Texel'94 meet zich met jeugd Feyenoord Sp°rt Maartje Meijer wint Kerstbokaal Rotterdammers op trainingskamp Drukte Teso .TEXELSE COURANT Programma zaalvoetbal Zaalvoetbalsters spelen toernooi Rondewinst Koomen en Van Heerwaarden Nat begin voor leden golfclub Jeugdige amazones verrassend derde Lotenverkoop 'Meisjesstad' Klusjesdienst Pupillenvoetbal Van derVlies en VittaliTexels beste denksporters pF J$ednj\igheid Kokerij nieuwe tak catering Ruud Boom Landelijk symposium van antroposofen Opknapbeurt speeltuinen DINSDAG 5 JANUARI 1999 Texel'94 heeft een meer dan aar dige sparringpartner gevonden om zich voor te bereiden op de tweede seizoenshelft. Zaterdag wordt op eigen veld vanaf 14.30 uur de strijd aangebonden met de A1-junioren van Feyenoord. In een voorwedstrijd, die om 12.30 uur begint, komt het tweede elftal van Texel'94 uit te gen een selectie van voetballers van de andere Texelse clubs. Texel'94 heefl de wedstrijd tegen de Rotterdamse talenten voor een groot deel te danken aan Gerrie Plaatsman, die weliswaar trainer is van SV De Koog maar nooit onder stoelen of banken heeft gestoken dat hij twee grote liefdes (op voetbalgebied) heeft: Feyenoord en Texel'94 Als Feyenoord-supporter bezoekt hij niet alleen met enige re gelmaat de wedstrijden van de hui dige koploper in de eredivisie, ook gaat hij graag naar trainings- complex Varkenoord om er te kij- ken naar de verrichtingen van de beloftes van de club uit Rotterdam Zuid. Jeugdcoórdinator Maup Martens mag hij rekenen tot zijn kennissenkring. Onderdak Al vaker was er sprake van dat Feyenoord-jumoren een trainings kamp op Texel zouden beleggen, maar hoge kosten of verplichtingen elders leidden er steeds toe dat de plannen moesten worden afgebla zen. Nu echter lijkt niets hun komst nog te kunnen tegenhouden. Een belangrijk steuntje in de rug kreeg organisator Wim Koorn van verzekeringsman Siebe Waayer uit Den Burg, die als belangrijkste sponsor optreedt 'Feyenoord hoeft er geen geld voor te hebben, maar voorwaarde is wel dat je ze onder dak en eten kunt bieden.' Het ge zelschap, zo'n 24 voetballers plus trainer Henk van Stee, een fysio therapeut en andere begeleiders, brengt twee nachten door in Resi dentie Califormé. Smolarek De A-junioren van Feyenoord spe len net als hun volwassen club genoten bovenin de landelijke ere divisie. Samen met de jeugd van PSV en Vitesse wordt van stuiver- tje gewisseld aan de kop. Beroemd heden herbergt de selectie niet. De voetballer met de bekendste naam is Ebby Smolarek, zoon van de ooit uiterst populaire Poolse Feyenoorder Wloddy ('Smollie') Smolarek Een bijzondere attractie is ook Thomas Buffel, die vorig jaar werd uitgeroepen tot Nederland beste jeugdvoetballer 'De jongens zijn tussen de 16 en 18 jaar oud, met opvallend veel 16-jarigen. Maar het wordt een hele kluif voor Texel'94', voorspellen Koorn en Plaatsman. Training De Feyenoorders arriveren vrijdag middag op het eiland en trainen vanaf 16.30 uur op één van de vel den aan de Haffelderweg. De oefen sessie is vrij toegankelijk. Ook zaterdagochtend worden de spieren nog even los gemaakt. Dat gebeurt vanaf 10 00 uur. De wedstrijd 's middags staat waarschijnlijk onder leiding van scheidsrechter Cees van der Neut, die vroeger in de ere divisie floot. Om ook andere Texelse voetballers bij het spektakel te betrekken (Koorn grappend. 'En om te bekij ken wie we volgend jaar naar Texel'94 moeten halen'), staat voorafgaand een wedstrijd gepland tussen de reserves van Texel'94 en een Texelse selectie Hiervoor uit genodigd zijn Christiaan de Vries, Ger Vlaming. Sil van Dijk en Cheeky van SV Oosterend. Pascal Riemens. Stefan Bousma, Jelte van der Kooi. Christiaan Stolk en Bart Oosterhof van ZDH en Bas van Elk, Vincent Kaspers, Dave Dijkstra, Pieter List en Rob van der Stap van SV De Koog Het sterren team wordt gecoacht door Gerrie Plaatsman en Charles Ipenburg Woensdag 6 januari: Texel'94 7-Texel'94 9 Jelleboog 4-Oosterend 3 Donderdag 7 januari: ZDH 2-Klif 4 Texel'94 8-Rab 3 De Krim 3-Texel'94 6 Texel'94 2-Rab 1 De Krim 2-De Koog 2 Oosterend heeft zaaldienst. Vrijdag 8 januari: Oosterend C1-Texel'94 C1 18 45 19.35 18.30 19.20 20.15 21 05 22.00 16.45 Sporthal Ons Genoegen is zaterdag weer het strijdperk van het jaarlijkse MO Projekt-toernooi. De Texelse zaalvoetbalsters van Klif nemen het op tegen overkantse damesteams. Uitgenodigd zijn Florat/Akwa en VZN Hofmeyer uit Den Helder. Uniekaas uit Alkmaar, Blauw-Geel uit Ede, Eendracht uit Arnhem en Workum uit Friesland. De wedstrijden beginnen om 16.00 uur en duren tot circa 22.15 uur. Na afloop is er in de kan tine karaoke en een grote verloting waarbij mooie, veelal Texelse prij zen te winnen zijn ledereen is van harte welkom, de toegang is gratis VERVOLG PAGINA 1 gen zittende Teso-woordvoerder. 'We hadden hier geen rekening mee gehouden, vooral niet omdat er op zondag weinig vrachtvervoer is. Het is een cliché, maar je kunt met anders concluderen dan dat Texel door veel mensen een aantrekkelijk eiland wordt gevonden.' Dat zondag niet in een vroeger stadium een tweede boot was ingezet, kwam volgens hem doordat iedere maan dag de cijfers worden opgemaakt en dus met eerder was geconsta teerd dat zoveel méér mensen dan verwacht op Texel hun vakantie doorbrachten. December Overigens moesten de medewer kers van de bootdienst in de hele maand december hard werken om iedereen van dienst te kunnen zijn Het aantal personenauto's dat van Den Helder naar Texel werd ver voerd bedroeg 25.116, tegen 23.742 in 1997, een stijging van 5,79 procent. Deze cijfers lopen pa rallel met het aantal personen dat werd overgezet: 83.728 tegen 79.281, bijna 4500 méér dan een laar eerder. In het vrachtvervoer is de groei eveneens opmerkelijk. In decem ber werden 1945 trucks vervoerd, tegen 1834 in 1997, een verschil van 6,05 procent. Ook in meters viel bij de vrachtwagens een stij ging te constateren. Werd in de cember 1997 nog 21.697 meter overgezet, een jaar later ging het om 23.317 meter vracht. Alleen bij de tweewielers was nau welijks verschil. Er werden er 875 overgezet, precies vier meer dan vorig jaar. Dat deze cijfers in de to tale groei achterblijven, ligt volgens Bloem aan het natte weer van afge lopen maand. Overigens waren de cijfers in andere maanden vorig jaar veel ongunstiger. In juli werden 29,13 procent tweewielers minder overgezet dan een jaar eerder, in september zelfs 33,11 procent min der. De totale cijfers lagen hier tus sen april en december (het boekjaar loopt bij Teso van april tot april) bijna 10 000 lager Casino C1-De Krim C1 17 30 Oosterend 1-Texel'94 3 18.15 Casino 1-Texel'94 1 19.05 De Koog 1-Klif 2 20 00 Mantje 1-De Krim 1 20.50 Jelleboog 3-Mantje 2 21.45 Jelleboog 1-Klif 1 22 35 Texel'94 heeft zaaldienst. Maandag 11 januari: De Koog D1-Oosterend D1 17.15 Texel'94 E1-De Koog E1 18.00 In de laatste kaartronde van 1998 heeft de top van het klassement er flink op los gescoord. De gehele top-5 behaalde ruim 7000 punten. De tweede periode is met nog zes ronden te spelen vrijwel beslist. Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp hebben, na de vijfde achtereenvolgende score boven de 7000 punten, een ruime voor sprong genomen op het duo Wil Derksen/Peter van Heerwaarden en Gonda Kiewiet/Roel de Zwart. De rondewinst was echter voor Nel Koomen en Janny van Heerwaarden met 7792 punten. De laatste weken had dit koppel gezien de scores slechte kaarten gehad, maar in de dertiende speelronde keerden de kansen. Door dit resultaat stijgen Nel en Janny zeven plaatsen in het algemeen klassement. Zij staan nu elfde. Lieuwe van der Veen en Hans West- dorp gaan gewoon door. Deze week haalden zij 7537 punten. Met zo'n score houden zij zowel in het klassement als in de periode moei teloos de eerste plaats vast. Gerda en Freek Veeger tekenden met 7409 punten voor de derde plaats. Dit koppel staat nu op de negende plaats. Wil Derksen en Peter van Heer waarden scoorden 7309 punten. Zij staan nu tweede in de periode en stijgen in het algemeen klassement van de achtste naar de vijfde plaats. Fenny en Rob Caspers speelden 7279 punten bij elkaar en blijven keurig tweede in het algemeen klassement. Ook Gonda Kiewiet/Roel de Zwart (7243 punten) en Chris Schraag/ Willem Koomen (7138 punten) kwa men ruim boven de 7000 punten. Het gemiddelde was met 6347 punten het op één na hoogste van het seizoen Er werden 54 marsen gespeeld. De stand in de tweede periode (met nog 6 ronden van 16 beurten te spelen): 1 Lieuwe van der Veen/Hans Westdorp 42 271. 2.Wil Derksen/Peler van Heer waarden 39 954. 3. Gonda Kiewiel/Roel de Zwart 39 455, 4 Aslnd Hennink/Gerrie Groot- jen 39.261 en 5 Fenny Caspers/Rob Caspers 38 723. Voorafgaand aan de nieuwjaars receptie speelden de leden van de Texelse Golfclub zondag hun eerste wedstrijd van 1999. Veertig deelne mers worstelden zich door de regen: natte pakken, druipende petten en doorweekte handschoenen vormden een extra handicap en brildragers hadden geen zicht meer. Toch zetten Arnold Westerman en Jo Oosterveer een goede score neer. Met de spelvorm 'greensome', waar bij twee spelers om de beurt een bal slaan, behaalden ze 20 punten. Reynier de Graaft en Otto Lippross eindigden als tweede met 19 punten. De derde plaats was voor Paul Kuip en Ad Waverijn (17 p). De longest drives waren voor Arnold Wesselman en Martine Zandee, ter wijl Erna Dam als enige een neary sloeg Een equipe jonge rijdsters van ponyclub De Kleppertjes heeft in een regionale wedstrijd verras send de derde prijs gewonnen. Vier van de vijf meisjes wonnen bovendien een individuele prijs op het onderdeel springen. Aan de wedstrijd van Rijvereniging Anna Paulowna namen tien ploegen deel. Texel was present met twee viertallen. Naast het wedstrijdteam (meisjes 15-17 jaar op grote pony's) was ook een team van jonge meiden op kleine pony's van de partij Het wedstrijd-viertal reed onder toeziend oog van trainster Bea Dekker een uitstekende proef, die resulteerde in de hoge score van 127 punten Het jongste team deed het met 116 pun ten ook niet slecht Na het volgende onderdeel, het spel, waren de rollen echter omgedraaid Bij de kleine pony's gingen liefst drie combinaties foutloos rond. Ook het individueel 'de eigen hoogte sprin gen', wat op Texel wordt geoefend onder leiding van Marjan van der Geest, ging hen goed af. De derde prijs was de verdiende beloning Het team (viertal plus reserve) bestond uit Valerie Jongeneel, Souwtje Witte, Maartje Meijer, Roos Jongeneel en Nelda Eelman In januari gaat de traditionele loterij 'Meisjesstad' weer van start. Leerlin gen van de Jozefschool (groep 6, 7 en 8) helpen met de verkoop. De op brengst is bestemd voor daklozen in Nederland, in het bijzonder moeders en kinderen die in acute nood verke ren. 'Meisjesstad' is een initiatief van de Doe-het-zelvers die het leuk vinden om ouderen te helpen bij het verrich ten van kleine werkzaamheden, kun nen zich aanmelden voor de klusjes dienst van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT). De klusjes dienst voorziet in een behoefte: be jaarde Texelaars maken er druk ge bruik van. De klusjesman of -vrouw krijgt voor het eerste arbeidsuur ƒ20,- betaald, voor elk volgend uur ƒ10,- Geïnteresseerden kunnen bellen met de SWOT. tel. 312696 zusters Augustinessen van St. Monica van het klooster De Stad Gods bij Hilversum Zij hebben in ons land verschillende opvang huizen, waar jaarlijks ongeveer 400 hulpzoekenden worden opgeno men. De loterij heeft ieder jaar een goed resultaat De loten kosten ook nu weer één gulden en de trekking is zoals altijd op 15 maart. De kinderen krijgen de loten mee op donderdag 7 januari. De verkoopactie duurt een week. Programma zaterdag 9 januari: Texel'94 F1 - ZDH F1 10.00 SVO F1 - Ajax 10.00 Texel '94 F3 - Texel '94 F4 10 00 SVC F1 - Texel'94 F2 10.00 Texel 94 E1 - SVC E1 11.00 Texel '94 E2 - De Koog E1 11.00 Texel'94 E3 - SVO E1 11.00 Texel '94 E5 - Texel '94 E4 11.00 SVOD1-ZDHD1 12.00 De Koog D1 - Texel '94 D4 12.00 SVC/SVO D1 en De Koog F1 vrij Ed van der Vlies en Rinus Vittali zijn op de voorlaatste dag van 1998 winnaar geworden van de open-Texelse kampioenschap pen sneldammen en -schaken. De belangstelling voor het toer nooi was niet bijzonder groot. Zeven dammers en zestien scha kers meldden zich in de Witte Burcht. Bij de dammers staken Piet Bakelaar en overkanter Ed van der Vlies met kop en schouders boven de andere deelnemers uit. Bakelaar Het kerstspel, opgevoerd door menvereniging Wad en Duin, vormde een fraai onderdeel van de Kerstbokaal. iFoiosGersrdroeman) menvereniging Tussen Wad en Duin, die het kerstverhaal in beeld bracht. Een rijdende kerststal werd voortgetrokken door paarden, maar er waren ook ezels, koeien, engel tjes, honden en zelfs de drie wijzen. Temidden van de keurig gepoetste paarden dreigden de ezels van Theun de Winter en z'n vrienden uit de toon te vallen Onderweg naar Akenburg waren ze overvallen door een plensbui De ezel-liefhebbers hadden echter net genoeg tijd hun dieren droog te wrijven Het kerst verhaal werd beloond met een har telijk applaus. Maartje Meijer is met haar pony NHD Candy winnares van de fel begeerde Kerstbokaal geworden. De wedstrijden die zaterdag en zondag in manege Akenburg werden gehouden trokken een record aantal deelnemers. Op de onderdelen dressuur, springen en spel haalde Meijer een totaal score van 322 punten. Het ver schil met nummer twee, Roos Jongeneel, bedroeg slechts een halve punt. Deelnemers aan de sponsorwedstrijd brachten ƒ5.600,- bij elkaar. Wegens het grote aantal deelne mers begon het kerstspektakel zaterdagochtend al om 8.30 uur en reed de laatste combinatie zondag om 21.30 uur de baan uit. Er deden onervaren ruiters mee, maar ook bijzonder geroutineerde. De één prachtig uitgedost als non. cowboy of toverkol, de ander in gewoon rij- tenue. De meeste pony's waren versierd met slingers en kerst ballen. Drempel verlaagd Om de betrokkenheid bij het hippische festijn te vergroten, had de organisatie de drempel verlaagd. Ruiters die met aan dressuur of springen deden, waren even kans rijk als meer ervaren rijders Debet hieraan was het familiespel, waarbij vaders, moeders, broers en zusjes mochten meedoen Eén van de fa milieleden. meestal een vader, moest allerlei objecten aan de ruiter en paard geven. Handicap was dat de aangever met een elastiek aan de muur was ver ankerd, zodat de gekste capriolen werden uitgehaald De bedoeling was om zoveel mogelijk punten te scoren in drie minuten Het verma kelijke spel werd het hele weekend tussen de hippische blokken door gespeeld. Winnaars werden de fa milies van titelverdedigster Nelda Eelman en Marleen Bakker. Joker-hindernis Parcoursbouwer Marjan van der Geest had het springparcours voor zien van een joker-hindernis, waar bij een sprong 38 punten opleverde. Om het extra moeilijk te maken was de hindernis met kleurige kerstbomen extra smal gemaakt, waardoor de paarden er meer moeite mee hadden Reden voor veel ruiters de makkelijke weg te kiezen, wat minder punten ople verde. Ter vermaak verzorgde de Voltige- groep Texel zaterdagavond een presentatie. Onder leiding van Marieke Bakker demonstreerden de turnsters weer nieuwe moeilijke oefeningen op het paard Jesper. Heel fraai was de voorstelling van Kin Geweldloos Hoe paarden en pony's die wat moeilijk in de omgang zijn, handel baar kunnen worden gemaakt, de monstreerde Manon Dobbe. Ze liet zien hoe haar dieren reageerden op haar houding en beweging, zonder stemverheffing of hulp van de zweep. Doordat ze de leider van de kudde nabootst, heeft ze overwicht op paard of pony. Geweldloos om gaan met paarden vergt wel geduld. Dobbe is anderhalf jaar aan het oe fenen geweest. Het geld dat sponsors van de wed strijden bijeenbrachten komt ten goede aan de renovatie van de drai nage van de twee buitenbakken, zodat die ook 's winters berijdbaar zijn. Uitslagen Kerstbokaal: 1 Maartje Meyer met NHD Candy 322 punten, 2 Roos Jongeneel met Snowy 321 5. 3 Dennis Kui per met Flower 320.5. 4 Eva van der Linde mei JJvdL 316,5 en 5 Nelda Eelman met Djowy en llona van der Vis met Condorkat, met elk 315.5. liet een puntje liggen, zodat hij het onderlinge duel moest winnen om het toernooi alsnog op zijn naam te kunnen schrijven Dat lukte, op on fortuinlijke wijze, net niet De schakers waren verdeeld over twee ongeveer even sterke gezel schappen. Na de groeps wedstrijden eindigden Douwe Hoek man, Jaap de Wijk, Rinus Vittali en Roel Riegman op de bovenste twee plaatsen. In de daarop volgende fi nales trok Vittali aan het langste eind. De Wijk werd tweede. Riegman legde beslag op de derde plaats. Abe Zijm won de strijd bij de andere deelnemers en werd vijfde Meervoudig winnaar Jaap Dros moest wegens droevige familieom standigheden afzeggen Vaders zetten hun beste beentje voor tijdens het familiespel in manege Akenburg. Voor mensen die plezier hebben in (samen) koken en die graag iets meer zouden weten over de achtergronden van ingrediënten, de historie van recepten en de cultuur ervan, heeft de cateringservice van Ruud Boom een nieuwe tak opgericht: 'De Kokerij'. Medewerkster Annette van Ruitenburg verzorgt komend jaar samen met gastdocenten tal van activiteiten. Naast kook cursussen zijn dat bijvoorbeeld eenmalige workshops met pro fessionele koks, koken op lokatie en proeverijen. De eerste activiteit is een Aziatische kookcursus, waarbij deelemers kennismaken met de keukens van Japan, Thailand, In donesië en China. Aan de orde ko men onder meer de specifieke krui den en combinaties van specerijen en technieken als stomen, rooste ren en werken met een wok De cur sus is een vervolg op eerder door Ruud Boom gegeven Aziatische lessen en bestaat uit circa vier bij eenkomsten. De tweede cursus is een mediter rane en gericht op de keuken uit de landen rond de Middellandse Zee Veel aandacht is er voor de zee, die sinds de oudheid van vitaal belang is voor de ontwikkeling van de ge rechten uit deze landen. Een derde op stapel staande cursus is be stemd voor de 'nieuwe' kok, voor mensen die wel veel belangstelling hebben voor lekker eten en de be reiding ervan, maar nog weinig ken nis hebben opgedaan Wie meer informatie wil, kan con tact opnemen met Annette van Ruitenberg, tel 310 982. Zij kan desgewenst een brochure opstu- In diep gepeins verzonken, deelnemers aan de open-Texelse kampioenschappen snelschaken IFoto March Ho^nen) Antroposofen uit verschillende vak gebieden komen zaterdag 23 ja nuari in het Maartenhuis bijeen voor een landelijk symposium Het gaat om mensen die werkzaam zijn in de biologisch-dynamische landbouw, het vrije school onderwijs en de antroposofische gezondheidszorg Er wordt onder meer gesproken over de sociaal-therapie en de heilpedagogie in de gezondheids zorg. het resultaat-gerichte mo derne onderwijs, de vraag of over tien jaar nog koeien in de wei lopen en of mensen dan nog zullen weten wat met-gemanipuleerd voedsel is. Verschillende gastsprekers zullen antwoord proberen te geven op deze vragen. Het symposium duurt van 10.30 tot circa 17.30 uur 's Middags kunnen de deelnemers een bezoek brengen aan de antroposofische instellingen op Texel. De kosten voor deelname bedragen 50 -, inclusief een lunch. Voor meer informatie, tel. 317 682. De speeltuinen worden de komende jaren opgeknapt. Het college reser veert het overschot op de jaarreke ning voor komend jaar alvast voor onderhoud en investeringen van de terreinen. Door aanscherping van de wetgeving bleken veel speel toestellen ineens niet meer veilig en moesten worden verwijderd. De gemeente heeft voor de klus drie jaar uitgetrokken (2000, 2001 en 2002). Jaarlijks is er 83.800,- mee gemoeid. Het geld komt beschik baar uit het verwachte overschot op de gemeentelijke jaarrekening in 1999 of uit de reserves bij grond zaken

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5