I texelse'Öcourant Rechter komt kijken maar oordeelt niet Stevig basis onder bouw Prins Hendrik Zaak jutters en museum: doos .TEXELSE 7 COURANT ill Ana lyse||i Verstoord Aparte discussie sluitingstijden Uitvaartbedrijf 'Aarde en Hemel' officieel gestart Nieuwjaarsduik Schoorsteenbrand Oosterender school uit '26 BEZORGERS Geen krant gekregen? Bel uw bezorger Euro-voorlichting voor 55-plussers XG 10 SK mpirt^t o'p ^7 DINSDAG 5 JANUARI 1999 Talloze aangespoelde attributen vormen het interieur van de jutterszaal in het museum aan wie de spullen toebehoren. in Oudeschlld. De rechter moet nu bepalen (Foto archie! Texolue Courant) Dat zou betekenen dat óf de SJM, óf de Stichting Texels Museum (STM) met harde bewijzen moet aantonen van wie de jutterij-spullen zijn. De jutters beweren dat zij dat kunnen en maken aanspraak op bi|na de gehele collectie. Andersom stelt de STM dat meer dan 90% haar eigendom is Welke uitspraak de rechter ook zal doen in de 'jutterskwestie' heeft waarschijnlijk niemand helemaal gelijk Naast de door de 'jutters' zelf ingebrachte spullen is een deel van de collectie door anderen geschon ken. Texelse particulieren, toeristen, vissers, de KNRM en anderen ston den in de loop der jaren interessante voorwerpen af. Vermoedelijk hebben de meesten hun spullen echter met bewust aan de ene of de andere partij (SJM of STM) afgestaan Als ze maar een plaatsje in de tentoonstel ling kregen De waarde van even tuele 'bewijzen' moet derhalve wor den betwijfeld In feite gaat de kwestie ook niet over het eigendom Dat is meer het juri dische gevolg. De aard van het con flict is gelegen in wantrouwen en cultuurverschil Jutters laten zich nou eenmaal door niemand de wet voorschrijven, en al helemaal niet door bestuur en directeur van de STM. Het draait ook om waardering en geld. Met een dubbeltje bovenop de entreeprijs van het Oudeschilder museum zouden de jutters enkele jaren geleden tevreden zijn geweest De vraag is echter hoelang dat zou hebben geholpen gezien de ver stoorde verhoudingen. Zelfs mr. Zandbergen zal niet meer in staat zijn om die tegenstelling te overbrug gen. Van wie zijn de voorwerpen in de juttersafdeling van het Maritiem en Jutters Museum? Het langdu rige getouwtrek tussen 'de jutters' en 'het museum' nadert de ont knoping. Vandaag komt rechter mr. M. Zandbergen naar Oude- schild om persoonlijk pools hoogte te nemen. Een uitspraak wordt echter nog niet verwacht. Mr. Zandbergen zal -in juridische termen- een 'plaatsopneming' hou den. Woordvoerster mevr. M den Hartoog van de Arrondissements rechtbank Alkmaar legt uit wat dat is. 'De rechter gaat dan ter plekke kijken hoe de situatie is De griffier is daarbij ook aanwezig. De rechter 3 zal vragen stellen en informatie in winnen, maar waarschijnli|k niet meteen uitspraak doen Na terug- keer op de rechtbank wordt een pro- ces verbaal, een verslag, opge maakt Daarna volgt een nieuwe zitting of doet de rechter uitspraak. Er zijn dus meerdere mogelijkhe den.' Ook de Texelse advocaat mr P Traudes, verdediger van de Stichting Jutters Museum (SJM) - de jutters - verwacht niet dat de rechter al van daag een oordeel velt. 'De rechter zal bekijken of een schikking mogelijk is. dat is standaard. Of dat lukt, is afhankelijk van de standpunten van de partijen. En die liggen ver uit el kaar, al wil ik nu niet op de zaak vooruit lopen Volgens Traudes kan de rechter ook tot de conclusie komen dat er onvol doende gegevens zijn om tot een uitspraak te komen. 'In dat geval kan hij één van beide partijen een bewijs opdracht geven.' De Texelse politiek zal zich in een afzonderlijke vergadering buigen over de 1-2-3 regeling en andere maatregelen inzake de nachtelijke openbare orde. Waarschijnlijk ge- Medewerkers van Ooms Bouw maatschappij markeren de plaats voor een heipaal onder een vakantiewoning voor het bungalow park Prins Hendrik. De maatregel is Dat de nieuwbouw aan de Holle- wal nog even op zich laat wach ten, weerhoudt Liesbeth Roeper er niet van met haar uitvaart onderneming van start te gaan. Zondag presenteerde ze haar be drijf 'Aarde en Hemel' onder flinke belangstelling in de Doopsgezinde kerk. Beperkten de diensten van Liesbeth Roeper zich tot dusver tot het be schikbaar stellen van de lijkwagen en het assisteren van Biem Vla ming, vanaf 1 januari verzorgt ze geheel zelfstandig uitvaarten Een eigen centrum is daarbij wel ge wenst, maar voorlopig en met enige improvisatie redt Liesbeth Roeper Liesbeth Roeper presenteerde zondag in de Doopsgezinde kerk haar uitvaart onderneming. IFdoGoraidTuemtrman) het nog wel even zonder. Zo huurt ze bijvoorbeeld opslagruimte aan het Wezenland 'En de tendens van thuis opbaren en condoleances aan huis zet zich steeds verder door. Ik beschik over de spullen die daar voor nodig zijn, zoals koeling, schermen, kruizen en bloemen- en kaarsenstandaards Voor mensen die de condoleance niet aan huis willen, kan ze terecht in bijvoorbeeld Sint Jan of de Doopsgezinde kerk. Op termijn is het de bedoeling dat de dode in het het centrum aan de Hollewal kan worden opgebaard. 'Het wordt niet grootschalig, maar qua omvang een soort woonkamer situatie, alleen dan niet in het eigen huis.' Ook komt er een aflegruimte en een garage voor de lijkwagen. Tijdens de presentatie van haar be drijf toonde ze een aantal kisten die ze in voorraad heeft, maar haar as sortiment is ook te zien in brochu res. Begeleidende rol Roeper verzorgt desgewenst de volledige uitvaart. De keus hoe dat gebeurt laat ze aan de nabestaan den over. 'Ik heb een begeleidende rol en geen leidende', benadrukt ze 'Probleem is dat zo'n gebeurtenis mensen maar weinig overkomt Het is voor velen een onontgonnen ter rein, ook omdat er niet vaak over wordt gesproken.' 'Het is heel be langrijk om met elkaar een goede vorm te geven aan het afscheid van de overledene Een uitvaart hoort in een stijl te worden geregeld die past bij de overledene en nabestaan den.' Roeper maakt afspraken over de begrafenis- of crematie plechtigheid. Verder helpt ze bij het opstellen van de rouwbrief, de druk en andere hand- en spandiensten DAAR RED JE LEVENS MEE VERVOLG PAGINA 1 Van het verkeersleed viel op het strand niets te merken. De zon scheen uitbundig en er heerste een gezellige drukte. De lange wande ling vanuit de kleedruimte in het be haaglijke strandpaviljoen naar de waterlijn, konden de duikers - zowel heen als terug - voor het eerst hard lopend afleggen. Dankzij twee lange linten snelden de badgasten door een erehaag van mensen die zich uitspreidde over de volle breedte van het strand Velen be perkten zich tot eenmaal kopje on der in de golven, maar anderen trot seerden het koude zeewater bewonderenswaardig lang. Onder de duikers waren ouwe rot ten als Cor van Etten, Ger de Jong en Guus Zegel, maar ook veel nieuwe gezichten. Leden van Een ondeugdelijke constructie ver oorzaakte zondagavond een schoorsteenbrand in een vakantie villa in het Kamperfoeliepark. Een houten balk in de muur van de wo ning rustte op de enkelwandige rookafvoer. Toen een Duits echt paar de haard liet branden, werd de pijp heet en begon de balk te smeu len De schoorsteenbrand zorgde aanvankelijk voor enige rook in de kamer. Toen de muur schroei plekken begon te vertonen, vonden de vakantiegasten het tijd om de brandweer te bellen. De spuit gasten hadden het brandje snel on der controle Het incident is voor de beheerder reden een soortgelijke si tuatie in enkele andere huisjes kri tisch te bekijken De bewoners kre gen nog dezelfde avond een ander huisje aangeboden beurt dat eind deze maand. Aanvan kelijk zou het hete hangijzer half ja nuari aan de orde komen in een gewone commissievergadering. De werkgroep onder leiding van de bur gemeester had echter meer tijd no dig om alle reacties te verwerken en een advies op te stellen Brandweerlieden inspecteren de schroeiplek, die werd veroorzaakt door de schoorsteenbrand. (Foto Gerard Timmerman) nodig omdat de poldergrond in dit deel van Het Noorden een dikke spierlaag bevat, die onvoldoende steun biedt voor de fundering van de 37 houtskeletwonmgen Ver derop zijn medewerkers van Drijver Bouw BV bezig met de aanleg van voorzieningen voor aansluiting op de nutsbedrijven. Projectontwikkelaar De Peyler BV uit Hoorn presenteert Prins Hendrik als 'het allerlaatst nieuw te realise ren bungalowpark op de aller mooiste lokatie'. Gedoeld wordt op hel voornemen van de gemeente raad om geen verdere omvorming van kampeerplaatsen naar huisjes meer toe te staan. De voorberei dende werkzaamheden zijn half de cember gestart.. Eigenlijk had de ontwikkelaar at veel eerder van start willen gaan. maar tegenslaag zorgde voor vertraging. Aanvanke lijk vorderde de verkoop traag, wat volgens De Peyler mede te wijten was aan de uitponding van de Sluftervallei en parken aan de vastewal Voor vertraging zorgde ook het uitblijven van de benodigde bouwvergunning, omdat de afme tingen niet voldeden aan de voor schriften. Een wijziging van het bouwbesluit zorgde voor een an dere tegenvaller Inmiddels staat de procedure weer op de rails en verwacht De Peyler dat de eerste huizen, afhankelijk van het weer, vóór de bouwvak kunnen worden opgeleverd. Van de 37 huizen zijn er inmiddels 25 ver kocht en is een ander deel in optie Enkele andere exemplaren zijn nog Ie koop Het beheer van het park komt in handen van de familie Polderman (Foto Gerard Timmerman) Wie herkent de gezichten op deze oude schoolfoto? Het gaat om een school uit Oosterend uit circa 1926 en is afkomstig van Martje Daalder, die leefde van 13 oktober 1915 tot 27 september 1975. Zij was gehuwd met Klaas (Niek) Maas. De foto kwam onlangs in het bezit van het foto-archief van de Historische Vere niging Texel. Simon Dros uit Oude- schild wil graag alle 47 namen ach terhalen. Hij weet nog geen enkele naam en begint dus met een schone lei Wie iets weet, kan reageren via tel. 31 32 04. roen 2'warL- Jtxels in het harL. Naam Peter van Heerwaarden C M.F. v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Simone Toorenburg Raymond Molanus Eva Jaspers Hans van Es Hilmar Hof Stefan Huisman Paula Prins Mevrouw Barhorst Patricia v.d. Slikke Mw. W. van Benthum J. Leijen Marjan Krotje Rob Kooiman Margriet Boerhorst Emmy Boerhorst Cor Hin C. Broekman I.F.L. de Ridder-Robijn Michiel Gerritsen D.M. Boon-Dijker Dirk Leegwater Mw. S. Koopman-Grit Dirk-Jurjen Buijsman Remon Koster Ricardo de Graaf Frida Buijsman Harold Jonk Maaike Goënga Tobias van der Zee N. van Leersum Mara Hooyschuur Route Den Burg A. Den Burg A1 Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D Den Burg E Den Burg F De Zes, Bg. HoutstrHoutwg., Witte Kruisln KogerwgVKogerstr 1-57/2-74 Jan Reystr De Mars (oudste deel). Spmbaan, Hoefslag,Noordvlak, Strandkaap De Mars v a. Buytengors, Sluyscoog. Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog. Bosrand weg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerw., Driehuizen. Akenbuurt, J. Ayeweg, Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil, Zuid-Haffel. Waterw Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw.. Slufterw.. Oorspr.w., Stengw., Limietw Eierland. Postw 132 - 213. Oorsprongw Hollandsew Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oosterenderweg, Ongeren, Meijertebos. (Waalen)burgerdijk. Oost Spangerw Marsw., Kadijksw Hallerweg, Veenselangweg, Oostkaap. Zevenhuizen Hogeberg, Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55. Schilderw 160-222. Wezenland. Zuidhaffel 49 't Horntje. Pontweg 1-68 Rozendijk. Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82. Gerritslanderdijkje Grensweg, Pontweg 98-110 Californiêweg, Pijpersdijk. Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41 Bosrandw v.a 516 Kogerweg De Kaai, Genteweg 1-6 even Hoornderw., Hemmerw., Emmaln. 33. De Grie Slufterweg/Zanddijk 31 25 73 31 55 79 31 20 38 31 53 26 31 53 33 31 28 10 31 40 30 31 51 76 31 44 78 31 04 43 31 27 63 31 94 68 31 79 36 31 63 44 31 89 30 31 39 56 31 49 70 31 49 70 31 79 08 31 63 62 31 60 26 31 63 24 31 83 07 31 84 03 32 29 76 31 43 75 31 95 82 31 42 16 31 44 26 31 71 34 31 53 65 31 89 15 31 96 53 31 16 53 Den Burg A Gollards'Samen Eén. Beatnxlaan 1-39 oneven/2 58 even. Bmnenburg. Burg wal. P v Cuyckstraat, Elemert Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat. Groeneplaats. Hogerstraat. Ada van Hollandstraat. Hollewal. Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39: Molenstraat. Molen dwarsstraat, Parkstraat, Schilderend 6 en 10. Stenenplaats. Vismarkt, Vogelenzang. Warmoes straat. Weststraat, Weverstraat, Pater Witteplein, Zwaanstraat Den Burg A1 „St. Jan". Beatnxlaan 41 t/m 143 oneven. Noordwester, Schoorwal. Vaargeul, Golfslag, Vloedlijn, Zeebries. Duinreep Den Burg B Achterom, Bernhardlaan 50- even en 63-121 oneven. Bmsbergenstraat. Brouwerstraat. Drijverstraat, Marelstraat. Starkenburgh, Thijsselaan. Waalderstraat 45-86. Wilhelmmalaan 37- oneven 50-120 even, Wilsterstraat. Den Burg C: Beatnxlaan 145- oneven en 60- even, W van Beierenstraat. Boogerd, Jan Dirkszoord. Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles. 48-76 Jonkerstraat. Kogerstraat 59- oneven en 76-. even. Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelmmalaan 1-35 oneven 2-48 even. Julianastraat. Burdetstraat. Mr Kraaistr.. Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even. TjakkerstrLieuwstrHof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123- oneven, Maricoweg. Schoonoordsingel, Waalderstraat 2- 48 even en 1-43 oneven. Wagenmakerstraat Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haftelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even, Slingerweg 21-27 De belangstelling van Texelse 55- plussers voor de voorlichtingsmid- dagen over de euro is groot. Alleen voor de tweede middag (27 januari) zijn nog kaarten over. Wie de infor matie over de nieuwe munt niet wil miésen, moet snel een plaats reser veren bij de Stichting Welzijn Oude ren Texel (SWOT). De middag is gratis te bezoeken, aanvang 14.00 uur in De Buureton. basketbalvereniging De Mareis dol den elkaar met een bal, ontkurkten een fles champagne en gingen met een parasol te water. Badmeesters die normaal op zo merse dagen de badgasten in de gaten houden, namen nu zelf een duik. Onder de zwemmers ook een afvaardiging van de Kenyagroep, die met hun sponsorduik een tradi tie voortzette Terug in het paviljoen kregen de deelnemers door Yvonne Boom en haar medewerkers een kop warme chocolade voortgezet, desgewenst voorzien van een scheut rum. Ter herinnering kregen de baders een flessenopener, die was voorzien van een toepasselijke tekst Vele toeschouwers benutten de fraaie nieuwjaarsdag voor een strandwandeling. Kijkers die minder geduld hadden en snel naar huis wilden, raakten na afloop opnieuw in de file. De grote toeloop zorgde op de weg naar paal 28 voor verkeersopstoppingen. I

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7