veel jonge grijze zeehonden. 1999 is begonnen, het voorlaatste jaar van de 20ste eeuw We hebben met z'n allen een uitbundig oudjaar gevierd, met veel vuurwerk. Als je dan op nieuwjaarsdag 's morgens het stilleven op straat ziet met overal restanten van rotjes en vuurpijlen, dan denk je 'wat een bende'. In voor gaande jaren gebeurde het wel eens dat je de rommel nog met Pasen tegenkwam. Dit nieuwjaar echter is alles bijzonder snel en netjes opge ruimd. Een groot compliment voor de gemeente, en in het bijzonder de gemeentereiniging. Texel ziet er keurig uit. Chapeau! Joop Groen, Den Burg. Dinsdag 5 januari In het programma 'Vijf in het land' op RTL 5 (19 00 uur) zijn beelden te zien van de 'jutterskwestie' naar aanleiding van de rechtszitting vandaag in het Maritiem Museum In Cinema Texel draait om 20.00 uur 'Saving Private Ryan' en om 20.30 uur 'There's something about Mary' Woensdag 6 januari Van 13.30 tot 16.00 uur kunnen op diverse plaatsen kerstbomen worden ingeleverd. In de Witte Burcht in Den Burg spelen de met-rokende bridgers vanaf 13.30 uur hun eerste 'drive' van het nieuwe jaar. In lichtingen bij J Bakker (tel. 310 453) of A.C Bakker (tel. 313 503) 'Saving Private Ryan' is weer zien in Cinema Texel, aanvang 20.00 uur. In het avond programma draait verder om 20 30 uur 'There's something about Mary' De jeugd kan 's middags terecht om 14.00 en 16 00 uur bij 'Mulan' en om 13.30 en 15.30 uur 'Abeltje'. Donderdag 7 januari Om 14 00 uur begint een SBB- excursie 'Watervogels' in de Geul. Deelname 7,50; aan melding en inlichtingen bij EcoMare. tel. 317741. Cinema Texel, zaal 1: 18 30 en 21.30 uur 'Enemy of the State' (nieuw), zaal 2: 20.30 uur 'Saving Private Ryan' (geprolon geerd). Tot en met zaterdag 9 januari worden in Klif 12 in Den Hoorn de laatste voorronden van het Am sterdams Kleinkunst Festival gehouden. Entree per avond ƒ17,50 (vriendenprijs 15,-); passe-partout 45,- 37,50) Aanvang 20 00 uur Vrijdag 8 januari Cinema Texel, zaal 1 18.30 en 21.30 uur 'Enemy of the State'; zaal 2: 20 30 uur 'Saving Private Ryan'. In Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.00 uur de tweede avond van de laatste voorronden van het Amsterdams Kleinkunst Festi val In Question Plaza treden de ca baretiers Johan Hoogenboom en Jochem Myers op, gevolgd door een concert van the Little Louis Blues Band. De toegang be draagt 20,- (ƒ17,50 in de voor verkoop). Vandaag (dinsdag) heeft Teso tot 14.05 uur met twee boten.ge varen. De rest van de week is al leen de dienstboot in de vaart. Er worden geen wachttijden ver wacht Hoogwater te Oudeschild Di. 05 10.50 en 22.55 u. Wo. 06 11.14 en 23.36 u. Do. 07 11.30 en - u. Vr. 08 0.05 en 11.20 u. Za 09 0 45 en 11.40 u. Zo. 10 1.14 en 12 30 u. Ma. 11 2.00 en 13.40 u Di. 12 2 47 en 15.10 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater De zon komt 11 ja nuari op om 08 44 uur en gaat onder om 16.49 uur 9 januari laatste kwartier; 11 januan doodtij De actie 'Een lotje voor een rotje' heeft alle verwachtingen overtrof fen. Texelse kinderen leverden ruim zestig kilogram aan niet-afge- gaan vuurwerk in op het politiebu reau. Voor ieder exemplaar kregen zij een lot. waarmee ze meedongen naar elf fraaie prijzen. Totaal wer den meer dan 2500 loten uitgege ven Loco-burgemeester Schilling trok gisterochtend de winnende briefjes. Hij kon dat in alle rust doen, want doordat de vakanties inmiddels zijn afgelopen, waagde geen enkele jeugdige belangstellende zich in het gemeentehuis. De hoofdprijs, een discman, is be stemd voor degene die een wit lot met het nummer 1358 in bezit heeft. Hij of zij kan de prijs afhalen bij de balie van het gemeentehuis (natuurlijk op vertoon van het win nende nummertje). Twee walkmans gaan naar wit 496 en roze 63 De andere pijzen zijn: waardebon Intertoys (roze 887), muziek-cd (wit 921), en zes cd-bonnen (wit 925, 1196, 1477, 1687 en 1699 en roze 27). (Foto Joop Fiom mets) Nummer 49 van het blad van de His torische Vereniging is van de pers gerold en is inmiddels bij de boek handels verkrijgbaar. De uitgave bevat zo'n 800 jaar geschiedenis: van hoe Ada van Holland rond 1200 Texel moet hebben gezien tot de daden van dichter Hendrik Braam in de Russenoorlog Daartussen ver halen over een weggelopen monnik die 470 jaar gelden stiekem bier brouwde op Texel en over lammeren lampiesdie in 1882783 goede prij zen deden. Fraai is ook de foto uit 1930 van een paardenconcours op het land aan de Hollewal, waar nu het verpleeghuis staat. Verder wordt een nieuw Texels woord geïntrodu ceerd: skeurskoene (schoenen met klittenband). (ADVERTENTIE) ScXcaJjE Telefoon 31 48 90

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2