Lingo, hetero's en 'n heks in Klif 12 de Kroniek Zeven talenten stromen door Cabaret in Question: ongelukkige start sa TEXELSE^ COURANT Visafslag zag omzet stijgen Portugees dansen Vierponds kaasjes, salpeter en operette Aanbesteding. de layering van zuiver gebuild en ongebuild TARWEBROOD een DIRECTRICE. Verzuim vooral niet ZONDAGAVOND die mooie operette in het hotel Texel te gaan zien. Grote inzameling van kerstbomen Maarten Boon op tv Agenda Opnieuw legende in Question Plaza Disco in Calluna Politie deelt bekeuringen uit Even een pak SNERT halen in DINSDAG 12 JANUARI 1999 Op de eerste rij was het drie avonden lang gevaarlijk toeven in Klif 12. De elf jonge talenten die in de voorronde van het Am sterdams Kleinkunst Festival de bühne betraden, namen de voor ste toeschouwers regelmatig te grazen. Voor een leuk optreden was echter méér nodig, oor deelde de jury. Uiteindelijk stroomden zeven talenten door naar de halve finale. De Texelse Courant beleefde de laatste avond mee. Wie een half uur voor aanvang bin nenstapt, hoeft in het Hoornder theater al niet meer op een goede zitplaats te rekenen. Klif zit voor de derde maal stampvol en de vaste aanhang weet dat je er op het hoog tepunt van het seizoen als de kip pen bij moet zijn. Binnen hangt al een broeierige, opgewonden stem ming. Vanavond valt immers de be slissing. Klokslag acht uur stapt Cor van Heerwaarden het podium op. Met een inmiddels bekend beertje in zijn hand: de knuffel die als publieks prijs naar de favoriet van de avond gaat. 'Het is alweer de tiende keer dat het festival bij ons te gast is', zegt Cor trots. De opkomst van pre sentator Richard Groenendijk, ge stoken in glitterkostuum, wekt hila riteit. 'Ik kon 'm maar nét dichtkrijgen', wijst hij op zijn strakke, glimmende pantalon. Fijn tjes herinnert hij het publiek aan zijn vierde plaats van vorig jaar, waar door hij net buiten de finale bleef. 'Dat wordt weer wat met die jury. Bestelt u na afloop maar een bitter garnituur', oppert hij. Reageerbuis Na dit komische begin is het optre den van de bedeesde Floortje Schoevaert een stroef vervolg. De jonge kandidate heeft een char mante uitstraling, maar komt niet verder dan de titel van haar pro gramma: 'Best aardig'. Een vrouw op de voorste rij, die een avond eer der al óp het podium werd getrok ken, mag ditmaal even een reageerbuis(baby) vasthouden. Hier en daar klinkt bemoedigend gelach en na afloop stijgt een stormachtig applaus op, alsof de aanwezigen Schoevaert een hart onder de riem willen steken. De tweede artiest, Rop Janze uit Bovenkarspel, brengt direct meer vaart in de avond. Met zijn gekke bekken, een geslaagde imitatie van Frangois ('Lingo') Boulanger, beel dende verteltrant en leuke vond sten doet hij een gooi naar de publieksprijs. Zijn opmerking 'Ik heb niks tegen hetero's, maar ze moeten er niet zo mee te koop lo pen', wordt later door de jury als een wereldgrap aangemerkt. Met zijn vraag of er homo's in de zaal zitten, liggen de voorste toeschou wers opnieuw onder vuur. Vreemd Apparaatje Na het interactieve deel van de avond (de pauze volgens presenta tor Groenendijk) krijgt het publiek de uitsmijter waarop het hoopte. Het herenduo Vreemd Apparaatje heeft een aantal ijzersterke onder delen in petto. Vooral de leesteken- act ('briljant' aldus de jury) en oom agent ('En nu fluks naar huis') zijn toppers. Wanneer een gitaar omvalt en een vrouw op de tweede rij daar hard om moet lachen, krijgt zij de schuld: 'Heks!' Het optreden wordt even later beloond met de publieks prijs. Vervolgens begint het lange wach ten op het juryrapport. De vijf heren trekken zich terug en melden dat 'het nog wel drie kwartier kan du ren'. Geen nood: er zijn genoeg ca baretiers in de zaal om het publiek te vermaken. Presentator Groenen dijk grijpt zijn kans en zorgt met zijn alternatieve vertelling van 'Asse- poe(t)ster' voor een hoogtepunt. Onderwijl speculeren de aanwezi gen over de kansen van de kandi daten. Een groot deel was drie avonden present en kan dus zelf afkruisen. Volgens insider Char lotte Lorier gaan er acht kandidaten door: 'Niet omdat ze duidelijk beter zijn, maar omdat ze dicht bij elkaar liggen.' Later zal blijken dat haar conclusie bijna juist is. Het is al ruimschoots middernacht geweest als juryvoorzitter Dick van der Heuvel het podium beklimt. De tekstschrijver en criticus legt eerst een verklaring af. Hij erkent dat het jury-oordeel consequenties heeft voor de afvallers, die niet meer aan de bak komen, terwijl de winnaars kans krijgen op een kleinkunst-car- rière. 'De jury legt de verantwoorde lijkheid daarvoor naast zich neer. Het ligt aan de zaaleigenaren, die te lui zijn om de oversteek naar Texel te maken.' Volgens Van der Heuvel heeft de jury vooral gekeken naar eigenheid, durf en passie. 'Ruw de humor in het gezicht van de toeschouwers smijten, daar gaat het om. Gelikt cabaret is dood.' Hij kondigt ook aan dat de jury harder heeft geoor deeld dan vorig jaar, toen de emo ties na afloop hoog opliepen en kandidaten woest verhaal kwamen halen. Genadig Ditmaal wordt ondanks pittige kri tiek ('Op het technisch niveau valt niets aan te merken, maar waar gaat het in vredesnaam over?') nie mand echt de grond ingeboord. Het duo Vreemd Apparaatje komt er zelfs zeer genadig vanaf. De jon gens gaan dan ook door, evenals Ilse Terclavers, Klaas van der Eer den, Mariska Vollering (donderdag avond), Bas van Peijpe en Dave Luza (vrijdagavond). Ook Rop Janze uit Bovenkarspel mag hoop houden op de prestigieuze Wim Sonneveldprijs. De winnaars worden met luid ge juich begroet. Sneu is de uitkomst vooral voor het damesduo Reijn en Goed en de twee 'Spekmannen'. Laatstgenoemden hadden op méér gehoopt en gaan in debat met de juryvoorzitter. De emoties blijven ditmaal echter binnen de perken. Het publiek kan zich in het eindrap port vinden, maar blijft nog lang na kaarten. Met spontane optredens van aanwezige artiesten nog in petto, is er geen reden om 'fluks' naar huis te gaan... Frans Hopman Rop Janze neemt in Klit 12 het publiek op de voorste ri] onder vuur. De omzet van de Coöperatieve Visafslag Den Helder/Texel is het afgelopen jaar met bijna tien pro cent gestegen tot ƒ98,6 miljoen. In gewicht uitgedrukt was de stij ging zelfs 18 procent. Vissers brachten in 1998 gezamenlijk voor 13.715 ton voor de klok. Een jaar eerder bedroeg de aanvoer 11.578 ton, goed voor ƒ89,1 miljoen. Gevolg van de grotere aanvoer in 1998 was een lagere prijs. Bracht een kilo vis in 1997 nog gemiddeld 7,70 op, het afgelopen jaar zakte de prijs tot 7,19. De vissoorten tong en kabeljauw zorgden voor deze toe name. In '97 steeg de aanvoer van tong van 1.973 tot 3.122 tonmet een waarde van 50 miljoen. De gemid delde prijs daalde van 23,31 tot ƒ16,02. De prijsdaling werd veroor zaakt door flinke vangsten van de twee kleinste tongsoorten. De aanvoer van l^ibeljauw nam met 990 ton toe tot 1587 ton. De gemid delde prijs steeg met 27 cent tot ƒ4,18 per kg. De scholaanvoer daalde gering, van 6.554 tot 6296 ton. Dankzij een hogere gemiddelde prijs (ƒ4,20 tegenover ƒ3,92 in 1997 nam de omzet aan schol iets toe. De vissers brachten ook minder tarbot aan wal. In '97 was dat nog 317 ton, tegenover 276 in het afge lopen jaar. Doordat de gemiddelde prijs met ƒ3,49 per kg toenam, bleef de omzet nagenoeg gelijk. De schar- aanvoer bleef rond de 1000 ton han gen. Door een zeer lage prijs in de eerste helft van het afgelopen jaar was de gemiddelde prijs in het afge lopen jaar slechts 2,23, tegenover ƒ3,19 in '97. Garnalenvissers die in Den Oever aanvoerden, beurden in '98 een be tere prijs dan het jaar ervoor. Gemid deld deed een kilo garnalen ƒ6,12, tegen ƒ4,30 een jaar eerder. Doordat de aanvoer met 2.000 ton constant bleef, steeg de omzet met drie mil joen gulden tot ƒ11,9 miljoen. Volksdansgroep Texel oefent zon dag 24 januari onder leiding van mevrouw Paxera-v/d Geer op Portugese dansen. Dat gebeurt tus sen 13.15 en 16.45 uur in sportzaal De Ferrever in Den Burg. Deelname kost 15,-. Ook niet-leden zijn wel kom. Voor lichtingen: tel. 313 333. Wie de Texelse Couranten uit het begin van deze eeuw doorbladert, merkt al gauw dat landbouw, vis serij en handel de pijlers waren die de eilandelijke economie schraagden. In de redactie kolommen van januari 1902 valt te lezen dat de garnalenvisschers te kampen hadden met alsmaar tingen van sommige Texelse vee houders. 'Meer en meer blijkt, dat de zuivel op Texel van uitste kende kwaliteit is, en dat men hier minder hoeveelheid liters melk noodig heeft om een 4-ponds kaasje te maken dan elders. Op REUKNTEN T*n het ALGEMEEN WRE8- JIJI9 <>p Texel lijn yooroomen» bij enkele trhnjt my AAS TE BESTEDEN n bchoovo ven hel Wowhuii foi.rooomd, tbd februari 1902 tut I Februari IMM. De insrbrijvingabiljutton moeten vóór ®f ®p 2H Januari a. a. i'»or avunda 7 uur ingt- loTord worden aan het NNeoahuia. HET BESTUUR. Naar aanleid, ng Tan de lage bundel- agio Tim tnijnuD toon JAt'OHl.'S, die bkd heden alhier alt kleermaker tracht te »e«tigen, en altoo op unboacbannide, veraebte- lijken manier aan tynen huugbijunrden vader bet werk tracht te ontnemen, tm> boveel ik mij voortdurend in de gunnt *an mijne geachte weldenkende clientele beleefd auo, die voorzeker de oomenicbelyko handel wytc ao den ont aarden >000 eterk tullen afkeuren. Hopend' Kt ff tik tlfirlfilf gunst t> mogen l.lg rrn gemeten aU voorheen, verblijf' ik Uoogacbteud, l'Kd. I>w. l)i H. MOhlTÉ, dalende prijzen. 'Bovendien zijn de vangsten gering, vooral bin nen, waar men veel last heeft van zeegras en ander vuil.' Elders le zen we dat tussen 1 en 20 januari van dat jaar 20 koeien, 3 kalve ren, 34 lammeren, 2 schapen en 42 varkens werden uitgevoerd. En in een advertentie maakte de weduwe P. Kuiper reclame voor zeep, tandpoeder, salpeter en va nille. Kaasfabriek 'De Hoop' in De Waal logenstrafte de sombere verwach- Vuor .1.. A I.IIK'M KKS' i: liPSV A A IIS('IUH .1. te Burg op T>rel w«.rd! tegen I April fftvrmafd k*lnrlx f MO Jttrv Briou-n worden ingewurlit tlm Uitlui Februari n. f bij den Voorzitter V, I'. KEU. 1IKT BKHTITK. Vrijdag 3 Jan. j.l. werd de kaas uit onze fabriek te Alkmaar verkocht en kon men den hoogsten prijs bedingen, die er dien dag voor fabriekskaas besteed werd; kooper was de Heer Rentjes, een Duitsch kaaskooper.' Er was ook ander nieuws. In een vergadering van het Oudeschilder 'Dorpsbelang' werd het recht om water te halen uit de Weezenputten voor een periode van vijf jaar verpacht aan de heer C. Sikkelée, die er ƒ20,- per jaar voor moest betalen. Het bestuur van de polder Eierland maakte be kend voornemens te zijn jonge ie pen 'langs den dorpsweg' te plan ten. De openbare lagere school in De Cocksdorp was volgens de TC van 19 januari door ziekte voor een groot deel ontvolkt. 'De ziekte kenmerkt zich door hoes ten en keelpijn, doch heeft geluk kig geen kwaadaardig karakter.' De gemeenteraad sprak achter gesloten deuren over de plannen voor een tramlijn. En Onrust zat bijna vast aan het Texelse strand. 'Als bewijs kan dienen dat 31 Ja nuari door twee personen zonder gevaar een reisje naar de zand bank is gemaakt, n.l. door onze plaatsgenoten Reijer Boon en J. Krijnen Rz.' Velen waren in dat televisieloze tijdperk lid van een vereniging of belangenorganisatie. In het oog springen namen als 'Subcomité voor het Nationaal Huldeblijk', 'Jongelingsvereeniging Beproeft alle dingen en behoudt het goede' en 'Vooruitgang is ons doel'. Natuurlijk waren er ook muziek- en toneelverenigingen, naast een ge zelschap als 'Neptunus', waar voordrachtskunstenaars voor af geladen zalen voortezen uit werk van bekende schrijvers als Cremer en Bilderdijk. 'Meisjeszangvereeniging Cres cendo' uit Oudeschild maakte met de operette 'Asschepoetster' een kleine tournee over het eiland. Zo trad het gezelschap in het week end van 25 en 26 januari zowel op in het Wapen van Amsterdam te Oosterend als in hotel Texel, de huidige Lindeboom. 'Wij durven iedereen aanbevelen dit zangspel te gaan zien. Voor eenigen tijd werd het ook gespeeld te Oude schild en wel met het meeste suc ces; bovendien is de opvoering eener operette voor onze plaats iets nieuws.' De entree bedroeg een kwartje. 'Na afloop zullen danslustigen het hart kunnen op halen.' De poging van Ed Stiekema om weer cultureel leven in de schouwburgzaal van De Linde boom te blazen, kende vrijdag een ongelukkige start. De eerste cabaret-avond viel gelijk met het uitverkochte Kleinkunst Festival in Klif 12. Slechts 30 a 40 liefheb bers verzamelden zich in Question Plaza. Ondanks de prima optredens van Johan Hoogeboom en Jochem Myjer was hierdoor van een echte theatersfeer geen sprake. Toch geeft Stiekema de moed niet op; de komende maanden zet hij het experiment voort. Na de verbouwing van de schouwburgzaal tot Question Plaza blijkt de animo bij Texelse vereni gingen om de ruimte te huren ge ring. Stiekema neemt daarom zelf het initiatief volgens een door hem beproefde methode: uitproberen en een vaste programmering. Op deze wijze zijn de folkavonden (elke laat ste donderdag van de maand) tot een succes uitgegroeid. 'In het begin waren we blij met tach tig toeschouwers, maar nu komt er veel volk op af. Voor John Wright, die deze maand optreedt, zijn in de voorverkoop al zestig kaartjes weg gegaan', aldus Stiekema, die hoopt dat deze aanpak met cabaret, klas siek en blues ook zal aanslaan. De hamvraag is of het theater- minnende publiek op Texel breed genoeg is. Stiekema tracht daarom een nieuw publiek aan te boren. Mensen die niet zo snel richtinq Den Hoorn of De Cocksdorp rijden, maar De Lindeboom wel weten te vinden. Tevens hoopt hij dat de for mule ('cabaret-café') veel jongeren zal trekken. Volgens Stiekema was het niet zijn bedoeling om op dezelfde avond de Iets meer dan 1300 Texelaars heb ben gebruik gemaakt van de moge lijkheid om hun kerstboom af te leveren op de centrale verzamel plaats in hun dorp of wijk. Dat zijn er ongeveer 150 meer dan vorig jaar. De stijging is volgens gemeentewerken vooral toe te schrijven aan De Mars In Den Burg, waar het laatste jaar nogal wat wo ningen zijn bijgekomen. In veel ge vallen betreft het bovendien gezin nen met jonge kinderen, bij wie - naar men aanneemt - kerstbomen populairder zijn dan bij anderen. De aantallen in de buitendorpen zijn al jaren behoorlijk constant. De bo men worden kleingemaakt op 'De Hamster' en vervolgens verwerkt tot compost. In het toeristische programma 'Worldwide' van de NCRV-televisie staat vanavond strandjutter Maar ten Boon centraal. Door Bianca van der Geest wordt hij geïnterviewd over zijn juttersactiviteiten, de col lectie trofeeën die hij in en om huis heeft opgesteld en over de jutterstochten per paard en wagen die hij maakt met toeristen. 'Worldwide" wordt uitgezonden via Nederland I, aanvang 19.05 uur. Dinsdag 12 januari Enemy of the State (20.00 uur) en Saving Private Ryan (20.30 uur) draaien in Cinema Texel. Om 20.00 uur komt de afdeling stambomen van de Historische Vereniging bijeen in 'Tusse de banke'. Woensdag 13 januari Cinema Texel, zaal 1: 13.30 en 15.30 uur Abeltje; 20.00 uur Enemy of the State. Zaal 2: 14.00 en 16.00 uur Mulan; 20.30 uur (voor de laaste keer) Saving Private Ryan. Donderdag 14 januari Om 14.00 uur begint de SBB- excursie 'Watervogels' in de Geul. Deelname 7,50; aan melding en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. h Cinema Texel draait vanaf 18.30 en 21.30 uur de film Enemy of the State en vanaf 20.30 uur The Truman Show. Vrijdag 15 januari h Cinema Texel draait vanaf 18.30 en 21.30 uur de film Enemy of the State en vanaf 20.30 uur The Truman Show. Zaterdag 16 januari h Cinema Texel draaien de volgende films: Abeltje (13.30 en 15.30 uur), Enemy of the State (18.30 en 21.30 uur), Mulan (14.00 en 16.00 uur) en The Truman Show (20.30 uur). In Question Plaza treedt van avond de legendarische Kaz Lux op, begeleid door de Red Rooster Club. De toegang bedraagt 10,-. Leden en donateurs van men vereniging Tussen Wad en Duin gaan om 19.00 uur in manege Akenburg aan tafel om gezamen lijk te gourmetten. De jeugd kan tussen 19.00 en 22.00 uur terecht in Calluna, waar op discoklanken aan aquaerobic wordt gedaan. Entree ƒ5,-. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend wordt vanaf 20.30 uur een dansavond gehouden. Hoogwater te Oudeschild Di. 12 2.47 en 15.10 u. Wo. 13 3.47 en 16.25 u. Do. 14 5.00 en 17.50 u. Vr. 15 6.10 en 18.54 u. Za. 16 7.04 en 19.56 u. Zo. 17 8.05 en 20.35 u. Ma. 18 8.45 en 21.25 u. Di. 19 9.17 en 21.55 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eender hoogwater. De zon komt 11 januari op om 08.44 uur en gaat onder om 16 49 uur. 17 januari nieuwe maan; 18 januari springtij. Talent Jochem Myjer toonde in Question Plaza zijn veelzijdigheid. (Foto Frans Hopman) De Red Rooster Club. Na Herman Brood en Cuby and the Blizzards komt nu ook generatiegenoot Kaz Lux naar Texel. In Question Plaza geeft hij een concert met de Red Rooster Club, die vaak optreedt met de eveneens op Texel bekende Rosa King. Hoewel Kaz Lux bij het huidige grote publiek niet meer zo bekend is, was hij in de jaren zestig en zeventig een legendarische figuur, met een heel eigen, opmerkelijk zuiver stemge luid. Als lid van Brainbox, waarvan ook gitarist Jan Akkerman deel uit maakte, was hij medeverantwoorde lijk voor hits als Down Man, Dark Rose, Summertime en Reason to Believe. Ook nadien werkte hij veel met Akkerman samen. concurrentie aan te gaan. 'Ik ben vrij laat begonnen met organiseren, in november. Bij het theaterbureau was dit de enige avond dat Hooge boom en Myjer allebei beschikbaar waren. Op dat moment wist ik niet van het Kleinkunst Festival, anders had ik het niet gedaan.' Johan Hoogeboom, bekend van zijn optredens in Klif 12, had het vrijdagavond lastig om de schuch tere houding van het publiek te doorbreken. Eenmaal kreeg hij de aanwezigen aan het meezingen. Veel waardering was er wel voor zijn puntige liedjes, zo bleek tel kens uit het applaus. Jochem Myjer had vervolgens min der moeite om het 'voorgewarmde' publiek op zijn hand te krijgen. Zijn komische programma leende zich daar ook beter voor dan de liedjes van Hoogeboom. De 'podium gabber' liet zien over een rijkelijk theatertalent te beschikken. Bo vendien was hij actueel met grap pen over Ids Postma en Texel. Een Johan Cruyff-imitatie leverde hem zelfs een open doekje op. De Little Louis Blues Band, dat een duo bleek te zijn, zorgde vervol gens voor een muzikale afsluiting. Het welwillende publiek maakte er het beste van en bleef nog geruime tijd hangen. Voor de vierde keer dit seizoen kan de jeugd zaterdag in Calluna terecht om er op door Radio Royaal voort gebrachte discoklanken aan aquaerobic te doen. Het zwem paradijs wordt spectaculair verlicht en ook is er weer de gratis loterij. Het evenement duurt van 19.00 tot 22.00 uur. De entree bedraagt ƒ5,-. Dertig jaar later is Lux nog steeds erg actief. Hij toert veel en maakte twee jaar geleden de goed ontvangen CD 'Amazing Blues Party '97'. Gloed nieuw is de live-cd 'The evening ol the blues', een registratie van een concert dat hij samen met de Red Rooster Club, Rosa King, Penny Leen, Tineke Schoemaker en Keith Dunn op 6 november jl. gaf in Groesbeek. Penny Leen, die ook in Question Plaza haar partijtje zal meeblazen, is een saxofoniste die door kenners tot de absolute top wordt gerekend. De politie ziet er serieus op toe da het inhaalverbod op de Pontwes tussen de boot en de rotonde word nageleefd. Afgelopen week werd bi verschillende controles een tienta processen-verbaal opgemaakt Ook werd enkele malen opgetreder tegen het overschrijden van de maximumsnelheid. De meeste overtreders werden direct staande gehouden. Enkele anderen kunner binnenkort een acceptgiro in de brievenbus ven/vachten. (ADVERTENTIE) StXeeJjé Telefoon 31 48 90

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2