TEXEL harL, Cjroen '2u>artsjexels in het Ontknoping jutterszaak sneller dan verwacht Volkstuinders Hollewal zijn onzekerheid beu TOER Zwart Groen Zandkuil op de schop adverteren eigen opdruk Texelaartje ■Qorszel TEXELSE ^COURANT oio LUim ITIets VERDER \Tlimmor IN DIT |\|ummer Texelse musea deden het goed in 1998 2 •♦Zeehondenman met persprijs onderscheiden 2 Kunstzinnige vrouwen in 'Tusse de banke' 2 Bedrijvigheid: nieuwe kledingzaak 3 de Kroniek 3 Alles over de jutters 5 Harry ruimt op 5 Texelaar bereikte top nationale toneelwereld 6 Onduidelijk conflict over hoeve Walden Noord 6 Sportmarkt wordt massaal evenement 7 Uit Actief 7 Kaart Gedeputeerde op werkbezoek Meesterzet Schadevergoeding voor slachtoffer seksueel misbruik Lichtgewonde aan boord van kotter Half maart start bouw rotonde Voordracht over melkveehouderij Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg telefoon 362600, fax 314111 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) (Advertentie) (jut Jiurt. 7!»/j n M kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ''"'"\City\rrrr\ EU ROM ASTER DE EUROPESE BANDENSPECIALIST vdrogisterij NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Redactioneel commentaar Ondanks alle goede bedoelin gen en mooie woorden, bekruipt me toch een onverklaarbaar, onbehaaglijk gevoel bi/ het ver trek van Childrighl van ons ei land. De directeur blijft echter wel op Walden Noord wonen Hel zal allemaal wel kloppen, maar tochDe argwanende houding van het gemeentebe stuur ('ze weigerden open kaart Ie spelen') deed de zaak geen goed. óf juist wel. Vlees noch vis. je weel 't niet. Een vertrek van een geheel andere aard is dal van onze hoofdredacteur. Hi/ wordt Texels Eerste Eigen Gemeentevoorlichter (TééG). Oud-journalisten informeren en manipuleren tegenwoordig steeds vaker hun vroegere col legae. Dat zie je voorat op lan delijk niveau Hier gaal vanzelf sprekend anders, op sien Tessels, want wij speulen altiedj?) open kaart Horszei Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS /58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Rechter mr. M. Zandbergen (tweede van links) nam dinsdag een kijkje in de wierschuur van het Maritiem en Juttesmuseum. Hij werd rondgeleid door de hoofdrolspelers in het juttersconflict. fFoto Gcmro Tor,merman) De jutters en de Stichting Texels Museum (STM) zijn dinsdag sneller tot een vergelijk gekomen dan ze hadden durven dro men. Beide partijen hebben met tevredenheid gereageerd op de geslaagde bemiddelingspoging van mr. M.W. Zandbergen. De rechter wist de kemphanen in een urenlang gesprek over te halen tot een voor beiden acceptabele verdeling van de collectie met kleine spullen. Gisteren is ook het bestuur van het STM akkoord gegaan met het door de directie bereikte onderhandelingsresultaat. Toen mr. Zandbergen zich liet rond leiden over het terrein van het MJM, gingen betrokkenen ervan uit dat de rechter zich gezien de pats telling tot een informatief bezoek zou moeten beperken en dat de kwestie alsnog in de rechtszaal zou worden uitgevochten In gezel schap van museumdirecteuren Jan Kuiper en Benno van Tilburg, het bestuur van de Stichting Juttersmuseum en onder grote be langstelling van de pers en andere geïnteresseerden, liet de magis traat zich door beide kampen bij praten. Er werd een kijkje genomen in de wierschuur en de oude red dingboot Joan Hodshon Stekelige opmerkingen die over en weer wer den geplaatst tekenden de grim mige sfeer waarin het conflict zich afspeelde Toen de rechter de jutters tijdens de aansluitende zitting in het MJM- museum duidelijk maakte dat ze zuiver juridisch waarschijnlijk aan het kortste eind trokken, waren ze alsnog tot onderhandelingen bereid. Media De eigendommen van de jutters gaan nog niet direct naar Flora. Dat gebeurt pas als op 10 februari over leg in de rechtbank in Alkmaar is gevoerd over enkele grote attribu ten, zoals de Joan Hodshon. De jutterskwestie en de komst van de rechter haalde de landelijke pers. RTL 4. RTL 5 en SBS 6 zonden nog diezelfde avond de opnamen uit die John Smit had gemaakt. Verderop in deze krant staat een gedetail leerd verslag van de zitting. VVD-gedeputeerde drs S. de Boer brengt 24 februari een werkbezoek aan Texel. Hij zal met het college en belanghebbenden praten over al lerlei Texelse projecten die te ma ken hebben met zijn portefeuille (verkeer, vervoer en zeehavens) zoals fietspaden, verkeerspro blemen, duurzaam toerisme, de N 250 en de toekomst van de haven van Oudeschild. Het bezoek duurt de hele dag. Mr. Zandbergen bekijkt de oude reddingboot Joan Hodshon. Sneller dan verwacht zijn het Texels Museum en de jutters tot een vergelijk gekomen over de col lectie kleine spullen. En met een beetje goede wil worden ze het op 10 februari ook wel eens over de grote zaken. Petje at voor mr. M.W. Zandbergen, de rechter die de jutters en de museum-directeuren tot elkaar wist te brengen. Een pluim ook voor de onderhandelaars die. ondanks de druk van de achter ban, tot compromis bereid waren. Nu de rust weer terug is kan het museum in Oudeschild zich con centreren op de eigenlijke taak: hel exposeren van maritieme en jutterszaken Toch zijn de problemen in Oude schild niet uit de wereld. De jutterscollectie kan weliswaar snel worden aangevuld, hel 'museum' op Flora ondermijnt wel het voortbe staan van het MJM. Waar andere musea dit jaar grotere bezoekers- Terwijl de aardbeien en bessen boompjes op de volkstuintjes aan de Hollewal door het zachte weer al uitlopen, staan de huur ders te popelen om aan de slag te gaan. 'Er moet worden be mest, gespit en gesnoeid. Alleen we weten niet waar we aan toe zijn', zegt tuindersvoorzitter Jan Kager. 'We wachten op bericht van de gemeente, maar we heb ben nog niet gehoord óf we plaats moeten maken voor het gebouw van Roeper en Koopman en waar we dan heen moeten.' De verwachting is dat de gemeen teraad in februari kan besluiten of het centrum er al dan niet mag ko men. Helemaal zeker is dat vol gens wethouder Schilling nog niet, want het college zal zich eerst nog ovër de haalbaarheid van de onder neming buigen Het verzoek tot dit onderzoek is afkomstig van Jan Koolhof. Volgens de CDA'er moest ook het uitvaartcentrum van Arie Maat aan dit criterium voldoen Vol gens Schilling zullen b en w de haalbaarheid zorgvuldig bekijken. buurt toch flinke parkeerproblemen Moedwillig bezwaar indienen om de plannen van Koopman en Roeper te dwarsbomen, lijkt niet aan de orde. zo verklaart één van hen. 'Als het onze toekomstige buren worden, willen we een goede verstandhou ding. Maar we zullen de plannen kri tisch bekijken en de procedure nauwgezet volgen.' Als het tot een spoedige bouw komt, betekent dit dat ongeveer de helft van de 21 volkstumders aan de Hollewal moet verkassen, zo maken bestuurders Kager en Jan Wiering op uit een schets van de plannen 'We doen ons best om ze een plaatsje te geven', reageert wethou der Schilling (ruimte en wonen). 'We zijn héél ver', doelt hij op het vinden van een alternatieve lokatie die hij overigens niet met name noemt. Er gaan geruchten dat de gemeente onderhandelt over grond aan de overzijde van de Pontweg De volkstumders, die merendeels op leeftijd zijn, vinden dat te ver weg. Verplaatsing naar een perceel langs de Gashuisstraat, dat aan sluit op het huidige tuinencomplex, zien ze wél zitten Momenteel tas ten ze echter nog in het duister. Te laat Volgens Kager, die sinds het ge sprek op 21 december, mets meer van de gemeente heeft vernomen, is het dit jaar eigenlijk al te laat voor een eventuele verhuizing. 'We kun nen niet zomaar verkassen. Er moeten huisjes worden verplaatst, geploegd en bemest. En er moet zaaizaad en pootgoed worden be steld Over een paar weken komt de tuindersvereniging bijeen Wat moet ik dan tegen de leden zeg gen? Ik wou dat we maar eens wat hoorden.' Op 21 december heeft de ge meente een órienterend gesprek' gehad met omwonenden van het toekomstige centrum Hoewel de opzet kleinschalig is, voorziet de Een opvarende van de kotter TX 33 van de firma Drijver Zn uit Oosterend is maandag licht ge wond geraakt bij werkzaamheden aan boord. De man werd met een hoofdwond door de Helderse red dingboot opgehaald Na behande ling in het ziekenhuis kon hij de zelfde dag naar huis. Extra pech was dat tijdens het incident het net in de schroef was vastgedraaid Het schip werd daarom door de TX 37, die in de buurt op tong viste naar Den Helder gesleept Het eu vel werd snel verholpen, zodat de 33' 's avonds alweer kon uitvaren. De man was al eerder door de rechtbank veroordeeld tot 180 uur wérkstraf. De officier van Justitie, die een zwaardere straf had geeist, is tegen dit vonnis in beroep ge gaan Het slachtoffer wilde de uit spraak met afwachten en wenste een voorschot op de geleden schade Hij eiste het maximum be drag van ƒ15.000,- De dader vond dat aanvankelijk te hoog, maar na overleg met zijn advocaat stemde hij woensdag tenslotte in met een betalingsregeling Waarschijnlijk is de zaak voor het slachtoffer nu afgehandeld, maar dat is nog niet zeker. Sinds ruim twee jaar ontvangt hij reeds een aantallen trokken, bleet Oudeschild op het oude niveau steken. Hel res tant koos volgens Van Tilburg voor een rondleiding op Flora. Gezien de aanwas van de collectie en hel en thousiasme van de jutters, zal deze bonte verzameling steeds meer be zoekers trekken De jutters zullen zich, gesteund door hel compromis, snel melden bij de gemeente met het verzoek om het museum op Flora te legali seren. Dit draak uil op een politieke afweging, die zeker kansen biedt op een constructieve oplossing. Want de jutters willen goede maat jes blijven mei de bestuurders. Mis schien moet de raad daaraan maar voorwaarden verbinden. Bijvoor beeld dat op Flora hét (enige) Texelse juttersmuseum komt, bin nen een geheel nieuwe (onafhanke lijke) samenwerking tussen STM en de jutters In die vorm kan Oude schild zich. met hulp van de visserij en de duikers, op het maritieme he den en verleden concentreren. Er loopt vast wel een even behen dig bemiddelaar rond als mr. Zand bergen. die met een soortgelijke 'meesterzet' ook deze patstelling van het bord kan toveren Wie weet worden de 'doctorandussen' en de jutters dan toch weer maatjes. De counturen van de nieuwe Zandkuil worden zichtbaar De werkzaamheden om het veel besproken mini-Natuur monument aan het Doolhof nog aantrekkelijker te maken voor allerlei soorten graafbijen en graafwespen zijn in volle gang. Volgens plan zijn partijen bo men en struiken gerooid en is begonnen met het verwijderen van de bovenlaag op enkele hellingen. Dit humushoudende materiaal wordt afgevoerd naar de manegebak van paarden- verhuurbedrijf Kikkert. Entomo loog Ben Brugge is opgetogen over de wijze waarop kraan machinist Kees van Liere van aannemingsbedrijf Tatenhove relièf brengt in de kale zand grond waardoor de zo gewenste diversiteit van leefomstandig heden ontstaat De gunstige ef fecten daarvan zullen al in juni kunnen worden waargenomen al blijft het onvoorspelbaar in welke mate en welke (nieuwe) soorten daarbij een rol spelen 'Dit is natuurontwikkeling op zeer kleine schaal. De Zandkuil is echt uniek. Texel mag daar best trots op zijn' aldus Brugge, die gisteren een kijkje kwam nemen bij het werk De 'renovatie' van de Zandkuil wordt gesteund door een pro vinciale subsidie van f16.000,-. Maar er is ook een particuliere sponsor, het bekende bedrijf Overtoom Internationaal ('tuut tuut') kwam met f25.000,- over de brug. (Foto Horry öo Graaf) schadevergoeding van een andere Texelaar die hem misbruikte. Deze man zit momenteel een gevange nisstraf uit Een Texelse man moet ƒ15.000,- Gesprek schadevergoeding betalen aan een jongere eilandgenoot we gens seksueel misbruik. De man ging woensdag akkoord met de eis van zijn slachtoffer. Hierdoor werd het kort geding dat tegen de man was aangespannen, giste ren door de Alkmaarse rechtbank van de rol gehaald. Het ziet ernaar uit dat de aanleg van de mini-rotonde op het kruis punt Wilhelminalaan-Bernhard- laan-Schilderend-Emmalaan rond 15 maart van start kan gaan. De financiering van de f530.000,- kostende verkeersvoorziening die voor de helft door de provincie wordt betaald, is rond. De onder handelingen over aankoop van stukjes grond van omwonenden verlopen gunstig. Dat laatste geldt ook voor de voor bereiding van het nieuwe fietspad Limietweg-De Waal-Tienhoven- Oudeschild waarmee 3,8 miljoen gulden is gemoeid en waarvan de helft door de provincie wordt gesub sidieerd. Het grondwerk zal spoedig kunnen beginnen Ook met het veelbesproken fiets pad langs de Ruijslaan zit het goed. Het oude pad zal in stand kunnen blijven als de gemeente zorgt voor vervangende grond met natuur waarde. De maandelijkse lezing van de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting wordt in tegenstelling tot gebruike lijk dit keer in hotel De Pelikaan bij De Koog gehouden en niet in Bosch en Zee. Spreker is Ton van Schep pingen, die het zal hebben over high-tech in de melkveehouderij. Naast de theoretische mogelijkhe den bespreekt hij de praktische waarden, aan de hand van een praktijkbedrijf op de Waiboerhoeve. Allerlei technische hulpmiddelen, zoals melken met een robot en vol ledig mechanisch voeren, krijgen hierbij aandacht. De bijeenkomst wordt maandag gehouden en begint om 20 00 uur.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1