Cjrocn 2rwarLrJexels in het harL, Kringloopwinkel naar Oudeschild N- TEXE CIV verenigd met andere coöperaties Drijver bouwt zes huizen in De Mars TX 12 door misère weg uit Oudeschild 'Er is elk jaar wel wat' TOER IS Gerard Timmerman hoofdredacteur Beter en goedkoper inkopen Kamelen gauw van eiland af Texel op tv Ouderenstichting start hulpdiensten VERDER IN DIT ummer Kritisch oordeel over Kleinkunst Festival Question cabaret trekt tekort publiek de Kroniek Waalders op de bres voor 'gepesten' Maaltijd van de eeuw in Oude Veerhuis Nuttige match Texel'94 jeugd Feijenoord Dennis Huizinga wint dj-kampioenschap Walter Grabowski op de NSU naar Texel GS: besluit over tweede veerdienst vóór verkiezingen adverteren eigen opdruk Texelaartje TEXELSE^COURANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11347 DINSDAG 12 JANUARI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging; telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS 58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws(a)tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) De kringloopwinkel van Jos (41en Marian (38) Slikker verhuist van de voormalige zuivelfabriek naar de Heemskerckstraat in Oudeschild. Slikker is eigenaar geworden van de grote schuur met bedrijfswo ning waarin tot voor kort Hennie Bakker van de tweedehands bouw- materia-lenhandel Henzo zat. Bak ker stopte dit bedrijf en trok naar het vasteland, naar verluidt om ge zondheidsredenen. De familie Slikker zocht al geruime tijd naar een ander onderkomen voor de kringloopwinkel, vooral om dat de huidige ruimte van 600 m2 op de voormalige kaaszolder van De Eendracht slecht bereikbaar is voor mensen die minder goed ter been zijn. Bij pogingen om de voormalige sociale werkplaats, de peuter speelzaal Olleke Bolleke en de Ferrever-sportzaal te huren visten de Slikkers achter het net. Toen via makelaardij Eelman Van Heer waarden het voormalige Henzo-ge bouw in de verkoop kwam, deed hij een bod dat snel tot overeenstem ming leidde. Meer ruimte Jos Slikker: 'Het is een hele stap, maar het is prettig dat we nu een ei gen gebouw hebben dat we hele maal naar onze wensen kunnen ver bouwen en inrichten. De schuur is 750 m2, maar heeft een nokhoogte van 10 meter, zodat het mogelijk is zolders aan te brengen en we dus de verkoop- en opslagruimte flink kunnen uitbreiden'. Aan het gebouw zelf moet ook het een en ander gedaan worden. Een der gevels is verzakt en bouwvallig en een der gelijmde spanten is weg gerot. De schuur is een deel van het voormalige gebouwencomplex van de LTB; hier was de graandrogerij. De familie Slikker gaat wonen in de bedrijfswoning naast de schuur Hun huis De Ruyterstraat 72 hebben ze verkocht aan Sjef Boom, een van zijn kinderen gaat er in wonen. De verhuizing van het bedrijf is in volle gang. Vóór 1 maart moet alles rond zijn want dan moet de ruimte in de zuivelfabriek leeg zijn opgele verd. Toekomst De familie Slikker heeft de stap naar een eigen onderkomen gezet omdat het goed gaat met de kringloop- handel en omdat de toekomstper spectieven gunstig zijn. Zoals veel bedrijven op het eiland profiteert ook de kringloopwinkel van het toerisme. Veel inboedels en andere spullen die bij vernieuwing op luxe bungalowterreinen beschikbaar ko men, komen terecht bij de kringloop winkel. Ook komen steeds meer Texelaars op het idee om afge dankte spullen beschikbaar te stel len van de winkel in plaats van ze weg te gooien. Jos Slikker voorziet dan ook groei Met name zou hij Gerard Timmerman wordt de nieuwe hoofdredacteur van de Texelse Courant. Hij volgt Frans Hopman op, die in maart als me dewerker economie en voorlich ting in dienst treedt van de ge meente. Voor de vacature die na diens vertrek ontstaat, wordt een nieuwe journalist aangetrokken. De in Grootebroek geboren Gerard Timmerman (37) kwam in 1962 op Texel terecht toen zijn ouders hun bloembollenbedrijf in de Prins Hendrikpolder vestigden. Na de mid delbare school en een tuinbouw- opleiding werkte hij geruime tijd in het ouderlijk bedrijf. In 1990 begon hij als freelance schrijver bij de toenmalige weekend bijlage TC3. In datzelfde jaar werd hij op part time-basis toegevoegd aan de redactie van de Texelse Courant, waar hij zich - naast zijn werk als bloembollenteler - als journalist ver der ontplooide en uiteindelijk in vol ledige dienst trad Jos en Marian Slikker tevreden voor hun eigen gebouw. meer willen doen op het gebied van tweedehands kleding, maar hij heeft te maken met 'concurrentie' in de vorm van kledingacties die regelma tig ten bate van goede doelen wor den georganiseerd door onder meer Rotary en Mensen in Nood. De verhuizing van de kringloop winkel, die inmiddels vier jaar be staat, brengt geen verandering in aard en doel van het bedrijf. De Stichting Kringloop Texel blijft func tioneren op basis van vrijwilligers. Ook blijft de mogelijkheid om aange boden spullen thuis af te halen; zo juist is een andere vrachtauto aan geschaft. Getracht zal worden de (Foto Harry <fo Graaf) traditie om jaarlijks 10% van de brutowinst beschikbaar te stellen voor een goed doel, voort te zetten. De afgelopen jaren steunde de kringloopwinkel onder meer de Texelse Anbo-afdelingen (met elk f500,-), de Vereniging van Reuma patiënten en de Stichting Paardrij den voor gehandicapten Mogelijk moet Suzan Boon haar kamelen deze week al een afscheidskus geven. (Folo orctvel Toxelso Courant) nodig was. De dromedaris zou bui ten kunnen staan, maar hij blijkt niet winterhard Via een advertentie in De Telegraaf hopen ze de dieren te kunnen ver kopen. Het ziet ernaar uit dat dat zal lukken. 'We hebben veel reacties gekregen.' Suzan Boon betreurt deze afloop. 'Af en toe hebben er al toeristen op gezeten, dat ging best goed. We hadden dit graag voortge zet. Het is verschrikkelijk jammer, we moeten maar weer wat nieuws verzinnen.' Herke en Suzan Boon hebben hun kamelen te koop aangeboden. Deze week komen kandidaat-ko pers aan de Vuurtorenweg een kijkje nemen. Volgens Suzan Boon moeten de dieren weg om dat er in de omgeving geen land en stal beschikbaar zijn. In oktober schafte het echtpaar Boon twee kamelen en een dromedaris aan. Onder de naam Camello '98 waren ze van plan daar mee rondritten voor toeristen te hou den. De komst van de woestijn- dieren wekte veel verbazing maar nu, amper drie maanden later, lijkt aan het sprookje een einde geko- Jnen. Suzan Boon: 'Ze staan bij ons op het erf maar dat is te krap. De dieren hebben meer ruimte nodig. Helaas konden we niet aan land en een stal komen. Of wel een stukje land, maar geen mogelijkheid om er iets op te bouwen. We wisten niet dat een stal In het televisieprogramma 'Gaan we links of gaan we rechts', dat woens dag 20 januari op de zender Fox wordt uitgezonden, zijn beelden te zien van Texel De beelden zijn zo danig geschoten, dat het lijkt alsof de kijker achter het stuur van de auto zit. De zender Fox is vanaf 19 de cember in de lucht en in de plaats gekomen van TV10 De uitzending begint om 00.15 uur. Drijver Bouw gaat in opdracht van MO Projekt zes nieuwe woningen bouwen in De Mars. Het aannemingsbedrijf uit Den Burg bleek de laagste van drie inschrijvers. De aanbesteding is opmerkelijk, omdat De Mars tot dusver werd volgebouwd door Vissers Bouw- en Timmerbedrijf uit Oudeschild. Kopers van de zes woningen ontvin gen afgelopen week een brief van MO, waarin staat dat de bouw door Drijver wordt overgenomen. De twee andere bedrijven die aan de aan besteding deelnamen, waren Visser en Könst Van Polen. Laatstge noemde aannemer vormde met het Texelse bouwbedrijf Gieze een com binatie bij de bouw van de ING-bank aan de Groeneplaats. Het gaat om twee huizenblokken van koopwoningen type B. Volgens pro jectontwikkelaar Ed Momberg van MO zijn alle eenheden reeds ver kocht. Voor de kopers heeft de over name door Drijver geen financiële gevolgen. Inmiddels is een bouwput Lees verder pagina 5 De Texelse vissers hebben zich voor een betere gezamenlijk in koop van goederen verenigd met acht andere visserijcoöperaties. De Coöperatieve Inkoopvereniging van Visserijbenodigdheden WA (CIV) Texel is hiervoor toegetreden tot de Verenigde Europese Visserij coöperaties (VEVC). De Texelse visserijcoöperatie behoudt haar zelfstandigheid. De CIV is de laatste Nederlandse visserijcoöperatie die zich aansluit bij de in 1990 opgerichte VEVC. 'We werden een buitenbeentje', doelt voorzitter Hans Daalder op de uitzon deringspositie die de CIV innam. Om zo goed en zo goedkoop mogelijk in te kopen voor de vissers, ging be drijfsleider Eduard Bos tot voor kort zelf de leveranciers aan de vastewal langs. 'Dat was allemaal erg tijdro vend Onlangs ging het bestuur van de CIV Texel op bezoek bij de VEVC, waar van het secretariaat in Urk is geves tigd. Daar werd uitleg gegeven over wat toetreding inhoudt en aange toond wat de samenwerking heeft opgeleverd. 'Zo'n grote organisatie Op verzoek van nogal wat oude ren die wel wat hulp zouden kun nen gebruiken in het huishou den, is de klusjesdienst van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) uitgebreid met een afde ling verstelwerk en een hulp dienst. Wie een beroep op de medewerkers doet, betaalt een bijdrage van ƒ15,- per uur. Wie een rits heeft in te zetten, een knoop aan te zetten, een zoom in te leggen of ander verstelwerk aan kleding (of bijvoorbeeld gordijnen), kan een beroep doen op de 'vers tellers' van de SWOT. De mede werkers van de hulpdienst kunnen te hulp worden geroepen bij (onder meer) het schoonmaken van een vriezer, opruimen van zolder of schuurtje en het lappen van ramen. De SWOT (Molenstraat 2, Den Burg) is te bereiken via tel 312 696 Mogelijk dat niet iedereen di rect kan worden geholpen. Mocht de vraag echter erg groot blijken, dan zal de stichting proberen het aantal medewerkers te vergroten maakt het mogelijk om goedkoper in te kopen, tegen een zo hoog moge lijke kwaliteit. Ook op het gebied van de inzameling van afvalstoffen. waarin Texel een voortrekkersrol vervult, wordt meer samen gedaan. Belangrijk is ook dat we betere con tacten krijgen met de andere coöpe raties en zo ook de gezamenlijke markt aftasten; Opzet is dat elk van de aangesloten organisaties de inkoop van een be paald soort artikelen behartigt Van de negen aangesloten leden, is er éen gevestigd in België Niet uitge sloten is dat zich in de toekomst ook coöperaties uit Frankrijk of elders aansluiten Gedwongen door de weinig floris sante omstandigheden in de (garnalen)visserij, hebben eigena ren John Betsema en Cees Jan Brouwer hun garnalenkotter TX 12 van de hand gedaan. Het scheepje is verkocht aan Berger- meer Intershipping BV. eigendom van oud-directeur van de Wie- ringer visafslag Ton Schouwen- aar, en wordt omgedoopt in WR 78 'Rianne'. 'Je kunt geen personeel meer krijgen op zulke kleine scheepjes. Op de grote ook bijna met, maar daar kan toch iets méér worden betaald', al dus Betsema, die constateert dat vanuit de haven van Oudeschild al leen met de TX 25 nog volop op garnalen wordt gevist. De andere varen als passagiersschepen of uit liefhebberij van' de eigenaar. Ook landelijk neemt het aantal bedrijfjes met een garnalenkotter sterk af 'Je mag niet vissen of de garnalen zijn niks waard.. Er is elk jaar wel wat Daardoor hou je nog een paar hele grote over. Zoals een bedrijf in Zout kamp, dat zo'n twintig schepen heeft varen Betsema vergelijkt de situatie met het winkelbestand 'Vroeger had |e een Spar- en een Vivowinkeltje in Oudeschild, nu heb je alleen nog een paar grote supermarkten voor heel Texel.' Terwijl een garnalenkotter officieel drie bemanningsleden moet tellen, voeren beide zwagers noodgedwon gen al jarenlang met z'n tweeën. 'Dat gaat goed zolang je gezond bent. maar je weet nooit of iemand straks een been breekt.' Een andere over weging voor de verkoop was dat Betsema (33) en Brouwer (36) nu nog de leeftijd hebben om naar een andere werkgever uit te kijken. 'Cees Jan blijft waarschijnlijk varen als het even kan ga ik aan de wal werken.' Erg treurig is Betsema met: 'Ik heb het bedrijf van mijn vader overgeno men en daarom zou ik misschien wel door willen. Maar het is niet anders En bovendien, s avonds thuis zijn bij de kinderen heeft ook wel wat. We hadden het kleinste scheepje, maar zaten altijd het verst weg.' Betsema en Brouwer is nog even de tijd gegund om afscheid te nemen van hun schip. Om de nieuwe eige naar de kans te gunnen naar perso neel uit te kijken, hebben ze beloofd nog drie maanden in zijn dienst te blijven varen. Gedeputeerde Staten wil nog voor de verkiezingen op 3 maart een besluit nemen over een tweede veerdienst naar Texel. Het advies bureau Traffic Test legt in op dracht van de provincie de laatste hand aan een haalbaarheidsonderzoek. Mede op basis van dit rapport zullen GS al dan niet besluiten of de rederij in aanmerking komt voor subsi die. Om van de onafhankelijkheid van het rapport geen discussiepunt te maken heeft GÖ het onderzoek in handen gegeven van een extern bureau. Andere reden was dat de provincie zelf onvoldoende capaci teit heeft om het uit te voeren, In het rapport komen verschillende vragen aan de orde. Bijvoorbeeld welke waarde de tweede veerdienst, die met geschikt is voor vervoer van auto's, toevoegt. Het bureau neemt ook de maatschappelijke aspecten onder de loep. zoals de betekenis voor toerisme, recreatie en werkge legenheid. Daarnaast buigt Traffic Test zich over zaken die verband houden met juridische aspecten, concurrentie en de voor- en nadelen die er aan subsidie kleven. Verder is de financiering onderwerp van stu die. Het ambtelijk advies circuleert nu nog in een voorlopige versie in het provinciehuis, maar kan in defini tieve vorm elk moment aan GS wor den voorgelegd. Bij hun besluit over het al dan niet toestaan van het veer en eventuele subsidie zullen de be stuurders ook de standpunten van belanghebbenden laten meewegen. De gemeente heeft onlangs een be roep op de provincie gedaan geen subsidie te verlenen voor de tweede veerdienst. (Advertentie) Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg telefoon 362600, fax 314111 (Advertentie) John Betsema (links) en Cees Jan Brouwer toen ze nog eigenaar waren de TX 12. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Foto archlél Ben Koning) Behalve journalistieke werkzaamhe den behoorden organisatie en beheer van de redactie tot zijn takenpakket. Als hoofdredacteur krijgt Timmerman de verantwoording voor de redactio nele inhoud van Texelse Courant, de Vakantiekrant, andere bijlagen en het magazine Texel Toerist

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1